Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-05-2019, 22:55   #21
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,777
Thanks: 14,594
Thanked 8,917 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
ne fakt kemi proof concret lol.

ne qender te milky way(galaktikes sone) eshte nje black hole supergjigande me mase 3 miliarde here me shume se dielli jone. black hole nuk mund te vezhgohet direkt per vet faktin se dhe vete drita humbet pertej event horizon, por mund te matet masa e saj, pershembull nga objektet apo gazrat kozmike qe levizin per rreth black hole. me ane te superteleskopit Hubble eshte zbuluar kjo.
I dont believe in holes lol sorry ...mund te jete different type of energy qe se masim dot ...ose ndoshta eshte emri qe ja kan vene gabim ...for luck of understanding
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 23:06   #22
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
I dont believe in holes lol sorry ...mund te jete different type of energy qe se masim dot ...ose ndoshta eshte emri qe ja kan vene gabim ...for luck of understanding
duhet ti besosh fakteve lol.

kjo black hole ne foto eshte ne qender te nje galaktike shume me te madhe se e jona(milky way) e cila quhet Messier 87. eshte black hole me mase sa 7 miliarde here e diellit tone.

Black hole e galaktikes sone eshte mjaft e veshtire te fotografohet dhe per faktin qe ne jemi brenda galaktikes, por ama mund te matet, dhe e ka matur teleskopi hubble me kohe.

super teleskopi qe ka bere kte foto quhet event horizon telescope.


ps.per te patur nje fare ideje antaret e forumit sa eshte madhesia e diellit, pa dhene shifra matematike qe ti bejne trute dhalle. imagjinoni token te jete sa nje vrime gjilpere, dhe diellin sa nje top basketbolli.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 09-05-2019 nė 23:09
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 23:07   #23
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,777
Thanks: 14,594
Thanked 8,917 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Po e di e pashe ne lajme para ca kohesh .... ne se dime tamam cfare esht por le ta quajme ashtu ...funny name
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 23:12   #24
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Po e di e pashe ne lajme para ca kohesh .... ne se dime tamam cfare esht por le ta quajme ashtu ...funny name
yep, too funny, what about your black hole lol ahahaha. atje ku graviteti arrin kulmin, dhe drita shperbehet, dhe ku esht e sigurt se truni te iken ne nje univers tjeter


fol ti fol se cik dua un, e kaloj nga shkenca e mirefillt ke ajo "shkenca "tjeter
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 23:25   #25
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,412
Thanks: 20
Thanked 749 Times in 480 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Titulli nuk ka kuptim ... dmth njehere na ishte univerzi dhe ndodhi BB,as fjala para BB nuk ka kuptim.Me BB eshte krijuar koha dhe hapesira,Einstein do te thonte kohe-hapsira.

Teorija e BB eshte e mbeshtetur mjaft mire me prova,dhe jemi gati/gati te sigurte qe ne kete menyre eshte krijuar Univerzi yne...ajo qe nuk e dime tani per tani eshte se cka e ka shkaktuar BBengun,ndoshta nuk do ta zbulojme asnjehere.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 23:44   #26
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Titulli nuk ka kuptim ... dmth njehere na ishte univerzi dhe ndodhi BB,as fjala para BB nuk ka kuptim.Me BB eshte krijuar koha dhe hapesira,Einstein do te thonte kohe-hapsira.

Teorija e BB eshte e mbeshtetur mjaft mire me prova,dhe jemi gati/gati te sigurte qe ne kete menyre eshte krijuar Univerzi yne...ajo qe nuk e dime tani per tani eshte se cka e ka shkaktuar BBengun,ndoshta nuk do ta zbulojme asnjehere.
yep, ashtu thot Einstein univers kater dimensional, 3 hapesire me koordinata xyz dhe dimensioni i katert koha, te gjitha fillojne me big bang. dhe eshte absurde te pyesesh cfar kishte para big bang, eshte njesoj si kur te pyesesh kur je fiks ne polin e jugut ne cilin drejtim eshte jugu, drejtimi i jugut thjesht atje nuk ekziston, te gjitha drejtimet jane veri.
Gjithsesi permenda dy tre pika te dobeta te teorise(shkencetaret i kane verrejtur me kohe), ka dhe te tjera pika te dobeta qe duan shpjegim shkencor lol, ose te provohen me eksperiment.

po deshe ti them me detaje cilat jane.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 09-05-2019 nė 23:47
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 23:58   #27
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Semik, ta them me terma cik te thjeshta pa e renduar me terma te renda, problem gjigand i teorise se big bang-ut ka qene fakti i vezhguar se universi eshte i sheshte dhe jo sfere, sic duhej te ishte sipas ligjeve te Hubble lol.
dhe me kete problem ne ndihme te teorise se big bangut eshte marre teoria e inflacionit kozmik(e cila ne vetvete eshte teori me e avancuar e big bang-ut), per te zgjidhur paradoxin, dhe teorikisht ja ka dale mbane, pergjithsisht, por perseri mbeten shume probleme pa zgjidhur vete brenda teorise se inflacionit kozmik lol.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 10-05-2019 nė 00:00
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 00:22   #28
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

e parandjej se do postoje Adea ca mendime surrealiste ne kte teme.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 00:33   #29
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,892
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Nese toka thithet nga ajo vrima e zeze graviteti eshte aq i fuqishem aty brenda saqe do e shtryllte token ne nje top pingpongu.
Ku shkon gjithe ajo compressed matter?!
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 00:43   #30
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Nese toka thithet nga ajo vrima e zeze graviteti eshte aq i fuqishem aty brenda saqe do e shtryllte token ne nje top pingpongu.
Ku shkon gjithe ajo compressed matter?!
ka nje teori qe thuhet se del ne nje univers tjeter lol. quhet multiverse theory. dhe sipas kesaj ekzakt si toka jone sipas probabilitetit infinit, ka shume toka te tjera fiks si toka jone, ka shume kurt-a shum land, shum forum al, dhe cdo gje gje ekziston ne token tone ka miliona ekuivalente.
e di cdo te thote kjo?qe ti dhe une nuk ekzistojme vetem tek ky univers.

probabiliteti eshte qe te kete dhe sfazime ne kohe. dhe kjo do te thote qe dhe te afermit tane qe sjetojne me jane gjalle diku tjeter, sepse universet kane dhe timelines te ndryshme.

eshte teori krejtesisht shkencore lol, e kan mbrojtur kta astrofizikanet qe kane nobel.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 10-05-2019 nė 00:47
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 00:46   #31
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,892
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
ka nje teori qe thuhet se del ne nje univers tjeter lol. quhet multiverse theory. dhe sipas kesaj ekzakt si toka jone sipas probabilitetit infinit, ka shume toka te tjera fiks si toka jone, ka shume kurt-a shum land, shum forum al, dhe cdo gje gje ekziston ne token tone ka miliona ekuivalente.
e di cdo te thote kjo?qe ti dhe une nuk ekzistojme vetem tek ky univers.

eshte teori krejtesisht shkencore lol, e kan mbrojtur kta astrofizikanet qe kane nobel.
I kam ndjekur gjitha kto por eshte komplet fantazi e fizikantve, ata e mbrojn ket teze si fantazi,lol
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 00:50   #32
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
I kam ndjekur gjitha kto por eshte komplet fantazi e fizikantve, ata e mbrojn ket teze si fantazi,lol
jo ne fakt lol, e kane vertetuar matematikisht, dhe eshte prove mjaft e rendesishme...me eksperiment jo, sepse eshte e pamundur te tejkalojme universin tone, njeriu me zor ka arritur deri ne hene, imagjino pak.
nje gje dihet me siguri, ligjet e fizikes me te cilat funksionon universi jane matematike, keshtu qe si rrjedhim, teoria e multiverse eshte e sakte...nuk eshte thjesht fantazi.


kur thuhet teori, do te thote qe eshte e mbrojtur me prova te pakundershtueshme lol. nese provat nuk jane te mjaftueshme, nuk ngrihet dot ne rangun e nje teorie, ajo quhet hipoteze, dhe eshte e ngjashme me fantazine.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 10-05-2019 nė 00:52
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 00:56   #33
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,892
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
jo ne fakt lol, e kane vertetuar matematikisht, dhe eshte prove mjaft e rendesishme...me eksperiment jo, sepse eshte e pamundur te tejkalojme universin tone, njeri me zor ka arritur deri ne hene, imagjino pak.
nje gje dihet me siguri, ligjet e fizikes me te cilat funksionon universi jane matematike, keshtu qe si rrjedhim, teoria e multiverse eshte e sakte...nuk eshte thjesht fantazi.
Ne fakt teorine e multiverse e ka mbrojtur e para shqiptarja nga vlora laura mersini. Po nejse, ishalla eshte e vertete kjo teori/fantazi,lol

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kurt : 10-05-2019 nė 01:06
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 01:00   #34
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Ne fakt teorine e multiverse e ka mbrojtur e para shqiptarja nga vlora laura martini. Po nejse, ishalla eshte e vertete kjo teori/fantazi,lol
ndiqe kte profesorin amerikan te fizikes Max po pate kohe dhe durim, lol, te jep ca evidences.
dhe e shpjegon shume bukur lol

i jep pergjigje pyetjes tende ca ndodh kur bie ne nje black hole

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 10-05-2019 nė 01:03
🖤 (1)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 01:14   #35
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Kurt, quantum physics ka vertetuar plotesisht qe thermijat, mund te jene ne disa vende te ndryshme ne te njejten kohe, dhe si rrjedhim trupi i njeriut perbehet nga keto thermija lol, nxirret deduksioni se ekzsiston diku tjeter ne te njejten kohe, dhe madje edhe ne timelines te ndryshme. ka universe qe kane timeline te njejte me tonin, te tjere jo.
🖤 (2)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 01:55   #36
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,777
Thanks: 14,594
Thanked 8,917 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Pse mendoni me aq siguri qe ska pasur gje para big bang?
Time ...i komplikon gjerat
Bete mire qe u kthyet ne teme prap lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 02:25   #37
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,892
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Pse mendoni me aq siguri qe ska pasur gje para big bang?
Time ...i komplikon gjerat
Bete mire qe u kthyet ne teme prap lol
Perkundrazi ne po thojm qe ne nje multiverse nuk ka koncept “para big bangut” sepse universe te reja lindin dhe zhduken me shumice si bushiqat e vegjel qe krijon shiu mbi uje, pop in & out of existence.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 02:37   #38
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,777
Thanks: 14,594
Thanked 8,917 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Bing bang thjesht ka solidify matter ...nese ka universe te tjera ose dimensione me sakte ...atehere seshte e then me te njejten matter si ky ..mund te jene diferent density ...pop in out of existence lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 03:28   #39
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,412
Thanks: 20
Thanked 749 Times in 480 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
yep, ashtu thot Einstein univers kater dimensional, 3 hapesire me koordinata xyz dhe dimensioni i katert koha, te gjitha fillojne me big bang. dhe eshte absurde te pyesesh cfar kishte para big bang, eshte njesoj si kur te pyesesh kur je fiks ne polin e jugut ne cilin drejtim eshte jugu, drejtimi i jugut thjesht atje nuk ekziston, te gjitha drejtimet jane veri.
Gjithsesi permenda dy tre pika te dobeta te teorise(shkencetaret i kane verrejtur me kohe), ka dhe te tjera pika te dobeta qe duan shpjegim shkencor lol, ose te provohen me eksperiment.
Shkruaj lirisht cilat jane pikat e dobeta te BB,moti kohe nuk kam interes per gjera te tilla dhe me siguri njohurite e mia jane vjetruar.

Por me sa e di une teorija e BB eshte gjithperfshirese ne komunitetin shkencor dhe prova ka sa te duash.Mendoj qe askush nuk dyshon qe univerzi zgjerohet sipas Hubble - te gjitha objektet ne univerz largohen njeri nga tjetri per shkak te zgjerimit te hapsires.E qe kjo te realizohet ,univerzi nuk duhet te kete ndonje qender por cdo pike e saj eshte qender e univerzit.Kjo eshte ne perputhje me ligjet themelore te fizikes qe univerzi nuk ka ndonje pike refrente te priviligjuar.Kjo menyre e zgjerimit te univerzit eshte e mundur te spjegohet vetem permes BB...mandej CMBR,shperndarja e dendesise se materies etj.
Citim:
po deshe ti them me detaje cilat jane.
Thuaji landi,mos perto.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 03:38   #40
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,412
Thanks: 20
Thanked 749 Times in 480 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Pse mendoni me aq siguri qe ska pasur gje para big bang?
Nuk tha askush qe nuk ka pasur asgje para BB,pergjigja me korrekte eshte NUK E DIME (perjashto shpekullimet mbi mulitverze).
Teorija e BB eshte teori mbi zhvillimin/evulucionin e univerzit prej kohes se Planckut e asesi para saj,sepse gjithcka qe munde te egzistoj para kesaj "kohe" nuk mund ta dijme...ketu paraqitet singulariteti dhe ekuacionet e Einsteinit shkojne ne rrote te sames dhe tregojne vlera pa asnje kuptim.

Tema kerkon spekulime filozofike per te thene dic me shume.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur