Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare > Shkrimtarėt Shqiptarė

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-02-2015, 11:32   #1
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 938 Times in 541 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Ismail Kadare

Presidenti i Izraelit: Kur lexoj librat e Kadaresė, lexoj pėr realitetin tim
GAZETA BLIC 10.02.2015Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare, tė dielėn, nė njė ceremoni nė Jerusalem ka marrė ēmimin e “Jerusalem Prize 2015”, nė ditėn e parė tė Panairit tė Librit tė hapur nė kryeqytetin e Izraelit.
Ēmimin Kadaresė ia dorėzoi kryetari i Bashkisė sė Jerusalemit, Nik Barkat, ndėrkohė qė ishin tė pranishėm pėrfaqėsues nga 22 vende tė botės.
I pranishėm ishte edhe Presidenti i Shtetit tė Izraelit, Reuven Rivlin, i cili tha: “Kadare nuk ėshtė vetėm njė shkrimtar i talentuar, por ai gjithashtu shkruan mė kurajė tė madhe pėr ekzistencėn tonė moderne. Kur unė lexoj librat e Kadaresė, edhe pse ai shkruan pėr vendin e tij, Shqipėrinė, unė e ndjej se lexoj gjėra qė kanė ndodhur dhe ndodhin nė realitetin tim, nė tė gjithėve prej nesh”.
“Stili i tė shkruarit tė Kadaresė ėshtė poetik dhe tepėr unik”, tha Dan Meridot, kryetari i Jurisė qė zgjodhi Kadarenė si fitues i “Jerusalem Prize 2015”. “Kadareja pėrshkruan perspektiva tė ndryshme, qė vendos realitetin kompleks kundėr imagjinatės”.
Kryetari i Bashkisė sė Jerusalemit, Nik Barkat,tha pas dorėzimi tė ēmimit shkrimtarit tė shquar shqiptar: “Ēmimi i ėshtė dhėnė Kadaresė nė respekt dhe vlerėsim tė gjuhės sė tij tė tė shkruarit, lirisė sė tij tė tė shkruarit. Ai jep mesazhe kundėr terrorizimit. Jerusalemi ka ngritur flamurin e lirisė sė tė shkruarit dhe tė shprehjes sė opinionit”
Kadareja bashkohet kėshtu me fitues tė mėparshėm prestigjiozė, midis tė tjerėveBertrand Russell (fituesi i patė), Mario Vargas Llosa, Milan Kundera, Simone de Beauvoir, Susan Sontag, Arthur Miller, Haruki Murakami, Ian McEėandhe tė tjerė.
Pasi mori ēmimin pėr tė falėnderuar organizatorėt, Kadareja mbajti njė fjalim nė gjuhėn shqipe dhe foli pėr Holokaustin, duke theksuar se ėshtė e rėndėsishme qė tė rinjtė ta shohin botėn nė njė dritė tė ndryshme, tė re. “Njerėzit kanė nevojė tė mbrojnė tė tjerėt, pasi duke bėrė kėshtu ata mbrojnė veten e tyre”, tha ai.
Librat e Kadaresė janė pėrkthyer nė mė shumė se 30 gjuhė tė ndryshme dhe janė botuar nė 40 vende tė botės. Librat e tij tė pėrkthyera nė hebraisht janė “Gjenerali i Ushtrisė sė Vdekur”, “Prilli i thyer”, “Piramida”, etj.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2015, 11:33   #2
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 938 Times in 541 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ismail Kadare

Three thousand years ... Still the fires of Troy
as a red hairhalo stick in my eyes.
But more terrible than fires, curses and damnation
was the end of it all,
when it went still.
Deserted Troy.
Ravage
Cold ash
and below it, the dead, all lined up.

And suddenly, at sunset above the shivering ground
something was felt that tore it through.
What is this creak, this echo?
Heeded. Understood, the evil Greeks
above the city center with plow plowing
to say that Troy for ever died.

Here finally their plow.
Ah, the plowing that tore us asunder!
By betrayal of Troy, from all sorrows,
This plow’s bite the bitter was.

Let’s turn our swords into plows finally.
So then they shouted.
Between your words, a curse, as misery
My ears caught with this disaster too.

I am more tired, believe me, of certain words,
More than the weight of the disgusting snakes.
You, who up the moon have reached, how come
Can’t penetrate through my chest?

Laocont - Abbreviated- Translated poorly by Zet
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2015, 13:36   #3
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 938 Times in 541 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ismail Kadare

Mandi, Kadare hyn tek elita Shqiptare. Falemderit.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2015, 15:31   #4
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,966
Thanks: 886
Thanked 1,496 Times in 1,115 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ismail Kadare

Nuk eshte shenje e mire kur pelqehesh nga pushtetaret.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2015, 16:29   #5
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,424 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ismail Kadare

Ide: beni nje film ORIGJINAL per shpetimin e CIFUTEVE ne ALBANIA.
E GARANTUAR OSCAR
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2015, 14:27   #6
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,590
Thanked 2,143 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ismail Kadare
Kadare nominohet sėrish pėr ēmimin Nobel pėr Letėrsi

Shkrimtari shqiptar me famė botėrore, Ismail Kadare, ėshtė sėrish nė mesin e tė nominuarve pėr ēmimin Nobel pėr Letėrsi qė do tė ndahet gjatė kėtij muaji.

Akademia suedeze po shqyrton 259 emra qė kanė ardhur si propozime nga shtėpi tė ndryshme botuese nė botė.

Ismail Kadare ėshtė autor i shumė veprave nė poezi e prozė, laureat i shumė ēmimeve kombėtare, kandidat i ēmimit Nobel pėr shumė vite me radhė, anėtar i Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė dhe anėtar i Akademisė Franceze tė Shkencave Morale. Vepra e Kadaresė ėshtė pėrkthyer nė mbi 40 gjuhė tė huaja.

Ēmimi Nobel pėr letėrsi ndahet ēdo tetor, siē kėrkohet nė testamentin e shkencėtarit Alfred Nobel, “Pėr njeriun qė ka krijuar nė fushėn e letėrsisė veprėn mė tė vlefshme me njė drejtim ideal”.

Qė prej vitit 1901, 110 njerėz e kanė fituar kėtė ēmim, prej tė cilėve 12 kanė qenė gra. I vetmi autor me nėnshtetėsi shqiptare qė ėshtė nominuar pėr kėtė ēmim vazhdon tė jetė Kadare.

Vitin e kaluar Nobelin pėr Letėrsi e fitoi shkrimtari francez, Patrick Modiano.
Laureatėt e Nobelit tė kėtij viti do tė marrin tetė milionė korona suedeze (rreth 950.000 dollarė ose 855,000 euro).


burimi : Gazeta Blic .
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2015, 14:37   #7
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,295 Times in 2,411 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ismail Kadare

Suksese Kadarese.

Uroj qe kesaj radhe te kete sa me pak te tille 'shqiptare' qe lobojne kunder tij.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2015, 21:12   #8
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,316
Thanks: 213
Thanked 653 Times in 361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ismail Kadare

Nese Hipokrizia quhet vlere atehere te me falni por ka marre muti dhene.....


Ne kancelerite europiane bredhin deshmi te frikshme per kete shkrimtar dhe provohet katerciperisht hipokrizia dhe finokeria e ketij individi.

Le te marrim nje rast te paster te sinqeritetit njerezor: Dritero Agolli, komunist idealist, por ende sot eshte nje i tille dhe kjo eshte vlere sepse ai beson ne ate qe beson, qofte kjo edhe e gabuar. Me mire i heq kapelen nje komunisti te sinqerte se pafytyresise se dikujt qe dje i kendonte regjimit dhe sot eshte me katolik se papa.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2015, 23:37   #9
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,590
Thanked 2,143 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ismail Kadare

Behet pytja , a kishte guxim ndonje intelektual te ishte anti komunist ne kohen e Enver Hoxhes ?
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2018, 15:59   #10
chrichrichri
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 1
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
chrichrichri ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Ismail Kadare

I am currently reading "The palace of dreams" in German. There was one quote I really liked and I tried to find the Albanian original to it and while searching, I only found the English and French translation. wow - the translations are quite different. So I wondered if somebody here has the Albanian original and can reply (or send me an image of the page). I like the french translation best by the way.

This is the quote:
“One day they‘ll win real independance, but then they‘ll lose all those other possibilities.” ... “They‘ll lose the vast space in which they could fly like the wind, and be shut up in their own small territory. Their wings will be clipped, and they‘ll flap clumsily from one mountain to another until they‘re exhausted. Then they‘ll ask themselves, ‚What did we gain by it?‘ And they will start looking for what they‘ve lost. But will they ever find it?”
p. 61-62

“Irgendwann werden sie ihre Unabhängigkeit erhalten, aber das heißt dann auch, daß es für sie vorbei ist mit allen diesen Möglichkeiten.” ... “Die gewaltigen Räume werden ihnen versperrt sein, die sie zuvor frei durchmessen konnten. Dann sitzen sie auf diesem Fleckchen Erde fest und flattern zwischen den Bergen herum wie Vögel mit gestutzten Flügeln, bis sie ermattet und schwach sind, und am Ende werden sie sich fragen: Was hat uns das alles gebracht? Sie werden sich schließlich zurücksehnen nach dem, was sie so leichtfertig aufgegeben haben, aber es wird nichts mehr nützen.”
p. 66

“Ils conquerront un jour leur vraie indépendance, mais ils perdront toutes ces vastes possibilités“...“Ils perdront cet espace immense oł ils pouvaient voler comme le vent, ils se renfermeront sur leur territoire étroit, leurs ailes seront entravées dans leur mouvements et ils iront battre d‘une montagne ą l‘autre comme ces oiseaux qui ne peuvent suffisamment prendre leur essor ; ils s‘étioleront, se ramolliront et se diront de ce qu‘ils ont perdu, mais pourront-ils jamais le retrouver ?“
p. 76-77
chrichrichri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur