Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-05-2019, 01:18   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,950
Thanks: 7,795
Thanked 3,583 Times in 1,881 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Big Bengu, ėshtė menduar zakonisht si fillimi i gjithēkaje:Rreth 13.8 miliardė vjet mė parė, universi i vėzhgueshėm shpėrtheu, dhe nisi tė zgjerohej nė vazhdimėsi.
Por ēfarė kishte pėrpara Big Bengut? Pėrgjigja e shkurtėr:Nuk e dimė. Pėrgjigja e gjatė: Mund tė ketė pasur shumė gjėra, ēdo kush mund ta imagjinojė nė mėnyrėn e vet.
Gjėja e parė qė duhet kuptuar, ėshtė se ēfarė ishte nė fakt Big Bengu. “Big Bengu, ėshtė njė moment nė kohė, jo njė pikė nė hapėsirė” thotė Shon Kerroll, fizikant teorik nė Institutin e Teknologjisė nė Kaliforni dhe autor i librit “Tablloja e madhe:Mbi origjinėn e jetės, kuptimin dhe vetė universin”.
Prandaj imagjinoni imazhin e njė grimce tė vogėl materie tė dendur, qė papritmas shpėrthen me force, dhe pėrhapet nė zbrazėti. Sigurisht, universi nė kohėn e Big Bengut, nuk mund tė ketė qenė veēanėrisht i vogėl, mendon Kerroll. Sigurisht, ēdo gjė nė universin e dukshėm sot – njė sferė me njė diametėr prej rreth 93 miliardė vitesh, qė pėrmbante tė paktėn 2 trilionė galaktika – ishte e kompresuar nė njė hapėsirė prej ​​mė pak se 1 cm.
Por mund tė ketė mjaft pjesė jashtė universit tė vėzhgueshėm, qė nga Toka e kemi tė pamundur ta shohim, pasi ėshtė fizikisht e pamundur qė drita tė ketė udhėtuar kaq shumė nė 13.8 miliardė vjet. Pra, ka gjasa qė universi nė kohėn e Big Bengut tė ishte i vogėl, ose pafundėsisht i madh, thotė Kerroll, pasi nuk ka asnjė mėnyrė pėr t’u kthyer pas nė kohė.
Tė gjithė ne e dimė ėshtė se ai ishte shumė, shumė i dendur dhe se shumė shpejt u bė mė pak i dendur. Pėr pasojė, nuk ka realisht asgjė jashtė universit, sepse gjithėsia ėshtė, sipas pėrkufizimit, gjithēka. Pra, nė Big Bang, gjithēka ishte mė e dendur dhe mė e nxehtė se tani, por nuk kishte mė “jashtė” prej saj, se sa ėshtė sot. Universi nuk u zgjerua nė hapėsirė; vetė hapėsira u zgjerua, mendon fizikanti amerikan.
“Pa marrė parasysh se ku ndodheni nė univers, nėse e gjurmoni veten nė 14 miliardė vjet, ju do tė vini nė atė pikė ku ishte jashtėzakonisht e nxehtė, me njė dendėsi tė madhe, dhe qė po zgjerohet shpejt”- tha ai. Askush nuk e di saktėsisht se ēfarė po ndodhte nė univers deri nė 1 sekondė pas Big Bengut, kur universi u ftoh mjaftueshėm, qė protonet dhe neutronet tė pėrplasen dhe tė rrinė sė bashku.
Shumė shkencėtarė, mendojnė se universi kaloi nėpėr njė proces zgjerimi eksponencial, tė quajtur inflacion gjatė sekondės sė parės. Ajo do tė ketė zbutur strukturėn e kohės hapėsinore, dhe mund tė shpjegonte pse materia ėshtė shpėrndarė nė njė mėnyrė aq tė barabartė sot nė Univers.
Ka mundėsi qė para Big Bengut, Universi tė ishte njė shtrirje e pafundme e njė materiali me sheshtė dhe dendur, qė vazhdonte tė ishte nė njė gjendje tė qėndrueshme derisa, pėr ndonjė arsye, ndodhi Big Bengu. Ky univers tepėr i dendur, mund tė jetė drejtuar nga mekanika kuantike, dhe njė fizikės e shkallės jashtėzakonisht tė vogėl, thotė Kerroll.
Atėherė, Big Bengu, do tė kishte pėrfaqėsuar momentin qė fizika klasike, i pėrcaktoi si nxitėsit kryesorė tė evolucionit tė universit. Pėr Stefėn Houking, ky moment ishte gjithēka qė kishte rėndėsi: Para Big Bengut, tha ai, ngjarjet janė tė pamatshme, dhe kėsisoj tė pacaktuara. Houking e quajti kėtė propozim pa kufij:Koha dhe hapėsira, tha ai, janė tė fundme, por nuk kanė kufij ose njė pike fillese apo fundore.
Ose ndoshta ka pasur diēka tjetėr pėrpara Big Bengut. Njė ide ėshtė se Big Bengu, nuk ėshtė fillimi i kohės, por mė tepėr ai ishte njė moment i simetrisė. Nė kėtė ide, pėrpara Big Bengut, ekzistonte njė tjetėr univers, identik me kėtė qė njohim, por me entropinė qė rritet drejt sė kaluarės, nė vend se drejt tė ardhmes.
Rritja e entropisė, ose ērregullimi nė rritje nė njė sistem, ėshtė nė thelb shigjeta e kohės, shprehet Kerroll, kėshtu qė nė kėtė univers-pasqyrė , koha do tė ecte nė tė kundėrtėn me kohėn nė universin modern, dhe universi ynė do tė ishte nė tė kaluarėn.
Njė teori e lidhur me kėtė, thotė se Big Bengu, nuk ishte fillimi i gjithēkaje, por mė tepėr njė moment nė kohėn kur universi kaloi nga njė periudhė e tkurrjes, nė njė periudhė ekspansioni.
Ky koncept sugjeron se mund tė ketė Big Beng tė pafundėm teksa universi zgjerohet, tkurret dhe zgjerohet pėrsėri.
Problemi me kėto ide, thotė Kerroll, ėshtė se nuk ka shpjegim se pse dhe si njė univers qė zgjerohet do tė kontraktohej, dhe do tė kthehej nė njė gjendje tė ulėt entropie. Kerroll dhe kolegia i tij Xhenifer Ēen, kanė vizionin e tyre tė para-Big Bengut.
Nė vitin 2004, fizikantėt sugjeruan se mbase universi, siē e dimė, ėshtė pasardhėsi i njė universi mėmė. Ėshtė si njė bėrthamė radioaktive qė prishet, thotė Kerroll:Kur njė bėrthamė prishet, ajo nxjerr prej andej njė grimcė alfa ose beta. Universi mėmė, mund tė bėjė tė njėjtėn gjė, pėrveē nė vend tė grimcave, ai vjell universet-foshnja, ndoshta pafundėsisht.
Megjithatė, mbi kėtė ēėshtje ka ende vend pėr tė eksploruar, mendon Kerroll. Zbulimi i valėve gravitacionale nga goditjet e fuqishme galaktike nė vitin 2015, hap mundėsinė qė kėto valė mund tė pėrdoren, pėr tė zgjidhur misteret themelore nė lidhje me zgjerimin e universeve.
“Live Science” – Bota.al/ Stephanie Pappas.
______________________________________
https://www.gazetaexpress.com/cfare-...ra-big-bengut/
🖤 (1)
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 03:58   #2
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Uh, te gjitha teorite me te rendesishme te astrofizikes i njoh me hollesi. Ajo e Big bang thote se koha fillon me big bang. Eshte absurde te thuash c'kishte para big bangut. Thjesht nuk kishte perpara. Nese do, fasim per string theory. Dhe teori te tjera alternative.


PS. Nga cili drejtim bie jugu kur je fiks ne polin e jugut???
🖤 (2)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 04:06   #3
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,775
Thanks: 14,591
Thanked 8,915 Times in 5,175 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Nje pyetje kisha un ...ne gjithe kte univers vacum...si ka munci qe ekzistojm ne ....lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 04:15   #4
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Nje pyetje kisha un ...ne gjithe kte univers vacum...si ka munci qe ekzistojm ne ....lol
Universi nuk eshte vacuum. Ka matter, dark matter, antimatter, sigurisht ka dhe ide, manifestohet ne trurin njerezor, s'mund te flasim per zot meqe provat mungojne. Pyetja jote do ishte e sakte keshtu. PSE ne kte univers kaq gjigand, ideja manifestohet ne nje grup te vogel atomesh qe e quajme njeri? Kjo ha diskutim.
🖤 (1)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 04:18   #5
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Dhe mund ta fillojme me teorine e kaosit qe pjell regull.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 04:18   #6
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,775
Thanks: 14,591
Thanked 8,915 Times in 5,175 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Vetem 4% e universit eshte matter thone....
Perfshir dhe planetin tone ...
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 04:21   #7
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,775
Thanks: 14,591
Thanked 8,915 Times in 5,175 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 04:25   #8
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Vetem 4% e universit eshte matter thone....
Perfshir dhe planetin tone ...
Shumica eshte dark matter dhe dark energy, dhe nuk dihet sakte PSE triumfoi matter ndaj antimatter.I preferuari im eshte Hawking.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 09-05-2019 nė 04:30
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 04:25   #9
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,892
Thanks: 6,719
Thanked 1,911 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Nje pyetje kisha un ...ne gjithe kte univers vacum...si ka munci qe ekzistojm ne ....lol
Jemi me fat ose pa fat, varet sa optimist a pesimist je.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 04:33   #10
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,775
Thanks: 14,591
Thanked 8,915 Times in 5,175 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Lol nuk besoj eshte pun fati...
Land nuk mendon se universi ka dhe lloje te tjera energjie ...
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 04:43   #11
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Lol nuk besoj eshte pun fati...
Land nuk mendon se universi ka dhe lloje te tjera energjie ...
Formulen e energjis e ka dhene Einstein, damnit jam ne phone, Po me ben te hap lap top, se nuk shkruaj dot shpejt me phone. Per cilat lloje te energjise ke fjalen?
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 04:44   #12
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,775
Thanks: 14,591
Thanked 8,915 Times in 5,175 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

String theory etc...ika se na lat pa gjum
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 05:17   #13
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,995
Thanks: 1,838
Thanked 2,017 Times in 1,522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 155
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Asnjeri nuk e di cfare kishte
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
🖤 (1)
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 21:27   #14
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
String theory etc...ika se na lat pa gjum
faktikisht, teoria e big bang le disa probleme akoma te pazgjidhura, si pershembull, pse universi duket i njejte ne te gjitha drejtimet, si dhe ne distanca shume te largeta, universi eshte i sheshte, nuk eshte sfere, apo pse thermijat te cilat hipotezon big bangu dhe qe quhen monopole magnetike, nuk jane akoma te verifikuara me eksperiment.
Gjithsesi ka nje teori te re dhe shume moderne e cila tejkalon teorine e big bang e cila quhet teoria e inflacionit kozmik. Kjo teori mbeshtetet ne shkalle te gjere tek superstring theory te cilen permende me pare.

Vete sueprstring theory, e cila bazohet ne shume dimensione dhe jo 3 hapesire+ 1kohe sias Einstein. Vete stringat jane thermijat baze, dhe jane nje dimensionale(esht cik e veshtire per trurin njerezor te perceptoje sepse ai eshte mesuar me tre dimensione hapesire, por ja qe keshtu eshte, thermija baze nuk ka tre dimensione por nje).
Teoria e stringave ka pesuar nje rrugetim goxha te gjate, dhe me ne fund e kane unifikuar dhe eshte kandidate e denje per te qene nje theory of everything(teoria e gjithckaje). Theory of everything duhet se sben te pajtoje konfliktin me te madh ne astrofizike, sepse ligjet fizike qe vlejne per macrocosmos nuk vlejne per quantum physics(microcosmos apo boten e thermijave) dhe vice versa. Teoria e stringave duket se u jep pergjigje disa pyetjeve fundamentale, gjithsesi mbeten disa probleme.

Ke degjuar ndonjehere er M-theory apo matrix theory(e then gjat)????
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 21:31   #15
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,016
Thanks: 3,486
Thanked 2,799 Times in 1,889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Eshte edhe nje Shqiptare qe merret me studimin e universit, Laura Mersinaj, nga Vlora.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
🖤 (2)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 22:04   #16
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,775
Thanks: 14,591
Thanked 8,915 Times in 5,175 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
faktikisht, teoria e big bang le disa probleme akoma te pazgjidhura, si pershembull, pse universi duket i njejte ne te gjitha drejtimet, si dhe ne distanca shume te largeta, universi eshte i sheshte, nuk eshte sfere, apo pse thermijat te cilat hipotezon big bangu dhe qe quhen monopole magnetike, nuk jane akoma te verifikuara me eksperiment.
Gjithsesi ka nje teori te re dhe shume moderne e cila tejkalon teorine e big bang e cila quhet teoria e inflacionit kozmik. Kjo teori mbeshtetet ne shkalle te gjere tek superstring theory te cilen permende me pare.

Vete sueprstring theory, e cila bazohet ne shume dimensione dhe jo 3 hapesire+ 1kohe sias Einstein. Vete stringat jane thermijat baze, dhe jane nje dimensionale(esht cik e veshtire per trurin njerezor te perceptoje sepse ai eshte mesuar me tre dimensione hapesire, por ja qe keshtu eshte, thermija baze nuk ka tre dimensione por nje).
Teoria e stringave ka pesuar nje rrugetim goxha te gjate, dhe me ne fund e kane unifikuar dhe eshte kandidate e denje per te qene nje theory of everything(teoria e gjithckaje). Theory of everything duhet se sben te pajtoje konfliktin me te madh ne astrofizike, sepse ligjet fizike qe vlejne per macrocosmos nuk vlejne per quantum physics(microcosmos apo boten e thermijave) dhe vice versa. Teoria e stringave duket se u jep pergjigje disa pyetjeve fundamentale, gjithsesi mbeten disa probleme.

Ke degjuar ndonjehere er M-theory apo matrix theory(e then gjat)????
String theory perfaqeson quantum fields ....
Dhe fakti qe universi esht me shume dimensione esht i sakt ..per ne eshtt e veshtir sepse jemi ne concrete matter ..por si ka munci qe ne cdo distanc dhe te larget universi eshte njesoj atehere !!!!

Per cfare flet kjo matrix theory....
🖤 (1)
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 22:19   #17
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Eshte edhe nje Shqiptare qe merret me studimin e universit, Laura Mersinaj, nga Vlora.
e njoh, shkencetare ne quantum physics, si dhe merret goxha me Multiverse. dmth teorine e shume universeve. eshte mjaft interesante.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 22:42   #18
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
String theory perfaqeson quantum fields ....
Dhe fakti qe universi esht me shume dimensione esht i sakt ..per ne eshtt e veshtir sepse jemi ne concrete matter ..por si ka munci qe ne cdo distanc dhe te larget universi eshte njesoj atehere !!!!

Per cfare flet kjo matrix theory....
mund te quhet fare lehte dhe si matrix string theory, te cilen e kane zhvilluar se fundmi japponezet. dmth eshte teoria e cila jep ekuacionet te cilat pershkruajne sakte teorine e superstringave lol.

kjo Laura qe permend Bardhyli ka ca punime interesante per universet paralele.
vetem per nje gje une jam me dike tjeter dhe jo me Lauren. dhe ky eshte Hawking. Laura kundershton black holes me te cilat ne fakt gjeniu anglez eshte marre nje jete te tere. madje kemi dhe foto te tyre tani. Laura thote se nuk ekzistojne aspak. mirpo nuk jep shpjegimin si mund te lidhen universet paralele me njeri tjetrin...pikerisht pra jane keto black holes me pas worm holes dhe del ne universin tjeter ne white holes.
🖤 (1)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 22:44   #19
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,775
Thanks: 14,591
Thanked 8,915 Times in 5,175 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Laura ka shum te drejte se ne ne fakt skemi proof concret per ato vrimat e zeza lol
Si te kalosh nepermjet dimensioneve ...me portals ...ose duke ndryshuar formen e energjise ..density etc
NE 3D density is strong...the lighter the energy density ...higher dimensions u go

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Performer : 09-05-2019 nė 22:47
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 22:53   #20
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Laura ka shum te drejte se ne ne fakt skemi proof concret per ato vrimat e zeza lol
Si te kalosh nepermjet dimensioneve ...me portals ...ose duke ndryshuar formen e energjise ..density etc
NE 3D density is strong...the lighter the energy density ...higher dimensions u go
ne fakt kemi proof concret lol.

ne qender te milky way(galaktikes sone) eshte nje black hole supergjigande me mase 3 miliarde here me shume se dielli jone. black hole nuk mund te vezhgohet direkt per vet faktin se dhe vete drita humbet pertej event horizon, por mund te matet masa e saj, pershembull nga objektet apo gazrat kozmike qe levizin per rreth black hole. me ane te superteleskopit Hubble eshte zbuluar kjo.


ps.shyqyr qe gjeta nje femer te flas per astrofizik( e kam llafin per ty, jo per Lauren), jeni te hatashme ju femrat per shkenc lol

seriously.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 09-05-2019 nė 22:55
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur