Kthehu pas   Forum-Al.com > Arti dhe Kultura > Letrsia shqiptare > Shkrimtart Shqiptar

Prshndetje Vizitor!
Nse ju shfaqet ky mesazh do t thot se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini t shihni pjesn me t madhe t seksioneve dhe diskutimeve t forumit, por akoma nuk gzoni t drejten pr t marr pjes n to dhe n avantazhet e t qnurit antar i ktij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI q t drgoni postime dhe mesazhe n Forum-Al.
Regjistrohu
Prgjigje
 
Mundsit n tem
i vjetr 07-09-2012, 13:32   #1
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikve q jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Bilal Xhaferri

POEZI NGA BILAL XHAFERRIBilal Xhaferri u lind me 2 nntor 1935 n fshatin Ninat t Sarands pa ndrsa i iknin nga duart t dy prindrit e tij. T pest fmijt mbetn jetim. Nna e tij, e cila vdiq shum e re, e la Bilal Xhaferrin n moshn 8 vje dhe dy vite m pas i pushkatojn baban, cilsuar si prkrahs i fashistve dhe tradhtar i vendit. I rritur n nj varfri t tmerrshme, djaloshi provoi mbi supe peshn e familjes q kishte mbetur n mshir t fatit. Pasi mbaroi katr klas fillore, t cilat i ka kryer pr dy vjet njherazi, t parn ditn, t dytn natn, t tretn ditn, t katrtn natn, gjezdiste pr t punuar q t ushqente fmijt e tjer q ishin m t vegjl se ai. Kur ishte vetm 12 vje filloi pun si shprndars letrash dhe gazetash n postn e Sarands. M pas, ai mbaroi edhe vitet e tjera t shkolls shtatvjeare dhe nj shkoll dyvjeare. Pas ksaj periudhe, vitet gjashtdhjet, atij i rrodhn duke u endur e duke kryer pun t rnda. N kto koh, deri n vitin 1968, kur Bilal Xhaferri doli hapur me kritikat e tij ndaj romanit Dasma t Ismail Kadares, botoi nj pjes shum t vogl t krijimtaris si Balada ame, romanin Krastakraus dhe nj vllim me tregime. Ndrsa vllimin me poezi Njerz t rinj, koh e lasht ia pezulluan pas ngjarjes n LSHA, kur ai mori edhe vendimin pr tu arratisur fillimisht n Greqi, e m tej n Amerik, ku jetoi deri m 14 tetor 1986. Disa prej bashkkohsve q e njohn n Amerik, mendojn se at e vran (e helmuan) n nj spital n ikago. Pjesn m t madhe t krijimtaris q ai shkroi n Amerik ia dogjn bashk me Agjencin e revists q drejtonte, vend q i shrbente edhe pr t banuar.

KREDO

Un do t kndoj kngn time
Vetm me zrin tim
Vetm me timin
N i patsha mushkrit t fuqishme
Do ta ngre zrin si buim
Po edhe n m dalt nga kraharori ve nj
mrmrim
Prap, ajo do jet imja
Vetm imja
Do t jet tingulli i dal nga mushkrit e
mia.
Nuk vij si nj shtllung tymi q del nga
oxhaku i fabriks
Dhe tretet e humbet thell hapsirs
Nuk vij t digjem si nj komet
Q si bn drit askujt
Ve vetes s vet
Nuk vij t prplas trotuareve
Kmbt e mbushura me baltn e ugareve
Dhe nuk vij
T shtoj n listpagesat e redaksive
Nj emr t ri
Dhe nuk vij
T shtoj n numrin e poetve
Nj numr t ri.
Secili vjen e sjell at q ka
Un sjell zemrn time vlla.
Ndoshta sdo qe nevoja ta bja kt deklarat
Kt lloj kredoje, si i thon
Po, prap s prap, m plqen
M plqen t them
M plqen t nnvizoj
Se un nuk prdor njerin
Si penel pr t vizatuar ngjarjet dhe gjrat
Si mjet pr t vn n dukje ngjarjet dhe
gjrat
Por e thur poezin
Duke patur n qendr t ngjarjeve dhe
gjrave
N qendr t bots dhe kohs
N j e r i n .

DORSHKRIMET

Pas vitesh i gjeta prsri fletoret e dorshkrimeve
fletoret e dorshkrimeve q i kujtoja t humbura
dhe kur i solla n shtpi mu mbush dhoma
me peizazhe
mu mbush dhoma me diej e hn
me muzgje dhe mngjese t purpura.
Flett e tyre, si copza jete
ishin mbushur me kryqe
dhe m ngjanin si fillime rrugsh q mbaronin
n udhkryqe.
O dorshkrimet e mia t para!
O belbzimet e mia t para!
Ju jeni fara
ku ruhen rrnjt e fjalve t qarta e t kristalta
Ju jeni rrnja
ku pema shprthen dhe hapet e mbushet
me deg
Ju jeni veza
ku del shpendi q rreh kraht drejt largsive
t kaltra.

SHUSHURIM VARGJESH

Si gjethet e pyjeve lartsive alpine
Shushurijn mendimet brenda vjershs
sime
dhe n mes t vargjeve, si lirisht e kuqe
hapet zemra ime.
Midis shtigje vargjesh
kalo ti dhe hajde
udhtar i djersitur
udhtar i vonuar
udhtar i kapitur
nga rrug e mrguar.

POEZI E HEKURT (POEZI E
GALERIVE)

Prposh n galerit e hekur-kromit
nuk ka qetsi
Me puls t shpejt, nn llambat e karbitit
pistolat shkruajn vargje n thellsi.
Ktu svalviten perdet n dritare
dhe sduket horizonti blu prtej
nuk shndrisin si pasqyr trotuaret
nuk murmurijn burimet n zabel.
Ktu dgjohen ve goditje me vare
dhe plasje minash
tendosen muskujt
djerst shkojn rrke
rnkojn shinat.
Ktu ve ujra rrjedhin e kullojn
kudo errsir,
ve lagshti.
Dhe, pandrprer, vjen turni e turnin ndrron
Dhe, pandrprer, pistolat shkruajn vargje
nn dritn e karbitit
n thellsi.
Pastaj parakalojn me radh vagont
si strofa poezie
t hekurta
t rnda
mbushur plot
me vargje minerale
me vargje lar nga djersa e minatorve
me copa minerali
q i shkulen gjoksit nga zemra.

VARRIMI I SHOFERIT

Pash procesionin e prmortshm
q prcillte n varr shoferin e ri
shoferin e vrar n kufi
Ishte mbrmje me bor
dimr
janar
mbi qytetin e mom malor
u var muzgu i zymt
fytyrvrar.
Varg i gjat njerzish e kamionsh
marshe funebr motorsh
N vend t temjanit
mbushte rrugn er e karburantit.
Dhe ishte mbrmje
Qyteti i mom shkmbor
E vuri muzgun si shirit zije n kraharor.

ARBRESHT

Kshtjellat ran t gjitha
me gjm.
E fundit Kruja
M e fundit Shkodra.
Kan mbetur n kmb
Vetm malet mbi kshtjella.
Atdhe
Lamtumir!
Npr fusha, rrotat e qerreve
ln vraga n baltn e rrugve
dhe zbresin rnkime drejt bregdeteve.
Mmdhe,
Lamtumir!
Shtyn era e vjeshts
flett e kputura
flett e arta
q shprndahen si emigrante
shtyn era e mrgimit
drejt rrugve t pafundme t bots
emigrantt, si flet t kputura.
Atdheu mbeti
prtej brylit t rrjedhs s jets
prtej mjegullave t vjeshts
prtej fletve dhe shirave q binin
prtej lotve q rridhnin.
Shtegtuan zogjt e arbrit
n vise t reja, t panjohura.
Ata q i futn dridhmn
m t fuqishmes perandori t rruzullimit
tani dridhen n lecka
n skelat e huaja
n pragun e dimrit.
Ktu sbn pun shpata
Ktu sbn pun trimria
Si shqipe pa flatra
emigrantt vuajn nga uria.
Po syt e pashuar u lshojn shkndija.

AFKA

afka si nj copz shum e kaltr
hapsirave t detit ngrihet dhe rreh kraht
Nga bregu e shikoj dhe e shikoj prmes stuhive
t lirn bij t valve q endet kaltrsive.

VJESHTA

Tej fashave t mjegulls, mbi shelgje
kuqlon i vaglluar horizonti
shigjet dallndyshja shket n lindje
Hapsirs enden re, t lehtza vela
N oborr t shkolls zilja tingllon
Mbi plazhet lakuriqe dridhen fletra
Na erdhi vjeshta, veshur me najlon
Na erdhi llrshprveshur, gjizbuluar
Fustane mjegullash i ndrron pr dit
N bahet prehrin e mbush me fruta
Korijeve nj kng mrmrit
Po ah! Veriu mizor e v prpara
Me vrshllim kamxhiksh, si i marr
mbi balt e shelgje rend ajo e mjera
dhe n lot e mbytur ikn duke qar.

POEMA E NJERIUT

Kur mbi njrin oqean shuhet e tretet ngadal
drita e dits
dhe kaltrsit e qiellit e t ujrave kridhen
n muzg
dhe agimi i kuq prkundet npr kreshtat e
valve
q ndjekin njratjetrn hapsirave pafund.
Kur mbi bronzin dhe granitin e kupolave
t qyteti verior
zbardh nata e bardh boreale
dielli i jugut ndez mirazhe fantastike
n shkrettirat e zhuritura tropikale.
Nga njri pol n tjetrin, nga nj gjersi n
tjetrn
o sa i madh e i pakufishm sht dheu yn!
Se nx dot muzgu agimin, se z dot nata
ditn
Po trolli i tij i pakufishm zvoglohet si nj
grim
sikur ta shohsh nga largsit e tmerrshme
t gjithsis
mes diejve dhe yjve q humbasin hapsirash
pambarim
ku se z dot bota botn, se z dot drita
dritn
dhe kometa dot kometn se arrin.

***

Jam bir i toks q sht bij e gjithsis
dhe ashtu si sht toka ime nj grimc n
rruzullim
ashtu jam un n gjirin e saj nj pik ves e
rim
jam nj bulz ves e agimeve toksore
nj bulz vese e mbushur me dritn e diellit
nj bulz vese e mbushur me lngun e
dheut
nj bulz vese e mbushur me kaltrsin e
qiellit
jam n mes t toks dhe gjithsis nj rruaz
ves e kuqe
e kuqe q n fillim
q kur lindi njerzimi
q n kohn e shpellave
q kur mbiu lisi
q n kohn e ushtave.
e kam marr dritn nga zjarri i diellit
dhe ushqehem me zjarrin e tij
n prjetsi.

***

Un jam fara q i dha lulzim antikitetit
jam fara q eli n poemat e Homerit
dhe n formulat e Pitagors e t Arkimedit
fara q u korr me shpat npr shekuj
q u gri nga breshrit e mitralozave
dhe u varros n gropat e predhave
fara q el sytha n studiot e shkenctarve
dhe q zbrthehet prej sinkrofazorve
Un e gjej veten n t gjitha koht
e gjej veten n t gjitha elementt
Prkundem n agimet e kuq n hapsirat e
oqeaneve
dhe regtij n kupolat e qyteteve n nett
polare.

***

Un jam ylberi q lidh me nyje gjaku t
gjitha racat
jam autostrada q largohet n thellsi t
rrafsheve t pasosura
dhe lidh shtetet dhe kontinentet e ndara
lidh qytetet dhe provincat e shprndara
lidh kombet dhe qytetrimet e prara
dhe jam piramida dhe hendeku dhe barrikada
ku ndahen n armiqsi t prjetshme klasat.
Un jam kryengritja q nuk e ul kurr flamurin
e saj
..........
dje lulzoja nn hijen e ushtave
sot lulzoj nn hijen e raketave
nesr do t lulzoj nn dritn e plastmas
t yjeve.
Un jam pika e qumshtit t kuq
shtrydhur nga gjinjt e gjithsis
un jam gjaku,
jam njeriu,
jam fantazia dhe arsyeja
jam forca dhe liria
dhe i prmbledh n shpirtin tim t gjitha
t gjitha bukurit
t gjitha fuqit
t gjitha madhsit

Prgatiti pr botim Hiqmet Meaj
(Botuar n "Gazeta e Athins", mars 2007)
Askushi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 02-11-2016, 20:33   #2
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Posts: 4,943
Thanks: 1,364
Thanked 2,246 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikve q jep: 80
edlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshm
Prgjigje e: Bilal Xhaferri

Sot sht datlindja e shkrimtarit Bilal Xhaferri, u lind m 2 nntor 1935 n Ninat, Konispol. Kur ishte vetm 8 vje i vdes e ama, kur ishte 10 vje regjimi komunist i pushkaton babn. I mbetur jetim, Bilal Xhaferri largohet nga vendlindja dhe rritet m shum vshtirsi, shkolln 7-vjeare e mbaron natn n Sukth, Durrs.

Autodidakt Bilal Xhaferri nis e shkruan duke arritur t botoj n gazeta t kohs…

N vitin 1966 i botohet vllimi me tregime “Njerz t rinj, tok e lasht”, libr q pati sukses ndr lexues n mbar vendin, por nga ana tjetr xhelozi ndr drejtuesit e Lidhjes s Shkrimtarve dhe Artistve n Tiran, ku ja bn ben… Poeti dhe prozatori i talentuar detyrohet t arratiset nga Shqipria dhe mbrrin n ikago, SHBA, ku vdiq m 14 tetor 1986, n rrethana misterioze…

…Pr bashkvendasit e mi nga Tropoja : -“A e dini se kur punonte n ndrmarrjen rruga-ura, Bilal Xhaferri, pr nj periudh kohe ka punuar n Tropoj!? Ka punuar n rrugn Bajram Curri-Fierz dhe pikrisht n kt koh viziton Kalan mbi 3 mij vjeare t Rosujes, ku frymzohet t shkruaj nj nga veprat e tij q trajton njrn nga kryengritjet e Batove…

Bashkngjitur me kt post nj poezi t Bilal Xhaferrit:

Nat ame…

Ndali apin kopeja e ulqve
N errsirn e thinjur me flok bore.
Ndali apin pran staneve t heshtura
Kopeja e egr e pyjeve ame.
S’dgjohen t lehura, s’dgjohen blegrima,
Nuk duken m zjarret ku dremitin obent.
Vetm deti rreh bregdetin me dallg pa pushuar,
Vetm hna porsi dele e ndar nga kopeja
Npr shtigjet e reve baret e vetmuar.
Ndali apin kopeja e ulqve
Dhe prgjon e uritur n errsirn thinjoshe.

Ku ini ju oben me gunat e bardha?
Ku i kini delet q blegrinin kullotave?
Ku i kini qiprat, ku kmbort si kmbana?
Ku i kini qent e staneve q ulurinin si luan?
Murrot, balot, gudot – armiqt tan t vjetr?
Ku jan q t’u tregojn me atallet e hekurt
Se si n shesh t lufts luftohet pr jetn?

Hesht n errsir amria shkrettir,
vetm dallga rreh parreshtur shkmbenjt kryeulur
Dhe jehona e saj e gjer npr natn joniane
Przihet me ulurimen e ulqve t uritur.
edlin nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 05-11-2016, 20:31   #3
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Posts: 4,943
Thanks: 1,364
Thanked 2,246 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikve q jep: 80
edlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshm
Prgjigje e: Bilal Xhaferri

N Tiran ditlindja e Bilal Xhaferrit. Shoqata patriotike “amria”, shkrimtar, kritik, njohs t artit, t afrm dhe miq t shkrimtarit jan mbledhur pr t kujtuar veprn e ktij njeriu atipik t letrave shqip.

bilala-xhaferrii1Politikani Shptim Idrizi ka mbajtur nj fjal tejet t veant pr nj politikan karriere.

sht e vshtir q nj politikan t flas pr nj poet, pr nj shkrimtar. Jo, sepse politikani nuk e kupton poezin, letrsin, madhshtin e ktij arti t lasht sa njeriu, por, sepse politika dhe letrsia jan n nj sherr t lasht.

Politika sht arti i kompromisit. Letrsia sht arti i rrfimit t sinqert. Politika sht lmi i konjukturs, letrsia sht armikja numr nj e konjukturs.

Bilal Xhaferri mori arratin, pasi e zun ngusht, sepse nuk shkoi pas konjukturs. Kjo, sepse ai besonte n vrtetsin e artit t tij dhe jo n konjuktur, prandaj ishte aq hasm i politiks.

Ndiqeni sa i vrtet ishte ky djalosh n poezin e tij:

Ti je nj pardesy

Tek ti fshfrijn t gjitha:

mendimet, pardesyja, zemra.

Ti je nj pardesy

dhe bota t duket si nj sallon mode,

ku parakalon si pardesy e dal prej garderobe.

Ti je njeri-pardesy.

T shoh tek zhdukesh prtej – fshfrim – npr er,

sikur t mos kesh qen asnjher.

Ja ku sht ky njeri, megjith madhshtin e s vrtets s tij, por dhe brishtsin prball konjukturs. Natyrisht, nuk jam un njeriu m i mir pr t br nj analiz letrare apo t’ju tregoj vuajtjen e brendshme t artistit q u prcoll tek t tjert me nj laps e letr. Un, mund t bj vetm nj gj t thjesht; t zhvesh pardesyn time si kryetar i nj partie politike apo nnkryetar i Kuvendit. T heq pr nj dekik petkun e politikanit dhe t shoh drejt e n sy nj shkrimtar q u prndoq nga e vrteta e tij.

shpetim-idriziMendoj se sot jemi mbledhur pr kujtuar ditlindjen e nj njeriu me prmasa t mdha, nj talenti q ndoshta nuk do vij m kurr, t nj trimi, i cili t gjith guximin e tij intelektual e derdhi n letrat shqipe. Bilal Xhaferri nuk uli kokn para fatkeqsis familjare, persekutimit, pati fuqin dhe u b vet. Mendoni sot nj puntor krahu q shtron rrugn Bajram Curri-Fierz dhe has kalan 3 mij vjeare t Rosujes n Tropoj. N mbrmje i lodhur, i kequshqyer me dritn e zbeht t llambs me vajgur shkruan nj rrfenj pr Baton e Iliris. Nj djal i amris q ngre n art majn e harts s Shqipris, kulmin e gegris.

Ky njeri, t cilit nuk i dhan shkoll, ju imponua me talentin e tij shkrimtarve t realizmit socialist. I bri q ta shihnin edhe ata burrat e propagands t Lidhjes s Shkrimtarve. Sipas meje, Bilal Xhaferrri sht nj personazh i romanit t Mihal Bulgakov, “Mjeshtri dhe margarita”. Ashtu si n Bashkimin Sovjetik t Stalinit, n Shqiprin e Enverit nuk kishte vend pr njerz q shkonin kundr rrjedhs. E prndoqn, e przun dhe n fund ndoshta dhe e vran. U munduan ta harrojn dhe ka gjasa t mundohen ende ta harrojn. Askush nuk u kujtua nga autoritetet pr kt shkrimtar t madh q t rrall i pati shokt, por pr fat t shumt i pati miqt.

Sepse, edhe un Shptim Idrizi pa pardesyn e politikanit jam nj mik i tij, jam nj njeri q ushqehem edhe me letrsin e tij, madje shpesh krkoj trimrin e tij q t dal kundr konjukturs. N mbyllje t ksaj fjale modeste dhe t shkurtr nuk do bj patetikun dhe t’i drejtohem poezis patriotike t tij, vargjeve q Bilali ka shkruar mjeshtrisht pr Kosovn apo amrin. Por, do kridhem n vargjet e liriks s tij, n mnyr q t ftoj dhe t mbramin prej jush n magjin e letrsis s vrtet:

Eja, trishtim,

eja me hapa fletsh q bien nga degt,

eja me hapa shiu q kputet nga flett…

Eja trishtim,

eja me hapa tingujsh q dridhen n mbrmje,

eja me hapa zemrash q rrahin me dhimbje…

Eja , trishtim,

o prehr i mbl q nuk m braktis kurr,

o streh e qetesis sime,

o ndrrime t mia,

o gji i shpress sime.

Eja, trishtim,

trishtim,

eja.
edlin nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 05-11-2016, 20:49   #4
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Posts: 4,943
Thanks: 1,364
Thanked 2,246 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikve q jep: 80
edlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshm
Prgjigje e: Bilal Xhaferri

Qiriu i Naimit

N vitrinn e libraris me llampa neon
bn drit “Qiriu” i Naimit.
E sjell n shtpi dhe, gjer natn von,
njlloj ai bn drit edhe n dhomn time.
Dhe flak e tij e mbl nuk zbehet asnj thrrime

prball abazhurit me drit elektrike.
Pastaj, kur zbardh dita, e shoh prsri:
as n dritn e diellit nuk zbehet flak e tij,
e zjarrta flak, e shenjta flak,
q digjet n prjetsi.
edlin nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 05-11-2016, 20:51   #5
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Posts: 4,943
Thanks: 1,364
Thanked 2,246 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikve q jep: 80
edlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshm
Prgjigje e: Bilal Xhaferri

Rinia ime

Nuk m vrapoi rinia
duke gjurmuar pulpt si shishe shampanje.
nuk m’u verbua rinia
pas ngjarjeve t fustaneve.
nuk m’u mbyll rinia
n parantezat e qepallave
t ndonj vajze sentimentale.
rinia ime zgjodhi nj tjetr drejtim,
zgjodhi t tjera ngjyra,
duke gjurmuar nj dashuri t madhe,
duke krkuar nj lumturi t madhe,
si n nj aksion t pandrprer,
nga kantieri n kantier,
nga ferma n ferm,
nga miniera n minier;
rrugve t atdheut.
Ajo mbarti t gjtiha ngjyrat e baltrave
dhe tani e shoh tek digjet
kuror sipr dheut,
si nj ylber i pjell nga mitra
e shtrngatave.
edlin nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 05-11-2016, 20:56   #6
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Posts: 4,943
Thanks: 1,364
Thanked 2,246 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikve q jep: 80
edlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshm
Prgjigje e: Bilal Xhaferri

Atdheu


E para mjegull e Shtatorit
Porsi qefini te mbuloi
Sa shpejt nga syte atdhe me humbe
Sa shpejt erresira te gllaberoi

Si djerse te ftohta ndrinin naten
Mbi ballin tend te argjendte yj`
`Me tel me gjemba gjoksi yt
I lidhur mbeti ne kufi.

Ashtu te lashe i shtrenjti vend
Dherrugen mora per ketej
Ku valle me con kjo rruge e larget?
Kur valle serish tek ti do te kthej?

Floriri i vargjeve te mia
U shkri per ty me dhembshuri
Tani si hekur shpirti im
Me lot u ndryshk dhe u nxi…

Si djerse te ftohta ndrinin naten
Mbi ballin tend te argjendte yj`
Me tel me gjemba gjoksi yt
I lidhur mbeti ne kufi.

Ashtu te lashe i shtrenjti vend
Dhe rrugen mora per ketej
Ku valle me con kjo rruge e larget?
Kur valle tek ti do te kthej?
edlin nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 05-11-2016, 21:05   #7
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Posts: 4,943
Thanks: 1,364
Thanked 2,246 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikve q jep: 80
edlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshm
Prgjigje e: Bilal Xhaferri

Enver Hoxha mban fjalime…
Ishte nj koh kur, edhe ndonj krism sikur t delte nga halet e Mosks dhe t Beogradit, Enver Hoxha do t prplaste duart i mallngjyer n Komitetin Qndror n Tirann e Re: “Rroft shoku i madh Stalin! Lavdi t prjetshme shokut Tito, mikut m t shtrenjt t partis e t popullit ton”!

M 1948 avazi ndryshoi:

“Posht Titua, armiku m i madh i partis e i popullit ton, tradhtari i komunizmit…”

M 1958:

“Shoku Tito sht komunist i madh. Miqsia midis dy partive tona sht kalitur n zjarrin e lufts…”

M 1968:

“Revizionisti Tito, i shitur te kapitalizmi…”

Pr nj erek shekulli, do vit e do muaj, do dit e do or, me rast e pa rast, Enver Hoxha frynte e shfrynte bulit e dhjamura:

“Rroft sa malet tona Partia komuniste e Bashkimit Sovjetik! Pa Bashkimin Sovjetik nuk ka Shqipri t lir! Bashkimi i madh Sovjetik sht fanari ndriues, sht dielli q na bn drit, sht shptimtari, mbrojtsi yn.

Miqsia me Bashkimin Sovjetik sht guri themeltar i t gjitha fitoreve t popullit ton. Rroft uniteti i elikt i miqsis son…”!

Pastaj avazi ndryshoi prsri:

“Revizionizmi sovjetik sht armik i betuar i partis son”. “Edhe sikur t shtrihet pr t vdekur revizionizmi sovjetik, ne nuk do t’i japin asnj pik uj…(!) Rroft Kina e madhe motr! Miqsia me Kinn 700 milionshe sht e prjetshme, e pavdekshme! Posht Hrushovi! Rroft Maua! Maua sht dielli, sht korifeu, sht strategu yn, sht…”

Dhe prsri:

“Veprimet armiqsore t Kins kundrejt partis dhe vendit ton… Tradhtia e Kins kundrejt parimeve t marksizm-leninizmit…

Posht Kina! Rroft… Greqia!… Greqia motr… Dy popujt tan vllezr…”

Ky shkrdhat plak, q e msoi zanatin e shkrdhats qysh n t ri dhe iu b kodosh partis dhe kliks s tij pr nj koh kaq t gjat, tani, m n fund, i gjeti vllezrit e vrtet… n Athin. Tani kalit t krushqive i sht mbledhur litari, i kan rn dhmbt dhe ka mbetur i vetmuar, i lidhur te huri i kodoshllqeve t turpshme, me vesht drejtuar nga halet e Athins.
edlin nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 05-11-2016, 21:10   #8
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Posts: 4,943
Thanks: 1,364
Thanked 2,246 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikve q jep: 80
edlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshm
Prgjigje e: Bilal Xhaferri

Kush i zgjodhi e kush i votoi ?
Kur sulltanit Enver Hoxha i erdhi exheli, ai u la fjale te tjereve qe te vinin ne vend te tij Ramiz Aline. Ata thane "Amin, o hoxhe" e Ramiz Alia u be sulltan.

Sulltani Ramiz Alia ndryshon nga merhumi Enver Hoxha.Shoku Ramiz eshte shume njerezor. Enver Hoxha i hante njerezit te gjalle, nga koka te kembet, kurse shoku Ramiz i ha njerezit te gjalle nga kembet deri te koka.

Ne vathen e Komitetit Qendror tani shoku Ramiz eshte derri numer nje. Sa derra te tjere me zile jane ne ate vath ? Une nuk e di. me kane thene qe ne Byrone Politike jane nja njembedhjete. Ose mund te jene nente ose trembedhjete. Po te isha i sigurt per numrin, e po te dinja emrat e tyre, do ti kisha shkruar ata emra te medhenj e te lavdishem ne balle te secilit ne vizatimin e kesaj faqje.

Cudia ime me e madhe eshte se une nuk di si kane hyre ata derra e derrkuqer ne ate vath. Afer men, kane hyre me te zgjedhur e me votime. Po kush i zgjodhi e kush i votoi ? Partia, kush tjeter. Une nuk jam aq i pa gdhendur qe te pyes :
Po Partine kush e zgjodhi e kush e votoi ? Nje pyetje e tille eshte absurde.Si mund te votohet e si mund te zgjidhet Partia ?

Partia eshte mbi te gjitha, mbi qeverine, mbi popullin, mbi Shqiperine, mbi Perendine. Ja qe keshtu eshte. Partia udhezon, Partia urdheron, Partia te merr token, Partia te merr shpirtin, Partia te le pa fe, Partia te le pa bese, Partia te le pa atdhe, Partia te ndan nga gjithe rruzullimi, Partia te kalb ne kampe, Partia te shkrin si qiri te bishti i kazmes, Partia te spiunon, Partia s'te le te flasesh, Partia s'te le te heshtesh, Partia te trullos me doktrina, te shushat me dokrra, ta jep buken me liste, te mban ne tmerr e terror ne gjendje shtetrrethimi per 40 vjet.

E si mund te pyes une pastaj :
Po Partine kush e zgjodhi ? Nje Parti qe ben gjithe keto udira, e nje miljon udira te tjera te ketij lloji, s'ka nevoje te zgjidhet e te votohet. Partia nuk zgjidhet e nuk votohet. Partine e krijoi shoku i dashur Enver Hoxha me ca derrkuqer te tjere, po ata te tjere nuk e kishin trurin njelloj si te shokut te dashur Enver, keshtu qe ai i hengri te gjalle nje e nga nje me dashuri te madhe
edlin nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 06-11-2016, 19:46   #9
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Posts: 4,943
Thanks: 1,364
Thanked 2,246 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikve q jep: 80
edlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshm
Prgjigje e: Bilal Xhaferri

27.al
Bilal Xhaferri, shkrimtari q sfidoi prndjekjen komuniste. Rrfimi motrs Antika: Ishte 12 vje, ndrsa un isha 4. Qaja shum kur i thosha: Dua maman! E ai m prgjigjej: Maman ton e ka marr Zoti dhe nuk e ngjallim dot m. Dua baban… Babain do ta ngjall … e un prisja….

Biri jetim i amris, poeti i “nemun” Bilal Xhaferri
HIJET E SHQIPRISTELEGRAMA
Nga Media 1 or m hert0

bilali
Bilal Xhaferri, shkrimtari q sfidoi prndjekjen komuniste. Rrfimi motrs Antika: Ishte 12 vje, ndrsa un isha 4. Qaja shum kur i thosha: Dua maman! E ai m prgjigjej: Maman ton e ka marr Zoti dhe nuk e ngjallim dot m. Dua baban… Babain do ta ngjall … e un prisja….

Biri jetim i amris, thirrej Bilal Xhaferri. Nna e kishte ln jetim n moshn 8 vje, bashk me katr motrat e tij, m e vogla 4 vje. Pas dy vitesh, komunistt i pushkatuan edhe babain, Xhaferrin. Drama e pes fmijve jetim sa vinte e bhej m e rnd nn strehn e varfr t gjyshit t tyre t verbr. Ja si e dshmon motra e Bilalit, Antika:

“Ne ishim pes fmij. Nna na vdiq shum e re n vitin 1943, Bilalin e la 8 vje, pas dy vjetsh na pushkatuan baban! Na mori gjyshi n shtpin e tij t na rriste. Un isha m e vogla. Babai m la 4 vje. Gjyshi ishte plak, i smur dhe i verbuar nga syt. Jetonim n nj varfri t tmerrshme. Ather kishte filluar lufta e klasave, nga Partia Komuniste. N fshat filluan t na prbuznin, qoft edhe me sy, kur na hasnin rrugve. Bilali, si vllai m i madh, n moshn 10 vje na u b nn dhe bab. T prinderit-e-bilal-xhaferrit-1-e1455201551652-628x381gjitha hallet e familjes ran n kurmin e njom t tij. Pasi mbaroi shkolln fillore 4-vjeare, pr dy vjet “gjezdiste” pr t punuar, q t na ushqente. Rraskapitej fshatrave pr nj cop buk, dhe nj dit mori rrugn pr tek halla n Sarand. Ishte 12 vje, filloi pun si shprndars letrash dhe gazetash n Postn e Sarands. Ecte n kmb npr moalet e fshatrave t Vurgut t Sarands, zbathur pr 10 -11 or n dit. N do dy jav dhe sidomos ditn e festave, vinte n Ninat pr t na sjell ndonj lek dhe ushqime q i blinte me trisk n qytet, t na gzonte neve dhe gjyshin. Pr nj nat q rrinte me ne, bnte shum or udhtimi n kmb.

Mbaj mend q kur isha e vogl qaja shum, qaja e qaja. Kujtoja se t vdekurit ngjalleshin dhe vinin prsri n shtpi dhe kur shihja q t gjith fmijt e tjer jetonin t qeshur e t lumtur me prindrit e tyre, mrzitesha q mamaja dhe babai yn nuk po vinin prsri. Dhe qaja e qaja. Pr kt arsye Bilali m kshillonte e kritikonte her-her.

– Ke vllain ktu, – m thoshte.

– Dua maman! – ia ktheja e ligshtuar.

– Maman ton e ka marr Zoti dhe nuk e ngjallim dot m.

– Po ku sht Zoti? – e pyesja un.

– Ai sht n qiell dhe sht aq i madh sa sundon mbi gjithka.

– Po babain? – pyesja un srish.

– Babain do ta ngjall un, – m prgjigjej. – Un mbaja shpres se vrtet ai do ta ngjallte babain, ashtu si m premtonte. Mirpo nj dit ai u largua nga fshati yn dhe ne motrat mbetm vetm. Na e largoi jeta e vshtir vllan. E oi larg n Veri. Kaluam disa vite pa u par dhe nj dit nga ditt m ra n dor libri i tij i par “Njerz t rinj, tok e lasht“. Se kush ma solli e ma tregoi… M ngjan, nj nga shoqet e mia q ia kishte marr msuesit t letrsis… Pash at libr dhe kur lexova emrin “Bilal Xhaferri” n kapakun e tij ather kuptova se im vlla e kishte mbajtur fjaln, e ngjalli vrtet emrin e babait ton. Se babai yn quhej Xhaferr dhe megjithse ishte i pushkatuar si armik i shtetit komunist, Bilali pati kurajn ta nxirrte at emr n nj libr. Ky ishte nj veprim shum i guximshm, pasi askush nuk guxonte t’i prmendte njerzit e pushkatuar n at periudh.

Dashuria e ndaluar e Bilal Xhaferrit

bilala-xhaferrii1Kadife quhej vajza nga fshati Kull q dashuroi shkrimtarin e internuar dhe bashk me t humbi gjith rinin e saj. Ishte koha, kur Bilal Xhaferri ishte i internuar n Kull. Askush nuk e prfillte. Ishte armiku i popullit. Por, msuesja e fshatit e ndiqte kmba-kmbs at dhe jo pr ta prndjekur, porse ishte dashuruar me t. Ishte vajza e kryetarit t Kshillit dhe n at pozit, lidhja me Bilalin ishte e pamundur. Megjithat, ajo guxoi e iu afrua deri natn fatale, kur dhe do t merrte tatpjetn jeta e saj dhe e familjes s saj.

“Kur mora vesh se n fshatin ton, ka ardhur i internuar nj shkrimtar, kurioziteti nuk m la t qet, pasi letrsia m ka plqyer shum. Pyeta Janin, operativin e zons, q shfaqte ndjenja simpatie pr mua. Operativi m tregoi se shkrimtari quhej Bilal Xhaferri dhe ishte njeri i rrezikshm. Ai guxoi t kundrshtonte romanin e Kadares q sht idhulli i jon, por m keq, se sht djali i armikut t popullit. Kur msova q ai kishte guxuar t prballej me Kadaren, krshria dhe dshira grindeshin brenda meje, pr t njohur nga afr shkrimtarin, q paraqiste shum “rrezikshmri”. E ruajta n mbrmje, qe ta shihja, kur merrte bukn tek furra e fshatit dhe si hije i shkova nga pas, q t msoja ku jetonte dhe me k, pasi zona ku ishin t internuarit ishte e veuar nga banort e fshatit. E shihja, kur ecte vetm, i heshtur, me gjysm buke nn sqetull. Nga paraqitja e jashtme s’ta mbushte syrin, megjithse u gzova q shkrimtari sfidoi kureshtjen time. Por reflekset e gzimit, rrezikonin q ta njihja nga afr. M kujtohet, kur u fsheha pas nj kaubeje n rrug, kur ai zbriste nga furra e buks dhe po e prisja q t kthehej si gjithmon me bukn nn sqetull. Ishte shum ftoht dhe sekondat bheshin or. Ai po afrohej, por s’ishte vetm. Po ecte me mullixhiun, u nda nga ai dhe hyri brenda n banesn e tij. Kontrollova me sy rreth e qark, mos m shihte njeri, dhe i rash ders me gjith forcn e padurimit.

– Kush sht? – U dgjua zri i tij.

– Jam un msuesja e fshatit, – i thash.

Ai e hapi dern i habitur dhe tha:

– Mos keni ardhur gabim, un s’kam fmij n shkoll, m tutje sht nj familje q i ka fmijt n shkoll.

– S’kam ardhur pr fmijt e shkolles, kam ardhur pr ty!…

Ai shtangu n kmb i friksuar, kurse mua m’u duk se t gjith botn e kisha ulur n gjunj para meje. E ndjeva se ftohtsia e friks s tij dhe rreziku im, ishin ngrthyer n forcn e magjis s dashuris, q n takimin e par. Takimet pasuan njri pas tjetrit! Miqsia e jon ndrtoi mure ndrrash. Shpesh her m thoshte:

– T lutem, mos m’i shto andrallat. E lm me kaq lidhjen ton. Ishte dhurat e Zotit! Ai, na dhuroi aste t bukura dhe ai na i mori! Un s’jam njeriu i duhur pr ty. Kuptoje, Kadife, ne jemi dy kulme t ndryshme. sht shum e rrezikshme ardhja bilal-xhaferri-librie jote tek un…

Por un e dija rrezikun q m kanosej, megjithat Bilalin e doja, se ishte njeri i zgjuar, me nj shpirt t madh. N pak koh fillova t bija n sy me lvizjet e mia. Nj nat i gnjeva n shtpi, se do t flija tek Lumja (kolegia ime q kishte ditlindjen). Edhe Lumja thuri t njjtn gnjeshtr tek babai im, i cili na besoi. Banesa ku jetonte Bilali, ishte nj barak e improvizuar, ngrehin vetm prej dheu, ku as pr bagtit nuk ishte e prshtashme, megjithat un ndihesha mir n prani t tij. At nat ndodhi historia e tmerrshme e jets time. Kishte kaluar ora 12 e nats! Isha strukur brenda tij, dhe gjumi s’po m zinte, ca nga t ftohtit, ca nga frika. Kur befas ra dera, nga forca e shkallmimit me shkelma. Nuk shihja asgj nga errsira se kandili kishte filluar t shuhej. Dgjova fyerje nga m banalet e m njerzoret. Ishte operativi i policis, sekretari i partis dhe babai, q brtisnin:

– H, more klysh bushtre, k kurv ke futur sonte n shtrat? Ke filluar t na e degjenerosh rinin e fshatit me shkrimet e tua.

S’durova dot dhe i prgjigjem me t njjtin ton:

– Mjaft baba! Ky s’ka faj, un kam ardhur ktu vet, me dshirn time. Ja ku m ke, m vrit po deshe!…

– Jo – tha operativi (puntori i Sigurimit) – ky t ka mashtruar, dhe e trhoqi zvarr pr ta nxjerr prjashta.

– Ky maskara do t prfitoj nga ti, t nxjerr sekretet e partis. Ky sht bir armiku dhe si i till do t shkoj atje ku e ka vendin.

Bilalin at nat e mbajtn t lidhur me pranga n zyrn e operativit, n qendr t fshatit, kurse mua, n zyrn e sekretarit t partis. Nuk i harroj kurr presionet q ushtronin pr t m mbushur mendjen t firmosja deklaratn e hartuar prej tyre, me an t s cils, mund t’i kishin duart t lira pr t dnuar Bilalin. Por, un nuk pranova kurr t fundosja me t padrejt njeriun q desha me gjith shpirt. Edhe pasojat pr mua dhe familjen time ishin t rnda: baban e prjashtuan nga partia, e hoqn nga kryetar i kshillit, dhe si ndshkim, e drguan t punonte n nj brigad me Bilalin. Mua m hoqn nga arsimi dhe me uan puntore n ferm. S’e duroja dot baltn q m hidhnin syve injorantt e fshatit dhe mbylla syt, u martova me nj burr t ve n Rumanat, i cili ishte babai i tre fmijve. Pas nj muaji, kur u ktheva n dern e babs (si e do zakoni), nna m tha fshehurazi n vesh:

– Kadife, shkrimtari yt sht arratisur nga Shqipria, kshtu thon t gjith n fshat.

bilal8_bardheziBilal Xhaferri ishte nj ndr shkrimtart m t talentuar gjat komunizmit. Ai u arratis nga Shqipria pasi u persekutua nga regjimi komunist. Ndrroi jet n spital, n ikago n rrethana t panjohura.

N maj t vitit 1995, Presidenti i Republiks e dekoroi me medaljen “Martir i demokracis” me motivacionin “Pr prkushtim si publicist e politikan disident n luftn kundr komunizmit e diktaturs, pr aspiratat e tij thellsisht kombtare e demokratike“.

Dy fjal nga Sabri Hamiti pr poetin e nemun:

Bilal Xhaferri ishte nj shkrimtar i rrnjve t etnis n vitet gjashtdhjet, kur letrsia shqipe ose lavdronte idet e socializmit, ose fitoren n Luftn e Dyt, duke e thjeshtsuar kt n absolutin ideologjik t prparimit. N kt aspekt, Xhaferri duket i vetmuar pr kohn, duket i lidhur me letrsin e paralufts; po ky tashti t kaluarn nuk e shikon n stilin e himnizimit e t lavdit, si mbshtetje pr problemet aktuale, po pikrisht duke marr nj qndrim krkues e kritik pr t kapur esencat krahas situats kalimtare. N kt vshtrim, krkimi letrar i Bilal Xhaferrit n t shkuarn, n rrnjt etnike, nuk bhet si shpalim dhe fascinim me t kaluarn, po pikrisht si krkim pr t br ndrkomunikime t kohve. (Sabri Hamiti) n “Poeti i nemun: Bilal Xhaferri“
edlin nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 13-03-2018, 22:39   #10
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Posts: 4,943
Thanks: 1,364
Thanked 2,246 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikve q jep: 80
edlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshm
Re: Bilal Xhaferri

Kosova e tradhtuar


Me datn 8 dhe me datn 23 Prill 1981 gazeta "Zri i popullit" ne Tirane boto! dy artikuj rreth ngjarjeve n Kosov. Kta te dy artikuj u botuan me nj vones kriminale, vet'm pasi Kosova u la me gjak dhe vetm pasi shtypi botror per disa jav me radh vazhdonte t jepte te dhna mbi tragjedin q p zhvillohej n qytetet e n fshatrat e Kosovs, ndrsa Tirana bnte sehir, heshtte dhe priste me gjakftohtsi se si do t prfundonte kasaphana.
"Zri i popullit" e shpjegon kryengritjen n Kosov me shkaqet e prapambetjes ekonomike te krahins. Krkesat kombtare, te cilat jan baza, fryma dhe shpirti i kryengritjes, u lane fare n heshtje n artikujt e asaj gazete. Megjithse ktu nuk ishte rasti per lavdrime t Belgradit, "Zri i popullit" nxitoi ti lavdronte "zotrinjt" jugosllav per prparimet q ato paskan sjell ne Kosov ne fushn e edukimit, t arsimit, t kulturs, t shkencs dhe tekniks, te folklorit, t kngve dhe valleve, t muziks, t letrsis, t albanologjis, (te gjitha kto numrohen nj per nj n nj paragraf t gjat n artikullin e dyt t gazets) dhe kto prparime thuhen n at artikull, jan bre "krah per krah" me prparimet e popujve t tjer t Jugosllavis.
Dhe prparime t tilla vihen n dukje pikrisht n kohn kur studente* dhe nxnsit kosovar prleshen me ushtrin dhe me policin serbe duke protestuar per prapambetjen e kulturs dhe t arsimit n Kosov, per shkatrrimin e orientimit kombtar t edukimit neper shkollat e krahins me ardhjen n fuqi t sistemit t ri arsimor.
Duke ngulur kmb ne shpjegimin e demonstratave n Kosov me ann e prapambetjes ekonomike, "Zri i popullit", si nj ndr pasojat e ksaj prapambetjeje prmend papunsin n krahin, si dhe emigrimin e kosovarve per t gjetur pun n vende t tjera. Ne kt kategori gazeta fut edhe 250.000 kosovar q jan shprngulur nga Kosova dhe jan vendosur n Turqi vetm per t gjetur pun, ashtu si kan shkuar edhe mijra t tjer n shtete t ndryshme t Evrops dhe n Shtetet e Bashkuara t Ameriks. N rastin e kosovarve t shprngulur n Turqi, gazeta nuk shikon ktu manovrimet e shmtuara t qeveris s Belgradit n shkombtarizimin e shqiptarve t Kosovs, regjistrimin e tyre si turq dhe shprnguljen ne Turqi.
"Zri i popullit" nuk e le ktu rastin q t kaloj pa u kujtuar "Xhentlmenve" jugosllav q, ndrsa n Jugosllavi papunsia ben krdin, n Republikn Socialiste Popullore t Shqipris kjo gshtje sht "zgjidhur" dhe gjat 36 vjetve asnj shqiptar nuk sht emigruar nga Shqipria per t gjetur pun n vende t tjera. Po gazeta harron nj cerek milioni shqiptar t arratisur gjat ktyre 36 vjetve, nj gerek milioni puntor dhe fshatar, studente dhe ushtar t shprndar ne t katr ant e bots, t rrzuar me plumba dhe t hedhur ne ere me mina neper kufijt e rrethuar me tela, t kapur t gjall dhe t prplasur neper burgje, kurse familjet e tyre lngojn per dekada me radh neper kampet e prqndrimit, si ne koh lufte, q nga Borshi i Sarands deri n Spa te Mirdits.....

Duke cituar akuzat e shtypit jugosllav, sipas te cilave "Shqipria Socialiste ka gisht ne demonstratat e Kosovs" dhe "Shqipria Socialiste sht bashkuar me reaksionin kroat, sloven dhe shqiptar ne mrgim" ose "Shqipria bashkohet me ato shtete t cilat duan shkatrrimin e federats jugosllave", gazeta "Zri i popullit" reagon me nj revoltim t paprmbajtur. Ajo i quan kto akuza jugosllave "monstruoze".
Nga prmbajtja e disa paragrafeve njri pas tjetrit, si edhe nga prsritjet e shpeshta n t dy artikujt e pare t gazets, dhe n nj tjetr me von, e aq me shum nga vet fryma q i prshkon kta artikujt, del e qart frika e kliks se Enver Hoxhs se mos zjarri q shprtheu n Kosov prfshin tr Shqiprin. Atje del e qart q artikujt u shkruan jo per t protestuar, jo per t demaskuar autoritetet jugosllave per krimet shtazarake q p kryejn n Kosov, por vetm per t siguruar ato autoritete q klika e Tirans vrtet nuk ka gisht n Kosov. Ngjarjet n Kosov jan pun e brendshme e Jugosllavis dhe ne nuk ndrhyjm n punt e bredshme t atij shteti, ngul kmb gazeta. Ne kemi luftuar krah per krah me ju dhe jemi gati t luftojm prsri krah per krah kundr imperializmit amerikan dhe revizionizmit e socialimperia-lizmit sovjetik, ne nuk e kemi krkuar kurr Kosovn, ne nuk kemi patur dhe nuk kemi krkesa territoriale n Kosov. Prse na akuzoni ne? Sepse shkruam nj artikull me datn 8 Prill, domethn vetm nj muaj pasi ju e mbytt me gjak Kosovn? Po ne vetm prsritm ato q tha tr shtypi botror, e asgj me shum. Dhe fundi i fundit nj artikull n gazet sht vec artikull gazete. "Zri i popullit" shprehu vetm opinionin e vet, si beri gdo gazet tjetr n bot. A mos protestuam ne zyrtarisht kundrejt vrasjeve q bte ju mbi popullin shqiptar n Kosov? A mos morm ne ndonj mas per t ndrhyr ushtarakisht dhe per t ndaluar dorn tuaj gjakatare q t mos kosiste me breshri plumbash lulen e rinise kosovare? A mos e ngritm ne zrin n Kombet e Bashkuara kundr jush? Tregohuni gjakftoht. Mos na akuzoni ne. Demaskimi q ne ju bjm juve n gazet sht nj prsritje e demaskimit q ju ben gjith bota, dhe ne e bjm kt vetm prt'ju treguar q fajin e keni ju vet per ngjarjet e Kosovs dhe q akuzat tuaja kundrejt nesh jan pa baza. Ne u treguam gjakftoht gjat ngjarjeve n Kosov. Gjakftoht kur gjaku i nxeht i rinis kosovare derdhej anemban Kosovs pra, dhe ju duhet t tregoheni p ashtu gjakftoht. N "Zrin e popullit" del hapur q shtypi i Tirans u zu ngusht. Ai heshti aq sa mundi, pastaj u detyrua t prsris ato q tha e gjith bota. Dhe kt e bri per t justifikuar veten dhe per ta nxjerr klikn e Enver Hoxhs me faqe t bardh prpara rinis kosovare t tradhtuar, t lne n mshirn e kthetrave t kasapve t Belgradit. "Zri i popullit" sjell nj argument "t forte" per t cfajsuar Tirann e cila u akuzua nga Belgradi si nj inisiatore e ngjarjeve t Kosovs.
"Prse nuk shkaktuam ne armiqsira dhe prse nuk shpifm t paktn nj vit me pare apo t paktn nj muaj me pare se t fillonin trazirat n Kosov"?
Vrtet, prse?
Nuk ishte nevoja per "shpifje". Nqoftse, sipas "Zrit t popullit" shkaqet e kryengritjes n Kosov ishin prapambetja e madhe ekonomike, mjerimi, shtypja, vuajtja e popullit kosovar, ather prse qeveria komuniste e Tirans s Re nuk u interesua pran autoriteteve jugosllave per prmirsimin e gjndjes? Prse heshti nj muaj me pare? Prse "Zri i popullit" nuk i tregoi bots "me gjakftohtsi" prpara se t nxeheshin gjakrat, per mjerimin e padurueshm q mbretronte n Kosov? Sepse Sulltani i Tirans e ka patur dhe e ka mizn n ksul.
.....
Nqoftse ai do t guxonte t hapte gojn, ather Kral Titua nga Belgradi do t'ia prplaste menjher n fytyr dhe do ti tregonte per mizorin rrnqethse q mbretron n Shqipri. Kshtu te dy despott i vun gunn mjerimit q mbretron n Shqipri dhe n pjesn tjetr t Shqipris - ne Kosov, - dhe rane n ujdi per marrdhnie ekonomike dhe tregtare, marrdhnie kto t leverdisshme me shum per Jugosllavin, e cila ktu gjeti rastin per t shfrytzuar pozitn e vshtir t Shqipris se izoluar dhe per t shfrytzuar me kt rast ekonomin e vendit ton, pasurit e toks son, djersn dhe mundin e popullit ton, ( ashtu si bri nga 1945 deri me 1948.)
"Zri i popullit" bie n kundrshtim me vetveten pothuaj n cdo paragraf. Ndrsa ajo teorizon n artikujt e saj rreth marksizm-leninizmit dhe internacionalizmit komunist, sht e detyruar n t njjtn koh q t polemizoj me udhheqjen jugosllave e cila hidhet me egrsi kundr nacionalizmit dhe irredentizmit, - pra n kt rast sht e detyruar t bjer n pozitn e mbrojtjes s nacionalizmit, (bile diku dhe ja shpjegon udhheqjes jugosllave se 'sht nacionalizmi nga pikpamja gjuhsore), p sapo bie n kt pozit nacionaliste, (vetm per hir t polemiks), humbet menjher n humnern e internacionalizmit dhe kthehet prsri kundr nacionalizmit, kundr lvizjes nacionaliste shqiptare, kundr partive nacionaliste shqiptare, kundr emigracionit nacionalist shqiptar.
Tmerrin q Balli Kombtar i futi partis komuniste gjat lufts, e ruan akoma n zemr klika e klanit t Enver Hoxhs. Per ti bre qejfin Belgradit "Zri i popullit" ne artikullin e vet i fut n nj thes ballistt me ustasht dhe me cetnikt. "Asgj nuk i bashkon shqiptart me ustasht, me cetnikt dhe me ballistt" - shkruan ajo. "Prkundrazi, shqiptart kudo q te jen luftojn kundr tyre, se ata kan qen dhe jan armiq t popullit ton, jan vrass dhe mercenar n shrbim t imperializmit amerikan dhe socialimperializmit sovjetik, etj., q punojn n cdo mnyr te shkatrrojn Republikn Socialiste Popullore t Shqipris dhe Repblikn Socialiste Federative t Jugosllavis".
E ekzaltuar deri n kup te qiellit, p n te njjtin paragraf, gazeta u hidhet ne qaf xhentlmenve jugosllave dhe i siguron ata q nqoftse Jugoslavia do t ndodhet n rrezik q t rrnohet, komunistt shqiptare do t shkojn si bashibozuk te luftojn per ta shptuar perandorin komuniste jugosllave nga rrnimi. Ktu "Zri i popullit" i kalon t gjith kufijt e retoriks dhe e quan si nj veprim "hyjnor" prkrahjen q do t mund ti jap regjimi i Enver Hoxhs Jugosllavis federative.
Atje ku i ha Belgradit, atje e krruan Tirana. Nqoftse per Jugosllavin komuniste nacionalizmi i kombsive t ndryshme n at vend sht armiku me i rrezikshm, se ai nacionalizm krkon shkatrrimin e tiranis komuniste dhe lirimin e kombeve t Jugosllavis nga sundimi i egr serbomadh i Belgradit, ashtu nacionalizmi shqiptar sht armiku me i rrezikshm i komunizmit t Tirans, se ai nacionalizm krkon shkatrrimin e tiranis s egr t tiranve t Tirans dhe clirimin e popullit shqiptar nga ajo fole gjarprinjsh.
Gazeta "Zri i popullit" e di nga vjen rreziku i vrtet, prandaj ajo shpall botrisht q nuk ka pajtim me nacionalistt shqiptare, kurse me komunizmin jugosllav p, ka pajtim dhe bile pajtim hyjnor. Vetm duhet q jugosllavt t mos sillen keq dhe brutalisht me Kosovn, p duhet t sillen me gjakftohtsi, me urtsi ata duhet te vendosin nj stabilitet shpirtror, politik dhe ekonomik n Kosov.
Ju mund te pyetni: Po 'do t bhet nqoftse jugosllavt nuk i marrin parasysh kto kshilla t urta, evangjelike dhe vazhdojn si deri tani t terrorizojn popullin shqiptar ne Kosov?
Asgj. Asgj nuk do t ndodh. Kshtu thot "Zri i popullit".
..........
Ktu nuk ka asnj paralajmrim, asnj qndrim t vendosur nga ana e Tirans. Vetm akuza dhe kundrakuza, vetm kshillime te prulura, vetm lehje si ato t nj qeni t zgjebosur.
Kur tjetri te ka vne posht dhe t ngul thikn n gjoks, kurse ti i thua: "Po me re edhe nj her, asgj e mire nuk do t dal nga kjo" ti tregon q ke vdekur dhe ke mbaruar dhe s't ka mbetur me fuqi t luftosh per jetn tnde. Kur tjetri te ka vne posht dhe t ngul thikn n gjoks dhe ti i thua: "Sillu mire me mua, tregohu i urte, mbaj gjakftohtsi, mos u sill me barbarizm...." ti tregon q ke vdekur dhe ke mbaruar dhe duhet t zhdukesh nga faqja e dheut, duhet t varrosesh nj her e prgjithmon.
Kurse kombi shqiptar nuk sht vne n nj pozit kaq t prulur, kaq t poshtruar, kaq t turpshme, sic sht vne ksaj radhe me qndrimin q mbajti klika e Enver Hoxhs ndaj kryengritjes s Kosovs. Shtetet e tjera n kt bot moderne protestojn dhe per me t voglat padrejtsi q mund tu bhen popullsive t tyre t cilat jetojn si minoritet n shtetet fqinje, kurse Tirana nuk guxoi ti bnte nj protest zyrtare qeveris s Belgradit n kt kriz t madhe kombtare t vendit dhe t popullit ton, nuk guxoi t protestonte zyrtarisht per vrasjen e qindra, e Perndia e di, ndoshta mijra shqiptarve n Kosov, per arrestimet, burgosjet, prndjekjet mizore, per masakrimet, torturat, tmerrin q p mbjell ushtria dhe milicia serbe n familjet shqiptar anemban Kosovs.
N "polemikn" me "xhentlment" jugosllav "Zri i popullit" u kujton atyre cshtjen e Triestes, t Puljes e te Rjeks dhe i siguron q ata kishin t drejt kur i krkonin kto toka n Konferencn e Parisit. Po prse nuk u kujtuat ju n at koh dhe per ekzistencn e nj popullsie shqiptar, e treta n numr prsa i prket popullsis s Jogosllavis, e cila duhej t ishte bashkuar me Shqiprin?! - i pyet "Zri i popullit" ata.
Per kt pyetje idiote t "Zrit t popullit" kundr-pyetja me e natyrshme sht kjo: Prse duhet t kujtoheshin udhheqsit jugosllav per nj t drejt kaq t madhe, jetike t kombit shqiptar? Duhej t ishin shqiptart ata q t kujdeseshin q ta krkonin kt t drejt.
N t vrtet shqiptart e krkuan kt t drejt. E krkuan shqiptart nacionalist n mrgim. E krkuan nacionalistt shqiptar n bankat e gjyqeve komunist n Tirane. "Prse t mos krkojm ne Kosovn kur jugosllavt krkojn Triesten?" - thrriste n salln e gjyqit Lef Nosi.
Per kt thirrje t guximshme atij iu vu litari n gryk. U vun n litar dhe u shkuan n plumb me qindra udhheqs nacionalist shqiptar t dnuar nga gjyqet komunist si antisllav dhe antigrek. (Vetm n nj dite u pushkatuan ne Gjirokastr 40 ame, q kishin qen komandant etash dhe batalionesh, lufttar t dalluar ose udhheqs t vendosur nacionalist n rezistencn antigrek per mbrojtjen e Camris. "Nuk na vjen keq q na vritni, por vetm na vjen keq q na vritni per tu bre hatrin grekve", thrriste n salln e gjyqit Mazar Dinua, nj ndr krert nacionalist ame. Ndrsa vetm n nj dite pushkatoheshin n Gjirokastr 40 ame, - dhe qindra e qindra t tjer me von, - per tu bre hatrin komunistve grek t EAM-it, p n nj dite u dorzoheshin komunistve jugosllav nga ana e komunistve t Enver Hoxhs mijra kosovar - dhe mijra e mijra t tjer me von.)
"Krkesa territoriale nuk jan bre nga ana e Republiks Popullore Socialiste t Shqipris", shkruan "Zri i popullit". "Nj gj e till nuk mund te gjendet n asnj dokument".
...........

Kur nuk jan bre krkesa nga ana e regjimit t Tirans ather prse Titua i ka thn Enver Hoxhs q Kosova dhe rajonet e tjera t banuara nga shqiptart ne Jugosllavi do ti kthehen Shqipris? Prse do te bnte ai nj ofert te till pa patur krkes nga ana e Enver Hoxhs? Dhe perse na thot "Zri i popullit" q jugosllavt ne kohn e krkesave te tyre per Triesten, Puljen dhe Rjekn nuk jan kujtuar per t'i kthyer Kosovn Shqipris kur p atje na thot q Titua e ka siguruar Enver Hoxhn q Kosova do t'i kthehet Shqipris?
Kush gnjen ktu, pra, Titua, Enver Hoxha, "Zri i popullit"?
Te gjith se bashku.
Ve mjer vendi yn q ka mbetur n duart e gnjeshtarve, n duart e dallkaukve dhe dallaverexhinjve! Mjer vendi yn kur krkesat me jetike t kombit, krkesa q kan t bjn me vet ekzistencn e kombit shqiptar, trajtohen si thashetheme e me th t thash, kshtu tha Titua e ashtu tha Enver Hoxha - dhe na servirei sot, pas pothuaj katr dekadash, si prralla e Nastradin Hoxhs!
"Zri i popullit" shkruan:
"Shqipria socialiste nuk ka bre as ndrhyrjen me t vogl n Kosov". Duke lexuar kt fraz, njeriut i vjen menjher n mendje pyetja: "per k e ka fjaln ktu "Zri i popullit"? Mos sht ktu fjala per ndonj cop shkrettir prtej Kilimanxharitt Afriks apo sht fjala per Kosovn ton, per tokn ton shqiptare, per popullin ton shqiptar n Kosov, per gjysmn e kombit shqiptar? Nqoftse nj qeveri shqiptare, q drejton shtetin shqiptar dhe q sht antare e Kombeve t Bashkuara, nuk ndrhyn n asnj mnyr n Kosov, -pra nuk do t dij aspak se si i ka punt Kosova, -ather kush do t ndrhyj? Natyrisht, Belgradi. Belgradi duhet te ket dor t lire ne Kosov dhe askush nuk duhet t guxoj t'i thot mos. Q'hall ka Tirana n kt mes, pra? Tirana ka hallin e vet. Tirana ka hall q t justifikoj veten e vet, t fajsoj veten e vet. Dhe kur Tirana e cfajson veten e vet, ather kush e ka
fajin per ngjarjet n Kosov? Kosovart, kush tjetr.
Rinia kosovare, studentt kosovar, puntort e
fshatart kosovar, populli kosovar.
A e shikoni ju logjikn e ktij Iloj argumentimi? A i
shikoni ju vesht e lepurit q nxjerrin nga kapelua
prestigjiatort e Tirans?
"Ajo (Shqipria Socialiste) nuk drgoi as tanke, as
helikopter, as polici, nuk shtoi roje ne kufi, nuk drgoi
bateri, artileri n kufirin e vet..." vazhdon "Zri i popullit". Prse, valle?
Prse nuk e prishi terezin "Shqipria Socialiste" kur Kosova shqiptare rnkonte ne agoni nn zinxhirt e tankseve serbe? Prse e ka ushtrin ajo? Prse i ka baterit e artileris, tankset dhe helikoptert? Vetm per t parakaluar me pompozitet prpara monumentit t Stalinit dhe prpara kufoms s gjall t Enver Hoxhs n bulevardet e Tirans?
Kur qeveria komuniste e Tirans e quan si detyr "sublime" q t'i vij n ndihm qeveris komuniste t Belgradit per t "shptuar" Jugosllavin nga Bashkimi Sovjetik dhe nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks, nga dy vigant me supreme n botn e sotme - (p Don Kishoti me fantazin e tij t smur ka kryer trimri t tilla duke luftuar me gjithfar Iloj vigansh imagjinar shum koh prpara Enver Hoxhs) - a nuk mendon ajo qeveri e mallkuar q ka per detyr, ne radh t pare, tu vij ne ndihm shqiptarve t Kosovs, ka per detyr q t'i mbroj ata nga dhuna e huaj, t luftoj krah per krah me ta, tu dal zot atyre, jo me artikuj gazetash, dhe sidomos jo me artikuj t vonuar si kofini pas t vjelit, p me tr fuqin e shtetit shqiptar?
Po cila sht vrtet fuqia e shtetit shqiptar sot? A ka fuqi ai shtet q t'i dal zot Kosovs? A ka fuqi ai shtet q ti dal zot vetes s vet, t mbroj kufijt e cunguar politik t vendit?

.......
"Shqipria socialiste" sht sot nj flet e verdh e kputur q dridhet n ere n thllimin vjeshtak. Ajo sht e rrethuar me armiq, jo me armiq imagjinar, - me kapitalizmin dhe me revizionizmin dhe me "izma" t tjer t fjalorit t Enver Hoxhs, - p me armiq t vrtet bash atje te kufijt me tela, dhe nuk ka asnj mik, asnj aleat. Ajo ka mbetur krejt e izoluar. Ekonomia e vendit sht e rrnuar. Populli sht i lodhur e i dshpruar deri te pika e fundit. Ushtria sht e pajisur me mjete ushtarake dhe me armatime t demoduara, q nuk figurojn n arsenalin e asnj ushtrie n Evrop. Modelet e vjetra t tankseve kineze n Zall t Herrit jan per n muze. Per n muze jan dhe MIG-et sovjetik q disponon forca ajrore e Shqipris: afa jan tipa t vjetr, t prodhuar nj cerek shekulli me pare ose t riprodhuar n Kin me von sipas patentave sovjetik t nj cerek shekulli t kaluar. Modele t vjetr, t demoduar, jan baterit e artileris, stacionet e radarit, tipat e raketave, mjetet e transportit ushtarak. Me prishjen e marrdhnieve me sovjetikt dhe me kinezt sht prer burimi i furnizimit t pjesve t kmbimit per t gjitha mjetet luftarake t forcave ushtarake, per industrin e vendit, per mjetet e transportit, per makinerit n do sektor t ekonomis dhe sidomos per automjetet ne sektorin e bujqsis, dhe kjo e ka rrzuar n dy gjunjt forcn mbrojtse ushtarake dhe fuqin ekonomike t vendit ton. Nj ekspert ushtarak e di mire se cdomethn t mos kesh pjes kmbimi per t mbajtur gjall makinn ushtarake t nj ushtrie moderne. Po nuk i duhen shum njohuri ushtarake njeriut q t formoj nj ide t prgjithshme rreth ksaj cshtjeje. Mjafton t shikoj se c'ndodhi n Iran, i cili ishte i pajisur me mjetet me moderne luftarake t arsenalit t armve amerikane, p kur piasi lufta me Irakun, fuqia ushtarake e Iranit mbeti e bllokuar se Amerika ja preu furnizimin e pjesve t kmbimit.
N garn e ethshme te armatimeve q ka prfshir gjith botn, dhe sidomos fuqit dhe superfuqit e mdha, perfeksionimi i modeleve t armve sht krkesa me imediate e kohs. Modelet e reja t armatimeve ndrrohen cdo vit, per t arritur nj nivel sa me t lart, t cilin t mos e ket kundrshtari, kshtu q ato arme te cilat ishin t avancuara dy-tre vjet me pare sot kalojn n nj kategori t dyt e t tret, t zvendsuara me armatime t reja me t sofistikuara; vendei q nuk i prodhojn dot vet kto arme ultramoderne, t ors s fundit, mundohen fi shtien n dor me do kusht.
N kt drejtim, Shqipria ka mbetur prapa t gjith vendeve t tjera evropiane. Ajo sht shndrruar n nj garazh hekurishtesh te vjetruara. Ktu qndron arsyeja prse, ndrsa n Kosov ishte shpallur shtetrrethimi dhe ushtria serbe ndiqte studentt dhe puntort kosovar rrug me rrug e der me der dhe i shtrinte prdhe me plumba, nga ana e Tirans nuk u b asnj ivizje. Ata nuk lvizn se nuk lviznin dot. Bile dhe gjuha e tyre Ilafazane u mbeti mbrthyer n qiellz t gojs per dy muaj t tr.
"...dhe Shqipria Socialiste as nuk bri ndonj protest zyrtare", vazhdon "Zri i popullit" n paragrafin t cilin kemi n analiz ktu. Kur t ve posht i dobti, frikacaku, nuk t lshon kurr. Popullin ton sot e ka vne posht klika e nj skote frikacaksh. Frika se mos humbasin frenat e pushtetit ka prcaktuar do veprimtari t asaj klike per 36 vjet. Ata e ndiejn frikn larg. Kur bie shi n malet e Transilvanis ata lagen n Tirane dhe u hyn drithma e ftoht deri n palc. Po ksaj radhe frika e tyre ishte nj tmerr i vrtet.

Aq shum e humbn ata mendjen nga frika ksaj radhe, sa q nuk ditn t prmbahen e t kontrollohen por ashtu sic e demaskuan veten me veprimet e tyre prej frikacaksh ashtu e demaskuan edhe me fjalt dhe me deklaratat ne shtyp prpara gjith bots.
Nuk ka shembull ne historin e marrdhnieve ndrkombtare q nj qeveri t mos guxoj te protestoj zyrtarisht, qoft edhe sa per forme, pran nj qeverie tjetr n raste kaq violente, kaq ekstreme, sic sht rasti i sulmit te ushtris serbe mbi popullsin civile shqiptare n Kosov. Sikur t ishte nj qeveri nacionaliste n Tirane, n vend t qeveris s regjimit t Enver Hoxhs, Shqipria do t kishte paralajmruar Jugosllavin q t trhiqte trupat nga Kosova brenda 24 orve, prndiyshe trupat shqiptare do t hynin brenda. Pa vonesn me t vogl do t thrritej nga Shqipria mbledhja urgjente e Kshillit t Sigurimit t Kombeve t Bashkuara dhe me shpejtsin q e krkon situata n raste t tilla aleatt me t cilt vendi yn do t ishte i lidhur me traktate ushtarake do t paralajmronin Belgradin per gatishmrin e tyre per t ndrhyr n konfliktin midis Shqipris e Jugosllavis, duke i ardhur n ndihm Shqipris sipas obligimeve ushtarake q ata aleat do t kishin rne vendin ton.
Ndrkaq gjith Shqipria do t ishte ngritur n kmb. Anemban vendit, qytet me qytet e fshat me fshat, do t gjmonte toka e qielli nga demonstratat antijugosllave, do t shpallej gjendja e jashtzakonshme dhe mobilizimi i prgjithshm i popullsis dhe n kufirin me Jugosllavin do t drgoheshin nj gjysm milion ushtar shqiptare, sipas thirrjes shekullore "Shtat e shtatdhjet".
Ne sot jemi nj komb prej 6 milionsh dhe, n kushte t lira, do t ishim t zot fi rnbronim t drejtat tona kombtare si me t mire ashtu dhe me t keq, si n mnyr paqsore ashtu dhe me forcn e armve kur t vinte nevoja.
Sot nevoja erdhi dhe ne u treguam t pafuqishm, se n krye t shtetit shqiptar qndron klika e "baca" Enverit,e cila ka ndrydhur dhe ka paralizuar energjit dhe potencialin e popullit shqiptar, duke ndjekur nj politik jo kombtare por politik klike, duke mbajtur popullin t prar, t sunduar me terror, duke e shkputur dhe izoluar vendin dhe popullin ton nga e tr bota.
sht pikrisht dobsia e Tirans ajo q i jep fuqi Belgradit te luaj arush mbi popullin shqiptar n Kosov sot. Serbve nuk do tu shkonte kurr ndr mend q t suleshin per gjueti njerzish neper rrugt e Kosovs, sikur shteti shqiptar t ishte qeverisur nga nj qeveri e popullit dhe sikur populli t ishte i lire. Jo vetm kaq, p cshtja e bashkimit t Kosovs me Shqiprin do t ishte zgjidhur prej kohsh, me t mire ose me t keq, sikur populli yn te ishte i lire dhe t ishte i qeverisur nga nj qeveri nacionaliste, nga nj qeveri e dal nga gjiri i popullit.
E keqja e kombit shqiptar sot sht n Tirane. Atje sht koka e gjarprit q duhet shtypur. Andej i vjen e keqja edhe Kosovs son. Se ne nuk mund t kemi kurr Kosov t liruar, p nuk patm Shqipri te lire. Vetm nqoftse njeriut i kan plasur t dy syt e ballit nuk e kupton dot kt t vrtet. Vetm nqoftse njeriut i kan plasur t dy syt e ballit nuk e shikon q politika q luan klika e Enver Hoxhs n lidhje me Kosovn sht nj politik antikombtare, politik me dy faqe, ndryshe me fjal e ndryshe me vepra.

"Krahu i Shqiponjes", qershor, 1981
edlin nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 13-03-2018, 22:44   #11
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Posts: 4,943
Thanks: 1,364
Thanked 2,246 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikve q jep: 80
edlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshm
Re: Bilal Xhaferri

U HAP KUTIA E PANDORES

Tirana e Athina nenshkruan nje marreveshje per hapjen e kufirit midis dy vendeve. Ne janar te ketij viti, ca ministra e zevendesministra nga Tirana e ca nga Athina u mblodhen ne Kakavije dhe i mbajten fjalime njeri-tjetrit me nje festim qe u pergatit per kete qellim.
Nga pala shqiptare, ca evgjite u rane daulleve e gernetave dhe ca valltare te veshur si e lypte rasti me fustanelle e qylafe hodhen valle sa u tund vendi. Nga pala greke ca greke u dhane vellezerve shqiptare tufa me lule per te deftuar keshtu dashurine e madhe qe greku ka patur dajma per mikun e tij te zemres, shqipon.

Qe ta merrni vesh, marreveshjen qe u shkrua e u nenshkrua, kufiri u hap per greket, jo per shqiptaret. Neqoftese nje shqiptar i drejtohet kufirit, ate e shtrijne perdhe me plumba rojat shqiptare. Neqoftese i drejtohet kufirit nje grek, ai nuk ka nevoje te beje asnje formalitet po hyn ne Shqiperi si ne shtepi te tij.

Nderkaq, megjithe dashurine e madhe qe ka shperthyer midis Tiranes e Athines, Greqia dhe Shqiperia ndodhen sot ne gjendje lufte. Greket e kane ala ne fuqi shpalljen e luftes qe i beri qeveria shqiptare qeverise greke gjate Luftes se Dyte Boterore, kur Cameria iu bashkua atdheut te vet, Shqiperise.

Nga Traktati i Shen Stefanit deri ne Kongresin e Berlinit, nga Kongresi i Berlinit deri ne vendosjen e kufijve me 1913, nga viti 1913 deri ne vitin 1945 kur perveluan Camerine me zjarr e me hekur, greket e kane avancuar “megalidhene”(idene e madhe) te Greqise se madhe, ne do kohe kur historia u ka krijuar rrethana te favorshme dhe tani syte i kane mberthyer ne Shqiperine e jugut nga Kora ne Vlore, si hiena te babezitura.

Te rrenqethet zemra kur shikon sesi grekofonet kane zene sot pozita kye ne forcat e sigurimit te shtetit shqiptar, ne hierarkine politike te partise e te pushtetit, ne forcat e policise, ne forcat ushtarake, ne qendrat kryesore kulturale, ne radio e ne televizion, ne ndermarrjet e medha ekonomike. Te gjitha ministrite ne Tirane jane mbushur sot me funksionare te larte me origjine, me race, me gjuhe e me zemer greke.

Kur puthen buze me buze me kliken e Enverit ne Tirane greket e Athines ne fakt puthen buze me buze me vellezerit e tyre te minoritetit grek ne Shqiperi, te cilet kurdisin prapaskenat e politikes se Tiranes ne interes te Greqise. Keta minoritare greke te dale nga nje grusht fshataresh minoritare ne rrethin e Gjirokastres, me pallaska gjeneralesh e kolonelesh te fshehur nen sqetull dhe me nepunesira te larta kudo ne atdheun tone, sundojne e qeverisin atje me dore te lire e askush s'u thote mos. Ne te njejten kohe, e gjithe Shqiperia qendrore dhe veriore, qe perben praktikisht 80% te shtetitte sotem Shqiptar, nuk ka asnje perfaqesues me rendesi ne udheheqje te atij shteti(me perjashtim te ndonjerit qe ja tundin te tjeret kumboren ne qafe).

Le te sjellim si shembull katoliket shqiptare. Sot nuk gjen asnje katolik te vetem qe te kete diku ndonje post ne atdheun tone. Qe te heqesh dhe te eleminosh katolikun shqiptar nga jeta e kombit shqiptar eshte njellojsikur te heqesh dhe te eleminosh palcen nga shtylla kurrizore e kombit.

Po ata qe sundojne ne vendin tone nuk jane aspak te interesuar qe te mbrojne interesat jetike te kombit ; interesimi i tyre i vertete eshte qe te vijne ne fuqi dhe te mbahen ne fuqi patjeter,duke vrare ke te mundin, ne te djathte e ne te majte, sidomos ne radhe te pare miqte dhe bashkepuntoret e tyre te ngushte.

Keshtu jane shkuar ne plumb shkodranet qe ishin me anetarin e byrose politike te K.Q te Partise, Tuk Jakova. Jane shkuar ne plumb koraret qe ishin me gjeneral Petrt Dumen. Jane shkuar ne plumb amet qe ishin me admiral Teme Sejkon. Jane shkuar ne plumb labet qe ishin me kryeministrin Mehmet Shehu. Jane shkuar ne plumb tiranasit qe ishin me ministrin e mbrojtjes, gjeneral Beqir Balluku.
Jane shkuar ne plumb mirditoret qe ishin me gjeneral Gjin Markun. Jane shkuar ne plumb kosovaret qe ishin me gjeneral Sadik Bekteshin.

Keta jane vetem pak emra. Numri i vertete i atyre qe kane patur rang te larte ne pushtet, ne parti, ne ushtri e ne sigurim dhe qe jane zhdukur gjate ketyre 40-vjetve, arrin ne disa qindra. Dhe bashke me keta qindra jane zhdukur dhe mijera e dhjetemijera, te pushkatuar pa gjyq, me urdher “nga lart”, te helmuar, te tretur ne burgje e kampe.
Si pasoje e kesaj perpjekje te mendur per te ardhur ne fuqi e per t'u mbajtur ne fuqi, puna ka shkuar deri atje qe sot asnje krahine, asnje qytet kryesor ne vendin tone nuk ka fuqi ne drejtimin e fateve te kombit.
Sot Shqiperia qeveriset vetem nga nje grusht gjirokastritesh me nje gjysem diplome ne xhep, qe u qendrojne te tjereve me koburen prapa veshit dhe qe koburja do tua haje koken njeri pas tjetrit.

Ne keto kushte katastrofike, kur serbi shtyp me tankse kosovaret dhe greku ka shkaterruar amerine, hapet sot kufiri per gjarperinjte e Greqise, si u hap dikur ne mitologji kutia e Pandores me te gjithe semundjet dhe ligesite e faqes se dheut.“Krahu i Shqiponjes”, prill, 1985
edlin nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
Prgjigje

Mundsit n tem

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi sht ndezur
Smiliet jan ndezur
Kodi [IMG] sht ndezur
Kodi HTML sht fikur