Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-06-2019, 13:32   #1
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,766
Thanks: 1,298
Thanked 2,167 Times in 1,208 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Deti na bėn mirė..

Deti na bėn mirė, na bėn mė tė bukur dhe mė tė lumtur… e thotė edhe shkenca


Ajri, dielli dhe ngjyra e kaltėr janė njė kurė e vėrtetė pėr trupin dhe shpirtin
E kemi pėrjetuar tė gjithė, sidomos nėse jetojmė nė njė qytet tė madh: mjafton tė kaloni njė fundjavė tė shkurtėr nė det pėr tė shkuar nė shtėpi me njė ngjyrė tė bukur, njė pamje mė tė shėndetshme dhe mė dinjitoze dhe njė humor tė relaksuar dhe tė ngritur.
Tė lumtur nė det
Njė libėr i botuar disa vjet mė parė, me titull “Blue Mind Mente e acqua” nga Wallace J. Nichols, mblodhi rezultatet e studimeve tė shumta shkencore tė kryera gjatė njė dekade, sipas tė cilave afėrsia me ujin favorizon lirimin nė tru tė dopaminės, serotoninės dhe oksitocinės, qė konsiderohen nė pėrgjithėsi si neurotransmetues tė lumturisė dhe mirėqenies.
Uji na sjell pėrsėri nė gjendjen tonė natyrore, siē ishim nė barkun e nėnės: edhe thjesht edhe duke vėzhguar njė panoramė tė detit nė fotografi nxit relaksimin nė njė nivel nėnndėrgjegjėsie; duke qenė afėr ujit (dhe madje edhe mė mirė tė zhytur nė tė) pėrmirėson hapėsirėn e vėmendjes. Mė nė fund, ngjyra blu gjeneron qetėsi dhe lehtėsim dhe konsiderohet nga shumica e njerėzve si ngjyra e tyre e preferuar.
Deti rigjeneron
Njė notim i kėndshėm mes valėve tė detit, njė shėtitje nė bregdet ose uji qė arrin kėmbėt, ose thjesht duke u zhytur deri nė bel duke lėnė veten tė masazhohet nga lėvizja e valėve: kėto janė gjėrat qė bėjmė zakonisht nė njė ditė nė plazh, por nė praktikė ne kemi rikthyer tė gjitha hapat e njė seance nė palestėr dhe nė qendrėn Wellness: sport, aktivitet me ndikim tė ulėt, hidromasazh. Plus mundėsinė pėr tė shijuar pėrfitimet e kripės sė detit tė thithur nga lėkura jonė. Me pak fjalė, plazhi mund tė bėhet njė spa fantastike nė ajėr tė hapur.
🖤 (2)
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 13:38   #2
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,678
Thanks: 842
Thanked 1,412 Times in 1,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Na u bere si Nard Ndoka
🖤 (1)
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 13:44   #3
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,775
Thanks: 14,591
Thanked 8,915 Times in 5,175 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

jodi na duhet .. se ndihmon tiroidet
afer detit afer mbretit thot gjyshja ime
🖤 (1)
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 13:44   #4
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,766
Thanks: 1,298
Thanked 2,167 Times in 1,208 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Na u bere si Nard Ndoka
Avash ti avash avash....
Budalla si puna ime ėshtė Nardi tė vejė nė punė pėr ditė
.
.. Nardi gjo e squt... bėn politik..
🖤 (2)
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 13:45   #5
Guest88
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Posts: 2,340
Thanks: 1,859
Thanked 721 Times in 563 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 77
Guest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Afer malit afer kalit thoshte gjyshi im

Zgjidh e merr performer
🖤 (2)
Guest88 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 13:46   #6
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,775
Thanks: 14,591
Thanked 8,915 Times in 5,175 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

do na besh i gjiro me kal

deti eshte me i mire thon po varet nga akecili lol
🖤 (1)
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 13:47   #7
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,678
Thanks: 842
Thanked 1,412 Times in 1,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Vija me qef vllai jot te prishja ca leke andej po problemi ketu te ne eshte se kur ke pese leke ne xhep ske kohe me i prish ndersa kur ke kohe ske leke.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 13:49   #8
Guest88
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Posts: 2,340
Thanks: 1,859
Thanked 721 Times in 563 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 77
Guest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Po vallai me tan qef, biles ta baj xhiron bregut detit afer mretit

...hajde hyp
Guest88 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 13:54   #9
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,945
Thanks: 15,472
Thanked 9,203 Times in 6,219 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga The ICEman Shiko postimin
Afer malit afer kalit thoshte gjyshi im

Zgjidh e merr performer
Gjyshja ime thoshte....afer kalit apo mbretit,kufomen e gjen ....prane bregut te detit.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 14:07   #10
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 12,184
Thanks: 2,531
Thanked 4,559 Times in 2,931 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 166
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Te shton oreksin megjithate ... shkon kot mundi i 6 muajve peris lol
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 15:13   #11
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,766
Thanks: 1,298
Thanked 2,167 Times in 1,208 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
do na besh i gjiro me kal

deti eshte me i mire thon po varet nga akecili lol
Po me gomar... bėn... 10 € xhirua...
Ēa mali thoni ju... mali ėshtė pėr pleq...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 15:23   #12
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,813
Thanks: 1,511
Thanked 8,639 Times in 3,814 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 303
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Deti patjeter qe na ben mire, po une nuk kam marredhenie te mire kundrejt flokeve. Mi perdredh shume kripa dhe ajri buze detit. Per te tjerat Aj llov it!!!
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 15:24   #13
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 36,438
Thanks: 17,353
Thanked 22,136 Times in 8,599 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 510
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Deti na bėn mirė..

na ben po ce do e kemi larg
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 15:27   #14
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,203
Thanks: 14,972
Thanked 12,810 Times in 8,055 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 685
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Gjyshja ime thoshte....afer kalit apo mbretit,kufomen e gjen ....prane bregut te detit.
Po na Kavaja si i thonė:
Po na vjen tajarja mi lale
🖤 (1)
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 16:04   #15
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,813
Thanks: 1,511
Thanked 8,639 Times in 3,814 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 303
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

I will be here soon,
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 16:06   #16
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,766
Thanks: 1,298
Thanked 2,167 Times in 1,208 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 16:11   #17
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,203
Thanks: 14,972
Thanked 12,810 Times in 8,055 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 685
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Foto tė vitit kaluar po bie edlin?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 16:22   #18
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,766
Thanks: 1,298
Thanked 2,167 Times in 1,208 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Sivjet... me kismet... do ketė zoti dhe pėr mu
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 17:45   #19
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,073
Thanks: 5,643
Thanked 11,788 Times in 4,132 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Afer detit afer mbretit .

Sot dmth direkt pas drekes deri nashti .
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2019, 08:07   #20
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,534
Thanks: 5,764
Thanked 6,122 Times in 3,059 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 266
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
I will be here soon,
Looks like Paradise .. where is iT ?

Deti per mua Dy jave maximumi, per me shume besoj qe humbas interesin dhe te lodh c’do dite , plus te shkaterron lekuren dhe floket.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur