Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare > Shkrimtarėt Shqiptarė

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-02-2011, 03:27   #1
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Lasgush Poradeci
Lasgush Poradeci lindi mė 27 dhjetor 1899 nė Pogradec, nė njė familje me tradita atdhetare. Nė moshėn 10-vjeēare e dėrguan pėr tė vazhduar studimet nė Manastir dhe mė vonė nė Athinė, ku mbaroi liceun. Mė 1921 ai shkoi nė Rumani, pėr tė ndjekur studimet e larta. Duke qenė pa bursė dhe pa asnjė ndihmė, ai u detyrua tė punonte dhe njėkohėsisht tė studionte. Nė Bukuresht ai u lidh me lėvizjen atdhetare tė kolonisė shqiptare, u miqėsua me Asdrenin e atdhetarė tė tjerė shqiptarė dhe u zgjodh edhe sekretar i pėrgjithshėm i Kolonisė. Nė verėn e vitit 1924 Qeveria e Fan Nolit i dha bursė dhe kėshtu arriti t'i pėrfundojė studimet e larta nė Grac (Austri) nė Fakultetin e Filologjisė Romano-Gjermane.Nė dallim nga poetėt e Rilindjes, qė megjithė origjinalitetin e tyre kishin tipare tė pėrbashkėta, poetėt e shquar tė periudhės sė Pavarėsisė Noli, Fishta, Poradeci, Migjeni, janė krejtėsisht tė ndryshėm nga njėri-tjetri si nga formimi, nga prirja e tyre, ashtu edhe nga interesat e synimet.
Lasgush Poradeci e jetoi Rilindjen ne periudhėn e shpėrthimit tė kryengritjeve tė mėdha pėr liri. Nė veprėn e kėtij romantiku tė fundit tė letėrsisė sonė jetoi shqetėsimi atdhetar i mbrojtjes sė kombit dhe tė traditės sė Rilindjes, ashtu sikurse edhe dėshira pėr triumfin e pikėpamjeve demokratike, shqetėsimi pėr njė emancipim tė pėrgjithshėm kulturor e shpirtėror tė shoqėrisė shqiptare.
Ai ėshtė nga lirikėt tanė mė tė mėdhenj, i cili u shqua pėr sensibilitetin dhe ėmbėlsinė poetike me tė cilėn i kėndoi Shqipėrisė dhe dashurisė.
Nė vitin 1933, u botua vėllimi i tij i parė "Vallja e yjeve", dhe mė 1937, u botua vėllimi i dytė "Ylli i zemrės". Pas Luftės sė Dytė Botėrore Lasgush Poradeci e vazhdoi veprimtarinė krijuese, por u mor edhe me pėrkthime. Ai shkroi, veē tė tjerash, poemat "Eskursioni teologjik i Sokratit", "Mbi ta", "Kamadeva", baladat pėr Muharrem e Reshit Ēollakun. Gjithashtu, pėrktheu disa nga kryeveprat e letėrsisė botėrore si "Eugjen Onjegin" tė Pushkinit, lirikat e Lermontovit, tė Bllokut, Poemat e Hajnes, tė Majakovskit e Miēkieviēit, lirikat e Gėtes dhe Hajnes, poezi tė Lanaut, Brehtit; Hygoit, Mysesė, Bajronit; Shellit, Bėrnsit, tė Emineskut etj.
Mė 12 nėntor tė vitit 1987, Lasgush Poradeci, vdiq, duke lėnė pas njė krijimtari tė bukur, e cila kishte fituar zemran e lexuesit dhe kishte tėrhequr vėmendjen e disa studiuesve tė shquar tė kulturė sonė si Eqerem Ēabej, Skėnder Luarasi, Mitrush Kuteli, Sabri Hamiti, Ismail Kadare, Rexhep Ismajli etj. Si njė personalitet i shquar dhe poet i vėrtetė ai nuk ua nėnshtroi kurrė artin e tij kėrkesave dhe synimeve tė diktaturės. Pėr kėtė arsye ai u la nė njė gjendje ekonomike tė rėndė dhe pothuaj nė harresė nga shtypi zyrtar. Vetėm nė vitin 1989 mundi tė botohet vepra e tij e plotė.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:27   #2
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Maja e Ēelur

Lulet lulėzuan
me tė parė djellė
kushedi ē'duruan
qė kur janė mbjellė:

qė kur u pėrzien
me rėr' e me ujė,
dhe u lagn' e u lyen
pa bujė e rrėmujė.

Pa zė psherėtimi,
zė e vaj tė kotė,
i ngurroj thellimi
nėnė dhen' e ftohtė.

Edhe balt' e ndotur,
edhe llum' i ndyrė
i patnė pėrlotur
me ngjyrė e mėnxyrė.

Ato piperonin
me njė sulm i qetė
dhe mbinin e shkonin
qė pėrposh pėrpjetė.

Qė ngaj errėsira
brenda nė dhč thellė
ndillnin krejt tė lira
dritėn edhe qelltė.

Sa me rėnd' i mbante
rrėnj' e balt' e nxirė
dh' i tėrhiqte e s'i ndante
pėr nė fundėsirė,

dhe sa m'i padukur
edhe sa m'i zjarrtė
ishte sulm' i bukur
pėr nė qiejt' e lartė,

aq mė lirė e fshehur,
dh' aq mė me ngadalė
rritnin pa pandehur
sulmin e pandalė:

Dhe ja, ndizet era
mbi barishte e bimė!
Ja! qesh pranėvera
nėpėr ngashėrime!

Ja! sa lul' e qetė
ēeli gjinė e sajė,
pėrmbi degė e fletė
atje lart nė majė!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:28   #3
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Poradeci

Perėndim i vagėlluar mi Liqerin pa kufir
Po pėrhapet dal-nga-dale njė pluhśrė si njė hije.
Nėpėr Mal e nėr Lėndina shkrumb' i natės qė po bije,
Duke sbritur qė nga qjelli pėrmi fshat po bėhet fir...

E kudó krahin' e gjėrė mė s'po qit as pipėlim:
Nė katund kėrcet njė portė...nė Liqer heshtė njė lopatė...
Njė shqiponjė-e arratisur fluturon nė Mal-tė-Thatė...
Futet zemra djaloshare mun nė fund tė shpirtit t'im.

Tėrė fisi, tėrė jeta, ra... u dergj... e zuri gjumi...
Zotėroj mė katėr anė errėsira...
Po tashi:
Dyke nisur udhėtimin mes-pėr-mes nėr Shqipėri,
Drini plak e i pėrrallshėm po mburon prej Shėndaumi...
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:29   #4
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Dimėr

Shpirti im qė sot u mbyll
Dhe gėzimin m'a pėrzuri.
Nėpėr mal e nėpėr pyll
Zu dėbora prej qėkuri.

Bjenė flokėt njė-nga-njė
Mi katundin e shkretuar.
Dyke mardhur nėnė tė
Dheri fjet e ri mbuluar

Flet nga-dal e shpirti im,
Dhe nė zi pikoj si fleta,
Pa me qit as pipėlim
Tėrė fili, tėrė jeta.

Nė kaq heshtje-e qetėsi
Ndjej vajtimthin e njė shpesi:
Psherėtin me zė te ti
Jet' e trembur se mos vdesi...
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:29   #5
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Malli

Syri-i bukur qė t'u mvrenjt -
Syri yt qė mė lėndon
Do mė lerė-a von a shpejt,
Do mė lerė-a shpejt a von.

Sapo shpirti m'u delir -
Shpirti im i nxirė krejt -
Do mė lerė me pahir
Syri-i bukur qė t'u mvrenjt.

E do mbetem pėrnjėmend
Varfanjak si mbret pa fron:
Mbretėresha qė mė ēmend
Do me lerė-a shpejt a von.

Do me lerė-a von a shpejt,
Do me lerė-a shpejt a von,
Syri i bukur qė t'u mvrenjt -
Syri yt qė mė lėndon.

Do mė lerė...A! po si -
Qoftė-aherė-ose tani -
Do tė qaj aq dashuri
Qė tė humb me mall te ti?
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:30   #6
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Shpirtit

Tė lus, o Lajmės i qielluar!
O Frym' e Zotit, vetė Zot!
Me hirin t'ėnd tė pashteruar
Qė ka mburim pėrjetėsije,
Hirplot, o Shpirt, nėr gaze Ti-je.
Dhe nėr mjerime je hirplot!

Ti botės s'onė-i prure lajmin
E nj'ėndėrimi tė pafaj:
Pėr mallin t'ėnd me tė pastajmin
Ti kuvendon qė pėrmbi botė,
Dhe nė gėzim i bije lotė,
I bije gas nė zi tė saj.

Kur del mi male yll'i ditės
e shuhet nata prapa ti,
Ti me vėshtrimin vetėtitės
ēkėlqen nė fund tė zemrės s'ime
Dh'i bėn prej kėngės sė njė grime
Njė tė pėrjetshme-harmoni.

E kur pat humbur jet' e dherit,
Kur syr' i lodhur m'u pėrgjum,
Nė shkėndijim tė kandilerit
M'i cfaq ylberin e njė rruaze...-
Fatlum, o Shpirt, ti je nėr gaze,
Dhe nėr mjerime je fatlum!

Sot hapa sytė qė-me-natė
E po kėndoj si kurrėkush:
drejt lartėsisė se pamatė
Ah. mėshiro tė ngjite- i cmuar
Prej gjirit t'im tė pėrvėluar
Fjalim'i mallit t'im mjerush.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:30   #7
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Syt' e Lumtur

Ishe vogeloshe...isha mituri...
Kur mė dole mbudhe, ti moj lumja ti!

Vinte perėndimi me tė vagėlluar
Pa m'i shtire tinės ata syt' e shkruar.

Ata syt' e shkruar, sytė moj tė fjetur,
Shtatė vjet me-radhė t'i kam pėrshėndetur.
Kur mė pe sė pari, more-e m'u largove,
Kur mė pe sė dyti, more-e m'u afrove,
Kur mė pe sė treti, more-e mė pushtove,
Tė putha nė gushė, ti m'u turpėrove,
Papo ule kryet e shkove vajtove.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:31   #8
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Je Ulur Fort

Kujtimi im qė mė s'mė jep tė qetė,
Kujtimi im q' u llaftaris pas teje,
Nė qetėsi ėsht' isker prej rrufeje,
Nė ēas llaftare zjarr e flakė vetė.

Ēkėlqen si prush kur skėterrohen retė,
Kur mall' i dhembshur zė buēet ndaj meje.
Kuptimin t'im o! ndjeje-ahere, ndjeje,
Se n'atė hof m'a ndrin ah! zemr' e shkretė.

Kaq mot-mė-mot shkėndijat m'j-u shpėrndanė
Gjith pėrmi kulm tė bimės mė sė gjatė...
M'j-u pėreluan gjith me tjetėr anė...-

Je ulur fort, po syt' e mi tė panė:
Plot me stoli kjo lul' e zemrės s'ate!
Si kopsht i mbushur plot me jargavane.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:31   #9
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Dora jote Ledhatarja

Dora jote ledhataja, ėsht' e zbetė si qiri.
Dora jote ledhatarja lėshon dritėn e dėborės.
Kur t'a ndjeu magjinė-e pastėr qė tė shtrydheshe prej dorės,
Shpirti im i frymėzuar regėtiu nė llaftari.

Se me lėndė magjistare u pat bre tul' i saj;
Tul'i saj u pat gatuar me vaj erė-e brumė dylli;
I dha hėna pak tė ndezur, pluhur t'artė-i fali ylli,
E kėshtu m'u duk hirplotė- haj! o dor'e vashės, haj!

Nė vėshtrim tė dorės s'ate ē'pat, o! balli qė m'u vdar?
Ē'pat qepall' e pėrlotur q'i ra pika tatėpjetė?-
Dor'e bryllt' e vashės s'ime, dor'e paqme, dor' e zbetė,
Vetėtiu me prush magjije e mė bėri mendimtar.

Dora jote qė mė dhimbset, dora jote qė mė ēik;
Dora jote qė mė shtrihet sipėr temblave gjumashe;
Dora jote: zemra jote qė t'u nda mė pesė fashe...
Dh'u bė dorė tė mė ndali ndaj dyshoj se mos ik...
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:32   #10
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Pamja

Sot u pamė-e sot u ndamė
Dhe nuk thamė njėzė fjalė;
Kur u ndamė vamė-e qamė,
Qamė shpejt ca lot me valė.

Edhe shpejt kur me tė dalė,
Vamė-u pamė-e shumė thamė,
Thamė fjalė, fjalė, fjalė,
Pastaj kurrė mė s'u ndamė.

Nuk u ndamė-e vetė thamė:
ē'kėto fjalė? ē'kėto lotė?
Ē'ky vajtim q'u vramė-e ramė
Shkrumb e pluhur nėnė botė?

Ah kur ramė, kur u dhembmė,
Ndritej dhembja dritė-e artė...
Kur u dhembmė, kur u shembmė,
Shkrepej yll nė qjell tė lartė...

Yll e dritė bukurija,
Qjell i lartė perėndija,
ē'vjen e shkon e vjen si hija,
Plas e s'plas kjo dashurija.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:33   #11
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Pėrse tė Dua

Se tė desha vetė,
Dhe t'u nqasa vetė,
Dhe tė putha vetė-

Prandaj.
Dhe tė humba largė,
Dhe tė ndoqa largė,
Dhe tė gjeta largė-
Prandaj.

Se tė desha prapė,
Dhe t'u nqasa prapė,
Dhe tė putha prapė-
Prandaj.

Dhe tė humba vashė,
Dhe tė ndoqa vashė,
Dhe s'tė gjeta vashė-
Prandaj.

Se tė gjeta grua,
Dhe tė desha grua,
Dhe tė putha grua-
Prandaj.

Dhe s'mė flet pėrhera,
Dhe s'mė nqas pėrhera,
Dhe mė plas pėrhera-
Prandaj.

O, prandaj tė dua,
Prandaj vashė-e grua,
Fshehtėsi pėr mua-
Prandaj.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:33   #12
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Zemra

Bėj e ri mendohem,
Tė mos t'afėrohem,
Bėn e ri mendohesh
Tė mos m'afėrohesh.

Dhe ri bėj e bėjnė
Mos tė shkoj andejnė,
Dhe ri e bėn bejnė
Mos tė shkosh kėtejnė.

Ha! tek bėj kėshtuzė,
Hop! tė shoh kėtuzė!
Ha! tek bėn ashtuzė,
Hop! buzė-pėr-buzė.

Pa me puth njė herė,
Pa tė puth dy herė,
Pa mė puth tri herė,
Tė puth tridhjet herė,

Uf! moj zemrė-e mjerė...

Zemėr-lule-e-verė,
Gas-e-vrer-pėrherė,
Zemėr-kopsht-me-erė,
Zemėra-skėtere.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:34   #13
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Durimi


Tashi me gas, tashi me lot,
Tashi dhe nj'herė,
Duro durimin si pėr-mot
E si pėrher.

Mendo mendimin zemėrak,
Ndaj vjen tė sjellė
Sa leu e zjeu e shfreu me gjak
Nė zemėr fellė;

Sa pati shkrirė aq ėmbėlsi
Dyke kėnduar,
E vaj e zi e shkrumb e hi
Tė pambaruar;

Dyke pėrflakur plot me gas,
Plot afsh tė ndritur,
Njė mall tė math qė mė vjen pas,
Kujtim-zhuritur;

Vjen ku pėrplaset pėrmi dhé,
Nėr ulėrimė,
e greminuar si rrufe,
Kjo jeta ime;

Ku mban shtrėgatėn me sa mund,
Dhe kėsaj radhe,
E hapur krejt, gjer mu nė fund,
Ah plag'e madhe;

Fund e gjehenė e ang i zi,
Jetė pas jete,
Yll-dashuri! Hon-lemeri
Qė mbaj me vete!

Edhe mendoj mendim me lot,
Me pėrvėlime,
Duroj durim tė mbushur plot
Me zemrėn t'ime.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:35   #14
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Gremina

Ti sot as qesh as qan,
Ri larg e qetė.
Nė shpirtin t'ėnd ti mban
Njė faj pėr jetė.

Njė dashuri me gas,
Siē fryri era,
E zure shpejt nė ēas,
E le pėrhera.

U ngrove-ashtu sa mund,
As shumė-as pakė,
S'tė ndriu pėrdrejt nė fund
E bardha flakė:

Mė ndriu e griu e shkriu
Ah mua zjarri!
U mvarrėsh un'i ziu
Mi buzė varri!

E nuk mė dhemb aspak
Njė vdekje-e gjallė,
Ndaj qava lot me gjak,
Si nė pėrrallė;

Ndaj hoqa rėndė-ashtu,
Gjer nė greminė,
Llaftarėn qė mė zu
Pėr dashurinė;

Pėr dashurinė-o Zot,
Qė shemb njė burrė,
Qė s'e pat ndjerė dot
Gruaja kurrė;

Qė lind e ndritur krejt,
Bukuriplotė!
Me dritėn drejt-pėr-drejt
Nga drita jote!

Qė qesh e qan e zjen,
E s'jep tė qetė,
E zjen e bren e shfren,
E s'vdes pėrjetė.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:35   #15
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Vdekja e Noisit

Me zjarr ju flas... me zjarr
Nė gjirin tim kam hapur varr...
Qė t'i jap shpresė- edhe t'ja marr...

Un' ik liqerit zemėrak
Fatlum dh' i pastėr si zėmbak,
Po zemra ime kullon gjak:

Se vijnė- urtuar zogjtė-e mi,
Dh'u jap ushqim me dashuri-
Njė dashuri pėr llaftari:

Pa nis ah! Gjirin ta godas...
Dh'e hap ah! gjirin pėr njė ēas...
Dh'i nginj ah! zogjtė- e vdes me gas!...

Ahere - helmohet e buēet
Pas mallit tim liqer-i shkret,
E rrit tallazin posi det.

Ay e tund , ay e shkund,
Ay e hap sa me tė mund,
Gjer mun nė gjit,gjer mu nė fund.

E shpirtin dyke ma pėrcjellė
Mė thotė ah! shih sesa 'sht'i fellė...
Ky gjir'i em qė tė pat pjellė...

Me zjarr ju flas...
Me zjarr...
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:36   #16
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Ē'u mbush Mali

Shqipėri! moj nėna ime,
Mė ke rritur me thėrrime!
Shqipėri! tė qofsha falė,
Tė kam nėnė e mė ke djalė
********
Ē'u mbush mali me dėborė,
Ē'u mbush deti me pamporė,
Seē u mbush e shkreta Vlorė
Plot me krushq e me dasmorė,
S'janė Toskė e Malėsorė
Me flamur tė kuq nė dorė
Si dhėndurė me kurorė.
Ē'u zbardhė malet, ē'u zbardhė:
Nga ēdo anė seē na ardhė
Shqipėtarėt gunė-bardhė,
Seē na ardhė palė-palė
Duke rutulluar malė
Kush mė kėmb'e kush mė kalė
Kush mė shpejt, kush mė ngadalė;
Kush i lum e kush i gjorė
Kanė zbritur mun nė Vlorė,
Mun nė Vlorėn e lirisė,
N'atė thelb tė Shqipėrisė.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:36   #17
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Lodra e Dashurisė


Kėrkova
Lumturinė,
Gjer mė sot,
Gjith mė tė kot.

Shijova
ēupėrinė,
Njė mot.
Me shpirtin plot.

Kullova
Djalėrinė
Me lot,
Qė s'thahen dot.

Kuptova
Dashurinė
Qė lot -
Kur shemb! o Zot!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:37   #18
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Kujtimi

Edhe nė mungove,
Edhe nė ndryshove,
Edhe nė dredhove,
Nė mė gjarpėrove:

Kujt j-a dhč mungimin?
Kujt ja dhč ndryshimin?
Kujt j-a dhe dredhimin?
Kuja gjarpėrimin?

Mungime-e ndryshime,
Mungime-e dredhime,
Dh'ato gjarpėrime-
Hon pėr zemrėn t'ime.

Zemr' e mall i parė,
Zemėrėz' e vrarė
Kujton dyke qarė,
Pushton me llaftarė
Lulen e pavdarė,
Trupin e pangarė.

Pa ri pshoj qetuar
Dyke ėndėruar
Ndaj po puth nėr duar-
Si ndaj koh' e shkuar-

Fort i dėshėruar,
Fort i dhėmshėruar,
Fort i lumtėruar,
Ballin dritė-qėruar
Syrin qjell-kulluar,
Gjirin-vajzėruar,
Trupin-qumėshtuar
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:38   #19
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Mitrush Kutelit

...Pa m'i prit edhe Mitrush Kutelit

...Pa m'i prit edhe kėtonė,
Iskėra tė zemrės s'onė.
Prit-m'i shok n'ato mėrgime
Fjalėzat me regėtime,
Nga buēim'i zemrės s'ime.
Zemra ime buēim-shkretė
Zjen e bren e s'gjen tė qetė,
Plaset e pėrplaset vetė,
Vdes pėrkohė-e lind pėrjetė.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:39   #20
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Lasgush Poradeci

Dėgjimi i Zemrės

Kur tė mė kujtosh,
Kur tė vish tė shkosh,
Kur tė shkosh kėtejza pranė
Qė tė ēmallėrosh

Ē'po dėgjon kur shkon?
Kur vjen e pėrgjon?
Ē'pėrgjon zemra nė kėt'anė
Fund nė kėtė hon?

Zemra jote sot,
Zemra jote mot,
sot e mot nė ē'mallėrime
Zemra qė s'fle dot

Seē tė ndjen kėtaj,
Seē tė ndjen pastaj,
Seē dėgjon ndaj vetes s'ime
(Si ndaj vet'e saj):

Mall e vrer qė mbaj
Qaj, moj zemėr, qaj.

Vrer e mall qė flas
Plas, moj zemėr, plas.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur