Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-08-2015, 01:09   #121
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,263
Thanks: 1,894
Thanked 2,090 Times in 1,570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Bravo Bato
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2015, 17:47   #122
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Shqipėri, tre vilajete - Grupi "Jehona labe"

Shqipėri, tre vilajete
Nė mes tė krajleve mbete

Nė mes tė krajleve mbete
I thanė sulltanit - Jepe

I thanė sulltanit - Jepe
-Nuk e jap, e kam pėr vete

Nuk e jap, e kam pėr vete
Mė duhen pėr nat' tė keqe

Mė duhen pėr nat' tė keqe
I thonė dyfekut lepe

BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2016, 21:22   #123
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Vashėza ime e xhanit - Grupi i Dukatit

Vazhėza ime e xhanit
Shelege, bejk' e ēobanit

Shelege, bejk' e ēobanit
O peshku Pashalimanit

O peshku Pashalimanit
Ngjal' e vijės sė Dalanit

Ngjal' e vijės sė Dalanit
Ngjalė deti, ngjalė lumi

Ngjalė deti, ngjalė lumi
Shelege Karaburuni

Shelege Karaburuni
I ziu qė s'mė zė gjumi

BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2016, 17:00   #124
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Fustaneverdha limua - Tragjas, Vlorė

-Fustaneverdha limua
Qė ma mban mbi gjunj' nė krua
Tė dua, qyqe, tė dua

-A s’ma jep syrin moj ngjalė
Qepallėt e zeza halė
-Zbrit mė posht' po ec ngadalė
Merri, se tė tuat janė
(pas ēdo strofe)

-Bukurosh vetullahollė
E di qė tė nget njė kollė
Dhe kėrkon njė kokėrr mollė

-E moj duda manushaqe
Mollėt ti i ke nė faqe
Ndėrsa un' njė deg' mustaqe

-Mustaqedredhur pėr veshi
Merr njė pal' gėrshėr' dhe qethi
Dhe bėni fanellė leshi

-Jo moj jo, gushėfarfuri
Them t'i bėj shami pėr ty
T'i mbash mbi vetull dhe sy

BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2016, 23:00   #125
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Mė se ta hodha sevdanė - Tragjas, Vlorė

Mė se ta hodha sevdanė
Shaze vetulla me gramė

Vanė mėnd' e mia vanė
(pas cdo strofe)

Mė tė ecurin ngadalė
Shaze vetulla me gramė

Mė fustanet qė mban palė
Shaze vetulla me gramė

Mė flokėt qė hedh mėnjanė
Shaze vetulla me gramė

Mė gushėn qė ke tė bardhė
Shaze vetulla me gramė

BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-02-2017, 19:38   #126
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Mė muar malli, mė muar – Tragjas, Vlorė

Mė muar malli, mė muar
Pėr Sirotic’ e Izvuar
Pėr tė dy rrepet nė krua
Duda me furka nė duar

BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-02-2017, 19:40   #127
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,263
Thanks: 1,894
Thanked 2,090 Times in 1,570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

merrja njehere kenges more bato
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-02-2017, 20:51   #128
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Ē’mė ka gjet’ mua tė zinė

Ē’mė ka gjet’ mua tė zinė
Tek kullosja bagėtinė
Vjen njė vajz’ e shkon njė yllė
Dale, qėndro moj malinė
Tė flasėm pak dhe tė rrimė
Ajo iku me rrėmbimė
Si thėllėz’ nė fluturimė
Si era qė bie shinė
Kur u hodh pėrtej nė brinjė
Buzagaz tundi shaminė
Un’ iu qepa me njė frymė
Sa ma fali dashurinė

BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2017, 13:44   #129
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Vito, mė iku fiqiri
Marrės: Nazif Ēela, Vitori Balili
_____

-Vito¹, mė iku fiqiri
kur dole pėrpara tėndės
-Djalė, tė gėnjeu syri
duket nga argjėndi hėnės
-Shkoi vita, shkoi
mėnt’ e mia vanė
-Njė faqe behari, djalė
ta kėputa xhanė
-Njė faqe behari, vitė
ē’ma kėpute xhanė
-Shkoi vita, shkoi, djalė
mėnt’ e tua vanė

-Shaze, vetullat me gramė
t’i fali, a ia kėpute
-I kam tė miat, o djalė
po nga larg ashtu tė duken
-Shkoi vita, shkoi
mėnt’ e mia vanė
-Tani qė tė rriten, djalė
mos ua ki sevdanė
-Tani qė tė rriten, vitė
ua kam sevdanė
-Shkoi vita, shkoi, djalė
mėnt’ e tua vanė

-Faqet kur marrin tė skuqur
gushėn e bardhė si borė
-Buzėplasur, mallkėputur
jan’ tė pazėna me dorė
-Shkoi vita, shkoi
mėnt’ e mia vanė
-Tani qė tė rriten, djalė
mos ua ki sevdanė
-Tani qė tė rriten, vitė
ua kam sevdanė
-Shkoi vita, shkoi, djalė
mėnt’ e tua vanė

-Te nishani nėnė gushė
merrmi buzėt moj e sertė
-Jo, se digjesh, janė prushė
lė kopen’ o djal’ tė shkretė
-Shkoi vita, shkoi
mėnt’ e mia vanė
-Njė faqe behari, djalė
ta kėputa xhanė
-Njė faqe behari, vitė
ē’ma kėpute xhanė
-Shkoi vita, shkoi djalė
mėnt’ e tua vanė
______

1. Emrin vito/vitė e gjejmė nė shumė kėngė popullore dhe ia vlen njė shpjegim.
Vito pėrdoret edhe si emėr njeriu, si shkurtim i Vitore, ose Vitori. Rastėsisht edhe kjo qė kėndon nė kėtė kėngė,
quhet Vitori Balili, por kėnga nuk i drejtohet asaj. Kėtu personazhi i kėngės quhet Shaze, qė duket tek strofa e dytė.

Vito/vitė/vitore, kanė kuptimin e njė amvise tė mirė, e njė vajze tė zonjė dhe tė shkathėt. Kėto shpjegohen tek fjalori shqip,
te kuptimi i 4 dhe i 6-tė.

VITORE f. sh.
1. mit. Qenie mitologjike qė pėrfytyrohej si njė
gjarpėr me brirė tė artė dhe qė besohej se pillte
ar e sillte fat e lumturi aty ku shkelte; kafshė qė
pėrfytyrohej si njė gjarpėr i shkurtėr e i trashė, i
bukur e pa helm dhe qė besohej se rrinte nė
vrimat e mureve, ruante shtėpinė e i sillte kėsaj
mbarėsi. Vitorja e shtėpisė.
2. mit. Secila nga tri fatitė, tė cilat pėrfytyroheshin
si gra qė i vinin foshnjės te djepi natėn e tretė pas
lindjes pėr t'i caktuar fatin. Tė daltė vitorja
pėrpara! ur. vjet. tė priftė e mbara!
3. vjet. Fat. Tė tillė vitore pati.
4. Grua e mirė dhe e shkathėt qė ėshtė amvisė e
pėrsosur edhe nė shtėpi; grua qė ka lindur e ka
rritur shumė fėmijė. U martua me njė vitore.
5. Lopė e shėndoshė dhe e hijshme, qė jep
shumė qumėsht. Polli vitorja.
6. pėrd. mb. E mirė, e zonja dhe e shkathėt nė
punė (pėr gra e vajza). Vajzė vitore.BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2017, 14:14   #130
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,263
Thanks: 124
Thanked 316 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Rrofsh o Bato, na kenaqe.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur