Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-09-2019, 18:07   #1
Kęrlighed
Super Anėtar
 
Avatari i Kęrlighed
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: Skandinavi
Posts: 113
Thanks: 56
Thanked 64 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Kęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėm
Hėnat e Planeteve

Mbase ka njė temė tė kėtillė, por unė jam munduar t“i pėrmbledh tė gjitha hėnat nė njė temė.

Merkuri dhe Venera.

Kėto dy planete nuk kane hena.Toka.

Toka ka vetem nje hene. Pra Henen.

Hena.
Hene e Tokes eshte e jashtezakonshme ne ate menyre se eshte shume e madhe ne krahasim me "planeten nene"-Token. Si zakonisht, henat jane te vogla ne krahasim me planeten qe i shkojne qark. Henat e Jupiterit jane gati njejte per nga madhesia me Token, por megjithate te vogla ne krahasim me Jupiterin.

Ka patur spekulime te ndryshme mbi prejardhjen e Henes, pasi qe ajo ka madhesi te jashtezakonshme. Sot Hena llogaritet si pjese e Tokes, qe dikur eshte shkeputur nga nje ndeshje e madhe kosmike. Mendohet se Toka eshte ndeshur me nje objekt me madhesi sa te Marsit, dikur ne femijerine(vitet e hershme) te sistemit diellore.

Hena qarkullon rreth Tokes me nje periudhe 28 diteshe. Nese matet koha e qarrkullimit ne krahasim me yjet e largeta, eshte pra 27,32 dite.Nese matet koha prej nje Hene te re deri ne Hene te re, koha e qarrkullimit eshte 29,53 dite. Ky dallim eshte si rezultat i Tokes qe eshte levizur ne rrugen e saj rreth Diellit, qe kalon prej nje Hene te re deri te tjetra. Hena ka te ashtuquajturen "rotacion fundor" qe do te thote se ajo ka gjithmone te njejten ane te saj te kthyer kah Toka. Ka patur spekulime se cfar fshihet ne anen tjeter te Henes, derisa nuk u dergua nje sonde dhe u zbulua se pjesa prapa ishte identike me pjesen para.

Radiusi - 1737,4 km.
Shtresa - 7,348*10(22) kg.
Shtresa permbushese - 3,34 g/cm(3).
Akselaracioni - 1,62 m/s(2).
Shpejtesia e rrotullimit - 2,38 km/s.
Perberja kimike - SiO, Ni, Fe.

Atmosfera
Perberja kimike - He, Ne, H2, Ar, CO2, O, Al, Si, P, Na, Mg.
Temperatura diten - max. 400 k.
Temperatura naten - min. 100 k.
Shtypja - 3*10(-15) atmosfere.

Perigeum - 363.300 km.
Apogeum - 405.500 km.
Largesia mesatare - 384.400 km.
Koha rrotulluese anesore - 27,322 dite.
Koha rrotulluese synodike - 29,531 dite.
Ekscentriciteti - 0,0549.
__________________
Aliis si licet, tibi non licet
🖤 (1)
Kęrlighed nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 18:09   #2
Kęrlighed
Super Anėtar
 
Avatari i Kęrlighed
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: Skandinavi
Posts: 113
Thanks: 56
Thanked 64 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Kęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Hėnat e Planeteve

Marsi.

Marsi ka dy hena qe njihen.

1. Phobos
Koha e rrotullimit - 0,32 ditė/nate.
Largesia mesatare nga planeta - 9.378 km.
Diametri - 23 km.
U zbulua - ne vitin 1877.

2. Deimos

Koha e rrotullimit - 1,26 ditė/nate.
Largesia mesatare nga planeta - 23.459 km.
Diametri - 13 km.
U zbulua - ne vitin 1877.
__________________
Aliis si licet, tibi non licet
Kęrlighed nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 18:33   #3
Kęrlighed
Super Anėtar
 
Avatari i Kęrlighed
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: Skandinavi
Posts: 113
Thanks: 56
Thanked 64 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Kęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Hėnat e Planeteve

Jupiteri.

Jupiteri ka gjithsej 63 hena. 4 prej tyre janė hena te medhaja dhe tė gjitha te zbuluara nga Gallileo Gallilei ne vitin 1610. Mendohet se ne siperfaqen e akullt te Europes gjendet njė dete. Io ėshtė ėshtė objekt me vullkanik ne gjithė sistemin diellore. Callisto ėshtė e mbushur me kratere, ku me i madhi ka njė diameter prej 1.500 km. Ganymede ėshtė hena me e madhe ne gjithė sistemin diellore.

1. Io
Koha e rrotullimit - 1,769 ditė.
Largesia mesatare - 422.000 km.
Diametri - 3.630 km.
U zbulua - 1610.

2. Europa
Koha e rrotullimit - 3,551 ditė.
Largesia mesatare - 671.000 km.
Diametri - 3.138 km.
U zbulua - 1610.

3. Ganymede
Koha e rrotullimit - 7,155 ditė.
Largesia mesatare - 1.070.000 km.
Diametri - 5.262 km.
U zbulua - 1610.

4. Callisto
Koha e rrotullimit - 16,689 ditė.
Largesia mesatare - 1.883.000 km.
Diametri - 4.800 km.
U zbulua - 1610.

5. Amalthea
Koha e rrotullimit - 0,498 ditė.
Largesia mesatare - 181.000 km.
Diametri - 200 km.
U zbulua - 1892.

6. Himalia
Koha e rrotullimit - 250, 566 ditė.
Largesia mesatare - 11.480.000 km.
Diametri - 186 km.
U zbulua - 1904.

7. Elara
Koha e rrotullimit - 259,653 ditė.
Largesia mesatare - 11.737.000 km.
Diametri - 76 km.
U zbulua - 1905.

8. Pasiphae
Koha e rrotullimit - 735 ditė.
Largesia mesatare - 23.5000.000 km.
Diametri 50 km.
U zbulua - 1908.

9. Sinope
Koha e rrotullimit - 758 ditė.
Largesia mesatare - 23.700.000 km.
Diametri - 36 km.
U zbulua - 1914.

10. Lysithea
Koha e rrotullimit - 259,22 ditė.
Largesia mesatare - 11.720.000 km.
Diametri - 36 km.
U zbulua - 1938.

11. Carme
Koha e rrotullimit - 692 ditė.
Largesia mesatare - 22.600.000 km.
Diametri - 40 km.
U zbulua - 1938.

12. Anake
Koha e rrotullimit - 631 ditė.
Largesia mesatare - 21.200.000 km.
Diametri - 30 km.
U zbulua - 1951.

13. Leda
Koha e rrotullimit - 238,72 ditė.
Largesia mesatare - 11.094.000 km.
Diametri - 16 km.
U zbulua - 1974.

14. Thebe
Koha e rrotullimit - 0,675 ditė.
Largesia mesatare - 222.000 km.
Diametri - 100 km.
U zbulua - 1979.

15. Adrastea
Koha e rrotullimit - 0,298 ditė.
Largesia mesatare - 129.000 km.
Diametri - 20 km.
U zbulua - 1979.

16. Metis
Koha e rrotullimit - 0,295 ditė.
Largesia mesatare - 128.000 km.
Diametri - 40 km.
U zbulua - 1979.

17. Callirrhoe
Koha e rrotullimit - 758,8 ditė.
Largesia mesatare - 24.102.000 km.
Diametri - 7 km.
U zbulua - 1999.

18. Themisto
Koha e rrotullimit - 130 ditė.
Largesia mesatare - 7.507.000 km.
Diametri - 9 km.
U zbulua - 2000.

19. Megaclite
Koha e rrotullimit - 752,8 ditė.
Largesia mesatare - 23.806.000 km.
Diametri - 6 km.
U zbulua - 2000.

20. Taygete
Koha e rrotullimit - 732,2 ditė.
Largesia mesatare - 23.360.000 km.
Diametri - 5 km.
U zbulua - 2000.

21. Chaldene
Koha e rrotullimit - 723,8 ditė.
Largesia mesatare - 23.179.000 km.
Diametri - 4 km.
U zbulua - 2000.

22. Harpalykke
Koha e rrotullimit - 623,3 ditė.
Largesia mesatare - 21.105.000 km.
Diametri - 4 km.
u zbulua - 2000.

23. Kalyke
Koha e rrotullimit - 743 ditė.
Largesia mesatare - 23.583.000 km.
Diametri - 5 km.
U zbulua - 2000.

24. Iocaste
Koha e rrotullimit - 631,5 ditė.
Largesia mesatare - 21.629.000 km.
Diametri -5 km.
U zbulua - 2000.

25. Erinome
Koha e rrotullimit - 728,3 ditė.
Largesia mesatare - 23.217.000 km.
Diametri - 4 km.
U zbulua - 2000.

26. Isonoe
Koha e rrotullimit - 725,5 ditė.
Largesia mesatare - 23.217.000 km.
Diametri - 4 km.
U zbulua - 2000.

27. Praxidike
Koha e rrotullimit - 625,3 ditė.
Largesia mesatare - 21.147.000 km.
Diametri - 7 km.
U zbulua - 2000.

28. Autonoe
Koha e rrotullimit - 762,7 ditė
Largesia mesatare - 23.039.000 km.
Diametri - 4 km.
U zbulua - 2001.

29. Thyone
Koha e rrotullimit - 627,3 ditė.
Largesia mesatare - 20.940.000 km.
Diametri 4 km.
U zbulua - 2001.

30. Hermippe
Koha e rrotullimit - 638,9 ditė.
Largesia mesatare - 21.131.000 km.
Diametri - 4 km.
U zbulua - 2001.

31. Aitne
Koha e rrotullimit - 730,2 ditė.
Largesia mesatare - 23.231.000 km.
Diametri 3 km.
U zbulua - 2001.

32. Eurydome
Koha e rrotullimit - 717,3 ditė.
Largesia mesatare - 22.865.000 km.
Diametri - 3 km.
U zbulua - 2001.

33. Euanthe
Koha e rrotullimit - 620,6 ditė.
Largesia mesatare - 20.799.000 km.
Diametri - 3 km.
U zbulua - 2001.

34. Euporie
Koha e rrotullimit - 550,7 ditė.
Largesia mesatare - 19.302.000 km.
Diametri - 2 km.
U zbulua - 2001.

35. Orthosie
Koha e rrotullimit - 622,6 ditė.
Largesia mesatare - 20.721.000 km.
Diametri - 2 km.
U zbulua - 2001

36. Sponde
Koha e rrotullimit - 748,3 ditė.
Largesia mesatare - 23.487.000 km.
Diametri - 2 km.
U zbulua - 2001.

37. Kale
Koha e rrotullimit - 729,5 ditė.
Largesia mesatare - 23.217.000 km.
Diametri - 2 km.
U zbulua - 2001.

38. Pasithee
Koha e rrotullimit - 719,5 ditė.
Largesia mesatare - 23.096.000 km.
Diametri - 2 km.
U zbulua - 2001.

39. J11 S/2000
Koha e rrotullimit - 287 ditė.
Largesia mesatare - 12.555.000 km.
Diametri - 4 km.

40. J1 S/2000
Koha e rrotullimit - 723,9 ditė.
Largesia mesatare - 22.731.000 km.
Diametri - 3 km.

41. J1 S/2003
Koha e rrotullimit - 781,6 ditė.
Largesia mesatre - 24.557.295 km.
Diametri - 4 km.

42. J2 S/2003
Koha e rrotullimit - 982,5 ditė.
Largesia mesatare - 28.510.420 km.
Diametri - 2 km.

43. J3 S/2003
Koha e rrotullimit - 504 ditė.
Largesia mesatare - 18.339.885 km.
Diametri - 2 km.

44. J4 S/2003
Koha e rrotullimit - 723,2 ditė.
Largesia mesatare - 23.257.920 km.
Diametri - 4 km.

45. J5 S/2003
Koha e rrotullimit - 759,3 ditė.
Largesia mesatare - 24.084.180 km.
Diametri - 4 km.

46. J6 S/2003
Koha e rrotullimit - 617,3 ditė.
Largesia mesatare - 20.979.105 ditė.
Diametri - 4 km.

47. J7 S/2003
Koha e rrotullimit - 748,8 ditė.
Largesia mesatare - 23.807.655 km.
Diametri - 4 km.

48. J8 S/2003
Koha e rrotullimit - 781,6 ditė.
Largesia mesatare - 24.514.095 km.
Diametri 3 km.

49. J9 S/2003
Koha e rrotullimit - 683 ditė.
Largesia mesatare - 22.441.680 km.
Diametri 1 km.

50. J10 S/2003
Koha e rrotullimit - 767 ditė.
Largesia mesatare - 24.249.600 km.
Diametri - 2 km.

51. J11 S/2003
Koha e rrotullimit - 683 ditė
Largesia mesatare - 22.395.390 km.
Diametri - 2 km.

52. J12 S/2003
Koha e rrotullimit - 533,3 ditė
Largesia mesatare - 19. 002.480 km.
Daimetri - 1 km.

53. J13 S/2003
Koha e rrotullimit - 737,8 ditė.
Largesia mesatare - 24.000.000 km.
Diametri - 2 km.

54. J14 S/2003
Koha e rrotullimit - 807,8 ditė.
Largesia mesatare - 25.000.000 km.
Diametri - 2 km.

55. J15 S/2003
Koha e rrotullimit - 668,4 ditė.
Largesia mesatare - 22.000.000 km.
Diametri - 2 km.

56. J16 S/2003
Koha e rrotullimit - 595,4 ditė
Largesia mesatare 21.000.000 km.
Diametri - 2 km.

57. J17 S/2003
Koha e rrotullimit - 690,3 ditė.
Largesia mesatare - 22.000.000 km.
Diametri 2 km.

58. J18 S/2003
Koha e rrotullimit - 606,3 ditė.
Largesia mesatare - 20.700.000 km.
Diametri 2 km.

59. J19 S/2003
Koha e rrotullimit - 701,3 ditė.
Largesia mesatare - 22.800.000 km.
Diametri - 2 km.

60. J20 S/2003
Koha e rrotullimit - 456,5 ditė.
Largesia mesatare - 17.100.000 km.
Diametri 3 km.

61. J21 S/2003
Koha e rrotullimit - 599 ditė.
Largesia mesatare - 20.600.000 km.
Diametri - 2km.

62. J22 S/2003
Koha e rrotullimit - 601 ditė.
Largesia mesatare - 20.700.000 km.
Diametri 2 km.

63. J23 S/2003
Koha e rrotullimit - 759,7 ditė.
Largesia mesatare - 24.055.500 km.
Diametri - 2 km.
__________________
Aliis si licet, tibi non licet
Kęrlighed nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 18:38   #4
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 929
Thanks: 32
Thanked 326 Times in 223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Re: Hėnat e Planeteve

Google translate?
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 18:40   #5
Kęrlighed
Super Anėtar
 
Avatari i Kęrlighed
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: Skandinavi
Posts: 113
Thanks: 56
Thanked 64 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Kęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Hėnat e Planeteve

Provo dhe shih a tė dalin njėjtė?!

Janė huazuar nga Tycho Brahe (astronom danez), por web faqja nuk egziston mė pėr ta lėne mė poshtė).
__________________
Aliis si licet, tibi non licet

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kęrlighed : 03-09-2019 nė 18:47
Kęrlighed nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 21:47   #6
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,208
Thanks: 14,975
Thanked 12,810 Times in 8,055 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 685
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Re: Hėnat e Planeteve

Kęrlighed, Hėnė ka vetėm njė dhe ky ėshtė sateliti i Tokės.
Ato tė tjerat janė satelitė tė planetėve tė tjerė dhe nuk quhen Hėna por kanė emrat pėrkatės.
🖤 (1)
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2019, 05:29   #7
Kęrlighed
Super Anėtar
 
Avatari i Kęrlighed
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: Skandinavi
Posts: 113
Thanks: 56
Thanked 64 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Kęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Hėnat e Planeteve

Sė pari mirėmėngjes. Dakord se Hėnat natyrshėm quhen edhe satelitė ose drabant. Por pse i ekskludon si Hēna, sepse nė grupin e satelitėve hyjnė edhe objekte tė krijuara nga njeriu, e kēto tė postuarat nuk janė. Mė informo tė lutem.🙂
__________________
Aliis si licet, tibi non licet
Kęrlighed nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2019, 11:30   #8
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,208
Thanks: 14,975
Thanked 12,810 Times in 8,055 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 685
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Re: Hėnat e Planeteve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kęrlighed Shiko postimin
Sė pari mirėmėngjes. Dakord se Hėnat natyrshėm quhen edhe satelitė ose drabant. Por pse i ekskludon si Hēna, sepse nė grupin e satelitėve hyjnė edhe objekte tė krijuara nga njeriu, e kēto tė postuarat nuk janė. Mė informo tė lutem.🙂
Mirėdita
Sapo ta spjegova, Hėna ėshtė emėr i pėrveēėm i satelitit tė Tokės.
Nuk mund tė themi qė universi ka njė numėr tė pa pėrcaktuar Tokash por planetesh.
Emri i pėrbashkėt i atyre qė ti i emėrton hėna ėshtė satelit qė gjithashtu secili prej tyre ka njė emėr tė pėrveēėm.
Nuk di si ta spjegoj mė qartė.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2019, 11:37   #9
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,494
Thanks: 4,147
Thanked 4,482 Times in 2,998 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Hėnat e Planeteve

ku e lexova, qe kjo eshte doktore doli astrologe, o vadhai na jane futur fakanjuzat edhe ne forum, na sosen krejte, na mbyten boll e boll e boll
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2019, 12:12   #10
Kęrlighed
Super Anėtar
 
Avatari i Kęrlighed
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: Skandinavi
Posts: 113
Thanks: 56
Thanked 64 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Kęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Hėnat e Planeteve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Mirėdita
Sapo ta spjegova, Hėna ėshtė emėr i pėrveēėm i satelitit tė Tokės.
Nuk mund tė themi qė universi ka njė numėr tė pa pėrcaktuar Tokash por planetesh.
Emri i pėrbashkėt i atyre qė ti i emėrton hėna ėshtė satelit qė gjithashtu secili prej tyre ka njė emėr tė pėrveēėm.
Nuk di si ta spjegoj mė qartė.
E kuptova qė herėn e parė.😉 Por nuk jam e vetmja qė satelitet natyrale i emėrtoj edhe si "hėna" ...https://en.m.wikipedia.org/wiki/Natural_satellite
__________________
Aliis si licet, tibi non licet
Kęrlighed nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2019, 12:18   #11
Kęrlighed
Super Anėtar
 
Avatari i Kęrlighed
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: Skandinavi
Posts: 113
Thanks: 56
Thanked 64 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Kęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Hėnat e Planeteve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
ku e lexova, qe kjo eshte doktore doli astrologe, o vadhai na jane futur fakanjuzat edhe ne forum, na sosen krejte, na mbyten boll e boll e boll
E para ėshtė profesion, e dyta ambicie, kam edhe do tjera....do tė tė "mbysja" me shumė dėshirė.😀
__________________
Aliis si licet, tibi non licet
🖤 (1)
Kęrlighed nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2019, 14:42   #12
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,594
Thanks: 10,932
Thanked 5,955 Times in 2,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Hėnat e Planeteve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kęrlighed Shiko postimin
E para ėshtė profesion, e dyta ambicie, kam edhe do tjera....do tė tė "mbysja" me shumė dėshirė.😀
Mė bėn pėrshtypje qė me drejtshkrimin ishe nė nivelin e duhur, ndonėse ky nuk ėshtė profesioni yt parėsor dhe mbi tė gjitha jeton nė njė shtet tė huaj!

Respekt,
Demka
__________________
devollitėt thonė
🖤 (1)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2019, 17:17   #13
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 759
Thanks: 40
Thanked 282 Times in 152 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Kasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Hėnat e Planeteve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Mė bėn pėrshtypje qė me drejtshkrimin ishe nė nivelin e duhur, ndonėse ky nuk ėshtė profesioni yt parėsor dhe mbi tė gjitha jeton nė njė shtet tė huaj!

Respekt,
Demka
Fjala profesion eshte huazim? A mund te themi veprimtari?
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2019, 18:34   #14
Kęrlighed
Super Anėtar
 
Avatari i Kęrlighed
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: Skandinavi
Posts: 113
Thanks: 56
Thanked 64 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Kęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Hėnat e Planeteve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
Fjala profesion eshte huazim? A mund te themi veprimtari?
E para ėshtė veprimtaria ime kryesore nė fushėn e mjekėsisė, e dyta dėshira e madhe dhe kėmbėngulja pėr tė arritur njohuri nė lėminė e shkencės sė gjithėsisė....

Besoj se ėshtė shkruar mjaft shqip kėsaj rradhe 😉
__________________
Aliis si licet, tibi non licet
Kęrlighed nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2019, 18:37   #15
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,568
Thanks: 11,341
Thanked 9,382 Times in 6,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 483
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Hėnat e Planeteve

Edhe une per tre vjet i jam lutur Hanes me qindra here.....pas tre viteve lutjesh pashe qe nuk behej gje dhe vendosa ta bej lanet......kishte qene mashtuese e madhe dhe me mbante me shprese mua te shkretin qe me dridhej buza per te.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 04-09-2019 nė 18:39
🖤 (1)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2019, 12:09   #16
Kęrlighed
Super Anėtar
 
Avatari i Kęrlighed
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: Skandinavi
Posts: 113
Thanks: 56
Thanked 64 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Kęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Hėnat e Planeteve

Saturni

Saturni ka gjithsej 47 hena, ku njera prej te cilave, hena Titan ėshtė e dyta pėr nga madhėsia ne sistemin diellore. Titani ėshtė unik sepse ka njė atmosfere te trashe e cila kryesisht perbehet prej azotit dhe metanit.

1. Mimas
Koha e rrotullimit - 0,942 ditė.
Largesia mesatare - 185.520 km.
Diametri - 397 km.
U zbulua - 1789.

2. Enceladus
Koha e rrotullimit - 1,37 ditė.
Largesia mesatare - 238.020 km.
Diamteri - 500 km.
U zbulua - 1789.

3. Tethys
Koha e rrotullimit - 1,888 ditė.
Largesia mesatare - 294.660 km.
Diametri - 1.071 km.
U zbulua - 1684.

4. Dione
Koha e rrotullimit - 2,737 ditė.
Largesia mesatare - 377.400 km.
Diametri - 1.120 km.
U zbulua - 1684.

5. Rhea
Koha e rrotullimit - 4,518 ditė.
Largesia mesatare - 527.040 km.
Diametri - 1.528 km.
U zbulua - 1672.

6. Titan
Koha e rrotullimit - 15,945 ditė.
Largesia mesatare - 1.221.830 km.
Diametri - 5.150 km.
U zbulua - 1655.

7. Hyperion
Koha e rrotullimit - 21,277 ditė.
Largesia mesatare - 1.481.100 km.
Diametri - 164 km.
U zbulua - 1848.

8. Iapetus
Koha e rrotullimit - 79,33 ditė.
Largesia mesatare - 3.561.300 km.
Diametri -1.436 km.
U zbulua - 1671.

9. Phoebe
Koha e rrotullimit - 550,48 ditė.
Largesia mesatare - 12.952.000 km.
Diametri - 220 km.
U zbulua - 1898.

10.Janus
Koha e rrotullimit - 0,695 ditė.
Largesia mesatare - 151.472 km.
Diametri - 195 km.
U zbulua - 1980.

11.Epimetheus
Koha e rrotullimit - 0,694 ditė.
Largesia mesatare - 151.422 km.
Diametri - 116 km.
U zbulua - 1980.
12. Helene
Koha e rrotullimit - 2,737 ditė.
Largesia mesatare - 277.400 km.
Diametri - 33 km.
U zbulua - 1980.

13. Telesto
Koha e rrotullimit - 1,888 ditė.
Largesia mesatare - 294.660 km.
Diametri - 30 km.
U zbulua - 1980.

14. Calypso
Koha e rrotullimit - 1,888 ditė.
Largesia mesatare - 294.660 km.
Diametri - 27 km.
U zbulua - 1980.

15. Atlas
Koha e rrotullimit - 0,602 ditė.
Largesia mesatare - 137.670 km.
Diametri - 30 km.
U zbulua - 1980.

16. Prometheus
Koha e rrotullimit - 0,613 ditė.
Largesia mesatare - 139.353 km.
Diametri - 110 km.
U zbulua - 1980.

17. Pandora
Koha e rrotullimit - 0,629 ditė.
Largesia mesatare - 141.700 km.
Diametri - 90 km.
U zbulua - 1980.

18. Pan
Koha e rrotullimit - 0,575 ditė.
Largesia mesatare - 133.583 km.
Diametri 20 km.
U zbulua 1980.

19. Ymir
Koha e rrotullimit - 1,312,4 ditė.
Largesia mesatare - 23.096.000 km.
Diametri - 18 km.
U zbulua - 2000.

20. Paaliaq
KOha e rrotullimit - 686,9 ditė.
Largesia mesatare - 15.119.000 km.
Diametri - 22 km.
U zbulua - 2000.

21. Tarvos
Koha e rrotullimit - 925,6 ditė.
Largesia mesatare - 18.247.ooo km.
Diametri - 15 km.
U zbulua - 2000.

22. Ijiraq
Koha e rrotullimit - 451,5 ditė.
Largesia mesatare - 11.440.000 km.
Diametri - 12 km.
U zbulua - 2000.

23. Suttungr
Koha e rrotullimit - 1,016,3 ditė.
Largesia mesatare - 19.463.000 km.
Diametri - 7 km.
U zbulua 2000.

24. Kiviuq
Koha e rrotullimit - 449,2 ditė.
Largesia mesatare - 11.365.000 km.
Diametri - 16 km.
U zbulua - 2000.

25. Mundilfari
Koha e rrotullimit - 951,4 ditė.
Largesia mesatare - 1.709.000 km.
Diametri - 7 km.
U zbulua - 2000.

26. Alborix
Koha e rrotullimit - 783,5 ditė.
Largesia mesatare - 16.404.000 km.
Diametri - 32 km.
U zbulua - 2000.

27. Skathi
Koha e rrotullimit - 728,9 ditė.
Largesia mesatare - 15.647.000 km.
Diametri - 8 km.
U zbulua - 2000.

28. Erriapo
Koha e rrotullimit - 871,9 ditė.
Largesia mesatare - 17.616.000 km.
Diametri - 10 km.
U zbulua - 2000.

29. Siarrnaq
Koha e rrotullimit - 893,1 ditė.
Largesia mesatare - 18.160.000 km.
Diametri - 40 km.
U zbulua - 2000.

30. Thrymr
Koha e rrotullimit - 1,086,9 ditė.
Largesia mesatare - 20.382.000 km.
Diametri - 7 km.
U zbulua - 2000.

31. Narvi
Koha e rrotullimit - 956,2 ditė.
Largesia mesatare - 18.719.000 km.
Diametri - 7 km.
U zbulua - 2003.

32. Methone
Koha e rrotullimit - 1,01 ditė.
Largesia mesatare - 194.000 km.
Diametri - 3 km.
U zbulua - 2004.

33. Pallene
Koha e rrotullimit - 1,14 ditė.
Largesia mesatare - 211.000 km.
Diametri - 4 km.
U zbulua - 2004.

34. Polydeuces
Koha e rrotullimit - 2,74 ditė.
Largesia mesatare - 377.400 km.
Diametri - 5 km.
U zbulua - 2004.

35. S7 S/2004
Koha e rrotullimit - 1,103 ditė.
Largesia mesatare - 19.800.000 km.
Diametri - 6 km.

36. S8 S/2004
Koha e rrotullimit - 1,355 ditė.
Largesia mesatare - 22.220.000 km.
Diametri - 6 km.

37. S9 S/2004
Koha e rrotullimit - 1,077 ditė.
Largesia mesatare - 19.800.000 km.
Diametri 5 km.

38. S10 S/2004
Koha e rrotullimit - 1,026 ditė
Largesia mesatare - 19.350.000 km.
Diametri - 6 km.

39. S11 S/2004
Koha e rrotullimit - 822 ditė.
Largesia mesatare - 16.950.000 km.
Diametri - 6 km.

40. S12 S/2004
Koha e rrotullimit - 1,048 ditė.
Largesia mesatare - 19.650.000 km.
Diametri 5 km.

41. S13 S/2004
Koha e rrotullimit - 906 ditė.
Largesia mesatare - 18.450.000 km.
Diametri - 6 km.

42. S14 S/2004
Koha e rrotullimit - 1,081 ditė.
Largesia mesatare - 19.950.000 km
Diametri - 6 km.

43. S15 S/2004
Koha e rrotullimit - 1,008 ditė.
Largesia mesatare - 18.750.000 km.
Diametri - 6 km.

44. S16 S/2004
Koha e rrotullimit - 1,271 ditė
Largesia mesatare - 22.200.000 km.
Diametri - 4 km.

45. S17 S/2004
Koha e rrotullimit - 986 ditė.
Largesia mesatare - 18.600.000 km.
Diametri - 4 km.

46. S18 S/2004
Koha e rrotullimit - 1,052 ditė.
Largesia mesatare - 19.650.000 km.
Diametri - 7 km.

47. S1 S/2004
Koha e rrotullimit - 0,59 ditė.
Largesia mesatare - 136.500 km.
Diametri - 7 km.
__________________
Aliis si licet, tibi non licet
Kęrlighed nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur