Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare > Shkrimtarėt Shqiptarė

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-02-2011, 12:16   #41
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,321 Times in 1,533 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 353
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lahuta e Malėsisė - Gjergj Fishta

Ok Puffe_ Po mendoja kete gje sapo e hapa perseri per ta lexuar ket teme.Eshte mire qe vec ketyre vargjeve, te behet edhe nje koment i shkurter, se paku Ide-ja
__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2011, 12:20   #42
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
morrison

Urime per temen se me pelqen shume Lahuta e Malsis

Po un tash dua te jap nje shpjegim per ca kenge te Lahutes nese me lejohet kuptohet

Kenga e pare :

''Cubat"
Autori na shpreh per te kaluaren shqiptare .Reziku nga me i madh i shqiptareve nuk vjen nga turqit por nga malazezet thot autori...Knjaz Nikolla ishte ai i cili donte te merte token e Shqiperis veriore plav guci

kenga e dyte

Oso Kuka:

Ktu tregon per ardhjen e malazezeve ne Vranin dhe Kerdia qe bejne ata. Oso Kuka nuk e dha ushtrin dhe vendosi per Lufte....

Kenga e Trete

Preja :

Oso Kuka del ne dyluftime me Vulo dhe dergone lajme te Knjaz Nikolla se nuk leshon asnje pellembe te tokes Shqiptare

kenga e 4

Vranina:

Gjendja ne Vranin ndryshon. Oso Kuka eshte shkaku i ketij ndyshimi, Knjaz Nikolla therret Krenet e Malit te Zi dhe paraqet situaten e Vranines
Planet e tija jane te pershtetna me ndihmen e Carit te Rusise

kenga e 5

Deka:

Oso Kuka ka paranjdjenje te keqe dhe mendon se do ti ndodh dicka ushtris se tij ...Doda merr lahuten e kendon Gjergj Elez Alin mbas kenges Osja qet rojet ndersa tjeret bien me fjet Hija e dekes se le rehat per mos me ra ne duaret e malazezeve i ve zjarrin dhe digjen te gjithe ...
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2011, 12:21   #43
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lahuta e Malėsisė - Gjergj Fishta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
Ok Puffe_ Po mendoja kete gje sapo e hapa perseri per ta lexuar ket teme.Eshte mire qe vec ketyre vargjeve, te behet edhe nje koment i shkurter, se paku Ide-ja
Meri ate po them dhe un jam duke i komentu kenget

secili mendimin e vet te jep ...
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2011, 13:07   #44
Morrison
V.I.P
 
Avatari i Morrison
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: me kembe ne toke
Posts: 712
Thanks: 9
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Morrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lahuta e Malėsisė - Gjergj Fishta

Faleminderit pufe! Urime gjith antareve qe tashme e kane te gjith vepren e plote dhe do mund ta studiojne nepermjet forumit, qofte per pasurimin e kultures se tyre shqiptare qofte dhe per ese apo projekte qe u kerkohen nga shkolla. Besoj se komentet e gjithkujt jane te vlefshme per zhvillimin e nje debati reth vepres e cila lidhet dhe me historine e Malesise.
Morrison nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2014, 21:26   #45
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 206 Times in 147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Lahuta e Malėsisė - Gjergj Fishta

Autori na e paraqet gjendjen e rend shoqrore ne te cilen ndodhej shoria shqiptare.Heroizmi i pershkruar, i personazheve ,prap se prap e nxjerr ne shesh mjerimin e nji shoqrie te perqapme,ku perveq personazheve qe numrohen ne gishtrinjet e pellembes,nuk sheh ne sfond nji organizim te mirfillt kryngritjesh .
mjaftonpershkrimi ,me ate thenjen:
Ca zhugana te cetines ia kan msy me unė(zjarr -dru i ndezur) Vranines,vrasjet masakrat nga zhuganat flet mjaft per ne e per ata,dhe thirrjet per bashkim forcash gjith kombetare,gje qe nuk e ka arrit deri sot mesazhi i njeriu nga mendjet me te ndritura te hapsires mbar shqiptare.

Ka ca vargje ,qe ia ben zemren cop autorit te vargjeve,sidomos nga parija e asaj kohe.
Sa i perket madheshtis se Autorit te vargjeve siper ,gjdo respekt e fjal miradije.
Vertet At Gjergj Fishta ishte dhe do te mbetet nji atdhetar i permasave biblike.

Mrizi i zanave, nji motiv per bashkim,nji kshill e urt,por edhe nji vrejtje historike nga njerzit e sprovuar,nji histori shpesh me nji ralitet te hidhur.

respekte per hapsin e temes.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-06-2014, 22:04   #46
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 12
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lahuta e Malėsisė - Gjergj Fishta

Oso Kuka interpretim nga Ēun Lajēi

__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur