Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-05-2019, 03:49   #41
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,777
Thanks: 14,593
Thanked 8,917 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Nuk tha askush qe nuk ka pasur asgje para BB,pergjigja me korrekte eshte NUK E DIME (perjashto shpekullimet mbi mulitverze).
Teorija e BB eshte teori mbi zhvillimin/evulucionin e univerzit prej kohes se Planckut e asesi para saj,sepse gjithcka qe munde te egzistoj para kesaj "kohe" nuk mund ta dijme...ketu paraqitet singulariteti dhe ekuacionet e Einsteinit shkojne ne rrote te sames dhe tregojne vlera pa asnje kuptim.

Tema kerkon spekulime filozofike per te thene dic me shume.
Singularity esht cikel i vjeter . Ky univers esht me i zhvilluar se aq .dhe ne nuk dim as per singularity me saktesi nese ka qene para BB apo jo.
Tjetra per zgjerimin e universit ...a meret parasysh koha? Cfare eshte koha ne vetvete ...pse ajo esht e ngadalte apo e shpejte ne disa raste ...a nuk eshte njesoj gjithmon?
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 04:59   #42
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Singularity esht cikel i vjeter . Ky univers esht me i zhvilluar se aq .dhe ne nuk dim as per singularity me saktesi nese ka qene para BB apo jo.
Tjetra per zgjerimin e universit ...a meret parasysh koha? Cfare eshte koha ne vetvete ...pse ajo esht e ngadalte apo e shpejte ne disa raste ...a nuk eshte njesoj gjithmon?
Laura ka nje teori interesante arrows of time lol. Ka te beje me kahet e kohes.
🖤 (1)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 05:04   #43
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Shkruaj lirisht cilat jane pikat e dobeta te BB,moti kohe nuk kam interes per gjera te tilla dhe me siguri njohurite e mia jane vjetruar.

Por me sa e di une teorija e BB eshte gjithperfshirese ne komunitetin shkencor dhe prova ka sa te duash.Mendoj qe askush nuk dyshon qe univerzi zgjerohet sipas Hubble - te gjitha objektet ne univerz largohen njeri nga tjetri per shkak te zgjerimit te hapsires.E qe kjo te realizohet ,univerzi nuk duhet te kete ndonje qender por cdo pike e saj eshte qender e univerzit.Kjo eshte ne perputhje me ligjet themelore te fizikes qe univerzi nuk ka ndonje pike refrente te priviligjuar.Kjo menyre e zgjerimit te univerzit eshte e mundur te spjegohet vetem permes BB...mandej CMBR,shperndarja e dendesise se materies etj.

Thuaji landi,mos perto.
TI spjegoj neser kur te hap lap topin lol, provat pro big bang ka shume, un do sjell ca probleme te pasqaruara.me detaje. Gjithmone problemet qe shkenca ne stadin actual nuk i zgjidh dot hyn ne loje spekullimi metafizik apo filozofik.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 10-05-2019 nė 05:08
🖤 (1)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 15:21   #44
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 189
Thanks: 265
Thanked 78 Times in 58 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Lightbulb Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Universi nuk eshte vacuum. Ka matter, dark matter, antimatter, sigurisht ka dhe ide, manifestohet ne trurin njerezor, s'mund te flasim per zot meqe provat mungojne. Pyetja jote do ishte e sakte keshtu. PSE ne kte univers kaq gjigand, ideja manifestohet ne nje grup te vogel atomesh qe e quajme njeri? Kjo ha diskutim.
🖤 (1)
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 15:30   #45
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Te flasesh per Universin me pare duhet te mesosh si te fshish prapanicen!


Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 15:42   #46
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,777
Thanks: 14,593
Thanked 8,917 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Laura ka nje teori interesante arrows of time lol. Ka te beje me kahet e kohes.
Tell me about it ...
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 17:12   #47
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,040
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Bing bang thjesht ka solidify matter ...nese ka universe te tjera ose dimensione me sakte ...atehere seshte e then me te njejten matter si ky ..mund te jene diferent density ...pop in out of existence lol
Moj ti je duke me befasu me keto njohuri te hatashme qe paske ne astronomi. Je e papame. Me hyre ne qejf edhe me shume tani.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 18:34   #48
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,412
Thanks: 79
Thanked 323 Times in 224 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 52
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Para Big Bengut a ?

Legjenda ka mujt me qene…Legjenda i forumit tone, i hypun ne qershi te bacit Jakup,pak pa ju thye dega.

Cka asht prapavija e temes ?

Qe bota e gjithsia asht krijue vetvetiu,po ?
Le ta marrin shkenctaret nji gjallese krejt te thjeshte e ta ndajne ne elementet kimike nga te cilat perbahet.Le ta llogarisin ,matematikisht a si te dojne,sa kohe iu duhet atyne elementeve me u bashkue e formue gjallesen ne fjale a nji gjallese tjeter.
Le te kalojne miliarda vjet e s`ka shanse.

Per sa i takon pyetjes , a ka Zot a s`ka ?,mendoj qe mjeket ne pergjithsi e kan ma te kjarte se shumica e njerzve me profesione tjera, ngase ata e dijne si funksionon trupi me te gjitha organet perbamse te njeriu.Shkurt,jan funksione mahnitse qe ndodhin ne organizmin e trupin tone ne pergjithsi,nuk ka shanse qe ato organe dhe vet njeriu a cilado gjallese tjeter te jet krijue vetvetiu.
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 20:07   #49
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prishtinasi Shiko postimin
Para Big Bengut a ?

Legjenda ka mujt me qene…Legjenda i forumit tone, i hypun ne qershi te bacit Jakup,pak pa ju thye dega.

Cka asht prapavija e temes ?

Qe bota e gjithsia asht krijue vetvetiu,po ?
Le ta marrin shkenctaret nji gjallese krejt te thjeshte e ta ndajne ne elementet kimike nga te cilat perbahet.Le ta llogarisin ,matematikisht a si te dojne,sa kohe iu duhet atyne elementeve me u bashkue e formue gjallesen ne fjale a nji gjallese tjeter.
Le te kalojne miliarda vjet e s`ka shanse.

Per sa i takon pyetjes , a ka Zot a s`ka ?,mendoj qe mjeket ne pergjithsi e kan ma te kjarte se shumica e njerzve me profesione tjera, ngase ata e dijne si funksionon trupi me te gjitha organet perbamse te njeriu.Shkurt,jan funksione mahnitse qe ndodhin ne organizmin e trupin tone ne pergjithsi,nuk ka shanse qe ato organe dhe vet njeriu a cilado gjallese tjeter te jet krijue vetvetiu.
nuk eshte teme per zotin kjo lol.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 21:40   #50
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Shkruaj lirisht cilat jane pikat e dobeta te BB,moti kohe nuk kam interes per gjera te tilla dhe me siguri njohurite e mia jane vjetruar.

Por me sa e di une teorija e BB eshte gjithperfshirese ne komunitetin shkencor dhe prova ka sa te duash.Mendoj qe askush nuk dyshon qe univerzi zgjerohet sipas Hubble - te gjitha objektet ne univerz largohen njeri nga tjetri per shkak te zgjerimit te hapsires.E qe kjo te realizohet ,univerzi nuk duhet te kete ndonje qender por cdo pike e saj eshte qender e univerzit.Kjo eshte ne perputhje me ligjet themelore te fizikes qe univerzi nuk ka ndonje pike refrente te priviligjuar.Kjo menyre e zgjerimit te univerzit eshte e mundur te spjegohet vetem permes BB...mandej CMBR,shperndarja e dendesise se materies etj.

Thuaji landi,mos perto.
nja dy probleme i permenda, por pa dhene detaje.
edhe njehere.
problemi i sheshtesise se universit. tashme eshte vertetuar dhe vezhguar se universi ne shkalle te gjere(large scale) eshte i sheshte (ky eshte fakt)dhe jo me kurvature, negative(hiperbolike) apo pozitive(sferike).
sipas ekuacioneve te Ajnshtainit te relativitetit te pergjithshem, struktura 4-dimensionale e hapesire/kohes ndikohet drejtperdrejt nga prezenca e materjes dhe energjise, ose e thene ndryshe hapesira dhe koha perkulet nga graviteti i materies. Dhe niveli i perkuljes varet direkt nga densiteti i materies dhe energjise.
tashi, sipas kozmologjise se Friedman-it, universi mund te kete perkulje(curvature) negative, pozitive, apo zero e cila varet krejtesisht nga densiteti(k) total i energjise se universit.
perkulja eshte negative nese k<0, dhe do kishim nje univers hiperbolik.
perkulja eshte pozitive nese k>0, dhe do kishim nje univers sferik.
nuk kemi perkulje fare nese k= zero, dhe universi eshte i sheshte.

tani pyetja, ne momentin e nukleo sintezes menjehere pas big bang-ut, cilat jane vlerat e ketij parametri? pozitive, negative, apo zero??? dhe si ka mundesi qe universi eshte i sintonuar kaq mire. ne e dime qe universi eshte pothuaj i sheshte dhe vlera e densitetit eshte ekstremisht afer njeshit, 1.000000000000000000000000000000000000000000000000 0000000000001.
nuk ka asnje lloj shpjegimi pse densiteti i universit eshte aq afer densitetit kritik.

kte detyre e ka marre persiper ta shpjegoje teoria e inflacionit kozmik, dhe ne fakt e shpjegon pjeserisht...gjithsesi duket sikur dikush nga jashte e ka sintonizuar me dore.

problem tjeter eshte ai i materies dhe antimateries, ne singularitetin e big bang, materia dhe antimateria kane qene ne sasi ekzaktesisht te njejte. nuk jepet asnje lloj shpjegimi fizik apo matematik, pse materja triumfoi ne univers dhe ka eliminuar antimaterjen.

problem tjeter eshte ai i materies se erret(dark matter) dhe energjise se erret(dark energy).
modeli standart i big bang-ut nuk ka shpjeguar asgje per thermijat e materrjes se erret. cfar jane keto thermija subatomike te dark matter per te cilat nuk dihet asgje. nderkohe qe dihet sakte se universi perbehet nga 95% materje dhe energji e erret, 4.6% materje normale(domethene ato miliarda galaktikat e dukshme) si dhe me pak se 1% neutrino.

tashi e fundit, mendohet se e ashtuquajtura Baryon asymmetry ka dhene si rezultat dominancen e materjes ndaj antimaterjes, por nuk ka asnje shpjegim llogjik, apo matematik pse ka ndodhur kjo asimetri. eshte nje difekt i modelit standart te teorise se big bang-ut.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 10-05-2019 nė 21:49
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 21:55   #51
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

nejse varja, vetem semiku dhe performer, king bardhyl e ndonje tjeter ndjek kto lloj temash. shumica e robve te ktij forumi jan dru me pre.

sa vjec esht antari siper dhe ca ke veshur sot

shkoj ndonjeher un andej per gallata, dua te pershtatem me plebeus, po aha s'ja dal dot
🖤 (1)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 22:21   #52
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

megjithate Semik, mos e merr postimin tim sikur une jam kunder teorise standarte te big bang. une vetem solla nja dy tre probleme te pa zgjidhura nga teoria.
Jam ne gjendje te sjell po ashtu nje shumice provash ne favor te teorise, tashme ajo eshte nje teori e verifikuar dhe me vezhgime astronomike, nuk ka asnje dyshim se universi zgjerohet.

gjithashtu teoria nuk na jep asnje shpjegim per fatin e universit, do kemi nje big crunch, nje tkurrje te universit per tu bere singularitet perseri dhe per te shperthyer perseri, do kemi nje continue forever, nje vazhdim pergjithmone, dmth do arrije ne nje pike qe universi nuk do zgjerohet me, apo nje big chill apo big freeze, ku universi do zgjerohet pafundesisht, dhe te gjitha sistemet yjore dhe galaktikat do largohen nje here e pergjithmone nga njera tjetra, ky do jete fati me i keq i universit.

gjithsesi un jam nje tifoz i madh i Hawking, e konsideroj nje gjeni me te madh se Ajnshtajni. shum probleme qe nuk zgjidhi ky i fundit, i zgjidhi anglezi Hawking.

dhe tani te pershendes me nje song te pink floyd e cila fillon me zerin e Hawking
For millions of years mankind lived just like the animals
Then something happenend which unleashed the power of our imagination
We learned to talk


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 10-05-2019 nė 22:31
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 22:53   #53
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,542
Thanks: 5,769
Thanked 6,142 Times in 3,064 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 266
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Uh, te gjitha teorite me te rendesishme te astrofizikes i njoh me hollesi. Ajo e Big bang thote se koha fillon me big bang. Eshte absurde te thuash c'kishte para big bangut. Thjesht nuk kishte perpara. Nese do, fasim per string theory. Dhe teori te tjera alternative.


PS. Nga cili drejtim bie jugu kur je fiks ne polin e jugut???
Jam kurioze te pyes :

Nese koha Nuk paska egzistuar para Big Bang , how did the Big Bang happened then ? And does this makes sense ?!
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 23:11   #54
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Jam kurioze te pyes :

Nese koha Nuk paska egzistuar para Big Bang , how did the Big Bang happened then ? And does this makes sense ?!
jo, nuk ka sens, sepse ligjet e fizikes, bashke me kohen fillojne qe ne nje te miliarden e sekondes menjehere pas big bang(shperthimit te madh). koha dhe hapesira nuk ekzistonte pa big bang.

how did the big bang happened? it's a mystery.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 23:18   #55
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,412
Thanks: 20
Thanked 749 Times in 480 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Singularity esht cikel i vjeter . Ky univers esht me i zhvilluar se aq .dhe ne nuk dim as per singularity me saktesi nese ka qene para BB apo jo.
Per fillimin e univerzit termi singularity ndoshta eshte i pavend,por me singularity nenkuptova nje gjendje me dendesi te pakufishme dhe me volumen zero/gati zero,krejt kjo e percjellur me kohen e barabarte me zero !...munde ta imagjinoj mendja njerzore nje gje te tille,por kjo disi ju ofrohet momenteve te para te BB,ndersa gjendja reale qe ka kene eshte e paimagjinueshme dhe cuditerisht nga askundi fillon te krijohet kohe-hapesira...gjithcka fillon te expandoje.
Kush eshte shkaktari i ketij "shperrthimi",realiteti eshte qe NE nuk e dime.Nuk e din askush se cfare ka pasur para BB,ndersa sipas teorise se BB as qe ka kuptim te parashtrohet kjo pyetje.
Mirepo per te dhen ndonje pergjigje dosido,atehere kur nuk e dime munde te parashtrojme pyetjen se cka eshte me e mundur,me e besueshme :
- ekziston kuazilitet i perjetshem i materies dhe energjise
- Ekziston nje parim i perjetshem i cili e ka shkaktuar kete kauzalitet te materies-energjise dhe gjindet jashte kesaj varshmerie,jashta ketij kauzaliteti.Iniciator dhe krijues dhe shume njerez e quajne zot/perendi.
-Nuk ka iniciato/ krijues,univerzi gjithmon ka ekzistuar ne nje far forme dhe do te ekzistoj.
Hajt pak te filozofojme,shto edhe TI ndonje variant tjeter.
Citim:
Tjetra per zgjerimin e universit ...a meret parasysh koha? Cfare eshte koha ne vetvete ...pse ajo esht e ngadalte apo e shpejte ne disa raste ...a nuk eshte njesoj gjithmon?
Mqns zoteri Landi me thote qe me shume e cmon Hawkingun sesa Einsteinin,une do ta citoj Einstein sepse e cmoj me shume (shkencetari me i cituar ne histori) ...gjyshi Einstein per kohen thote qe eshte iluzion,edhe ate iluzion kokeforte.
Sipas Einsteinit koha nuk eshte njesoj gjithmon,por eshte relative.Te vrimat e zeza koha ndalet teresisht,dileton.
Kjo qe koha shpejtohet ne disa raste,nuk e kuptoj si e mendon.
🖤 (2)
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 23:22   #56
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,412
Thanks: 20
Thanked 749 Times in 480 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
nja dy probleme i permenda, por pa dhene detaje.
edhe njehere.
problemi i sheshtesise se universit. tashme eshte vertetuar dhe vezhguar se universi ne shkalle te gjere(large scale) eshte i sheshte (ky eshte fakt)dhe jo me kurvature, negative(hiperbolike) apo pozitive(sferike).
sipas ekuacioneve te Ajnshtainit te relativitetit te pergjithshem, struktura 4-dimensionale e hapesire/kohes ndikohet drejtperdrejt nga prezenca e materjes dhe energjise, ose e thene ndryshe hapesira dhe koha perkulet nga graviteti i materies. Dhe niveli i perkuljes varet direkt nga densiteti i materies dhe energjise.
tashi, sipas kozmologjise se Friedman-it, universi mund te kete perkulje(curvature) negative, pozitive, apo zero e cila varet krejtesisht nga densiteti(k) total i energjise se universit.
perkulja eshte negative nese k<0, dhe do kishim nje univers hiperbolik.
perkulja eshte pozitive nese k>0, dhe do kishim nje univers sferik.
nuk kemi perkulje fare nese k= zero, dhe universi eshte i sheshte.

tani pyetja, ne momentin e nukleo sintezes menjehere pas big bang-ut, cilat jane vlerat e ketij parametri? pozitive, negative, apo zero??? dhe si ka mundesi qe universi eshte i sintonuar kaq mire. ne e dime qe universi eshte pothuaj i sheshte dhe vlera e densitetit eshte ekstremisht afer njeshit, 1.000000000000000000000000000000000000000000000000 0000000000001.
nuk ka asnje lloj shpjegimi pse densiteti i universit eshte aq afer densitetit kritik.

kte detyre e ka marre persiper ta shpjegoje teoria e inflacionit kozmik, dhe ne fakt e shpjegon pjeserisht...gjithsesi duket sikur dikush nga jashte e ka sintonizuar me dore.

problem tjeter eshte ai i materies dhe antimateries, ne singularitetin e big bang, materia dhe antimateria kane qene ne sasi ekzaktesisht te njejte. nuk jepet asnje lloj shpjegimi fizik apo matematik, pse materja triumfoi ne univers dhe ka eliminuar antimaterjen.

problem tjeter eshte ai i materies se erret(dark matter) dhe energjise se erret(dark energy).
modeli standart i big bang-ut nuk ka shpjeguar asgje per thermijat e materrjes se erret. cfar jane keto thermija subatomike te dark matter per te cilat nuk dihet asgje. nderkohe qe dihet sakte se universi perbehet nga 95% materje dhe energji e erret, 4.6% materje normale(domethene ato miliarda galaktikat e dukshme) si dhe me pak se 1% neutrino.

tashi e fundit, mendohet se e ashtuquajtura Baryon asymmetry ka dhene si rezultat dominancen e materjes ndaj antimaterjes, por nuk ka asnje shpjegim llogjik, apo matematik pse ka ndodhur kjo asimetri. eshte nje difekt i modelit standart te teorise se big bang-ut.
Thenx Land.

Si kunderpeshe.
* a) Large-scale homogeneity
* b) Hubble diagram
* c) Abundances of light elements
* d) Existence of the Cosmic Microwave Background Radiation
* e) Fluctuations in the CMBR
* f) Large-scale structure of the universe
* g) Age of stars
* h) Evolution of galaxies
* i) Time dilation in supernova brightness curves
* j) Tolman tests
* k) Sunyaev-Zel'dovich effect
* l) Integrated Sachs-Wolfe effect
* m) Dark Matter
* n) Dark Energy
* z) Consistency
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 23:26   #57
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Thenx Land.

Si kunderpeshe.
* a) Large-scale homogeneity
* b) Hubble diagram
* c) Abundances of light elements
* d) Existence of the Cosmic Microwave Background Radiation
* e) Fluctuations in the CMBR
* f) Large-scale structure of the universe
* g) Age of stars
* h) Evolution of galaxies
* i) Time dilation in supernova brightness curves
* j) Tolman tests
* k) Sunyaev-Zel'dovich effect
* l) Integrated Sachs-Wolfe effect
* m) Dark Matter
* n) Dark Energy
* z) Consistency
I totally agree with you.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 23:31   #58
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,412
Thanks: 20
Thanked 749 Times in 480 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
sa vjec esht antari siper dhe ca ke veshur sot
Tema me e bukur ne forum eshte : Vajza na tregoni thonjet
Mandej temat
- sa vjec je ?
- kur ju tradheton i dashuri,si reagoni ?
- Tregoni enderren qe e keni par ?

Citim:
shkoj ndonjeher un andej per gallata, dua te pershtatem me plebeus, po aha s'ja dal dot
Mos e nencmo veten,mos ju pershtat plebsit...une nuk te kam hasur ne forum,por intelekti jot qenka shume i larte per tu perballur me tema te tilla qe kerkojne sfida te paperballueshme intelektuale ...hahah

Pershendetje !
🖤 (2)
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 23:34   #59
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Per fillimin e univerzit termi singularity ndoshta eshte i pavend,por me singularity nenkuptova nje gjendje me dendesi te pakufishme dhe me volumen zero/gati zero,krejt kjo e percjellur me kohen e barabarte me zero !...munde ta imagjinoj mendja njerzore nje gje te tille,por kjo disi ju ofrohet momenteve te para te BB,ndersa gjendja reale qe ka kene eshte e paimagjinueshme dhe cuditerisht nga askundi fillon te krijohet kohe-hapesira...gjithcka fillon te expandoje.
Kush eshte shkaktari i ketij "shperrthimi",realiteti eshte qe NE nuk e dime.Nuk e din askush se cfare ka pasur para BB,ndersa sipas teorise se BB as qe ka kuptim te parashtrohet kjo pyetje.
Mirepo per te dhen ndonje pergjigje dosido,atehere kur nuk e dime munde te parashtrojme pyetjen se cka eshte me e mundur,me e besueshme :
- ekziston kuazilitet i perjetshem i materies dhe energjise
- Ekziston nje parim i perjetshem i cili e ka shkaktuar kete kauzalitet te materies-energjise dhe gjindet jashte kesaj varshmerie,jashta ketij kauzaliteti.Iniciator dhe krijues dhe shume njerez e quajne zot/perendi.
-Nuk ka iniciato/ krijues,univerzi gjithmon ka ekzistuar ne nje far forme dhe do te ekzistoj.
Hajt pak te filozofojme,shto edhe TI ndonje variant tjeter.

Mqns zoteri Landi me thote qe me shume e cmon Hawkingun sesa Einsteinin,une do ta citoj Einstein sepse e cmoj me shume (shkencetari me i cituar ne histori) ...gjyshi Einstein per kohen thote qe eshte iluzion,edhe ate iluzion kokeforte.
Sipas Einsteinit koha nuk eshte njesoj gjithmon,por eshte relative.Te vrimat e zeza koha ndalet teresisht,dileton.
Kjo qe koha shpejtohet ne disa raste,nuk e kuptoj si e mendon.
koha sa me teper i afrohesh vrimes se zeze(black hole) ngadalesohet gradualisht, deri sa kur eshte fare afer event horizon, ngadalesia e kohes eshte e tmerrshme, e paimagjinueshme, dhe menjehere pas event horizon koha duket se ndalet plotesisht. nje black hole eshte shume e ngjashme me te ashtuquajturin singularitet te big bang. ose me sakt singulariteti nuk eshte nje black hole por nje white hole. me gjasa te medha, madje eshte pikerisht keshtu, universi jone ka lindur nga nje black hole. nga vjen gjithe kjo materje???? pikerisht ne kanalin....materja e nje universi tjeter bie ne black hole, aty koha ndalon totalisht, kjo materie kalon ne worm hole, dhe prej aty ne white hole, dhe kemi shperthimin e madh duke filluar perseri koha dhe duke na dhene universin tone....kte thote teoria e multiverse e quajtur ndryshe e universeve paralele.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 10-05-2019 nė 23:43
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 23:35   #60
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Jam kurioze te pyes :

Nese koha Nuk paska egzistuar para Big Bang , how did the Big Bang happened then ? And does this makes sense ?!
Zana,

E vetmja gje qe ekziston ne Univers pa pushim, pa ndalim dhe me bollekun me te madh eshte e pavdekshja KOHE. Kronus.
Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur