Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare > Shkrimtarėt Shqiptarė

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-04-2011, 21:55   #1
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,455
Thanks: 717
Thanked 988 Times in 584 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Andon Zako Ēajupi.Emri i tij i vėrtetė ėshtė Andon Ēako, nuk dihet pėr ē'arsye ai pėrdori edhe formėn Zako. Emri letrar Ēajupi ėshtė emri i njė mali tė vendlindjes, mallin dhe kujtimin e sė cilės e nguliti dhe e pėrjetėsoi nė pseudonimin e tij. Lindi nė Sheper tė Zagorisė mė 27 mars 1866. Mėsimet e para i mori nė vendlindje ku kreu dhe njė shkollė gjysėm tė mesme greke. Po shkolla mė e madhe e vendlindjes ishte shkolla e fshatarit, e njohjes sė jetės dhe tė shpirtit tė popullit, tė gėzimeve dhe tė brengave tė bashkėfshatarėve tė tij. Rol tė madh nė formimin e tij ka luajtur sidomos gjyshi nga e ėma, i cili e futi nė botėn magjepėse tė pėrrallave, tė legjendave e tė kėngėve popullore, prej sė cilės poeti i ardhshėm nuk do tė ndahej mė kurrė. I ati i Ēajupit, Harito Ēakua, ishte kurbetēi nė Misir, ku qe aktivizuar nė lėvizjen atdhetare. Ai e tėrhoqi tė birin nga fshati pėr tė vazhduar studimet. Andoni ishte vetėm 15 vjeē, kur la shoqėrinė pėr tė ndjekurnjė kolegj francez nė Aleksandri, duke marrė me vete mallin e sė ėmės Zoicės, dhe tė gurėve e maleve tė Zagorisė. Nė kolegj mori njė kulturė tė mirė dhe u dallua ndėr tė parėt midis shumė nxėnėsve tė kėsaj shkolle qė vinin nga vende tė ndryshme tė Mesdheut. Me kėtė kulturė ai i kishte tė hapura dyert e universitetit, tė cilin e ndoqi nė vitet 1887-1893 nė Gjenevė, ku studjoi pėr drejtėsi. Kėtu u njoh me njė vajzė vendase Evgjeninė, e cila e bėri tė lumtur po dhe fatkeq, sepse i vdiq pas njė vit martese, duke lėnė jetim tė birin e porsalindur, Stefanin. Kjo humbje e tronidi thellė poetin dhe i la vragė tė thellė.
Ajo u bė shkak qė, pas dhjetė vjetėsh, tė shkruante elegjinė "Vaje", njė nga elegjitė mė tė bukura dhe mė prekėse tė poezisė sonė.
Mė 1883 me dokumentin e drejtėsisė nė xhep dhe me djalin nė krahė u kthye nė Misir dhe u vendos nė Kajro, ku nisi tė ushtronte profesionin e avokatit. Po prej kėtij profesioni hoqi dorė shpejt. Shkak u bė njė konflikt me autoritetet e vendit gjatė njė proēesi gjyqėsor ku avokati i ri mbrojti tė drejtėn dhe nuk u lėshoi pe pushtetmbajtėsve. Jetoi me pasurinė qė i kishte lėnė i ati, dhe iu kushtua tėrėsisht ēėshtjes atdhetare dhe krijimtarisė letrare.
Ēajupi gjeti nė Misir njė lėvizje patriotike tė zhvilluar. Shqiptarėt e ngulimeve tė Egjiptit kishin organizuar njė shoqėri atdhetare e kulturore dhe mbanin lidhje sidomos me "Shoqėrinė e Stambollit". Por kėtė lėvizje u munduan ta kthenin nė anėn e tyre disa rrethe grekomanėsh, tė cilėt intrigoni kundėr patriotėve tė vėrtetė dhe kundėr Ēajupit. Ai u bė shpirti dhe figura mė e njohur e kolonisė patriotike tė Misirit, Ēajupi mbrojti interesat e shqipėrisė dhe tė popullit shqiptar, demaskoi synimet e xhonturqve, tė grekomanėve dhe tė gjithė armiqve tė tjerė tė ēėshtjes sė kombėtare.
Emri i tij nisi tė njihej nė rrethet e atdhetarėve qė nė fund tė shekullit, kur botoi mė 1898 artikullin e gjatė "Duke kėrkuar njė alfabet", nė tė cilin spikat shqetėsimi i tij pėr unitetin e lėvizjes kombėtare dhe kulturore, pėr shkrimin dhe lėvrimin e gjuhės amtare pėrmes njė alfabeti tė njėsuar. Por vepra qė e bėri tė njohur nė mbarė botėn shqiptare ishte pėrmbledhja poetike "Baba Tomorri" (1902) ku pėrfshiu komedinė "katėrmbėdhjetė vjeē dhėndėrr". Me kėtė vepėr ai u bė poeti mė i njohur pas Naimit, figura qė zuri vendin qė mbeti bosh pas humbjes sė poetit kombėtar mė 1900.
Vjershat patriotike dhe luftarake tė "Baba Tomorrit" frymėzuan ēetat e lirisė dhe kryengritjet e mėdha qė i sollėn pavarėsinė Shqipėrisė mė 1912. Kėtė ngjarje poeti e priti me gėzim, u duk se iu hap udha pėr t'u kthyer nė mėmėdhč, por, Lufta e Parė Botėrore dhe trazirat e mėvonshme e shtynė larg kėtė shpresė. Megjithatė ai i ndiqte nga afėr ngjarjet nė Shqipėri, duke mbetur gjithmonė nė krah tė forcave pėrparimtare e demokratike. Mė 1919 Ēajupi ishte nė ballė tė pėrpjekjeve tė shqiptarėve tė Misirit, pėr tė mbrojtur tė drejtat e popullit shqiptar nė Konferencėn e Paqes qė mblidhej nė Paris. Ai dėnoi qeverinė e Durrėsit, qė ishte vegėl e fuqive imperialiste, ashtu siē dėnoi pėrpjekjet e feudalėve tradhėtarė pėr ta bėrė Shqipėrinė ēiflik tė tyre e pėr ta nxjerrė nė ankand sipas interesit. Me kėto qėndrime ai thelloi demokratizimin nė lėvizjen mendore dhe nė letėrsinė shqiptare. Kjo u shpreh nė frymėn antifeudale tė veprės sė tijdhe nė vendin qė ai u dha problemeve shoqėrore nė krijimtarinė e tij letrare e publiēistike. Nė kėto vite Ēajupi , si shumė atdhetarė tė tjerė, pėrjetoi krizėn e idealeve tė bukura tė Rilindjes. Nė krye tė punėve nė Shqipėrinė e pavarur, nė vend tė atdhetarėve tė ndershėm po vinin njerėz qė i binin pas interesit tė tyre, pa menduar pėr fatet e kombit. "Nė Shqipėri, -shkruan ai mė 1922- njė turkoman, njė grekoman, njė sllavoman, njė intrigant, njė tradhėtar, takon tė bėhet … regjent, ministėr, prefekt, faqe me nder dhe mbret".
Ēajupi ishte pėr demokracinė dhe qytetėrimin, prandaj e pėrshėndeti Revolucionin Demokratiko-Borgjez tė Qershorit tė vitit 1924, frytet e tė cilit nuk arriti t'i gėzonte populli shqiptar. Demokracia e pati jetėn e shkurtėr dhe, nė vend tė saj, u rikthye pushteti i feudalėve me ardhjen e A.Zogut nė fuqi. Kur u mor vesh se ky do ta shpallte veten mbret, Ēajupi qė ishte nė krye tė "Shoqėrisė sė miqve", tė themeluar nė Kajro, i drejtoi Qeverisė sė Tiranės njė protestė, midis tė tjerave thuhej se koha e mbretėrve shkoi, "kurse edhe ata qė i kanė, po vėshtrojnė t'i pėrzėnė", Ky qėndrim i vendosur antimonarkist ia mbylli pėrfundimisht poetit rrugėn pėr t'u kthyer nė Shqipėri, qė tė tretej nė "baltėn mė tė ėmbėl se mjalta" tė mėmėdheut. Vdiq nė Kajro mė 11 korrik 1930. Shtypi zyrtar nė Shqipėri e kaloi vdekjen e tij pothuajse nė heshtje.
La nė dorėshkrim pjesėn mė tė madhe tė veprave tė tij, poemėn "Baba Musa lakuriq", njė parodi e biblės, tragjedinė "Burri i dheut", qė u botua pas vdekjes mė 1935, komedinė "Pas vdekjes" qė u botua mė 1937, pėrmbledhjen poetike "Kėngė e vome", fati i sė cilės nuk dihet. Me gjallje, pėrveē "Baba Tomorrit" botoi Pėrrallat e La Fontenit (1921) pėrshtatur prej tij nga frengjishtja dhe "Lulet e Hindit" (1922), njė tufė vjershash tė letėrsisė sanskrishte, nga artikujt e paktė qė botoi nė shtypin e kohės duhet pėrmendur pamfleti "Klubi i Selanikut" (1909), njė nga kulmet e publiēistikės sė Rilindjes. Nė kėtė pamflet Ēajupi demaskoi demagogėt e xhonturqve dhe tė veglave tė tyre, qė kishin hyrė nė lėvizjen kombėtare pėr interesat e ngushta tė kastės sė bejlerėve turkoshakė e fanatikė, tė zellshėm pėr t'i zgjatur jetėn tė "sėmurit tė Bosforit", perandorisė sė kalbur tė sulltanėve osmanė.
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2011, 22:01   #2
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,455
Thanks: 717
Thanked 988 Times in 584 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Andon Zako Ēajupi.

Poezi
Fyell' i Bariut


Bariu, shokė, bariu,
kur gjėmon e fryn veriu,
ėshtė pėrjashta fatziu,
e rreh breshėri dhe shiu!
Barinė, shokė, barinė,
mos e harroni fatzine,
se lė gruan e shtėpinė
t'u kullosė bagėtinė.
kullotni, moj bagėti,
ti, ti, ti. . .
Kullotni, biro, kullotni,
kur tė vdes tė mė kujtoni,
Ndjesė pastė! - tė mė thoni.

Shikoni barin' e gjorė:
nė diell a nė dėborė,
bariu me shkop nė dorė
ruan deshtė me kėmborė.
Vėshtronje barinė mirė,
me tė ngrėn' e me tė pirė,
t'u marrė dhėntė pa gdhirė,
t'i kullosė me dėshirė,
tė rrijė bashkė me to,
to, to, to.
Hani, moj bagėti, hani,
kur tė vdes do tė mė qani,
pėr mua zi do tė mbani!Besa - Besė


Gjithė vendetė gėzojnė,
ti, Shqipėri, pse pushon?
Gjithė njerėzit kėndojnė,
ti, shqiptar, pse rėnkon?
Gjithė duanė lirinė
dhe pa tė njeriu s'rron;

ti, shqipėtar, Shqipėrinė
nė zgjedhė si e duron?

Zgjohuni, o shqipėtarė,
erdhi dita pėr liri!
Zini luftė me barbarė,
pėrpiqi pėr Shqipėri!

Tė krishter' e myslimanė,
tė tėrė njė sua kemi;
gegė, toskė, dibranė,
gjithė shqipėtarė jemi.

Mblidhuni te bėjmė benė,
tė gjithė dorė pėr dorė:
Tė duamė mėmėdhenė,
edhe malet me dėborė.

Qė ditėn qė u shkeli
robėria dhe gjer sot
nukė bėn mė bar Dhėmbeli
dhe Tomori qan me lot.

Male me krye nė qieli,
si duroni robėrinė?
Ju qė shihni drit' e diell,
pse s'ndrini dhe Shqipėrinė?

Ku janė vaftet e parė,
qė kini dhėnė yrnek?
Ku jini, o shqipėtarė,
pse s'dėgjohet njė dyfek?

Apo humbi trimėria,
apo s'doni mėmėdhenė?
A u shua Shqipėria,
qė ka pjellė Skėnderbenė?

Pse rrini lidhur me lak?
Pse s'shpėtoni vėnd' tuaj?
apo s'u mbeti mė gjak,
se e derdhtė pėr tė huaj?

Mirri pushkėtė nė duar
edhe bėni besa-besė:

Shqipėria do shpėtuar,
kokė turku tė mos mbesė!Kopshti i Dashurisė


0 pėllumb' i shkruar,
do t'tė marr nė duar
dhe duke kėnduar
gjetkė do t'tė shpie:

Nė njė vend t'uruar
dhe tė lulėzuar,
nė uj'tė kulluar
edhe nėn hie;

Afėr tek njė lumė
ku ka lule shumė,
tė biem nė gjumė,
hena tė na ndrijė;

Yjtė tė shikojnė,
zogjtė tė kėndojnė
edhe tė na zgjojnė
dita kur tė vijė.

Pa ngrėn' e pa pirė
s'mbetemi, moj mirė,
se u'ndaj tė gdhirė
dėrgoj e na sjellin:

Qumėshtė tė dhirė
dhe djathė tė mirė
pa uj' e pa hirrė,
dhe rrush kur tė vjehn;

Ngjalė nga Janina,
mjaltė nga Kanina,
verė nga Voshtina
ujė nga Sopoti;

Mollė nga Horia,
mish nga dhėnt' e mia,
desh nga Labėria,
na e faltė zoti'Korriku


Na erdhi korriku prapė,
me grurė tė ri, me vapė.
Mirė q'erdhr, o korrik,
gjithė bota tė ka mik,
tė duanė varfėria,
se s'vdes njeri nga uria.
Korriku, si flak' e drizit,
na ngroh palcėn e kurrizit.
0 korrik, o faqezjarr,
gjithė lule, gjithė bar,
dhe me pemė barrė-barrė,
s'dimė ē'tė hamė mė parė.
Nė korrik piqen me radhė
pjeshkė, mollė, thanė, dardhė;
kur afrohet korriku,
zė tė piqetė dhe fiku.
Nga gjithė pemėt e tjera,
fiku na mbiftė te dera,
se gjersa ka shporta fiq,
gjithė bota janė miq...
Me shpresė tė kėtij muaj,
punėtor, puno e vuaj,
tė punojmė qė tė gjithė,
tė mos mbetemi pa drithė,
se nė kėtė muaj zoti
na kėrren nga tėrė moti.
Ata qė kanė punuar,
nė korrik janė tė gėzuar,
Se nė kėtė deli muaj
nuk ka lėmė pa duaj.
Vjen korriku, punėtorė,
mirrni drapėrin nė dorė,
tė korrij kush ka punuar,
kush ka mbjell' e ka lėruar.
Dilni, dilni nėpėr ara
e shihni, ē'ka bėrė fara:
shikoni njė koqe gruri,
se sa koqe, grurė pruri.
Shikoni kallinjt' e verdhė,
nė korrik duhenė mbledhė.
Shihni, shihni kur fryn era,
kallinjtė, lozin si shqerra;
me diell, kur fryn veriu,
si floriri ndrit kalliu,
fusha, ara, palė-palė,
duken si deti me valė.
Fush' e gjatė, fush' e gjerė,
pse mė bėn tė qaj ngaherė?!
Me djersėn e varfėrisė
gjith' arat e Shqipėrisė
vaditen, e gjė s'kėrrejnė,
se tė huajt' i rrėmbejnė!
Shqipėtari, dėm e kotė,
punon gjithnjė pėr botė;
arat qė mbjell, ngaherė
vjen' e i korrin tė tjerė!
0 korrik, o faqezjarr,
je dukur dhe luftėtar:
nė Francė, kush nuk e di,
u ngre vėndi pėr liri;
nė korik lufta u zu,
u bė gjaku gjer nė gju...
kryengritjet q'u bėnė,
prej korriku janė zėnė;
se zjarrė qė ndez korriku,
nuk' e shuan dot armiku;
se dielli ėshtė i ngrohtė,
ndez gjakun nė gjithė botė.
Gjaku i trimit vėrtetė
pėr liri ndizetė vetė,
gjaku yt, o shqipėtar,
s'tė ndizet as nė behar!
Tė ndeztė vap' e korrikut,
t'i biesh nė kok' armikut!
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2011, 22:01   #3
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,455
Thanks: 717
Thanked 988 Times in 584 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Andon Zako Ēajupi.

Dėshirė


I
Kush lė mikenė qė ka
edhe ndahetė me shokė
pėr tė fituar para,
nuk i ka mėntė nė kokė.
Ikėni, more tė mjerė,
ikni deti tek t'u nxjerrė,
se pėr mua dashuria,
ara, vėshti dhe shtėpia
mė bėjnė tė rroj me gas,
se s'dua tė lė gjė pas.
S'dua tė iki si pėrpara,
dua tė rroj nėpėr ara,
mikja pranė tė mė ketė,
tė punoj aratė vetė.

Fatmirosh, mot e nga mot
grur' e misėr tė kem plot,
tė kem raki, tė kem verė
tė ėmbėlė si sheqerė.
Tė vete me bagėti,
me qe, me dhen e me dhi,
dhe t'i shpie rrėzė malit,
tė hanė majėn e barit;
dhe kur tė pjellė njė dhi
do t'i vė kecnė nė gji.
Nuk iki nga Shqipėria
si punojn' ata qė s'dinė,
mos e dhėntė perėndia,
tė ndahem me dashurinė,
sa tė mund tė rroj mė pak,
po kėtu tė bėhem plak.
Dhe nė vuaj, le tė vuaj,
tė mos vdes nė vėnd tė huaj!
Tė shoh mėmėn._ e babanė,
tė kem dhe motratė pranė,
dhe kur tė vdes, tė mė qajnė
pas zakoneve qė kanė:

Tė mė marrėnė nė duar,
tė qajnė me lesh lėshuar,
dhe mikia, kur tė vijė,
ta qaj' e tė ulėrijė.

II
Ku janė vaftet e parė,
stėrgjyshėt sa mirė qenė
shkonin jetėnė pa ndarė
edhe dojnin mėmėdhenė.
S'kish pampor e s'kish gjemi,
nukė vinin tė fitonin,
atdhenė s'c lij njeri,
po punonin edhe shkonin.

Kau nukė kishte zgjedhė,
as fre pėr kalin e fortė,
dhe si s'kish njeii tė vjedhė,
shtėpitė qenė pa portė.
Aratė s'kishnė sinuar,
s'kish tė pasur e tė varfėr,
dheu qe i Julėzuar,
kafsh' e njerz rronin tė afėr.
Nukė kishte njerz tė liq,
se Jufta s'kishte dhe daJė
gjithė bota qenė miq,
qenė vėllezėr nė baIJė.
Po tani, zot' i vėrtetė,
njeriu ngjan me arinė!
Nukė hiqetė kjo jetė,
se njeriu ha njennė'
sot s'mbretėron dashuria,
nukė kemi dashuri,
s'na mbeti as trimėria,
sot rrojmė nė robėri.

III

Sot e tutje nė shtėpi
mikia tė mbretėrojė,
cilido nga miqt' e mi
pėr zonjė duhet ta njojė.
Kur tė vete nėpėr ara,
kur tė korr e kur tė mbjell,
tė kem mikenė pėrpara,
kur tė shij e kur tė vjel
Dhe nė stan kur tė mė shotė,
me qe, me dhėn e me dhi
mikia t'i numėrojė
se mos m'i vjedhė njeri,
tė mė zbukurojė stanė,
tė bėjė djathė tė butė,
t'u hedhė qėnet tė hanė,
tė na ruajn' nga hajdutė.
Edhe nata kur tė vijė
tė marr mikpnė nė gji...
Dhe hėnėza tė na ndrijė
dhe tė na kenė zili.

IV

0 shokė, ē'u prish dynjaja
si pėr burra dhe pėr gra,
tani shitetė sevdaja,
mjer' ai qė s'ka para.
I pasur, tė palltė varri,
ti qė bleve dashurinė
dhe nuk e le si nė pari,
tė martė djalli shpirtinė!
Ndėgjoni, more tė ri,
ndėgjoni dhe ju tė ra:
duani atė qė di,
jo atė qė ka para.
Duani dhe vjershėtorė
barabar me perėndinė,
se rri me lule nė dorė
edhe kėndon dashurinė.
Ata qė janė lėvduar,
me kėngė nga vjershėtori,
janė burra tė ndėgjuar
dhe rrojėnė sa Tomori
0 ju tė ra e tė ri,
u lutem tė mė kėndoni,
qė tė kini dashuri,
kur tė vdes tė mė kujtoni.
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2011, 22:04   #4
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,455
Thanks: 717
Thanked 988 Times in 584 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Andon Zako Ēajupi.

Fabula.Bretkosa qė Deshi tė Trashej sa njė Ką


Bretkosa sa njė ve,
pa njė ka sa njė deve
dhe na**** nuk' e la,
desh tė trashet sa njė ka.
Kur vu kėtė gjė ndėr mėnd,
vate u shtri ndė njė vėnd
duke ngrėn e duke pirė,
qė tė fryhet sa mė mirė.
- Shihni, shihni, sa u rrita, -
thėrrit e thoshte pėrdita.
- Mos u mburr' e mos u mbaj, -
i thoshnė shoqet e saj.
- Shihni, nukė jam sa demi?
- Jo! - Shikoni. - Jo, tė themi.
- Pa shikoni kėtė bark
si tė kaut. - Jo, je lark! -
Bretkosa, nga marasi,
u fry, u fry gjersa plasi.
Shumė njerėz ndė kėtė botė
thone se janė tė zotė;
si bretkosa mendohen
mburren e lėvdohen.Millonai, i Biri dhe njė Gomar

Njė millona me tė birė
u nisnė pėr nė pazar,
pėr tė shitur njė gomar.
Qė ta shesėn ca mė mirė,
qė tė mos lodhet gomari,
e shpėtuan nga samari.
Kur e lidhė mbi njė tra,
e muar tė dy nė kra
njėri pas, tjetri pėrpara.
Gjenė ndėpėr ara,
njė tjetėr udhėtar:
Ky u tha
kur i pa:
- Nga kėta tė tre nuk' ėshtė gomar
ay qė pandeni,
ndaj mos u gėnjeni.
Millonai, q'e ndigjoi,
e mori vesh kėtė fjalė
dhe me vrap, bashkė me djalė,
nė shesh gomar' e lėshoi,
e zgjidhi nga druri,
pėrpara e vuri.
Kur hipi tė birė,
vetė, me gas
dhe me dėshirė
u vete pas.
Do, s'do veshgjati shkon duke qarė.
se i pėlqente mėnyr' e parė.
Tre njerėz q'i panė,
djalit i thanė
- Ti s'paske turp fare, nukė paske gjak'
Zbrit nga gomari, t'ja hypi yt' at.
q'ėshtė shumė plak.
Djali me inat
zbret nga veshgjati, -
ja hipėn i jati.
Mė tutje gjen tri gra,
nga tė tria njėra tha:
- Mbyty, mbytu, millona,
qė shkon hipur si dhespot!
Shiko, djali s'ecėn dot.
ndė kėtė rrėpirė.
Millonai plak
grave u dha hak,
mori nė vithe tė birė.
S'kishnė bėrė njėzet ēape,
poqnė tė tjerė njerz prapė;
njė nga tė tėrė kėta,
kur i pa hipur u tha:
- S'kini turp tė turpėroni?
Mos ini tė dy tė marrė?
S'u vjen rėndė qė mundoni
kaqė shumė sot gomarė,
- Vanė mėnd e mia, vanė,
(thotė millonai), sot
kurkush nukė kėnaq dot
gjithė botėn dhe babanė!
Ēdo njeri me mėnd tė vet...
tani gjė tjetėr s'mė pret,
nga gomari tė zbres,
qė tė mos thyhet nė mes,
Pas kėto fjalė,
hidhet nė shesh
bashkė me djalė.
Gomari qesh,.
se u lėrua nga barra.
Vunė gomarė pėrpara,
vetė pas i venė,
Pa vatur nė trek,
njerėz tė tjerė gjenė,
sipėr te njė brek.
Kur u vanė pranė,
tė tėrė tok thanė.
- Shihni mėndjehollėt,
shihni dy tė marrė,
qė grisin shollėt,
kursejnė gomarė,
se i kanė gjarė,
U hodh e tha millonai:
- Vėrtet jam gomar, pėr zonė,
tek un' ėshtė gjithė faji
se kėrkoj tė bėj ē'mė thonė.
Shani, qeshni sot me mua;
sot e tutje kurdoherė
do tė bėj vetėm ē'tė dua,
jo si tė duan tė tjerė
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2011, 22:06   #5
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,455
Thanks: 717
Thanked 988 Times in 584 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Andon Zako Ēajupi.

Komedi14 Vjeē Dhėndėrr

(Ėshtė natė. Brėnda nė njė odė pėr tė fjetur, zoti Vangjel e zonja Tanė bėhen hazėr pėr tė rėnur.
Nė fund tė odės ndrit njė llambė afėr shtratit.)


Tana.Dėgjo, burrė...
Vangjeli. Ē'ke, moj grua?
Tana. (Rėnkon.)Jam sėmurė.
Vangjeli. Qė kur! Ē'thua?
Tana.Ē'them? Ja them qė jam sėmurė,
koka mė digjet si furrė,
s'e keshė pėsuar kurrė.
Vangjeli. Po tani, vallė, ē'pėsove?
Mė duket se u ftove;
gjithė natėn u zbulove
dhe s'mė lė fare tė flėrė!
Tana.Gjithė ditėn ē'keshe bėrė?
Ti pėr bar e pėr dru s'vete
dhe qahesh se nukė flete?
Tėrė ditėn ngas qetė
dhe drek' e darkė bėj vetė,
gjithė puna pėrmi mua!
Vangjeli. Pėrse tė kam marrė grua?
Gratė pėr punė po janė.
Tana. (Qesėndis.)
Edhe burratė tė hanė
dhe tė rrinė nat' e ditė!
Vangjeli. (Me inat.)
Mos mė bėn tė tė godit.
se zakonė s'e harrova,
sonte shumė tė durova.
Nga hunda s'mė heq dot kurrė,
se nuk' jam si ēdo burrė!
Jam shqipėtar i vėrtetė,
do tė bėj si dua vetė!
Ē'ke qė s'pushon duke qarė?
Nga unė ē'tė ligė ke parė?
S'tė kam lėnė si tė tjerė,
Vetėm, tė shkret' e tė mjerė.
Nukė ika kurrė nga fshati,
eja, s'tė shkoi inati?
Ngreu tė biem tė flėmė
dhe kėto fjalė t'i lėmė.
Tana. Bjer e fli, mua s'mė flihet.
Vangjeli.Nesėr, porsa qė tė gdhihet,
do t'dėrgoj djalėn me vrapė
tė bjerė jatronė (Doktorin)prapė.
Tana.Cinė jatro(Doktor)?
Vangjeli. Adhamutnė.
Tana. S'e shoh dot me sy ēifutnė,
as pėr mace s'i vė besė!
Vangjeli. Le, moj grua, ta thėrresė,
kokėn mund tė ta shėrojė.
Tana. Nuk' e dua tė mė shojė!
Tė bukur jatro qė gjete!
Mė pėr hair tė ruaj qetė.
Vangjeli. Mos kuvėndo kėshtu, moj grua.
Tana. (Me inat.) Nuk' e dua, nuk' e dua!
Pse s'shėron gruan e tij?
Se nga ajo ha e pi. ..
Ndaj e mori me njė sy,
i dalēinė qė tė dy.
Vangjeli. Ē'jatro tė tė bie unė?
Mitrua s'ėshtė kėtunė,
dhe Naum kokėshiniku
kėtejė natėn iku. . .
Nė vende tė tjerė vanė,
kėtu vetėmė na lanė,
ikn' e muarė Misirė,
u hante koka pėr brirė
Tana. Prapa diellit tė venė,
se ēnderuan mėmėdhenė,
s'jam sėmurė pėr jatrua,
se s'mė ka gjė koka mua,
Po tė mė ndėgjosh njė fjalė.
Vangjeli. Folė, ē'do tė thuash vallė!
Do t'mė lėsh dhe sot pa gjumė?
Tana. Kemi ara, vreshta shumė. . .
Vangjeli. Tė gjitha ē'duhen i kemi,
si do zot vetė jemi;
si ne s'ka shumė tė tjerė.
Tana. Sa qe e ndyera vjehrrė,
pas takatit pleqėrisė,
bėnte punėt e shtėpisė,
dhe kur ktheneshė nga ara,
gjejė darkėnė pėrpara.
Po tani, ē'tė bėj mė parė,
nė vrėshtė tė jem a nd'arė?
Tė tė bėj dhe drek' e darkė?
Tani s'mund, se jam mė plakė.
Vangjeli. Plakė? S'je plakė, moj grua,
po je ashtu si tė dua.
Tana. (Me tė lutur.) Tė tė vijė keq pėr mua:
punėtė janė tė rėnda,
S'punoj dot jashtė dhe brėnda.
Puno sa tė duash vetė
arat jepi me tė tretė
Kjo punė s'bėnetė kurrė,
po djali na u bė burrė.
Ndaj tė lutem ta martojmė,
erdhi dita tė gėzojmė.
Ne pa nuse pse tė rrimė?
Kur tė kem nusenė ndihmė,
punėtė bėnenė vetė,
nukė rrojmė me jetė!
Pse s'mė flet?
Vangjeli. Ē'tė them, moj grua?
Ēuditem me ē'fjalė thua!
Katėrmėdhjetė vjeē djalė
do ta martosh?
Tana.Sa jam gjallė,
dua tė gėzoj si mėmė!
Vangjeli. Eja tė biem tė flėmė.
Tana. T'i ē'mė thua, u ē'tė them!
Sikur kemi shumė djem!
Me Gjinė mbeti kjo derė.
Vangjeli. Qasu tė tė bėj tė tjerė,
tė pjellē, pa mbushurė moti...
Tana. (Duke qarė.) Me fjalė je shum' i zoti.
Vangjeli. Ē'ke qė qa prapė taninė?
Tana. (Me lot.)Ku tė mos qaj un' e mjera?
Une tė flas me perėndinė,
ti mė flet fjalė tė tjera!
Vangjeli. Eja moj grua nėr mėnde.
Tana. Ēuditem me kokėn tėnde.
Vangjeli.Sado qave, ngreu bjerė.
Tana. S'je baba si tė tjerė!
Thuajmė, pėr perėndinė,
pse s'do ta martojmė Gjinė?
Vangjeli. Ėsht' i vogėlė, moj Tanė!
Tana. ē'thua! Pa shikoi shtanė
bota nukė shonė vjetė.
Shihe sa mori pėrpjetė:
duketė njėzet vjeē djalė,
kur hipėn e bredh me kalė.
Me mua kur u martove,
sa vjeē jeshe, mos harrove?
Tani pėr djalėnė tonė
do tė ndėrrojmė zakonė?
Vangjeli. Mos kėrko ē'bėnim njėherė,
Po shiko ē'bėjnė tė tjerė:
Shiko bejnė rrėnjėdalė,
nukė ka dhe ai djalė?
Kur i thashė ta martojė,
"Le tė bėjė si tė dojė,
s'mė ha malli pėr tim birė,
u pėr vete tė rroj mirė"
mė tha dhe mė ktheu kratė.
Tana. I muarė mėntė gratė!
Tė bukur njeri qė gjete!
Ai tė kish mėnt pėr vete,
nukė shkretonte shtėpinė,
s'kish marrė porropotinė!
Mėndjeprishur, zemėrligu,
la tė shoqenė dhe iku!
E zeza grua se ē'hoqi'.
Njėzet vjet e la i shoqi
dhe nė pleqėri s'e poqi,
(Tė mos arrij' tė kish ardhė!).
nukė pa ditė tė bardhė:
nat' e ditė duke qarė
nga turpetė qė kish parė.
E mba mėnt ē'grua ka qėnė?
S'kishe shoqe nė vėnd tėnė:
e nderēme, zėmėrmirė,
punoi e rriti tė birė.
Ka qenė grua pėr mbretnė.
burri s'ja diti kimenė.
Dhe tani nė pleqėri,
dashuri mė dashuri!
E gjetė nga perėndia,
se prishi shtėpin' e tia!
Gruaja vdiq nga qederi!
Kėtė kėrkonte dhe derri:
tani mban disa tė tjera,
i vaftė shpirti nė ferra.
Vangjeli. Pse kuvėndon kėshtu, moj Tanė?
Njerėzit e mėdhenj kėshtu e kanė:
njerėzit e tyre i mundojnė
duan ata q'i lėvdojnė.
Tana. Nė bėjnė kėshtu tė mėdhenjtė,
djalli t'i marrė pėr jetė!
Beu djalėn ta martojė!
Me sy nukė do ta shojė,
se nė turpe do tė rrojė,
si ka rrojturė ngaherė!
Dhe guxon e mson tė tjerė!
Ka lojturė nga fiqiri.
Njė ditė mė thosh i biri:
"Baban' e mirė nderoje,
baban' e lik duroje"
Do tė bėhet djal' i mbarė,
se me mėmėnė ka gjarė
Po nė ngjaftė me babanė. ..
Vangjeli.
Minji gdhietė, moj Tanė!
Tani lė bejnė mėnjanė
dhe hajde tė flemė pranė,
eja se mė mori gjumi. (Shtrihet.)
Tana. Dhe mua mė marrtė lumi!
Vangjeli.
Pa dhe nesėr kuvėndojmė
Tana. Djalėnė do ta martojmė?
Vangjeli. Pa tė shomė. . .
Tana. Ēo tė shoē?
Nukė do tė mė ndėgjoē!
Ndėgjo dhe mua njė herė.
Vangjeli.
Tė ndėgjoj, po hajde bjerė.
Tana. Tė vi, po tė mė apē fjalėn,
qė do tė martojmė djalėn.
Vangjeli. Puna, s'bėnet me njė natė,
do menduar gjer' e gjatė.
Tana. Ē'do menduar, pa mė thua?
Vangjeli. Ē'vajzė do t'i apėm grua?
Tana. Mos e ki kėtė qeder:
djalėn tėnė kush s'e merr?
Kush nuk' e do Gjinon tim,
q'ėshtė nga trimat mė trim?
Vangjeli. Trimėrinė s'ja nxė dheu!
Tana. Nukė ėshtė si djalė beu. ..
po ėsht' i mir' e i mbarė,
kush ta rrėmbejė mė parė.
S'ėshtė ndonjė djal' i mbetur
unė nusen ia kam gjetur.
Vangjeli. Ja ke gjetur! Po ē'e thonė?
Tana. Ēupėn e gjitonit tonė.
Vangjeli. Cinė ēupė, Marigonė?
Ēupėn e zotitė Kore?
Tana. E bukur e punėtore.
Mos e pyet ē'grua ėshtė!
Si pėr ara dhe pėr vrėshtė,
pun' e saj s'gjėndet nė jetė,
Punon vetėmēi sa dhjetė!
Nukė them mirė? Ti ē'thua?
Vangjeli. Nė do tė mė ndėgjosh mua,
Gjini Katonė tė marrė,
tė bėhem krushk me korēarė. . .
Ara, vreshta shumė kanė.
Tana. Ti pse s'e do Marigonė?
Ajo nuse bėn pėr mua.
Vangjeli. Po ėsht' e madhe, moj grua.
Njėzet vjeēe!...
Tana. Kaq e dua,
nukė marr nuse pėr sisė,
po pėr punėt e shtėpisė;
tė dijė tė ngasė qetė,
se nukė mund t'i ngas vetė,
tė na bėjė dru nga mali.
Vangjeli.Mirė ti, po ē'thotė djali?
Gjini me tė do tė rrojė.
Tana. Doemos qė do tė dojė!
Pse kuvėndon kshtu, mor burrė?
Pyeten fėmija kurrė?
Ta martojm' ashtu mė rruash.
Vangjeli. Moj grua, bėn si tė duash
dhe mė qafė t'i kesh vetė!
Tana. Em kėtu, em n'at jetė!. . .
Nesėr do t'vete tė bluaj,
tė shėtunė tė gatuaj,
tė diel tė bėjmė dasmė,
gjithė miqtė t'i gėrshasmė (Qan).
Vangjeli. Tani pse qa?
Tana. Qaj nga gazi,
mė shpėtove nga marazi.
Tani do tė bėnem vjerrė!
Vangjeli. Shuaj dritėn dhe shko bjėrė.
(Tė dy bien tė flėnė nė shtrat. Perdja mbyllet.)

Pamje e Katėrt; Dit' e Dasmės
(Ndė odė tė krushqet, sofra plot me mish tė pjekur m'
hell. Burra, gra, ēupa, djem, kėndojnė a hedhin valle.
Ēoku kėrcet ndonjė pushkė. Burrat e shtrojnė me dolli,
dhėndri rri mė kėmbė, dhe dy a tri trima qerasin krushqit pas urdhėrit "dollibashit". Kėto tė gjitha bėhenėmė darkė.)
I.
Gratė vetėm:
A tė pėlqen nusia,
more djal' o lulia?
Ėsht' e mir' e shoqe s'ka,
m'e mirė nga gjithė na.
Nusia si zogė deti,
sikur ėshtė bijė mbreti.
Gra e burra bashkė:
Ē'mirė ja bėm' krushkėsė,
q'i muarm tė bijėnė,
atė mė tė mirėnė,
Maro gjeraqinėnė.
Burrat vetėm, nė valle:
Moj unaza rreth me ar,
pėr grua do tė tė marr,
gjithė tė kanė nakar.')
nakar le tė kishninė,
sa tė mos pėlcisninė.
Moj unaza rreth flori,
gjithė tė kanė zili,
se do tė tė marr ndė gji.
Zili le tė kishninė,
sa tė mos pėlcisninė.
II
(Burrat rrinė pėrdhe tė pinė me dolli.)
Nuni: Djalė, bjerė,
shtjerė verė
shtjerė, shtjert
nė tė tjerė.
Pini verė,
mor tė mjerė,
se qederė
do tua nxjerrė.
Gjithė burrat:
Kush e pi kėtė dolli?
Zoti nun me trimėri,
i gėzofshim mė shtėpi!
Nuni te prifti: 0 prift, tė kam gjetur!
Pa pirė ke mbetur,
tė gjej me kupė me verė
tė ėmbėl si sheqerė.
Prifti Tek unė mir' se tė vish.
Nuni. Kėtė ta dish e ta pish
pėr shėndet tė dhėndėrit,
qė rri mė kėmb' e dremit.
Gjithė tok
Shėndet tė mirė tė ketė,
tė trashėgohet pėr jetė! (Kėrcet
njė pushkė).
Prifti. (Te nuni) Zoti, nun, mir' se mė erdhe!
Po verėn pse na e derdhe?
Nuni. (Te prifti)
Mir' se tė gjeta, uratė,
tė kesh jetėnė tė gjatė.
Kupėn e piva me fund
dhe mė tutje, mo e tund.
Prifti. S'e pi dot, jam prift njeri.
Nuni. Tė di, uratė, tė di. . .
Prifti. Kur e bėn emėrė vete
pikė nė kupė mos mbete!
Ti qė vure sot kurorė,
pagėzofsh edhe me dorė,
Gjithė tok:
Nuni qė vuri kurorė
pagėzoftė edhe me dorė
urdhėr, o nun se jam plak
tė lutem, bėmė konak.
Nuni. Konak? Gjej Vangjel' e shkretė.
Prifti. Kėtė kėrkojė dhe vete'
Vangjel, e mira tė gjetė.
Vangjeli Me njė kupė ē'do tė jetė?
Prifti. E di mirė kush martonet?
Djali tė tė trashėgonet.
Do ta pi pas urdhėrit,
shėndet tė dhėndėrit!
Gjithė tok
Dhėndėri tė trashėgonet,
tė gėzonet e tė shtonet!
Vangjeli. S'e pive tė tėr' uratė!
Prifti. Pėrmbys e ktheva, s'e patė?
Vangjeli. prift, mirė se urdhėrove,
rrofsh e qofsh qė mė nderove!
Dhe dollibashi na rroftė,
dhėndėri ju trashėgoftė'
Gėzofsh dhe nė dere tėnde'.
Nuni. Dhe zoti tė dhėntė mėntė!. ..
Vangjeli. Unė verėn s'e kam pirė
qė tė mos kuvėndoj mirė.. .
Po dilni, paskam mėnt pak,
tė lutem bėmė konak.
Nuni. Ē'konak kėrkon tė mė thuash?
Vangjeli. Dėrgomė ku do tė duash!
Nuni. Zotnė Brodanė tė gjėsh
dhe si tė duash tė bėsh!
Vangjeli. 0 zoti Brodan, tė gjeta!
Brodani. Mir' se erdhe, t'u ngjatė jeta'
Vangjeli. Kėtė kupėzė, ta dish,
pėr dhėndėrin plot ta pish.
Gjithė tok:
Dhėndėri shumė tė rrojė,
jetė tė mirė tė shkojė!
Brodani. Zotrote qė gjete mua,
mė shtėpi ta paēa hua!
Dhe dollibashi me nder,
u bėftė dhe vetė vjehrr
dhe rroftė sa shkėmb' i malit.
Nuni. Gėzofsh mė dasmė tė djalit!
Brodani. Ku do t'mė dėrgosh tė pshtetem,
se do tė pi e mos dejtem.
Nuni. Ecė pshtetu te Abazi,
s'ka pir' e ju tha gurmazi.
Brodani. Tė gjeta, Abaz i mjerė!
Abazi. Kshtu tė mė gjesh kurdoherė!
Brodani. Kėtė kupė do ta kthej
pėr shėndet tė kėtij bej.
(Rrėfen dhėndėrin.)
Gjithė tok:
Me nuse tė trashėgonet,
nga e liga tė mėrgonet!
Abazi. (Te nuni) Dollibash, tė qofsha falė,
zoti tė faltė njė djalė'
Nuni. Rrofsh e qofsh!
Abazi. Kush mė ka gjetur?
Nuni. S'e ndėgjove? Keshe fletur?
Tė ka gjetur Brodan Duni.
Abazi. Mė ke gjetur, thotė nuni,
tė gjet' e mira pėrjetė,
tė rrosh sa tė duash vetė.
Gjithė tok:
S'mba mėnt? U deje pa pirė?
Abazi. Dhe nė mos kuvėndoj mirė,
un, i mjeri jam ēoban;
sos jam, i ziu, nė stan,
dhe sos jini dhėn e dhi,
tė di pėr cinė tė pi.
Nuni. Ky ėshtė shėndet i parė,
pėr dhėndėrin, mor i marrė.
Abazi. Sa malet, o nun, tė rrosh!
Tani ku do t'mė dėrgosh';
Se dua tė pi njė verė.
Nuni. (Numėron) Njė, dy, tri,. . . s'ka mė tė tjcrė.
Abazi. Numuroi dhėntė mirė.
Nuni. Le tė kollet kush s'ka pirė...
Me mua, zoti Abaz.
Nuni. Tė gjeēa kurdo me gas.
Kėtė kup do ta pi
pėr shėndet. tė dhėndrit tė ri.
Gjithė tok.
Shėndet tė mirė tė ketė
dhe tė gėzojė pėrjetė!
I zot' i shtėpisė rroftė
dhe djali ju trashėgoftė!
(Soset dollia dhe prifti ngrihet e zė vallen me burra,
duke kėnduar).
Prifti:
Do tė them njė kėngė vetė,
kėngė prifti tė vėrtetė,
rroftė vėshti dhe dhėria,
rroftė vera dhe rakia,
q'i ka bėrė pėrėndia.
Se dhe zoti Krisht njė herė
mori uj' e bėri verė.
Moj verė, burim i gjakut,
gaz' i djalit e i plakut!
0 raki, moj bukuroshe,
qė na hedh qoshe mė qoshe!
Se ē'bėn vera e rakia,
pin' e dejen trimėria,
sa vjen rotullė shtėpia!
Det i madh e det i gjerė,
pse s'tė bėri zoti verė,
se do ta pinim pa blerė?
IV
(Ėshtė natė: krusliqit zėn' e ikin duke uruar mėmėn
e dhėndėrit, zonjėn Tanė, qė ėshtė shumė e gėzuar.)
Nuni. Tė tė trashėgonen!
Brodani. Si bletė tė shtonen!
Abazi. Me jetė t'u rrojnė!
Prifti. Dhe t'u pleqėrojnė!
Tana. U paēa, tė rroni,
gjithė tė gėzoni!
(Njė nga njė ikin tė tėrė dhe mbeten vetėm ndė odė
Tana me djalė e me nuse.)
Tana. (Tek i biri) Rri me nusen, djalė,
dhe foli dy fjalė,
tė mos ketė frikė.
Dhėndėri (i thotė s'ėmės)
Ngreu mėm' e ikė.
(Tana ikėn.)

(Dhėndri me nusen mbeten vetėm)
Dhėndėri. Lozėm ndonjė lodėr?
Tė dua si motėr.
Nusja. Ē'motėr mė ke mua,
o lum' e pėrrua?
Ti mė more grua.
Dhėndėri. Pse u zemėrove
dhe u hidhėrove?
Kur s'lot ndonjė lodėr,
s'tė dua si motėr,
tė dua si mėmė!
Po hajde tė flemė,
se mė mori gjumi.
Nusja. Fli tė marrtė lumi!
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2011, 22:55   #6
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,455
Thanks: 717
Thanked 988 Times in 584 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Andon Zako Ēajupi.

Ku kemi lere


Ne c'vend kemi lere?
Ku na bejne ndere?
--Ne Shqiperi.

Po njeriu vete,
cile do ne jete?
--Do vend' e tij.

Ku i duket balta
m'e e embel se mjalta?
--Ne vend te tij.

Ku munt te gezoje
dhe me nder te rroje?
--Ne Shqiperi.

Perse te punoje
dhe te lakemoje?
--Per vend' e tij.Fshati im


Maletė me gurė,
fushat me bar shumė,
aratė me grurė,
mė tutje njė lumė.

Fshati pėr karshi
me kish' e me varre,
rrotull ca shtėpi
tė vogėla fare.

Ujėtė tė ftohtė,
era pun' e madhe,
bilbili ia thotė,
gratė si sorrkadhe.

Burrat nėn hie,
lozin, kuvendojnė,
pika qė s'u bie,
se nga gratė rrojnė!

Gratė venė nd'arė,
dhe nė vreshta gratė,
gruaja korr barė,
punon dit' e natė.

Gratė nė tė shirė,
nė tė vjela gratė,
ikinė pa gdhirė,
kthenenė me natė.

Gruaja pėr burrė
digjetė nė diell,
punon es'rri kurrė
as ditėn e diel.

0 moj shqipėtarkė,
qė vet' e nget qetė,
edhe drek' e darkė
kthehesh e bėn vetė;

Moj e mjera grua,
C'e do burrė zinė
qė ftohet nė krua
dhe ti mban shtėpinė!.
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2011, 22:55   #7
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,455
Thanks: 717
Thanked 988 Times in 584 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Andon Zako Ēajupi.

Ku kemi lere


Ne c'vend kemi lere?
Ku na bejne ndere?
--Ne Shqiperi.

Po njeriu vete,
cile do ne jete?
--Do vend' e tij.

Ku i duket balta
m'e e embel se mjalta?
--Ne vend te tij.

Ku munt te gezoje
dhe me nder te rroje?
--Ne Shqiperi.

Perse te punoje
dhe te lakemoje?
--Per vend' e tij.Fshati im


Maletė me gurė,
fushat me bar shumė,
aratė me grurė,
mė tutje njė lumė.

Fshati pėr karshi
me kish' e me varre,
rrotull ca shtėpi
tė vogėla fare.

Ujėtė tė ftohtė,
era pun' e madhe,
bilbili ia thotė,
gratė si sorrkadhe.

Burrat nėn hie,
lozin, kuvendojnė,
pika qė s'u bie,
se nga gratė rrojnė!

Gratė venė nd'arė,
dhe nė vreshta gratė,
gruaja korr barė,
punon dit' e natė.

Gratė nė tė shirė,
nė tė vjela gratė,
ikinė pa gdhirė,
kthenenė me natė.

Gruaja pėr burrė
digjetė nė diell,
punon es'rri kurrė
as ditėn e diel.

0 moj shqipėtarkė,
qė vet' e nget qetė,
edhe drek' e darkė
kthehesh e bėn vetė;

Moj e mjera grua,
C'e do burrė zinė
qė ftohet nė krua
dhe ti mban shtėpinė!.
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2011, 22:57   #8
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,455
Thanks: 717
Thanked 988 Times in 584 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Andon Zako Ēajupi.

ZolejkaNga gjithė vėndet, Misiri,
ka qen' e ėshtė m'i miri:
gjithmonė jeshil bari;
s'ka tė sosurė behari. ..
Pem' e lule gjithė moti,
e ka bekuarė zoti.
Piramidhetė me diell,
kanė kokėnė nė qiell.
Buēit Nili nat' e ditė,
bie uje tė floritė. ..
vadit fushėnė tė tėre
nukė ka vėnd tė mos zėrė,
Ujiten dhe hurmadhjetė
dhe venė, venė pėrpjetė.
Veriu s'reshtet kurrė,
kur ze e lot me pelhurė,
mbanė Nilit punėmbarė
ka qenė Tani; mė parė,
ka qėnė kryqyteti
se kėtu kish fronė mbreti.
Tani ka qenė njė herė
qytet i madh e i gjcrė;
nė mes tė kėtij qyteti
ka qenė pallat i mbretit,
se nė kėtė qytet rroi
Apofi, kur mbretėroi.
Pranė mbretit, nga veriu,
rrinte zoti Petefriu,
i nderuar nė Misir,
se mbreti e kish vezir.
Mendjemadh e zemėrmirė
kishte nė dorė Misirė:
Petefriu mbretėronte
se Apofi shum' e donte;
Apofi me Petefrinė
bashkė rrinė, han' c pinė. ..
Petefriu u martua
mori Xolejkėn per grua.
Moj Zolejke, nga ke dalė
qė ke diellin nė ballė?
Zolejkė, kush tė ka bėrė
qė manitenė tė tėrė?
Tė ka bėrė zoti vetė,
nukė ke shoqe ne jetė!
Kush pa bukurinė tėnde
dhe nuk lojti nga mėntė?
Kur do Zolejka tė dalė
me karrocė ja me kalė,
vetėm a me Petefrinė,
ysmeqarkat pas i vinė.
Kur del Zolejka merr erė
dalin dhe shumė tė tjerė,
nukė rri njeri pa dalė,
kush ta shojė mė nė ballė!
Zolejka rri e mentuar
dhc ve kokėnė nė duar. ..
ysmeqarkatc s'guxojnc
te lozin e tė kendojnė.
Ē'ka Zolejka qė s'gėzon?
zonjė si ajo kush rron?
Kush ka tė tilla tė mira?
Kush ka gjėra tė pavdira?
Kush ka burrė mė tė mirė?
Burr' i saj urdhron Misirė'. . .
Dashuri moj dashuri!
S'peshon ergjėnt e flori'. . .
Sa para bėn madhėria?
Nukė blihet dashuria.
Duro, Petefri, duro!
Zolejka nukė tė do'. . .
Apofi, mbret' i Misirit
i tha njė ditė vezirit:
pėr gjah sivjet s'kemi vatė,
po tė vemi kėtė natė,
se ditėn bėn shumė vapė;
nė mėngjes ktheheml prapė,
Mbreti kėtė fjalė foli,
Petefriu jashtė doli
ysmeēin e tij kėrkoi
te Zolejka e dėrgoi
t'i thote tė mos e presė.
Nė pezul tė penxheresė
rrij Zolejka, si ngaherė,
kur pa Josifnė mė derė.
Nukė qe njėzet vjeē djalė.
mustaqja s'i kish dhe dalė,
ish i bukurė si ēupė.
dhe pėr tė pirė nė kupė.
Arapinka tė kėndonin,
Zoiejkėnc pergėzonin.

— Zonjė, mė dėrgoi zoti
Petefriu fuqiploti,
kėtė natė mos e pritni
vetėm tė hani, tė pini:
pėr gjah sonte do tė venė
qė tė dy bashkė me mbrenė. —
Kėto tha djali dhe priti,
po Zolejka psherėtiti,

— Pse mban kokėnė mėnjanė?
Qasu tė rrish kėtu pranė,
dhe Petefriu me mbrenė
ku tė duan le tė venė.
Ti tė rrish sonte me mua,
Josif, die qė tė dua!
Tė dua, tė dua shumė
dhe gdhij natėnė pa gjumė...
Qė ditėnė qė tė pashė,
zemėrnė time ta dhashė.
Dale tė tė puth njė herė!
Kėtė natė mos mė lerė
vetėmė me ysmeqarė,
Josif, bėhu djal' i mbarė!...
Eja tė rrish kėtu pranė,
kuvendojmė pėr babanė,
pėr mėmėn qė tė ka bėrė
dhe pėr njerzt' e tu tė tėrė.
Pse ke lėnė mėmėdhenė?
Kush tė shiti, ku tė gjenė?
Pse erdhe zure Misirė?

— Jeshė, foshnjė, s'mba mėnt mirė. ..
Po vėllezrit qė kam pasur
si vėlla s'mė kanė dashur,
dhe mė shitnė pėr tė holla!. ..

— Faqja jote posi molla,
goja jote si qershia,
s'tė ēmonetė bukuria!...

Tė dua, Josif, tė dua'
Sonte do tė rrish me mua;
do tė ham' e do tė pimė,
tė dy vetėm do tė rrimė!. ..
Se ėshtė jona kjo natė,
zoti e bėftė tė gjatė!
zoq e bilbilė, kėndoni,
kur tė gdhiet tė na zgjoni...
Mos ki turp, mos u bėn djalė.

— Zonjė, zonjė, tė jam falė!
Jam rob' i zotrisė suaj;
kėto fjalė mos m'i thuaj!...
Jetim i shkretė, fatziu,
mė ka Merė Petefriu,
si baba mė ėshtė sjellė,
mė ka rriturė si pjellė,
mė ka mbajturė me shpresė,
s'guxoj t'i da! i pabesė'...

— Nga burri im mos ki frikė:
mbaj me vete kėtė thikė,
prapa derėsė tė fshihesh
dhe kur tė vijė, t'i biesh!...
Vraje Petefrinė vetė!
Pastaj tė mė kesh pėr jetė. ..
0 Josif, mos u largo!
Josif, Zolejka tė do'
Rri me mua kėtė natė.. .
Nukė jam si gjithė gratė:
Gjithė trimatė mė duan,
mbreti pėr mua le gruan,
po si ty s'dua tė tjerė.
lemė tė te puth njė herė! —
Edhe e puthi sa deshi.
Josifi u ngre nga sheshi
i mjeri kėrkon tė dalė. . .
Zolejka ju ngjit si ngjalė,
U zėmėrua sa qau'
Dhe zu Josifnė nga krau!
Ky e shtyti me tė fortė
dhe dolli jashte mė portė.
Zolejka mbet turpėruar
me sakon e tij nė duar:
(Josifi, qė ta lėshojė,
Qiti sakon tė shpėtojė.)
Dita s'qe dhe gdhirė mirė,
Zolejka si egėrsirė
nga inati. qė kish marrė
priti burrėn duke qarė!
Ē'ke qė qan, o shpirt, i thotė
dhe vate t'i fshijė lotė,
po Zolejka qa mė shumė.
— Ku mė le vetem, o lumė?
Ike mė le me tė tjerė. ..
Josifi mė prishi nderė?
Erdhi natėn tė mė zėrė
Dhe ra me mua tė flėrė!
Do tė mė kish turpėruar
sikur tė mos jeshe zgjuar!
Tė mos keshe kėtė thikė. . .
kur e pa, i erdhi frikė
dhe hapi derėn e shkoi
po sakon kėtu harroi!
Kur dėgjoi Petefriu
gjithė kėto fjalė, .ngriu;
kur pa dhe sakon e tia,
i erdhi rrotull shtėpia:
Zolejkėn tė turpėrojė
Josifi?. .. Tani tė shojė. ..
Dhe urdhėroi ta zėnė,
brėnda nė bodrum ta venė!
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2011, 22:57   #9
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,455
Thanks: 717
Thanked 988 Times in 584 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Andon Zako Ēajupi.

ZolejkaNga gjithė vėndet, Misiri,
ka qen' e ėshtė m'i miri:
gjithmonė jeshil bari;
s'ka tė sosurė behari. ..
Pem' e lule gjithė moti,
e ka bekuarė zoti.
Piramidhetė me diell,
kanė kokėnė nė qiell.
Buēit Nili nat' e ditė,
bie uje tė floritė. ..
vadit fushėnė tė tėre
nukė ka vėnd tė mos zėrė,
Ujiten dhe hurmadhjetė
dhe venė, venė pėrpjetė.
Veriu s'reshtet kurrė,
kur ze e lot me pelhurė,
mbanė Nilit punėmbarė
ka qenė Tani; mė parė,
ka qėnė kryqyteti
se kėtu kish fronė mbreti.
Tani ka qenė njė herė
qytet i madh e i gjcrė;
nė mes tė kėtij qyteti
ka qenė pallat i mbretit,
se nė kėtė qytet rroi
Apofi, kur mbretėroi.
Pranė mbretit, nga veriu,
rrinte zoti Petefriu,
i nderuar nė Misir,
se mbreti e kish vezir.
Mendjemadh e zemėrmirė
kishte nė dorė Misirė:
Petefriu mbretėronte
se Apofi shum' e donte;
Apofi me Petefrinė
bashkė rrinė, han' c pinė. ..
Petefriu u martua
mori Xolejkėn per grua.
Moj Zolejke, nga ke dalė
qė ke diellin nė ballė?
Zolejkė, kush tė ka bėrė
qė manitenė tė tėrė?
Tė ka bėrė zoti vetė,
nukė ke shoqe ne jetė!
Kush pa bukurinė tėnde
dhe nuk lojti nga mėntė?
Kur do Zolejka tė dalė
me karrocė ja me kalė,
vetėm a me Petefrinė,
ysmeqarkat pas i vinė.
Kur del Zolejka merr erė
dalin dhe shumė tė tjerė,
nukė rri njeri pa dalė,
kush ta shojė mė nė ballė!
Zolejka rri e mentuar
dhc ve kokėnė nė duar. ..
ysmeqarkatc s'guxojnc
te lozin e tė kendojnė.
Ē'ka Zolejka qė s'gėzon?
zonjė si ajo kush rron?
Kush ka tė tilla tė mira?
Kush ka gjėra tė pavdira?
Kush ka burrė mė tė mirė?
Burr' i saj urdhron Misirė'. . .
Dashuri moj dashuri!
S'peshon ergjėnt e flori'. . .
Sa para bėn madhėria?
Nukė blihet dashuria.
Duro, Petefri, duro!
Zolejka nukė tė do'. . .
Apofi, mbret' i Misirit
i tha njė ditė vezirit:
pėr gjah sivjet s'kemi vatė,
po tė vemi kėtė natė,
se ditėn bėn shumė vapė;
nė mėngjes ktheheml prapė,
Mbreti kėtė fjalė foli,
Petefriu jashtė doli
ysmeēin e tij kėrkoi
te Zolejka e dėrgoi
t'i thote tė mos e presė.
Nė pezul tė penxheresė
rrij Zolejka, si ngaherė,
kur pa Josifnė mė derė.
Nukė qe njėzet vjeē djalė.
mustaqja s'i kish dhe dalė,
ish i bukurė si ēupė.
dhe pėr tė pirė nė kupė.
Arapinka tė kėndonin,
Zoiejkėnc pergėzonin.

— Zonjė, mė dėrgoi zoti
Petefriu fuqiploti,
kėtė natė mos e pritni
vetėm tė hani, tė pini:
pėr gjah sonte do tė venė
qė tė dy bashkė me mbrenė. —
Kėto tha djali dhe priti,
po Zolejka psherėtiti,

— Pse mban kokėnė mėnjanė?
Qasu tė rrish kėtu pranė,
dhe Petefriu me mbrenė
ku tė duan le tė venė.
Ti tė rrish sonte me mua,
Josif, die qė tė dua!
Tė dua, tė dua shumė
dhe gdhij natėnė pa gjumė...
Qė ditėnė qė tė pashė,
zemėrnė time ta dhashė.
Dale tė tė puth njė herė!
Kėtė natė mos mė lerė
vetėmė me ysmeqarė,
Josif, bėhu djal' i mbarė!...
Eja tė rrish kėtu pranė,
kuvendojmė pėr babanė,
pėr mėmėn qė tė ka bėrė
dhe pėr njerzt' e tu tė tėrė.
Pse ke lėnė mėmėdhenė?
Kush tė shiti, ku tė gjenė?
Pse erdhe zure Misirė?

— Jeshė, foshnjė, s'mba mėnt mirė. ..
Po vėllezrit qė kam pasur
si vėlla s'mė kanė dashur,
dhe mė shitnė pėr tė holla!. ..

— Faqja jote posi molla,
goja jote si qershia,
s'tė ēmonetė bukuria!...

Tė dua, Josif, tė dua'
Sonte do tė rrish me mua;
do tė ham' e do tė pimė,
tė dy vetėm do tė rrimė!. ..
Se ėshtė jona kjo natė,
zoti e bėftė tė gjatė!
zoq e bilbilė, kėndoni,
kur tė gdhiet tė na zgjoni...
Mos ki turp, mos u bėn djalė.

— Zonjė, zonjė, tė jam falė!
Jam rob' i zotrisė suaj;
kėto fjalė mos m'i thuaj!...
Jetim i shkretė, fatziu,
mė ka Merė Petefriu,
si baba mė ėshtė sjellė,
mė ka rriturė si pjellė,
mė ka mbajturė me shpresė,
s'guxoj t'i da! i pabesė'...

— Nga burri im mos ki frikė:
mbaj me vete kėtė thikė,
prapa derėsė tė fshihesh
dhe kur tė vijė, t'i biesh!...
Vraje Petefrinė vetė!
Pastaj tė mė kesh pėr jetė. ..
0 Josif, mos u largo!
Josif, Zolejka tė do'
Rri me mua kėtė natė.. .
Nukė jam si gjithė gratė:
Gjithė trimatė mė duan,
mbreti pėr mua le gruan,
po si ty s'dua tė tjerė.
lemė tė te puth njė herė! —
Edhe e puthi sa deshi.
Josifi u ngre nga sheshi
i mjeri kėrkon tė dalė. . .
Zolejka ju ngjit si ngjalė,
U zėmėrua sa qau'
Dhe zu Josifnė nga krau!
Ky e shtyti me tė fortė
dhe dolli jashte mė portė.
Zolejka mbet turpėruar
me sakon e tij nė duar:
(Josifi, qė ta lėshojė,
Qiti sakon tė shpėtojė.)
Dita s'qe dhe gdhirė mirė,
Zolejka si egėrsirė
nga inati. qė kish marrė
priti burrėn duke qarė!
Ē'ke qė qan, o shpirt, i thotė
dhe vate t'i fshijė lotė,
po Zolejka qa mė shumė.
— Ku mė le vetem, o lumė?
Ike mė le me tė tjerė. ..
Josifi mė prishi nderė?
Erdhi natėn tė mė zėrė
Dhe ra me mua tė flėrė!
Do tė mė kish turpėruar
sikur tė mos jeshe zgjuar!
Tė mos keshe kėtė thikė. . .
kur e pa, i erdhi frikė
dhe hapi derėn e shkoi
po sakon kėtu harroi!
Kur dėgjoi Petefriu
gjithė kėto fjalė, .ngriu;
kur pa dhe sakon e tia,
i erdhi rrotull shtėpia:
Zolejkėn tė turpėrojė
Josifi?. .. Tani tė shojė. ..
Dhe urdhėroi ta zėnė,
brėnda nė bodrum ta venė!
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2012, 10:56   #10
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Andon Zako Ēajupi.

ANDON ZAKO ĒAJUPI
(1866-1930)


MĖMĖDHEU

Mėmėdhe quhetė toka
ku mė ka rėnurė koka,
ku mė ka dashur mėm' e atė,
ku mė njeh dhe gur' i thatė,
ku kam pasurė shtėpinė,
ku kam njohur perėndinė,
stėrgjyshet ku kanė qėnė
dhe varret qė kanė vėnė,
ku jam rritur me thėrrime,
ku kam folur gjuhėn time,
ku kam fis e ku kam farė,
ku kam qeshur ku kam qarė,
ku rroj me gaz e me shpresė,
ku kam dėshirė tė vdesė.

VAJE

Qė ditėn qė vdiqe, qė kur s'tė kam parė,
lotėt qė kam derdhur s'mė janė dhe tharė!
Shumė vjet u bėnė, sot u mbushėn dhjetė,
qė kur mė ke lėnė dhe s'tė shoh nė jetė!
Nė ē'kopshte me lule ke qėndruar vallė?
S'tė vjen keq pėr mua? S'tė vjen mall pėr djalė?
O ėngjėll i bukur, mos mėno nė botė,
kthehu tė tė shomė, tė na mbeten lotė.
S'rrojmė dot pa tynė, ti si rron pa neve?
Motemot qė rrojtėm bashkė, s'mė urreve.
Atje. tek rri janė qipariz' e varre. ..
Kthehu tė tė shomė, mos na le pėr fare!
Mos na le tė gjorė, me zemėr tė ngrirė,
kthehu tė gėzohesh kur tė shoē tėt birė;
E ke lenė foshnje, tani u bė burrė,
s'arrite ta rritje, s'tė ka parė kurrė!
Pėr ty shumė herė ēoē do tė mė thotė.
po s'mund t'i pėrgjigjem, se mė mbytin lotė:
Kthej kokėn mėnjanė dhe vėshtroj pėrpjetė,
duke psherėtitur te zot' i vėrtetė.
0 zot i vėrtetė, s't'erdhi keq pėr djalė,
kur i more mėmėn dhe mė le tė gjallė?
Tė mė keshe marrė, do tė qe mė mirė
dhe tė rronte mėma, tė rriste tė birė.
Me se rrojnė foshnjat? Ē'i rrit ēilimitė?
Dashuria e mėmės dhe pėrkėdhelitė.
0 zot, tė jam falė, mos mė le tė mjerė,
dėrgom' Evgjeninė ta shoh dhe njė herė!
«Pse s'kuvėndon mirė, more punėbardhė,
cili vdiq njėherė dhe prapė ka ardhė?
Gjith' humbasėn gruan, mėmėn e babanė,
po ata qė mbetėn si ti nukė qanė:
tė vdekurin lotėt s'e bien nė jetė,
po lutu dhe falu tė rriē djalėn vetė.
Doje drit, o qiell, more dritėn time
dhe mė mbushe jetėn plot me hidhėrime!
Tani rroj pa shpresė, ndaj s'dua tė rroj,
se dhe perėndinė tani s'e besoj!

DASHURIA

Do tė lėvdoj dashurinė
barabar me perėndinė,
se dashuri e vėrtetė,
na mban tė gjallė nė jetė.

S'e kam parė perėndinė,
shoh ngaherė dashurinė;
dashuria mbretėron,
se njeriu pa tė s'rron.
Cinė tė besoj taninė,
perėndin' a dashurinė?
Perėndi nė kėtė jetė
ėshtė dashuria vetė.

Kur jeshmė tė vegjėl, si moll' e pabėrė,
putheshim ngaherė, ditėnė tė tėrė;
vij e tė kėrkojė, vij e tė thėrresė,
losnim tė dy bashkė, rronim me njė shpresė.
Mba mend sa tė desha, mba mend sa mė deshe?
Mba mend si mė thoshe e vogėl kur jeshe?
Tani qė jam burrė, tani q'u madhove,
dashurin' e parė pse vall' e harrove?
Tani q'u poq molla, e hanė tė tjerė,
mikn' e djalėrisė s'e qas as nė derė!
Po, si dallėndyshja vete nė vend tjetėr
dhe kthehet' prapė nė fole tė vjetėr,
Ashtu zėmra jote mundet tė kujtojė
mikn' e djalėris dhe prapė ta dojė.

Digjem, pėrvėlohem
se tė dua shumė,
ditėnė mendohem,
natėn rri pa gjumė

Luletė tė dilnin,
mike, sa tė dua,
kėtu do tė vinin
tė qajnė me mua.

Zogjtė tė dėgjonin,
do t'mė rrinin pranė
dhe do tė kėndonin,
tė harroj sevdanė.

Asnjeri ne jetė
plagėn s'ma shėron,
pėrveē mikja vetė,
qe vjen e lėndon!

Bukuria jote, leshėrat e tua
posi pėndė korbi, tė gjata mbi thua,
ballėtė si diell, faqetė si mollė,
qafa jot' e gjatė, mesi yt i hollė,
sisėtė si shegė, dhėmbėt si thėlpėnjė,
buzėt si burbuqe, sytė si gėshtėnjė,
dora si dėborė, fjala jote mjaltė,
kurmi yt i derdhur, shtati yt i naltė;
gjithė mė kėnaqin, tė tėra t'i dua,
po zėmėra jote u bė gur pėr mua!

E mban mėnd, moj Marė,
dashurin' e parė?
Njeri nuk e gjegji,
se jeshmė te vegji.

Unė pa ty s'rrojė,
vij' e tė kėrkojė;
ti pa mua s'rroje,
vij' e me kėrkoje.

Nė lule me erė
putheshim ngaherė,
dhe si burr' e grua
losnim nėnė ftua.

Cinė tė besoj taninė,
perėndin' a dashurinė?
Perėndi nė kėtė jetė
ėshtė dashuria vetė.

0 moj lulja manushaqe,
ndėgjo dashurinė ē'thotė:
Tė lozėm faqe pėr faqe,
Tė na pėrzienė lotė.

Pika-pika bie shiu
dhe dėbora flokė-flokė,
vetėtin e fryn veriu,
breshėri kėrcet mi tokė!

Le tė fryjė er' e ftohtė,
s'ka ē'mė bėn dimėri mua:
Dashuria mė mban ngrohtė,
se pushtoj atė qė dua.

Kur fryn era me tallas,
kur bie dėbor' e shi,
sa flė njeriu me gas,
kur ka mikenė nė gji!

Pėrgatiti pėr botim Hiqmet Meēaj
(Botuar nė: "Gazeta e Athinės")
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2012, 10:59   #11
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Andon Zako Ēajupi - esse

ESSE NGA A. Z. ĒAJUPINĖ VĖNT TĖ PARATHĖNIES*Bashkatdhetarėve.

Tani disa vjet, kemi rėnė tepėr pas politikės... Politika! Fort mirė. Po na duhet dhe letratura, pėr zonė! Kemi nevojė tė dėfrejmė e tė ēdėfrejmė dopak, tė jetojmė dhe me ėndėrra. Pastė tė mirė, pra, z.Milo Duēi, qė na mbushi dėshirėn e zemėrs, se «E thėna» do tė na zbavitij mjaft, sa tė harrojmė, njė orė a dy, mendimet e mundimet e jetės, ndė kėtė botė ku hollėsitė, kodhelet dhe lodrat e politikės gati na prishin trutė nė ditė tė sotme. Do tė mė thuani se jam nė gabim, se politika pėr shqipėtarėt ėshtė si buka qė hanė; janė tė 'lindur pėr politikė. Pėr njėmėnd, ndė Shqipėri gjenden plot ministra, qeveritarė, depytenj, diptlomatė tė fortė. Mbijnė sikursi kėrpudhat nga dheu... Pėrkundra, shkronjėtorėt, vjershėtorėt, janė fort tė pakėt. Nė kėta 3 a 4 vjet tė fundit Shqipėria ka mundur me pas mė tepėr se 300 a 400 ministra, diplomatė, deputenj tė ēkėlqyerė! Po, qysh 40 vjet e tėhu, s'ka mundur me na dhėnė veē 4 shkronjėtorė e vjershėtorė qė meritojnė tė pėrmendej nė letratyrė... Si shpjegohet kjo pasuni nė pikėpamje tė politikės? Unė, qė jam krejt budallė nė kėtė pikėpamje, them se, pėr shumicėn e shqipėtarėve politika ėshtė njė punė fort e lehtė dhe u vėrtetoj se, pėr me fitu bukėn, nė kėtė botė tė rreme, zanati m'i lehti ėshtė tė bėnesh ministrė. S'ke nevojė tė dish asnjė punė, asnjė mjeshtėri me themel. Ministri i bujqėsisė bie fjala, takon tė mos ēquajė qepėt nga prasėt; ministri i luftės takon tė mos ketė marrė njė pushkė nė dorė; ministri i financės takon tė mos ketė fituar as njė grosh, veē me tė grabitur, ministri i arsimit takor lė mos dijė as shqip, veē tė mundij tė shkruaj njė ė me dy pika nė krye: ministri i punėvet pėrjashtėme takon tė jetė prift a hoxhė..., dhe puna tė vejė mbarė gjithmonė...

--------------------------------------------------------------------------------
1). Njė herė nė njė kohė, populli lypte nga qeveritarėt tė jenė sidomos atdhetarė tė vėrtetė. Jo, sot s'ėshtė nevojė.
2). Ndė Shqipėri, njė turkoman, njė grekoman, njė sllavoman, njė intrigant, njė tradhėtor, takon tė bėhet pa vesvese, regjent, ministre, depytet, prefekt; faqe me nder, dhe mbret...


Kajro. shkurt 1922

1). Ironi therėse pėr gjendjen politike tė viteve 1919-22 veēanėrisht pėr qeveritė e Durrėsit, tė Verlacit e tė Zogut dhe pėr dallaveret e tyre parlamentare.
*). U botua si parathėnie nė dramėn •«E thėna»- tė Milo Duēit (shkrimtar, gazetar patriot, bashkėkohės me Ēajupin, i cili veprimtarinė e zhvilloi gjithashtu nė Egjipt). Parathėnia shpreh njė moment lodhjeje, pakėnaqėsie e brengė tė poetit, i cili shihte se punėt s'po vinin mirė. Ėshtė ajo plasje nė shpirt qė e provonin mjaft intelektualė demokratė nė vitet 1920, kur panė se sakrificat e vegjėlisė dhe tė patriotėve te vėrtetė po merreshin nėpėr kėmbė. Shqetėsimet qė shpėrthejnė ne kėtė parathėnie janė ato tė patriotit, demokratit, iluministit, qė ėshtė i lidhur ngushtėsisht me interesat e atdheut: Shkrimin e pėrshkon njė ironi e mprehtė qė thellohet deri nė sarkazmė therėse.
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2016, 20:35   #12
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,249
Thanks: 7,126
Thanked 3,310 Times in 1,346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Andon Zako Ēajupi.

BABA TOMORI
ANDON Z. ĒAJUPI
Baba-Tomor, kish’ e Shqiperise,
mal i larte, fron i perendise,
tek ti vinin njerezit qe moti
per te msuar se c’urdheron zoti...
Tek te lutem dhe u duk’ e qare
te msoj c’thot dhe per shqipetare.
Kane qene trima te levduar
dhe ne lufte s’jane turperuar,
qene trima dhé memedhetare,
besa, feja s’i kishne dhe ndare,
Shkonin jeten me pucke ne dore,
Donin shqipen, s’qene tradhetore,
lulezonte gjithe Shqiperia,
s’e s’kish shkelur si sot roberia,
gra e burra donin Shqiperine,
djem e cupa kendonin Lirine.
Sot qysh gjendet komb’ i Shqiperise!
I permbysur nga zgjedh’ e Turqise,
shqipetaret, si dhe bagetia,
zbathur, zhveshur vdesen nga uria!
Shqipetaret? Sot s’ka shqipetare,
turku, greku na kane perndare!
Prifti, hoxha, kisha dhe xhamia,
Na genjejne... U prish Shqiperia...
Mal i larte, me krye ne diell,
fron i zotit q’eshte mbret ne qiell,
Baba Tomor, o mal’ i uruar,
c’kane ngjare, gjithe c’kane shkuar,
i di vete, s’duhet te t’i themi;
C’do te ngjajne, te lutem rrefemi,
Sot e tutje, c’thote perendia?
Do te heqe shume Shqiperia?
cfaj ka bere, c’gjynahe paguan?
Nga Turqia te tere shpetuan:
Greku, serbi, velau, bullgari,
nene zgjedhe mbeti shqipetari
cthote zoti per kombine tone,
do ta lere pene sulltan qene?
Na shkretoi, na preu, na griu,
na c’nderoi dhe gjakne na piu,
na mundoi, shpirtin na nxori!!1
Fshiu lotet dhe me tha Tomori:
0 shqipetaret e gjore,
Ndegjoni Baba-Tomore:
Kombi tuaj s’vete mbare
se beset u kane ndare.
Besa e bashkon njérine:
Ju pse e ndani perendine?
Si ungjilli dhe kurani:
nuke na dihete fundi;
me qiejte mos u mbani
se nuke mbahen gjikundi.
Te krishter’ e myslimane
gjithe nje perendi kane;
ini nje gjak, mor te ngere,
se nde nje vend kini lere.
Ini gjithe shqipetare,
s’ini greker a tartare,
hiqni dore nga rreziku,
shihi se c’punon armiku
i pabesi dhe i ligu.
Mblidhuni te béni bene,
te kujtoni Skenderbene,
te duani Memedhene,
te mos e lini te shkrete...
Ngrihi ta shpetoni vete,
se u ndin zot’ i vertete,
mos e peshoni Turqine,
mos e besoni Morene
te duani perendine;
te duani Memedhene
Erdhi dita te leftojme
per lirin’ e Shqiperise;
ja te vdesim, ja te rrojme
si burrat’ e trimerise.

__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2016, 06:35   #13
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,424 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Andon Zako Ēajupi.

ELEGJI NE PLEQERI PER TE SHKRETEN DJALERI.

Grua sec mu prish kandari
Nuk eshte me ai i pari
Qe s’pertonte dite e nate
Ndizej si barut i thate.

Lere grua se c’me gjeti
Nuk me bindet me aleti
Ky bandill qe cante rete
Me s’i ngre kryet perpjete.

Vjet si kale turfullonte
Grate e fshatit kur shikonte
Sa i shihte bythezbuluar
Sulej si qen i terbuar.

I pushtonte vete te tera
Zgavra, shpella, guva, verra
Fryhej si nje patellxhan
Kur shkonte nen fustan.

Sa i vinte mend zanatit
E uronin grate e fshatit
Po sot cka qe eshte merzitur
Trup e shpirt i raskapitur?

Shikon cupat siseplota
Me shale te buta e te ngrohta
Nuset e bardha si debora
Qe s’i shpetonin nga dora

Grate e reja sisemedhate
Qe i nderronte pernate…
Dhe s`leviz te behet burre
Me mbeti vetem per shurre.

Ah moj grua moj e ngrate
Te mbeti burri kaq thate
Megjithese me s`te ngop dot
Por dikur s`kam qene si sot.

Isha trim dhe djale i hedhur
Pak usta per te zgjedhur
Buzeqeshja me te tera
Mjaftonte qe t’u hante verra.

Por me shume doja grate
Vithe gjera sise medhate
Por dhe cupat shume i desha
Nuk i lija virgjeresha.

Mazallah mbetcin me barre
I therrja u beja varre!
Nuset e reja me naze
I haja si qofte taze.

I ndukja me buze e dhembe
Sa ngrihej fshati ne kembe
Isha bej me mall me toka
Po beja se c’me thosh koka.

Ne Zagori dore e pare
Me sejmere e hyzmeqare
Kisha kuaj lope e dhen
Edhe gra me shume se qen.

Vete i ujdisja te tera
C’me tha koka e s’e bera?
Ne Evrope s’lashe vend pa pare
Kuplarate i mora mbare.

Shijova bionde gjermane
Meskeputurat persiane
Rreth e qark iu solla botes
Por ne France lashe mend e kokes.

Kush te doje le ta provoje
Te ma marre mikun ne goje
Ne Stamboll mos shkofsha kurre
Bashkohet burri me burre.

Thone se eshte ves i shemtuar
Mos vdeksha pa e provuar
Por tani kjo pune epati
U plaka, me ra takati.

PS: BRILIANT, dhe keta MORRAT e sotem,vargjet e dikurshme nuk i kuptojne dot sepse jane......te VULOSURA ne SHQIP.

Agreeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur