Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kėndi i Anėtarėve > Ndihmoni njėri-tjetrin

Ndihmoni njėri-tjetrin Jeni te ftuar tė kėrkoni ndihmėn qė ju nevojitet dhe do bėjmė tė pamundurėn qė ta merrni atė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-07-2019, 15:24   #1
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 812
Thanks: 433
Thanked 460 Times in 268 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Dua tė ēoj nja 70 mijė dollarė nė Shqipėri, por nuk e di cila ėshtė mėnyra mė e mirė pėr shuma tė mėdha.

Me Western Union, Money Gram, etj, nuk ēon dot mė shumė se 1000$ dhe nuk vlejnė se kanė taksė tė lartė. Cash nuk mundem tė marrė mė shumė se 14000$, dhe nuk dua probleme me ligjin nė SHBA.

Mbase do mundja tė deklaroj nė ajroport se sa lekė cash kam me vete, por nuk e di fare se cila ėshtė taksa pėr tė marrė mė shumė se 14000 dollarė. Nėse e di ndonjėri, mirė do ishte tė ma thonte.

Me bankat, i cova njėherė njėrit 200 dollarė dhe banka Credins donte 60$ taksė (pėr 200$ transferė).

A di ndonjėri mėnyrėn mė tė mirė pėr tė dėrguar lekė nė Shqipėri? Nėse i deklaroj kėto para nė ajroport nė SHBA sa ėshtė taksa?

Faleminderit
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 15:29   #2
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,939
Thanks: 10,243
Thanked 9,587 Times in 4,724 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 321
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

pse nuk hap nje conto ne Shqiperi dhe i con nga conto ne conto.. do te marrin ca leke por i ke te sigurta leket ne banke jo ne ēante.. ose dogana te ben pune.. duhen deklaruar.. po pa 700 euro rrezīk se te lene..
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 15:32   #3
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,422 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
.. ose dogana te ben pune.. duhen deklaruar.. po pa 700 euro rrezīk se te lene..
Ja paske more doren...
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 15:33   #4
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,939
Thanks: 10,243
Thanked 9,587 Times in 4,724 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 321
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ja paske more doren...


po ca te bej si biznesmene qe jam
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 15:34   #5
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 812
Thanks: 433
Thanked 460 Times in 268 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
pse nuk hap nje conto ne Shqiperi dhe i con nga conto ne conto.. do te marrin ca leke por i ke te sigurta leket ne banke jo ne ēante.. ose dogana te ben pune.. duhen deklaruar.. po pa 700 euro rrezīk se te lene..
Ca conto e ke fjalen? 200$ desha me i derguar njerit qe kishte llogari ne Credins Bank dhe banka ime ketu donte 60$ takse...
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 15:34   #6
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,014 Times in 1,872 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Dua tė ēoj nja 70 mijė dollarė nė Shqipėri, por nuk e di cila ėshtė mėnyra mė e mirė pėr shuma tė mėdha.

Me Western Union, Money Gram, etj, nuk ēon dot mė shumė se 1000$ dhe nuk vlejnė se kanė taksė tė lartė. Cash nuk mundem tė marrė mė shumė se 14000$, dhe nuk dua probleme me ligjin nė SHBA.

Mbase do mundja tė deklaroj nė ajroport se sa lekė cash kam me vete, por nuk e di fare se cila ėshtė taksa pėr tė marrė mė shumė se 14000 dollarė. Nėse e di ndonjėri, mirė do ishte tė ma thonte.

Me bankat, i cova njėherė njėrit 200 dollarė dhe banka Credins donte 60$ taksė (pėr 200$ transferė).

A di ndonjėri mėnyrėn mė tė mirė pėr tė dėrguar lekė nė Shqipėri? Nėse i deklaroj kėto para nė ajroport nė SHBA sa ėshtė taksa?

Faleminderit
Boji Bitcoin
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 15:35   #7
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,345
Thanks: 675
Thanked 812 Times in 547 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Jepja Kurtit se ti dyfishon
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 15:36   #8
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,939
Thanks: 10,243
Thanked 9,587 Times in 4,724 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 321
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

po me dron i nis dot?
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 15:41   #9
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 5,615
Thanks: 2,891
Thanked 2,885 Times in 1,605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Boji Bitcoin
Bitcoin nuk eshte stabel, mund edhe ta haje lol.
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 15:47   #10
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 812
Thanks: 433
Thanked 460 Times in 268 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Me duket se nuk paska taksa nese i marr cash dhe i deklaroj ne ajroport... Duhet me u siguru me mire...

https://www.federalreserve.gov/board...bsa/bsa_p4.pdf
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 15:48   #11
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,014 Times in 1,872 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Venom Shiko postimin
Bitcoin nuk eshte stabel, mund edhe ta haje lol.
Me mire ta haj Bitcoin sesa kto Vampirat e Bankave dhe Doganave
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 15:51   #12
Linda
❤❤❤❤
 
Avatari i Linda
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,119
Thanks: 3,775
Thanked 1,416 Times in 821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 148
Linda ka mbyllur reputacionin
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Me duket se nuk paska taksa nese i marr cash dhe i deklaroj ne ajroport... Duhet me u siguru me mire...

https://www.federalreserve.gov/board...bsa/bsa_p4.pdf
Vetėm na lajmėro kur tė vish,tė dalim tė tė presim me lule😜😜😜😜😜😜
__________________
Nehmen Sie die Menschen, wie sie sind, andere gibt's nicht.
Linda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 15:54   #13
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,422 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Me duket se nuk paska taksa nese i marr cash dhe i deklaroj ne ajroport... Duhet me u siguru me mire...

https://www.federalreserve.gov/board...bsa/bsa_p4.pdf
O djale i mbare.Ne aeroport grabiten miliona,perse do te shkosh VIKTIME!!!!!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 15:54   #14
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,014 Times in 1,872 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Linda Shiko postimin
Vetėm na lajmėro kur tė vish,tė dalim tė tė presim me lule😜😜😜😜😜😜
Ishalla se ka tranzitin ne Gjermani
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 15:54   #15
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 812
Thanks: 433
Thanked 460 Times in 268 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Linda Shiko postimin
Vetėm na lajmėro kur tė vish,tė dalim tė tė presim me lule������������
Une prandaj e hapa temen, qe te me shikojne me sy tjeter vajzat e Forumit --ato qe banojne ne Tirane (kutpohet), se keto femrat shqiptare ne SHBA bejne me shume leke se meshkujt
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:01   #16
Linda
❤❤❤❤
 
Avatari i Linda
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,119
Thanks: 3,775
Thanked 1,416 Times in 821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 148
Linda ka mbyllur reputacionin
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Ishalla se ka tranzitin ne Gjermani
Atje do nxjerr dragulėn

Ishalla jo andej,se atje ėshtė tjetėr historia,sa tė bėhen sqarimet, janė tė rregullt ktu,vepron ligji,se nė shqipėri i bėhet dhe dermani
__________________
Nehmen Sie die Menschen, wie sie sind, andere gibt's nicht.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Linda : 11-07-2019 nė 16:06
Linda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:03   #17
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Dua tė ēoj nja 70 mijė dollarė nė Shqipėri, por nuk e di cila ėshtė mėnyra mė e mirė pėr shuma tė mėdha.

Me Western Union, Money Gram, etj, nuk ēon dot mė shumė se 1000$ dhe nuk vlejnė se kanė taksė tė lartė. Cash nuk mundem tė marrė mė shumė se 14000$, dhe nuk dua probleme me ligjin nė SHBA.

Mbase do mundja tė deklaroj nė ajroport se sa lekė cash kam me vete, por nuk e di fare se cila ėshtė taksa pėr tė marrė mė shumė se 14000 dollarė. Nėse e di ndonjėri, mirė do ishte tė ma thonte.

Me bankat, i cova njėherė njėrit 200 dollarė dhe banka Credins donte 60$ taksė (pėr 200$ transferė).

A di ndonjėri mėnyrėn mė tė mirė pėr tė dėrguar lekė nė Shqipėri? Nėse i deklaroj kėto para nė ajroport nė SHBA sa ėshtė taksa?

Faleminderit
E para.... Nuk do i cosh me nje dore. Kujdesu qe mos kalojne 10 milion leke(ne konvertim) se i cajne trapin atij qe do i marre ne llogarine bankare ku do i hedhesh (qofte te jete dhe llogaria jote) ose qofte dhe te shkosh ti vete t'i terheqesh ne Shqiperi nga llogaria jote pas tranfertes banke me banke. Pra kujdes me shumen. Kjo eshte kryesore.

E dyta. Une Nuk e kam perdorur kurre por shiko njehere
Bankat shqiptare te rrjepin. Pavaresisht se kur kam derguar une kam zgjedhur opsionin qe paguaj une gjysmen e transfertes dhe gjysmen tjetri (sepse me eshte dashur t'i coja ne momentet e fundit dhe versioni e paguaj une te gjithe transferten kerkonte ca dite me shume - se di pse ) , prap personi qe i ka terhequr ne Shqiperi ka paguar mbi 15 EU ose 25 EU per 7000 EU ( nderkohe qe une kisha paguar dhe vete ne krahun tjeter).

Ki parasysh qe shumat mund ti bijesh dhe vete CASH por duhet t'i deklarosh. Me sa di une , deri ne 100.000 dollare mund ti levizesh me vete CASH(pra t'i deklarosh por e paske shkruar ti 140000 dollare). Nuk e di ne Shqiperi,por qe mos te te mberthejne e mira eshte t'i deklarosh ne doganen shqiptare kur hyn. Shumica e vendeve ne Europe kerkojne deklarimin e parave kur ke me vete mbi 2000 EU. Sidoqofte niveli 10.000 Dollare eshte niveli praktikisht SAFE, qe nuk te nxjerrin probleme (por ti deklarosh, sepse mbi kete shume te bejne pyetje qysh e tek e si e pse dhe te fusin ne liste qe je ne gjithe boten). Ne 2007 une kam hyre ne Kine me 100.000 dollare apo 50.000 dollare (nuk e mbaj mend). Ai shoku te cilin e shoqerova si perkthyes me tha: Merri keto dhe i ke ti(se nuk i mbaj dot une te tera se nuk lejohet). Kur te dalim nga aeroporti m'i jep prap.Ne avjon na dhane nje cope leter dhe na thane: deklaroni me sa para po hyni ne Kine dhe nuk e di se cfare plotesuam tjeter leter ne aeroport ne nje zyre doganore.

Po qe se do blesh dicka ne Shqiperi, atehere atij tipit kaloja me banke (jo me shume se 7000 euro ne nje dore). LLogarit nje 25 Euro komision qe mbajne bankat shqiptare.Sa paguan ti per transferte me banken tende kete une nuk e di. Personalisht e urrej pagesen me credit card per shume e shume aresye. CASH eshte mbreti i botes, por sa po vjen dhe po e limitojne blerjen me CASH kudo.

Per atyre qe nuk i mbushet mendja.
Para nje viti me thote djali i xhaxhait(punon ne banke ai). Ke leke ? Kam ca i them. Nja 3000 EU te qelbura. Ku i ke ? Ne banke i them.Jo me tha. Po nuk i pate ne xhep, parate nuk jane te tuat por te bankes. Dhe ka plotesisht te drejte, Ne te gjithe boten, kush shkon kerkon CASH mbi nje sasi te caktuar, o do lajmerosh ca dite perpara ose be vaki dhe nuk ti japin. Po pagove online me karte, nuk i rruhet kujt se sa paguan se praktikisht ke paguar flu !!! Pra ke paguar me ajer. Eshte nje film ne internet ( Fundi i parase ashtu sic e njohim ne). Jane dy versione dhe une i kam te dyja. Njeri tregon origjinen e parase qe nga lashtesia deri ne ditet e sotme. Pislliku i parase u trash, kur nje vend morri iniciativen (USA - Federal Reserve, qe per pronar nuk ka qeverine e USA ) shtypi letra dollari me shume se vlera qe mund t'a mbulonte me flori. Kaq per informacion.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 11-07-2019 nė 16:10
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:03   #18
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,949
Thanks: 883
Thanked 1,494 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Dergoji me poste shoku.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:05   #19
Buzeqeshje
Omelsin me krip
 
Avatari i Buzeqeshje
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Durres
Posts: 4,168
Thanks: 886
Thanked 3,680 Times in 1,309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
Buzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Erdhi dimri mesa di une kur ke nje sasi lekesh ka edhe nje takse aeroporti( nuk flas me siguri) gjuthsesi njeher qe na u desh te nxirrnim 30 mij euro i ndavem 3 persona × 10. Nuk e di sa te mundur e ke kete opsion. I bie ti sjell avash avash por me e sigurte dhe pa shpenzime
__________________
Let Me Love You a Little More, Before You’re Not Little Anymore
Buzeqeshje nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:09   #20
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 812
Thanks: 433
Thanked 460 Times in 268 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
E para.... Nuk do i cosh me nje dore. Kudjesu qe mos kalojne 10 milion leke se i cajne trapin atij qe do i marre (qofte te jete dhe llogaria jote) ose qofte dhe te shkosh ti ti terheqesh ne Shqiperi. Pra kujdes me shumen. Kjo eshte kryesore.

E dyta. Une Nuk e kam perdorur kurre por shiko njehere


Bankat shqiptare te rrjepin. Pavaresisht se kur kam derguar une kam zgjedhur opsionin qe paguaj une gjysmen e transfertes dhe gjysmen tjetri (sepse me eshte dashur t'i coja ne momentet e fundit dhe versioni e paguaj une te gjithe transferten kerkonte ca dite me shume - se di pse ) , prap personi qe i ka terhequr ne Shqiperi ka paguar mbi 15 EU ose 25 EU per 7000 EU ( nderkohe qe une kisha paguar dhe vete ne krahun tjeter).

Ki parasysh qe shumat mund ti bijesh dhe vete CASH pior duhet t'i deklarosh. Me sa di une , deri ne 100.000 dollare mund ti levizesh me vete CASH(pra t'i deklarosh). Nuk e di ne Shqiperi,por qe mos te te mberthejne e mira eshte t'i deklarosh ne doganen shqiptare kur hyn. Shumica e vendeve ne Europe kerkojne deklarimin e parave kur ke me vete mbi 2000 EU. Sidoqofte niveli 10.000 Dollare eshte niveli praktikisht SAFE, qe nuk te nxjerrin probleme (por ti deklarosh). Ne 2007 une kam hyre ne Kine me 100.000 dollare apo 50.000 dollare (nuk e mbaj mend). Ne avjon na dhane nje cope leter dhe na thane: deklaroni me sa para po hyni ne Kine dhe nuk e di se cfare plotesuam tjeter leter ne aeroport ne nje zyre doganore.

Po qe se do blesh dicka ne Shqiperi, atehere atij tipit kaloja me banke (jo me shume se 7000 euro ne nje dore). LLogarit nje 25 Euro komision qe mbajne bankat shqiptare. Personalisht e urrej pagesen me credit card per shume e shume aresye. CASH eshte mbreti i botes, por sa po vjen dhe po e limitojne blerjen me CASH kudo.

Per ata qe nuk i mbushet mendja.
Para nje viti me thote djali i xhaxhait. Ke leke ? Kam ca i them. Nja 3000 EU te qelbura. Ku i ke ? Ne banke i them.Jo me tha. Po nuk i pate ne xhep, parate nuk jane te tuar por te bankes. Dhe ka ploteshisht te drejte, Ne te gjithe boten, kush shkon kerkon CASH mbi nje sasi te caktuar o do lajmerosh ca dite perpara ose be vaki dhe nuk ti japin. POo pagove online me karte. nuk i rruhet kujt se sa paguan se praktikisht ke paguar flu !!! pra ke paguar me ajer. Eshte nje film ne internet ( Fundi i parase ashtu sic e njohim ne). Jane dy versione dhe une i kam te dyja. Njeri tregon origjinen e parase qe nga lashtesia deri ne ditet e sotme. Pislliku i parase u trash, kur nje vend morri iniciativen (USA - Federal Reserve, qe per pronar nuk ka qeverine e USA ) shtypi letra dollari me shume se vlera qe mund t'a mbulonte me flori. Kaq per informacion.
Ok. Do e kontrolloj linkun.

Une dua te blej nje banese atje. Do mundej te diskutoja transferten me shitesin e baneses, por prape ka kosto kjo pune dhe me mire me duket te paguaj me cash... se nuk eshte se jam fort i sigurt se kujt do ia blej banesen.

Nese i deklaroj leket ne SHBA, nuk besoj se do me nxjerrin ndonje problem ne Shqiperi... atje problemi ndodh kur mundohesh me nxjerr leke nga Shqiperia.

Nejse, do kontrolloj linkun qe solle dhe tekefundit do marr ne tel ajroportin ketu dhe do pyes a ka takse per keto pune. Po nuk ka takse me mire me i marr cash, se nuk udhetoj vetem... kam edhe nje tjeter dhe i ndajme parate.

Faleminderit
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur