Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-01-2010, 16:13   #1
Heily
BuRreLse
 
Avatari i Heily
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Ku tme doje e bardha zemer
Posts: 337
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 13
Heily ėshtė njė gur i ēmuarHeily ėshtė njė gur i ēmuarHeily ėshtė njė gur i ēmuarHeily ėshtė njė gur i ēmuar
Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Mikroelemente:
Hekuri (Fe):Funksjoni kryesor i hekurit ne organizem eshte trasporti i O2 nepermjet hemoglobines,mioglobines,sistemit te citokromeve dhe supstancave te tjera qe marrin pjese ne qarkullimin e O2.Hekuri se bashku me Cu dhe Co marrin pjese ne biosintezen e hemoglobines dhe formimin e rruazave te kuqe te gjakut.Pjesa me e madhe e hekurit qe clirohet ne zorre perthithet perseri.Mungesa ne hekur ben qe organizmi te shfaq shenja anemie e cila eshte e perhapur ne te gjith boten.Dietat me te rendesishme qe duhet konsumuar qe per marrjen e hekurit ne organizem jane:
1-Dieta me permbajtje te larte te produkteve shtazore
2-Dieta me permbajtje mesatare te produkteve shtazore
3-Dieta me permbjatje te ulet te produkteve shtazore.
Organizmi e merr hekurin prej produkteve me origjine bimore(Disa lloj perimesh),si dhe nga shume produkte me origjine shtazore kryesisht Mishi,Peshku,Vezet etj.Zakonisht rekomandohen dieta me 15 mg Fe/1000 kal e cila ndryshon ne varesi te moshes dhe seksit.
Jodi (I):Jodi konsiderohet si funksjoni baze i gjendrres se tiroides.Ai sigurohet nga organizmi kryesisht nga produktet e detit,ne organizem funksjoni i gjendrres tiroide crregullohet si ne raste kur ai eshte me shumice ashtu edhe ne rastet kur eshte me pakice,nje metode efiskase tjeter qe mund ta marrim jodin eshte edhe shtimi i sasise se jodureve ne kripen e perdorimit shtepiak.
Zinku(Zn):Edhe zinku ben pjes ne mikroelemente sepse edhe ai ne organizem ndodhet ne sasi shume te vogela,per te plotesuar nevojat per zink rekomandohet qe ai te merret ne sasine 18mg/diete.Zinku mund te merret kryesisht permes Mishit,Kakaos,Arrave dhe ne sasi me te vogel permes perimeve, frutave e drithrave.Mungesa ne zink e organizmit sjell vonesa ne rritje,anoreksi,vjellje,si dhe prekje te lehte nga infeksjonet e ndryshme.

Bakri(Cu):Ashtu si e permenda pak me siper tek funskjonet e hekurit bakri eshte nje nga elementet baze qe merr pjese ne formimin e rruazave te kuqe te gjakut,ne djetat e perditshme rekomandohet nje sasi prej 1.5-2 mg Cu/dite.Ai ndodhet kryesisht ne melci,,tru,veshka,si dhe ne sistemin e miokardit te Zemres,ky element sigurohet permes ushqimeve te tilla si Mishi,Drithrat,Peshqit etj.Mungesa ne baker sjell perthithje jo normale,Dobesim te kockave,probleme anemike etj.
Mangani(Mn):Mangani konsiderohet edhe ky nje perberes teper i rendesishem ne organizem,sepse ky katalizon reaksjone shume te rendesishme te forumimit te shqernave.
Seleni(Se)eleni eshte njeri nga elementet qe sherben per mbrojtjen qelizes kunder dukurise se peroksidimit.Me me shumice permbahet tek Peshqit e detit,perimet etj.Nqs ai mungon ne organizem ky i fundit shfaq dobesi,anemi,hipertension etj.
Kromi(Cr):Ky konsiderohet si nje mikroelement baze sepse merr pjese ne organizem ne metabolizmin e yndyrnave.Ai gjendet me me shumice ne djath,birre dhe mish.Nqs ai mungon preken zakonisht nervat periferike.

Makroelementet:
Kalciumi(Ca):Ky eshte njeri nga elementet qe ndodhet ne sasine me te madhe nga c’do kation tjeter.Ai kryesisht ndodhet ne formen e karbonateve.Funksjoni kryesor i tije eshte ai i ndertimit te skeletit dhe kockave,ajo pjese e tije qe nuk hyne ne ndertimin e kockave sherben per mpiksjen e gjakut ne organizem,ne funksjonimin normal te muskulit te zemres si dhe ne funskjonim normal te nervave.Ai ndodhet ne shume produkte ushqimore sidomos ne djath,qumesht,fasule,kallamar etj.Gjithashtu nje rol tjeter i rendesishem i kalciumit eshte edhe marrja pjese ne koagulimin e gjakut.
Fosfori(P):Fosfori merr pjese si element plastik dhe eshte shume i rendesishem ne mjaft procese biologjike ne organizmin tone.Nje sasi e konsiderueshme ndodhet ne skelet,pjesa tjeter ne muskuj,nje pjes ne tru dhe pjesa tjeter qe ngelet ne gjak.Gjithashtu nje rol i rendesishem i tije eshte edhe perberja e ATP,ruajtjen e ekuilibirit acid-baze ne organizem.Te pasura me fosfor jane qumshti,mishi dhe perimet,mungesa e tije ne organizem zakonisht shkakton dobesim te kockave.

Magnezi(Mg)e bashku me kalciumin dhe fosforin marrin pjese ne ndertimin e skeletit,Gjithashtu ai merr pjese edhe ne reaksjonet qe kane ATP.Ushqimet me te rendesishme jane djathi,mishi si dhe disa lloj perimesh.
Kaliumi(K):Kaliumi ndodhet ne organizem ne forme jonike dhe eshte i perqendruar ne brendesi te qelizave.Ky eshte perberesi kryesor i lengut brendaqelizor,ne dietat e perditshme per te plotesuar nevojat e organizmit rekomandohen 4g/dite.Gjendet ne produkte si Fasule,bizele,patate,banane,lulelaker dhe spinaq etj.Eleminim i tije nga organizmi behet me ane te urines.Mungesa e tije sjell bllokim te zemres,debulese,dobesim te muskujve madje shkon edhe deri ne humbje jete.

Natriumi(Na):Natriumi eshte perberesi jashtqelizor i organizmit,zakonisht ndodhet ne formen e Klorurit te Na.Edhe ky merr pjese ne rregullimin e ekuilibirit acido-bazik ne organizem,ai mund te merret prej produkteve te tilla si Mishi,veza,qumeshti,gjithashtu si burim baze per marrjen e tije sherben kripa e zakonshme NaCl.Mungesa e tije sjell hipertensjon arterial si dhe te vjella madje con deri ne gjendje kome.
Squfuri(S):Ky eshte nje element i cili eshte i pranishem ne te gjitha qelizat.Kryesisht ai gjendet ne proteina,dhe keto jane edhe baza e marrjes se tije,nje funksjonim normal i organizmit vjen duke pasur te pakten sasine minimale te tije me squfur.
Klori(Cl):Ky ndodhet ne organizem ne trajten e NaCl sikurse dhe natriumi edhe ky merr pjese ne rregullimin e ekuilibirit acid-baze,ky ka rol kryesor ne shkembimin e klorureve ne gjak,gjithashtu klori eshte anionin kryesor qe ndodhet ne stomak dhe ndodhet ne formen e HCl dhe eshte baza e tretjes se ushqimeve,nqs ka mungese te tije atehere shkaktohen semundje te ndryshme si ulcera etj,qe vijne si pasoje e tije ne pjese te tjera te trupit......
__________________
Dikur besoja verberisht por tani kam filluar te eci me moton: Gjithkush duhet ta meritoje besimin tim...
Heily nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2010, 12:02   #2
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Shkence,zbulohet harta e ADN-se familjare ...

Per here te pare ne fushen e shkences se mjekesise eshte krijuar harta e ADN-se nje familjeje.

Arritja shkencore eshte publikuar ne revisten “Science”. Studimet per te arritur ne kete perfundim, kane nisur para 10 vitesh, pasi gjithcka ka startuar nga zberthimi i gjenomes njerezore qe lejon identifikimin e mekanizmave qe kontrollojne transmetimin e mutacioneve pergjegjese per semundjet gjenetike nga prinderit tek femijet.

Nga kjo harte eshte zbuluar se transmetimi i mutacioneve gjenetike nga prinderit tek femijet ka me pak mundesi te ndodhe se sa mendohej me pare.
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2010, 12:09   #3
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
7 misteret e botes ...

7 Misteret e Botes
Qe nga antikiteti, historia na ka rrefyer per vende te frikshme dhe misterioze te fshehura ne qytetet me te medha te botes apo ne vende te humbura te tokes. "FORBES" ka hartuar listen e vendeve me misterioze ne bote.

Keshtjella Bran ne RUMANI
Ndodhet ne Brasov te Rumanise.Legjenda tregon se ne kete vend ka jetuar Vladi i pergjakshem.Libri "Drakula"i Bram Stokerit ne vitet 1800 eshte bazuar mbi kete legjende.Vladi ishte nje princ i tmerrshem, i vriste armiqte e tij dhe tradhetaret ne menyra nga me c'njerezoret. Sot, keshtjella eshte kthyer ne muze, por kjo gje nuk ia ka zbehur aspak misterin qe e rrethon prej kohesh...

Kulla e Londres
Ne vend te dyte eshte Kulla e Londres. Ndertuar me 1078 nga Vilhelm Pushtuesi, pershkruhet si nje vend shpirtrash prej qindra vitesh.Nje histori sot nga rrefen se edhe sot, naten fantazma e Anna Bolenes, gruaja e 2 e Henrikut VIII qe u vra brenda mureve te saj shetit ne dhomat e kulles me koken e prere ne duar, ne kerkim te bashkeshortit te saj tradhetar, qe e vrau sepse donte te martohej me nje grua tjeter.

Nje tjeter mister jane Katakombet e Parisit
Fantazmat vazhdojen te qendrojne ne Europe. Vendi i trete misterioz ne bote jane katakombet e Parisit, gjenden prane qendres se qytetit, aty ku ndodhen skeletet e parisieneve qe kane jetuar ne shekujt e kaluar. Ne shek XX jane te shumte vizitoret qe thone se ne disa raste kane pare fantazma, ose kane degjuar britmat e njerezve te vdekur.

Zona 51 ne Nevada
Territor i SHBA, zone "top secret" ku askush pervec anetareve te ushtrise nuk mund te hyje. Sipas legjendes, pikerisht ketu qeveria amerikane ka patur ose ka kontakte me jashtetokesore, gjera qe opinionit publik i mbahen te fshehta.

Westchester County, USA
Westchester County, ne shtetin e New York-ut, ku shkrimtari Washington Irving vendosi krijimin e tij " Legjenda e Sleepy Hollow". Thuhet se ne keto territore endet ende nje kavalier gjate nates duke kerkuar kohen e humbur ne luftime. Cdo vit nga 26-28 tetor ne kete vend ka nje eveniment aktrimi, ku krijohet nje histori e mistershme.

Perbindeshi Skocez
Liqeni Inverness ne Skoci, i njohur per pranine e perbindeshit Loch Ness. Shfaqja e perbindeshit daton ne shek. VI para Krishtit. Tregohet qe edhe ne ditet e sotme jane pare shenja te pranise se tij ne liqen. Kjo gje i ka bere turistet te frikesohen e te mbeten me fiksime.

Montercristo Australian
Montercristo Australian ne qytetin Junee ne Australi, eshte nje vend ne te cilin sipas legjendes ndodhen dhjete fantazmat e personave qe jetuan e vdiqen ne kete vend...
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2010, 19:02   #4
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Bota do te ndryshonte fytyre ...

SUPER FLAKĖ . RADIOAKTIVITET, KLIMA TĖ PAMUNDURA. NĖSE DO TĖ NDRYSHONIN QOFTĖ EDHE PĖR DISA KONSTANTE TĖ VOGLA FIZIKE, BOTA DO TĖ NDYSHONTE FYTYRĖ.

Jeta nė tokė ėshtė fryt i disa koncidencave tė paspjegueshme .
E nėse do tė ishte ndryshe ?

Sipas shkencėtarėve John Barrow dhe Frank Tipler . Bota ėshtė ajo qė ėshtė , PĖRSE ?
E thjeshtė , sepse ndryshe ne nuk do tė ekzistonim . Por ėshtė dikush si astrofiziku Fred Hoyle , sheh nė kėtė koicidencė njė ndėrhyrje tė shenjtė . Ėshtė akoma dikush qė mendon mbi bazėn e teorive tė fizikantėve si Andreji Linde dhe Martin Rees qė ekzistojnė universe tė pafund paralelė ndėr tė cilat i yni ēdonjėri i udhėhequr nga ligje fizike tė ndryshme . Nė bazėn e kėtyre ompinjoneve ėshtė njė nėnvizim i thjeshtė : Jeta nė Tokė ėshtė rezultat i disa koinēidencave spektakolare . Mjaft tė mendohet se si ėshtė formuar Hėna , pra ( duket ) pas njė pėrplasjeje me njė asteroid , 4,5 miliard vjet mė parė … Nėse pėrplasja do tė kishte qėnė pak mė ndryshe , do tė ishte ndryshuar i gjithė evolucioni i planetit tonė .
Por e gjithė kjo nuk ėshtė asgjė pėrpara pasojave tė njė ndryshimi qoftė edhe minimal nė ligjet fizike qė rregullojnė evolucionin e kozmosit . Konsiderojmė konstatet qė pėrshkruajnė forcat themelore : graviteti , elektromagnetizmi dhe forcat nukleare . Pėr tė zbuluar vlerėn shkencėtarėve iu desh ti matnin sepse asnjė teori nuk i detyron qė tė kenė vlerėn qė realisht kanė . Por nėse do tė ishte ndryshe , cfarė do tė ndodhte ?

Nėsė forcat elektrike do tė ishin mė intensive .
Do tė ndryshonte stabiliteti i nukleve atomikė . pėrmasat e atomeve , ngjyrat , fenomenet optike dhe tė gjitha lidhjet kimike .
Do tė mjaftonte , pėr tė intensifikuar forcat elektrike dhe pėr tė rritur tė ashtuquajturėn " kostante e strukturės sė imta „ . Pasojat ? Do tė rritej repulsimi ndėrmjet protoneve dhe nukleve atomikė . " Dhe do tė zvogėlohej probabiliteti i shkrirjes nukleare „ spjegon fizikani teorik Tullio Regge " Kėshtu nė Diell do tė ngadalsoheshin reaksionet nukleare dhe do te zvogėlohej ndriēimi „ . Dhe nė Tokė do tė mbėrinte mė pak dritė dhe mė pak ngrohtėsi .
SUPERFLAKĖ
Atomet do tė ishin mė tė vogla , sepse elektronet do ishin mė shumė tė tėrhequr berthama . Dhe ngjyrat e objekteve do tė spostoheshin pėr nga ngjyra blu . Pėrveē kėsaj zlberėt do tė ishin mė tė gjerė edhe mė tė dendur . Por do tė rritej mbi tė gjitha terheqja ndėrmjet molekulave : objektet do tė ishin mė rezistentė , ngjitėset do tė ngjisnin mė mirė , trupat e ngurtė do tė shkriheshin mė me vėshtirėsi dhe lėngjet do tė zienin nė njė temperaturė mė tė lartė … do kishim si rezultat sipėrfaqe mė tė mėdha akullnajash , dhe ndoshta edhe akull tė thatė .
Reaksionet kimike do tė ishin mė tė ashpra : nga zjarri deri tek metabolizmi i qėnieve frymore … Po jeta vėrtet do tė svilupohej nė kėto kushte ? " Molekulat do tė ndryshonin formė dhe reaksion „ thekson Regge . " Forma e DNA dhe funksioni i saj , p.sh. do tė ndryshonin , duke prurė ndyshime gjenetike tė mėdha .

DO TĖ ISHIM TĖ GJITHĖ MĖ TĖ SHĖNDOSHĖ, PĖR MĖ TEPĖR, JUPITERI DO TĖ NDIZEJ EDHE DO TĖ SHNDĖRROHEJ NĖ NJĖ DIELL.

… Nėse graviteti do tė ishte mė i madh
Gjithēka do tė peshonte sigurisht mė tepėr . Por pasojat nuk do tė mbaronin me kaq . " Njė ndryshim qėftė edhe minimal e kostantes se gravitetit G do tė kishte pasoja katastrofike „ thotė Regge . " Ndriēimi i Diellit ndryshon si njė forcė shumė e qėndrueshme tė G dhe nje rritje qoftė edhe 1% do tė sillte fundin e jetės tokėsore kėshtu siē e njohim ne . Nuk do tė ndryshonin ose do tė ndryshonin fare pak , strukturėn kimeke tė elementeve .
Nėse jeta do tė vazhdonte po u prekur nga kėto pasoja , kafshėt do tė kishin kocka mė tė trasha dhe muskuj mė tė fortė pėr tė mbajtur peshėn e rritur . Evolucioni do tė favorizonte mamuthėt , nė tė cilėt pesha ėshtė e shperndarė nė katėr kėmbė . .. dhe ėshtė pra mė e mundshme qė do tė ishin pikėrisht kėta tė fundit qėniet mė inteligjente tė kėsaj bote hipotetike … Po bimėt ? Nė njė lartėsi tė njėjtė mė nje bime nė kushtet qė kemi tani , do tė ishte me trung mė tė trashė dhe mė tė dendur .
Njė tjetėr Diell
Tė gjithė qėnieve qė jetojnė do t'u duhej tė mėsoheshin me njė tė nxehtė mė tė madh , mbi tė gjitha sepse Dielli do tė ishte mė i vogėl , por shumė mė i nxehtė se tani … ndoshta do tė kishim dy diej . Dielli tjetėr mund tė ishte Jupiteri , sepse nė brendėsi tė tij njė presion mė i madh graviteti do tė ishte nė gjendje pėr tė aktivizuar reaksione tė tė shkrirjes nukleare si ato qė veprojnė tek Dielli ynė . Pėr shkak tė nxehtėsisė dendėsia e popullsisė do tė ishte mė e vogėl nė Equador se sa tani , aty ndoshta uji do tė arrinte temperatura tė afėrta me zjerjen e tij . Pėrsa i pėrket orbitės , toka do tė rrotullohej mė me shpejtėsi , nė kėtė mėnyrė viti do tė ishte mė i shkurtėr . Nė tė vėrtetė me njė gravitet mė tė lartė se sa normali , sistemi diellor as qė nuk do tė ekzistonte . Njė pej kėtyre shkaqeve : yjet do tė digjeshin mė shpejt dhe pra e gjithė historia e 10 miliard viteve deri nė lindjen e Diellit do tė ishte konsumuar nė njė kohė shumė mė tė shkurtėr dhe pėr pasojė nuk do tė kishte lejuar lindjen e planeteve . Nėse do tė kishte ndodhur vėrtet kėshtu tani universi do tė ishte i mbushur vetėm me yje tė shuar dhe me vrima tė zeza .

HIPOTEZA MBI TOKĖN

E nėse oksigjeni nė ajėr tė rritej qoftė edhe njė pikė mė tepėr nė pėrqindje ?
Nė dukje ėshtė njė ndryshim minimal . , por do tė na binte nė sy menjėhėrė sepse zjarret spontane tė shkaktuara nga rrufetė do tė rritej prej 70% . Oksigjeni nė fakt ėshtė pėrbėrės themelor nė shume reaksione kimike mbi tė gjitha tek flaka : me mė tepėr oksigjen nė dispozicion , ēdo flakė do tė digjej mė mirė .
NDRYSHKJE MĖ TĖ LEHTA …

Kemi pastaj oksidimin : ndryshku do tė ishte nė fakt mė agresiv . Do tė rritej edhe masa e ozonit , njė gaz i formuar nga molekula me tre atome oksigjeni ( molekulat e oksigjenit kanė , normalisht vetėm dy atome ) .
… Dhe nxirje mė tė vėshtira .
Me mė tepėr ozon , rrezet ultraviolet tė Diellit do tė filtroheshin me mirė : do tė kishim mė pak tomore tė lėkurės, por do tė ishte mė e vėshtirė tė nxiheshim nė plazh nga Dielli . Ndoshta do tė kishte edhe mė pak njerėz me ngjyrė .
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2010, 19:08   #5
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Koha! Mundesia e udhetimit ne dy drejtimet e kohes!

Koha ! Mbase gjeja me e c'muar per njerezit,pa te cilen nuk do egzistonin!

Eshte nje nga gjerat qe shumica e njerezve (te mos themi te gjithe) do deshironin te kishin me teper!Disa e vleresojne,disa e c'perdorojne,te tjere nuk duan tja dine! Me duhet te iki se nuk kam kohe...ke 5 min afat...kam 10 min pushim...kam muajn e mjaltit....je denuar me10 vjet burg....u bera 28 vjeq......u befsh 100!!Gjthcka ne jeten tone lidhet me subjektin e kohes.Koha eshte nje nga gjerat me te quditshme ne egzistencen tone dhe mendoj qe ja vlen diskutimi rreth saj.
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2010, 19:09   #6
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Koha! Mundesia e udhetimit ne dy drejtimet e kohes!

Shume nga ne mendojne se e dime c'esht koha,sidoqofte eshte teper e veshtire ta percaktosh!Koha eshte dicka qe ne nuk mund ta shohim apo ta prekim,por mund te shohim efektet e saja ne jeten tone te perditeshme!Evidenca qe ne levizim neper kohe mund te gjendet gjithandej.Mosha e trupit tone,ndertesave,moti,rritja e pemeve etj.Shumica jone ndejne presionin e kohes kur ndodhemi perball momenteve kritike apo nxitojme per nje takim qe ka rendesi te madhe per te ardhmen tone.Shpeshhere jeta jone eshte e diktuar nga c'fare ore na duhet te jemi ne nje vend te caktuar!

Te pyesesh shumicen e njerezve per kohen (jo motin) ka shume te ngjare qe reagimi i pare i tyre eshte te shikojne oren.Ne e konceptojme kohen si tik-takun e ores qe mbajme ne dore!Ne e dime se minuti ka 60 sec,ora 60 min,dita 24 ore dhe viti 365 dite sepse keto jane disa nga baza e njohurive qe kemi marre qe nga tetevjeqarja.

Koha po ashtu konceptohet si dimencioni i katert i Universit.Tre dimencionet e tjera jane ato te Hapesires (lart-poshte,majtas djathtas,para-prapa) Koha nuk mund te egzistoje pa hapesiren dhe ne menyre te ngjashme hapesira nuk mund te egzistoje pa kohen.Kjo lloj lidhje eshte quajtur "Space contnuum" qe do te thote qe gjithcka qe ndodh ne Univers ka te beje me te dyja,edhe kohen edhe hapesiren.

Ne baze te teorise se Ainjshanit mbi relativitetin koha ngadalson kur nje objekt arrin te udhetoje ne menyre te perafert me shpejtesine e drites.Kjo shtyn shume shkencare te mendojne se udhetimi me shpejt se drita mund te krijoje nje mundesi per te udhetuar ne kohe (domethene ne te kaluaren dhe ne te ardhmen)Problemi eshte se shpejtesia e drites mendohet te jete kulmi i shpejtesise qe nje dicka mund te udhetoje,keshtu qe mabse eshte e pamundur mundesia e udhetimit ne te kaluaren.Kur nje objekt i afrohet shpejtesise se drites,
masa i tij relative rritet dhe ne shpejtesine e drites kthehet ne infinit.Rritja e shpejtesise e nje mase infinite eshte e pamundur ose te pakten e tille duket ne ditet tona me teknologjine dhe njohurite qe kemi.

Ne fakt,ne nje lloj menyre ne jemi duke udhetuar ne kohe!Ashut siq je ne tryeze perpara komjuterit duke lexuar keto shkrimet e mija,koha po vershon rreth teje.E ardhmja po transformohet gradualisht ne te kaluar dhe me te tashmen fare te shkurer.Gjithcka qe po ben momentalish po leviz drejt se kaluarses qe do te thote se ti po udheton neper kohe.

Sidocofte udhetimi ne te ardhmen e kohes mase eshte i mundur(Nenkuptoj udhetim direkt),dhe e ardhmja mund te jete nje dite destinacion i mundur.

Nerkohe qe shkrimtaren kane thurur lloj lloj historishe fantastiko-shkecore mbi udhetimin ne kohe,mekanizmat e vertete te udhetimit ne kohe nuk jane ndertuar akoma.Ne fakt,teorite me te shumta mbi udhetimin ne kohe nuk bazohen fare ne mekanizmat e kohes.Ne baze te ketyre teorive,udhetimi ne kohe eshte me i mundur te kryhet me ndihmen e fenomeneve natyrale te cilat mund te na kalojne direkt nga nje pike i kohes nje nje pike tjeter.Ne keto fenomene natyrale futen Rrotullimi i Black Holes,Warm Holes dhe Vargu kozmik.
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2010, 19:09   #7
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Koha! Mundesia e udhetimit ne dy drejtimet e kohes!

Mundesia e udhetimit ne kohe me anen e Black Holes
Kur nje yll qe ka nje mase mbi kater here me te madhe se masa e diellit tone arrin ne perfundim te jetes se tij,pasi ka konsumuar gjith energjine dhe djegur te gjitha lendet qe permban,bie nen presionin e peshes se vet.Ky proces krijon "Black Holes"te cilat sjane gje tjeter veqese nje rryme aq e forte magnetike saqe edhe drita nuk mund te kaloje mbi te.Gjithcka qe bie ne kontakt me horizontin rrethues te BH thithet ne mbrendesi te saj.

Formen e nje BH mund ta mendosh me formen e nje hinke,apo biskote akulloreje (qe me ka vajtur mendja tani ) E gjere ne krye dhe me e ngushte dhe ngushtezohen ne piken e quajtur singularity.Ne piken Singulare asnje ligj i fizikes nuk egziston dhe gjithcka materiale eshte kaluar ne nje pike te panjohur.Kjo lloj BH eshte quajtur Schwarzschild BH,qe e ka marre emrin nga asronomi Gjerman Karl Schwarzschild.

Nje tjeter lloj BH eshte quajtur Kerr Hole,dhe teorikisht eshte e mundur.Kerry Holes jane BH rrotulluese te cilat mund te perdoren per te udhetuar ne kohe apo ne nje Univers Paralel.Ne vitin 1963 matematikanti Zelandez Roy Kerr propozoi teorine e pare realistike mbi BH rrotulluese.Ne baze te teorise se tij,yjet qe vdesin (shuhen) mund te bien ne nje rreth rrotullus neutronesh te cilat prodhojne force te madhe centrifugale duke parandaluar krijimin e singularitetit.Ngaqe keto BH nuk kane singularitet,Kerr besonte se do ishe e mundur hyrja ne keto BH pa u perplasur nga forca infinite e gravitetit ne qendren e saj.

Nese Kerr Holes egzistojne, atehere mund te jete e mundur kalimi nepermes tyre dhe dalja ne nje "White Hole" White Hole do kete nje veprim pasues te BH.Keshtu qe ne vend te terheqjes se gjithckaje ne forcen e saj gravitike,WH mund te perdore nje lloj energjie negative per te shtyre gjicka larg nga vetja.Keto WH mund te jene rruga jone per te hyre ne kohra apo botera te tjera.

Nga pak nohuri qe kemi per BH,Kerry Holes eshe mund te egzistojne.Sidoqofte fizikanti Kip Thorne i Institutit Shkencor ne Kaliforni beson se ligjet e fizikes nuk lejojne krijimin e dickaje te tille.Ky thote nuk egziston menyre e tille te hysh dhe te dalesh nga BH, dhe qdo gje qe tenton te hyje ne BH do thithet dhe shkaterrohet perpara se te arrije ne singularitet.
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2010, 19:10   #8
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Koha! Mundesia e udhetimit ne dy drejtimet e kohes!

Mundesia e udhetimit ne kohe me anen e rruzave kozmike

Nje teori tjeter mbi mundesine e udhetimit ne te kaluaren dhe te ardhmen e kohes meshtetet ne idene e rruzave kozmike,propozuar nga fizikanti J.Richard Gott ne vitin 1991.Nga vete emri keto jane objekte ne forme te vargezuar qe disa shkenace besojne se jane te formuara qe nga fillimi i krijimit te Universit.Ky vargezim mund te shtrihet ne gjithe gjatesine e Universit dhe ndodhen ne presion te jashtezakonshem ....prej miliona e miliona tonesh.

Keto rruza kozmike,te cilat jane me te holla se nje atom,mund te prodhojne shume te jashtzakonshme graviteti qe terheq c'do objekt qe mund tu kaloje afer.Objektet e lidhura ne rruza kozmike mund te udhetojne me shpejtesi te pabesueshme,dhe per arsye se forca e tyre gravitacionale mund te deformoje kohen e hapesires,mund te perdoret per udhetim ne kohe.Duke terhequr dy rruza kozmike afer njera tjetres apo nje rruze ne afersi te Black Holes,mund te egzistoje mundesia e lakimit te kohes se hapesires ne menyre te mjaftueshme per te krijuar lakime te aferta te kohes njera me tjetren.

Nje anije kozmike mund te kthehet ne mekanizem kohe sikur te perdorej graviteti i prodhuar nga dy rruza kozmike,apo nje rruze dhe Black Hole.Sidoqofte,akoma ka shume spekullime mbi egzistencen ne te vertete te ketyre rruzave kozmike,dhe nese egzistojne-ne c'fare forme??Vete fizikanti Gott ka thene se per te udhetuar ne te kaluaren,qofte dhe nje vit,do nevojitej nje varg rruzash qe do permbante nje mase energjie te parabarte me gjysmen e asaj te galaksise.Dhe si me c'do lloj mekanizmi kohe,mund te kthehesh shume kohe prapsht ne te kaluaren,por jo pertej kohes ne te cilen makanizmi i kohes eshte krijuar.
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2010, 19:11   #9
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Koha! Mundesia e udhetimit ne dy drejtimet e kohes!

Probleme qe supozohet te lindin nga udhetimi ne kohe !

Nese ne do jemi ne gjendje te veme ne jete teorine e udhetimit ne kohe,ne do jemi ne gjendje te krijojme probleme teper te komlikuara qe quhen paradoxe! Paradoxe nenkupton dicka qe bie ne kontradite me veten e vet.Ja po sjell dy
shembuj per ta lustruar.

1)- Le ta supozojme,per hir te argumentit,se ne mund te udhetojme ne nje kohe shume me te kaluar se koha e lindjes tone!Vete fakti qe para lindjes ne nuk kemi egzistuar,krijon paradox.Nese psh ke lindur ne vitin 1978....si mund te egzistosh ne vitin 1964??

2)- Paradoxi me i argumentuar mund te jete Paradoxi i gjyshit! C'fare mund te ndodhe sikur nje udhetues ne kohe mund te kthehet ne te kaluaren e te vrase njerin nga prinderit e tij perpara kohes se lindjes?Nese ky person psh kthehet ne te kaluaren e vret gjyshin e tij..atehere si mund te egzistoje,qe te kthehet e tevrase gjyshin e tij?Nese ne do kishim mundesi te ndryshonim te kaluaren,atehere do krijonim nje numer te pafundeshem paradoxesh.

Nje teori tjeter e udhetimit ne kohe,sjell ne pah idene e Universit Paralel,ose historise alternative.Le ta supozojme se ti udheton ne te kaluaren te takosh gjyshin tend kur aij ka qene djale i ri.Ne baze te teorise ti mund te keshe udhetuar ne nje univers tjeter qe eshte identik me universin tone,por ndryshon nga ngjarjet qe ndodhin ne te.Psh nese ti udheton ne te kaluaren e vret (larg qofte ) nje nga prinderit e tu,ti ke vrare vetem nje person ne ate Univers,i cili nuk eshte me univeri ne te cilin ti egziston.Dhe nese mundohesh te kthehesh perseri ne kohen tende,mund te perfundosh ne nje univers tjeter paralel dhe kurre nuk do jesh ne gjendje te kthehesh ne universin nga ke filluar udhetimin.
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2010, 19:11   #10
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Koha! Mundesia e udhetimit ne dy drejtimet e kohes!

Nese do kesh mundesi te krijosh nje disk rrotullues te madh,aq sa mund te mbaje njerez nga mbrenda,dhe ta rrotullosh aq shume saqe shpejtesia e tij rrotulluese te jete e perafert me shpejtesine e drites,a mund te ndaloje koha per njerezit mbrenda diskut rrotullues?

Nga ana teorkike nje dicka e tille mbase duket e arsyeshme!Neqoftese ky disk rrotullohet aq shume saqe shpejtesia e tehut te jashtem te diskut ti afrohet shpejtesise se drites,atehere koha do ngadalsoje per njerezit mbrenda diskut.Nese njerezit nga mbrenda do i hedhin nje sy ambientit nga jashte,ditet dhe netet do jene duke qarkulluar teper shpejt.Keshtu qe njerezit mbrenda diskut do moshohen shume ngadale ne lidhje me njerezit jashte diskut.Nga ana esenciale kjo mund te krijoje nje mekanizem kohe qe lejon njerezit qe ndodhen
mbrenda diskut te udhetojne ne kohe.

Kurse nga ana praktikale,kjo ide ndesh be probleme per arsye te forces centrifugale (qendrore) te cilen disku do prodhoje.Disa nga objektet
me te shpejta rrotulluese ne ditet tona jane rrotullat teper te shpejta fluturuese! Keto rrotulla vertiten mbi guzhineta magnetike ne nje fole (mbeshtjellje) vakumi ku ferkimi eshte pothuajse zero.Keto rrotulla fluturuese kane mundesi te arrijne shpejtesine prej 200.000 rrotullime per minut.Problemi kryesor me rrotullat fluturuese me kete lloj shpejtesie vjen ne trajten e disintegrimit--forcat e jashtme
ne rrotull jane gjigande.Edhe sikur ta supozosh se nje rrotull me perimeter 1 meter dhe diameter 32 cm rrotullohet me nje shpejtesi prej 1 milion rrotullimesh ne minute,pjesa e jashtme e rrotulles do jete duke udhetuar me nje shpejtesi prej 55.000 km per ore qe nuk eshte asgjekundi afer me shpejtesine e drites e cila udheton 299.000 km per sekond.

Nje tjeter varjant mund te jete krijimi i nje disku teper gjigand!Thuaj,per hir te argumentit,ndertojme nje rreth aq te madh sa distanca e tokes nga dielli apo dicka me diameter 300.000.000 km! Nese perimetri i saj do jete 942.000.000 km.Ky rreth duhet te rrotullohet te pakten 1 rrotullim per ore (ne krahasim me token qe kryen 1 rrotullim ne vit) qe te arrije njefare shpejtesie te afert me shpejtesine e drites.Te ndertosh nje rreth te tille,dhe pastaj te gjenerosh force per ti dhene rrotullim nje dickaje te tille do ishe nje projekt i madh,po....tingellon si c'menduri ngaqe eshte e pamundur,lol

Krijimi i nje dickaje te tille mund te mendohet vetem duke perdorur anije kozmike qe udheton ne linje te drejte neper hapesire.Problemi tjeter qe vjen pastaj eshte rritja e shpejtesise.Supozojme se duam ta rrismim shpejtesine diku afer me shpejtesine e drites dhe jemi te gatshem te veme dy pasagjere kundrejt forces GS (Dyfishi i forces se gravitetit,njerezit qe peshojne 80kg do u duket sikur peshojne160kg) per te rritur shpejtesine.Keta dy pasagjere u duhet te perpallojne ate force per te pakten 1 vit.Pa harruar pastaj shumen e lendes
djegese qe do nevoitet per te krijuar kete rritje shpejtesie.
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2010, 19:12   #11
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Koha! Mundesia e udhetimit ne dy drejtimet e kohes!

Udhetimi ne kohe! Do ngelet Sci-Fiction apo realitet?

Sa here njerezimi ka dyshuar mbi mundesine e shkencareve per te krijuar dicka qe koha e ka vertetuar te sukseseshme???!

Ne vite te panumerta,nga experienca jone njerzore kemi mesuar se c'do gje e imagjinuar nga njeriu nje dite mund te kthehet ne realitet.Nese shekuj me pare do shtrohej qeshtja e shkeljes se Henes nga kemba e njeriut,udhetimi i njeriut ne hapesire,apo disa nga arritjet me te medha te shkences tone,per ate kohe do tingellonte e pamundur.Sidoqofte te tilla gjera jane parashikuar kohe me pare dhe koha e ka vertetuar te jene te realizueshme.

Dikur eshte shikuar vetem si fantazi dhe Sci-Fiction,por momentalisht udhetimi ne kohe eshte thjeshte nje problem engjinierik.Fizikantet e brumosur nga ligjet e Newtonit besonin se koha levizte ne nje vije te drejte,te stabilizuar,te pandrysheshem,tamam si nje shigjete.Pastaj vjen Ainjshtani me teorite e tij qe tregojne se koha vershon me teper ne trajten e nje lumi.Sa me teper mase energjie ushtron mbi te,aq me shume ndryshon rryma e saj rreth jush.Edhe pas Ainjshtanit,shume fizikante besonin se tik-taku i ores ecen vetem ne nje drejtim.Ndrekohe qe leviz me shpejtesine e drites,ne baze te ekuacioneve te
Anjshtanit prapseson gjigjeten e kohes(reverse-kthen prapsht),nje levizje kaq e shpejte do ishe e pamundur per arsye se c'do objekt qe arrin ate kulm shpejtesie mund te shnderrohet ne nje mase infinite.Keshtu qe udhetimet ne te kaluaren ishin nje dicka absurde!

Keshtu mendohej dikure,gjerat kane ndryshuar.

Duke i rishikuar dhe studiuar ekuacionet e Ainjshtanit me me kujdes,fizikantet tash me kane arritur te kuptojne se rryma e kohes mund te devijohet ne nje spirale (tip suste e gjere nga siper,e ngushte nga poshte).Me konkretisht,sa me shume mase do koncentrosh ne nje pike te saj,aq me shume mund ta kthesh rrjedhen e saj.Gjate viteve te fundit,modele te reja mekanizmash kohe jane projektuar mbi tryezat e laboratoreve me gjigande te botes.C'fare eshte mekanizmi i kohes dhe pse quhet i tille? Thjesht mund ta pershkruash si mekanizem qe afron dy pika te largeta te vijes se kohes afer njera tjetres duke mundesuar kalimin e shpejte nga njera pike ne tjetren (kjo vije e dredhuar e kohes,ne Anglisht-timelike curves) Duhet te dime se momentalisht nuk egziston ndonje teoreme No-Go kundrejt mekanizmave te kohes.Kuptimi i koceptit ndikim dhe pasoje eshte qelesi kryesor pre venien ne jete te teorise.

Ekziston nje problem ama me konceptin e udhetimit ne kohe!Ideja e nje udhetari qe ta zeme futet ne mekanizmin e kohes sot dhe e kurdis destinacionin e kohes ne vitin 2037 e nenvlereson faktin qe bota eshte ne levizje konstante neper hapesire,duke u rrotulluar rreth diellit,i cili po ashtu eshte duke levizur neper galaksi. Keshtu qe duke e llogaritur hapesiren e kohes si nje dimension te katert te Universit,levizja e ketij udhetuesi vetem neper nje dimencion nuk mund ta beje te mundur qendrimin e ketij udhetuesi ne siperfaqen e Tokes,duke marre parasysh qe siperfaqja e Tokes eshte nje platforme levizese me nje trajektore shume te komplikuar.Levizja me shpejtesine e drites 5 sekonda mund te materializoje ne ajer apo ne Gure,mvaret nag pozicioni i Tokes para apo pas 5 secondave !

"Distanca" e udhetimit ne kohe.

Perzierja e dimensioneve te hapesires dhe asaj te kohes,ku koha mund mund te krahasohet me distance qe korrespondon shpejtesine e drites,ne kete rast 1 sekond eshte i barabarte me nje distance prej 299,792.458 kilometrash.Nga ana tjeter distance 1 meter eshte e barabarte me 3.34 nanosekonda.Po ashtu mund te krahasosh "Vit" me "Vit drite"(ku ketu katrori i distances ka shenje te kundert treguese me katrorin e kohes)
Sikur ta supozojme se udhetimi neper hapesire dhe kohe do nxjerre veshtiresi teknike te barabarta,ne kete rast levizja me SHD (Shpejtesi drite) vetem per nje second,para apo prapa mund te krahasohet me fluturimin ne Hene per nga distanca.Levizja me SHD per ca vite mund te krahasohet me distancen nga Toka deri ne yllin me te afert.De nese do deshirosh te vizitosh kohen e Dinozaureve,mase mund ta krahasosh me fluturimin ne Galaksine me te afert me galaksine tone.
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2010, 09:21   #12
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Teknologjia dhe ADN-ja zbulojnė jetėn e TutankhamonFaraoni Tutankhamon,nuk ėshtė djali i sė bukurės Nefertiti. Pavarėsisht legjendės ai ka patur edhe dy vajza, tė lindura tė vdekura nė lidhjen qė pati me motrėn e gjetur Ankhesenamon, fetuset e sė cilės u gjetėn nė njė varr nė Luginėn e Mbretėrve.

Po ashtu zbulohet edhe njė detaj i ri; faraoni ka vdekur nga njė formė malarjeje, njė patologji e rrallė qė i shkatėrroi kockat, sidomos tė kėmbėve.

Kėto janė tė dhėnat e fundit rreth jetės dhe vdekjes sė Tutankhamon, zbuluar nga shkencėtari i njohur Zahi Hawass. Nė kėto studime pėrdoren teknologjitė e fundit qė janė efikase si nė arkeologjinė klasike ashtu edhe nė hetimet e policėve pėr vrasje. Nga kampionet e ADN-sė sė faraonit janė kuptuar dhe zbardhur shumė detaje duke nxjerrė nė dritė mistere tė historisė.
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2010, 13:05   #13
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
20 fakte qė nuk i dinit pėr kohėn dhe 20 fakte qė s’i dinim pėr jetėn nė hapėsirė
1. “Koha ėshtė iluzion. Koha e drekės jo”, bėn shaka Douglas Adams nė dokumentarin “Galaktika”. Megjithatė shkencėtarėve nuk u vjen pėr tė qeshur. Disa teori tė reja spekulative tė fizikės sugjerojnė se koha lind nga njė realitet mė i thellė dhe i pėrjetshėm.

2. Tentoni ta shpjegoni kėtė kur shkoni nė punė vonė. Njė udhėtar mesatar amerikan humbet 38 orė nė vit pėr shkak tė vonesave tė trenave.

3. E dini pse duhet ta ndėrroni orėn nė mars? Ndėrrimi i orės pėr tė kursyer kohėn nisi si shaka nga Benjamin Franklin, qė propozoi qė njerėzit tė ngriheshin mė herėt nė mėngjeset e verės, qė tė punonin mė shumė gjatė ditės dhe kėshtu tė kursenin qirinjtė. Nė Mbretėrinė e Bashkuar u zbatua nė vitin 1917 dhe mė pas u pėrhap nė tė gjithė botėn.

4. Ditėt e gjelbra. Departamenti i Energjisė ka pėrcaktuar se kėrkesa pėr elektricitet bie me 0.5 pėr qind gjatė ditėve me orėn e ndėrruar. Kjo ėshtė ekuivalentja e gati 3 milion fuēive me naftė.

5. Duke vėzhguar se sa shpejt arkėtarėt e bankave mblidhnin monedha, kėmbėsorėt ecėn, punonjėsit e postės folėn, psikologėt pėrcaktuan se tre qytetet me hapin mė tė shpejtė janė Bostoni, Buffalo dhe Nju Jorku.

6. Po tre mė tė ngadaltat? Shreveport, Sacramento dhe Los Anxhelos.

7. Njė sekondė mė parė pėrcaktohej si 1/86400 e gjatėsisė sė ditės. Megjithatė, rrotullim i Tokės nuk ėshtė shumė i besueshėm. Fėrkimi i baticės nga dielli dhe hėna e ngadalėson planetin dhe rrit gjatėsinė e njė dite me 3 milisekondė pėr shekull.

8. Kjo do tė thotė se nė kohėn e dinozaurėve, dita ishte 23 orė e gjatė.

9. Edhe moti e ndryshon ditėn. Gjatė ngjarjeve “El Nino”, era e fortė e ngadalėson rrotullimin e Tokės me njė fraksion tė njė milisekonde ēdo 24 orė.

10. Teknologjia moderne e bėn edhe mė mirė kėtė punė. Nė vitin 1972, njė rrjet orėsh atomike nė mė shumė se 50 shtete u bė autoriteti final i orės. Ato u bėn aq tė sakta, sa duhen 31.7 milion vite pėr tė humbur njė sekondė.

11. Pėr ta mbajtur orėn tė sinkronizuar me rrotullimin e ngadaltė tė Tokės, “njė sekondė mė tepėr” shtohet njė herė nė disa vite. Kohėt e fundit kjo ndodhi nė pragun e Vitit tė Ri tė kaluar.

12. Ora mė e saktė nė botė, nė Institutin Kombėtar tė Standarteve dhe Teknologjisė nė Kolorado, mat vibrimet e njė atomi tė vetėm zhive. Nė njė miliardė vite ajo nuk do tė humbasė as njė sekondė.

13. Deri nė vitin 1800, ēdo fshat jetonte nė zonėn e tij tė kohės, me orėn e sinkronizuar sipas hėnės lokale.

14. Kjo shkaktoi telashe me oraret e trenave. Pėr disa kohė, u shpikėn ora qė tregonin orėn vendase dhe orėn e trenave.

15. Nė 18 nėntor tė vitit 1883, kompanitė hekurudhore amerikane kėrkuan pėrdorimin e njė ore tė vetme tė standardizuar.

16. Fakti qė kompanitė hekurudhore kėrkonin qė orėt nė vende tė ndryshme tė ishin tė sinkronizuara, mund tė ketė frymėzuar Ajnshtajnin tė zhvillonte teorinė e tij tė relativitetit, qė unifikon hapėsirėn dhe kohėn.

17. Ajnshtajni tregoi se graviteti e bėn orėn tė lėvizė mė ngadalė. Prandaj pasagjerėt e avionėve, qė fluturojnė aty ku tėrheqja e Tokės ėshtė mė e dobėt, plaken mė pak nanosekonda nė secilin fluturim.

18. Sipas teorisė tė kuantit, momenti mė i shkurtėr i kohės qė ekziston njihet si ora “Planck” ose 0.0000000000000000000000000000000000000000001 sekondė.

19. Koha mund tė mos ketė ekzistuar gjithmonė. Shumė shkencėtarė thonė se ėshtė krijuar me pjesėn tjetėr tė universit.

20. Koha mund tė ketė fund, por edhe mund tė mos ketė. Hapėsira ėshtė e pafund, po kėshtu edhe pėrjetėsia ashtu ėshtė.

Nė hapėsirė uji rrjedh pėr lart dhe kockat zgjaten 5 centimetra
20 fakte qė s’i dinim pėr jetėn nė hapėsirė
Dhimbjet nga hapėsira
1. Gati ēdo astronaut pėrjeton njė tip sėmundje hapėsire, tė shkaktuar nga informacioni konfuzes qė arrin nė veshėt e tyre tė brendshėm. Pėrveē tė pėrzierave, simptomat pėrfshijnė dhimbje koke dhe vėshtirėsi nė ecje me gjymtyrė. Pak a shumė si dita e parė e shkollės.

Lėngjet rrjedhin lart
2. Kėto janė shqetėsimet mė tė pakta. Nė gjendjen pa peshė, lėngjet rrjedhin pėr lart, duke shkaktuar bllokime tė hundės dhe fytyrė tė fryrė; kockat humbasin kalcium, duke formuar kėshtu gurėt nė veshka. Sėmundje tjetėr ėshtė edhe atrofia e muskujve, gjė qė ngadalėson zorrėt dhe tkurr zemrėn.

Anėt e mira
3. Tė paktėn do tė jeni tė fryrė, nė gjendje kapsllėku dhe tė gjatė. Presioni nė ulje mbi shpinėn kurrizore bėn qė udhėtarėt nė hapėsirė tė zgjaten me 5 centimetra.
4. Minjtė e laboratorit nė hapėsirė gjatė periudhės sė mesit tė shtatzėnisė, ndėrsa po i zhvillohen veshėt e brendshėm, lindin bebe me veshė tė gjatė.
5. Asnjė njeri nuk ėshtė ngjizur nė hapėsirė, prandaj kėto janė supozime.

Efektet nė Tokė
6. Njė studim i vitit 2001 tregoi se astronautėt qė gėrhisnin nė Tokė dremisnin tė heshtur nė hapėsirė.
7. Ėshtė normale qė astronautėt tė flenė pa bėrė zhurmė. Me 16 lindje dielli nė ditė kjo ėshtė mė e pakta qė mund t’u ndodhė.
8. Nė fillimin e ditės sė punės nė anijen kozmike, paneli i kontrollit nė Hjuston transmeton muzikė pėr t’i zgjuar astronautėt.

Vakumi i hapėsirės
9. Nėse ekspozoheni nė vakumin e hapėsirės pa kostumin e pėrshtatshėm, mos e mbani frymėn. Presioni i papritur mund t’jua kėpucė mushkėritė.
10. Pėrveē kėsaj, uji nė gjuhė, nė hundė dhe nė sy do tė gufonte. Kjo ka ndodhur nė vitin 1965, kur njė kostum hapėsire u gris gjatė eksperimentit dhe ai qė e provonte u ekspozua ndaj vakumit pėr 15 sekonda.

Mungesa e oksigjenit nė gjak
11. Ndryshe nga ajo qė kemi parė nė Hollivud, ju nuk do tė shpėrthenit. Mungesa e oksigjenit nė gjak ėshtė ajo qė do t’ju vriste, por pėr kėtė do tė duheshin dy minuta.
12. “Virgin Galactic”, njė kompani e turizmit tė hapėsirės nga Richard Branson, ka vendosur tė mos pranojė asnjė grua qė ka kryer transplantime tė gjoksit, nga frika se mos ato shpėrthejnė.

Si ushqehen
13. John Glenn e pati tė vėshtirė tė pėrtypė ushqim, por jo pėr shkak tė mungesės sė gravitetit. Astronautėt e hershėm pėrdornin tuba alumini pėr tė kaluar ushqime tė thara, qull gjysmė tė lėngshėm dhe ushqim nė formė kubi.
14. Sot astronautėt mund t’i marinojnė ushqimet qė hanė me kripė dhe piper nė formė tė lėngshme. Drithėrat nė masė tė vogėl do tė pluskonin, duke u dalė nga hunda dhe do t’i gudulisnin rrugėt e frymėmarrjes.

Ēfarė mungon
15. Sistemet e ajrimit nė anijet kozmike dhe Stacionin Ndėrkombėtar tė Hapėsirės thithin gjithēka qė pluskon nė hapėsirė.
16. Banja e anijes kozmike kėrkon qė astronautėt tė pozicionohen me saktėsi nė qendėr tė ndenjėses. Para se tė nisen nė hapėsirė, secili prej tyre bėn prova tė panumėrta si ta pozicionojnė veten.

Lindja e dytė
17. NASA u pėrpoq tė ndėrtojė njė WC nė kostumet e hapėsirės, njė tub tė ngjitur nė fshikėzėn e meshkujve dhe njė pajisje tė tillė tė modifikuar pėr femrat, por u dorėzuan dhe kaluan nė planin B, pelena pėr tė gjithė.
18. Astronautėt e kthyer raportojnė vėshtirėsi ekstreme nė lėvizjen e krahėve dhe kėmbėve pasi prekin tokėn; pėr kėtė arsye e quajnė uljen nė tokė “lindja e dytė”.

Jeta nė hapėsirė
19. Por disa kozmonautė qė kanė qėndruar pėr njė kohė tė gjatė nė hapėsirė raportojnė se gjėja mė e vėshtirė me tė cilėn duhet tė mėsohen nė Tokė ėshtė se kur i lėshojnė objektet, ato bien.
20. Mos ėshtė mė mirė tė qėndrojmė atje lart? Tetėmbėdhjetė njerėz kanė vdekur gjatė misioneve nė hapėsirė, por kurrė ndėrsa kanė qėndruar atje lart, por vetėm gjatė udhėtimit nga poshtė lart dhe anasjelltas.
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2010, 08:45   #14
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Zbulohet testi i jetėgjatėsisė

Tė gjitha gjenet e 100-vjeēarėve

Mė nė fund, shkencėtarėt kanė arritur tė zbulojnė hartėn e gjeneve tė jetėgjatėsisė. Deri para pak kohėsh, gjenetistėt kishin zbuluar shumė pak tė dhėna. Tani njė studim i publikuar nė revistėn “Science” ofron 150 mutacione gjenetike karakteristikė e njėqindvjeēarėve, tė cilėt kanė arritur tė plaken pa u prekur nga asnjė sėmundje. Me kėtė bazė tė dhėnash, shkencėtarėt e Universitetit tė Bostonit kanė pėrgatitur edhe njė test jetėgjatėsie: analiza e ADN-sė te njė i sapolindur mund tė parashikojė (natyrisht jo aksidentet automobilistike dhe shqetėsimet e tjera pėr shkaqe ambientale) se sa vite do tė jetojė ai individ. Siguria e kėtij testi ka arritur deri nė 77 pėr qind, por me kalimin e viteve mund tė rritet dhe tė depėrtojė thellė nė sekretet e gjenetikės.

Autorja e parė e artikullit tė publikuar nė revistėn “Science”, ėshtė njė studiuese europiane, e transferuar nė Boston para dhjetė vjetėsh, e cila gjithashtu ėshtė eksperte nė fushėn e biostatistikės. “Pėr tė arritur nė rezultatet e dėshiruara kemi studiuar tė tėrė gjenomėn e 801 njėqindvjeēarėve. Ka qenė njė punė e vėshtirė dhe shumė interesante nė tė njėjtėn kohė, prandaj nuk habitemi qė kemi gjetur kaq shumė variante gjenetike. Plakja ėshtė njė proces shumė i ndėrlikuar dhe pėrfshin aspekte tė tėra tė shėndetit. Nuk mund tė kėnaqeshim duke gjetur vetėm disa lloje gjenesh”, ėshtė shprehur studiuesja.

Tė moshuarit e pėrfshirė nė studim (i cili ka zgjatur dhjetė vjet) i pėrkisnin njė moshe mesatare nga 103 deri nė 119 vjeē. Nė njė proces tė quajtur “genome-wide association study” ADN-tė e tyre janė ndarė dhe mė pas janė kryqėzuar me ato tė mijėra individėve tė tjerė normalė. Duke krahasuar kėto tė dhėna shumė tė rėndėsishme, kompjuterėt kanė shkėputur variantet e vetme tė ADN-ve qė lidheshin me njė “plakje tė shėndetshme”.

Pėr 150 “pikat kritike” qė janė nė gjendje tė fiksojnė trupin e sėmundjeve dhe tė ofrojnė mundėsinė e 20-30 vjetėve jetė mbi mesataren, janė interesuar kompanitė amerikane, tė cilat e pėrdorin gjenomėn si biznes. Aktualisht, do tė duhen disa javė pėr tė analizuar tė dhėnat e reja tė studimit tė publikuar nė revistėn “Science”, pastaj me siguri nė treg do tė hidhet ndonjė aparaturė e re qė ēdo njeri tė llogarisė jetėgjatėsinė e tij.

“Presioni i kompanive nė kėtė sektor ėshtė jashtėzakonisht i fortė”, thotė studiuesja. “Qė prej kohės kur kemi filluar tė prezantojmė nė kongreset e ndryshme linjat e zakonshme tė studimit tonė, interesi i kompanive private ėshtė bėrė shqetėsues. Mė nė fund tė dhėnat e studimit tonė u bėnė publike dhe me siguri do tė jenė pjesė e njė biznesi. Analizimi i njė testi tė tillė nuk ėshtė aspak banal, sepse siguria nuk ėshtė absolute. Ajo arrin deri nė 77 pėr qind. Nėse nuk merren parasysh faktorėt ambientalė dhe stili i jetesės, pėrbėrėsi gjenetik i jetėgjatėsisė nuk ka shumė rėndėsi. Kjo gjė u duhet shpjeguar tė gjithė personave tė cilėt i nėnshtrohen njė analize”, shton ajo. Njė studim i realizuar nė vitin 1996 te dy binjakė, kishte pėrcaktuar se roli i gjeneve nė “plakjen e shėndetshme” arrinte deri nė 20-30 pėr qind.

Pėr tė pasuruar hartėn e koordinatave tė vlefshme qė duhen zbuluar, 150 variantet gjenetike karakteristikė e super tė moshuarve janė grupuar nė 19 hapėsira tė mėdha, secila e shėnuar me njė problem shėndetėsor tipik i plakjes: sėmundje kardiovaskulare, tė metabolizmit dhe demencės sė trurit. Mundėsitė pėr tė arritur shėndoshė e mirė nė moshėn 100-vjeēare varen nga kryqėzimi dhe kombinimi i kėtyre varianteve. “Avantazhi i ofruar nga gjenet e plakjes lind nga shuma e kėtyre modifikimeve tė ndryshme”, shpjegon njė studiuese nga Instituti i Teknologjive Biomjekėsore. “Deri mė tani nuk ėshtė identifikuar asnjė variant, qė nėse trashėgohet, ofron mundėsi tė mira pėr tė arritur nė moshėn 100-vjeēare. Kėshtu, nga njėra anė do tė na duhet tė kontrollojmė vazhdimisht kombinimet gjenetike qė ndikojnė te sėmundjet dhe nga ana tjetėr, mundėsinė pėr t’i pasur ato”, pėrfundon studiuesja.

Studimi

Hapi i parė janė 19 firmat gjenetike tė gjetura prej grupit tė shkencėtarėve tė drejtuar nga Thomas Perls e Paola Sebastiani, Universiteti i Bostonit. Studimi ėshtė publikuar nė revistėn “Science” me titullin “Genetic signatures of exceptional longevity in Humans”.

Nėse njė njeri ėshtė i programuar qė tė jetojė mesatarisht 120 vjet, duhet tė dimė se cilat mutacione tė ADN-sė e ndalojnė ose e favorizojnė kėtė gjė. Mė pas mund tė gjendjet sekreti i 100-vjeēarėve. Pozitivisht ndikojnė edhe stili i shėndetshėm i jetesės, mutacionet e rralla, ambienti ku jetojmė dhe ushqimet qė konsumojmė. Shkencėtarėt e Universitetit tė Bostonit kanė zbuluar nė kromozome 4 gjene qė janė tė pėrfshira drejtpėrsėdrejti nė mekanizmat tė cilat zgjasin jetėn dhe e mbrojnė organizmin nga sėmundjet. Ky studim ėshtė i pari nė fushėn e gjenetikės i kryer te njė numėr i madh njėqindvjeēarėsh. Studiuesit kanė gjetur pothuajse 300 mijė variante gjenetike (SNPs) dhe kanė identifikuar 150 kombinime, qė nėse analizohen me njė model llogaritjeje tė moderuar, arrijnė tė parashikojnė nėse njė individ do tė arrijė, ose do t’i kalojė 100 vjeēėt, me njė precizion rreth 80 pėr qind.
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2010, 18:37   #15
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Twitter arrinė nė 1.000 cicėrima pėr sekondė


Sipas tė dhėnave tė monitoruara nga “PR and the Social Web” , shėrbimi pėr mikroblogg i ėshtė afruar thyerjes sė rekordit disa herė gjatė javės qė shkoi, por gjatė katėr ditėve tė fundit e ka thyer rekordin e saj personal disa herė.

Twitter gjithashtu ka shėnuar rekord prej mė shumė se 2 miliard cicėrima gjatė njė muaji tė vetėm pėr herė tė parė qysh prej se ėshtė paraqitur nė treg. Gjatė qershorit, shifra kishte arritur mbi 2.3 miliard cicėrima.

Muajin qė shkoi, shefi operativ i Twitter, Dick Costolo paralajmėroi se kompania ka arritur nė dy miliard cicėrima dhe se rreth 65 milion cicėrima po burojnė nga Twitter ēdo ditė, qė ėshtė e barabartė me rreth 1.96 miliard cicėrima ēdo muaj.

Twitter ka arritur nė 15 miliard cicėrima gjatė fundit tė muajit maj, tre muaj pasi ka arritur tė thyej rekordin prej 10 miliard.

Costolo ka thėnė gjithashtu se shėrbimi po sheh rreth 130.000 regjistrime tė reja ēdo ditė, megjithėse nuk ėshtė e qartė sa prej tyre janė individė e sa janė biznese. Pėrveē kėsaj gjatė muajit qė shkoi kompania me ndikim bėri tė ditur se ishte duke punėsuar njė Washington Iiaison pėr tė menaxhuar marrėdhėniet me Shtėpinė e Bardhė.

Nė njė intervistė ekskluzive me The Telegraph nė muajin maj, z. Costolo tha se Los Angeles dhe New York janė bazat e caktuara tek tė cilat parashihet zgjerimi i radhės, dhe mė pas theksoi se edhe nė Britani e Japoni, ku po rritet ueb faqja me tė madhe, zgjerimi ėshtė i paevitueshėm.

Nė qershor, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg pranoi se ai i ka kushtuar “shumė” vėmendje Twitter-it nga frika se rritja e faqes pėr mikroblog do tė tejkalojė atė tė rrjetit social. “Mė lejoni tė them se Twitter-it, thjeshtė sipas mendimit tim po i kushtohet shumė rėndėsi”.

Pasi dėshtoi nė vitin 2008 pėr tė blerė Twitter, Facebook mė pas shpalosi pėrditėsime tė statusit nė kohė relae, qė shumė i ngjanin veēorisė sė Twitter me cicėrimat me 140 karaktere. Zuckerberg tani duket se po ndihet i kėrcėnuar nga rritja e shpejtė e Twitter. “Unė po e pėrcjelli shkallėn e rritjes dhe nėse vazhdon kėshtu pėr 12 apo 18 muaj, atėherė brenda njė viti ata do tė jenė mė tė mėdhenj se ne... Duket se ata kanė pėsuar njė rritje jonatyrale. Ata kanė pasur shumė vėmendje prej mediave dhe duket se ata u rritėn shumė shpejtė brenda njė periudhe shumė tė shkurtė” tha ai.
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-07-2010, 10:45   #16
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,546
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Post Konferencė shkencore e shkrimtarit dhe albanologut martin camaj

Martin Camaj ishte njė intelektual i formuar, shkrimtar, gjuhėtar, albanalog, me njė kontribut tė gjithanshėm nė kulturėn shqiptare.


Shkrimtari dhe albanologu Martin Camaj u pėrkujtua tė hėnėn nė njė konferencė shkencore organizuar nė Shkodėr, me rastin e 85 vjetorit tė tij.


Martin Camaj ishte njė intelektual i formuar, shkrimtar, gjuhėtar, albanalog, me njė kontribut tė gjithanshėm nė kulturėn shqiptare, u shpreh Dr. Tomorr Osmani, drejtues i Qėndrės Kėrkimore Shkencore Albanologjike.


"Martin Camaj, i cili jetoi larg lexuesit tė tij natyral, iu mohua komunikimi me njerėzit e gjuhės sė vetė natyrore, ndėrsa letėrsisė nė tėrėsi dhe kombit tė vetė iu mohua komunikimi shpirtėror me njeriun qė e dashuronte kėtė gjuhė dhe lirinė e bukurinė e saj, nė tė gjitha pėrmasat e shprehėsisė dhe tingujve nga rridhte mendimi shqip," tha Prof. as. Dr. Ledri Kurti, nė referatin e saj.


Martin Camaj u arratis nga Shqipėria nė vitin 1948, duke e kaluar pjesėn tjetėr tė jetės nė mėrgim, ku edhe vdiq nė 1992.


Studiuesit vlerėsuan punėn e Camajt si poet, shkrimtar, dramaturg, studiues i letėrsisė dhe kritik i procesit letrar, botues i "Shėjzave", botues i letėrsisė shqipe nė gjuhė tė huaj, studiues i letėrsisė mė tė vjetėr shqipe duke filluar nga Buzuku e duke pėrfshirė edhe Bogdanin, studiues i dukurive gjuhėsore tė shqipes nė rrafsh historik e aktual, autor kėrkimesh dialektologjike nė mjediset arbėreshe, autor studimesh tė mirėfillta gjuhėsore duke pėrfshirė dhe rrugėn e formimit tė shqipes letrare, hartues i njė gramatike tė shqipes pėr tė huajt, mėsimdhėnės titullar i lėndėve tė albanologjosė nė Ludwig Maximilian University tė Muenchen-it etj.


E pranishme nė konferencė ishte edhe bashkėshortja e poetit tė ndjerė, Dr. Erika Camaj, e cila nga ana e saj mban njė lidhje dhe bashkėpunim shumė tė ngushtė me Shqipėrinė.


Zonja Camaj, dhuroi dy botime tė veprės sė plotė letrare tė Camaj, njėrin pėr biblotekėn e Unniversitetit "Luigj Gurakuqi" tė Shkodrės si dhe tjetrin pėr shoqatėn atrdhetare "Dukagjini", e cila vitet e fundit po interesohet sė tepėrmi pėr vlerat dhe respektin ndaj figurės sė Martin Camajt.


Konferenca "Martin Camaj pėr kulturėn shqiptare. Shkrimtari dhe albanologu", u organizua nga Qendra Kėrkimore Shkencore Albanologjike, Departamenti i letėrsisė dhe gjuhėsisė i universitetit "Luigj Gurakuqi" tė Shkodrės.

Camaj, pak biografiMartin Camaj nė 1925, nė fshatin Temal, Shkodėr. Ai studioi nė Kolegjin Ksaverian tė Shkodrės, por nė 1948, pėr shkak tė vendosjes sė regjimit komunist, Camaj u largua nga Shqipėria. Nė Universitetin e Beogradit stdusioi pėr italianistikė, romanistikė, teori letėrsie, gjuhė klasike dhe sllavistikė.


Nė 1956 ai u largua nga Jugosllavia pėr nė Itali, ku vazhdoi studimet dhe mbrojti doktoraturėn. studion sėrish dhe doktorohet. Nė Romė u bė kryeredaktor i revistės "Shejzat" (1957-1975) dhe u mor me studimin e botės arbėreshe.


Mė 1961 u vendos nė Mynih, Gjermani, ku u specializua nė gjuhėsinė shqipe, pa u shkėputur nga letėrsia. Mė pas, Camaj punoi si profesor i gjuhės dhe i letėrsisė shqiptare nė Universitetin e Mynihut dhe mbeti atje gjithė jetėn, deri sa vdiq, mė 1992
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2010, 00:34   #17
Vlonjati
Super Anėtar
 
Avatari i Vlonjati
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 146
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Vlonjati ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Zbulohet testi i jetėgjatėsisė

----------Jetegjatesia ka lidhje me Telomeret qe gjenden ne fund te kromozoneve dhe sherbejne per te mbroujtur kromozonet nga shperberja --pasi kromozonety kane formen e lidheseve te kepuceve dhe Telomeret jane tamam si ato kapeset metalike ne fund te lidheseve te kepuceve qe sherbejne per ti mbajtur lidheset qe te mos shperbehen --

--Tani telomeret sa here qe behet ndarja e qelizave keto shkurtohen dhe vjen nje kohe qe shkurtimi ketyre Telomereve mbaron , dmth telomeret nuk kane ku te shkurtohen me, atehere nuk behet me ndarje e qelizave, qeliza vazhdon te jetoje edhe [pak deri sa te...... vdese bashke me njeriun-----

----Sepse ndarja e qelizave behet gjate gjithe jetes sone qe nga fillimi e deri ne fund, behen gjithesejt rreth 10,000 trilion ndarje qelize gjate gjithe jetes sone, sic thone shkencetaret
--Ndarja e qelizes ndodh per arsye te riprodhimit , te ritjes se trupit te njeriut, te riparimit te qelizave te trupit gjate semundjeve apo gjate stervitjes, punes , lodhjes etj etj-
--Por keto ndarje qelize qe per momentin edhe na ndihmojne ne ritjen dhe forcminin e shendetit tone , ne perspektive keto shkaktojne shkurtimin e jetes sone , sepse duke u ndare qelza shkurton Telomeret por Telomeret jane si gushinetat, lol , dmth jane me ore pune, -
--- Sa me shuem ndahet qelza aq me shume shkurtohen telomeret dhe kur vjen fundi qe ato nuk shkurtohen me --athere jeta jone ka ardhur drejt ...fundit -----
------Ne fakt trupi perdor nje enzime qe quhet Telomereze e cila sherben per te ndaluar shkrurtimin e telomereve, por kjo enzime prodhohet vetEM ne qelizen e embrionit dhe tek palca e njeriut--Ne pjeset e tjera te trupit vazhdon procesi i plakjes me shkurtimin e telomereve-
--------Tani shkencetaret qe te risin jetejgatesine mundohen te ndihmojne Telomeret qe te mos shkurtohen dmth qe edhe qelizat te ndahen por edhe telomeret te mos shkurothen , ne kete menyre ritet jetegjatesia -

--Mripo ketu del problemi i kancerit------sepse pikerisht duke perdorur metoden e mos-shkurtimit te telomereve , ti con ne lindjen e qelizave kanceroze , te cilat jane qeliza qe nuk vdesin , sepse ndahen pafundesisht dhe telomeret e tyre nuk e ndryshojne gjatesine duke krijuar keshtu mundesine qe qelizat e reja qe lindin nga ndarja te jetojne pa fund-
-Por kjo prish ekuilibrin ne organizem dhe con ne vdekjen e njeirut , pasi Organizmi i njeirut eshte programuar qe qelizat te kene nje fare afati-----------------Ndaj shkencetaret tani mudnohen qe te gjejne nje ruge te mesme qe edhe jetegjatesia e telomereve te ritet , pra dhe jeta e njeriut te ritet, por edhe te mos kaloje kufirin, sepse kur jetejgatesia e telomereve ritet pertej njefare kufiri --athere qelizat kthehen ne lkanceroze dhe ato prishin gjithe ekuilibrin e trupit te njeriut dhe cojne ne vdekjen e tij

--E thashe kete teori me shume qe te keni nje ide se si eshte kjo puna e jetejgatesise se njeriut ---
Vlonjati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-01-2011, 19:54   #18
Devil
Anėtar i ri
 
Avatari i Devil
 
Data e antarėsimit: Mar 2009
Vendndodhja: Oxford - England
Posts: 21
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Devil ėshtė njė gur i ēmuarDevil ėshtė njė gur i ēmuarDevil ėshtė njė gur i ēmuarDevil ėshtė njė gur i ēmuar
Eklipsi i Diellit i dates 4 Janar 2011

Oraret qe shikoni me poshte dhe fotot i perkasin Tiranes. Ne qytetet tjera ndryshimi do jete vetem pak minuta, gje qe nuk ndikon shume. Shqipetaret qe ndodhen me ne lindje ne shtete si Greqia, Turqia, do kene mundesi ta shijojne kete spektakel me shume se sa vendet tjera te Europes sepse jane 1 ore para nesh.

Ju lutem shikoni videon e meposhteme , kjo eshte nje video e bere nga ne me nje program, i cili simulon objektet me data dhe vendodhje te sakta. Kjo video i perket Eklipsit te dates 4 Janar 2011. Pra jemi akoma me date 1:1:2011 ne kete momentm qe eshte dhene informacioni nga ne.
Kur te beni play Videon ju rekomandoj ta beni full screen= ekran te plote , qe ta shifni videon me qualitet te mire


Orari i hyrjes se eklipsit:
Hena do filloj hyrjen e saj akoma me perpara se dielli te lind nga ora 7.00
Keshtu qe hyrja nuk shikohet pasi dielli nuk ka lindur akoma, por ne foton me poshte duket cfare pozicioni ze hena ne oren 7.00 te mengjesit,duke e veshtruar nga TiranaMaksimumi i eklipsit
Maksimumi i eklipsit do jete rreth ores 08:12 te mengjesit. Figura i perket gjithmone pamjes nga Tirana.
Dalja nga eklipsi
Dalja totale do jete rreth ores 13.00 pak a shume. Me poshte pozicioni i henes dhe diellit mbas lamtumires se tyre.Ju keshillojm te mos e shifni eklipsin direkt me sy por perdorni syze te errta , kjo eshte per te miren e syve tuaj
Stafi UniversAlb.CoM
Devil nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2011, 13:26   #19
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,187
Thanks: 6,835
Thanked 3,176 Times in 1,302 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eklipsi i Diellit i dates 4 Janar 2011

Dua te falenderoj TiRoNci_MiZeRje per informacionin e sakt ! Pamjet e eklipsit te pjesshem te diellit te dites se sotme 4 Janar 2011 nga Qyteti i Kavajes. Keto pamje mund te shiheshin ne te gjithe Shqiperine...

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2011, 14:36   #20
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Shkencėtarėt nga Abu Dhabi krijojnė shiun nė shkretėtirė

Shkencėtarėt nga Abu Dhabi pohojnė se kanė arritur tė krijojnė njė shtrėngatė artificiale nga qielli i hapur nė shkretėtirė.

Nė tentimet shumėvjeēare qė nga shkretėtira tė krijojnė njė tokė tė pėlleshme dhe profitabile shkencėtarėt kanė bėrė njė hap mė afėr. Bėhet fjalė pėr projektin e fshehtė prapa tė cilit qėndron presidenti i Emirateve tė Bashkuara Arabe sheiku Khalifa bin Zayed Al Nahyan. Projekti i emėruar Weathertec ka kushtuar hiq mė pak se 11 milionė dollarė amerikanė.
Bėhet fjalė pėr jonizatorėt e pėrdorur qė gjenerojnė fusha me grimca tė ngarkuara negative tė cilat formėsohen nė formė tė reve.
Me projektin po ashtu udhėheq firma zvicerane Metro Systems International dhe themeluesi i saj Helmut Fluhrer i cili ėshtė shumė i kėnaqur me rezultatin e pėrgjithshėm.
“Qėkur e kemi filluar tėrė projektin nė qershor tė vitit 2010 kemi shkaktuar rreth 50 shtrėngata shiu nė qiell tė hapur dhe nė mes tė verės”, ka thėnė ai pėr gazetėn britanike “The Telegraph”. Shkencėtarėt, pos shiut, kanė arritur tė riprodhojnė edhe breshrin, erėn e madje edhe vetėtimat.
Ish drejtori i institutit teknologjik Max Planck profesori Hartmut Grassl ka theksuar se me kėtė zbulim do tė mund tė bėhej fjalė pėr njė kthesė tė mbarė njerėzimit.
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur