Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-05-2019, 00:06   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,950
Thanks: 7,796
Thanked 3,584 Times in 1,882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Shkencėtarėt kanė zbuluar se shpirti nuk vdes, por rikthehet nė univers…

Sipas dy shkencėtarėve tė njohur, truri njerėzor ėshtė njė “kompjuter biologjik” dhe vetėdija e njerėzve ėshtė njė program i drejtuar nga kompjuteri kuantik i vendosur nė brendėsi tė trurit dhe qė vazhdon tė funksionojė edhe pas vdekjes.
Ekspertėt shpjegojnė: “Pasi njerėzit vdesin, shpirti i tyre nuk vdes, por rikthehet nė univers”.

Debati lidhur me ekzistencėn e shpirtit, nėse ėshtė i pavdekshėm apo vdes bashkė me personin, ėshtė njė histori pa fund dhe pėr shekuj me radhė ka qenė nė fokusin e shumė studimeve tė mendimtarėve mė tė mėdhenj tė historisė universale. Natyra misterioze e njė ēėshtjeje tė tillė vazhdon tė tėrheqė shumė fusha tė shkencės, por tashmė njė grup shkencėtarėsh ka zbuluar njė tjetėr tė vėrtetė pėr tė: “shpirti nuk vdes, por rikthehet nė univers”.
Nga viti 1996, Dr. Stuart Hameroff, njė mjek amerikan nė Departamentin e Anestezisė dhe Psikologjisė dhe Roger Penrose, njė matematicien nė Universitetin e Oxford-it, kanė punuar mbi teorinė kuantike tė koshiencės, duke pohuar se shpirti ėshtė i vendosur nė mikrotubuj tė caktuar brenda qelizave cerebrale. Teoria e tyre interesante thotė se edhe zemra ėshtė e pėrbėrė nga qeliza cerebrale me pėrmbajtje tė lartė mikrotubujsh (shpirti) brenda tyre.

Ata besojnė se truri njerėzor ėshtė njė kompjuter biologjik dhe se vetėdija e personave ėshtė njė program i drejtuar nga kompjuteri kuantik i vendosur nė brendėsi tė trurit dhe qė vazhdon tė ekzistojė edhe pas vdekjes.
Teoria e tyre tregon se kur personat hyjnė nė njė fazė tė njohur si “vdekje klinike”, mikrotubujt e vendosur nė qelizat cerebrale e humbasin natyrėn e tyre kuantike, por i ruajnė informacionet nė brendėsi tė tyre. Me fjalė mė tė thjeshta, ekspertėt shpjegojnė se shpirti nuk vdes me vdekjen e personit, por jeton pėrjetėsisht nė univers.
Dr. Hameroff ka thėnė:
“Nėse zemra ndalon sė rrahuri dhe gjaku ndalon sė qarkulluari, mikrotubujt e humbasin statusin e tyre kuantik, por informacioni kuantik i ruajtur nė brendėsi tė tyre nuk shkatėrrohet. Ai nuk mund tė humbasė, por shpėrndahet nė gjithė universin. Nėse pacienti arrin tė rikthehet nga gjendja e vdekjes klinike, psh kur zgjohet nga koma, ky informacion kuantik i rikthehet sėrish mikrotubujve dhe pacienti shprehet me fjalėt: “Kam pėrjetuar njė eksperiencė thuajse sikur po vdisja”. Nėse pacientėt nuk reanimohen, por vdesin, ėshtė e mundur qė ky informacion kuantik tė ekzistojė jashtė trupit si shpirt”.
Sipas kėsaj teorie, shpirtrat njerėzorė janė mė tepėr se thjesht ndėrveprime neuronale nė trurin tonė dhe mund tė kenė ekzistuar tė tilla qė prej fillesės sė njerėzimit.
___________________________________
https://www.botasot.info/speciale-la...nivers-hellip/
🖤 (1)
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2019, 00:07   #2
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkencėtarėt kanė zbuluar se shpirti nuk vdes, por rikthehet nė univers…

Thuaji shkencetareve aty te mbahen!


Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2019, 00:39   #3
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 458
Thanks: 81
Thanked 76 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkencėtarėt kanė zbuluar se shpirti nuk vdes, por rikthehet nė univers…

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Thuaji shkencetareve aty te mbahen!


Adea
lol hahahaa kjo Adea qenka gallat
luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2019, 00:46   #4
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkencėtarėt kanė zbuluar se shpirti nuk vdes, por rikthehet nė univers…

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga luleshtrydhe Shiko postimin
lol hahahaa kjo Adea qenka gallat


Qesh edhe ngjesh.

Te gjitha ne kete bote do te lahen!Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 21:04   #5
Darli
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 37
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Darli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Shkencėtarėt kanė zbuluar se shpirti nuk vdes, por rikthehet nė univers…

E njejta gje eshte sepse ti humbet te gjitha kujtimet. Ne univerin pre egzistencjal shpirtrat vertiten drejt qendres ku ka nje njolle apo shpirt te madh te vdekur per te egzistuar por energjia si te ishte nje krokodil nuk e le kete shpirt te rritet.
Darli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 21:07   #6
Ice
V.I.P
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Jul 2019
Posts: 632
Thanks: 218
Thanked 226 Times in 172 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Ice ka njė atmosferė spektakolareIce ka njė atmosferė spektakolareIce ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtarėt kanė zbuluar se shpirti nuk vdes, por rikthehet nė univers…

Kjo osht shum interesant.
Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 23:07   #7
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 759
Thanks: 40
Thanked 282 Times in 152 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Kasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Shkencėtarėt kanė zbuluar se shpirti nuk vdes, por rikthehet nė univers…

Shpirti eshte si lulja qe mbillet ne trupin tone; trupi bashkon, shpirti ndan....ndonjehere. Jeta eshte shpirt e shpirti nuk vdes. Rendesi ka, qe pas vdekjes, mos te na mbetet shpirti ne kete forum...
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-08-2019, 01:31   #8
Str4nger
Anėtar i ri
 
Avatari i Str4nger
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: Prishtine
Posts: 8
Thanks: 1
Thanked 5 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Str4nger ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Shkencėtarėt kanė zbuluar se shpirti nuk vdes, por rikthehet nė univers…

Shkencetaret akoma se dine c'eshte shpirti, ku qendron? Ta zbulojne njehere kete, pastaj te flasin se a vdes apo jo.
🖤 (1)
Str4nger nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur