Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare > Shkrimtarėt Shqiptarė

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-07-2010, 10:03   #1
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Azem ShkreliHyrje
Azem Shkreli zė vend nė krye tė poezisė aktuale shqiptare. Krahas cilėsisė, poezia e Shkrelit shėnoi kthesė nė rrjedhat e poezisė nė Kosovė: e zgjeroi spektrin tematik; e subjektivizoi dhe intimizoi heroin lirik dhe ēka ėshtė mė me peshė, solli njė ndjesi tė re, tė mprehtė ndaj gjuhės, ndaj fjalės. Kėshtu, ajo i hapi rrugė bindshėm poezisė sė viteve pesėdhjetė, tė ngarkuar me patosin e euforisė kolektive.

Azem Shkrelķ lindi mė 1938 nė Rugovė tė Pejės. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, ndėrsa nė Prishtinė ai vazhdoi shkollėn e mesme pėr tė vazhduar fakultetin Filozofik, degėn e gjuhės dhe tė letėrsisė shqipe. Pėr shumė vjet ai ka qenė kryetar i shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės, drejtor i Teatrit Krahinor nė Prishtinė dhe themelues e drejtor i Kosova Filmit. Vdiq nė pranverėn e vitit 1997.
Ka botuar kėto vepra nė poezi Bulzat (1960), Engjujt e rrugėve (1963), E di njė fialė prej guri (1969), Nga bibla e heshtjes (1975), Pagėzimi i fjalės (1981), Nata e papagajve (1990), Lirikė me shi (1994), Zogj dhe gurė (1997). Nė prozė: Karvani i bardhė (1961), Sytė e Evės (1975), Muri pėrfundi shqipes Shtatė nga at, si dhe dramat: Fosilet (1968), Varri i qyqes (1983) etj. Poezitė e tij janė pėrkthyer nė shumė gjuhė tė huaja.
Shfaqja e Azem Shkrelit si poet, pėrpos qė pėrputhej me ardhjen e talentit tė fuqishėm, shėnonte njėkohėsisht kthesėn e parė drejt hapjes dhe modernizimit tė poezķsė shqipe tė Pasluftės. Shkreli u ngjķt natyrshėm nė kulmet e poezisė sė sotme shqiptare dhe kėtė vend ai e konsolidoi dhe e pėrforcoi nga njėra vepėr poetike nė tjetrėn, deri nė atė tė fundit, qė e la dorėshkrim "Zogj dhe gurė", botuar mė 1997.
Veprimtaria nė poezi dhe nė prozė e Azem Shkrelit nė fund tė viteve pesėdhjetė dhe nė fillim tė gjashtėdhjetave, shėnon kthesė cilėsore dhe kthesė nė praktikat krijuese letrare. Gjatė viteve pesėdhjetė, si gjimnazist, Azem Shkreli, ka mundur tė lexojė nga letėrsia e kohės nė gjuhėn shqipe njė poezi tematikisht tė kufizuar, me strukturė dhe sajim artistik gjuhėsor pa origjinalitetin e duhur. Nė prozė gjendja ishte edhe mė e varfėr. Me pėrjashtim tė ndonjė emri, (Hivzi Sulejmani) ajo pak prozė e autorėve jo fort tė talentuar, kryesisht trajtonte tematikėn e luftės dhe tė fitores pėrmes rrėfimit klishe bardh e zi dhe tė metodės sė realizmit socialit.
Kėshtu Azem Shkreli shėnoi kthesėn e parė mė tė rėndėsishme nė poezi, nė radhė tė parė, duke e ēliruar Unin lirik intim nga ai kolektlv, duke selitur nė tė temėn e dashurisė pėr vendlindjen dhe duke portretizuar njeriun e truallit rugovas, me ngjyrimet e traditės dhe tė lashtėsisė, dashurinė pėr vashėn, lirikėn peizazhiste, etj. Nga ana tjetėr thyerjen e parė tė madhe nė letėrsinė shqiptare, kosovare, Shkreli e bėri me romanin "Karvani i bardhė" si edhe me tregimet e pėrfshira nė vėllimin "Sytė e Evės", qė qėndrojnė ndėr mė tė realizuarat nė prozėn tonė tė shkurtėr...
Lirikat e Para
Vendlindja, natyra dhe njeriu i Rugovės sė Dukagjinit, portreti shpirtėror i tij, do tė jenė frymėzimi kryesor i poezisė sė Azem Shkrelit tė shtrira brenda viteve gjashtėdhjetė. Frymėzimi qė ngjizet mbi kėtė hapėsirė e qė ėshtė kthim i shpeshtė i poetit, nuk ėshtė konvencional e aq mė pak pozė: nuk ka nė tė patetikė malli dhe mallėngiimi qė djeg, "mė tė bukurin vend"... Bota e vendlindjes sė poetit ėshtė e pranishme si botė e njerėzve, si besim dhe parim etik, si ashpėrsi dhe krenari, si individualitet i papėrsėritshėm me hapėsirat e tjera, si filozofi jetėsore, si raport ndaj lindjes, jetės, vdekjes, dashurisė, si raport ndaj dasmės dhe festės, ndaj punės dhe natyrės, ndaj zotit dhe, sidomos ndaj fjalės. Nė kėtė frymė janė poezitė e ciklit "Kėngė pėr vete" tė shkruara nė fund tė viteve pesėdhjetė dhe qė, sė bashku me njė tufė poezish tė tjera, do t'i emėrtojmė si autoportret poetik.
Tek poezitė e ciklit "Dukagjinēe" mund tė pėrmendim disa poezi portrete tė vendlindjes qė shėnojnė kulmin artistik tė poetit si: "Dukagjinge", "Vdekja e Malėsorit", "Bregu i mollės", "Shkėmbi", "Lumi" etj. Te poezia "Vdekja e malėsorit", pėrmes pėrqasies poetike vihen pranė e pranė tri majat: e malit, e lisit dhe e Malėsorit. S'ka lot, s'ka kujė nė kėtė vdekje, se atėherė rrėzohen lisat, shemben majat dhe shterrin krojet. Dhe, s'ka vdekje kėtu: vetėm se harroi perėndimin dita nė sytė e Malėsorit, ndėrsa mendimi i vrugėt dhe i ftohtė ndėr vetulla, ėshtė ai qė shquhet. Ndėrsa poezia "Bregu i mollės" edhe si strukturė vargu, si frymėzim dhe poetikė, ėshtė realizuar fare ndryshe nga poezia e mėsipėrme. Ajo ėshtė konceptuar si njė rrėfim qė rrjedh pėrnjėherė dhe furishėm, thuajse pa tė lėnė rast tė marrėsh frymė. Eshtė njėri nga kthim-kėrkimet mė dramatike tė poetit pas gjurmėve tė dikurshme qė, pėrfundimisht i ka fshirė koha. Tė pashlyera, tė njėjta nė atė kthim janė vetėm retė shtegtare, tė pėrjetshme nė shtegtimin e tyre, sfiduese pėrballė shtegtimit kalimtar, pėrballė gjurmėve tė fshira pamėshirshėm. Nė kėtė kontekst mund tė pėrmendet dhe poezia "Lumi", i cili sikur merr pjesė nė kėtė komplot kundėr poetit, po dhe ai fsheh diē tė kaltėr dhe tė urtė nė thellėsitė e veta, por qė s'do ta thotė. Nga vargjet e poezisė "Shkėmbi" reflekton njėjėzimi maksimal nė mes tė portretit, natyrės sė vendlindjes dhe individualitetit tė Unit lirik.
Lirikat e Dashurisė
Dashurinė pėr vashėn, poezia e Azem Shkrelit e ka emocion, dhembje tė brendshme, tė pazėshme.
Fjala ėshtė pėr njė cikėl jovėllimor poezish, tė zėna dhe tė lindura, mbase nga njė dashuri e pafat e poetit, qė pėrjeton dramė dhimbjesh tė thella. Vasha para njė udhėkryqi dramatik zgjedh largimin pėrfundimtar. Vargjet e lindura nga ky detaj jetėsor, ngarkohen kryesisht vetėm me njė refleks emocional: dhimbjen e poetit pas ndarjes. Edhe pėr pėrmasat e emocionit, pėr figurėn, portretin e vashės, poeti gjen ndonjė detaj tė rrallė qė s'ėshtė qėllim nė vete, por nė funksion tė tendosjes dramatike tė folėsit lirik. Dhembjen e kėsaj plage autori parapėlqen ta mbajė tė heshtur, vetėm pėr vetveten dhe, kur ajo kėrcėnon tė dalė jashtė kontrollit, e ndrydh brenda, si njė therrje, plagė fizike. Nė kėto poezi ndjehet gjendja shpirtėrore e poetit, supozohen rrethanat, mjedisi, si dhe njė ecuri kronologjike se si dhe kur kanė lindur poezitė e ciklit nė fjalė, qė asnjėra nuk ka datė.
Fillimi do tė ishte si njė "Kėngė e heshtur" njė takim e gėzim rasti, po ashtu pa bujė, lindja e kėngės si njė "takim pa hiri", pėrthithės nė ēast, por, njėkohėsisht i mbėshtjellė dhe i pėrcjellė me njė parandjenjė tė kobshme qė pėshpėrit si Korbi i Po-sė: do ta dua pa e parė.
Pason pastaj periudha e njė dhimbjeje qė therr thellė, duke u pėrplasur brenda gjirit tė vet nė njė vetmi absolute tė Unit lirik. Kjo fazė lidhet me bredhien e ankthshme tė poetit pėrmes tri lirikave: "Liqeni", "Nata nė kėshtjellė" dhe "Nė Shėn Naum". Liqeni qė depėrton andej dhe kėtej kufirit mbase dhe mund tė ofrojė njė sinjal, njė hollėsi pėr vashėn, por ai, indiferent, luan me valėt dhe, sikur s'ėshtė mė as syri i tij as loti i saj, dhe Unit folės nė ēast, i vjen tė zbresė nė fundin e tij. Nuk ka ngjyrim patetik, as vaj ngushėllues nė kėtė dėshirė, ide e mendim, qoftė i njė Basti fluturues, i njė jehone tė largėt. I tillė ėshtė njė trevargėsh nga cikli i lirikės sė realizuar si autoportret, konkretisht nga poezia me titull "ē'ka mėsova unė"; -Me qeshė pelim me vuajtė, Me dashtė si me vdekė, Me vdekė si me luejtė. Dashuria dhe vdekja nė poezinė e Azem Shkrelit nuk janė njė fjalė goje. Pėrkundrazi ato qėndrojnė pranė e pranė fare natyrshėm.
Poezia "Nė Shėn Naum" ėshtė njė tjetėr faqe e bredhjeve tė poetit rreth e rreth liqenit qė e ndan aq mizorisht. Vargjet e poezisė "Nata nė kėshtjellė" vinė si njė fund dite e plumbtė, si njė thirrje pėr strehim qetėsues, si njė refleks pėr ta heshtur, pėr ta vėnė nė gjumė dhembjen. E kjo nuk ndodh. Pėrkundrazi dhembja roit e pėrēudnuar dhe poeti, pėr ta mposhtur, therr faqen e shkėmbit me gishtat e duarve. Poezia kurorė e ciklit pa dyshim ėshtė "Nė vend tė pėrshėndetjes". Para kėsaj, njė si kėndellje, vėrehet qė nė vargjet e poezisė "Para elegjisė", ku uni lirik sikur e parandjen jehonėn e qėndrimit nėpėr kohėt qė vinė. Por pėrmes vargjeve tė poezisė "Nė vend tė pėrshėndetjes" poeti do tė shpėrthejė si klithje dhe anatemė.
Nė kėtė poezi antologjike vihet re njė pėrplasje e brendshme udhėkryqesh, pėrplasje pėrjashtuese, emocionesh nė momente tė kundėrta, qė rrjedhin furishėm. Vėrehet njė konflikt dramatik: aq sa zėri lirik pėrpėlitet tė ēlirohet nga kjo magjepsie totale, qė kullon dhimbje e ankth. Aq mė shumė e ndien ai praninė e saj, tė shikimit tė saj, "nė shtegballin e vet". Ndjehet se stuhia nė kėtė poezi, turret si e verbėr, herė nė njė drejtim e skajshmėri, herė nė tė kundėrtin.
Lirikat Atdhetare
Azem Shkreli ėshtė njė nga lirikėt mė modernė nė llojin e poezisė patriotike. Nuk ka eufori nė atė poezi, as pėrbetime e dėshmi atdhetarizmi qė, nė kėtė fund shekulli janė aq me tepricė nė poezinė tonė. Brenda kėtij harku tematik poeti me guxim denoncon cenet dhe veset shqiptare, dje dhe sot, duke e ruajtur besimin nė substancėn e shėndoshė tė qenies. Ndjenja e atdhedashurisė shtrihet gati nė tėrėsinė e veprės poetike tė Azem Shkrelit. Ajo dallohet thekshėm tek frymėzimet poetike tė ngjizura nga drama kosovare dhe shqiptare, sidomos tė viteve nėntėdhjetė. Nė kėtė tematikė sidomos shquhen dy veprat e fundit tė poetit, "Lirikė me shi" dhe "Zogj dhe gurė". Nga tėrėsia e vargjeve atdhetare reflektohet njė urti e thithur nga e kaluara, nga tradita dhe lashtėsia historike, nga bota shpirtėrore kolektive, qė i sfidon krizat aktuale morale dhe shpirtėrore tė shqiptarėve.
Si poezi atdhetare, pjesėrisht mund tė konsiderohen edhe ato pėrsiatėse, tė llojit "Meshė" apo "Dhiatė e re". Tek e para pėrmes njė loje fjalėsh qė, vetėm duke i ndėrruar vendet, tek tri vargjet e poezisė, shquhet zėri, nė frymė biblike, i vendosur, i prerė nė mbrojtje tė Dheut dhe qėndrimi shpirtėror e intelektual i poetit ndaj tij. Ajo qė e dallon poetin nga shumica e autorėve tė lirikės patrioktike aktualisht ėshtė ndjenja ndaj fjalės dhe e shqiptimit poetik tė pėrmbajtur nė emocione; ėshtė ndjenja e masės, ndjenja pėr tė mos u rrėmbyer nga brohoritja kolektive nė ēastet dramatike pėr fatin e kombit, siē janė vitet nėntėdhjetė. Kėto tipare sidomos shquhen tek vėllimi i parafundit i poetit "Lirikė me shi". Nė kėtė kontekst, do tė veēojmė poezinė e poetit tė lėnė nė dorėshkrim e qė lidhet me ngjarjet e pranverės shqiptare tė vitit 1997: "Kėngė e turpshme".
Cikli i kėsaj lirike, nė kėtė pėrzgjedhje prezantohet me poezitė "Psalm pėr Kosovėn", "Origjina", "Arkeologji", "Meshė", "Sogje", "Zgjim", "Motiv optimist", "Ndėrtimi i kullės", tė cilat dallohen pėr shtresime tė rralla gjuhėsore e poetike.
Lirikat Refleksive
Nė lirikėn e Azem Shkrelit nuk mund tė bėhet diferencim i prerė ndėrmjet llojeve tė lirikės. Substanca pėrsiatėse, refleksive ėshtė e pranishme dhe tek poezitė atdhetare dhe tek ato historike, intime, tė vendlindjes, etj. Cilido qoftė frymėzimi poetik, nė ecje, gjatė artikulimit gjuhėsor tė poezisė, vargu ngarkohet me reflekse kategorish nga ekzistenca dhe metafizika. Ēdo dukuri nė kėtė poezi ėshtė nė lidhje me tėrėsinė e universit dhe ka kuptimin apo pakuptimėsinė e kėsaj tėrėsie. Nė kėtė lirikė ėshtė mė i pranishėm synimi pėr tė shtruar pyetje, pėrmes tė cilave ndriēohen kategori metafizike tė rėndėsishme, jepen sugjerime tė tėrthorta drejt pėrgjigjeve qė asnjėherė nuk janė tė prera, pėrfundimtare.
Rėndom, nė atė pjesė tė lirikės ku substanca filozofike ėshtė mė e theksuar, mbesin tė hapura dilemat, udhėkryqet nė jetė, duke e nxitur dhe pasuruar spektrin asociativ e meditativ tė lexuesit. Lindja e kėsaj pjese tė lirikės, lidhet me ēaste dėshpėrimi me ēaste zhgėnjimi poetik nga ligjshmėria e gjithėsisė, nga njerėzit, ku s'pushon tė gjallėrojė njė besim, sado i largėt ndjehet ai, sia ndodh tek vargjet e poezive "Ajo qė s'e them", "Pagėzim i fjalės", "Kafshė e zezė", "Kėngė e vrugut"... Njė dėshpėrim e zhgėnjim i thellė i ditėve tė fundit tė poetit vėrehet tek poezia "Pėrshėndetje me miq", ndėrsa poezia pak mė e gjatė "Letėr njė miku" lidhet me njė brengė mė tė hershme tė poetit.
Vargjet tek tė cilat rrezaton dhe besimi e shpresa pėr ndreqjen e botės dhe tė njerėzve, pra dhe tė shqiptarėve, janė mė tė shpeshta nė kėtė rreth tematik. Nė ēaste tė tilla tė rralla, poeti parapėlqen tė tėrhiqet, tė strehohet tek hapėsirat e pastra, tė virgjėra, siē ndodh me llojin e poezisė "Motive tė verdha". Poezitė mė tė arrirra tė kėsaj natyre lidhen me trajtat e heshtjes dhe tė fjalės, me pėrthyerjet e tyre nė kontekste tė ndryshme, qofshin kėto sfiduese dhe provokuese, tė pėrditshme dhe tė pėrjetshme. Pėrshkohet, nė kėtė cikėl lirik, urtia e fjalės dhe e heshtjes, kriza dhe shansi i tyre nė rrethana tė ndryshme, forca njėherėshe dhe shkatėrruese e tyre. Pėrmes fjalė-heshtjes, nė lirikėn e vet mendimtare, poeti portretizon kohėn e fjalamanėve dhe tė heshtakėve aktualė, portretizon njerėzit, bartėsit e pėrditshėm tė tyre. Po ashtu brenda kėtij rrethi frymėzues Azem Shkreli arriti majat e artit poetik, pėr arsye se vetė natyra krijuese e tij ėshtė mė pranė dhe mė e prirur drejt meditimeve filozofike. Nė kėtė fushė, ėshtė pa dyshim poeti mė i fuqishėm nė letėrsinė e sotme shqiptare.
Poetika
Veti parėsore e poezisė sė Azem Shkrelit ėshtė dendėsia e mendimit, ngarkesa dhe tendosja emocionale, tė cilat nuk janė sajime mekanike, as rezultat i reduktimeve dhe i shkurtimeve sasiore tė
mjeteve shprehėse. Dendėsia nė tė gjitha shtresimet poetike ėshtė nė natyrėn krijuese tė poetit. Kjo natyrė krijuese e ka tė mprehtė ndjeshmėrinė ndaj fjalės, nga e cila shtrydh tė pamundshmen. Duke u vendosur nė kontekste tė caktuara, fjala, figura, fraza, nė kėtė poezi aftėsohen maksimalisht pėr tė zėnė dhe pėr tė bartur nė rrjetėn e tyre, mendime dhe nuanca mendimesh, emocione, imazhe pėrfytyrimi dhe imagjinate nga mė tė nuancuarat dhe nga mė tė ndėrlikuarat. Karakteristikė tjetėr ėshtė gdhendja mjeshtėrore e vargut dhe e frazės poetike. Duke qenė jashtė konvencioneve metrike dhe retorike, poeti, nė vargun e lirikės sė tij arrin tė vendosė njė ritėm, njė harmoni tė natyrshme, jo tė imponuar dhe jo nė dėm tė thelbit pėrmbajtėsor dhe estetik tė saj. Nga kjo anė poezitė e Azem Shkrelit u pėrngjajnė skulpturave tė gdhendura mjeshtėrisht dhe tė krijuara nga lėnda kristalore, e tejdukshme. Saktėsia e imazhit imagjinativ dhe figurativ, saktėsia dhe tėrėsia e perspektivės dhe e filozofisė poetike, qėndrojnė nė thelb tė strukturės vargėzuese tė A. Shkrelit. Ėshtė dhe njė veēori, mbase e rrallė pėrgjithėsisht, qė e veēon vargun e Azem Shkrelit: mendimi, emocioni, nuk i robėrojnė strukturat tėrėsore tė vargut, strofės, frazės. Ato sipas nevojės derdhen lirshėm dhe arrijnė pėrpos efekteve estetike dhe elegancė tė pėrsosur ritmi dhe mendimi poetik.
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2010, 10:04   #2
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Azem Shkreli

Karvani i Bardhė (analizė)
Kur u botua romani "Karvani i bardhė", (1938), ishte ngjarje letrare nė Kosovė, jo vetėm pse autori i tij ishte njė gjimnazist i panjohur, por para sė gjithash pėr faktin se pėrballė asaj pak letėrsie (poezi) dhe kurrfarė proze, romani i Azem Shkrelit qėndronte su-perior si vlerė. Edhe pėr kėto dy arsye: lufta e fundit qė ėshtė tema e romanit, jehona e sė cilės ndihej akoma, nga autori i ri shihej ndryshe dhe nuk pėrputhej aspak me parimet e pasqyrimit bardhė e zi. Ndėrsa, njerėzit qė e mbartnin atė luftė, bota e tyre rrėfehej me njė gjuhė tė avancuar, gjuhė qė s'provonte aftėsinė e njė tė rrėfyeri burimor, efikas pėr tė dhėnė situta dhe pėrfytyrime komplekse shpirtėrore.
Aso kohe, romani mbi Dyl Mehmetin, siē njihet mė shpesh "Karvani i Bardhė", nuk arriti t'i hapė udhė njė konflikti tragjik tė brendshėm tė botės shqiptare: si tė ruhet profili pozitiv i Dyl Mehmetit nga njėra anė, dhe tė kundėrshtohet lufta e tij nazionaliste, antikomuniste nga ana tjetėr; pra si tė rezervohet simpatia e lexuesit, pėrkatėsisht e autorit pėr tė, dhe tė refuzohet lufta qė bėn Dyl Mehmeti. Autori i romanit, gjimnazist, e ndjeu thellė kėtė mospajtim dhe konflikt tė brendshėm tė imponuar artificialisht nga jashtė: jo tė gjithė ata, pėr tė mos thėnė pjesa dėrrmuese qė e bėnė luftėn e vet, edhe pse kundėr shumicės, nuk ishin dreqėr tė zinj. Autori shkon dhe mė tej, jo tė gjithė ata e donin mė pak Kosovėn dhe shqiptarizmin. Zgjidhja e brendshme e konfliktit nė roman prandaj erdhi si rezultat nga jashtė: u desh qė Dyl Mehmetit t'i vihet njė njollė nga e kaluara. Edhe pse kėshtu, lexuesi asokohe e dalloi qartė mballomėn artificiale qė iu vesh kryepersonazhit. Ndėrkaq, pikėrisht pėr tendencėn e brendshme tė romanit dhe tė kryepersonazhit tė tij, si dhe tė pranisė sė emocionit negativ qė e pėrshkon luftėn e Dylit, pėr mėnyrėn dhe gjuhėn e rrėfimit, "Karvani i bardhė" me dekada vazhdoi tė jetė njėra nga veprat mė tė kėrkuara.
Afėrsisht ky ėshtė version i botimit tė parė tė romanit. Nė versionin e ri, tė botuar nė vitin 1996, Dyl Mehmeti del i pastruar nga shpifjet dhe sajesat denoncuese. Tani ai del i vėrtetė, i vetvetes, dhe nė pėrputhje me natyrėn autoktone. Shėmbėllyeshėm me figurat e shquara tė personazheve monumentale, Dyl Mehmeti arrin tė shquhet nė majat e njė rrethi tė ngushtė personazhesh, qė e shtrijnė larg rrezatimin nė kohė dhe nė hapėsirė. Dyli bart me vete shtresime burrėrore dhe tragjike tė unit tė vet, sublimon mpleksjen e sė bukurės dhe sė madhėrishmes. Nė tiparet e kėtij personazhi, ėshtė koncentruar njė frymė kombėtare e formės sė filtruar moralisht. Ai, duke qenė i bindur se bėn luftėn e vėrtetė, nė fund gjen forcė morale t'u kundėrvihet tė gjlthėve, pėr tė cilėt po ashtu ishte i bindur se nuk e kanė drejt. Ai e ndien se pozicioni dhe perspektiva e luftės sė tij janė tė drejta, por e sheh se kundėr asaj lufte janė tė gjithė, ose pothuaj tė gjithė. Njė perspektivė e tillė, thelbėsisht kontradiktore, e bėn edhe mė komplekse figurėn e Dylit, e sprovon atė nė rrafshe dhe situata tė ndryshme, e ballafaqon me situata qė mund t'i mbajė mbi shpatulla vetėm ai. Sprova e tij mė e fundit dhe mė e madhe, qė e shpreh madhėshtinė e figurės, ėshtė ajo e ballafaqimit sy mė sy me vdekjen, me tė vetėn dhe me vdekjen e tė tjerėve. Pėrmes lidhjeve dramatike tė episodeve tė rrėfyera, qė plotėsohen dhe ndriēohen mes vetes, sajohet uniteti si shtrat i vizionit tė Dylit, dėshmi e gjallė pėr njė kohė dhe realitet.
Autori i kėtij romani ėshtė i shkollės sė rrėfimit tė mirėfilltė klasik. Ai, llojin mė tė ndėrlikuar letrar, romanin, e lidh me rrėfimin e njė historie, pra ėshtė rrėfim i rrėfenjės. Rrėfimi nė romanin "Karvani i Bardhė", lidhet me historinė e Dylit. Rrėfimtari ėshtė i gjithėditur, dhe nga kjo perspektivė rrėfen duke ndjekur kronologjinė kohore. Lexuesi qė e ka tė qartė dhe tė njohur fundin e luftės sė Dylit, pėrqendrohet nė shtytėsa dhe thurrje, me motivime dhe tensionime dramatike tė kryepersonazhit dhe tė personazheve tė tjerė. Pra, fjala ėshtė pėr njė luftė tė humbur qė nė nismė. Luftėn e Dylit duhet ta pranojmė si njė metaforė dhe mesazh, nė frymėn qė del nga bindja se lufta qė fitohet pėfundimisht, vjen vetėm pas njė
vargu betejash tė humbura. Nė faqet e romanit ėshtė njė pasazh i fuqishėm, ku pėrsiatet rreth luftės, por qė vjen si digresion apo ndėrhyrje jashtė rrjedhės sė fabulės, ku njėri nga personazhet do tė shprehet kėshtu: E kemi krisur kur duhei dhe kur sduhej, kahmos dhe pėr kėmos. Por luftė pėr tė fituar jo, nuk kemi bėrė.
Gjuha e rrėfimit nė kėtė roman, nė shėrbim tė shpalimit tė njė bote komplekse dhe tė nuancuar, ėshtė ana mė e fuqishme e veprės. Zhbiruese, ajo vepron duke e udhėhequr rrėfimin, rrėshqet sferave tė thella, i ndriēon ato dhe ngarkohet qė andej rishtazi. Nga fjala e kėtij rrėfimi, rrezatojnė impulse nga mė kryesoret, duke nxitur pėrsiatje rreth kategorive madhore, siē ėshtė jeta, vdekja, lufta, frika, gėzimi etj. Ėshtė gjuhė rrėfimtare me fuqi tė gjerė rrezatimi, me tiparet e tė folurit tė urtė, lakonik, dhe tė kthjelltė deri nė rreptėsi. Eshtė njė observim burimor, i pasuruar me shtresime originale. Ndjehet nė kėtė rrėfim njė komentator rrėfimtar impulsiv, i njė gjallėrie anekdotike, njė praktikė e rrėfimit, dalė nga njė traditė e lashtė, e gdhendur nėpėr shekuj si shtresim urtie popullore. Nė kėtė roman kemi dy rrafshe komunikimi: tė folurin dhe atė tė heshturin, praktikė rrėfimtare kjo qė gjallėron rrjedhėn e rrėfimit dhe mbart njė rrezatim shumėshtresor.
Nga ky kėnd romani ka njė strukturė tė natyrshme: Tiparet themelore tė narratorit dhe ato tė bartėsve tė veprimit, janė nė harmoni tė plotė, meqė dalin nga i njėjti burim i filozofisė dhe i urtisė gjatė komunikimit. Mbresa qė del nga leximi i romanit "Karvani i Bardhė", ėshtė karakteristike. Kur kemi pėshtypjen se fjalia qė sapo kemi lexuar, ėshtė kurorė pėrmbyllėse nė paraqitjen e niė situate apo tė njė gjendjeje, kur jemi tė bindur se ēdo lėvizje mė tej veēse mund ta zbehė fuqinė dhe tensionimin e arritur, befasisht, pėrmes fjalisė apo frazės qė pason, hapet njė faqe e re qė e shkallėzon mė tutje rrjedhėn narrative. Gjatė gjithė kohės sė leximit kemi pėrshtypje se udhėheq njė rrėfķmtar fjalėpak. Ndjejmė se ēdo fjali e rrjedhės sė jashtme tėrheq dhe vė nė lėvizje fjali dhe copa fjalish tė brendshme, vizione e pėrfytyrime qė trokasin nga paradhoma. Duke lexuar faqet e romanit, pėrkujtojmė autorin e poezisė sonė mė tė ngjeshur. Dhe ekspresioni, dhe bota shpirtėrore ėshtė e sė njėjtės prejadhje nė prozėn dhe poezinė e Azem Shkrelit. Edhe registri i figuracionit stilistik e legjitimon poetin.
Romani "Karvani i Bardhė" i Azem Shkrelit sjell njė vizion tjetėr mbi luftėn qė ai e kishte pėrjetuar si fėmijė. Ėshtė po ashtu njė shprehje e re e rrėfimit tė artikuluar si roman. Ėshtė njė realizim kompozicional qė shmang klishetė e deriatėhershme dhe duke qenė njė sintezė mes romanit tė personazhit dhe romanit psikologjik, pėrbėn veprėn mė komplekse nė letėrsinė tonė.
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2012, 11:19   #3
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Azem Shkreli - poezi

AZEM SHKRELI I FTUAR TE “GAZETA E ATHINĖS”
(1938-1997)


Azem Shkrelķ lindi mė 1938 nė Rugovė tė Pejės. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, ndėrsa nė Prishtinė ai vazhdoi shkollėn e mesme pėr tė vazhduar fakultetin Filozofik, degėn e gjuhės dhe tė letėrsisė shqipe. Pėr shumė vjet ai ka qenė kryetar i shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės, drejtor i Teatrit Krahinor nė Prishtinė dhe themelues e drejtor i Kosova Filmit. Vdiq nė pranverėn e vitit 1997.
Ka botuar kėto vepra nė poezi Bulzat (1960), Engjujt e rrugėve (1963), E di njė fialė prej guri (1969), Nga bibla e heshtjes (1975), Pagėzimi i fjalės (1981), Nata e papagajve (1990), Lirikė me shi (1994), Zogj dhe gurė (1997). Nė prozė: Karvani i bardhė (1961), Sytė e Evės (1975), Muri pėrfundi shqipes Shtatė nga at, si dhe dramat: Fosilet (1968), Varri i qyqes (1983) etj. Poezitė e tij janė pėrkthyer nė shumė gjuhė tė huaja.
Shfaqja e Azem Shkrelit si poet, pėrpos qė pėrputhej me ardhjen e talentit tė fuqishėm, shėnonte njėkohėsisht kthesėn e parė drejt hapjes dhe modernizimit tė poezķsė shqipe tė Pasluftės. Shkreli u ngjķt natyrshėm nė kulmet e poezisė sė sotme shqiptare dhe kėtė vend ai e konsolidoi dhe e pėrforcoi nga njėra vepėr poetike nė tjetrėn, deri nė atė tė fundit, qė e la dorėshkrim "Zogj dhe gurė", botuar mė 1997.

Pėrgatiti pėr botim Hiqmet Meēaj

KATĖR KĖSHILLA VETES

Mos u bėj poet nėse s'mund tė lindėsh
me secilin varg, tė lindėsh me secilėn fjalė.
Ngrehu mbi veten nė dot t'rrokėsh frerėt e erėrave,
tė shkelėsh shpėrgajt e mėrisė dhe shtrėngatat
e gjakut tėnd.
Nėse dashurohesh, dashurohu n'flakė e n'valė,
jo ne sy tė kaltėr, se bėhesh det i ēmendur pendimi.
Mos u bėj poet nėse s'mund tė vdesėsh
pėr secilin varg, tė vdesėsh pėr secilėn fjalė.

NĖ RRUGĖ KĖNGĖ E TURPSHME

Sonte
Qava sonte pėr ty
Arbėri
Nuk mė vjen turp
Pse qava
Mė vjen turp pse s'munda
Tė bėj tjetėr
Nga turpi qava

DHJATĖ E RE

Sikur erdhėn, panė e bėnė e shkuan
Do bjerė edhe mbi ne njėherė kėmbona
Vinė tė etur tjerė. Njėsoi afshėm duan
S'jemi ne. Por nuk mungon e jona

Thot njeriu dhe zbret i urtė ndėr bimė
Djalli e di se nė ē'vend u poqėn tė parat
Pemė tė mendimit tė mirė. Me urtinė
E kėsaj dhjate ne stėrpikim arat

Shollit tė ditės s'i duhet spermė komete
Ky lloj Shėn Njeriu don bibėl tė re
Njė fe tjetėr. Fe besimi nė vete
Amen. Koha jonė s'guxon tė kohosh pa ne.

VDEKJA E MALĖSORIT

Asnjė kokė pėrkulur
Se ja rrėxoni lisat

Asnjė gjėmė mėsa guri
Se ja shembni majet
Asnjė lot asnjė
Se ja shteroni krojet

Nė sytė e tij vetėm
Harroi prendimin dita

Ē'mendim i vrugėt
Ē'mendim i ftohtė ndėr vetulla
Lum ky ēfarė vdekje

SOGJE

Sonte ne tė dy
jemi dy sy tė kėsaj sogje

Orėt zgjuar
Do tė rrinė, kėmbanat zgjuar

Sonte unė e ti
jemi ai zgjim i zekthėt

Ujqit nė kėmbė
Do tė jenė, Kosova nė kėmbė

Natė qė s'more
Pushkė, as tė mori pushka

LIQENI

Flas me ty
Ti hesht e luan me valė.

Ti s'je mė syri
Im as loti i saj.

Flas me ty
Ti shikon pulėbardhat.

Pėr Shėn Naumin
Paske zemėr t'gjerė

Flas me ty,
Ti kotesh mrekullie.

Mė vjen tė zbres nė fund t'fundit
Tė vdes i gjelbėrt me algjet.

NATA NĖ KĖSHTJELLĖ

I mbrami peshkatar me ditėn e bjerrun n'rrjeta
Po kthehet. Unė eci duke prekur nėpėr mur
Pas zėrit tė heshtjes zvarem ngadalė pėrpjetė
Hapin gur e kam. Edhe zemrėn, gur.

Ja, tani kėshtjellės i kam hypė pėrmi
Vonė ėshtė terr. Nata, disi lėmekur
Merr frymė n'pėr vrimat qė mezi shihen zi
Dhe ankthėm m'kundrojnė si sytė e prindit t'vdekur.

Mejtuar si fėmija i shkruaj do emra n'rrasė
E m'duket dashurisė sonė ia fala njė grimė amshim
Por gjerbė e rigės s'motit gurin do ta plasė
T'parėn pranverė duke tallė mashtrimin tim.

Prandaj me dorė, drithtueshėm, pak' nga pak'
Faqen e shkėmbit fėrkoj si vashėn. Dua tė fshi
At marri t'vogėl. Vesė? jo, por gjak
I vokėt kullon gishtat t'mij.

Harroj pėrse, e si, e nga kam ardhė.
Harroj tė flas, tė lėviz. Harroj pa parė
E ndėr gėrmadha bėhem njė copė gėrmadhė,
Njė gur mbi gur qė gurit s'don tė ndarė

BREGU I MOLLĖS

Kurrgjė s'qenka kurrgjė
Si e kemi lėnė njėherė unė e Lami
As Lugu i Helmit as hijet Bregut tė Mollės
Ku mollėt veē i kujtonim tė kuqe
E na kuqeshin faqet gjithė verėn e lume
As mrizi degėbigė mes tė cilave
Rrinte dielli nė dymbėdhjetepesė
Kurrgjė s'qenka kurrgjė as ai zjarri i rnadh
Qė ra shi i mbarė e na e fiku
Qė ra shi i mlrė e na e fiku se digjen malet
Se digjen more malet e na flet Shaban Syla
Kurrgjė s'qenka kurrgjė
Si e kemi lėnė njėherė unė e Lami o zot
Po kush i paska prekur
Po kush i paska prishur e ndėrruar tė gjitha
Si tė mos kishin qenė asnjėher kėtejpari
Unė e Lami me delesykat me bukė e djathė
Nė gjeth paje dhe me fyell
Kurrgjė s'qenka kurrgjė
Si e kemi lėnė njėherė unė e Lami
As Shpella e Bli Hunit as turra e gurėve
Mbi tė cilėn hypnim tė rritemi as lisat as
Gurra e Magjupit Ujėhollė
Gurra e Magjupit ujėmirė
Ku pinim nė fletė kėrsane
As gjollat e kuqe as
Kurrgjė s'qenka kurrgjė
Si e kemi lėnė njėherė unė e Lami
Veē toka e vjetėr dhe era
Veē toka e vjetėr dhe retė pėrherė shtegtarė
Tė mė thonė se rrodhi kėtyre lugjeve koha
Rrodhi si s'rrodhi dhe asgjė nuk gjeti
Pos dy pushkėve tė vogla shtogu lidhė me tojė
Ose tė mė thonė
Tė gjitha janė kėtu tė gjitha janė
Pos fėminisė suaj e barit tė njomė e qingjave

DUKAGJINĒE

Po vinė argatėt
Tė heshtur. Tė muzgėt. Po vinė

Po vini. Err e terr
Brodhi arave tė tyre dita

Po vinė. E poqėn
Diellin e bakėrt tė bukės

Po vini. Po vinė
Me bimėt mugullore ndėr muskuj

Po vinė. Ditė argėtare
Grua qė do t'ua mbash mend farėn

KĖNGĖ E VRUGĖT

Mėtim i truar fshihu te pendimi
S'ka ndėshkim pėr mėkatet nga ligėshtia
Ky rrėmbim i ēmendur ėshtė i imi
Apo lindi befas trimėria

Nga tė errėtat e gjakut. S'di po fryma

Kėrkon shkakun t'i vijė era dhe
Diē tė kėsaj koke do t'pėshpėrisė bryma
Ime ndoshta. Do tė jetė fjalė e re

Bari tė egėr. Fjollė e saj nga rrashta
Do tė pėrvidhet me dhunė e pa hir
Sikur ē'linda. Do tė kundrojė pėrjashta
I gjelbėr e i qetė do tė jem mė i mirė

Dhe voglushė tė verdhė do tė therrin ditėn
Me vaje tė hollė dhe do tė pushojnė sė qari
Kur tė kuptojnė se pėr nėn kėmbė u rriten
Dheu im. E hiri im. E bari.

KAFSHA E ZEZĖ

Heshtja det i lėkundur dhe vetimėt
Fshikin terrin trupi i saj pėrdridhet
Ku janė njerėzit. Nga janė nisur bimėt
Njė langua leh e s'ik as lidhet

Ulurin pėrmotshėm mbase sė ligės
Ja ndjen erėn diku nė gjakun tim
Ai rrėmbimit tė vet i turret digė
Rreptas pastaj etur merr gufim

Tej durimit dhimshėm. Tė trazuara
Ngrihen grevė tė pabėrat duan dėshmi
Protestojnė. Gjithė gjėrat e ndaluara
Bredhin mėllefit tė vet me zhauri

Dhe leh kafshė e zezė e s'ik as lidhet
Heshtja det i lėkundur dhe vetimėt
Fshikin terrin trupi i saj pėrdridhet
Ku janė njerėzit. Nga janė nisur bimėt

Ja qė kėshtu na qenka kafshė e dehur
Mėtimi. Pastaj vetėm cuklat kur tė na mbeten
Do thonė: Ai me fjalė e ajo me tė lehur
Tė rrojnė se njerėzisht e hėngrėn veten
Tė pastė ndjesė harrimi hero i herave tjera

MOTIVE TĖ VERDHA

Po ikim nga gjaku im motive tė verdha
Po ikim nga gjaku ose njė herė tjetėr
Po lindim mes bimėve tjera

Aty e tej janė poshat
Shtatgjata tė vendlindjes janė delet
Tė bardhat dele blegėrore dhe bari
I njomė i qumėshtit po ikim
Nga gjaku im aty e tej janė zogjt
Pupėlvogėl zogjt pupėlgjelbėr dhe krojet
Tė cemtat kroje ujėloti aty e tej
Janė vashat mė tė egrat vasha
Tė bukurisė qė falet dhe vetima
Po ikin nga gjaku im motive tė verdha
Aty e tej nuk vdesin vetėm sytė
Na ngjethen dhe gishtat na ngjethen e fjalėt
Po ikim nga gjaku im mė mirė po ikim
Nga gjaku ose njė herė tjetėr
Njė herė tjetėr po lindim mes bimėve tjera

PSALME PĖR KOSOVĖN

Po Kur pikon gjak
Kalliu, kur piqet vera

Kur hyn nė gjakun tim
Nusėrore e tė bėhem krushk

Mė mėso vetėm t'i bie
Kitarės, mė mėso tė vdes bukur

PĖRSHĖNDETJE ME MIQ
(Ismail Kadaresė)

Plot fjala ėshtė me ju, plot kupa, plot gjiri i nėnės
Kudo e ngado ėshtė e juaja pos mohit, pos orės sė prapė
Dhe krismės prapa shpinės, po unė me se tė ju zbukuroj
nė baladė, o miq, me se, o dega ime e epėr e fisit,
Atij tisi tė hollė e tisi tė rrallė, tri herė tė zier
Nė ashtin tuaj e timin, po unė me se tė ju kem, me se-
Tė ju pėryjnoj, e vetėm ju e dini atė bar tė mirė
Atė lėng rrėzė fjale me tė cilin m'i mėkoni plagėt
Ethet e qentė m'i pėrzeni kur kam zjarrmi, kur digjem
Ujė etjes m'i jepni bri kroit tė Martinit e bri Kruje
Ullirin e moshės ma piqni, zotynė shėndet iu dhashtė
Nga jeta e vet e popullit, nga gjaku, nga shpendi ynė
Ju dhashtė, me se tė ju di, me se tė ju zbukuroi nė baladė,
e jeni sa krip ka koka, sa fij bari, sa deti, Alkal
Me Alkal ju dėgjoj e mė ktheni me mallė nė shtizė

PARA ELEGJISĖ

Njė ditė do t'i marrėsh nė gji
gjethet e rėna tė stinėve tė tua
dhe do tė kėrkosh kot veten
shtigjeve tė harruara tė njė moshe
e nuk do tė kesh mė as flokė ere,
as shikim ylberi ta matėsh fillin
dhe fundin e mashtrimit tėnd tė shkurtėr.
Njė ditė do t'i shpalosh vjetėt tua
si pajėn e nuses sė vdekur
e do tė numrosh fluturat e shkuara
t'agsholeve t'perėnduara
e s'do tė kesh mė as zjarr nė buzė,
as lot nė sy tė qeshėn ngrohtė,
tė qajsh rrejshėm dhe t'i mahnitėsh
djelmoshat.
Njė ditė dot'i hash buzėt e tua,
gjurmėt e tua do t'i pėshtysh
dhe secilin muzg do ta pagėzosh
me nganjė pendim qė dhemb
e s'do te kesh me as sy deti,
as hap te hedhur sorkadheje
te shohesh si t'perqeshin gonxhet
dhe te ikesh prej hijes sate.
Ruaju, moj se vashat me te bukura
i vret bukuria e vet.

Tash jam diku larg teje, larg vedi
dhe - ku me dijtė kah mė tresin
udhėkryqet e shumėta t'jetės?
Jam ba pėrshėndetje e harrueme e kalimtarėve,
jam ba lot e kangė,
jam ba betim i rrugėve dhe rreze e shkrepun
majė gurit.
Tash jam diku larg teje, larg vedi
dhe - ku me dijtė ku sosin
fijet e kėputuna t'kėsaj kange?
Jam ba pre shitimi i syve zjarr,
jam ba bekim e namė,
jam ba zog e re n'krah t'agsholeve t'bardha?
Tash jam diku larg teje, larg vedi
dhe - ku me dijtė kah m'tresin
udhėkryqet e shumta t'jetės?!

NĖNAT
(Shokut tim pėr nėnėn)

Ato lahen nė gazin
tonė e nė lotėt e tyre.
Bėhen rojė murane
te krojet e shtera tė gjirit.
Nė ballin tonė pėr herė
u bėjnė dritė shejt gishtat.
Ditėt na i prarojnė dhe rrugėt
me nga njė bekim mė t'mirin.
Me rrėmetėn e krrusur t'moteve
na ruajnė nga hijet e liga.
Njė ditė shkojnė si tė shkonin,
tė mos vijė mė vdekja.
E s'na kėrkojnė asgjė,
pos njė grusht dhe mbi krye.
Shkojmė. E sa herė vdes nėnė,
vdes nėnėmira ime.

KASHELASHĖ PĖR ATDHEUN

Atdheu ėshtė dheu i birit e i atit e i shpirtit tė shenjtė
Nė vargun me krushq atdheu ėshtė krushku i parė
Nė tė tėra meshat shenjte ai ėshtė Meshari
Nė kulm e nė flamur ėshtė kumti e kremtja
Nė kokėn rėnduar nė mendime ai ėshtė mendimi
Ėshtė njė krah shqipeje kėtej, njė andej kufirit
Ėshtė flaka e Oso Kuka nė kullėn kallė tė barutit
Ėshtė ara shtatė vjet djerrė e gruaja djerrė e fara
Nė bukė e kripė e zemėr atdheu ėshtė zemra
Nė tė parėn pushkė pėr ujk atdheu ėshtė krisma
Nė trupin tonė pėr vig atdheu ėshtė vigu
Nė mishin tonė pėr krimb atdheu ėshtė ashti
Atdheu ėshtė treni nė binarin nėntė, buleta pėr nesėr dhe trasta

MESHĖ

Le tė rritet bari mbi kokėn time
Mbi kokėn time le tė rritet bari im
Bari im mbi kokėn time le tė rritet
Le tė rritet
Le tė rritet bari im mbi kokėn time

GURI I MARTINIT
(M. Camajt)

Mik i gjakut tė penės, kush e di sa vite
Fėmijė tė kėrkoja me "Njė fyell ndėr male"
Kush e di se nė male, pėrmbi gurė mė rrite
Me njė daltė fjale
Dhe sot pas sa vitesh qė s'na panė
Mė del nė Bavari me njė gur prej Dukagjinit
Rritur me qumėsht ashti tė tokės nėnė
Jam guri i Martinit
Mė lėr edhe pakėz, mė lėr, Gur i Martinit
T'ia mbaj dorėn nė krah si andej nė Malėsi
T'ia ftoh shkrumėt e ballit e tė mėrgimit
Dhe do shkoj, s'do rri
Pse gurėt dhe poetėt nėpėr botė
I dashka tė shpėrndarė ky dhe i yni
Zi nuk mbajmė, po kurrė mos qofshė e kotė
Dhembje nė Gur Martini.

(Botuar nė "Gazeta e Athinės")
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2012, 11:32   #4
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Azem Shkreli - poezi

MANIFEST I MARRE

Mėsojeni kohėn tė mos i hajė tė vetėt,
ē'u shėmb shėmtije do tė ngrehin poetėt...

NJEREZIT

Sikur te takoheshim me vetveten sy me sy,
do te putheshim apo kishim per tu peshty?

Zjarrmia

Tash sa kohe
po don te gdhije
e s'po mundet...

NE RRUGE

Tash jam diku larg teje, larg vedi
dhe - ku me dijtė kah mė tresin
udhėkryqet e shumta t'jetės?

Jam ba pėrshėndetje e harrueme e kalimtarėve,
jam ba lot e kangė,
jam ba betim i rrugėve dhe rreze e shkrepun
majė gurit.

Tash jam diku larg teje, larg vedi
dhe - ku me dijtė ku sosin
fijet e kėputuna t'kėsaj kange?

Jam ba pre shitimi i syve zjarr,
jam ba bekim e namė,
jam ba zog e re n'krah t'agsholeve t'bardha?

Tash jam diku larg teje, larg vedi
dhe - ku me dijtė kah m'tresin
udhėkryqet e shumta t'jetės?!
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2012, 11:34   #5
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Azem Shkreli - poezi

Fjalėt

Ju vė gur mbi gur dhe bėj me ju
Murin kinez tė besimit tim nė njerėzit
Nė hijen time dhe nė gjėrat qė s’mė njohin
Ju vė gur mbi gur
Mbi mendimet mbi heshtjen qė s’i besoj
Mbi tė pathėnėn lehonė ju vė
Gur mbi gur
Mbi dhembjen e durimit mbi
Gjakun qė s’ua fal mbi gjurmėt
Qė s’i lashė nė udhė tė ligė dhe mbi fajin
Tim e tė Krishtit qė s’e pata kurrė
Pėr ju ju vė gur mbi gur
Mbi supet e mia mbi bukėn qė s’shkelet
Dhe mbi vitet e kėrrusura tė tim eti
Ju vė
Gur mbi gur
Mbi gjithėēka qė s’kam dhe
Mbi gjithėēka qė s’mundem
Ju vė gur mbi gur mbi kokėn time dhe betohem
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2012, 11:36   #6
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Azem Shkreli - poezi

Histori

Arėditesot njė herė motmotit
Mbi Krujė vijnė ēetat e Kastriotit

I nxjerrin xixa thundrat e atit
I shkėndin shpata lart monopatit

E dridhen muret, e vetėtin
Eshte kali i Gjergjit qė tėrfellin

Dėgjohen gjėmė dhe zallahi
Gjėmojnė kohėve luftėrat e tij

Lirikė

Gjithėēka ishte si gjithėmonė
Dhe i kishte hije
Fjala fjalės,lumi lumit,lia lisė
Dikush deshi ta kthente ndryshe
Ēmendutinė e bukur tė gjėrave
I ra tėja lirikės,u thamė

Psalm pėr Kosovėn

Kur pikon gjak
Kalliu, kur piqet vera

Kur hyn nė gjakun tim
Nusrore e tė bėhem krushk

Mė mėso vetėm t'i bie
Kitarės, mė mėso tė vdes bukur

Shkodra

Desha t'ia prek
Rozafės flokun
S'mė deshe

Zbrita t'ia puth
Algjet Liqenit
Mė nxore

Tani pėrherė mė ke
Maje Taraboshit me cuba
Shkodėr Shkodra

Kėnga qė s'deshi tė shkruhet


Njė ditė prej ditėsh
Nė shtarė e gjeta,nė gjurmė tė kalit

I mėkova drithmat
Vesė i mola,qumėsht zogu

U rrit e bukur,e zezė
Kėnga qė s'deshi tė shkruhet

Pas luftėrave

Luftėrave,mė tė gjatave luftėra
Njė herė u thonėas luftės
Luftėrat mbeten nė log tė luftės
Armėt,nė muze tė armėve

Tė nesėrmen andej e kėndej luftrave
Ēelin lulėkuqe tė gjakut
Pas luftėrave gjithėēka nis nga
E para,lufta nga e para
Lufta s'vret, njeriu vret i pari

Ma ktheni lirikėn e zogut

Ka kohė qė nuk s'ia kuptoj cicėrrimėn
Nė njė degė mė vishet murgu
Ma mbush me tamjanė kokėn dhe ēatinė
Nė degė tjetėr i bie njė teli
Tė ndezur,ajri dhe uji pėrzjarren

Nė tė tretėn i marrin metal flatrat
Bėhet plumb nė qiellin prej lamarine
Ushtarė qė po shkoni, ma ktheni
Zogun tim, lirikėn e bukur tė zogut
Ka kohė qė nuk kėndon zogėrisht

Hypin krutane majė shtėpisė
Shikojnė shekujve, historisė

Zot, kokėn, kėmbėn e askuj'
Luftė tjetėr mos e zėntė ne Krujė

Krujė, 1992
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2012, 11:37   #7
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Azem Shkreli - poezi

PARA ELEGJISE

Njė ditė do t'i marrėsh nė gji
gjethet e rėna tė stinėve tė tua
dhe do tė kėrkosh kot veten
shtigjeve tė harruara tė njė moshe
e nuk do tė kesh mė as flokė ere,
as shikim ylberi ta matėsh fillin
dhe fundin e mashtrimit tėnd tė shkurtėr.
Njė ditė do t'i shpalosh vjetėt tua
si pajėn e nuses sė vdekur
e do tė numrosh fluturat e shkuara
t'agsholeve t'prenduara
e s'do tė kesh mė as zjarr nė buzė,
as lot nė sy tė qeshėn ngrohtė,
tė qajsh rrejshėm dhe t'i mahnitėsh
djelmoshat.

Njė ditė dot'i hash buzėt e tua,
gjurmėt e tua do t'i pėshtysh
dhe secilin muzg do ta pagėzosh
me nganjė pendim qė dhemb
e s'do te kesh me as sy deti,
as hap te hedhur sorkadheje
te shohesh si t'perqeshin gonxhet
dhe te ikesh prej hijes sate.

Ruaju, moj se vashat me te bukura
i vret bukuria e vet.
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2015, 07:16   #8
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,590
Thanks: 9
Thanked 36 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Azem Shkreli

Mehmet Kraja: Proza tregimtare e Azem Shkrelit


Do tė ndalem gjithashtu te njė problem, qė ka tė bėjė me ribotimin e veprave tė autorėve tanė, tė cilėt shkruan dhe botuan para unifikimit tė gjuhės letrare. Euforia e kėtij unifikimi bėri qė puna nė kėtė drejtim tė bėhet pa kriter dhe shpesh me gabime tė mėdha, tė cilat cenojnė esencėn e shkrimit tė letėrsisė, posaēėrisht prozės. E them me bindje tė plotė se kėto ribotime, siē ėshtė bėrė nė rastin e pėrmbledhjes “Sytė e Evės” tė Azem Shkrelit dhe nė rastin e tregimeve tė Anton Pashkut, kanė qenė veprime shkatėrruese, me pasoja tė mėdha pėr veprat e kėtyre autorėve. Kthimi nė gjuhėn letrare me rastin e ribotimit i ka humbur kėsaj proze jo vetėm shkrimin dhe koloritin gjuhėsor, por nė tė shumtat e rasteve ka prekur indin artistik dhe ka ngatėrruar deri nė ēorodi kontekstin historiko-letrar.

Gjuha e ribotimit tė veprave tė kėtyre autorėve del e unifikuar dhunshėm. Ajo nuk ėshtė mė as gjuhė letrare, as dialektore, as idiomė lokale. Ėshtė njė ngatėrresė e panatyrshme e tė gjithave, e tillė qė tani, shikuar nga kjo distancė kohore, mund tė quhet gjuhė-pengesė pėr rilexim dhe njohje mė tė thellė tė kėtyre veprave. Pra, ka ndodhur ajo qė nuk ėshtė menduar se mund tė ndodhte: tregimet e Anton Pashkut dhe tė Azem Shkrelit mė lehtė lexohen dhe shijohen ashtu siē ishin shkruar, sesa me unifikime tė kėtilla krejtėsisht tė paqėndrueshme. Prandaj, nėse ndonjėherė bėhen projekte pėr botimin e serishėm tė autorėve tė kėsaj periudhe, pėrfshirė kėtu edhe autorėt qė i pėrmendėm, del i domosdoshėm ribotimi sipas versioneve tė botimeve tė para, pa ndėrhyrje, ose me ndėrhyrje krejt minimale. Ndoshta ėshtė koha qė kėto ribotime tė bėhen pikėrisht tani, si veprim qė do tė synonte t’ua kthente kėtyre autorėve vlerat autentike.* * *

Azem Shkreli ėshtė ndėr autorėt tanė jo aq tė shumtė, vepra e tė cilit tani kėrkon njė shqyrtim tė gjithanshėm, studim historiko-letrar dhe analizė sa mė tė plotė tekstore, duke pėrfshirė kėtu edhe rrafshet e ndryshme tė referencave komunikuese. E them kėtė pėr shkak se, gjatė kėsaj kohe, kam vėnė re se shkrimet diskursive pėr veprėn e Azem Shkrelit ende sillen nė rrafshin e interpretimit, kryesisht tė poezisė dhe nėse kėto shkrime shikohen nga shkalla e aplikimit tė instrumentariumit shkencor e tė dijes letrare, del se ende kemi tė bėjmė me analiza dhe shqyrtime tė ēastit, tė cilat janė tė dobishme pėr krijimin e njė atmosfere tė favorshme, tė thuash mediale, por nuk arrijnė tė bėjnė shumė tė qartė vendin qė ky autor dhe vepra e tij zėnė nė kontekstin historiko-letrar tė gjysmės sė dytė tė shekullit XX, veēmas nė kėtė krah tė letėrsisė shqipe.

Gjithashtu, kam vėnė re se nė kėto shkrime pėr veprėn e Azem Shkrelit mungon njė dimension i rėndėsishėm i saj: shqyrtimi dhe analiza e prozės. E kjo mungesė mė ka nxitur tė mendoj nėse kemi tė bėjmė me dy nivele tė ndryshme tė shkrimit letrar tė kėtij autori, ku poezia, e parapėlqyer nga kritika dhe e interpretuar shpesh, avancon aq shumė nė krahasim me prozėn e dramėn, sa qė anashkalimi i tyre i deritashėm tė dalė i arsyeshėm dhe tė gjejė mbėshtetje te vetė vepra e Azem Shkrelit.

Kėto fakte, pra nevoja qė veprėn e Azem Shkrelit ta marrim nė shqyrtim me krejt plotėninė e saj, qoftė edhe nė mėnyrė iniciale, si dhe ideja, ndoshta e pashprehur aq vendosmėrisht, se kemi tė bėjmė me nivele tė ndryshme tė shkrimit letrar, ku njėri (poezia) paraqitet me e avancuar, ndėrsa tjetri (proza) mė i paarrirė, mė kanė nxitur qė edhe njė herė t’i marr nė dorė tregimet e kėtij autori, tė vetmen vepėr qė ai e botoi me krijime tė kėsaj gjinie.


* * *

Qė nė fillim duhet theksuar se botimi i fundit i pėrmbledhjes sė tregimeve tė Azem Shkrelit, “Sytė e Evės”, ėshtė bėrė gati tridhjetė vjet mė parė, mė saktė nė vitin 1973 dhe se ai ėshtė ribotimi qė ende mund tė gjendet nė bibliotekat tona.
Botimi i parė, i bėrė dhjetė vjet tė tjera mė herėt, ėshtė tepėr i rrallė dhe hyn ndėr ato botime qė tashmė mund tė konsiderohen tė harruara. Pėrmendja e kėtyre botimeve dhe datave nė rastin e tregimeve tė Azem Shkrelit, sikur edhe nė rastin e tregimeve tė Anton Pashkut, ka njė rėndėsi, sepse ndėrmjet botimeve tė para dhe ribotimit tė mėvonshėm te ne ka ndodhur i ashtuquajturi “shkapėrcim gjuhėsor”, i cili, shikuar nga kjo distancė, paraqitet si fakt i rėndėsishėm krijues, veēanėrisht pėr kėta dy autorė dhe te ndonjė tjetėr qė shkruante prozė gjatė viteve gjashtėdhjetė.

Kėta autorė e kultivuan shkrimin e prozės nėn ndikimin e fuqishėm tė qarkut letrar tė Shkodrės qė, ndonėse tashmė ishte shpėrbėrė, pėr shkak tė afrive gjuhėsore, te ne nė Kosovė vazhdoi edhe pėr njė kohė tė shėrbente si model i shkrimit.
Nė Shqipėri, pėr shkak tė rrethanave politike dhe rrethanave tė tjera, shkrimi i letėrsisė sipas kėtij modeli brenda vendit filloi tė degradojė, ose tė zhvendoset nė diasporėn politike, atje ku pėrfunduan autorėt ndėr mė tė spikaturit, si Koliqi, Maloki, Camaj dhe ndonjė tjetėr.

Shkrimtarėt kosovarė tė kėsaj kohe, pėr shkak tė mungesės sė traditės vendore, por edhe pėr shkak tė komunikimit tė natyrshėm me kėtė krah letrar, te qarku letrar i Shkodrės gjetėn literaturėn bazė pėr mėsimin e shkrimit tė prozės. Pėrveē kėsaj, prania e Camajt pėr njė kohė sado tė shkurtėr nė krahun letrar tė Kosovės, duket se ka ushtruar ndikim pėr njė komunikim mė tė fuqishėm me atė literaturė, e cila krijohej nė diasporėn politike, ku vend kryesor zėnė vetė Camaj dhe Koliqi nė veēanti. Gjurmėt e kėsaj shkolle letrare i gjejmė tek autorėt mė tė mirė tė prozės, e cila u shkrua gjatė viteve gjashtėdhjetė nė Kosovė, ku fillimisht bėnte pjesė edhe Azem Shkreli.


* * *

Mirėpo, krahas kėsaj tendence, nė kėto vite nė Kosovė hetohet qartė edhe njė rrymė tjetėr, mė pak tradicionale dhe shumė mė e afėrt qoftė me shkollėn e realizmit socialist, qoftė me ndikime e preferenca qė vinin nga letėrsia botėrore, kryesisht pėrmes pėrkthimeve. Adoptimin e shkollave moderne pėrmes njė diskursi gjuhėsor tradicional nė kėtė periudhė, nė prozė mė sė miri e bėjnė Anton Pashku dhe Martin Camaj, i pari duke mėnjanuar nė masė tė madhe etnografizmin e Koliqit, kurse i dyti duke e kthyer shkrimin e prozės nė “etnografi revokuese”, nėse mund tė thuhet kėshtu.


* * *

Te tregimet e Azem Shkrelit ndėrkaq, veēmas nėse rilexohet nga kjo distancė botimi i parė, hetohen dy tendenca gati pėrjashtuese: ndikimi i fuqishėm i traditės, pra i shkollės letrare tė Shkodrės nė disa tregime, nė njėrėn anė, dhe rrymimet bashkėkohore qė nuk asimilohen dhe nuk i adaptohen kėtij tradicionalizmi as gjuhėsor dhe as pėrmbajtėsor.

Nuk do mend se tregimet mė tė mira tė Shkrelit mbesin ato qė ishin shkruar si vazhdim i traditės letrare, sepse kjo mėnyrė shkrimi del shumė adapte me subjektet lokale, me mendėsinė dhe preokupimet e personazheve, me koloritin e ambientit etj. Por edhe sa i pėrket prosedeut: shkrimi rrjedh mė natyrshėm, shkrimi ėshtė mė i zhdėrvjelltė, idetė janė mė tė qarta, gjetjet janė mė interesante dhe pėrshkrimet janė mė lirike, pra rrjedhimisht mė tė frymėzuara.
Duket se ambientit rural, pėr tė cilin shkroi disa tregime Azem Shkreli, i shkonte mė shumė jo vetėm gjuha, por edhe pėrvoja dhe dija letrare e kėtij autori. Nė kėtė grup hyjnė pjesėrisht tregimi “Sytė e Evės” (njėra linjė e rrėfimit), pastaj “Bjezga”, “Trungjet”, “Buka” dhe “Mėkushti”.

Ndonėse bėhet fjalė pėr njė numėr tė vogėl tregimesh dhe pėr paraqitje, tė thuash, fragmentare tė njė ambienti dhe tė njerėzve qė jetojnė nė tė, pėrmes kėtyre prozave pėrvijohet qartė tabloja autentike e njė etnopsikologjie dhe, ēka ėshtė edhe mė e rėndėsishme pėr prosedeun e tregimit, ndėrtohen heronj e karaktere letrare me njė plotėni tė pėlqyeshme.


* * *

Mirėpo, sikundėr mund tė vihet re, duke u gjetur si autor nė shkapėrcim kohėsh, i nxitur nga rrethanat letrare dhe nga formimi i tij si shkrimtar, po nė kėtė pėrmbledhje do tė paraqitet disi i dyzuar.

Kundrejt autorit qė ndjek traditėn, nė shkrimin e tregimit shfaqet po ai autor qė u bėn jehonė zhvillimeve bashkėkohore nė tema dhe nė prosede. Nė kėtė grupėzim tė dytė, ku bėjnė pjesė tetė tregime dhe njėra linjė e rrėfimit te tregimi “Sytė e Evės”, autori merr nė shqyrtim fate personazhesh nga jeta urbane e kohės, duke nxjerrė nė plan tė parė shqetėsime intelektuale, kontrakdita dhe konflikte me tė cilat pėrballej deri nė njėfarė shkalle njeriu i atyre rrethanave.

Nė ndonjė tregim duket sikur ai pėr pak i shpėton stampės sė realizmit socialist (“Puthja nė bronzė”), nė ndonjė tregim tjetėr synon shkrimin e prozės psikologjike (“Alfa”, “Njerėzit dhe hijet”, “Kulla e Ajfelit”), nė rastin e tretė pėrpiqet tė krijojė njė miksazh tekstore dhe tė proseduet (“Helmeta”, “Sytė e Evės”), kurse nė rastin e katėrt i nėnshtrohet pasionit tė moshės, duke shpėrfaqur me mjaft gjeturi shkrimi situatat paradoksale dhe shpesh tragjike tė dashurisė (“Udhėtarėt”, “Njerėzit dhe hijet”).

Kjo pasuri tematike i bėn tregimet mė tė larmishme dhe autorit i jep mundėsi tė marrė nė shqyrtim artistik situata tė ndryshme jetėsore dhe tė merret me analiza tė holla psikologjike e filozofike.

Por, pavarėsisht nga kjo, tregimet e grupėzimit tė parė mbesin mė tė realizuarat dhe me kėto realizime Azem Shkreli hyn ndėr autorėt e suksesshėm tė tregimit nė kėtė pjesė tė letėrsisė shqipe.


* * *

Sė fundi do tė ndalem te njė problem tjetėr, qė ka tė bėjė me ribotimin e veprave tė autorėve tanė, tė cilėt shkruan dhe botuan para unifikimit tė gjuhės letrare. Euforia e kėtij unifikimi bėri qė puna nė kėtė drejtim tė bėhet pa kriter dhe shpesh me gabime tė mėdha, tė cilat cenojnė esencėn e shkrimit tė letėrsisė, posaēėrisht prozės.

E them me bindje tė plotė se kėto ribotime, siē ėshtė bėrė nė rastin e pėrmbledhjes “Sytė e Evės” tė Azem Shkrelit dhe nė rastin e tregimeve tė Anton Pashkut, kanė qenė veprime shkatėrruese, me pasoja tė mėdha pėr veprat e kėtyre autorėve.

Kthimi nė gjuhėn letrare me rastin e ribotimit i ka humbur kėsaj proze jo vetėm shkrimin dhe koloritin gjuhėsor, por nė tė shumtat e rasteve ka prekur indin artistik dhe ka ngatėrruar deri nė ēorodi kontekstin historiko-letrar. Gjuha e ribotimit tė veprave tė kėtyre autorėve del e unifikuar dhunshėm. Ajo nuk ėshtė mė as gjuhė letrare, as dialektore, as idiomė lokale. Ėshtė njė ngatėrresė e panatyrshme e tė gjithave, e tillė qė tani, shikuar nga kjo distancė kohore, mund tė quhet gjuhė-pengesė pėr rilexim dhe njohje mė tė thellė tė kėtyre veprave.

Pra, ka ndodhur ajo qė nuk ėshtė menduar se mund tė ndodhte: tregimet e Anton Pashkut dhe tė Azem Shkrelit mė lehtė lexohen dhe shijohen ashtu siē ishin shkruar, sesa me unifikime tė kėtilla krejtėsisht tė paqėndrueshme. Prandaj, nėse ndonjėherė bėhen projekte pėr botimin e serishėm tė autorėve tė kėsaj periudhe, pėrfshirė kėtu edhe autorėt qė i pėrmendėm, del i domosdoshėm ribotimi sipas versioneve tė botimeve tė para, pa ndėrhyrje, ose me ndėrhyrje krejt minimale. Ndoshta ėshtė koha qė kėto ribotime tė bėhen pikėrisht tani, si veprim qė do tė synonte t’ua kthente kėtyre autorėve vlerat autentike.
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2015, 07:18   #9
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,590
Thanks: 9
Thanked 36 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Azem Shkreli

Ne vend te pėrshėndetjes


Shko se furishem po fryen ne mua ere mallkimi qe s'te fal.
Dhe dije mire, kurre me nje e nje nuk bejn nje si thonte Hikmeti, ai fare poeti me kenge prej zjarri.

Shko merri me vete lutjet tua, edhe hijen tende, hiqe zvare rrugeve si gjene e ndyre.
Mos u kthe pas.
Mos i harro syte e perlotur ne shtekballin tim.
Mos thuaj lamtumire.
Asgje mos thuaj.
Merri me vete gjurmat neper te cilat erdhe nje nate me e pervuajtur se frika dhe hyra ne mua.
Shko dhe behu fjale e mbrame n'gojen time.
Behu shkrepetire e fikur n'ylberin e shkrimit tim.
Behu cdogje pos Meje e Teje dhe asaj qe e quajtem Ne kur i zinim yjet si fluturat e ua ngjisnim nga nje emer mos ta harrojme emrin tone.
Shko merri me vete edhe rruget te mos kthehesh kurre ne vesen e lotit te rrejshem germadhat e kujtimit t'i rrezosh.

Shko mbyllu ne do keshtjella te largeta harrimi ku s'te zgjojne me kembonat e pendimit kur cmendet mallit vetmia ose kur buza buzen e han n'pikllim qe mekatin s'e lan, qe s'mundet ta shpoje Gurin e rende, gurin e ftohte te ndarjes.
Shko, me mire dhe hesht. Mos u kthe mbas.
Mos i harro syte e perlotur n'shtekballin tim.
Mos thuaj lamtumire.
E kur t'shkojsh larg, me larg se prej blerimi n'blerim
E kur t'shkojsh larg, me larg se prej zemre ne zemer
Aq larg sa ta harrosh edhe emrin tend dhe zerin tim, fshihu prej vetes
Shkurto flokegjatat, mate me to mendjeshkurtren tende dhe mos qaj.
Shko se tmerrshem po lodrojne sonte n'mua rreket e gjakut te ndezur.
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2015, 07:28   #10
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,590
Thanks: 9
Thanked 36 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Azem Shkreli

Pėrshėndetje me Miq (Ismail Kadaresė)

Plot fjala ėshtė me ju, plot kupa, plot gjiri i nėnės
Kudo e ngado ėshtė e juaja pos mohit, pos orės sė prapė
Dhe krismės prapa shpinės, po unė me se tė ju zbukuroj
nė baladė, o miq, me se, o dega ime e epėr e fisit,
Atij tisi tė hollė e tisi tė rrallė, tri herė tė zier
Nė ashtin tuaj e timin, po unė me se tė ju kem, me se-
Tė ju pėrhyjnoj, e vetėm ju e dini atė bar tė mirė
Atė lėng rrėzė fjale me tė cilin m'i mėkoni plagėt
Ethet e qentė m'i pėrzeni kur kam zjarrmi, kur digjem
Ujė etjes m'i jepni bri kroit tė Martinit e bri Kruje
Ullirin e moshės ma piqni, zotynė shėndet iu dhashtė
Nga jeta e vet e popullit, nga gjaku, nga shpendi ynė
Ju dhashtė, me se tė ju di, me se tė ju zbukuroi nė baladė,
e jeni sa krip ka koka, sa fij bari, sa deti, Alkal
Me Alkal ju dėgjoj e mė ktheni me mallė nė shtizė
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2015, 07:34   #11
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,590
Thanks: 9
Thanked 36 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Azem Shkreli

Vdekja e malėsorit

Asnjė kokė pėrkulur
Se ja rrėxoni lisat

Asnjė gjėmė mėsa guri
Se ja shembni majet
Asnjė lot asnjė
Se ja shteroni krojet

Nė sytė e tij vetėm
Harroi perėndimin dita

Ē'mendim i vrugėt
Ē'mendim i ftohtė ndėr vetulla
Lum ky ēfarė vdekje
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2015, 19:17   #12
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,590
Thanks: 9
Thanked 36 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Azem Shkreli

Sikur te takoheshim me veten sy me sy
Do te perqafoheshim apo do te ishim peshty?


.....
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur