Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-03-2011, 04:05   #21
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Tekste tė kėngėve labe

Laj e krih ato cullufe - Kėngė labe

Laj e krih ato cullufe
tunde moj xhokenė¹ tunde
laj e krih e hidhi mbrapa
se je vajzė e tė djeg vapa
[pėrsėritet pas ēdo strofe]

Nė tė zėntė vapa nė udhė
kthehu tė ngrysesh tek unė

Nė tė marrtė etja pėr ujė
bardhagjeē² tė bėhem unė

Nė tė zėntė nata nė rrugė
kthehu tė dihesh³ tek unė
________________________________

1. XHOKĖ f. sh. Veshje e sipėrme dhe e trashė prej
shajaku pėr gra e pėr burra, pa mėngė
ose me gjysma mėngėsh a me mėngė tė
gjata tė hedhura prapa (sipas krahinave),
qė shkon deri nė brez dhe qė ka
zakonisht njė pjesė me thekė prapa, e
cila hidhet mbi kokė.
2. Ai qė u ēonte ujė njerėzve nė kohėt e kaluara; kamarier.
3. Gdhihesh.

BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 20:52   #22
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Tekste tė kėngėve labe

Rrotulloma synė e shkruar - Kėngė labe

Ai:
Rrotulloma synė e shkruar
bukuri e pambaruar

Ajo:
Ca shėnja qė m'i dhe darkės
i lashė t'ia tregoja natės
Ai:
Hajd' tė lozim tė dy bashkė
ėshtė behar e tė flėmė jashtė
(pėrsėritet pas ēdo strofe)

Ajo:
E shkreta pėr gjumė sa rashė
veshur e gjithė nė mėndafsh'ė

Ai:
Pėr kė mė je lezetuar
si hėna kur flė zbuluar

Ajo:
S'i them dot, le ta thotė zėmra
amani se u dėgjoi kėnga

Ai:
Shikoj nė buzėt e tua
Do vij - me kėtė ma thua

Ajo:
Pa nisu avash-avash'ė
se nata do na bėjė bashkė
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2011, 21:18   #23
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Tekste tė kėngėve labe

Lava sytė e ndeza zjarr'ė - Kėngė labe

Lava sytė e ndeza zjarr'ė
Trėngė trėngė trėng, e aman trėngė (pėrsėritet pas ēdo vargu)
Dhe dola sipėr nė mal'ė
Gjeta korbecin¹ tė vrarė
Mė tutje gjeta xhaxhanė
I rrinte xhixhia² pranė
Ia thoshte ligjet³ me radhė
________________________________
1. KORBEC m. sh. Kafshė me qime krejt tė zeza nė trup (pėr
qenin, dashin, cjapin etj.)
2. XHIXHIA. Gruaja e xhaxhait.
3. LIGJE f. vet. sh. vjet. Fjalėt a vargjet qė gratė i numėronin njė
tė vdekuri kur e vajtonin. E qanin me ligje.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2011, 22:29   #24
dbh
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 607
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
dbh ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Keto nuk jan kenge, jan thesare kombetare!
dbh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2011, 08:54   #25
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Tekste tė kėngėve labe

Dbh, nuk janė vetėm thesare kombėtare, por vitet e fundit janė vlerėsuar edhe si thesare botėrore. Polifonia e Jugut, ku bėjnė pjesė kėngėt labe dhe toske, ėshtė vlerėsuar si pasuri e trashėgimisė botėrore dhe ėshtė marrė nė mbrojtje nga UNESCO-ja.

Vazhdojmė me kėngė tė tjera. Kėnga e mėposhtme i kushtohet luftės sė Vlorės mė 1920-ėn. Kjo ėshtė njė luftė qė shqiptarėt e fituan plotėsisht me forcat e tyre, pa ndihmėn e askujt.
Telat'ė po venė e vijnė - Grupi "Gurra"

Telat'ė po venė e vijnė¹
punon Kota me Kaninė²

Punon Ko', punon Ko'
punon Kota me Kaninė
(pėrsėritet pas ēdo strofe)

Gjenerali me zabinė³
flet Goti me Piaēetinė

Si do bėjmė unė dhe ti'nė
se shqipėtarėt errinė

Se shqipėtarėt errinė
Gjorėm janė dhe poshtė po vijnė

Gjorėm janė dhe poshtė po vijnė
Osmėni me dyzet mijė

Osmėni po bie fuqinė
Vlora do fitojė lirinė
____________________________________
1. Telegrafi. Gjeneralėt italianė tė shqetėsuar nga pėrparimi i shqiptarėve, komunikojnė me njėri-tjetrin.
2. Kota dhe Kanina - dy fshatra ku italianėt kishin pėrqėndrime ushtarake.
3. Zabit – oficer.
4. Goti dhe Piaēentini - gjeneral dhe oficer italianė.
5. Arrinė, arritėn.
6. Nė fshatin Gjorm.
7. Osman Haxhiu, komandanti i pėrgjithshėm i forcave shqiptare.

.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2011, 12:37   #26
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Tekste tė kėngėve labe

Kjo valle e kėnduar labe i kushtohet Kuvendit tė Madh Ndėrkrahinor, qė u mbajt nė Mesaplik nė vitin 1847 dhe qė pasoi me kryengritje nė Shqipėrinė e Jugut. Kjo kryengritje u bė kundėr ligjeve tė reja tė Perandorisė Osmane, qė njihen si reformat e Tanzimatit. Ato ligje ishin shtrėnguese dhe e rėndonin edhe mė shumė gjendjen e shqiptarėve, madje atėherė u quajtėn si pushtimi i dytė i Shqipėrisė prej osmanėve. Videoja e mėposhtme ėshtė e Festivalit Folklorik tė Gjirokastrės tė vitit 1988.
Shpata jonė gris fermanė – Grupi i Vranishtit (Vlorė)

Mesaplik, te rrapi tėndė¹
kėmbėkryq ngrėmė kuvėnd'ė

Shqipėri na ke mė kėmbė
mbrojmė lirinė e nderin tėnė²

Lidhėm besė e fjalėn dhamė
s'japim xhelep³ as nizamė

Shpata jonė gris fermanė
kanė zot'ė trojet tanė
_______________________
1. Tendė, qė bėn hije.
2. Tonė.
3. Taksė.
4. Ushtarė.
5. Urdhrat me shkrim tė sulltanėve nė Perandorinė Osmane.

.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2011, 21:17   #27
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Tekste tė kėngėve labe

Manushe, o leshuratėndė - Grupi i Vėrmikut (Vlorė)

Ē'e do mall e ē'e do gjėnė
Manushe, kallogre

Manushe, o leshuratėndė (pėrsėritet pas ēdo strofe)

Kur s'ke burrin pėr tė qėnė
Manushe, kallogre

Gjithė ditėn, kumar nė lėmė
Manushe, kallogre

Edhe natėn'ė me hėnė
Manushe, kallogre

I thonė shokėt drekėngrėnė
Manushe, kallogre

Fol e qaj moj grykėzėnė
Manushe, kallogre
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2011, 19:48   #28
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Tekste tė kėngėve labe

Nė mėngjes pa zbardhur drita - Kėngė labe
Marrės: Nazif Ēela, Fatbardha Brahimi

Ai:
Nė mėngjes pa zbardhur drita
mė zgjoi njė zė, u ngrita
shkonte vasha, shkonte vita
ajo qė shkonte pėrdita

O dale moj, dale
dale, dale se o do vij dhe unė
moj primė moj, primė¹
primė se o tė dua shumė
(pėrsėritet pas ēdo strofe)

Ajo:
Kam dy ditė, sot edhe die
tė prisja o djalo tė vije
tek burimi nė korije
tė mblidhnim kokrra lajthie

Ai:
Mė beso moj grykėzėnė
tė ziun ē'mė gjeti mbrėmė
ikėn'ė dhėntė e m'u trėmbnė
gjezdisa malin me kėmbė

Ajo:
Harrova rrugėn, e mjera
dola mor' nė majė te lera
shaminė ma rrėmbeu era
mė dehėn lulet si vera
______________________
1. Pritmė, mė prit
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2011, 15:01   #29
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Tekste tė kėngėve labe

Kur mė shkoje rrugės tutje – Grupi i Armenit (Vlorė)

Kur mė shkoje rrugės tutje
gėrshetat hedhur mi supe
buzė moj lule mė kėpute
bishti i jelekut me rupe¹

Peshliēara² moj jelekngrirė
unazė me gur xhevahir
je e rritur me tė mirė
me gjalpė e me mjaltė tė ngrirė

O era e luleve
erė e manushaqeve
dalėngadalė tė ėshtė afruar
bilbili pėr tė kėnduar

Dritė avllia, dritė shtėpia
kėthyer penxheretė na hija
manushaqe moj borzilok
tufa-tufa s'i mban dot
_____________________________________
1. Monedha qė varen si stoli nė veshjet e grave.
2. Peshli. Veshje e sipėrme, e ēarė tek sqetullat dhe
me mėngė qė zakonisht nuk vishen, por rrinė varur.

BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2011, 14:57   #30
Morrison
V.I.P
 
Avatari i Morrison
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: me kembe ne toke
Posts: 712
Thanks: 9
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Morrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Bejkė e derdhura nga vėndi

Dola nė gėrxhe nė majė
si lloiseshe po qajė...
dola nė gėrxhe nė majė
si lloiseshe po qajė...

Aman si lloiseshe¹ po qajė
njė maraz do tė mė hajė...
si lloiseshe po qajė
njė maraz do tė mė hajė...

Aman njė maraz do tė mė hajė
moj marazi yt mė hėngri...
njė maraz do tė mė hajė
moj marazi yt mė hėngri...

Moj marazi yt mė hėngri
bejke moj derdhura nga vėndi...
moj marazi yt mė hėngri
bejke e derdhura nga vėndi...

Bejke e derdhura nga vėndi
nga balta qė del ergjėndi...²
bejke e derdhura nga vėndi
nga balta qė del ergjėndi...

Nga balta qė del floriri
moj mė prishe nga fiqiri...
nga balta qė del floriri
moj mė prishe nga fiqiri...
_________________________________________

1. Lloisem - rri e mendohem, flas me veten
2. Ergjėndi - Argjėndi


http://www.youtube.com/watch?v=u9vyvhDfbz0
Morrison nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2011, 16:16   #31
Morrison
V.I.P
 
Avatari i Morrison
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: me kembe ne toke
Posts: 712
Thanks: 9
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Morrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Balada e Nizamit ¹

Teksti Zaho Balili
Kėndon Vitori Balili


Qerpiku i diellit pa dalė
dallandyshet palė palė
vajzės si o moj i thonė ca fjalė
pik e lotit lagė fustanė

(Iso...)
Qerpiku i diellit mbi malė
dallandyshet palė palė
vajzės si o moj i thonė ca fjalė
pike e lotit lag fustanė...
vajzės si o moj i thone ca fjalė
pik e lotit lag fustanė

Tė erdh karta pėr nizamė
dridhet buza, han cigarė
nė u kthefsha moj dot i gjallė
dil mė prit o te lumi i bardhė

(Iso)
Te erdh karta pėr nizamė
dridhet buza, han cigarė
nė u kthefsha moj dot i gjallė
dil mė prit o te lumi i bardh...
aman nė u kthefsha moj dot i gjallė
dil mė prit o te lumi i bardhė

Kaluan o moj kaq beharė
mbeta me o kokėn menjanė
kur u poqėm s'di c'ka ngjarė
vesa lag e ne prap te tharė

(Iso)
Kaluan o moj kaq beharė
mbeta me o kokėn menjanė
kur u poqėm s'di c'ka ngjarė
vesa lag e ne pra tė tharė
kur u poqėm s'di c'ka ngjarė
vesa lag e ne prap tė tharė

Kur tė dy o moj hipėm mbi kalė
shkundėn lule zogjtė mbi dardhė
mjergulla o moj mbuloi dynjanė
bilbilat o ndezėn sabanė²

(Iso)
Kur tė dy o moj hipėm mbi kalė
shkundėn lule zogjtė mbi dardhė
mjergulla o moj mbuloi dynjanė
bilbilat o ndezėn sabanė
mjergulla o moj mbuloi dynjanė
kur tė dy o moj hipėm mbi kalė
___________________________

1. Nizam - ushtar i Perandorisė Otomane (nėn pushtimin turk ne Shqipėri rekrutoheshin ushtar)
2. Sabah - Agim (nė mėngjes herėt)

http://www.youtube.com/watch?v=iYBVmtcRZJ8
Morrison nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2011, 20:05   #32
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Kėngė pėr Ali pashė Tepelenėn – Grupi “Kurora labe”

Ali Pasha mėndjehollė
u derdhėn shumė napolonė
tradhėti tė madhe pate
tė vranė, pritėn kur u plake
nėpėr sarajet e tua
ēdo shqiptar u lartėsua
kemi ardhur dhe bėjmė kėngė
emri yt me peshė tė rėndė

U mpreh shpata nėpėr vite
kokė e pashait tė pritej
patėn frikė se prapė do ngrihej
veē me tradhėti do vritej
(pėrsėritet pas ēdo strofe)

Jo pashai nė njė varr'ė
kokė e trup tė jenė tė ndarė
dhe i vdekur bėn komandė
s'vdesin pashallarėt tanė
tė gjitha kalatė kullojnė
prapė sarajet tė kėrkojnė
tė vish me Vasilikinė
nė Tepelenė dhe Janinė

http://www.youtube.com/watch?v=w8WuLCL8g2o
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2011, 20:12   #33
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Tekste tė kėngėve labe


Moj e bukura sa s'ka - Kėngė labe


Moj e bukura sa s'ka
moj Vasillo
tė vdiq pashai dhe tė la
moj Vasillo

Kuja, kala mė kala
moj Vasillo
se tė kish ėngjėll nė krah
moj Vasillo

Se i thoshnė Ali Pasha
moj Vasillo
dhe ti qengjurinė ndėr krahė
moj Vasillo

Nė moshė si bijė e baba
moj Vasillo
gjeraqinė e heshtur - tha
moj Vasillo

Gjithė hazineja¹ qė la
moj Vasillo
pa ty s'vlen asnjė para
moj Vasillo

Moj e bukura sa s'ka
moj Vasillo
tė vdiq pashai dhe tė la
moj Vasillo
______________
1. pasuria, thesari


http://www.youtube.com/watch?v=bCvtM...eature=related
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2011, 22:51   #34
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,013
Thanks: 202
Thanked 432 Times in 251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Vajz e Valeve

Vajza e Valėvet
Zėmėra s'ja mban
Mbi njė gur n'an tė detit
Qan, e zeza , qan
Pret atė qė pret
E njė dhembje ndjen
Gjithė bota ven' e vijnė
Po aty nuk vjen
Prėndėver' arrin
Njė mėngjes tė qet
Vijn'e shkojnė dallėndyshet
Vajza u thėrret:
Ju tė bukur zogjė
Tek ju kam njė shpres'
Ju qė shkoni det'e male
Dua t'u pyes
Njė jetime jam
Pa nėn e baba
njė qė kisha, njė qė doja
iku e mė la
Mos e patė ju
Rron apo nuk rron
ndonjė lajm a ndonjė letrė
vallė mė kujton
Vajza e Valėvet
Vetėm pa njeri
Qante veten, qante fatin,
n'atė varfėri
Erdhi dimri 'keq
njė mėngjes tė zi
ē'u nxi qielli dhe deti
gjėmon bie shi
Nė ėndrrė se ē'pa
Djalin nė vapor
Sikur shkonte dhe i hodhi
Vajzės njė kuror
Letra e zezė vjen
E me tė vėrtet
Djali kishte udhėtuar
Pa kthim e pėr jetė
Thoshte i mjeri Djal'
"Vajza e Valėvet"
"Mere kėtė letrė e qajmė
tjetėr vend mė pret
"Ah!Kėjo dunja
njė qėndrim nuk mban
"Dashuria jonė shuhet
Fat'i zi na ndan
"Mos u dėshpėro
Je njė vajz' e re
Un martohem n'atė jetė
ti martohu atje
"Vajza e Valėvet
qofshė me shėndet
"mos kujto kohėn e shkuar
po harroje shpejt
"O i dashur Djal'
shkove dhe mė le
s'pate faj as ti as unė
ashtu qe pėr ne
ne u ndamė kėtu
qielli atje lart
do tė na bashkojė, o Djalė
prit se vij pėr pak
Lamtumir, o Gur
mjaft-ė kaqė koh'
vuajte dhe ti me mua
shkoj e mė s'tė shoh
Haj Dunja ! Dunja
s'ke gjė tė vėrtet
Lamtumirė e Jet' e rreme
Merm o valė, o det...

http://www.youtube.com/watch?v=GvwK7wcNAdg
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2011, 22:54   #35
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,013
Thanks: 202
Thanked 432 Times in 251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Syzezė vetulla-llaja
Ē'tė kishte zili dynjaja.

Ē'tė kishte zili dynjaja,
Plasėn djemtė moj nga sefdaja.

Plase djemtė moj nga sevdaja,
Lum ē'kishte rritur mamaja.

Ē'i bėra fshatit tė shkretė
Se shkoi poshtė dhe pėrpjetė

Ē'bela kanė me mua djemtė
Unė do marr kė dua vetė

Unė do marr kė dua vete
Bilbilin o me zė gerrnetė

Moj e mira e nėnės o

Merrja moj si t'ja marim o
dhe o bo ja dhe jarnana

E moj e mirė e nėnės o
dhe o bo ja dhe jarnana.

Dridhe moj dridhe vallen o
dhe bo ja dhe jarnana

E moj e mirė e nėnės o
dhe o bo ja dhe jarnana

Luaje moj luaje kėmbėn o
dhe o bo ja dhe jarnana

O se ma plase zemrėn o
dhe o bo ja dhe jarnana.

Ē'i paske ngjarė nėnės o
dhe o bo ja dhe jarnana.

E si zogu thėllėzės o
dhe o bo ja dhe jarna na.

http://www.youtube.com/watch?v=jiEfeAu5PIY
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2011, 22:56   #36
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,013
Thanks: 202
Thanked 432 Times in 251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Kam nje kenge per te kenduar
kam nje det per te vajtuar
nje semundje pa sheruar
qysh nga shekujt e kaluar

Qaj moj zemer e plagosur,
Vajto ti moj nena plakeee,
Mergimi djemt ti ka sosur,
Ikin e s'te vijne me prape,

Qan nena le ligje ploteeeee,
na ikne djemte neper bote,
c'eshte keshtu o i madhi zote,
vene me kembe e vine pa koke...

Shiko na u hidherua,
per djemte e zeza jane azgane,
sa dhe burri qan mbi grua,
por djemte mos lini papare..

http://www.youtube.com/watch?v=Hv-nGaIRi1I
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2011, 07:20   #37
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DeA Shiko postimin
Vajz e Valeve

Vajza e Valėvet
Zėmėra s'ja mban
Mbi njė gur n'an tė detit
Qan, e zeza , qan
Pret atė qė pret
E njė dhembje ndjen
Gjithė bota ven' e vijnė
Po aty nuk vjen
Prėndėver' arrin
Njė mėngjes tė qet
Vijn'e shkojnė dallėndyshet
Vajza u thėrret:
Ju tė bukur zogjė
Tek ju kam njė shpres'
Ju qė shkoni det'e male
Dua t'u pyes
Njė jetime jam
Pa nėn e baba
njė qė kisha, njė qė doja
iku e mė la
Mos e patė ju
Rron apo nuk rron
ndonjė lajm a ndonjė letrė
vallė mė kujton
Vajza e Valėvet
Vetėm pa njeri
Qante veten, qante fatin,
n'atė varfėri
Erdhi dimri 'keq
njė mėngjes tė zi
ē'u nxi qielli dhe deti
gjėmon bie shi
Nė ėndrrė se ē'pa
Djalin nė vapor
Sikur shkonte dhe i hodhi
Vajzės njė kuror
Letra e zezė vjen
E me tė vėrtet
Djali kishte udhėtuar
Pa kthim e pėr jetė
Thoshte i mjeri Djal'
"Vajza e Valėvet"
"Mere kėtė letrė e qajmė
tjetėr vend mė pret
"Ah!Kėjo dunja
njė qėndrim nuk mban
"Dashuria jonė shuhet
Fat'i zi na ndan
"Mos u dėshpėro
Je njė vajz' e re
Un martohem n'atė jetė
ti martohu atje
"Vajza e Valėvet
qofshė me shėndet
"mos kujto kohėn e shkuar
po harroje shpejt
"O i dashur Djal'
shkove dhe mė le
s'pate faj as ti as unė
ashtu qe pėr ne
ne u ndamė kėtu
qielli atje lart
do tė na bashkojė, o Djalė
prit se vij pėr pak
Lamtumir, o Gur
mjaft-ė kaqė koh'
vuajte dhe ti me mua
shkoj e mė s'tė shoh
Haj Dunja ! Dunja
s'ke gjė tė vėrtet
Lamtumirė e Jet' e rreme
Merm o valė, o det...

http://www.youtube.com/watch?v=GvwK7wcNAdg
Gjyshes time i mbusheshin syte me LOT.
Rrespekt ju te GJITHEVE
PS: pikerisht sulmohen traditat nga me Shqiptaret,nga te ashtequajturit <patriotic>.
FLM.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-11-2011, 18:54   #38
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,013
Thanks: 202
Thanked 432 Times in 251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Shqiperi o yll o hene
Me ke bije e te kam nene
Dhe kur bota eshte zene
Hene veshet shqiponjat sfelene

(O moj Shqiperi moj o)

Ndaj me shini kaq krenare se jam bije shqipetare
Kengen edhe bukurine e kam vec per Shqiperine
Ndaj me shini kaq krenare se jam bije shqipetare
Kengen edhe bukurine e kam vec per Shqiperine

Moj e bukura si pralle
Me jep krenari te ralle
Malet e tua te renda
Flori jasht e flori brenda
Malet e tua te renda
Flori jasht e flori brenda

(O moj Shqiperi moj o)

Ndaj me shini kaq krenare se jam bije shqipetare
Kengen edhe bukurine e kam vec per Shqiperine
Ndaj me shini kaq krenare se jam bije shqipetare
Kengen edhe bukurine e kam vec per Shqiperine

Ska ne bot e ruzullime se eshte Shqiperia ime
Se eshte nena jone me gji
Drit e vezullimi sy
Se eshte nena jone me gji
Drit e vezullimi sy

(O moj Shqiperi moj o)

Ndaj me shini kaq krenare se jam bije shqipetare
Kengen edhe bukurine e kam vec per Shqiperine
Ndaj me shini kaq krenare se jam bije shqipetare
Kengen edhe bukurine e kam vec per Shqiperine

Moj e rritura me vese
Me dhe emer me dhe bese
E moj ne kenget e mia
Ska ne bote si shqiperia
E moj ne kenget e mia

O ska ne bot si shqiperia

(Ndaj me shine kaq krenare
Se jam bije shqipetare
Kengen edhe bukurine e kam vec per shqiperine)

Ndaj me shini kaq krenare se jam bije shqipetare
Kengen edhe bukurine e kam vec per Shqiperine

http://www.youtube.com/watch?v=RFtYDFaG6Ko
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2011, 04:05   #39
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Dea, nuk besoj se e ke lexuar kėtė qė kam shkruar nė hapjen e temės. E kam vendosur kėtė rregull sepse e di qė nėpėr tema tė tilla sjellin kėngė turbofolk. Kėngėt labe janė vetėm me iso zėrash, ose e shumta shoqėrohen vetėm me fyell. Kėngėt qė ke sjellė nė postimet 36 dhe 39 nuk janė kėngė labe, por janė turbofolk dhe janė jashtė rregullave tė temės. Nuk besoj se mėrzitesh qė po ta them kėtė.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO

Rregullat e temės:
  • Vetėm kėngė labe origjinale me iso, jo kėngė me vegla ose turbofolk.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2011, 04:13   #40
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Tekste tė kėngėve labe

Njė ditė malit dola - Kėngė labe (Dukat, Vlorė)

Njė ditė malit dola
kundruall qėndroja

Mbushur cicėrima
lule dhe aroma
(pėrsėritet pas ēdo strofe)

Vatanet e mia
malet, deti, bora

Si drita mė erdhi
vasha qė unė doja

Shtruar kuvendova
mbi gjethet e njoma

Ajo loz me mua
unė nazet i doja

http://www.youtube.com/watch?v=0Kblv...layer_embedded

BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur