Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-11-2011, 17:44   #41
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,013
Thanks: 202
Thanked 432 Times in 251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Dea, nuk besoj se e ke lexuar kėtė qė kam shkruar nė hapjen e temės. E kam vendosur kėtė rregull sepse e di qė nėpėr tema tė tilla sjellin kėngė turbofolk. Kėngėt labe janė vetėm me iso zėrash, ose e shumta shoqėrohen vetėm me fyell. Kėngėt qė ke sjellė nė postimet 36 dhe 39 nuk janė kėngė labe, por janė turbofolk dhe janė jashtė rregullave tė temės. Nuk besoj se mėrzitesh qė po ta them kėtė.
Patjeter faleminderit per informimin, keni shume te drejte Bato .
Do kerkoje te respektoje kete rregull dhe te sjelle kenge labe, jo turbofolk .
Nuk merzitem aspak
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2011, 17:49   #42
Mallakastrioti
Anėtar
 
Avatari i Mallakastrioti
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 51
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 9
Mallakastrioti ka njė atmosferė spektakolareMallakastrioti ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

http://www.youtube.com/watch?v=gvVwGi5y4sE
Mallakastrioti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2011, 12:18   #43
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,013
Thanks: 202
Thanked 432 Times in 251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Per festen e Pavaresise
http://www.youtube.com/watch?v=UjDWQEKxSTE
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2011, 12:23   #44
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,013
Thanks: 202
Thanked 432 Times in 251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Per diten e Clirimit
http://www.youtube.com/watch?v=Y_sNW...eature=related
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2011, 12:28   #45
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,013
Thanks: 202
Thanked 432 Times in 251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Ē’u kėput njė yll e ra

Ē’u kėput njė yll e ra
vajti ra pas hėnės
rritu ēupė e vogėl
me nazet e nėnės

M’a mbaje llokumen
nė mes tė pėllėmbės
rritu ēupė e vogėl
me nazet e nėnės

Pa shiko moj ēupėz
po kėndon birbil
se i thonė prill o moj
jeshilon jeshili

Pa shiko moj ēupėz
po kėndon birbili
se i thonė maj o moj
ēelet trėndafili

Kur m’a hidhje vallen
me majėn e thoit
rritu ēupė e vogėl
me nazet e nėnės http://www.youtube.com/watch?v=U4lxN...eature=related
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2011, 12:36   #46
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,013
Thanks: 202
Thanked 432 Times in 251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

http://www.youtube.com/watch?v=KP4yx...eature=related
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2011, 12:40   #47
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,013
Thanks: 202
Thanked 432 Times in 251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Per festen e Pavaresise
http://www.youtube.com/watch?v=_3ant...eature=related
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2011, 15:01   #48
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Tekste tė kėngėve labe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO
Rregullat e temės:

Vetėm kėngė labe origjinale me iso, jo kėngė me vegla ose turbofolk.

Jo video pa tekste.
Dea, njė nga rregullat qė kam vėnė nė hapjen e temės, ėshtė dhe kjo e dyta, pra tė mos sjellim video pa tekste.

Mallakastriot, mirė se erdhe! I lexova ato qė shkruhen aty nė video, por nuk pajtohem me diēka. Mund tė jetė ndonjė gabim a ngatėrresė e atij qė e ka shkruar. Hedhėsi nuk quhet ndryshe edhe mbushėsi. Mbushės quhen ata qė mbajnė iso.

Kėngės sė parė qė kėndohet nė video, po ia sjell tekstin. Kėtu nė strofėn e dytė ku thotė "qaj o mor i zi nė grykė" mund tė jetė dhe "qaj o Morizi nė grykė". Gryka e Morizit, apo e Merizit, mund tė jetė ndonjė vend qė quhet kėshtu nė Dukat, por nuk jam i sigurt.
Korba, korba Sherifo – Grupi i Dukatit (Vlorė)

O Sherif Hasan bresvėna

korba, korba Sherifo (pėrsėritet pas ēdo vargu)
Ē'i bėre zilat e rėnda
Lekė¹ konde² u bėnej tėnda
Kanal tė dėgjonej rėnga

Qaj o vejė, e qaj o bijė

Qaj o mor i zi nė grykė
Qaj Qamiln Ali Kasėm'ė
Se s'vjen mė ēeēua me dhėn'ė

Qaj vathi nė Qesarate

Tė bukur zot'ė qė pate
O Sherifi meskalore³
More kėrrabėn dhe shkove

Nė Tragjas vajte rėnkove

As pėr njė kafe s'qėndrove
Qani o ju male, qani
Se nuk vjen Sherif Hasani
1) lekė – maja e kokės
2) konde – kėmishė, veshje, mbulesė
3) kalore – thupėr. Meskalore – meshollė (pėrdoret pėr vajzat dhe gratė me trup tė hollė)

http://www.youtube.com/watch?v=gvVwG...layer_embedded
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2011, 15:13   #49
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,013
Thanks: 202
Thanked 432 Times in 251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Dea, njė nga rregullat qė kam vėnė nė hapjen e temės, ėshtė dhe kjo e dyta, pra tė mos sjellim video pa tekste.
Ok do Respektoje dhe Rregullin nr 2
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2012, 23:27   #50
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Tekste tė kėngėve labe

Legjenda e Qyqes ėshtė njė legjendė e njohur nė krahinėn labe dhe pėr tė ka disa kėngė. Disa studiues dhe kėrkues tė kėsaj fushe thonė se legjenda rrjedh nga njė ngjarje e vėrtetė dhe vendlindja e saj mund tė jetė nė kėtė krahinė. Sipas tyre, dy vėllezėr tė quajtur Kuk dhe Qurk, duke qethur dhentė, vriten, ndėrsa motra e tyre (nė mėnyrė figurative) nga hidhėrimi kthehet nė qyqe.

Emrat Kuk, Qurk, Gjon, Gjin, Dhoqina, janė emra mesjetarė dhe legjenda ndoshta i pėrket kėsaj periudhe, por besimi se qyqja ėshtė njė vajzė e kthyer nė qyqe nga hidhėrimi, ėshtė i vjetėr, dhe besime tė tilla vijnė qė nga kohėt e lashta tė besimeve pagane. Nga kjo legjendė e ka burimin shprehja-mallkim qė pėrdoret edhe sot: "U bėfsh qyqe!"
Qyqja - Labe (Tragjas,Vlorė)

Bien zilet nėpėr male
ulėrin cula dyjare
blegėrin delja manare
se njė stan u shua fare

(o Gjon, o Gjon)
Qyqe, qyqe, moj Dhoqije
Gjon e Gjin na u bėnė hije
(pėrsėritet pas ēdo strofe)

Duke qethur dashin llajė
te shtrunga, brėnda nė tėndė
Gjonit i shkau gėrshėra
tė vėllanė e preu rėndė

Kur e pa mbytur nė gjak'ė
shtrirė si njė sorkadh mali
vetes ia mbajti nė bark'ė
pranė e pranė u doli xhani

Kur erdhi motra nga gurra
pa dy zogj qė fluturuan
tė dy veshur si dhėndurė
tutje lugjeve kaptuan

Nėpėr maja, nėpėr brigje
lajthiti si kallogre
nga hidhėrimi u bė qyqe
s'dihet ku ngriti fole

Kur ēel lulja nė pranverė
tre zogj dalin dhe kėndojnė
dy vėllezėr dhe njė motėr
njėri-tjetrin po kėrkojnė

http://www.youtube.com/watch?v=4PFwx...layer_embedded
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-03-2012, 07:08   #51
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Me shėndet ato stoli - Labe humoristike (Vlorė)
Marrės: Vasil Sera
Kthyes: Viron Laēi
________

Hopa-hopa kėngėn'o
Kėngėn'o, vallen'o
shkojnė dhe vijnė zonjat'o
vallė kė martojėn'o
breshkėn e ugarit'o
xhindurinė e malit'o
Shkoni moj zonja, shkoni
qeshni dhe kėndoni
siē e do zakoni

Bėrr, bėrr, bėrr, gjinde! - tha
Po do vish ti moj bejkėza!
Fjeta mbrapa malit
gjetēė frėrin e kalit
ia vara gomarit
Gėrr, gėrr, gėrr, zonja dhi
me shėndet ato stoli!

Hajd' t'ia marrim kėngės'o
Kėngės'o, valles'o
shkojnė dhe vijnė zonjat'o
vallė kė martojėn'o
breshkėn e ugarit'o
xhindurinė e malit'o
Shkoni moj zonja, shkoni
qeshni dhe kėndoni
siē e do zakoni

S'vij, s'vij, s'vij! - ftuja tha
Po do vish ti moj zonjėza!
Fjeta mbrapa malit
gjetēė zilen e kalit
ia vara gomarit
Gėrr, gėrr, gėrr, zonja dhi
me shėndet ato stoli!

Hopa-hopa krushkės'o
Po ku e gjete moj mushkėn'o?
E gjeta mbrapa malit'o!
Fjeta po nuk fjeta
ē'kėrkova dhe gjeta
shalėn e pashait
ia fala vėllait
Gėrr, gėrr, gėrr, zonja dhi
me shėndet ato stoli!
http://www.youtube.com/watch?v=hcUZICwGams
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2012, 15:06   #52
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Plaka ime kėmbėoshė - Grupi “Buron kėnga labe”
Marrės: Sofo Katiaj
Kthyes: Mujo Lala
Hedhės: Pėrparim Sulēe
_________

Plaka ime kėmbėoshė¹
xerkėshtrėmbėr,² kokėboshė
Ku do veē e ku do shkoshė
s'mbulohet dielli me shoshė

Ku vete, mė plaēė buzėn
xhungė ma ke lidhur topuzėn³
pa mė lyhesh dhe me krem
a tė zėntė njė verem

Ē'mu qepe moj xhinde fėmėr
mė je bėrė si druri i shtrėmbėr
mė shikon me sy tė vrėngėr
qė nga koka gjer nė thėmbėr

Unė tė zgjodha bijė vėndi
nga soji pikė argjėndi
asnjėherė s'tė qeshi dhėmbi
dhe fjalėt si majė gjėmbi

Ulu dhe dėgjo njė ēikė
u bėmė si gjellė e pakripė
se ti m'u bėre sebepė
m'i shpure djemtė nė kurbetė
__________
1. Qė i tėrheq kėmbėt zvarrė.
2. Me zverk tė shtrembėr.
3. Flokėt e mbledhur pas kokės.

http://www.youtube.com/watch?v=wkj-F...layer_embedded
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2012, 08:57   #53
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Ē'ėshtė dashuria - Labe

Meskėputur, yll karvani
nga vapa po pėrvėlohem
N'ata sy si gji limani
do vij njėher' tė freskohem

Nė buzė tė malit, ku tė shkul veriu
vjen mikja nga stani si bijė valiu
Si bijė valiu vjen mikja nga stani
kėrkon djath' nė napė e bij' e ēobanit
E ē'tju them o shokė, ē'ėshtė dashuria
ajo ėshtė mjaltė, vetė perėndia
(pas ēdo strofe)

Do dal pėrtejė nė bregė
tė loz me hundėn qiri
Do zbres te buza qė djegė
tė ēlodhem pak dhe tė rri

T'ia marrim njėherė rėndė
kumbisur faqe mė faqe
Aman tė keqen o kėngė
ē'mi kujton ato maraze
http://www.youtube.com/watch?v=zk8qwiB5ST0&feature=plcp
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2012, 01:53   #54
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Meqė po vjen festa e pavarėsisė, njė valle e kėnduar pėr Ismail Qemalin.
Vallja ėshtė hedhur nė vitet 80, te kodrat e liqenit nė Tiranė.
Prapa mė vjen historia - Grupi i Vranishtit (Vlorė)

Pėr liri e pėr flamurė
seē u vranė trimėria
Cili je ti more burrė
qė na vjen nga Shqipėria
Unė jam 'Smail Qemali
dua vatanet e mia
Do t'i marr se s'ėshtė punė
ėshtė jona Shqipėria
Unė jam 'Smail Qemali
prapa mė vjen historia
http://www.youtube.com/watch?v=dYAYenAs1TI
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2012, 03:24   #55
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,263
Thanks: 1,894
Thanked 2,090 Times in 1,570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Shqipetar kudo qe jini-Grupi i Terbacit

http://www.youtube.com/watch?v=u6u7C...eature=related

Shqipetare kudo qe jini
an e mbane neper bote
u pret nena qe u lindi
ne gjirin e saj te ngrohte

Mbi keta gur xhevairi
qe jane vatitur me lote
pret nena te vij i biri
ta puthe dhe dicka ti thote

juve u ndau mergimi
iket dhe nuk erdhet dote
neve na ndau mjerimi
mbetem moj te varferit ne evrope

ketu ku ja thote bilbili
ku buron uje te ftohte
ku pime qumesht nga gjiri
ketu moj te behemi toke

sot qe tundet rruzullimi
eshte dita vetem sot
dhe ajo eshte bashkimi
ndryshe moj mbaruam si kombe
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2012, 22:03   #56
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe


Hape derėn – Labe (Vranisht, Vlorė)


Shtėpia, shkallėt pėr dheu
Hape, hape, derėn'o (pas ēdo vargu)
Hape, se mua mė preu
Kėjo natė shėnėndreu
¹
Hape se mė griu era
Tumanleku qeleshverdha
Ik o djal', se ke tė tjera
_________

1. shėnėndre -> muaji i dhjetorit

http://www.youtube.com/watch?v=zty0UxmIO4c
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2012, 10:47   #57
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Kėngėt shqipėtare, janė kėngėt e mija
Marrės Nazif Ēela
Paro (Pėrparime Ziflaj)
Kthyes Mehmet Visha
Hedhės Hyso Xhaferri

Kėngėt shqipėtare, janė kėngėt e mija
perėndeshė e madhe, ėshtė polifonija
Shqipėria ime, mal-ė o gur i ēmuar
tė kam nė gėzime, xhevahir nė duar

Kėto janė kėngėt, kėto janė vallet
e nisin thėllėzat, e presin sorkadhet
Labėria ime, mal-ė o gur i ēmuar
Tė kam nė gėzime, xhevahir nė duar

Kur ia thonė bilbilat, tundet Shqipėrija
ēel edhe bajamja, ēel edhe qershija
Labėria ime, mal-ė o gur i ēmuar
tė kam nė gėzime, xhevahir nė duar

Kur ia thotė dyjarja, ėmbėl me tė dyja
si violinė xambarja, buron melodija
Shqipėrija ime, mal-ė o gur i ēmuar
tė kam nė gėzime, xhevahir nė duar


http://www.youtube.com/watch?v=n-voML7gqOQ
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2012, 10:52   #58
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Vashėz e Bregdetit
Marrės Genti Ēela
Hedhės Isa Ēela

Hodhe hapin vashėzė, tė dėgjova,
Hape syrin nė ėndėrr, ėndėrrova,
Vashėz e Bregdetit!

Valė pėrmbi valė, ē’tė kėrkojė,
Ėndėrr nėpėr ėndėrr, ėndėrrojė,
Vashėz e Bregdetit!

Mė trokiti zėmra, nuk durova,
se ē’e mora ėndrrėn dhe e zgjova,
Vashėz e Bregdetit!

Valė pėrmbi valė, ē’tė kėrkojė,
Ėndėrr nėpėr ėndėrr, ėndėrrojė,
Vashėz e Bregdetit!

Lule pėrmbi lule, petalet mblodha,
Pėrmbi valė deti se ē’t’i hodha,
Vashėz e Bregdetit!

Valė pėrmbi valė, ē’tė kėrkojė,
Ėndėrr nėpėr ėndėrr, ėndėrrojė,
Vashėz e Bregdetit!


http://www.youtube.com/watch?v=WjkOL8rHCrQ
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2012, 12:11   #59
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Ēoban ta dėgjova zėnė


Ēoban ta dėgjova zėnė
kur kėndon natėn me hėnė

Ta dėgjojė ēobani i dhėnve kujėn'o
atė zėnė e bukur tė bilbilit'o

Llafin qė kishim thėnė
do ta mbajmė a do ta lėmė

Ta dėgjojė ēobani i dhėnve kujėn'o
atė zėnė e bukur tė bilbilit'o

Do ta mbajmė, moj qysh ta lėmė
veē mos tė qorton jot'ėmė

Syrin moj mano-manushe syrin'o
atė moj synė e bukur tė thėllėzės'o

Tė thotė, vashė moj ku ke qėnė
me ēoban nė mal moj nėnė

Syrin moj mano-manushe syrin'o
atė zėnė e bukur tė bilbilit'o


http://www.youtube.com/watch?v=uE0ni83ZEbU

Bato, dėgjoje dhe plotėsoji ato fjalėt po munde.
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2012, 09:00   #60
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga baaroar Shiko postimin

... dėgjoi ēobani zėnė e ... o
atė zėnė e bukur tė bilbilit o

Bato, dėgjoje dhe plotėsoji ato fjalėt po munde.
Ta dėgjojė ēobani i dhėnve kujėn'o
atė zėnė e bukur tė bilbilit'o
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur