Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-12-2013, 16:16   #41
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 11 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Kamera 1miliard piksel per matjen e Rruges se QumshtitĒfarė duhet pėr tė ndėrtuar hartėn e 1 miliard yjeve? Sigurisht njė kamera me 1 miliard pikselė ndihmon nė kėtė proces.

Shkencėtarėt shpresojnė qė tė mėsojnė mė shumė rreth origjinės dhe evolucionit tė universit, nė vecanti tė galaksisė tonė me anė tė kameras prej 1 miliard piksel e cila pritet tė lėshohet tė enjten si pjesė e teleskopit Gaia.

Lėshimi pritet tė kryhet nė Guajanan Franceze me objektiv matjen dhe vėzhgimin e 'Rrugės sė Qumėshtit' si asnjėherė mė parė.

Kamera e jashtėzakonshme, e para e kėtij lloji ėshtė ndėrtuar nga “Astrium” pėr llogari tė Agjencisė Europiane tė Hapėsirės. Ndėrtuesit thonė se teleskopi me tė tillė kamera ėshtė nė gjendje qė tė dallojė njeriun nė sipėrfaqen e Hėnės, ose e thėnė ndryshe, tė kapė qimen e njė floku nga 1 mijė kilometra largėsi.

Misioni synon fotografimin 3 dimensional tė galaksisė tonė, duke matur me saktėsi distancat mes 1 miliard yjeve, megjithėse kjo ėshtė njė pjesėz e vogėl e Rrugės sė Qumėshtit, e cila besohet nga astronomėt se ėshtė strehė e tė paktėn 100 miliard yjeve.

“Astrium” thotė se “Gaia” do tė shfrytėzohet edhe pėr kapjen e imazheve pėrtej galaksisė tonė dhe tė qindra-mijėra objekteve tė tjera nė vetė sistemin tonė diellor, si kometa apo asteroide.

“Gaia mund ta bėjė kėtė me njė saktėsi tė pakrahasueshme mė parė. Ėshtė kamera mė e madhe e hedhur ndonjėherė nė hapėsirė”, deklaroi Ralf Cordey, kreu i shkencės dhe eksplorimit tė “Astrium”.

Vetėm ndėrtimi i kėtij teleskopi ka kushtuar rreth 400 milion euro dhe pritet qė kostoja totale e misionit, pėrfshirė kėtu lėshimin dhe mirėmbajtjen nė hapėsirė pėrgjatė periudhės 5-vjeēare sa ėshtė parashikuar zgjatja e tij, tė shkojė nė 740 milion euro (Ilustrim kompjuterik)
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-01-2014, 20:12   #42
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 11 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Konstruktohet ora atomike me preēizion ultra te larte


Publikuar: 23.01.2014 - 14:16

Shkencėtarėt kanė realizuar orėn atomike qė nuk nuk gabon kurrė. Ėshtė kaq e saktė, sa marzhi i gabimit ėshtė njė sekondė nė 5 miliardė vjet, bėn tė ditur Agjencia Italiane e Lajmeve, ANSA duke cituar rezultatet e grupit tė kėrkimit nga laboratori Jila, i Institutit Nacional pėr Standartet dhe Teknologjinė(NIST) dhe Universitetit tė Kolorados.

Kjo orė, me bazė atomet e stronziumit, (Sr), ėshtė 50% mė preēize se ora me baze jonesh alumini e krijuar mė parė nga NIST.

Nė fakt, pritshmėritė pėr orėt atomike tė gjeneratės tė re, janė tė mėdha. Njė prej tyre ėshtė zhvillimi i teknologjive tė reja , si p.sh i super sensorėve pėr tė matur nė mėnyrė shumė precize, gravitetin dhe temperaturėn. “ Kemi nė plan qė ti shtojmė edhe mė shumė opsionet qė kjo orė ofron” vė nė dukje Jun Ye, koordinator i grupit tė kėrkuesve, duke sqaruar se

nė ekzemplarin e ri, miliona atome tė stronciumit, janė “mbėshtjellė” nė njė grilė optike tė gjeneruar nga njė fashė intensive e dritės laser.

Objektiv i grupit tė shkencėtarėve ėshtė adoptimi i orėve me bazė atomesh tė stronciumit si standard i ri pėr matjen e kohės.
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2014, 12:33   #43
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Me "arbitrazh" eshte emertuar edhe nje menyre per te nxjerre fitim duke shfrytezuar diferenca ne cmim per te njejtin produkt. Ne tregje dhe bursa kjo gje perdoret tere kohen, kerkohen papushim se ku mund te cohet nje mall i caktuar per te nxjerre fitim nga diferenca e cmimeve.

Nje studiues thote se e njejta gje mund te behet me biletat e metrove, ka studiuar potencialin e arbitrazhit ne metrone e San Franciso. Ideja eshte ndrrimi i biletave te metrose me nje udhetar tjeter pergjate rruges nga fillimi deri ne destinacion, ne kete menyre duke ulur koston qe paguajne te dy. Metroja ka 44 stacione, te cilet mundesojne 946 rruge te ndryshme udhetimi, qe perkthehen ne 446985 cifte unike udhetimesh. Me shume sesa 60000 kane potencial arbitrazhi per udhetaret qe te kursejne mimimalisht nje dollar ne 4666 prej tyre. Gjithashtu sugjeron dhe nje shpjegim per arsyen se pse bashkite e qyteteve mund te jene te interesuar per te mos e rregulluar kete diference ndermjet destinacioneve - per te inkurajuar njerezit te jetojne ne zona te caktuara te qytetit psh. Per me teper, eshte shume e thjeshte te imagjinohen dy udhetare qe levizin nga njera ane e qytetit ne tjetren me kosto jo te vogel. Por, duke shkembyer me njeri tjetrin biletat, ne qender te qytetit, te dy do te paguanin me pak per udhetimin neper lagjen e tjetrit. A eshte kjo gje e drejte ne relate me pjesen tjeter te udhetareve? Si aplikohet pergjigja e dhene kesaj pyetje perballe pergjigjes faktike te rasteve te tjera ekzistues (psh bursat financiare, apo koncepti 'outsource' per vleren e punes dhe mallit, etj) nese keto pergjigje per te njejtin fenomen nuk jane te njejta?

https://medium.com/the-physics-arxiv-blog/f10cbbeabff5
http://arxiv.org/abs/1401.8030
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2014, 23:05   #44
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,790
Thanks: 8,854
Thanked 2,753 Times in 1,415 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Shkencėtarėt e spitalit Mayo Clinic e kanė bėrė njė hap revolucionar nė luftimin e sėmundjes sė kancerit. Injektimi i virusit Rubeolla nė trupin e pacientėve tė sėmurė me kancer ka rezultuar me shfarosjen e qelizave kancerogjene nga virusi.


Nuk po pushojnė pėrpjekjet pėr tė gjetur ilaēin mė tė mirė pėr luftimin e sėmundjes sė kancerit, nga e cila sėmundje vdesin me miliona veta ēdo vit.

Shkencėtarėt e spitalit me renome botėrore, Mayo Clinic, kanė injektuar nė persona tė prekur nga kanceri doza tė larta tė virusit Rubeolla (Paramyxoviridae). Ky lloj virusi, pėrndryshe ėshtė i njohur si virusi qė shkakton fruthin.Dy pacientė i janė nėnshtruar kėsaj terapie. Qė tė dy kėta pacientė nė fund tė terapisė janė liruar komplet prej qelizave kancerogjene. Dhe qė tė dytė janė shėruar plotėsisht pas gjashtė muajsh.

Shkencėtarėt e Mayo Clinic thanė se rezultati ka demonstruar se me viroterapi, virus i injektuar i ka vrarė komplet qelizat kancerogjene, por i ka kursyer qelizat normale.

“Koncepti ėshtė shumė i thjeshtė”, tha Stephen Russel nga Mayo Clinic, “virusėt nė mėnyrė tė natyrshme hynė nė trupin tonė dhe i shkatėrrojnė qelizat”.

Ky shkencėtar shpreson qė kjo mėnyrė e trajtimit do tė mund tė jetė efektiv edhe nė luftimin e kancerit tė trurit, kokės, qafės, mushkėrive etj.

“Qėllimi ynė final ėshtė qė tė fillojmė tė mendojmė pėr idenė tė kancerit me njė injeksion tė vetėm. Ky ėshtė qėllimi ynė”, tha ky shkencėtar.

Dy pacientėt e shėruar nga Mayo Clinic kanė qenė dy vuajtur nga lloji kancerit myeloma, qė praktikisht ėshtė njėri prej llojeve tė kancerit mė vdekjeprurės. Ata nė ketė eksperiment, qė rezultoi tepėr i suksesshėm, e kanė marrė njė dozė te vetme intravenoze tė virusit Rubeolla MV – NIS, e cila rezultoi posaēėrisht toksike pėr qelizat kanceroze myeloma.Pacientja, 49 vjeēare, Stacy Erholtz, e ka pėrjetuar njė shėrim tė plotė, brenda gjashtė muajve.

Ajo po vuante nga myeloma. Ky lloj i kancerit, thanė shkencėtarėt, zakonisht trajtohet me ilaēe qė rrisin shkallėn e imunitetit, por qė kjo mėnyrė nė shumicėn e rasteve nuk e jep efektin e plotė, pasi qė kanceri bėhet imun.

“Kush do ta kishte besuar kėtė gjė”, tha kjo paciente tepėr e lumtur.

http://www.gazetaexpress.com/lajme/z...ancerin-14049/
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2014, 14:27   #45
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

https://www.ccad.uiowa.edu/amtech/pr...ipc-aggregates

Jo me fabrika, por biofabrika.

Pervecse te flitet per to, kane filluar edhe te ndertohen prototipet e para te tyre dhe sic tregohet ne kete link, po fillojne kerkimet per sponsor.

Nuk rekomandoj baste ne favor te "Nuk kane per te gjetur sponsor". You will see.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2014, 18:58   #46
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Pjesa me e madhe e studimeve ne lidhje me origjinen e jetes fokusohen ne fushen e komplikuar te biokimise, apo mbi natyren e sistemeve molekulare vete-replikante, apo ne sjelljen e rreaksioneve vetekatalizues. Por eshte formuluar nje teori e re qe thote se karakteristikat e informacionit luajne nje rol te rendesishem ne percaktimin e limiteve se si mund te kete filluar jeta. Dhe kjo gje nuk eshte se ka te beje shume me biokimine.
Metoda e re perdor teorine e informacionit per te vene ne pah keto karakteristika si kyce ne percaktimin e sistemeve jetesore dhe atyre jo-jetesore: aftesia e tyre per te ruajtur informacion dhe per t'u replikuar me nje limit teorik te pafundem. I vihet nje mase e matshme madhesise se diferences se ketyre sistemeve ne lidhje me gjendjen e secilit prej tyre nga gjendja e ekuilibrit termodinamik dhe entropise maksimale. Kjo metode eshte nje baze fillestare per te formuar nje model te ri matematikor per keto diferenca informacioni dhe me pas te perdore kete model per te bere parashikime se sa e mundur eshte te gjehen molekula vetereplikante ne sistemin artificial te jetes Avida. Dhe eshte shume interesant fakti se parashikimet e ketij modeli matematikor jane shume te aferta me ate cfare studiuesit gjejne ne praktike.

E permbledhur, sipas teorise se informacionit, ambientet qe favorizojne prezencen e jetes jane shume pak te mundshem qe te jene dicka e jashtezakonshme.

Dokumenti permbledhes: http://arxiv.org/pdf/1409.0590v1.pdf (PDF)
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2014, 14:57   #47
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,908 Times in 2,592 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Te reja nga shkenca

__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2014, 16:22   #48
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,963
Thanks: 15,509
Thanked 9,218 Times in 6,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin
Hahahahahahahahaha, kam qesh me ze, se kam parasysh skenen e filmit.

Si ka mundesi, qe meshkujt nuk rrijne dot pa fol fjale t'ndyra?!
Po permiresohu o cun, permiresohu!
Meshkujt e <edukuar> keshtu jane.
Nje pyetje per X film: sme kujtohet por babi deshte nje djale te mire per vajzen.
E gjeti edhe: mos.....shume perfeckt.
E gjeti dhenderrin e ardhshem me nje tjeter ne <diskusion>....
E gjen.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2014, 14:18   #49
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe JetaCERN ka vene ne funksionim Portalin e Hapur te te Dhenave (Open Data Portal) me ane te te cilit ve ne dispozicion te publikut te dhenat nga eksperimentet e kryera ne LHC. "Pjesa e pare e te dhenave eshte nga CMS dhe jane gjeneruar ne 2010 kur LHC u vu ne pune per here te pare. Te tera keto te dhena jane tashme publike nepermjet Portalit. Eshte vene ne dispozicion edhe nje teresi programesh open-source per te lexuar dhe analizuar keto te dhena, se bashku me dokumentacionin perkates. Grupi i CMS eshte i vendosur per te bere publike te tera te dhenat pas tre vjetesh kur ato gjenerohen, pasi te jene analizuar fillimisht nga vete grupi."

Eshte nje burim i pacmuar, nje mal me te dhena te cilat eshte e sigurt qe permbajne pergjigje te disa pyetjeve te cilat ende nuk i kemi formuluar. Informacioni perkates ndodhet atje por ende jane te formes "gjilpera ne kashte", duhet kohe dhe mund per t'u analizuar komplet dhe ende nuk dime se cfare saktesisht te kerkojme. Por eshte vetem ceshtje kohe.

Lajmi: http://home.web.cern.ch/about/update...hc-experiments
Portali: http://opendata.cern.ch/


Tashti eshte e mundur qe skeptiket e fizikes se bazuar ne Modelin Standard te mund te analizojne te dhenat e gjeneruara nga interaksionet therrmijore ne LHC dhe te zbulojne rregullsite alternative qe fshehin nje tjeter model fizik i cili ne aparence sillet si Modeli Standard dhe jep vetem pershtypjen e nje Bozoni Higgs. Si dhe mund te kerkojne te tere gjurmet e lena nga mikro-vrimat e zeza qe jane prodhuar ne LHC si efekt anesor dhe do te gllaberojne Token, ne kete menyre duke nxjerre nga varri Supersimetrine per te zevendesuar Modelin Standard.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2015, 20:56   #50
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,215
Thanks: 350
Thanked 2,578 Times in 1,487 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 144
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

te premten me 20 mars, eklips total i diellit

Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2015, 21:01   #51
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,963
Thanks: 15,509
Thanked 9,218 Times in 6,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Smile Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga broken_smile Shiko postimin
te premten me 20 mars, eklips total i diellit

Varet nga cepkqyrimi
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2015, 21:17   #52
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,215
Thanks: 350
Thanked 2,578 Times in 1,487 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 144
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Varet nga cepkqyrimi
e vertete. lexova qe edhe ne shqiperi duket, ne itali me siguri
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2015, 17:04   #53
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Si ka filluar jeta ne Toke?

http://www.nature.com/nchem/journal/...chem.2202.html

Nje grup kimistesh ne Kambridge ne Mbreterine e Bashkuar besojne se kane gjetur zgjidhjen e e misterit se si ka qene e mundur per jeten qe te fillonte rrugen e saj te gjate mbi Toke, rreth kater miliard vjet me pare.
Ne nje studim te paraqitur tek "Nature Chemistry", kane pershkruar se si ishin te afte te ndjekin hap pas hapi dhe te formojne nje 'harte' per te tera reaksionet me ane te te cileve prodhohen sheqernat dy- dhe tre-karbonike, amino-acidet, ribonukleotidet, si dhe glicerol - material i nevojshem per procesin e metabolizmit dhe per te formuar me tej proteinat, acidin ribonukleik (ARN) si dhe mundesojne formimin e lipideve (keto formojne membranat qelizore).

Ka shume vite qe ka debate persa i perket mundesive te ndryshme qe jeta te kete filluar ne Toke. Ne zhvillimet me te fundit debati eshte i fokusuar per percaktimin e sakte te njerit nga variantet kompetitive. I pari varianti i nje zanafille nga ARN dhe procesi i metabolizmit. I dyti eshte grupi qe mbron idene e nje zanafille nga lipidet. I treti eshte varianti i formimit fillestar te membranave izoluese.

http://phys.org/news/2015-03-chemist...gan-earth.html


Nese jeni midis tyre qe i kane ndjekur me kuriozitet te rejat e ketyre (jo pak) viteve te fundit ne kete fushe, ky lajm nuk do t'ju vije si nje surprize. Perseri, vazhdon te perforcohet ideja se aminoacidet, alkolet dhe polimeret me zinxhir te gjate, nuk jane dhe aq te rralle ne Univers, si dhe qe eshte e mundur per keto qe te formohen spontanisht, ne 'xhepa' relativisht te qete, joviolente dhe te patrazuar te Universit......si psh, ne sektorin galaktikor ku ben pjese Sistemi Diellor.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2015, 18:36   #54
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,408
Thanks: 227
Thanked 517 Times in 341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Varianti i pare eshte me i besueshem. Dhe shembujt jane viruset.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2015, 19:00   #55
Piktori
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 430
Thanks: 125
Thanked 116 Times in 94 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Piktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Pula apo veza ishte ne fillim.
Politikanet tane e kane marre seriozisht te zgjidhin kete ēeshtje dhe po ngrejne perdite pulari. Kohet e fundit vihet re se sa me i larte te jesh ne pushtet aq me te zgjuara jane pulat.
Njeri biles e konfirmon kete duke u krenuar me zgjuarsine e pulave te tij. Dyshohet se keto pula ne te ardhmen mund te konfirmojne se nga erdhi jeta ne toke duke na zbardhur dhe dilemen fameshme.
Piktori nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2015, 17:21   #56
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Varianti i pare eshte me i besueshem. Dhe shembujt jane viruset.
Shkeputur nga link te sjelle me lart:

* * *
Diferencat e perceptuara si dhe mosperputhjet midis ketyre tre subsistemeve kane cuar ne nje hamendje te pergjitshme se njeri prej tyre detyrimisht ka qene pararendes i te tjereve. Ketu kemi studiuar ne menyre eksperimentale vertetesine e kesaj hamendje, duke ekzaminuar asemblimin e disa blloqeve ndertues molekulare prej intermediareve te mundshem prebiotike, si dhe molekulave mono-karbonike. Tregojme ne menyre eksperimentale se pararendesit e ribonukleotideve, amonoacideve dhe lipideve, qe te tera mund te perftohen me reaksione reduktuese te cianid-hidrogjenit dhe disa prej derivateve te tij. Ne kete menyre te tera keto subsisteme qelizore mund te kene lindur ne te njejten kohe, nepermjet rekasioneve standarde kimike. Pjeset e rendesishme neper keto reaksione mundesohen nga drita ultravjollce, perdorimi i hidrogjen-sulfideve si agjenti reduktues, dhe pershpejtohen nga bakri nje- dhe dy-valent neper cikle kimie foto-reduktues.
* * *

Eshte nje keqkuptim i madh ne publik, e tere ideja qe sistemet baze pjesemarres ne keto reaksione jane rjedhoje e njeri-tjetrit. Perhere ka qene shume me probabilitare mundesia se te tera keto komponente lindin ne menyre te pavarur nga njeri tjetri neper procese paralele dhe ne hapat pasardhes vetem kombinohen e rikombinohen pafund, per te sjelle ne menyre progresive ne produkte perhere e me te komplikuar.

Tashme, pervec bazes teorike dhe modelimeve, eshte treguar realisht - me eksperiment, me prove, me evidence - se ndodh pikerisht ashtu.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-04-2015, 15:23   #57
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Ky lajm qe vijon eshte ne menyren me te natyrshme vazhdim i cfare eshte thene ketu me lart.

http://news.sciencemag.org/chemistry...ng-nearby-star

Komponentet organike jane dicka e zakonshme ne Univers

Astronomet kane dedektuar prekursoret kimike te komponenteve baze qe perbejne strukturat jetesore organike, ne nje mjegullnaje pluhuri ne mes te se ciles eshte duke u formuar nje yll. Keto molekula komplekse organike jane dy forma cianidesh dhe nje tjeter molekule produkt i ketyre te dyjave dhe ka shume mundesi te jene formuar gjate procesit te vithisjes se diskut pluhuror protoplanetar si efekt i gravitetit vetjak perhere ne rritje. Jane po te njejtet komponente qe gjehen rendom neper kometat e Sistemit Diellor, ne te njejtat proporcione sic jane dedektuar edhe ne kete rast. "Ka kohe qe eshte e ditur se Sistemi Diellor nuk eshte i vecante ne numrin e planeteve, komponentet e tyre perberes dhe sasise se ujit," u shpreh nje studiues i Qendres se Astrofizikes ne Cambridge, Mass. "Tashti kemi prova se nuk jemi te vecante as ne kimine organike."
Nje tjeter studiues tha se nga studime te tilla po bindemi perhere e me teper se komponentet kimike te nevojshme per lindjen e jetes, jane universale.

Edhe me teper info per kete:
http://www.nature.com/nature/journal...ture14276.html

Keto lajme plotesojne dhe shtojne ne njohurine totale qe grumbullon gjenetika. ( http://www.forum-al.com/showthread.php?t=3237 )
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2015, 11:45   #58
Tj Tweedle
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2015
Posts: 837
Thanks: 89
Thanked 99 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Tj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Eshte gjetur nje specie tjeter humanoide. Homo naledi.Artikulli ne anglisht.
http://www.abc.net.au/news/2015-09-1...veyard/6765466

Sikur na jane shtuar shume kusherinjte, te gjithe te zhdukur.
__________________
.. they're all one girl to me
Tj Tweedle nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2015, 15:54   #59
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,413
Thanks: 20
Thanked 750 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

NASA zbulon ujė nė Mars

Hulumtuesit e NASA’s kanė zbuluar rrjedha tė ujit gjatė muajve tė verės qė shkojnė poshtė humnerės dhe tė cilat zhduken kur moti ftohet. Ky ėshtė lajmi i madh i bėrė publik pak ēaste mė parė nga NASA.


Mė parė ėshtė spekuluar shumė pėr ekzistencėn e ujit nė planetin e kuq, por zbulimi i bėrė publik sot ka rėndėsi historike pasi qė tashmė ky zbulim ėshtė fakt i kryer.

“Ky zbulim na jep njė fokus nė atė se ku duhet tė fokusohemi pėr tė kėrkuar mundėsi ekzistence tė jetės”, ka thėnė profesori i gjeologjisė planetare nė Universitetin e Arizonės, Alfred S. McEwen.

Shkencėtarėt kanė thėnė se nė sipėrfaqen e planetit Mars, ka pasur ujė sė fundmi, ku me “sė fundmi” nėnkuptohet qė kjo sasi e ujit qė ėshtė gjetur tani mund tė mos ketė ekzistuar mė herėt. Pėrndryshe nuk do tė kishte mundur tė prodhohej kripa e hidratuar.

Pėrkundėr asaj qė Marsi bilionė vjet mė parė ka qenė i pėrmbytur nga ujėrat e lumenjve, liqeneve dhe me gjasė edhe tė njė oqeani, gjetjet e fundit tė ujit janė nė sasi modeste. Shkencėtarėt kanė konfirmuar se edhe mė parė kanė hasur nė pjesė tė lagura tė sipėrfaqes sė marsit, mirėpo kanė qenė shenja jopremtuese.
GExpress
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-01-2016, 22:45   #60
Tj Tweedle
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2015
Posts: 837
Thanks: 89
Thanked 99 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Tj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėm
Re: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Duket sikur kane gjetur nje planet tjeter rreth diellit.
Eshte pertej Plutonit (qe nuk quhet me planet) ne nje distance nga dielli te pakten 37 miliard km. Sa per krahasim Plutoni ndodhet 7.4 miliard km nga dielli.
Ketij planeti do t'i duhej 10 mije deri ne 20 mije vjet per nje rrotullim rreth diellit.
Po u vertetua, te shohim si do ia vene emrin.

Per me teper:
http://www.nytimes.com/2016/01/21/sc...luto.html?_r=0
__________________
.. they're all one girl to me
Tj Tweedle nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur