Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Dashuria > Romancė / Ndjenja

Romancė / Ndjenja “Kam zbuluar paradoksin se nqs ju doni deri nė dhimbje, atėherė nuk mund tė ketė mė dhimbje, por vetėm mė shume dashuri.” Nėnė Tereza

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-08-2019, 12:52   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,420
Thanked 9,436 Times in 6,034 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
“Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

“Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisėE shtunė, 28 Shkurt 1948

Natėn e mirė, shpirt,

Sonte tė dua kaq shumė, mes tė gjitha atyre netėve qė tė dua aq shumė. Ėshtė natė e mirė, thuajse e butė (netėt e bukura e tė mjegullta mė bėjnė gjithnjė tė mendoj pėr ty, nuk e di pse). Parisi ishte i bukur, nė njė mėnyrė tė fshehtė e tė trishtė. Kalova njė ditė tė bukur sepse shkova nė njė ekspozitė tė mrekullueshme pikture. Ke dėgjuar ndonjėherė pėr Paul Klee? Ishte gjysmė gjerman, gjysmė zviceran dhe vdiq nė vitin 1940. Ka bėrė pikturat mė poetike dhe tėrheqėse qė kam parė ndonjėherė. E njihja pak edhe mė pėrpara, por pėr tė nuk ka patur shumė ekspozita, sepse gjatė luftės ishte i ndaluar nga gjermanėt si autor dekadent e tė tjera me radhė. Sot ishin mė shumė se njėqind vepra: njė jetė e tėrė, njė njeri i tėrė. Janė piktura vėrtet magjepsėse, ndonjėherė abstrakte, ndonjėherė irreale. Por gjithsesi, kur del e shikon natėn e vėrtetė, mendon: po, ėshtė si nė pikturė. E njėjta bukuri, i njėjti humor, i njėjti trishtim dhe gėzim nė dritat e kuqe dhe tė gjelbra tė natės sė vėrtetė dhe nė pikturat irreale me ngjyrat e mrekulluesheme. Pra, sonte ndihem mirė. Mendoj se ėshtė njė goxha kriter pėr letėrsi apo art, kur tė bėn tė ndihesh mjaft mirė qė e ke shijuar. Kėtė cilėsi tė ēmuar e kanė edhe librat e tu dhe ti, pikėrisht kėtė kėrkon nga njė burrė ose grua, apo jo? Vetėm qė tė ndjesh: pra, bota ia vlen qė ėshtė bėrė, sepse shumė gjėra mund tė ndodhin nė tė: kjo pikturė, ky libėr, kjo dashuri, kjo buzėqeshje.

Hėngra drekė me njė mėsues nga Kolumbia dhe gruan e tij. Nuk mė bėnė tė ndihesha mirė, nuk e bėnė kėtė botė qė t’ia vlesh tė jetosh. Por, u treguan shumė tė mirė me mua nė Nju Jork dhe ndjeva kėnaqėsi kur i takova dhe u fola pėr Amerikėn. Ata mė rrėfyen pėr shkrimtarin Capote, pėr tė cilin mė tregove edhe ti dhe mė dhuruan njė nga librat e tij. Jam kureshtare, por pak mosbesuese. Po ty, tė pėlqen?

Tani nė Francė kemi xhaz tė mrekullueshėm, por zhvillohet nė Nicė. Dėgjoj ndopak aty-kėtu nė radio. Tė mėrkurėn tjetėr pasdite, do tė takojmė Armstrongun, do tė pijmė me tė dhe negrot pėr tė cilėt nuk kuptove dot asgjė dhe nė darkė do tė shkojmė e ta dėgjojmė nė “Salle Pleyel”, qė pėr ne ėshtė si “Carnegie Hall”. Vendet janė tmerrėsisht tė shtrenjta dhe do tė jetė jashtėzakonisht bukur, por unė kam pak dyshime. Druaj se do tė jetė pak false, jo e vėrtetė, por do tė tė tregoj. Miku im i vjetėr, djali i ri me korno, ėshtė nė Nicė si reporter dhe duket entuziast. I vetmi xhaz qė ėshtė zgjedhur si francez nė Nicė, ėshtė xhazi i tij i vogėl, ai qė luan nėpėr qilarė ku ndonjėherė (rrallė) shkoja edhe unė. Pėr kėtė pati shumė frikė, debate dhe zemėrim. Xhazi profesional ėshtė shumė i keq, por ky xhaz i vogėl amator ėshtė i mirė. Kėtė tė riun me korno nuk e shoh mė; ėshtė vėrtet pėr tė ardhur keq, por iu rrit mendja nga suksesi sipėrfaqėsor. Libri me tė cilin mashtroi ka bėrė shumė jehonė pastaj nxorri tė tjerė nė tė njėjtėn mėnyrė, me shumė gjėra tė pahijshme, duke u shtirur sikur gjoja ishin libra amerikanė. Bėri shumė parą, por nuk do t’ia dijė pėr gjė tjetėr: mjaftojnė paratė dhe emri nė faqen e parė tė gazetave. Ėshtė shumė e keqe mėnyra me tė cilėn llastohen tani tė rinjtė nė Francė, ose kur shqetėsohen pėr politikėn, ose kur nuk duan t’ia dinė pėr tė, si nė rastin e kėtij djaloshi.

Ndodhi diēka e pazakontė: tė thashė qė manifesti ynė politik qe njė dėshtim, por dy ditė mė parė nėnshkruam njė tjetėr tė kėtij lloji; nuk e vramė shumė mendjen pėr tė, sepse dukej po aq i pashpresė sa i pari. Pastaj e ēuditshme, pati shumė sukses, tė gjitha gazetat po flasin pėr tė dhe qė ta firmosnin erdhėn socialistėt, madje deputetėt komunistė dhe u pėrgatitėn takime tė mėdha e tė tjera. Tė shohim si do tė shkojnė gjėrat. Ishte kaq e papritur, por e kėndshme. Takuam njė mik tė vjetėr, i cili dikur ishte miku ynė i ngushtė dhe tani ėshtė anėtar i RPF-sė (pėr de Golin). Ishte e ēuditshme, sepse ai vetė e kuptoi qė e gjithė kjo punė qelbej dhe u mundua tė na bindte se nuk binte erė, por e dinte fare mirė. Mė bėhet qejfi pėr fitoren e vogėl tė shkrimtarit Wallace. Ėshtė mjaft domethėnėse, apo jo? Mos vallė, sepse leksioni qė mbajte qe shumė i mirė?

I dashur! Dua tė vazhdoj tė shkruaj shumė gjėra tė parėndėsishme, por po mė vjen gjumi. Gjumi nuk ėshtė mė i fortė se dashuria; nė tė vėrtetė, ėshtė njė tjetėr mėnyrė pėr tė ndjerė dashurinė e dikujt: tė tulatesh mes batanijesh e tė bėsh sikur nė vend tė datės 28 shkurt, ėshtė 28 prill. Tani do tė mbyll sytė, do tė strukem nė krahėt e tu dhe do tė fle me faqen pas supit tėnd. Nelson, tė dua shumė! Jam e jotja, mė puth i dashur! Nė fakt, nuk ka nevojė qė gjėrat t’i shkruash. Ti e di, Nelson, apo jo? Mos harro!

–Nga Libri ” Njė dashuri Transanlantike”/ Simone De Beauvoir

burimi: mapo
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 10:17   #2
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,705
Thanks: 846
Thanked 1,416 Times in 1,053 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

po simona shkruan bukur,por sartri shkruan me bukur.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 10:58   #3
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,180
Thanks: 0
Thanked 1,029 Times in 895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

terci verci.

kjo nuk eshte dashuri. dashuri eshte te mos i mendosh te gjitha keto, por vetem t'a ndjesh.

artistat mua me duken me keq se politikanet. se nese te dytet shperdorojne e jane koshiente per kete, te paret as e cojne ne mend mundesine e shperdorimit gjate shperdorimit.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga uj me gaz : 02-08-2019 nė 11:01
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 12:30   #4
Dulcis in Fundo
echoes
 
Avatari i Dulcis in Fundo
 
Data e antarėsimit: Jun 2014
Posts: 4,721
Thanks: 737
Thanked 790 Times in 562 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Dulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėm
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

Ke dashuruar ndonjehere ti uji?

Mund edhe mos t'i pergjigjesh nje pyetje kaq intime e te drejtperdrejte, por une do te keshilloja te pergjigjeshe pikerisht se eshte nje pyetje intime dhe e drejtperdrejte.
Dulcis in Fundo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 12:35   #5
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,882
Thanks: 1,527
Thanked 8,709 Times in 3,848 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 303
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

Sometimes I feel like writing g the same words, I feel the same like she did. But only sometimes...
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 12:37   #6
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,180
Thanks: 0
Thanked 1,029 Times in 895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dulcis in Fundo Shiko postimin
Ke dashuruar ndonjehere ti uji?

Mund edhe mos t'i pergjigjesh nje pyetje kaq intime e te drejtperdrejte, por une do te keshilloja te pergjigjeshe pikerisht se eshte nje pyetje intime dhe e drejtperdrejte.
une ne dashuri jetoj.

po, i kam provuar te gjitha drogat me emrin "dashuri". dhe jam shkeputur prej te gjithave, per te jetuar gjithmone ne dashuri.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 12:39   #7
Dulcis in Fundo
echoes
 
Avatari i Dulcis in Fundo
 
Data e antarėsimit: Jun 2014
Posts: 4,721
Thanks: 737
Thanked 790 Times in 562 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Dulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėm
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
une ne dashuri jetoj.

po, i kam provuar te gjitha drogat me emrin "dashuri". dhe jam shkeputur prej te gjithave, per te jetuar gjithmone ne dashuri.
Mire ke bere. Duhet pak besnikeri ne jete.
Dulcis in Fundo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 12:40   #8
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,180
Thanks: 0
Thanked 1,029 Times in 895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dulcis in Fundo Shiko postimin
Mire ke bere. Duhet pak besnikeri ne jete.
c'eshte besnikeria?
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 12:43   #9
Dulcis in Fundo
echoes
 
Avatari i Dulcis in Fundo
 
Data e antarėsimit: Jun 2014
Posts: 4,721
Thanks: 737
Thanked 790 Times in 562 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Dulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėm
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
c'eshte besnikeria?
Mos u merzit, nuk ishte kritikė.
Dulcis in Fundo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 12:44   #10
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,420
Thanked 9,436 Times in 6,034 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

Je Ti aty e eshte ajo atje....Ti ngrofesh e ajo ftofet.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 12:46   #11
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,180
Thanks: 0
Thanked 1,029 Times in 895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dulcis in Fundo Shiko postimin
Mos u merzit, nuk ishte kritikė.
ne dashuri nuk merzitesh kurre. as kritikat nuk egzistojne.

te pyeta per te te treguar panevojshmerine e atij termi.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 12:54   #12
Dulcis in Fundo
echoes
 
Avatari i Dulcis in Fundo
 
Data e antarėsimit: Jun 2014
Posts: 4,721
Thanks: 737
Thanked 790 Times in 562 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Dulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėm
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
ne dashuri nuk merzitesh kurre. as kritikat nuk egzistojne.

te pyeta per te te treguar panevojshmerine e atij termi.
"Terci verci".
Dulcis in Fundo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 13:01   #13
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,287
Thanks: 658
Thanked 790 Times in 532 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

Ti Dulcis ke dashuruar ndonjehere?
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 13:05   #14
Dulcis in Fundo
echoes
 
Avatari i Dulcis in Fundo
 
Data e antarėsimit: Jun 2014
Posts: 4,721
Thanks: 737
Thanked 790 Times in 562 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Dulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėm
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga B.E.V Shiko postimin
Ti Dulcis ke dashuruar ndonjehere?
Pse mua cfare me mungon mua?
Dulcis in Fundo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 13:12   #15
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,287
Thanks: 658
Thanked 790 Times in 532 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dulcis in Fundo Shiko postimin
Pse mua cfare me mungon mua?
Ku di une? Thjesht pyeta te mbroj kategorine
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 13:17   #16
Dulcis in Fundo
echoes
 
Avatari i Dulcis in Fundo
 
Data e antarėsimit: Jun 2014
Posts: 4,721
Thanks: 737
Thanked 790 Times in 562 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Dulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėm
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga B.E.V Shiko postimin
Ku di une? Thjesht pyeta te mbroj kategorine
Prite Zot rrezikun.
Dulcis in Fundo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 13:31   #17
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,180
Thanks: 0
Thanked 1,029 Times in 895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dulcis in Fundo Shiko postimin
"Terci verci".
atehere mos bej me "terci verci".
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 13:42   #18
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,912
Thanks: 151
Thanked 4,655 Times in 2,618 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 334
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

Cara signorina Arendt
questa sera devo tornare a farmi vivo con lei e a parlare al suo cuore. Tutto tra di noi deve essere schietto, limpido e puro. Soltanto cosģ saremo degni di aver avuto la possibilitą di incontrarci. Il fatto che lei sia stata mia allieva e io il suo insegnante č soltanto l’occasione esteriore di quello che ci č accaduto. Io non potrņ mai averla per me, ma lei apparterrą d’ora in poi alla mia vita, ed essa ne trarrą nuova linfa. Noi non sappiamo mai ciņ che possiamo diventare per gli altri attraverso il nostro essere. Forse tuttavia una meditazione puņ chiarire quale azione di distruzione e ostacolo esercitiamo. Non possiamo sapere quale via prenderą la sua giovane vita. Dobbiamo rassegnarci a questo. E la mia devozione nei suoi confronti deve soltanto aiutarla a rimanere fedele a se stessa. Che lei abbia perduto “l’inquietudine” significa che ha trovato il nucleo pił intimo della sua essenza di pura fanciulla. E un giorno capirą e si sentirą riconoscente – non certo nei miei confronti- del fatto che la visita fatta durante “l’ora di ricevimento” sia stata il passo decisivo per andare oltre la via tracciata, riconducendola alla feconda solitudine della ricerca scientifica, che solo l’uomo sopporta – e solo colui che ha ricevuto insieme l’onere e il furore di essere creativo. “Gioisca!” questo č divenuto il mio saluto per lei. E soltanto se lei gioisce potrą diventare la donna capace di donare gioia, e intorno alla quale tutto č gioia, sicurezza, rilassamento, ammirazione e gratitudine verso la vita.

Martin per Anėn.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 13:46   #19
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,912
Thanks: 151
Thanked 4,655 Times in 2,618 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 334
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

Alekos caro, ti scrivo nuovamente per dirti che sono stata felice di ascoltarti una seconda volta a telefono. Anche se non possiamo dirci molte cose perché tu non capisci nulla di quello che dico e io non capisco nulla di quello che dici, udire la tua voce č bellissimo. Io, dopo, mi sento meglio.
Ti ringrazio per la risposta alla mia domanda su «cosa significa essere un uomo». (…) Č una splendida risposta, migliore della poesia di Kipling. Forse la userņ aggiungendo alle tue parole questa domanda per me: «E per te, cos’ č un uomo?». Cosģ io potrņ replicare cosģ: «Un uomo č… una creatura come te. Č te».
Tuttavia un particolare della tua risposta mi ha turbato. Quello che Andreas ha tradotto: «To love without permitting one love to become an handicap». In italiano: «Amare senza permettere a un amore di diventare un ostacolo». Ho creduto di capire che dicevi questo a me, non agli altri.
Ebbene: io non sono e non sarņ mai un ostacolo, un handicap. Io so che esistono cose ancora pił grandi dell’ amore di una persona o dell’ amore per una persona.
Ad esempio, un sogno. Ad esempio, una lotta. Ad esempio, un’idea.
Ciao a sabato. Al massimo, domenica. E, se posso, prima (…). Finito il lavoro a Bonn, mi fermerņ in Italia per salutare mia madre che č malata. Poi volerņ subito da te. Non pensare nemmeno un momento di abbandonare la clinica quando arrivo io. Se devi stare in clinica, starai in clinica. E io ti farņ compagnia in clinica con una profonda conversazione in greco. Oppure giocando a scacchi. Ok? Aspettami. Io ti ho aspettato tanto.

Oriana per Alekosin
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 13:49   #20
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,287
Thanks: 658
Thanked 790 Times in 532 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Re: “Sonte tė dua kaq shumė…”/ Letra mė e bukur e dashurisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Cara signorina Arendt
questa sera devo tornare a farmi vivo con lei e a parlare al suo cuore. Tutto tra di noi deve essere schietto, limpido e puro. Soltanto cosģ saremo degni di aver avuto la possibilitą di incontrarci. Il fatto che lei sia stata mia allieva e io il suo insegnante č soltanto l’occasione esteriore di quello che ci č accaduto. Io non potrņ mai averla per me, ma lei apparterrą d’ora in poi alla mia vita, ed essa ne trarrą nuova linfa. Noi non sappiamo mai ciņ che possiamo diventare per gli altri attraverso il nostro essere. Forse tuttavia una meditazione puņ chiarire quale azione di distruzione e ostacolo esercitiamo. Non possiamo sapere quale via prenderą la sua giovane vita. Dobbiamo rassegnarci a questo. E la mia devozione nei suoi confronti deve soltanto aiutarla a rimanere fedele a se stessa. Che lei abbia perduto “l’inquietudine” significa che ha trovato il nucleo pił intimo della sua essenza di pura fanciulla. E un giorno capirą e si sentirą riconoscente – non certo nei miei confronti- del fatto che la visita fatta durante “l’ora di ricevimento” sia stata il passo decisivo per andare oltre la via tracciata, riconducendola alla feconda solitudine della ricerca scientifica, che solo l’uomo sopporta – e solo colui che ha ricevuto insieme l’onere e il furore di essere creativo. “Gioisca!” questo č divenuto il mio saluto per lei. E soltanto se lei gioisce potrą diventare la donna capace di donare gioia, e intorno alla quale tutto č gioia, sicurezza, rilassamento, ammirazione e gratitudine verso la vita.

Martin per Anėn.
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur