Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare > Shkrimtarėt Shqiptarė

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-03-2019, 22:57   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,809
Thanks: 11,225
Thanked 6,110 Times in 2,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
( Mė 8 shkurt 2019 ) Ndahet nga jeta Kiēo Blushi

Ndahet nga jeta njė tjetėr figurė e shquar shqiptare, Kiēo Blushi

Shumė figura tė shquara janė duke u ndarė nga jeta thuajse njėri pas tjetrit dhe kėtė herė Shqipėria humbi njė tjetėr personalitet, gazetarin, shkrimtarin dhe skenaristin e njohur, Kiēo Blushi.

Blushi ka qenė njė figurė aktive si nė kulturėn ashtu edhe politikėn shqiptare.

Kiēo Blushi ka lindur nė qytetin e Korēės nė 23 gusht tė vitit 1943. Pas mbarimit tė studimeve tė larta pėr letėrsi shqipe dhe ruse filloi punėn si redaktor pranė Radio Televizionit Shqiptar dhe nė vitin 1974 kalon si redaktor nė Kinostudion “Shqipėria e Re”. Skenari i tij i parė ishte ai i filmit “Ēifti i lumtur” nė vitin 1975 si bashkautor.

Me skenarin e filmit “Beni ecėn vetė” nė vitin 1975 u vlerėsua me Ēmimin e Republikės sė Klasit tė III-tė. Ka shkruar 14 skenarė filmash artistikė dhe dy skenarė filmash dokumentarė dhe vizatimorė. Mė 20 shkurt tė vitit 1991 thirret nga Presidenti Ramiz Alia qė tė marrė pjesė nė Kėshillin Presidencial.

Nga viti 1991 deri nė vitin 2006 ka qenė deputet i Kuvendit tė Shqipėrisė pėr Partinė Socialiste. Me dorėheqjen nga posti i Kryetarit tė Kėshillit Drejtues tė Radiotelevizionit Publik Shqiptar, u largua nga politika aktive.

origjinali kėtu
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2019, 22:03   #2
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,809
Thanks: 11,225
Thanked 6,110 Times in 2,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Mė 8 shkurt 2019 ) Ndahet nga jeta Kiēo Blushi

Filmi "Beni ecėn vetė"
skenari: Kico Blushi

__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur