Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore

Arti dhe Kultura Botėrore Mendime rreth artit dhe kulturės botėrore. Vlerat e pashuara tė gjenive botėrorė qė dhe sot mbeten tė paarritshėm. Kultura dhe arti qė dallon shtetet duke mahnitur njerėzit.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-10-2019, 13:25   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,091
Thanks: 8,064
Thanked 3,693 Times in 1,960 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i MillosheviqitShpallja e laureatit tė sivjetmė tė “Nobelit” pėr letėrsi, shkrimtarit austriak Peter Handke, ka nxitur jo pak reagime.

Kaherė ai qe rreshtuar pėrkrah regjimit tė Slobodan Millosheviqit pėrderisa kishte dalė hapur kundėr bombardimeve tė NATO-s mė 1999.
Ndėr tė tjera, ai popullin serb e kishte pėrshkruar si viktimė dhe jo njė herė ka vizituar enklavat serbe nė Kosovė.
Mė 2007, nė Hoēė tė Madhe kishte ndarė 50 mijė euro nė ndihmė tė tyre. Ndėr tė tjera, mė 2006, ai kishte marrė pjesė nė funeralin e Millosheviqit dhe kishte thėnė: “Nuk e di tė vėrtetėn. Por shoh. Dėgjoj. Ndjej. Dhe mbaj mend. Kjo ėshtė arsyeja pse jam sot kėtu, afėr Jugosllavisė, afėr Serbisė, afėr Slobodan Millosheviqit”.
Pėrkrahėsi i Millosheviqit dhe mohuesi i gjenocideve serbe merr ēmimin Nobel pėr Letėrsi
Pėrkrahėsi i Millosheviqit dhe mohuesi i gjenocideve serbe, Peter Handke ka marrė ēmimin Nobel pėr Letėrsi 2019.
Ismail Kadare nuk ka arritur tė fitojė ēmimin Nobel pėr Letėrsi, edhe pse ishte nė mesin e favoritėve.
Akademia suedeze ēmimin Nobel pėr vitin 2018 i dhuroi autores polake Olga Tokarczuk, transmeton Koha.net.
Kujtojmė se vitin e kaluar kjo ceremoni ėshtė anuluar pėr shkak tė njė skandali seksual.
Kėto ēmime, secili nė vlerė tė 908,000 dollarėsh, do tė prezantohen mė 10 dhjetor.
______________________________
https://www.koha.net/kulture/188239/...l-per-letersi/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 10-10-2019 nė 13:30
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 13:31   #2
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 835
Thanks: 439
Thanked 466 Times in 274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Vetem budallenjte merren me cmimet Nobel. Suedezet duhet te japin cmime ne muzike dhe ne porn-movies, jo cmime ne letersi.... ku hane pyke nga letersia andej nga veriu... nga 200 libra ne vit te lexojne, ne letra nuk behen dot si jugoret.
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 16:38   #3
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,091
Thanks: 8,064
Thanked 3,693 Times in 1,960 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Peticion per revokimin e ēmimit nobel : firmose

https://www.change.org/p/decent-huma...527-en-us%3Av8
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 16:44   #4
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,520
Thanks: 3,657
Thanked 2,952 Times in 2,000 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Derguan sivjet ndonje anonime kunder Kadarese shqiptaret?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 17:48   #5
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,918
Thanks: 778
Thanked 1,035 Times in 366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Ishte revoltu shume dhe zv.ministri vogelush cakaj me kete suedezin, ndonese shefi I madh nenshkroi marreveshje bashkim vellazerimi me bashkepuntorin e sllobos...
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 17:53   #6
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,257
Thanks: 0
Thanked 487 Times in 413 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Nobeli ne letersi, eshte ne dore te cifuteve...

Ke duan ata, ja japin, deri te kengetare.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 17:58   #7
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,520
Thanks: 3,657
Thanked 2,952 Times in 2,000 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Dhenia e cmimit ketij njeriu eshte nje turp. Po me sa duket u plasi cipa edhe atyre te Nobel.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 20:12   #8
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,091
Thanks: 8,064
Thanked 3,693 Times in 1,960 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Reagon Shoqata e Shkrimtarėve Amerikanė: Handke mbeshtetės i kryesve tė gjenocidit, jemi tė tmerruar qė iu dha Nobeli

Shoqata e Shkrimtarėve nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ka dalė me njė komunikatė pėrmes sė cilės kanė kritikuar dhėnien e cmimit Nobel pėr Letėrsi, shkrimtarit Peter Handken, i cili ka pėrkrahur publikisht liderin kriminel serb, Sllobodan Millosheviqin dhe ka qenė shok i Radovan Karagjiqit, e dėnuar pėr masakrėn e Sreebrenicės nė Bosnje.
PEN Amerika ka lėshuar njė deklaratė tė shkruar nga autorja dhe presidentja e kėsaj shoqate, Jennifer Egan, si pėrgjigje pėr zgjedhjen e shkrimtarit Peter Handke fitues tė cmimit Nobel pėr Letėrsi.
Ajo qė ka ndodhur sot nė Suedi, sipas shoqatės amerikane, ėshtė njė rast nė vete sepse nuk mund tė pranohet qė ēmimi Nobel pėr letėrsi t’i jepet njė autori si Handke, shkruan Gazeta Express.
“PEN Amerikan, pėrgjithėsisht nuk i komenton ēmimet pėr letėrsi qė i japin institucionet e tjera. Ne e dimė qė kėto vendime janė subjektive dhe kriteret nuk janė uniforme. Megjithatė, kjo deklaratė pėr dhėnien e cmimit Nobel pėr Peter Handke duhet tė jetė njė pėrjashtim”, thuhet nė komunikatė.
Shkrimtarėt amerikanė janė tė shokuar me dhėnien e Nobelit pėr njė shkrimtari qė kishte pėrkrahur Millosheviqin e Karagjiqin.
“Ne jemi tė shokuar pėr pėrzgjedhjen e njė shkrimtari qė ka pėrdorur zėrin e tij publikisht qė tė shtrembėrojė tė vėrteta historike dhe t’i japė pėrkrahje pėr kryesit e gjenocideve si ish-presidenti serb, Slobodan Millosheviq dhe ish-lideri serb i Bosnjes, Radovan Karagjiq”, shkruan mė tej PEN America.
“PEN America ėshtė angazhuar pėr tė luftuar gėnjeshtrave tė qėllimshme dhe shtrembėrimit tė fakteve. Shoqata jonė pėr mė shumė ėshtė e angazhuar qė tė punoj qė tė shuaj tė gjitha urrejtjet dhe tė triumfojė ideali i jetesės nė paqe dhe me barazi”.
Shoqata e shkrimtarėve amerikan kundėrshton qė ēmimin shumė i rėndėsishėm i Nobelit t’i jepet njė shkrimtari i cili ka mohuar krimet e kryera nė Ballkan.
“Ne kundėrshtojmė vendimin qė njė shkrimtar, i cili ka vėnė vazhdimisht nė pikėpyetje krimet nė luftėra qė janė krejtėsisht tė dokumentuara, tė vlerėsohet pėr “aftėsi gjuhėsore”. Nė njė kohė kur po rritet nacionalizmi, udhėheqja autokratike dhe po shpėrndahet dezinformata nė gjithė botėn, komuniteti i Letėrsisė meriton diēka mė shumė se kjo. Ne ndiejmė shumė keqardhje pėr zgjedhjen e Nobelit pėr Letėrsi”, pėrfundon komunikata e PEN’it.
Pėr fitimin e cmimit Nobel nga Handke kanė reaguar edhe shumė tė tjerė, pėrfshirė edhe shkrimtarin me famė botėrore, Salman Rushdie.
Ai i ka thėnė ambasadores kosovare nė Amerikė, Vjosa Citakut se “pėr idiotėsitė e Handkes ka shkruar 20 vjet mė parė” dhe se pajtohet se dhėnia e Nobelit ėshtė goditje nė fytyrė pėr tė gjithė viktimat e Millosheviqit. /Express/
________________________________________
https://www.gazetaexpress.com/reagon...iu-dha-nobeli/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 20:19   #9
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,679
Thanks: 4,321
Thanked 4,630 Times in 3,082 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

po e lexova diku qashtu qe: edhe nje Jean-Paule Sartre ka refuzuar Ēmimin Nobel. Kush eshte ky Zhan Paulja nuk e di sakte

por, paska pas thene: une nuk dua te mbaj nje ēmim i cili mban emrin e zbuluesit te armes shkaterruese kunder njerezimit pasi siē dihet Nobeli e kishte zbuluar dinamitin.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 20:29   #10
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,495
Thanks: 1,706
Thanked 2,294 Times in 1,203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
po e lexova diku qashtu qe: edhe nje Jean-Paule Sartre ka refuzuar Ēmimin Nobel. Kush eshte ky Zhan Paulja nuk e di sakte

por, paska pas thene: une nuk dua te mbaj nje ēmim i cili mban emrin e zbuluesit te armes shkaterruese kunder njerezimit pasi siē dihet Nobeli e kishte zbuluar dinamitin.
Nese po pyet seriozisht, Xhan Pol Sarte eshte nke nga filozofet Frances moderrn me te mire. Dhe ja cfar ben njeriu me ndergjegje.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 20:32   #11
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,091
Thanks: 8,064
Thanked 3,693 Times in 1,960 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Pėrgjigje e Akademisė sė Nobelit pėr Letėrsi

Nga: Kimete Berisha

I dashur Mehmet,
A po keni qejf njėherė me ia tėrheq Nobelin pėr Letėrsi Ivo Andriqit a kėtij Peter Handke.

Zgjedhne njėrin prej tyre cilin po doni, se tė dytė nuk kemi mundėsi teknike.
Ky Peter Handke kishte idenė qė Millosheviqi i luftonte myslimanėt nė emėr tė krishterizmit, dhe e pastronte Evropėn nga myslimanėt, kurse Ivo Andriqi kishte nė plan t'i dėbonte krejt shqiptarėt myslimanė nė Turqi, ndėrsa Shqipėrinė ta ndante pėrgjysmė mes Jugosllavisė e Italisė.

Ti personalisht do tė shpėtoje, se Ivo Andriaqi nuk i bėnte 'hesap' shqiptarėt e Malit tė Zi, do me thėnė ata nuk e kishte nė plan t'i dėbonte.
Ne si Akademi, jemi tė habitur pse kurrė nuk keni reaguar deri tash kundėr Nobelit tė Andriqit dhe me padurim kemi pritur indinjatėn tuaj.
Vitin e kaluar siē e dini kishim probleme me prostatė.
Njė anėtar yni kishte probleme me seks, dhe ne e pritėm atė derisa u shėrua, kurse sivjet, si Akademi nė gjendje tė mirė seksuale, jemi angazhuar qė tė jemi nė krye tė detyrės, prandaj po ēuditemi se si na ka shpėtuar ky gabim me Peter Handke, i cili ju sigurojmė se nuk kishte marrėdhėnie seksuale me asnjėrin nga juria.
Pėr marrėdhėniet e tij me Sllobodan Millosheviqin nuk garantojmė.

Posa lexuam kėrkesėn tuaj pėr anulimin e Nobelit, ne u lidhėm drejtpėrdrejt me shoqatėn e shkrimtarėve shqiptarė, pėr tė kuptuar si vijon:
1. Ministria juaj e Kulturės, vite me radhė ka ndarė ēmime nė emrin e Fahredin Gungės (poet i UDB-sė), i cili e denoncoi Adem Demaēin dhe dėshmoi kundėr tij.
Kemi dėshmitarė se ky 'poet' i rrihte shkelma gazetarėt e Rilindjes dhe i nxirrte nga byfeja dhe s'guxonte kush me ja kthy fjalėn.
Ky ēmim jepej nga ministria juaj, derisa njė ditė, pas gati njė dekade, reagoi indirekt Adem Demaēi, dhe ky ēmim u shua.

2. Skenderaji e ka shpallur qytetar nderi Edi Ramėn, i cili sot ka bėrė mini shengen me Serbinė, si Tito dikur me Enverin.
Edi Ramėn e kanė dėgjuar duke e kėnduar nė Beograd kėngėn e Toma Zdravkovičit, 'Crno vino, crne oči, sve je crno oko mene, tek ponekad njene oči u plamenu zatrepere '.
3. Hashim Thaēi i ka dhėnė mirėnjohjen e pavarėsisė Baton Haxhiut, shok i Stanishičit, qė ishte shef i shėrbimit sekret shtetėror serb dhe krijues i 'Tigrave tė Arkanit' dhe shkorpionėve, qė vranė e grinė nė Bosnje, Kroaci dhe te ju nē Kosovė.
4. Aleksandėr Vuēiq ishte zėdhėnės i Sllobodan Millosheviēit dhe jaran i Sheshelit, ndėrsa ju pa pikė turpi pranoni tė negocioni me tė pėr Kosovėn.
5. Azem Vllasi vraponte nė Fushė Kosovė mbas Sllobodan Millosheviqit, i bėnte rixha, aman, mos e prish Jugosllavinė dhe pastaj Azem Vllasin ju e bėtė veteran tė UĒK-sė.

6. Dallimi mes fansit tė Milosheviqit (Peter Handke) dhe bashkėpunėtorėve shqiptarė tė Millosheviqit, qėndron te fakti se Peter Hadje ka folur, kurse shqiptarėt e pėrmendur kanė vepruar kundėr popullit tė tyre.
Peter Hande nuk e ka fshehur 'adhurimin' e gabuar pėr kriminelin, kurse shefi i medias suaj kryesore para luftės nė Kosovė ka kėrkuar nga populli shqiptar ta shpėrfillin Rugovėn dhe tė dalin nė zgjedhjet s Slloobodan Millosheviqit, ndėrsa njėrin prej tyre kėtyre shqiptarėve serbofilė Edi Rama e mbajti pėr kėshilltar tė shpirtit.
7. Ndoshta ėshtė e vėrtetė se 'mund tė jesh njeri i keq e shkrimtar i mirė', kush e di, ne mendojmė se mundesh, se Virginia Wolf ishte njė anti-semite dhe askush nuk ia ndaloi librin 'Njė dhomė pėr vete'.
Ajo e pėrshkruante nė radio emisione urrejtjen qė ndjente pėr mėnyrėn se si qeshnin hebrenjtė, anipse e kishte burrin hebre. Nuk po e pėrmend kėtu Eliotin e tė tjerė qė kanė qenė njerėz tė kėqij e shkrimtarė tė mirė.
8. Nobel e ka zbuluar dinamitin, prandaj edhe ēmimeve tona u vjen pak era barot.
P.S. I nderuar Mehmet, as ti nuk ishe bash tamam, se nė Enciklopedi i kishe fut vajzat t'ua qė s'ti njeh kush pėr asnjė kontribut. Pra, ti ke bėrė ēka ke mundur, e sikur tė ishte trim do tė bėje hatanė.
Nėse ti e zhduk titullin tėnd tė librit 'Babai im e donte Hitlerin' edhe ne do t'ia marrm Novelin kėtij 'kryqit'.
__________________________________
https://www.botasot.info/opinione/11...t-per-letersi/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 23:25   #12
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,005
Thanks: 893
Thanked 1,516 Times in 1,131 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 125
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Nobeli ne letersi, eshte ne dore te cifuteve...

Ke duan ata, ja japin, deri te kengetare.
Cifutet jane legena,nobeli eshte cmim vk.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 10:29   #13
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,520
Thanks: 3,657
Thanked 2,952 Times in 2,000 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Sikur po thuhet qė do ti japin ēmimin "Nobel pėr Paqen" pas vdekjes Milosheviēit. Nuk e di se sa e vėrtetė mund tė jetė.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 10:53   #14
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,091
Thanks: 8,064
Thanked 3,693 Times in 1,960 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Sikur po thuhet qė do ti japin ēmimin "Nobel pėr Paqen" pas vdekjes Milosheviēit. Nuk e di se sa e vėrtetė mund tė jetė.
Kryeministri etiopian Abiy Ahmed fiton Ēmimin Nobel pėr Paqe pėr vitin 2019

https://telegrafi.com/kryeministri-e...er-vitin-2019/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 11:44   #15
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,486
Thanks: 15,978
Thanked 9,462 Times in 6,389 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh ju kapa MAT dhe perse!!!!

2009: Presidenti amerikan Barack Obama pėr angazhimin e tij pėr forcimin e diplomacisė ndėrkombėtare dhe bashkėpunimit midis popujve.

Ndersa nje vit me para e MORRI...Ai mbrojti veprimin e SHBA nė krizėn para Irakut . Duke ditur se rreth njė milion njerėz janė vrarė nga qeveria e Irakut, unė jam kėtyre armėve tė shkatėrrimit nė masė(LLAPAQENEROI).Doli TAMAM si tha ky por me nje ndryshim=Iraku skishte arme berthamore dhe caubojsit vrane apo ate shifren qe dha VRROMA.

Kulmi i periudhės se tij ishte njė kontribut i madh nė ndėrmjetėsimin e krizės sė Kosovės nė pranverėn e vitit 1999.

Pak relax......


Tashti qe mos te keqkuptoheni ju me flamur....

E KQYRNI foton.

Hajde TUNGA.

Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg Defense.gov_News_Photo_990617-D-2987S-003.jpg (21.6 KiloByte, 57 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 13:13   #16
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,911
Thanks: 881
Thanked 1,671 Times in 980 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 166
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Kur ishte Kadareja per cmim nobel Shqiptaret ēonin emaile , telegrame ..duke i treguar dynjase sesa komunist ka qene Kadareja dhe si i ka sherbyer atij sistemi me literaturen e tij , ndersa tashi rrine e shajne kte mikun e sllobos. Pfff

Ps..E paska permend dhe Bardhyli.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 13:37   #17
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 835
Thanks: 439
Thanked 466 Times in 274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Peticion per revokimin e ēmimit nobel : firmose

https://www.change.org/p/decent-huma...527-en-us%3Av8
Nuk nenshkruaj peticione per njerez qe nuk kam lexuar.

Kaderese i lexova nja shtate libra, dy benin, pese te tjeret njeri liber me deshtim se tjetri. Keshtuqe nuk e ruaj ia japin apo nuk ia japin Nobelin nje shkrimtari te nje vendi ku edhe letersia me kulturen funksionojne tamam si ne diktature.

Keta njerez qe bejne peticione per autore qe nuk lexojne jane shume here me te turpshem se perkrahesi i Milloshevicit.

Dostojevksi ishte pansllavist, por ishte shkrimtar ama. Kadarese as i ruhet kujt se cfare ka qene, por me sa kam kuptuar vepra e tij voluminoze eshte 70% tallash i fabrikuar ne vendin me te izoluar te Evropes.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 11-10-2019 nė 13:43
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 13:57   #18
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,520
Thanks: 3,657
Thanked 2,952 Times in 2,000 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Nuk nenshkruaj peticione per njerez qe nuk kam lexuar.

Kaderese i lexova nja shtate libra, dy benin, pese te tjeret njeri liber me deshtim se tjetri. Keshtuqe nuk e ruaj ia japin apo nuk ia japin Nobelin nje shkrimtari te nje vendi ku edhe letersia me kulturen funksionojne tamam si ne diktature.

Keta njerez qe bejne peticione per autore qe nuk lexojne jane shume here me te turpshem se perkrahesi i Milloshevicit.

Dostojevksi ishte pansllavist, por ishte shkrimtar ama. Kadarese as i ruhet kujt se cfare ka qene, por me sa kam kuptuar vepra e tij voluminoze eshte 70% tallash i fabrikuar ne vendin me te izoluar te Evropes.
Tė flasėsh pėr letėrsinė dhe ta fillosh dhe mbarosh postimin me mė rruhet, s'mė rruhet, sikur nuk shkon.
Postimi jot ėshtė i pėrbėrė nga dy paragrafe dhe dy fjali. Dy paragrafet i janė dedikuar Kadaresė megjithėse tema nuk ėshtė pėr atė. Kjo tregon qė ty tė rruhet pėr Kadarenė. Dy fjalitė shprehin mendimin tėnd pėr peticionin. Asnjė fjalė pėr fituesin e ēmimit.
Gjithashtu nė postimin tėnd ka edhe njė moment kur ti flet nė emėr tė gjithė botės dhe ku thua qė askujt nuk i rruhet pėr Kadarenė.
Gjej ndonjė berber dhe zgjidhe kėtė problemin tėnd.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 14:00   #19
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,650
Thanks: 7,006
Thanked 8,242 Times in 5,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Reagim Personal...

Peter Handke - Ismail Kadare dhe Cmimi Nobel mes tyre ...

Te verteten e historine e shkruar ashtu sic eshte e kam thene e do ta them e mbroj derisa te kem jeten ...ky te pakten eshte e mbetet nje nga idealet e shenjta te personalitetit e karakterit tim ...pa pasur kurrfare frike prej kerkujt ...

Kombit e popullit tim do ti sherbej deri ne frymemarrjen time te fundit pa kerkuar kurre kurfare shperblimi prej tyre sepse e ndjej detyrim e obligim te gjakut tim e te te pareve te mij......

Ne kete bote une i falem vetem Zotit e te Vertetes sikurse edhe Kombit e Popullit tim e kerkujt tjeter.....

Ndaj ...sot e pashe te udhes te hedh ne leter edhe une disa radhe reth debatit te shperthyer publikisht e nderkombetarisht pas atij turpi qe Juria e dhenies se cmimit Nobel ne Stokholm regjistroi ...duke ja akorduar kete cmim shkrimtarit austriak Peter Handke ...

I njohur si perkrahes e mbeshtetes i kriminelit te Ballkanit ...Miloshevic, si armik i betuar vendeve me kombesi e besim fetar mysliman , si nje nga kundershtuesit me te medhenj ne bote te bombardimeve e sulmeve te NATO mbi ish Jugosllavi., si perkrahes i genocidit serb mbi Kosove e Bosnje ..e mbi te gjitha edhe me ate lloj fjalimi ogurzi mbi varrin e Miloshevicit...Handke ishte zgjedhja me e keqe e mundeshme e me turperuesja e Jurise se Stokholmit per Cmimin e nderuar nderkombetar qe i ben nder gjithkujt individualisht por edhe kombit te cilit ai fitues i perket....

Ndaj dhe jam fuqishem kunder vendimit e veprimit te jurise se Stokholmit si dhe nje nder te paret qe sapo kam firmosur Peticionin kunder saj qe po qarkullon ne rrjetet sociale e ne Internet ...

Nje fashist , nje mbeshtetes i krimit kunder popujve, nje idhtar i nje diktatori kriminel kurren e kurres nuk mund te jete podsedues i nje Cmimi Nderi te tille si ai i etiketuar jo rastesisht me emrin Nobel...

Tani le te vijme tek historia jone...

Helm e vrer kunder austriakut Handke por edhe kunder Jurise se Stokholmit...e riperseris...me te drejte....por...

...Ne te njejten kohe keq ardhje e himnizime per kandidatin shumevjecar te ketij cmimi shkrimtarin shqiptar Ismail Kadare....deri aty sa kryministri i Shqiperise Rama eshte shprehur publikisht se ....per here te pare i ka ardhur per te vjelle prej Cmimit Nobel...

Ok Edvin... ne parim ke te drejte...por nese Handke ishte e mbetet publikisht edhe sot e kesaj dite idhtar i Miloshevicit pa e ditur kerkundi se ne kete bote egziston edhe nje njeri si ty me emrin Edi Rama ...si i behet hallit qe po ne te njejten dite qe ai laurohet pa drejtesisht me cmimin e lakmueshem ...ti je ne nje tavoline e po darkon me Ministrin e Informacionit te Sllobodan Miloshevicit...me Keshilltarin personal te tij...Aleksander Vucicin.... e po shet e tradheton Shqiperi e Kosove bashke tek serbo-sllavet..pra kujt duhet ti vije me shume per te vjelle ...ty ndaj Handkes apo nje kombi e nje populli te tere shqiptar ndaj teje?

E nese vajtocet e shumte shqiptare te Kadarese jane hedhur perpjete per pa drejtesine qe po i behet "shkrimtarit me te madh " te shekullit te shkuar e te ketij ne vazhdim ...e verteta historike nuk mbulohet e as kamuflohet dot duke share nje pale se ashtu na pelqen e na vjen per shtat neve e duke mbrojtur palen tjeter qe meriton te shahet po njesoj...por ne na dhemb disi se eshte ''gjaku yne''...

Handke mbeshteti Milloshevicin... por nuk shkroi per te...ndersa Kadareja yne ju perkushtua koke e kembe gjate gjithe jetes se tij me jete e vepra njerit prej Diktatoreve me kriminele e me gjakatare qe ka njohur deri me sot jo vetem historia fatkeqe e Shqiperise por dhe ajo e Ballkanit dhe vecmas e Europes Lindore...

Nje Roman special botuar e publikuar ne disa gjuhe te huaja per mbrojtjen kombetare e nderkombetare te figures se Diktatorit ...Dimri i vetmise se madhe...

Para tij nje Poeme e tere -kushtrim dedikuar Partise se Diktatorit ...qe niste me ate se....Ku ti kerkoj rrenjet e tua Parti....si nje rrap madheshtor ti qendron mes shterngatash etj etj...

Per te vazhduar nder te tjera edhe me poezine e titulluar Qeni i Kufirit ...ku autori Kadare nder te tjera thote...dhe Ujqerit vete po ti dilnin perpara....do ti hapnin udhe kafshes Ushtare...

Mund te shahet pa fund Handke....por nuk mund te mbrohet dot Kadareja o shqiptaret e mij te dashur....nuk e meriton kurre ate cmim prestigjoz Handke ...por nuk e meriton kurren e kurres as Kadareja or vellezer e motra te nje gjaku....dhe kjo jo per ate se shqiptari gjithmone ka qene kunder shqiptarit jooooo ....kurre....por sepse Kadareja nuk i sherbeu kurre e ne asnje rast Kombit e popullit te tij por ne te kundert ishte e mbeti nje ushtar e ''gjeneral'' besnik e i perkushtuar i Diktatures dhe i Diktatorit qe pergjaken kombin e popullin e tij...dhe kete Kadareja e beri per dekada me radhe e me koshience te plote pa u merakosur kurre e pa i kerkuar kurre falje vendit e popullit te tij...

Anetar i Kuvendit te Diktatorit...beniamin i Diktatorit.,..i besuar e i trajtuar i vecante i Diktatorit ...vepra letrare ne sherbim e ne mbrojtje te Diktatorit e te Partise se tij...foto e takime pa fund me Diktatorin...mbeshtetje te gjitheaneshme prej Diktatorit...

Jashteqitje e kombit e quajti popullin e tij....u reshtua i pari ne krah e ne mbeshtetje te ''reformave pluraliste'' te pasuesit te Diktatorit...Ramiz Alise...ju drejtua publikisht me nje leter pacavure Bashes...larguhu ti qe ne vendin tend te vije Rama....u largua nga Shqiperia ne mbrojtje te bythes se tij... pikerisht atehere kur Shqiperia e shqiptaretr kishin nevoje per te me shume se kurre ....e kurre nuk ju pergjigj kerkeses se tyre per tu rikthyer ne Atdhe e per ti dale atij zot...

Shau , fyeu, ofendoi e perdhosi krenarine e dinjitetin kombetar te shqiptareve...Fishten se ashtu i tha Partia por edhe sa i tille eshte karakteri i tij mizerrabel e antishqiptar...dhe kurre nuk ndjeu pendese ...

Burgosi, internoi e shkaterroi nje familje te tere te pa fajshme shqiptare vetem e vetem pse nje prej djemve te saj guxoi e dashuroi te bijen e tij ...etj etj ....

Dje pozonte me Nexhmije Hoxhen e sot me Elisa Spiropalin dhe juve ju genjen mendja se ka ndryshuar mendesia e mentaliteti komunisto-bolshevik i Kadares.... kandidat per Cmimin Nobel ?

Dhe ju thoni ...nuk i takon Handkes se mbeshteti Diktatorin serb Milloshevic ...por i takon ketij tonit se mbeshteti diktatorin shqiptar Hoxha ...hejjjj njerez a jeni ne terezi nga trute e kokes ?

Dhe tani me thoni....pse i erdhi per te vjelle Rames prej Jurise se Stohkolmit....dhe pse nuk e meriton cmimin letrar mbeshtetesi i kriminelit serb Milloshevic ...Handke ...por na e meritonka bashkepunetori besnik i Diktatorit gjakatar Enver Hoxha....Kadareja?

Jam kunder Handkes po aq sa edhe kunder Kadarese...sepse jam kurdohere kunder atyre qe mbeshtesin diktaturat e diktatoret dhe qe i bejne kombet e popujt te vuajne e te pergjaken ..kesisoj...dikush me dhunen e Pushkes e Plumbit e dikush tjeter me forcen e Penes e te Fjales..........

A.R.DOSTI
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 14:15   #20
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 835
Thanks: 439
Thanked 466 Times in 274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

O Kingu, ti me shoke e hape debatin e Kadarese. AAO pastaj foli per korrektesi politike te Nobelit. Une shtova qe nuk e ruan kush per korrektesine politike te Kadarese. Sipas emrave qe shpallen cdo vit nuk mund te flitet per korrektesi politike, ndonese ka nuanca liberale dhe eurocentriste ne cmimet Nobel.

Per Handken cfare leshin te them me kur nuk e kam lexuar? Ta tregoj edhe une veten katnar si keta analfabetet qe nenshkruajne peticione per gjera dhe njerez qe nuk kane informacion te duhur?
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur