Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-10-2019, 23:03   #461
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,495
Thanks: 1,706
Thanked 2,294 Times in 1,203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
nuk ka rendesi, por me kapi syri vetem ato dy fjalet ne bold dhe dyshova se a ishin a jo te gjithe partizanet komunista. kaq. pjesen tjeter as e lexova fare.
Lexoje se ndoshat te ben mir. Nuk eshte keq te lexosh edhe ate qe nuk te pelqen.

Eshte praktik e mir per ata qe duan te zgjerojne horizontin, sepse askush nuk i di te gjitha
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2019, 23:12   #462
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 425 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Lexoje se ndoshat te ben mir. Nuk eshte keq te lexosh edhe ate qe nuk te pelqen.

Eshte praktik e mir per ata qe duan te zgjerojne horizontin, sepse askush nuk i di te gjitha
nuk thashe se nuk me pelqen te lexoj traplleqet qe shkruan, por tani po shoh nje dokumentar ne youtube... me vone mbase e lexoj


p.s. une nuk e zgjeroj horizontin me ballista se do me ze sindroma e pulave
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2019, 11:50   #463
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,495
Thanks: 1,706
Thanked 2,294 Times in 1,203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
nuk thashe se nuk me pelqen te lexoj traplleqet qe shkruan, por tani po shoh nje dokumentar ne youtube... me vone mbase e lexoj


p.s. une nuk e zgjeroj horizontin me ballista se do me ze sindroma e pulave
Mund te komunikojme kur te tregohesh pak me serioz.

Nuk po flet me kalamj ketu!

Une nuk shkruaj traplleqe por historine ashtu sic ka ndodhur.

Mishi i bardh ka protein dhe eshte shum I shendetshem. Ballistet e kan ditur kete gje se vinin nga familje ta kamura jo si komunistet breke grisur qe hanin edhe kerrmij.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2019, 13:05   #464
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,277
Thanks: 353
Thanked 637 Times in 464 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta Partizane...

Nuk e di nese ka shifra qe tregojn se sa partizan jan vra nga ballist-zogist-nacionalistet, dhe sa ballist-zogist-nacionaliste jan vra prej partizanve (perfshi edhe atentatet guerilse) gjat LIIB ne Shqiperi.

Bani nji bilanc te thjesht, duke krahasu me sa armiq pushtues kan vra realisht.

Mbas LIIB, besoj qe dihet per "fitimtaret" se si vepruan, duke pas nji bilanc mjaft pozitiv.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2019, 13:59   #465
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 425 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Mund te komunikojme kur te tregohesh pak me serioz.

Nuk po flet me kalamj ketu!

Une nuk shkruaj traplleqe por historine ashtu sic ka ndodhur.

Mishi i bardh ka protein dhe eshte shum I shendetshem. Ballistet e kan ditur kete gje se vinin nga familje ta kamura jo si komunistet breke grisur qe hanin edhe kerrmij.
Une serioz kam shkruar por lexo ato qe ti ke shkruar ti me pare. Shkak-pasoje. Nuk mund te me imponosh ti se cfare duhet te lexoje.
Pastaj ti komunistet nje here i quan brekegrisur dhe nje here i akuzon qe kane vjedh ballistet. Vendos nje here e mire se kjo qe shkruan eshte trapllek a jo.

p.s. e shkruaj per partizanet deri ne 1944 (nentor). Me pas nuk quheshin partizane.
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2019, 14:07   #466
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,117
Thanks: 11,763
Thanked 9,679 Times in 6,185 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
mire po mos u be shembull per te tjeret
Po ti Kasėėėėm, ke shitur ndonjehere breshka ????
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2019, 14:15   #467
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,495
Thanks: 1,706
Thanked 2,294 Times in 1,203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Nuk e di nese ka shifra qe tregojn se sa partizan jan vra nga ballist-zogist-nacionalistet, dhe sa ballist-zogist-nacionaliste jan vra prej partizanve (perfshi edhe atentatet guerilse) gjat LIIB ne Shqiperi.

Bani nji bilanc te thjesht, duke krahasu me sa armiq pushtues kan vra realisht.

Mbas LIIB, besoj qe dihet per "fitimtaret" se si vepruan, duke pas nji bilanc mjaft pozitiv.
Ate po mundohet te bej Agron Tufa por nuk e lene hienat.

Ka shume qe nuk duan te dalin me drite.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2019, 16:44   #468
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 425 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Po ti Kasėėėėm, ke shitur ndonjehere breshka ????
Ti Colo i ha kerrmijte?
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2019, 16:46   #469
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,117
Thanks: 11,763
Thanked 9,679 Times in 6,185 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta Partizane...

Po ti Kasėėėėm, ke sharruar me sharre ??
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2019, 16:50   #470
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 425 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Po ti Kasėėėėm, ke sharruar me sharre ??
S'jam si ty qe ke frike te presesh gishtat
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2019, 16:58   #471
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,117
Thanks: 11,763
Thanked 9,679 Times in 6,185 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
S'jam si ty qe ke frike te presesh gishtat
un me mire pres floket sesa thonjte.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2019, 18:07   #472
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,485
Thanks: 15,977
Thanked 9,462 Times in 6,389 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Re: Lufta Partizane...

Gratė nė Luftėn e Madhe Patriotike.

Posteri i luftės ...................... i cili ėshtė akoma mė i njohuri edhe sot e kėsaj dite, tregon = Nėnėn me vendosmėri.

Pas shpinės sė saj mund tė shihni.............njė pyll pushkėsh me bajoneta. Mbrojtja e atdheut nuk pėrcaktohet si............. biznes i njė njeriu.

Sidoqoftė, nė Kulturėn HEROIKE tė kujtimit tė luftės, gratė gjejnė pak hapėsirė.

Qudi qo???????????????????????????????????
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg frauenkrieg1.jpg (18.7 KiloByte, 50 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 21:05   #473
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,495
Thanks: 1,706
Thanked 2,294 Times in 1,203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta Partizane...

Shikoni videon e nje ish-partizani qe rrefen per luften partizane e saktesisht clirimin e Sarandes. Shikoni se kush e ka cliruar Saranden ne te vertete!

https://www.instagram.com/p/B3ZQuSiH...eo_watch_again
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 21:29   #474
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,155
Thanks: 15,619
Thanked 13,226 Times in 8,357 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 708
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Shikoni videon e nje ish-partizani qe rrefen per luften partizane e saktesisht clirimin e Sarandes. Shikoni se kush e ka cliruar Saranden ne te vertete!

https://www.instagram.com/p/B3ZQuSiH...eo_watch_again
Ik ere grekuuuu, ti maksimumi ke qėn 3 deri nė 5 vjeē atėhere, minimumi ke qėn nė koēet e Mihalit.

Mano nė kohėn e ndėrtimit tė hidrocentralit tė Fierzės thonė qė doli njė historian tė mblidhte tė dhėna pėr jetėn e Bajram Curit.
E ēojnė te njė plak qė pretendonte se kish luftuar me Bajramin.
Dhe kur po dėgjonte plakun ky i bien kafenė dhe i thotė plaku:

-Kafen po e pi bash me filgjanin qė ka pi Bajram Curi.
Lexon ky te ana e filxhanit shkruante "U.Social"
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 21:31   #475
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,018 Times in 1,872 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta Partizane...

Sa do ti behej qefi Anxhin qe Saranden e kane ēliruar Inglezet madje edhe Vloren se ngeli ai prifti Rezes duke folur keq per Inglez e Hollandez
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 21:38   #476
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,117
Thanks: 11,763
Thanked 9,679 Times in 6,185 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ik ere grekuuuu, ti maksimumi ke qėn 3 deri nė 5 vjeē atėhere, minimumi ke qėn nė koēet e Mihalit.

Mano nė kohėn e ndėrtimit tė hidrocentralit tė Fierzės thonė qė doli njė historian tė mblidhte tė dhėna pėr jetėn e Bajram Curit.
E ēojnė te njė plak qė pretendonte se kish luftuar me Bajramin.
Dhe kur po dėgjonte plakun ky i bien kafenė dhe i thotė plaku:

-Kafen po e pi bash me filgjanin qė ka pi Bajram Curi.
Lexon ky te ana e filxhanit shkruante "U.Social"
Qa do me thon partizoni me ket shemull, qi partipencinistat me idh ne ballt kur tregojshin per luftimet trump me trump me gjermėnin ja kane futur si pela gomarices?
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 21:48   #477
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,018 Times in 1,872 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Qa do me thon partizoni me ket shemull, qi partipencinistat me idh ne ballt kur tregojshin per luftimet trump me trump me gjermėnin ja kane futur si pela gomarices?
Ja ka fut si mushka Gomarit Cooli
Gjermanėt vetem kaluan ne Shqiperi madje ne Shkoder ka ik i fundit Coolo me ty do e ket pi kafen
Hajt naquk na trego ndonje histori per me flejt gjume ty te plagosen apo te vrane?
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-10-2019, 13:57   #478
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,495
Thanks: 1,706
Thanked 2,294 Times in 1,203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
1943/Si u ekzekutuan robėrit italianė tė luftės
Tuesday, 15 October 2019 16:54Nga Kastriot Dervishi

Ekzekutimi i robėrve tė luftės ėshtė njė vepėr qė dėnohet nga gjithė konventat botėrore. Krime tė tilla nuk amnistohen kurrė. Robėrit nėse vėrtetohet se kanė kryer krime lufte i nėnshtrohen gjykimit dhe dėnohen, por ekzekutimi nė grup ėshtė veprim i palejuar. Mė poshtė dy informacione pėr krimin e luftės ndaj robėrve italianė. Mėsohet se robėrit ndodheshin nė Orenjė tė Librazhdit.

***

14 tetor 1943, ora 9.45, letėr e Tahir Kadaresė pėr Shtabin e Brigadės sė 1-rė pėr ekzekutimin e robėrve karabinierė italianė


Ura e Haxhi Beqarit ėshtė shkatėrruar krejt dhe nuk kalohet as me kėmbė. Nė qoftė se nuk ka gjermanė qė tė na dėmtojnė, lumi mund tė kalohet ndėrmjet Sericės dhe Prapanikės. Kėtė po shkoj pėr ta studiuar nė vend dhe pėr tė marrė masat e sigurimit. “Baca” mė tha se kėtu nė afėrsi tė Labinotit ndodhen 20 oficerė dhe 120 karabinierė italianė, tė cilėt s’kanė lė gjė pa bėrė, ndėrmjet tyre ka karabinierė qė kanė vrarė personalisht shokė. Nė krye tė oficerėve ėshtė njė kolonel qė ka qenė nėnkryetar i pėrgjithshėm i Shtatmadhorisė sė Karabinierisė.Unė propozoj nė lidhje me kėta, qė t’i jepen nė dorėzim njė batalioni (tė dytit) dhe me disa orė vonesė nga ne, tė kalojnė lumin dhe tė ekzekutohen gjatė rrugės larg nga fshatrat dhe nė fshehtėsi nga ushtarėt italianė tė brigadės. Tė ekzekutohen pėrtej lumit, pse kėtej janė, jo vetėm qė bėn bujė, por ėshtė vėshtirėsi transporti i teshave personale qė ata kanė. Sipas mendimit tim, e vlen pėr kėtė ēėshtje dhe sikur njė batalion tė vonohet njė ditė…

***

29 tetor 1943, raport i shtabit tė Brigadės sė 1-tė pėr vrasjet nė Orenjė, Dumre dhe Lushnje (ekstrakt)


Nė Labinot na lajmėruan se nė Orenjė ndodheshin rreth 130 karabinierė italianė dhe oficerė tė karabinierisė (edhe kolonel, nėnkryetar i Shtatmadhorisė karabinierisė nė Shqipėri). U kėshilluam me shokun “Baca” (Ramadan Ēitaku-shėnim), i cili pranoi propozimin tonė pėr ekzekutimin e kėtyre, duke qenė se kėta kanė qenė pėrgjegjės pėr krime nė Shqipėri dhe qenė kapur me luftė nga Batalioni i Ēermenikės kur kalonin bashkė me gjermanėt pėr Bullgari, nė Qukės. I ekzekutuam qė tė gjithė nė mėnyrėn mė konspirative.

Burimi: 55news.al
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg b7669b19e5b1a1722651c30d5759e28d_XL.jpg (23.0 KiloByte, 25 shikimet)
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-10-2019, 17:46   #479
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,277
Thanks: 353
Thanked 637 Times in 464 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Citim:
1943/Si u ekzekutuan robėrit italianė tė luftės
Partizont nuk i kan zon rob ne luftime ato forca - forcat italiane u dorzuan vete sepse Italia kapitulloi.

Cuba, prapa-shpinas, siccari, assassini ... i kan vrar fshehtas, ua kan mar rrobat, dhe i kan shti n'dhe ashtu grumbull ... pa nam e nishan ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-10-2019, 18:34   #480
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,495
Thanks: 1,706
Thanked 2,294 Times in 1,203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Partizont nuk i kan zon rob ne luftime ato forca - forcat italiane u dorzuan vete sepse Italia kapitulloi.

Cuba, prapa-shpinas, siccari, assassini ... i kan vrar fshehtas, ua kan mar rrobat, dhe i kan shti n'dhe ashtu grumbull ... pa nam e nishan ...
Ate thash me vete edhe une. Keta u dorezuan nuk eshte se u kapen. Megjithate shkrimi do te nxjeri ne pah krimet e partizaneve gjat luftes.

Edhe lufta ka rrefullat e veta. Hajde se ndidh me 1 a 2 a 10 rase te shperndara por te egzekutosh 120 ushtar te pa armatosur e te dorezur vete eshte krim makaber.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur