Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-08-2019, 17:40   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,975
Thanks: 7,831
Thanked 3,596 Times in 1,889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Tugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarėGjenerali kroat Franjo Tugjman : Ky ushtar i Kosoves vlen sa 1000 ushtare

Bekim Berisha ėshtė krenaria e Kosovės. Ėshtė i vetmi ushtar i dekoruar nga tre presidentė e pėr artin e tij tė luftės flitet edhe sot, 18 vjet pas rėnies, shkruan ‘dnevno.hr”.
Kroatė e kanė quajtur Shok e nė Kosovė njihet si “Abeja”. Nė fakt ai ėshtė quajtur Bekim Berisha. Guximin e vet luftarak e tregoi nė Kroaci, nė Bosnjė e Hercegovinė dhe nė Kosovė ku dhe ra mė 10 gusht 1998, shkruante dje ky medium kroat. Kėtė shqiptar trim e kujtojnė edhe sot banorėt e Banovinės e pėr Bekim Berishėn ishte impresionuar edhe kryetari i parė dr. Franju Tugjman:

“Ky luftėtar vlen sa 1000 ushtarė”, kishte thėnė Tugjman pėr Shokun.
“Berisha ėshtė njėri nga ushtarėt mė tė mirė dhe mė besnikė qė e kam takuar ndonjėherė”, ka deklaruar gjenerali Janko Bobetko.
I dekoruar nga tre kryetarė

Pėr plagosje tė rėndė nė Luftėn Atdhetare, Bekim Berisha nė vitin 2013 ėshtė dekoruar me Urdhrin kroat. Ėshtė plagosur nė aksionin mė 16. 6. 1992 gjatė kryerjes sė detyrės ushtarake nė fushėbetejėn e Sllavonisė Lindore. Titullin Hero i Luftės Atdhetare e mori pas vdekjes edhe pse nė qarqet luftarake atdhetare ky emėr njihej para mė shumė se 20 vjetėsh. Opinioni i gjerė di pak ose fare pėr tė, e fjala ėshtė pėr personin ndoshta mė intrigant e mė misterioz tė Luftė Atdhetare i cili edhe pas vdekjes nxit preokupimin e individėve, siē ėshtė Ivica Panxha Orkan, interesimi i tė cilit pėr figurėn dhe veprėn e Bekim Berishėn nuk pushon
– Bekim Berisha ėshtė lindur mė 16 qershor 1966 nė Graboc, Pejė.
Sipas kėtij portali kroat Kosova atij ia ka ngritur tetė pėrmendore, me emrin e tij quhet Akademia ushtarake e Ushtrisė sė Kosovės, njė kazermė ushtrie dhe njė garnizon nė Prishtinė, pėr tė janė kompozuar katėr kėngė popullore e TV Prishtina po e pėrgatit njė dokumentar. Ai po ashtu ėshtė i vetmi personalitet qė ėshtė dekoruar nga tre presidentė, ai kroat, kosovar dhe shqiptar.
Ishte i ngritur dhe ka folur katėr – pesė gjuhė. Kjo flet mjaft se pėr ē’person bėhet fjalė, edhe pse jeta e tij nė njė pjesė tė madhe ėshtė misterioze dhe nuk ėshtė lehtė tė kompletohet tėrė mozaiku i saj. Marrė para sysh njė legjendė tė veēantė e madhėshtore, unė si bashkėluftėtar i tij, kam ndjerė nevojėn tė di sa mė shumė pėr kėtė burrė qė e mbrojti me tėrė shpirtin Kroacinė dhe do tė pėrpiqem qė ai tė mos harrohet, ka thėnė koloneli nė pension Ivica Pandža Orkan, invalid korat i luftės.
I vetėm shkonte nė territoret e pushtuar pėr diversione

Berisha u paraqit nė vitin 1991 nė Komarevė dhe thuhet qė aty ka arritur nga Belgjika pėr t’iu bashkuar vullnetarėve nė Kroaci, pjesėtarėve tė batalionit tė pavarur 57 e tė Gardės Popullore tė Sisakut. Bashkėluftėtarėt e mbajnė ndėr mend si 25 vjeēar modest, qė filloi si ushtar i thjeshtė e qė shumė shpejt doli tė jetė ēdo gjė, por jo assesi i rėndomtė. I pavarur dhe i vetėm shkonte nė vėzhgime dhe kryente diversione e pėr to nuk fliste shumė. Banorėt e Komarevės e kujtojnė Shokun se vetėm me duar nga toka e rrėmihu dhe e nxori granatėn e pashpėrthyer me lehtėsi dhe gjakftohtėsi tė paparė.
Nė pranverėn e vitit ‘92, Bekimi e ndjeu thirrjen e njė vendi tjetėr qė kishte nevojė pėr ndihmė dhe ku po tėrbohej lufta- Bosnja. Nė Posavinėn e saj sėrish u dėshmua nė luftimet kundėr serbėve tė Bosnjės, por rruga e tij e luftės nuk pėrfundon kėtu. Ai shkon nė Kosovėn e pėrfshirė nga lufta dhe bėhet njėri nga eprorėt e UĒK-sė. Pas njė kohe merr gradėn gjeneral dhe me tė e jep jetėn nė aksionin heroik kur i la shokėt dhe me njė aksion individual nga njė shtėpi bėri rezistencė duke gjuajtur tanket me snajper dhe me RPG. Atė ditė, mė 10 gusht 1998 Berisha ra nė shtėpinė qė tanket e shkatėrruan tėrėsisht.
Gjendet ēanta e zezė qė zbulon se kush ka qenė vėrtet Bekim Berisha
Nuk dihet saktėsisht, nga dhe me ē’qėllim erdhi Bekimi nė Kroaci. Kėshtu, ishte deri nė vitin 2007 kur ndodhi mrekullia. Nė dyshemenė e njė shtėpie tė vjetėr nė Komarevė, qė po meremetohej, u gjet njė ēantė e pluhurosur, e zezė pėrplot gjėra tė vlefshme personale, dokumente, fotografi dhe dėshmi tė ndryshme. Ishte kjo ēanta e Bekimit. Askush ende s’e di si dhe kur Bekimi e fshehu kėtė ēantė nė shtėpinė nga druri nė tė cilėn nuk flinte e as nuk banonte dhe nuk ėshtė e qartė pse nuk u kthye asnjėherė pėr ta marrė. Nė ēantėn tij tė zezė u gjetėn indeksi ndėrkombėtar i studentėve i lėshuar nga Fakulteti i Hotelerisė nė Rjekė mė 19. 10. 1989, libreza e tij prej anėtari nė Lidhjen e Ferialistėve nė Kroaci sipas tė cilės jetonte nė Opati, nė rrugėn Nova cesta 166.

Sidomos interesante ėshtė bileta e trenit me tė cilėn Bekim Berisha nga Bruxelles, mė 7. 8. 1991 kishte ardhur nė Zagreb me ē’rast edhe u zbardh enigma e arritjes sė tij nė Kroaci.
Nė mesin e dokumenteve tė gjetura janė edhe vėrtetimi i Policisė sė Sisakut tė datės 30. 8. 1991 me tė cilin shefi i atėhershėm i Policisė Gjuro Brodarac konfirmon se Bekim Berisha mė 10. 8. 1991 ėshtė i detyruar pėr kryerje tė shėrbimit ushtarak me ēfarė dėshmohej se ai gėzonte tė ardhura. Me vullnetin tim, por edhe me atė tė familjes sė Bekimit pėr t’ia realizuar disa tė drejta ,kuptova, thotė Orkan, se familja e tij nuk ka marrė pėrkujtimoren e Luftės Atdhetares, se nė Kroaci s’e ka tė realizuar as statusin e invalidit ushtarak kroat tė luftės qė i takon sipas tė drejtave pėr mbrojtje tė sovranitetit Kroacisė dhe plagosjes sė tij nė Luftėn Atdhetare. Kėto dhe dokumente tė tjera tė gjetura i shėrbyen familjes sė Bekimit qė nė Ambasadėn e Kroacisė nė Prishtinė tė nisė procedura pėr njohjen e statusit tė Luftėtarit Kroat Bekim Berishės dhe pėr realizmin e tė gjitha tė drejtave qė a tij i takojnė me ligj.
Vetėm pasi u shkrua nė Regjistėr dhe pasi u dekorua me Urdhrin e Kryqit Kroat, mė duket se drejtėsia ka shkuar nė vend, ka thėnė Orkan.
__________________________________________
https://www.botasot.info/lajme/11380...-1000-ushtare/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2019, 19:56   #2
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,225
Thanks: 345
Thanked 611 Times in 449 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Tugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarė

Tugjman ash kan funksionar n'Jugosllavin federale, e kur u shperbe ish-Jugosllavia, u ba kryetar i Kroacis.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Duaje Siveten : 10-08-2019 nė 19:59
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2019, 21:39   #3
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,624
Thanks: 10,984
Thanked 5,964 Times in 2,825 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Tugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarė

Ma paske grabitur. Tė lumtė qė ke sjellė kėtė shkrim. Tė rritet zemra kur dėgjon tė tjerėt tek flasin pėr ty e kur tė vlerėsojnė.

Unė bėra gjithashtu njė postim nė FB tim.

Bėra edhe kėtė gif

__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2019, 08:37   #4
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,505
Thanks: 4,188
Thanked 4,522 Times in 3,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Tugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarė

Meqe ra dhafi, gjeje Demko burimin e asaj qe ka thene Tudjmani ? Jo me ate, Hasani i ka thene Skenderit, e Skenderi me kadhezoj mua ne mesingjer.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2019, 08:53   #5
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,624
Thanks: 10,984
Thanked 5,964 Times in 2,825 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Tugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Meqe ra dhafi, gjeje Demko burimin e asaj qe ka thene Tudjmani ? Jo me ate, Hasani i ka thene Skenderit, e Skenderi me kadhezoj mua ne mesingjer.
* dhafat e modhe ma paskan humbur pak busullen, se unė pa qenė fort i bindur nė saktėsinė e njė shkrimi nuk bėj postime.
Unė e mora direkt, madje edhe tė papėrpunuar nga Botasot.info!
Fundja Abeja, me sa kam dėgjuar ka qenė njė figurė embelematike e UĒK-sė.
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2019, 10:55   #6
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,505
Thanks: 4,188
Thanked 4,522 Times in 3,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Tugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
* dhafat e modhe ma paskan humbur pak busullen, se unė pa qenė fort i bindur nė saktėsinė e njė shkrimi nuk bėj postime.
Unė e mora direkt, madje edhe tė papėrpunuar nga Botasot.info!
Fundja Abeja, me sa kam dėgjuar ka qenė njė figurė embelematike e UĒK-sė.

Po ka qene figure emblematike e UQK-es por, meqe, ngaqe gjithe ato dhafa modhe paska thene Tugjmani per te, ne Kroaci e kishin lene rrugeve dhe pa perkujdesje per banim, derisa u kthye ne Kosove, ku edhe dha jeten. 2013 u kujtuan ti japin ate "odlikovanjen" e luftetarit Kroat edhe ate jo nga presidenti kroat, por nga pasardhesi i tij, nderkohe qe lufta kishte perfunduar 1995. Ju gjete thone nje ēante me dokumentat e tija dhe nuk ja kishin idene ku banonte.Dhe nga kjo rezulton, qe Hasani i tha Skenderit e ai atij qetrit, e kupton ti Demke apo jo, sa Zendeli thone qashtu dhafa te paverifikuara.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2019, 13:08   #7
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Re: Tugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Meqe ra dhafi, gjeje Demko burimin e asaj qe ka thene Tudjmani ? Jo me ate, Hasani i ka thene Skenderit, e Skenderi me kadhezoj mua ne mesingjer.
Burimi Jane luftetaret kroat qe kane luftuar me Abejen.Abejen ne nje Interviste e permend edhe gjenerali kroat Janko Bobetko.

Kjo me Tuxhmanin edhe Munde te jete e vertete,ata qe e kane njohur ne lufte Bekim Berishen e tregojne trim dhe ushtare shume i afte.
Ska si te vertetohen fjalet e Presidentit kroat,me siguri e thene ne bisede e siper,joformale.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2019, 17:15   #8
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,505
Thanks: 4,188
Thanked 4,522 Times in 3,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Tugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Burimi Jane luftetaret kroat qe kane luftuar me Abejen.Abejen ne nje Interviste e permend edhe gjenerali kroat Janko Bobetko.

Kjo me Tuxhmanin edhe Munde te jete e vertete,ata qe e kane njohur ne lufte Bekim Berishen e tregojne trim dhe ushtare shume i afte.
Ska si te vertetohen fjalet e Presidentit kroat,me siguri e thene ne bisede e siper,joformale.
Qa te them mo, qa te them. Nuk e ve ne diskutim aspak trimerine e tij. Dhe kontributin e tyre e ka shfrytezuar Hrvatska ne maximum, pos qashtu dhafave modhe edhe nje leter spomenice, nuk ua ka shperblyer. Dikush qe te thote, ja vlene sa 1000 ushtare dhe nuk ta gjene nje strehe banimi, por te le te bredhesh rrugeve pas luftes. Cili eshte aty me budadha ? ama te shkruan dhafa modhe, keshtu, qashtu e qishtu. Jipi gugooles se hrvatskes dhe e lexon. Se kjo me Tudjmanin, eshte Hasani i kadhezoj atij qetrit e ai qetri te mediumi shqip, ndersa mediumi kroat nga mediumi shqip dhe e gjitha referuar nga ajo se ēka thene Hasani


E kam njohur personalisht edhe njerin, qe ka bere shume ne mbrojtjen e Zares dhe nga 1993 ne Skopje ajroportja ja humben gjurmen maqidoncat bashke me serbet, spomenicen e domovinski ratit, kishte modhe kaq na, por kurre rruajtur nuk e kane hrvatat te pyesin maqidoncat, ku gjindet shtetasi jone me pasaporte kroate.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2019, 20:15   #9
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,624
Thanks: 10,984
Thanked 5,964 Times in 2,825 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Tugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Qa te them mo, qa te them. Nuk e ve ne diskutim aspak trimerine e tij. Dhe kontributin e tyre e ka shfrytezuar Hrvatska ne maximum, pos qashtu dhafave modhe edhe nje leter spomenice, nuk ua ka shperblyer. Dikush qe te thote, ja vlene sa 1000 ushtare dhe nuk ta gjene nje strehe banimi, por te le te bredhesh rrugeve pas luftes. Cili eshte aty me budadha ? ama te shkruan dhafa modhe, keshtu, qashtu e qishtu. Jipi gugooles se hrvatskes dhe e lexon. Se kjo me Tudjmanin, eshte Hasani i kadhezoj atij qetrit e ai qetri te mediumi shqip, ndersa mediumi kroat nga mediumi shqip dhe e gjitha referuar nga ajo se ēka thene Hasani


E kam njohur personalisht edhe njerin, qe ka bere shume ne mbrojtjen e Zares dhe nga 1993 ne Skopje ajroportja ja humben gjurmen maqidoncat bashke me serbet, spomenicen e domovinski ratit, kishte modhe kaq na, por kurre rruajtur nuk e kane hrvatat te pyesin maqidoncat, ku gjindet shtetasi jone me pasaporte kroate.
Kjo nė fjalėsin ndėrkombėtar njihet si filantropi ( sa pėr sy e faqe...)
Por mė mirė sa pėr sy e faqe, se hiē!

Pa kėrko nė gugule pėr "Abeja"-n dicka nė gjuhėn shqipe, nuk do tė gjesh asnjė shkrim mė tė denjė se ky qė kanė bėrė kroatėt!

Qetra pas tjetrės. Kroatėt i respektojnė tė gjithė ata qė janė shquar pėr trimėri e qė kanė kontribuar pėr ēlirimin e saj. Besoj ke pėrshkuar autostradėn e Kroacisė dhe besoj se ke parė pėrgjatė saj plot fotografi tė formatit tė madh me figurat e shquara tė luftės sė fundit.

Unė ēdo herė jam ndier shumė mirė, pse jo edhe krenar kur herė pas here kam parė foton e Rrahim Ademit. E ksihim bėrė ne kėtė?!

Ani, le tė quhet edhe kjo filantropi!!!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2019, 22:31   #10
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,505
Thanks: 4,188
Thanked 4,522 Times in 3,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Tugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarė

kush eshte qitash, ky Filantropi ? prej nga eshte.

shume i rrespektojne filantropat, e mo ? a din te lexosh hrvatski ti ? lixoje pak qitu, ketij qe i ke pare futojen dhe je ndjere shume krenarja modhe e Kusov`s, e qe ka dhene kontribut te jashtezakonshem ne pjesen e Olujes, ndersa meritat i mirrte Gotovina. Dhe kur i akuzuan per Hag, e futen ne listen e te akuzuarve edhe kete filantropen si viktime. Dhe per ēudi, shteti kroat nuk i merr persiper ti paguante shpenzimet e mbrojtjes dhe ju grumbulluan 90.000 dollare amerikane borxhe ndaj Tribunalit dhe shteti kroat kerkonte ti mirrte banesen si uzurpim per ti paguar borxhin.

https://www.jutarnji.hr/arhiva/ademi...olara/3324545/


Edhe nje gje, ai Tudjmani te mi haje 1000 qasishne qe fshihen me leter tualeti, se ai ka deportuar shqiptaret qe me vite kishin prona dhe pasuri ne shtetin kroat, nga Rijeka e bregdeti per ne Durres, jo po futju arkivave dhe gjeje filantrupat
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2019, 23:02   #11
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,505
Thanks: 4,188
Thanked 4,522 Times in 3,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Tugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarė

A e kuptove qitash ? shqiptarit me graden me te larte te gjeneralit ne ushtrine Kroate edhe me larte se Ēekut, se ne ē`pozite e kane sjellur, se lere me ate ushtarin e 1000 ushtareve, qe e kishin lene rrugeve te bredhe, pa ēeshtje te zgjidhur banimi!

Ik, kadhezoj atij Hasanit edhe Skenderit edhe thuaj, mos kadhezoni me qashtu lajme faqebukes
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2019, 23:34   #12
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,624
Thanks: 10,984
Thanked 5,964 Times in 2,825 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Tugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
kush eshte qitash, ky Filantropi ? prej nga eshte.

shume i rrespektojne filantropat, e mo ? a din te lexosh hrvatski ti ? lixoje pak qitu, ketij qe i ke pare futojen dhe je ndjere shume krenarja modhe e Kusov`s, e qe ka dhene kontribut te jashtezakonshem ne pjesen e Olujes, ndersa meritat i mirrte Gotovina. Dhe kur i akuzuan per Hag, e futen ne listen e te akuzuarve edhe kete filantropen si viktime. Dhe per ēudi, shteti kroat nuk i merr persiper ti paguante shpenzimet e mbrojtjes dhe ju grumbulluan 90.000 dollare amerikane borxhe ndaj Tribunalit dhe shteti kroat kerkonte ti mirrte banesen si uzurpim per ti paguar borxhin.

https://www.jutarnji.hr/arhiva/ademi...olara/3324545/


Edhe nje gje, ai Tudjmani te mi haje 1000 qasishne qe fshihen me leter tualeti, se ai ka deportuar shqiptaret qe me vite kishin prona dhe pasuri ne shtetin kroat, nga Rijeka e bregdeti per ne Durres, jo po futju arkivave dhe gjeje filantrupat
E lexova, o Pirati.
Tmerr pėr Zotin. Segregacion mbi baza nacionale, sa kuptova.
Keq qeveria e Kroacisė - keq edhe Haga.
Qeveria s'paguan mbrojtjen pėr tė, ndėrkaq Haga po, por pjesėrisht. I llogaritet pasuria tė pandehurit dhe pjesa qė mbetet pa u paguar i plotėsohet nga Haga. Si rrjedhojė, kėtij ia "konfiskojnė" banesėn dhe makinėn!...

Nė fund tė kėtij shkrimi mė bėri pėrshtypje ky koment i njė lexuesi:

"Ademi je naš suborac. S njim smo bili u borbi kada je spasio Šibenik, na ličkoj bojišnici, pa do Oluje i smatramo da trebamo zahtijevati da za obranu dobije kao i drugi generali. Specijalci će, ako treba, skupljati novac za njega."

... ku po shoh segregacionin e qeverisė, ndėrkaq masa po kėrkon qė edhe ky tė ndihmohet si gjeneralėt e tjerė!

Nga e gjitha po kuptoj: Kushdo qė jep tė vetin pėr tė huajin do tė shpėrblehet me kėtė ēmim!
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 11-08-2019 nė 23:38
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2019, 23:37   #13
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,624
Thanks: 10,984
Thanked 5,964 Times in 2,825 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Tugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
A e kuptove qitash ? shqiptarit me graden me te larte te gjeneralit ne ushtrine Kroate edhe me larte se Ēekut, se ne ē`pozite e kane sjellur, se lere me ate ushtarin e 1000 ushtareve, qe e kishin lene rrugeve te bredhe, pa ēeshtje te zgjidhur banimi!

Ik, kadhezoj atij Hasanit edhe Skenderit edhe thuaj, mos kadhezoni me qashtu lajme faqebukes
unė kėtė postim ( qė e kam bėrė nė FB ) e kam bėrė pėr tė krahasuar gjendjen nė Kroaci dhe nė vendlindje.

Derisa atje ndihma njė tė huaji i mohohet nga shteti ( ndryshe nga vendėsit ), te ne vendėsi ia bėn vendėsit!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2019, 23:42   #14
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,057
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Tugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarė

https://www.forum-al.com/showthread....75#post1647775

ni tem per Bekim Betrisha-Abe-ja eshte e hapur kaher edhe ky postim eshte ne ket tem para keti antari qe e ka postue ketu
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2019, 00:01   #15
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,505
Thanks: 4,188
Thanked 4,522 Times in 3,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Tugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarė

nuk shkruajme te ajo tema, se te kemi ne ignorant liste


edhe mos hajde me na prishe temat o ratluk

__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2019, 00:13   #16
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,705
Thanks: 846
Thanked 1,416 Times in 1,053 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Tugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarė

Nuk ka rendesi kush e ka shkruar.Rendesi ka qe nje figure e tille ka ekzistuar vertet dhe na ben te ndihemi krenare..pavarsisht pordheve qe leshojme neper forume,me sakrificen e tij na nxit te behemi njerez me te mire dhe te duam vendin tone...lavdi deshmoreve te UCK-se...rrofte shqiperia...
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2019, 22:04   #17
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Re: Tugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Qa te them mo, qa te them. Nuk e ve ne diskutim aspak trimerine e tij. Dhe kontributin e tyre e ka shfrytezuar Hrvatska ne maximum, pos qashtu dhafave modhe edhe nje leter spomenice, nuk ua ka shperblyer. Dikush qe te thote, ja vlene sa 1000 ushtare dhe nuk ta gjene nje strehe banimi, por te le te bredhesh rrugeve pas luftes. Cili eshte aty me budadha ? ama te shkruan dhafa modhe, keshtu, qashtu e qishtu. Jipi gugooles se hrvatskes dhe e lexon. Se kjo me Tudjmanin, eshte Hasani i kadhezoj atij qetrit e ai qetri te mediumi shqip, ndersa mediumi kroat nga mediumi shqip dhe e gjitha referuar nga ajo se ēka thene Hasani
Qe e ka thene ashtu Tugjmani per Abejen e shkruajne vete kroatet,e jo shqiptaret.Shkrimi hapes eshte i gazetares kroate dhe bazohet ne fjalet e luftetareve kroat,...nuk eshte fare me rendesi a e ka thene Presidenti kroat apo eshte genjeshter,Abeja ne mesin e atyre kroateve me te cilet ka luftuar e ka statusin e legjendes,heroit,...nuk e thote kete vetem ky veterani Ivica Panxha por edhe shume kroat te tjere qe e kane njohur.
E mbaj mend nje kroat bashkeluftetare te Abejes,i cili ne menyre pak provokative thonte ne nje gazete kroate : eshte per tu habitur,qe ne mesin e popujve me frikacak lindin Trimat me te medhenje...me trim se Bekim Berisha nuk kam pare ne jeten time !

Nuk e thash qe Presidenti Kroat e ka thene ashtu per Abejen,madje edhe gazetarja kroate ne shkrimin saj e shkruan "navodno" - kinse e ka thene Franjo Tuxhman,..per mua edhe mund ta kete thene,nuk eshte dicka edhe e pabesueshme.
Citim:
E kam njohur personalisht edhe njerin, qe ka bere shume ne mbrojtjen e Zares dhe nga 1993 ne Skopje ajroportja ja humben gjurmen maqidoncat bashke me serbet, spomenicen e domovinski ratit, kishte modhe kaq na, por kurre rruajtur nuk e kane hrvatat te pyesin maqidoncat, ku gjindet shtetasi jone me pasaporte kroate.
Sjemi duke diskutuar se si jane trajtuar luftetaret shqiptar qe kane marre pjese ne luften e Kroacise,por sa eshte e vertete fjala e Presidentit kroat kushtuar Abejes.
E mbaj mend qe ne parakalimin e Ushtrise kroate ne Zagreb me rastin e festimit te clirimit te Kroacise,ushtrija kroate e ka mbajtur edhe flamurin shqiptar ne shenje respekti per pjesmarrjen e shqiptareve ne luften per clirimin e Kroacise.
Tani qe Franjo Tugjman ka debuar shqiptar,dhe qe Abeja ka bredhur rrugeve te Zagrebit pas luftes se Kroacise...pak je duke e tepruar.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2019, 22:45   #18
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,505
Thanks: 4,188
Thanked 4,522 Times in 3,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Tugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Qe e ka thene ashtu Tugjmani per Abejen e shkruajne vete kroatet,e jo shqiptaret.Shkrimi hapes eshte i gazetares kroate dhe bazohet ne fjalet e luftetareve kroat,...nuk eshte fare me rendesi a e ka thene Presidenti kroat apo eshte genjeshter,Abeja ne mesin e atyre kroateve me te cilet ka luftuar e ka statusin e legjendes,heroit,...nuk e thote kete vetem ky veterani Ivica Panxha por edhe shume kroat te tjere qe e kane njohur.
E mbaj mend nje kroat bashkeluftetare te Abejes,i cili ne menyre pak provokative thonte ne nje gazete kroate : eshte per tu habitur,qe ne mesin e popujve me frikacak lindin Trimat me te medhenje...me trim se Bekim Berisha nuk kam pare ne jeten time !

Nuk e thash qe Presidenti Kroat e ka thene ashtu per Abejen,madje edhe gazetarja kroate ne shkrimin saj e shkruan "navodno" - kinse e ka thene Franjo Tuxhman,..per mua edhe mund ta kete thene,nuk eshte dicka edhe e pabesueshme.

Sjemi duke diskutuar se si jane trajtuar luftetaret shqiptar qe kane marre pjese ne luften e Kroacise,por sa eshte e vertete fjala e Presidentit kroat kushtuar Abejes.
E mbaj mend qe ne parakalimin e Ushtrise kroate ne Zagreb me rastin e festimit te clirimit te Kroacise,ushtrija kroate e ka mbajtur edhe flamurin shqiptar ne shenje respekti per pjesmarrjen e shqiptareve ne luften per clirimin e Kroacise.
Tani qe Franjo Tugjman ka debuar shqiptar,dhe qe Abeja ka bredhur rrugeve te Zagrebit pas luftes se Kroacise...pak je duke e tepruar.
E pra, ke lexuar faka njuz te Hasanit, sikur Demka. Shife kete xhineralin eshte ne foto me Tudjmanin dhe fare prane ish ministrit te mbrojtjes Sushak ne aksionin e Olujes dhe vizita qe i bene Tuxha njesiteve. Pra edhe kete, kur nuk e njihnin kur i duhej ketij, vetem mundesh ta parafantazosh sa e ka njohur ate ushtarin e 1000 ushtareve. Akoma nuk i ke rene pointes jo.

Qe ka bredhur rrugeve e thone po ashtu mediat kroate. Shume rendesia e modhe te te thote ti vlene sa 1000, 10000. 1000.000 e ne realitet nuk te ēmon as per 1 njeri te vetem. Edhe me debimet shume e vertete eshte. Tudja ka qene antishqiptar. Mesic e tjere, sa u eshte dashur ti bejne politur sjelljeve te pushtetit te Tuxhmanit perballe shqiptareve.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Pirati : 12-08-2019 nė 22:51
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur