Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-06-2019, 14:58   #41
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,575
Thanks: 11,346
Thanked 9,385 Times in 6,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 483
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 15:10   #42
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,893
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Deti na bėn mirė..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rexhina Shiko postimin
jo flm se kam diellin dhe pishinen qe me
mjafton
Florida thuhet se ka rreth 50.000 pythons dhe numri po shtohet shume shpejt. Ato mbysin edhe krokodilat/alligators. Jeta e njerze ka per tu rrezikuar shume ne florida nga gjarprinjt me te medhenj ne bote kur cdo kafshe tjeter po rradhohet ne florida nga to.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 15:13   #43
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 36,464
Thanks: 17,377
Thanked 22,180 Times in 8,617 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 510
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Deti na bėn mirė..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Florida thuhet se ka rreth 50.000 pythons dhe numri po shtohet shume shpejt. Ato mbysin edhe krokodilat/alligators. Jeta e njerze ka per tu rrezikuar shume ne florida nga gjarprinjt me te medhenj ne bote kur cdo kafshe tjeter po rradhohet ne florida nga to.
deri tani skam pare ndonje python kurto, mos na frikso te lutna
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rexhina : 18-06-2019 nė 15:37
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 15:19   #44
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,893
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Ky studimi ka te drejte. Te gjithe njerzit e detit duken me te lumtur si dhe nga personaliteti ne krahasim me ato qe nuk jane qejfli detit.
Krahasojm sarandiotet vonjatet me tropojanet dhe kuksianet.
Krahasojm greket neper ishuj dhe italiant e jugut me zvicerrjant dhe gjermant apo ruset.
Mendoj se edhe vetvrasjet jane shume me te rradha me njerzit prane detit ne krahasim nga ato larg detit.
🖤 (1)
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 15:29   #45
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,893
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Deti na bėn mirė..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rexhina Shiko postimin
deri tani skam pate ndonje python kurto, mos na frikso te lutna
Eshte fakt fenomen i madh, shteti i floridas paguan cdo qytetar qe vret nje python diku $300-$1000 varet nga madhesia.
Tani ato gjinden ne everglades ku ska njerz dhe ambjenti per to eshte ideal uje keneta xhungel qindra mija kilometrash por. Shume njerz zhduken ne folrida dhe nuk gjinden me kurr ngaqe jane konsumuar ne barkun e pythons.
Jane rradhu cdo spicje kafshe vendase atje mga kto monstra.
Haha, ta futa tmerrin por kto qe po them jane te verteta. Mos shko camping ndokun afer ujerave te florida.
🖤 (1)
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 16:03   #46
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,020
Thanks: 3,489
Thanked 2,806 Times in 1,894 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..


Plazhi i Llamanit ne Himare. E kam frekuentuar kete vend rregullisht qe shume vite me pare kur aty gjeje jo me shume se 5-6 cadra. Sot eshte i super populluar dhe nuk eshte me si me pare.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
🖤 (5)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 16:04   #47
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,893
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Xhina mos e shiko ket videon nese te frikeson por eshte rrealitet i hidhur ne florida. Nje nga kto 17 foot e gjate leshon 95 veze dhe po pushtojn floriden.
Problemi eshte se popullsia e tyre po shtohet jashzakonisht shpejt sepse nuk kane natyral enemies dhe sic ankohet ky eksperti nuk ka nje menyre efikase se si te eliminohen, e pamundur.
🖤 (1)
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 16:06   #48
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 36,464
Thanks: 17,377
Thanked 22,180 Times in 8,617 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 510
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Deti na bėn mirė..

god they are disgustingly frightening
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
🖤 (1)
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 16:13   #49
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,020
Thanks: 3,489
Thanked 2,806 Times in 1,894 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Ne Zakinthos(ishull ne Greqi) eshte nje plazh shume i bukur por nuk jam bere mbare qe te shkoj njehere atje.

Navagio or Shipwreck Beach in Zakynthos
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 16:14   #50
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,020
Thanks: 3,489
Thanked 2,806 Times in 1,894 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Kurt, na e shpife. Posto dicka te bukur.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 16:17   #51
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,893
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Kurt, na e shpife. Posto dicka te bukur.
Nuk jam njeri detit dhe nuk kam asgje te bukur apo te lumtur te shpreh, sic me justifikon edhe studimi,lol
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 16:19   #52
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 5,585
Thanks: 2,875
Thanked 2,867 Times in 1,596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Nuk jam njeri detit dhe nuk kam asgje te bukur apo te lumtur te shpreh, sic me justifikon edhe studimi,lol
Tek komentet po lexoj qe jane perhapur shume atje, thone qe ka njerez qe i marrin te vegjel edhe kur rriten ngaqe si kontrollojne dot i lene te lire te ikin.
🖤 (1)
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 16:25   #53
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,020
Thanks: 3,489
Thanked 2,806 Times in 1,894 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Ky vendi eshte ne Taiwan mos gaboj, plazhi Blu Tears, Lotet Blu ne Matsu Islands. Uji eshte bioluminishent dhe ka ate ndricim te vecante per shkak te nje alge qe quhet noctiluca scintillans.
Shume i bukur, vend romantik. Ja vlen qe te lahesh naten por me kusht qe te jesh me ate qe te do zemra dhe mos te kete njeri tjeter.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 18-06-2019 nė 16:35
🖤 (2)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 19:59   #54
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,073
Thanks: 5,644
Thanked 11,793 Times in 4,133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Magnifique.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 20:10   #55
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,821
Thanks: 1,514
Thanked 8,644 Times in 3,816 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 303
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Ne Jamaica u lava ne nje lagun qe shnriste kshu naten, sa here notoja shnderriste uji perreth. Dicka e vecante
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
🖤 (1)
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 20:53   #56
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,777
Thanks: 1,301
Thanked 2,172 Times in 1,211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Kisha dy tre muaj qė bėja llaē, anės detit punonim, banonim 200 m larg dhe darkave kridheshim tė freskoheshim.
Njė tė djelė e bėmė pushim, morėm njė motorr me qera dhe shkuam nė anėn tjetėr tė ishullit..
. Kam qėndruar njė orė i ulur nė det si i shushatur kur pashė kėto ngjyra...

🖤 (6)
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 20:55   #57
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,273
Thanks: 653
Thanked 784 Times in 530 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Ne dimer te fut ethet ama ...brrr....
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 22:22   #58
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,893
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Kisha dy tre muaj qė bėja llaē, anės detit punonim, banonim 200 m larg dhe darkave kridheshim tė freskoheshim.
Njė tė djelė e bėmė pushim, morėm njė motorr me qera dhe shkuam nė anėn tjetėr tė ishullit..
. Kam qėndruar njė orė i ulur nė det si i shushatur kur pashė kėto ngjyra...

Ku eshte ky vend?
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 22:25   #59
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,777
Thanks: 1,301
Thanked 2,172 Times in 1,211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Ku eshte ky vend?
Lindos Rodi...


Apo tė shohėsh Pargėn nga penxhereja e Aliut....

Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg DSC04108.jpg (20.4 KiloByte, 24 shikimet)
🖤 (2)
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 10:46   #60
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,777
Thanks: 1,301
Thanked 2,172 Times in 1,211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Deti na bėn mirė..

🖤 (1)
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur