Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare > Shkrimtarėt Shqiptarė

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-07-2010, 11:00   #1
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Dritėro Agolli
Hyrje
Dritėro Agolli lindi nė Menkulas tė Devollit. Pasi mori mėsimet e para nė vendlindje, vazhdoi gjģmnazin e Gjirokastrės, njė shkollė me mjaft traditė. Studimet e larta pėr letėrsi i mbaroi nė Petėrburg. Ka punuar shumė kohė gazetar nė gazetėn e pėrditshme "Zėri i popullit", dhe pėr shumė vjet ka qenė Kryetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė. Pėr tridhjetė vjet me radhėDritėro Agolli u zgjodh deputet. Krijimtaria e tij letrare ėshtė mjaft e pasur nė gjini e lloje tė ndryshme: poezi, poema, tregime, novela, romane, drama, skenarė filmash etj. Ėshtė fitues i disa ēmimeve dhe i nderimeve tė tjera. Disa prej veprave mė tė rėndėsishme tė tij janė pėrkthyer nė Perėndim e nė Lindje. Dritėro Agolli hyri qė nė fillim nė letėrsinė shqiptare (vitet'60) si njė protagonist i saj, duke i ndryshuar pėrmasėn e sė ardhmes. Nė veprėn e Agollit e pa veten si protagonist bujku dhe bariu, fshatari dhe studenti, malėsori dhe fusharaku. Agolli i bė poeti i tokės dhe i dashurisė pėr tė, shkrimtari i filozofisė dhe i dhimbjes njerėzore. Vepra letrare e Dritėro Agollit krijoi traditėn e re tė letėrsisė shqiptare. Ajo na bėn tė ndihemi me dinjitet pėrballė botės sė madhe. Shkrimtar i madh i njė "gjuhe tė vogėl", ai ėshtė po aq i dashur prej lexuesve bashkėkombas, sa dhe nė metropolet e kulturės botėrore. Dritėro Agolli dhe brezi i tij letrar (vitet '60) nuk u paraqitėn me ndonjė poetikė tė re, sido qė u diskutua mjaft edhe pėr rimėn dhe ritmin, pėr vargun e lirė dhe vargun e rregullt, pėr "rreptėsinė" e poezisė. Mė shumė pėrvoja e tij krijuese, se traktatet teorike, bėri qė tė ndryshohej rrėnjėsisht tradita e vjershėrimit shqip. Dritėro Agolli u shfaq nė letėrsi si njė autor me kėrkesa tė larta pėr poezinė. Ai synoi njė poezi mė tė pėrveēme, me mė shumė individualitet. Agolli krijoi poezinė e "un-it", pėrkundėr poezisė sė "ne-ve", qė shkruhej "pėr tė bashkuar masat".
Agolli krijoi njė model tė ri vjershėrimi nė problematikė dhe nė mjeshtėrinė letrare, gėrshetoi natyrshėm vlerat tradizionale tė poezisė me mėnyra tė reja tė shprehjes poetike. Thjeshtėsia e komunikimit, mesazhet universale dhe shprehja e hapur e ndjeshmėrisė janė shtyllat e forta ku mbėshtetet poezia e tij.
Nė prozėn e tij Agolli solli risi lo vetėm nė strukturėn narrative, por dhe nė galerinė e personazheve tė veta. Ata lanė sa tė ēuditshėm aq dhe tė zakonshėm, sa tragjikė aq edhe komikė, sa tė thjeshtė aq edhe madhėshtorė. Frazeologjia e pasur popullore dhe filosofia jetėsore e bėjnė pėrgjithėsisht tėrė veprėn letrare tė Agollit sot pėr sot ndėr mė tė lexuarėn.
Poezia
Poezia e Agollit krijoi njė model tė ri vjershėrimi nė problematikė, nė shqetėsime dhe nė mjeshtėrinė letrare. Me krijimtarinė e vet Dritėro Agolli ka treguar se di tė rrezikojė nė letėrsi. Dyzet vjet mė parė, duke botuar vėllimin e parė poetik "Nė rrugė dola" (1958), ai huajti pėr titull pjesėn e parė tė njė dyvargėshi tė mirėnjohur tė poetit skocez Bėrns: "Nė rrugė dola / Pas meje porta u mbyll".
Rruga e rritjes sė tij poetike shprehet dhe nė titujt e librave poetikė: Hapat e mia nė asfalt (1961), Shtigje malesh dhe trotuare (1965), Devoll-Devoll (1964), Mesditė (1968), Baballarėt (1969), Nėnė Shqipėri (1974), Fjala gdhend gurin (1977), Udhėtoj i menduar (1985), Pelegrini i vonuar (1993), Lypėsi i kohės (1995), Fletorkat e mesnatės (1999) e libra tė tjerė. Me poezinė e tij Dritėro Agolli e ēkanonizoi vjershėrimin e traditės dhe njėherėsh krijoi njė traditė tė re e ēliroi poezinė shqipe nga njė frymė monumentalizmi tė gėnjeshtėrt, nga deklarativizmi dhe ngurtėsia; ndryshoi pėrdorimin pėr "temėn e madhe", duke kėrkuar madhėshti poetike jo vetėm prej luftės dhe heroizmit tė jashtėm, por edhe prej pėrjetimeve tė "heroit tė dobėsisė"; duke zgjeruar shumėfish hapėsirėn e realitetit nė poezi dhe duke i ndryshuar rrėnjėsisht raportet ndėrmjet tyre. Agolli krijoi njė poezi antologjike me motive tė pėrditshmėrisė sė jetės.
Poezia e Agollit ka ndikime tė drejtpėrdrejta prej poezisė popullore, prej artit tė Naim Frashėrit e tė Lasgushit, prej Bėrnsit e autorėve rusė tė fillimit tė shekullit tė 20-tė. Kjo poezi emancipoi nė tėrėsi mendimin letrar nė Shqipėri dhe futi frymėn e konkurrencės pėr ide tė reja dhe cilėsi nė art. Gjithashtu krijimtaria poetike e Dritėro Agollit mund tė cilėsohet si liriko-epike. Kjo ishte njė shmangie e madhe nga tradita, e cila mbahej kryesisht nė lavdinė epike. Agolli e pruri poezinė shqipe prej kozmocentrizmit nė homocentrizėm.
Poezia e D. Agollit e ktheu vėmendjen nė jetėn e njeriut nė kohė paqeje. Nė kohėn kur u botuan librat e parė poetikė tė tij, botėn e sundonte slogani "t'i ktheimė armėt nė plugje". Kjo ishte njė thirrje e pėrgjithshme e njerėzimit nė gjysmėn e planetit. Nė kėtė kohė Agolli shkroi poezi qė pėrshkohen nga kulti i vendlindjes, i tokės, i bukės, i parmendės, i familjes, i prindit, babait. Ishte njė prurie e re nė letėrsinė shqipe pretendimi i tij pėr tė qenė njė "unė" i identifikuar nė letėrsi. Kjo u shpreh qartė, fillimisht nė poemat "Devoll-Devoll", dhe "Poemė pėr babanė dhe pėr veten".
Nga ana tjetėr nė tėrėsinė e vet poezia e Dritėro Agollit sundohet nga bota e gjallė, shpirtėzimi i mjedisit, shenjtėrimi i natyrės, i arės dhe i bagėtisė. Nė kėtė tipar tė poezisė sė tij rishfaqen panteizmi i Naimit dhe gjurmė tė botėkuptimit bektashian.
Nė mėnyrėn e vet Dritėro Agolli krijoi "njė Shqipėri alterna-tive", qė mbėshtetej nė njė ideal romantik. Kjo ėshtė njė marrėdhėnie e zakonshme poetike me realitetin, e njohur nė traditėn shqiptare
dhe atė tė huaj. Tė gjithė e dinė se Naimi e kishte fare mirė tė qartė se cila ishte Shqipėria, por ai krijoi Shqipėrinė e vet plot bukurira imagjinare. Ismail Kadare e krijoi "Shqipėrinė tjetėr" duke mėrguar nė lashtėsitė e moēme shqiptare. Ndėrsa "Shqipėria tjetėr" e Dritėro Agollit, qė hyjnizohet tek "Nėnė Shqipėri" dhe nė vepra tė tjera, ėshtė kulti i atdheut, pėrthirrja e krenarisė kombėtare. "Nėnė Shqipėri", si duket, u shkrua si njė "Bagėti e bujqėsi" e kohėve moderne. Fryma naimiane e futurizmit romantik ("Shqipėria, ē'mund tė jetė", siē do tė shprehej Samiu), ndihet e plotpushtetshme nė poemė. Agolli dėshironte tė ndėrtonte njė Shqipėri tė lumtur. Poetikķsht kjo mund tė arrihej ose nė formėn e mitit tė sė shkuarės (nostalgjisė pėr "motin e madh", si e bėnė shumica e rilindėsve), ose nė formėn e utopisė - kultit tė sė ardhmes, idealizimit tė njė "vendi qė nuk ekziston" (nga greqishtja. "u-topos", "vend qė s'ėshtė").
Dhe nė vėllimet mė tė fundit poetike, D. Agolli s'ka pushuar sė qeni njė poet mjaft popullor, qė s'mban kurrėfarė distance me lexuesin e thjeshtė; qė dhimbjen, gėzimin dhe dobėsinė njerėzore i merr si ndjenja universale dhe i shkrin me filozofinė jetėsore. Raportet jetė / vdekje, lumturi / hidhėrim, tradhti / besė etj. bashkėjetojnė dhe pėrplasen me njėra-tjetrėn sa nė realitetin e jashtėm aq edhe nė atė tė brendshėm.
Dritėro Agolli qė nga fillimet e deri mė sot mbeti njė poet i trishtimeve "tė vogla" pėr njė zog tė vrarė apo njė qen tė shtypur dhe poeti i dhimbjeve tė mėdha pėr udhėkryqin e historisė shqiptare. Asnjė poet mė shumė se Agolli nuk e ka tė shprehur kaq me sinqeritet dobėsinė e vet njerėzore.
Mė ndodh sikur s'jetoj nė vendin tim,
Por nė njė vend tė huaj dhe tė largėt...
(Sikur s'jetoi nė vendin tim)
... Dhe gishtat kėrcas si kokrra arrash tė forta
Ėshtė koha kur mblidhem shuk nėn peshėn e natės
Dhe pres i friksuar kusarėt tė vijnė te porta
(Ėshtė koha)
Po iki me trishtim i zhgėnjyer nga miqtė,
E mbylla dhe derėn qė rrinte e hapur...
... Diku nė njė skaj tė largėt do prehem
Me qafėn e futur nė jakėn gri tė xhaketės...
( Trishtimi)
Libri poetik "Fletorka e mesnatės" u botua nga Dritėro Agolli nė 40-vjetorin e botimit tė vėllimit tė parė, "Nė rrugė dola".
Gjatė 40 vjetėve krijimtari, poezķa e Dritėro Agollit ka ruajtur disa tipare pėrveēuese, tė cilat janė tė pranishme vijimisht: kultin e tokės dhe tė bukės, shenjtėrimin e natyrės dhe tė njeriut, raportin vetjak me botėn, mitin e dheut tė tė parėve dhe tė historisė sė tyre, pėrmasėn e njė tė ardhmeje optimiste dhe zhgėnjimin pėr humbjet e sė shkuarės.
Nė vitet '90 Agolli iu paraqit lexuesit tė vet me njė ringjallje poetike. Kjo qe njė sfidė e fuqisė krijuese. Pas "Pelegrinit tė vonuar" dhe "Lypėsit tė kohės", nė njė periudhe kulturore qė erdhi me tronditje tė rėnda tė referencave tė shoqėrisė, poeti shfaqi njė tjetėr pjesė tė fshehtė tė vetes, qė ruhej diku nė "Fletorkėn e mesnatės".
Nė kėtė libėr shpėrfaqet po ai Dritėro qė prej vitesh "udhėton i menduar", po ai qytetar qė mundohet tė shohė fatin e vet nė fatin e bashkėsisė ku jeton, i njėjti poet qė e gdhend fjalėn sikurse mjeshtri gurin. "Fletorka e mesnatės" ėshtė njė vėllim me tė cilin poeti ka shprehur pėrjetimet e dhimbshme tė njė kohe me tronditje tė mėdha, prej vitit 1996, kryesisht tė vitit 1997, disa edhe tė vitit 1998. Me kėtė vėllim ėshtė paraqitur njė hapėsirė tjetėr e poezisė sė tij.
Vjershat e "Fletorkės sė mesnatės" janė bisedė e dhimbshme me veten, me miqtė, me aleatėt dhe kundėrshtarėt, me njeriun ashtu siē ėshtė. Nata ėshtė e ngarkuar me zymtėsi dhe njeriu ėshtė mirė tė mos mendojė gjatė natės. Nata ėshtė depresive dhe njeriu ėshtė mirė tė ruhet prej rėnies, sidomos nė kohėra tė rėnda. Mirėpo ndėrgjegjja e poetit nuk mundet ta pranojė kėtė luks. Dhe ėshtė njė fat qė ndėrgjegjja e poetit ka ndenjur zgjuar e ka kthyer nė art situata e ndjesi qė njeriu i zakonshėm do t'i shmangte lehtė me njė qetėsues nervash. Poeti ka nyjėtuar nė artķn e tķj vuajtjet e njerķut qė e di pėrgjegjėsinė e tij para opinionit, qė t'i tregojė atij se ē'vlerė ka dhimbja. Po, edhe dhimbja ka vlerė! Eshtė njė ndjenjė fisnikėruese.
Ka qenė njė fat pėr njeriun shqiptar, subjektin qė pret letėrsinė nė gjuhėn shqipe, qė kėto dhimbje poeti la sjell atij si njė "realitet tė dytė", si realitet letrar. Ne dridhemi nga dhimbja e poetit, qė vjen prej "realitetit tė parė", ngjarjes sė ditės, gjėmės sė ditės, tronditjes sė ditės, tė cilin poeti nuk e ka pėrjetuar si poezi. Pėrmes dhimbjes letrare qė arriti tė shprehė Dritėro Agollķ ne kemi mundur tė kuptojmė vlerėn e mahnitshme tė gjuhės qė flasim e qė kanė folur tė parėt tanė, vlerat e kėsaj pasurie qė i lidh shqiptarėt me burimin e kryehershėm tė popujve evropianė e indo-evropianė, finesat e saj tė brendshme, qė vetėm njė mjeshtėr i fjalės mund t'i bėjė tė ditura.
Proza
Komisari Memo (1970), ndoshta pėr shkak tė ngjyresės sė fjalės "komisar", ėshtė njė libėr qė shpesh ėshtė gjendur i ekspozuar kritikės. A ėshtė "Komisari Memo" njė vepėr tipike e realizmit socialist, nė kuptimin e nėnshtrimit ideologjik (ndaj frymės sė partisė) dhe artistik (ndaj kanoneve), domethėnė njė vepėr skematike? Vėshtirė tė thuhet po. Sė pari, sepse vetė figura qendrore e romanit, komisari Memo, ėshtė brenda llojit tė "njerėzve tė krisur" qė pėrmban nė tėrėsinė e vet letėrsia e Dritėro Agollit. Ai nuk ėshtė njė komisar i ngrirė nė rregulla e mendime, si dy paraardhėsit e tij, qė komandanti Rrapo i kishte pėrzėnė pa e zgjatur. Komisari Memo, "patriot i njė kohe tė re", e gjen pa vėshtirėsi gjuhėn e komunikimit me "shqiptarin e vjetėr patriot" komandantin Rrapo, qė ngjan si i thirrur prej kohės sė komitėve. Ai ėshtė njė hero qė herė-herė e shkel disiplinėn, bėn gabime, dashuron njė vajzė nė njė kohė kur pėr cėnim tė kėsaj tabuje, mund tė merrje vendimin e pushkatimit nga gjyqi partizan (duhej edhe shumė qė Kongresi i Helmėsit ta lejonte dashurinė), nuk bėn "trimėrira sokolash".
Zhurma e erėrave tė dikurshme (1964), njė pėrmbledhje me tregime, botuar mė 1964, u hoq nga qarkullimi pėr nxirje realiteti Nga pikėpamja letrare, kėto tregime, njė pjesė e tė cilave u ribotuan nė librin "Njerėz tė krisur", janė tė mbushura me personazhe atipike, me karakter e pamje tė paskalitura, me individualitete jashtė standartit, gjė qė pėrbėnte njė largim tė hapur nga parimet e metodės skematike zyrtare.
Nė romanin Njeriu me top (1975) Dritėro Agolli zbuloi njė marrėdhėnie tjetėr, krejt tė ndryshme nga ajo e "Gjeneralit tė ushtrisė sė vdekur" tė Kadaresė, sa i takon raportit tė njeriut shqiptar me armėn. Zot e rob i pushkės, i magjepsur dhe i marrosur prej saj, ky njeri bėn ēudira e marrėzira nga mė tė pabesueshmet. Ky njeri ėshtė i denjė tė thėrrasė me dėshpėrim njėsoj si Hamleti: "Dynjaja u prish! O hak i madh, ē'pret?!", ndonėse mund tė mos e ketė dėgjuar kurrė emrin e Shekspirit. Edhe nė kėtė roman shfaqen gjurmė tė babait patriark nė organizimin e bashkėsive bektashiane shqiptare.
Romani Trandafil nė gotė (1980) u prit nga mendimi letrar si njė "libėr rozė", por me kėtė vepėr Dritėro Agolli provoi tė bėnte njė sfidė tjetėr nė letėrsi, duke krijuar njė vepėr tė arrirė me njė personazh qė gjendet midis dashurish, pa tema epokale; pa epizėm dhe heroizėm. Me kėtė roman Agolli krijoi njeriun hero pėr merita tė dobėsisė, duke manifestuar njė hapėsirė lirie vetjake jashtė asaj lirie qė ofrohej prej mendimit shoqėror tė kohės.
Dritėro Agolli ėshtė njė shkrimtar i mėsuar me "goditje rrufesh". Nė vitin 1965, njė plenum i posaēėm i Komitetit Qendror tė Partisė sė Punės pėr letėrsinė dhe artet, e kishte kritikuar nė raportin kryesor librin e tij "Zhurma e erėrave tė dikurshme", i cili pastaj u hoq fare nga qarkullimi. Ndonėse periudha e liberalizmit nė kulturė (1972-1974) e gjeti "nė pozita tė shėndosha" (sapo kishte botuar poemėn "Baballarėt", qė evokonte lidhjen e brezave dhe jo konfliktin e tyre), romani Shkėlqimi dhe rėnia e shokut Zylo, qė botohej pjesė-pjesė nė revistėn "Hosteni", u ndėrpre me porosi nga zyra tė larta tė shtetit. Nė mesin e viteve '70 njė teatėr vuri nė skenė dramėn e tij "Baladė pėr njė grua", ku personazhi qendror, njė aktiviste e partisė nė rreth, anėtare byroje, voton kundėr pėrjashtimit tė ish-burrit tė saj nga partia, por duke zbritur shkallėt pas mbledhjes i thotė: "Ti je i denjė pėr tė qėndruar nė parti, por jo pėr tė qenė burri im!". Ishte njė "kundravajtje ideologjike" qė nuk mund tė falej. Sipas vijės duhej tė ndodhte e kundėrta: marrėdhėnia nė familje vinte si rrjedhim i mbetjes ose jo nė parti. Shfaqja u ndalua dhe drama nuk u botua mė. Edhe dramat Fytyra e dytė e Mosha e bardhė nuk u pritėn mirė nga kritika zyrtare. Polemikė kritike u zhvillua pėr romanin "Trandafil nė gotė". Vitet '80 vijuan me njė varg zymtish tė tjera. "Hundėleshi" (i botuar mė pas me titullin "Kalorėsi lakuriq"), u kritikua ashpėr pėr ironi dhe aludime anti-ideologjjke. Kritikat ndoqėn edhe disa tregime dhe cikle poezish tė botuara nė gazetėn "Drita". Ndėrsa pėr romanin "Dėshtaku", qė pruri tek lexuesit njė realitet me dramė, u mbajt heshtje.
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2010, 11:00   #2
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Driton Agoli

Shkėlqimi dhe Rėnia e Shokut Zylo (analizė)
Ndonėse vetė shkrimtari D.Agolli ėshtė shprehur se "me Arkėn e djallit, do tė ndryshoj pėrfytyrimin e letėrsisė shqipe", pėr njė shumicė lexuesish kontributi mė i rėndėsishėm letrar i tij nė prozė ėshtė "Shkėlqimi dhe rėnia e shokut Zylo" (1973).
Kronikė e karrierės sė palavdishme tė njė zyrtari "nė vijė", romani ėshtė nė tė njėjtėn kohė pasqyrė e pozitės sė mjerė tė vartėsit tė tij, Demkės, njė kalemxhi i stėrvitur, qė pak nga pak ėshtė ndarė me talentin.
Vitet e fundit, veēanėrisht pas botimit nė Francė, kėtij romani i ėshtė rikthyer vėmendja. Rreth tij ėshtė debatuar shumė. Janė hequr paralele dhe janė bėrė analogji me vepra tė ngjashme qė nuk gjetėn tribunė botimi nė vende tė Lindjes ish-komuniste. Me kėtė rast ėshtė pėrmendur, jo pa njėfarė ēudie, shkalla e lirisė sė krijimtarisė tek autorėt mė tė talentuar nė Shqipėri. Pėr njė gjykim mė pranė sė vėrtetės rreth kėsaj ēėshtjeje, ndoshta duhej vėnė nė dukje fakti qė ky roman u paraqit fillimisht si pronė letrare e sė vetmes revistė humoristike tė vendit - "Hosteni" - si dhe fakti tjetėr i njohur, qė e qeshura mundėson gjithēka. Pėrmbysjet e mėdha fillojnė me humorin. Kur njė periudhė historike mbėrrin kohėn e humorit, kjo do tė thotė se ajo ka trokitur nė ēastin e zbaticės. "Ushtari i mirė Shvejk shembi lavdinė e perandorisė", thotė Hasheku.
Pėr burokratėt dhe servilėt ėshtė shkruajtur jo pak, por faji pėrgjithėsisht i ėshtė hedhur njėrės palė: ose eprorit arrogant, ose vartėsit tė pėrulur. Kurse nė romanin humoristik tė D.Agollit, Zyloja dhe Demka, shkurtime tė emrave tradicionalė "Zylyftar" dhe "Demir", ku nuk merret vesh ku fillon "modernizimi" dhe ku mbarojnė "pėrkėdhelja/ pėrqeshja", e meritojnė plotėsisht njėri--tjetrin. Tė dy janė shkaktarė situatash qė e bėjnė lexuesin tė shkulet gazit, por edhe tė pezmatohet disi. Produkt i njėri-tjetrit, ata janė njėherėsh bashkėfajtorė pėr lėngatėn qė e vetėvuajnė.
Pėr artin e humorit paraqitja e dy personazheve nė bashkėfajėsi ėshtė njė zgjedhje e njohur. Mjafton tė kujtojmė, bie fjala, lidhjet midis Don Kishotit e Sanēo Panēės nė veprėn e mirėnjohur tė Servantesit, Oliver Hardin dhe Sten Laurelin. Edhe Zyloja me Demkėn tė tillė janė, njė nė dy apo dy nė njė. Ata ushqejnė njėri--tjetrin dhe nuk mund tė ndahen. Zylo pa Demkė dhe Demkė pa Zylo nuk mund tė ketė. Cili prej tyre ėshtė mė shumė fajtor? Kjo nuk ėshtė njė gjė qė zgjidhet lehtė.
Komizmi i figurės sė Zylos buron nga kontradikta themelore e karakterit tė tij: ai i jep vetes tė tjera vlera nga ato qė i takojnė, duke menduar se hierarkia shtetėrore ėshtė edhe hierarki meritash. Shoku Zylo ėshtė njė nga qindra e qindra nėpunėsit e mesėm tė njė aparati shtetėror me shumė instrumente. Ai nuk ėshtė pa merita pune, diēka ka bėrė pėr tė mirėn e saj, por kėto merita nė peshoren e shoqėrisė kanė rėndesė shumė mė tė vogėl se nė mendjen e Zylos.
Nė tė vėrtetė Zylo Kamberi ėshtė njė figurė tragjikomike. Veprimet e tij tė bėjnė tė qeshėsh, po aq sa edhe tė ndiesh keqardhje. Zyloja nuk ėshtė njė burokrat poterexhi, bujėmadh, i zhurmshėm. Arroganca e tij ėshtė e heshtur. Prepotenca e tlj ėshtė me zė tė ulėt. Veprimet e tij pėrherė priren nga qėllime tė mbara, por ēojnė nė gabime trashanike.
Zyloja nuk ėshtė i vetėdijshėm pėr sėmundjen qė e mundon. Ai nuk ėshtė njė burokrat skematik, qė shquhet qė atje tej. Pėrkundrazi, lexuesi e mbyll librin i bindur se, po tė mund tė bėhej i ndėrgjegjshėm pėr dobėsinė, shokut Zylo ndoshta do t'i vinin mendtė dhe do tė gjente forcė pėr tė ndrequr veten. Prandaj ai ėshtė njė figurė fatkeqe, ku bėhen bashkė mirėsia e qėllimit me padijen, me humbjen e ndjenjės sė realitetit, tė masės pėr tė vėrtetėn. Nė kėtė kuptim, Zyloja i shfaqet lexuesit nė njė pamje sa tė rrezikshme, aq edhe pėr t'i qarė hallin.
Zyloja nuk i beson faktit, por imazhit qė ka nė mendje, iluzionit. Pėrmasa e jetės nė mėnyrėn e tė menduarit tė tij ėshtė zėvendėsuar nga idetė format. Subjektivisht Zyloja e konsideron veten nė pararojė tė shoqėrisė, kurse objektivisht e kufizon atė. Kėtu ndahet edhe qėndrimi emozional i autorit. Ai e pėrqesh, e satirizon, e vė nė pozitė tė vėshtirė personazhin e vet, por edhe i dhimbset, e justifikon disi, madje, nė njė farė mėnyre, ka raste kur duket qartė se e merr nė mbrojtje, duke mos e zhveshur nga ēdo vlerė. Situatat qė kalon Zyloja i jeton me seriozitetin mė tė madh, kur tė tjerėt mezi e mbajnė tė qeshurėn. Duke ngatėrruar forcėn e ligjit, tė kompetencės, tė tė drejtave si epror, me forcėn e argumentit, qė ėshtė autoriteti mė i lartė, ai i mvesh vetes atribute tė pamerituara, beson verbėrisht nė forcėn ēudibėrėse tė urdhėrit, tė fjalės. Duke imituar modelin qė ka zgjedhur si shpresė pėr "nėpunėsin nė ngjitje", ai shmanget nga vetja.
Burokrat i ēuditshėm, nė tė shumtėn e herės i dehur nga njė realitet qė nuk ekziston, i mėrguar nga jeta e vėrtetė, megjithatė, herė-herė Zyloja thotė disa tė vėrteta lakonike dhe tė befta, qė ai i quan "ese". Nė kėto raste ėshtė shumė e vėshtirė tė pėrdoret pėr tė emėrtimi burokrat. Madje thua: "sa mirė do tė ishte tė mos e pushtonte ajo sėmundje e mallkuar, ajo marramendje, ajo dehje qė vjen nga iluzionet, ai dyzim i realitetit.
Hasheku, nė parathėnien e romanit tė tij tė njohur "Ushtari i mirė Shvejk", thotė se kėnaqėsia dhe vlerėsimi mė i madh pėr tė ka qenė kur dėgjoi njė ushtar t'i drejtohej me emrin e personazhit tė tij shokut tė vet., Kėtė kėnaqėsi duhet ta ketė ndier edhe autori i romanit "Shkėlqimi dhe rėnia e shokut Zylo". Zyloja dhe Demka janė bėrė shenjime kategorish tė shoqėrisė. Edhe si burokrat, Zyloja ėshtė i veēantė, disi kapricioz, kontradiktor, krejt i pangjashėm me njė galeri tė tėrė personazhesh tė kėtij lloji, qė gjenden nė letėrsinė humoristike apo johumoristike. Zyloja ėshtė njė burokrat me dramė, burokracia e tij nuk ėshtė butaforike dhe estradeske. Natyra e dyfishtė, mospėrputhja ndėrmjet qėllimit dhe pėrfundimit, i provokon lexuesit emocione tejet tė kundėrta. E rėndėsishme ėshtė se cilido qė tė jetė emocioni: dhimbje, keqardhje, pėrqeshje, lexuesit i shkakton ndjenjėn e refuzimit ndaj pozitės sė personazhit.
Zyloja dhe komisari Memo janė dy prej personazheve qė e kanė vėnė autorin nė provėn e skemės. Njė burokrat dhe njė komisar, nė njė letėrsi tė mbushur me burokratė dhe komisarė, ishte e vėshtirė tė kishin individualitetin e tyre. Nėse D.Agolli edhe nė kėto dy raste e tejkalon skemėn, duke krijuar njė burokrat tė vėrtetė dhe njė komisar tė vėrtetė, kjo do tė thotė se ai e ka mundur skemėn.
Demka, nga ana e tij, gjlthashtu ėshtė sa qesharak, aq edhe i mjerė. Dikur njeri me talent, me kohė ai e ka lėnė rrugės individualitetin dhe dhuntinė e vet, pėr t'iu nėnshtruar "vullnetit tė detyrės", njė eufemizėm pėr vullnetin e eprorit. Ai nuk e ka zotėsinė magjike tė kundėrshtimit dhe lexuesi thotė "mirė t'i bėhet", por prapė se prapė ndjen keqardhje pėr tė.
Me Demkėn autori paralajmėron se njeriu i zakonshėm mund ta shpėrngulė fajin nga vetja dhe tė gjejė njė alibi, por ai qė ka hyrė nė botėn e mediumeve publike nuk ka alibi. Individi fiton aq liri sa meriton. Pėr skllavin e bindur mė e mira ėshtė skllavėria.
Ku mund tė jenė sot, pas dy dekadave jete si personazhe ndėrmjet lexuesve, Zyloja dhe Demka? Njė gjė mund tė thuhet me siguri: ata pėrsėri janė bashkė. Ndoshta mund tė kenė ndėrruar rolet. Kjo ndodh shpesh me ēifte tė tillė personazhesh. Nė romanin e njohur tė Servantesit nė fillim Don Kishoti ėshtė krejt jashtė realitetit, nė botėn e iluzioneve, kurse Sanēo Panēa habitet me lajthitjet e tė zotit. Por nė fund tė romanit ėshtė Sanēo Panēa qė e humbet sensin e realitetit, duke besuar se ėshtė emėruar guvernator i njė shteti, ndėrsa Don Kishoti habitet me naivitetin e shqytarit tė ti
Arka e Djallit (analizė)
Duke e lexuar me kėrkesat e njė estetike letrare kanonike, "Arka e djallit" nė kuptimin e plotė tė fjalės ėshtė njė vepėr e padisiplinuar. Ajo dėshmon dhe njė herė se personalitetet e fuqishme tė letėrsisė shqipe kanė qenė mė tė lirė se metoda e tyre krijuese, sikurse edhe e kundėrta: autorėt e patalentuar e kanė kufizuar edhe mė shumė veten se "parimet" e metodės.
Dritėro Agolli nisi ta shkruajė "Arkėn e djallit" nė fillim tė viteve '80, kur letėrsia shqipe i hidhte me shumė kujdes hapat e vet, duke njohur rreptėsinė e metodės dhe vėshtirėsitė "pėr t'ia hedhur" asaj. Romani u pėrfundua nė fillim tė viteve '90, kur nė jetėn shqiptare hyri njė kuptim tjetėr i lirisė sė mendimit dhe tė krijimit. Por, ndėrkaq, pėr autorin ishte shumė vonė t'i rikthehei veprės pėr ta rishkruar (gjė qė s'pėrputhej as me parimet e tij krijuese), sikurse ishte po aq e vėshtirė t'i paraqiste njė lexuesi tė lirė njė vepėr tė shkruar nė kushtet e kufizimeve tė pėrgjithshme tė shoqėrisė.
Njė nga pyetjet mė tė mprehta tė gjykimit tė librit "Arka e djallit" ėshtė pikėrisht ajo se ē'liri i ofron prej viteve '80 njė shkrimtar i talentuar si Dritėro Agolli brezit tė ri tė lexuesve tė viteve '90, qė hyri nė shoqėri me kėrkesa tjetėrsoj pėr lirinė dhe artin, pėr vlerat dhe gjymtimet? Ēėshtja mund tė shtrohet nė njė formė mė konkrete. Njė vepėr e shkruar nė ato vite, e llogaritur tė kishte pėr horizont tė pritjes lexuesin tradicional, qė realizmin e angazhuar e vlerėsonte si njė shkallė mė tė lartė tė realizmit, si do tė pritej pas ndryshimit me themel tė horizontit tė pritjes? Kjo ėshtė ēėshtja e lirisė krijuese. Pėr t'iu pėrgjigjur kėsaj pyetjeje ėshtė e nevoishme tė pohohet qė nė fillim se nė romanin "Arka e djallit" lexuesi gjen disa shkallė tė lirisė, tė cilat, ndonėse nuk kanė kufij tė pėrcaktuar ndėrmjet tyre, megjithatė janė tė dallueshme. Kjo e bėn atė njė "vepėr me liri shumėkatėshe".
Shkalla e parė e lirisė sė shpėrfaqur ėshtė ajo e shkrimtarit. Gjithė rruga krijuese e D.Agollit ėshtė njė zinxhir shmangiesh nga disiplina metodologjike. Romani "Arka e djallit" ka nė qendėr tė veprimit njė shkrimtar: Sherif Abecenė. Detyra e tij ėshtė tė zbulojė "arkėn e diallit", njė sėnduk ku ruhen dorėshkrimet e ndaluara tė njė autori qė "ka shkelur vljėn". "Djalli" qė duhet tė zbulojė shkrimtari s'ka tė bėjė me demonologjinė popullore, as me ndonjė qenie qė tundon njeriun pėr tė dalė nga rruga e perėndisė. "Djalli" ėshtė romani "Shakaja e ndaluar ose njeriu qė e ndaluan tė qeshė", nje vepėr e ndaluar e shkrimtarit tė dėnuar Bamkė Dynjaja, jeta e tė cilit ėshtė ndėrlikuar nė episode tė paqarta, qė mbeten enigmatike deri nė fund dhe qė lexuesi duhet t'i marrė me mend si shprehje disidence.
Shkrimtari Dritėro Agolli, duke vendosur nė qendėr tė romanit tė tij kėrkimin pėr tė zbuluar njė tabu, duke kėrkuar tė ndaluarėn, shfaqet me njė pėrmasė lirie qė gjendet mbi lirinė e shoqėrisė, mbi lirinė shtetėrore, mbi lirinė e qytetarėve tė zakonshėm, mbi lirinė qė ofronte metoda. Nė njė farė mėnyre, shkrimtari me kėtė zgjedhje merr vendimin "tė ulet nė karrigen e djallit" dhe tė bėhet avokat i tij, tė marrė nė mbrojtje sėndukun e drunjtė ku ėshtė ndryrė mendja dhe krijimtaria e njė shkrimtari qė kėrkonte ndryshime nė shoqėri.
Shkalla e dytė e lirisė shprehet nga shkrimtari Sherif Abeceja, i cili, si personazh i librit, ndėrmerr udhėtimin pėr nė fshatin e largėt Qershizė, me qėllim qė ta shpėtojė "arkėn e djallit", romanin e ndaluar tė Bamkės. Kjo ėshtė njė shkallė mė e lartė lirie, sepse, duke qenė njė alter-ego e autorit, D.Agollit, shkrimtari Sherif Abeceja, nė fund tė fundit njė hije, hero romani, ėshtė mė i lirė t'i pohojė idetė e rrezikshme, sepse njė hije nuk trembet as nga doktrinat, as nga ligjet, as nga kufizimet e njė metode, as nga nenet kushtetues tė ndalimeve, as nga gjyqi dhe dėnimi. Sherif Abeceja ia merr fjalėn nga goja shkrimtarit tė vėrtetė, D.Agollit, pėr tė mos e lėnė tė rrezikojė hapur, sepse ai ėshtė shtetas i njė vendi tė cilit duhet t'ia zbatojė ligjet, qofshin ato liberale apo restriktive.
Njė shkallė e tretė e lirisė krijuese gjendet nė "shthurjen" e Cute Babules, njė personazh qė gjithashtu shumė herė bėhet bartės i mendimeve tė autorit, sidomos nė filozofinė e tij pėr jetėn, pėr njeriun dhe botėn, pėr atdheun dhe planetin, pėr historinė dhe tė sotmen, pėr popullin dhe qeveritė. Cute Babulja, nė romanin "Arka e djallit", qysh nė fillim tė viteve '80-tė protestonte kundėr lėnies sė fshatarit pa bagėti, pa njė copė pronė tė vogėl. Kurse autori i romanit mundi t'i nyjėtonte pa ndėrmjetėsinė e personazhit tė tij kėto ide njė dekadė mė vonė.
Cute Babulja ėshtė paraqitur nė vepėr si njėfarė "sherr-budallal", qė pėrpiqet t'i bėjė tė pranueshme idetė e tij duke i fshehur pas njė shakaje, pas njė sofizmi, pas njė naiviteti. Ai ka arritur fitoren e madhe qė edhe "atje lart" tė mendojnė e tė thonė: "Kėshtu e ka Cutja!". Kjo ėshtė njė pėrparėsi e madhe pėr tė. Ai ėshtė i lirė tė pohojė mendime qė as shkrimtarit me famė botėrore Sherif Abeceja nuk i shkon nė mendje t'i shprehė. Cute Babulja ka dalė me kohė jashtė "kryqit" tė "njeriut tė ri" dhe i ka krijuar vetes njė hapėslrė lirie mbi tė tjerėt.
Shkrimtari arrin njė shkallė tė katėrt lirie me "romanin brenda romanit", me "arkėn e djallit", ku gjendet vepra e ndaluar e Bamkė Dynjasė. Ajo quhet "Shakaja e ndaluar", titull qė tė kujton romanin e njohur tė Kunderės "Shakaja". Kritikėt perėndimorė kanė shkruar se, po tė ishte pėrkthyer mė herėt "Shkėlqimi dhe rėnia e shokut Zylo", ndoshta "Shakaja" e Kunderės do tė priste radhėn pėr tė zėnė ndonjė vend tjetėr nė vlerėsimet e opinioneve letrare. Nė romanin "Arka e djallit" gjendet pikėrisht njė vepėr qė mban si titull emrin e veprės sė Kunderės, i cili pėr rreth dy dekada u bė shenjėzim i disidencės letrare nė vendet e Lindjes. Nė kėtė shkallė tė lirisė krijuese D.Agolli ėshtė fare pranė disidencės. "Romani brenda romanit", siē e pėrcaktuam qysh nė fillim "Shakanė e ndaluar" tė Bamkė Dynjasė, qė lexuesi e gjen gati tė plotė nė faqet e "Arkės sė djallit", merret me mend se nuk ėshtė ndonjė zbulim i autorit, ajo ėshtė njė vepėr e shkruar nga i njėjti autor.
Njė nga dukuritė mė interesante qė vihen re nė romanin "Arka e djallit" ėshtė shprehja e vetvetes nė njė shumėsi emrash. Autori i veprės shihet i projektuar nė figurėn e shkrimtarit Sherif Abeceja nė sjelljet e tij tė serta, nė tiparin e tij tė kėmbėnguljes pėr tė zbuluar atė qė tė tjerėt pėrpiqen ta mbulojnė, nė heshtjen dhe dialogėt "me popullin". Ai shihet i projektuar tek figura e Cute Babules nė mėnyrėn si ndėrton humorin, si u heq cipėn mashtrimeve, si sillet shpenguar nė marrėdhėniet me tė huajt, si i mund komplekset e veta dhe gjen shtigje e rrugėdalje edhe nė situata tė vėshtira, si i ndėrton bisedat dhe lidhjet me fshatin dhe fshatarėt, si preket e ligėshtohet pas gabimeve dhe qortimeve. Nė figurėn e Bamkė Dynjasė ėshtė njė pjesė e fatit real tė vetė shkrimtarit. Eshtė fakt se D.Agolli pati nisur ta botonte "Arkėn e djallit" nė formėn e fragmenteve, por fundi i saj qe ndalimi, njė sėnduk njėsoj si ai i "Shakasė sė ndaluar" tė Bamkės.
Nuk ėshtė e rastit qė D.Agolli, duke e quajtur romanin e tij "Arka e djallit", qė nėnkupton sėndukun ku mbahet e kyēur vepra e ndaluar e Bamkė Dynjasė, i ka paralaimėruar atij njė fund tė trishtuar. Ndoshta autorėsia e shumėfishtė (unė s'jam as Bamka, as Cutja, as Sherif Abeceja; ata janė personazhe tė njė vepre, ku shkrimtari ka qėndrimin e tij tė qartė) mund tė mos funksiononte si lehtėsi dhe hile pėr tė thėnė atė qė ishte e zorshme tė thuhej. Ndoshta edhe romani i Agollit mund tė pėrfundonte pikėrisht nė njė sėnduk tė frikshėm, tė cilin mė pas dikush do tė duhej ta zbulonte.
Duke mundur "vetėkufizimin", me "Arkėn e djallit" D.Agolli e ēliroi letėrsinė shqipe nga njė prej pengesave mė tė mėdha. Deri mė sot ėshtė e zorshme tė gjendet njė vepėr tjetėr ku autori tė ketė arritur vetėshfaqjen jo vetėm nė atė qė ia ndalojnė tė tjerėt, por deri nė atė qė ia ndalon ai vetvetes.
Shkėlqimi dhe Rėnia e Shokut Zylo (fragment)
Nuk kisha dėshirė tė shkoja nė asnjė zyrė. Isha lodhur duke ndenjur nė kolltuk para shokut Zylo. Veē kėsaj, mė pihej njė kafe. Kėshtu qė pas tij dola edhe unė. Hyra nė kafe "Tirana" dhe u ula nė njė tavolinė pėrballė dritares. Duke ndenjur i menduar, fillova tė qeshja me vete: "Pėr mua shoku Zylo ėshtė fenomenal. Me shumė njerėz kam punuar. Shumė njerėzve ua di psikologjinė, karakterin, tekat. Por njerėzit qė kam njohur nuk mund tė krahasohen me shokun Zylo. Si do tė mė shkojė puna me tė, vallė? Mė duket se ky do t'i shkruajė vetė referatet dhe raportet.
Unė vetėm do t'i mbledh tė dhėna. Tė paktėn kėshtu do ta kem mė lehtė..." - mendova i ulur nė tavolinė. Pastaj, aty pėr aty, mė ndriti njė mendim: "Sikur tė shkruaj ēdo ditė nė njė fletore pjesė nga bisedat me shokun Zylo, pjesė nga fjalimet e tij nė telefon pjesė nga kuvendimet e tij me njerėzit, kjo do tė jetė diēka e rrallė. Po, unė do tė merrem pėrsėri me letėrsi! Ta shohė Zenepja se cilat do tė jenė, tregimet mė tė forta, ato qė shkruan Adem Adashi me fejesa e shfejesa, me burra shpatullgjerė e me hoxhallarė, apo ato qė do tė shkruaj unė... "Prapė qesha, por kėtė radhė me zė. Por papritur, pas kėsaj qeshjeje, mė pushtoi njė trishtim i pakuptuar. Nė ndėrgjegjen time tė dytė vinte jehona e raporteve. Kjo jehonė gjithnjė kėshtu mė ndiqte. Edhe kur mė shfaqej ndonjė gėzim i turbullt, jehona e raporteve goditėse nė muret e ndėrgjegjes sime dhe ma shuante kėtė gėzim tė pandezur. Edhe te shoku Zylo, - mendova me vete, - nuk do tė shpėtoj nga raportet. Unė i duhem shokut Zylo, prandaj kėrkoi tė mė mbajė pranė. Ta zemė se pėr njė kohė ai do tė mė lėrė tė qetė. Pastaj? - pyeta veten. - Nė mos mė ngacmoftė shoku Zylo, do tė mė ngacmojė shoku Q. Edhe shokut Q i duhen raportet. Kurrizi yt, o Demkė, do t'i mbajė tė gjitha letrat e nxira tė futura nė dosje tė bardha!"
Pėrsėri qesha si psikopat: "jo, jo, mė duket se po lajthit..."
Nė tavolinė m'u kujtua ftesa e shokut Zylo. Sa e priste! Me siguri ajo nuk i ka ardhur. Kot e pret. Ai e di qė nuk i vjen. Edhe sikur tė mos i ketė ardhur, do tė thotė se i erdhi, por nuk kishte qejf tė shkonte.... Shoku Q. ka rrezik ta lėrė mbrėmjen solemne dhe tė shkojė nė shtėpi tė shokut Zylo (sipas mendimit tė tij).
Mė erdhi keq pėr tė. Sikur tė kisha njė ftesė do t'ia jepja. Le tė shkonte...
Tek rrija nė tavolinė, pashė nga dritarja Bakirin, njė nga kolegėt e mi. Ai mė vuri re dhe u kthye.
- Ne thamė se do tė punoje nė zyrėn tonė; ti e paske punėn me shefat, - tha ai.
- U paraqita pėr herė tė parė.
- E, tė dha udhėzimet?
- Biseduam, - u pėrgjigja.
- T'i tregoi studimet e para nė "prizmin shkencor?" - qeshi ai.
- Folėm pėr gjėra tė tjera, - thashė, pasi nuk doja ta merrja nėpėr gojė shokun Zylo.
- Po partiturat e Diogjenit t'i tregoi? - pyeti ai pėrsėri.
- Jo.
- Ēudi! Ai i mban nė ēantė..., - tha Bakiri duke qeshur.
- Do tė merrni njė kafe? - e pyeta.
- Asgjė nuk do tė marr, - tha ai. - E njihnit mirė mė parė shokun Zylo? - shtoi.
- Pak.
- Unė e njoh mirė. Dikur kam pasur mjaft miqėsi. Ai kujton se unė tallem me tė dhe ėshtė larguar, - tha Bakiri.
- Keni qenė edhe mė parė bashkė nė ndonjė punė?
- Kemi qėnė nė njė klasė nė shkollė. Pastaj ai u ngrit nė pėrgjegjėsi. Megjithatė, pėrsėri vazhdoi miqėsia jonė. Edhe tani kemi njėfarė miqėsie.
Heshtėm pėr njė ēast. Nga dritarja frynte njė erė e ngrohtė. Perdja e hollė lėkundej dhe herė pas here mė binte nė fytyrė.
- Endrra e shokut Zylo ėshtė tė emėrohet ambasador nė ndonjė vend tė Evropės, - tha Bakiri.
- E kam dėgjuar, - thashė unė.
Bakiri qeshi.
- Na tha njė ditė se i ishin lutur ta emėronin ambasador nė njė shtet tė huaj, por e kishte refuzuar, sepse nuk i pėlqente jeta monotone, pa njerėz tė njohur, pa vende tė njohura... "jashtė shtetit ėshtė mėrzi pėr njerėzit qė janė mėsuar mes njė shoqėrie tė madhe", - na tha.
Edhe mua m'u qesh. Bakiri e imitonte zėrin e tii me pėrpikmėri tė madhe. Ai u jepte fjalėve intonacionet e shokut Zylo, ai bėnte tė njėjtat gjeste dhe tė njėjtat lėvizje. Ndofta prandaj shoku Zylo ishte ftohur nga Bakiri. Nuk ka gjė mė tė tmerrshme se ta vėsh njeriun nė pozita qesharake. E qeshura e ēarmatos njeriun. Aristofani me tė qeshurat i ēarmatosi perėnditė. Bakiri kishte njė zakon qė kur thoshte ndonjė fjalė me humor, qeshte me zė tė lartė dhe i binte gjunjėve me pėllėmbė, pastaj tė cėmblidhte nė krah pėr tė ta tėrhequr vėmendjen.
- Po nė shtėpi tė tij ke qenė? - pyeti ai dhe mė cėmbidhi nė krah.
- Jo.
-Do tė shkosh e do tė kėnaqesh, - tha Bakiri duke mbyllur njėrin sy.
- Pse?
- Nuk tė tregoj asgjė qė tė mos e humbasėsh kuriozitetin. Vetėm kur tė shkosh mė merr edhe mua, - tha dhe u ngrit.
- Rri! Shpejt ėshtė.
- Po dal, Demkė.
Mbeta vetėm nė tavolinė. Mendja mė shkoi pėrsėri te shėnimet qė duhet tė mbaja nga jeta e shokut Zylo. Por nė ēast m'u thye zemra. Kujtova "Tartarinin nga Taraskona" tė Alfons Dodesė dhe mendova se shėnimet e mia do t'u ngjanin atyre qė ishin shkruar nė atė libėr tė zgjuar. "Njerėzit do tė kujtojnė se unė kam imituar "Tartarinin nga Taraskona", - thashė me vete. Pastaj prapė u qetėsova. "Tartarini nga Taraskona" ėshtė shkruar shumė mė vonė nga "Don Kishoti" i Servantesit dhe "Panairi i kotėsive" i Tekerit, por Dodenė nuk e akuzojnė se ka imituar kėto dy romane tė famshme.
Pas kėtyre mendimeve u ngrita. Kishte kaluar mesi i ditės. Edhe gruaja duhej tė ishte kthyer nga puna, prandaj u nisa dalėngadalė pėr nė shtėpi.
Kur hyra nė dhomė, pashė nė tavolinė njė zarf, mbi tė cilin ishin shkruar: "Shoqes Zenepe".
E hapa dhe nxora qė andej njė letėr tė trashė tė lėmuar. Ishte njė ftesė.
Me ftesėn nė dorė hyra nė kuzhinė. Gruaja po hidhte gjellėn nė pjatė.
- Ftesė pėr nė mbrėmjen solemne? - pyeta.
- Pse ēuditesh? Vetėm ti qė shkruan raporte ke tė drejtė tė shkosh nėpėr mbrėmje solemne? tha ajo me njė buzėqeshje dhelpėrake.
- Ēuditem se si nuk i erdhi njė ftesė e tillė shokut Zylo, -thashė unė...
------------------------------
Nė kėtė fragment shqetėsimi i shokut Zylo ėshtė mė se i drejtė. Ai nė njė farė mėnyre, ėshtė peng i mentalitetit tė vet. Ai i ka mburrur lėvizjet revolucionare, qarkullimin, frymėn e klasės, luftėn kundėr burokracisė. Tani nuk ka kohė tė kthehet prapa. E ka humbur tė drejtėn morale tė thotė se nuk i pėlqen, tė largohet nga Tirana. Njeriu duhet ta pranojė qarkullimin me entuziazėm. Kėtė duhet tė bėjė edhe shoku Zylo. Duke qenė njė personazh i ndėrlikuar, tek i cili rėndon standarti i dyfishtė (njėri pėr vete dhe tjetri pėr tė tjerėt), shokut Zylo nuk i mbetet gjė tjetėr veēse tė shpresojė se nuk mund tė jetė e vėrtetė. Atij i vjen mirė tė mashtrojė dhe veten se mungesa e ftesės ėshtė thjesht njė harresė. Por vuajtja e tij mė e madhe ėshtė ēfarė do tė thotė opinioni. Shoku Zylo ka njė emėr nė shoqėri, por kėtė emėr ai e ka krijuar jo prej ndonjė dhuntie a tradite. Emri i tij ėshtė i lidhur me pozitėn nė karrierė dhe mund tė marrė fund me ndryshimin e kėsaj pozite.
Prandaj fati i tij mbetet deri nė fund i papėrcaktuar: pėr lart apo pėr poshtė. Kėtė nuk di as lexuesi si ta pėrfytyrojė. Shkrimtari, duke mos i dhėnė zgjidhje kėsaj situate, duke mos e pėrcaktuar qendrimin e vet ndaj personazhit tė krijuar, shfaqet me njė liri vetjake mendimi qė ishte e rrallė pėr kohėn.
Njeriu me Top (fragment)
Tregojnė se plaku Mere njėherė kishte vdekur e pastaj ishte ngjallur. Njerėzit betohen se kjo qė rrėfehet nė fshatin Arun, nuk ėshtė pėrrallė, por e vėrtetė si nata. Ai vdiq. Tė afėrmit e tij u mblodhėn, e qanė, e mbėshtollėn me qefin, e vunė nė tabut dhe e morėn pėr ta shpėnė nė varre. Binte dėborė dhe ishte ftohtė. Nė mes tė rrugės qė nga tabuti u dėgjua njė zė.
- Allah belaversėn! Ē'ėshtė ky kiamet e kjo e ftohtė kaq me llahtari! Allah, largoje prej meje Shimbėr Jezit Shimbėrllarin!
Ara qė e mbanin, kur dėgjuan zėrin e tė vdekurit, u llahtarisėn, e lėshuan dhe ia dhanė vrapit. Vetėm xherahu i fshatit Xheladin Durballia qė mbante njė gunė tė madhe, nuk lėvizi vendit.
- O i madhi i mė i madhit, ē'po kurdis me mua shejtan Mulahimi dhe Jeziti?, - thirri plaku Mere dhe u ngrit, duke shqyer qefinin.
Ai rrotulloi sytė nė bardhėsinė e ftohtė dhe vuri re vetėm xherah Xheladin Durballinė me kėmbė tė ngulura nė dėborė.
- O hak i madh! Cili ėshtė ky? Xherah Xheladin Durballia, apo vetė shejtan Mulahimi?
-Jam unė xherah Xheladin Durballia, i biri i Xhevatit dhe i nipi i Abdiresulavziut, - tha xherahu dhe ia hodhi me vrap gunėn nė supe.
Ashtu tė mbėshtjellė mė gunė e shpuri gjer nė shtėpi. E veshi me rrobat qė mbante kur ishte gjallė, i ndezi kandilin dhe e vuri nė dyshek qė tė vinte nė vete. Njerėzit e shtėpisė ishin zhdukur dhe kishin mbetur vetėm pleqtė e plakat, se kujtonin se gjyshi i madh ishte bėrė lugat.
Plakut Mere i shėrbente vetėm Xheladin Durballia. Ai i tregoi edhe pėr ata qė kishin ardhur nė shtėpi pėr ngushėllim, edhe pėr ata qė nuk e kishin ngushėlluar.
- Demek filani e filani nuk mė dashkan! - e ngriti kokėn nga jastėku plaku Mere.
- Ashtu del, - tha xherah Xheladin Durballia.
- Kush u gėzua me vdekjen time? - pyeti plaku Mere.
- Filani e filani, - tha xherah Xheladin Durballia.
- O hak i madh! T'i bėsh hi, e t'i heqėsh zvarė, e t'i shposh nė fytyrė e t'u lėsh vrima atyre qė s'mė duan! O hak i madh! - mallkoi plaku Mere.
Kėshtu tregojnė e kėto nuk janė pėrralla, po tė vėrteta si netėt.
Gjithė fshati Arun, e gjithė kazaja ē'merr mali i Kokallės e ē'zė lumi Krak u habitėn me kėtė ngjarje tė padėgjuar ndonjėherė dhe thamė se tani do t'i vinte fundi botės. Pastaj njerėzit mėsuan, se plaku Mere jetonte me kandil tė ndezur dhe pohuan se edhe fundi i botės nuk qenkėsh gjė! Prandaj ngritėn edhe njė kėngė qė nuk dlhet se kush e ka kėnduar i pari. Kėnga thotė:
Ty, mor plaku Mere,
nė tabut tė vunė,
tė xhumanė e zezė
nė varre tė shpunė.
Po ti seē u ngrite,
thirre nga tabuti,
gjilpėra-gjilpėra
ē'na u bė vuxhuti.
Nė tabut tė lanė,
kėmbėt dhč s'u zunė,
Xheladin xherahu,
tė futi nė gunė.
Xheladin Xherahu,
mė t'u thaftė dora,
s'e le plakun Mere
ta hante dėbora.
Xherah Xheladini,
Xheladin xherahu,
S'e solle lugatin,
mė t'u thaftė krahu!
----------------------------
"Dynjaja u prish! O hak i madh, ē'pret?!"
Kjo ėshtė thirrja e dėshpėruar e plakut Mere, njė prej figurave mė tė ēuditshme tė prozės sė Dritėro Agollit. Nė njė anė ky personazh ngjan me njė gjysh teqeje bektashiane, autoriteti i tė cilit nuk mund tė vihet nė dyshim nga ata qė janė nė njė hierarki tjetėr (baba, dervish, muhyp). Nga ana tjetėr, pikėrisht ky "gjysh", duket sikur flet me dhimbjen e Shekspirit: "Kjo botė u ēthur! O prapėsi, o dreq! Qė unė paskam lindur tė tė ndreq!"
Nė tė vėrtetė nuk ėshtė shthurur dynjaja, por ėshtė prishur njė rend tradicional i gjėrave. Plaku Mere dhe rendi i tij nuk pėrfillen mė. Nė kėtė situatė ka diēka universale. Morali i njė brezi shpesh vjen nė kundėrthėnie me moralin e brezit pasardhės. Thuhet se nė njė mbishkrim tė gjetur nė njė papirus shumė tė lashtė gjendet ankimi: "Ah, ky brezi i ri!" Ndėrrimi i moralit ndodh jo vetėm nga brezi nė brez, por edhe nga epoka nė epokė. Kjo shpesh shoqėrohet me dhimbje dhe trondizje tė mėdha. Plaku Mere nuk mund tė jetė mė njė patriark absolut i familjes sė madhe katėrbrezash tė Fizėve, sepse rinia mendon ndryshe. Lėkundja e autoritetit tė tij nė familje, nė njė farė mėnyre, pėrbėn shkelje nė njė tabu. Kjo ndodhi rėndom nė Luftėn Antifashiste, e cila krijoi njė moral tė ri tė punėve.
Arka e Djallit (fragment)
Anthulla, pasi dėgjoi njė pėrmbledhje tė shkurtėr tė pėrshkrimit tė udhėtimit nėpėr Greqi dhe pjesėrisht nė Turqi, filloi tė lexojė me vete.
-Jo, lexo me zė! - urdhėroi Sherif Abeceja dhe u ul larg saj, nė njė karrige nė rrėzė tė verandės.
"Hyrja e Cute Babules nė vallen e dervishėve mevlevinj, o Hyskė, bėri njė jehonė aq tė madhe nė mes tė shkencėtarėve, sa me fjalėn qė na ka dhėnė natyra e gjuhės nuk mund tė tregohet. Por kjo jehonė vetėm fillimin e kishte nė gjirin e shkencėtarėve. Tė nesėrmen u bė ortek, qė vėrshoi me uturimė nė mbarė Konian. Po tė pasnesėrmen? Tė pasnesėrmen u bė uragan, qė u soll dhe u mbėshtoll, u vėrvit dhe u rrotullua anembanė Turqisė. Si i thonė nė kėngė?
Kėtu duhet thėnė: "Hajde Cute Kapedani"! Ti e di mirė, o Hyskė, se dikur, nė kohėt e shkuara namin ta hapte kėnga! Po tė hyje nė kėngė, edhe sikur tė mos ishe shumė trim, apo shumė i zgjuar, fama rritej, pasi emri qė kalonte gojė mė gojė dhe ēdo kėngėtar shtonte nga njė fjalė e nga njė epitet. Kurse sot famėn ta hapin mjete tė tjera: gazetat, revistat, librat, radioja, televizioni, filmi, telefoni, telegrami, kompjuteri... Edhe fama e Cute Babules vėrtet e zuri fillin nė gjirin e shkencėtarėve, por pastaj ē'ndodhi se!... Tė pasnesėrmen gazeta mė e shquar e Konias "Bytyn dynja" botoi njė artikull tė shoqėruar me tri fotografi: njėra qė paraqiste Cute Babulen duke u nisur drejt valles, tjetra nė valle dhe e treta nė pėrqafim me dervishėt nė mbyllje tė manifestimit. Nė artikullin e "Bytyn dynjasė" gazetarė qė mund tė krahasohet me "Le Monde" tė Francės, se "dynja", ashtu si "monde", do tė thotė "botė", shkruhej: "E mahnitshme! E paimagjinueshme!" Nė vallen e dervishėve nė Sema mė e njohur nga gjithė bota, qė u dha nga mevlevinjtė pėr nder tė shkencėtarėve, hyri papritur dijetari marksist shqiptar, studiuesi i kulturave popullore, Maksut Babulja, qė zakonisht i thėrrasin Cute, dhe me mjeshtėri, ndoshta mė tė pėrsosur se tė dervishėve dhe me njohuri fetaro-filozofike mbase mė tė mėdha se semazeni, udhėheqėsi i Sema-sė, kėrceu e luajti deri nė mbyllje tė ceremonisė, dhe nė fund i pėrqafoi me radhė tė gjithė valltarėt e shenjtė nėn breshėrinė e duartrokitjeve tė njerėzve tė shkencės. Njė fenomen i tillė, qė tė hynte nė vallen e dervishėve njė i jashtėm, qoftė turk e qoftė kaur, ka 722 vjet qė nuk ėshtė pėrsėritur, qė kur ishte gjallė hazreti Mevlana Muhamed Xhelaledin Rumiu. Kur jetonte hazreti, nė njė ceremoni dervishėsh, u fut papritur mes valles njė sarhosh dhe filloi tė kėrcejė. Nė kėrcim e sipėr i shtynte me bėrryl dervishėt, duke ua penguar rrotullimin! Atėherė semazeni e shau sarhoshin dhe iu ankua hazretit Mevlana: "Ky ėshtė i pirė dhe duhet ta pėrzemė nga vallja!" Dhe hazreti Mevlana Muhamed Xhelaledin Rumiu iu pėrgjigj: "Ai ka pirė hyjninė, ju po silleni me tė si me njė pijanec". Kjo frazė qė ka mbetur si ese, nė frėngjisht shprehet: "Lui, il a bu divin, vous agissez en ivrogne!". Edhe pėr Cute Babulen kur hyri nė vallen e dervishėve, disa thanė se gjoja ishte i pirė dhe kėrkuan tė zbohej nga andej. Dhe kėta qė e thanė, fatkeqėsisht, ishin turq dhe francezė. Po tė jetonte Mevlania, do t'u pėrgjigjej: "ju silleni me tė si me tė pirė!" ose "Vous vous agissez ivrogne!"
"Habia jonė, vazhdonte artikulli, pėr hyrjen e marksist-leninistit Cute Babulja nė vallen e dervishėve, ėshtė gjetiu... Njė shkencėtar shqiptar, qė jeton nė kėshtjellėn mė tė fortifikuar tė marksizmit, del nga andej dhe rrėzon muret dhe vallėzon, duke u sjellur rrotull vetes dhe rreth dervishėve. Dhe jo vetėm kaq! Ai nė fund tė valles puthet me dervishėt! Ėshtė me tė vėrtetė paradossale, kur dihet se nė Vendin e Shqiponjave, qė janė nė fakt shqiponja me krahė tė lidhura, ndalohet feja dhe institucionet e saj, ndalohen dhe dėnohen ata qė takohen me hoxhallarė, dervishė, baballarė, shehlerė, priftėrinj, murgjėr e murgesha. Kurse shqiptari marksist-leninist-stalinist, Maksut Babulja, i mbiquajturi Cute, qė ndodhet kėto ditė midis nesh nė Turqi dhe qė po na sjell njė gėzim tė mahnitshėm, me veprimin e tij human, shprehu haptazi nostalgjinė dhe dashurinė pėr mevlevinjtė nė veēanti dhe, nė pėrgjithėsi, pėr islamizmin, tė cilit i takon e ardhmja. Mos vallė kjo ėshtė njė shenjė qė nė Shqipėrinė tonė mike, po ndryshojnė gjėrat? Apo Cute Babulja kėtė gjest fisnik e bėri pėr hir tė forcimit tė miqėsisė tradizionale shqiptaro-turke pa pyetur autoritetet shqiptare? Nuk e besojmė qė kjo tė jetė njė shaka, megjithėse, sa dimė, Cute Babulja ėshtė njė shakaxhi, qė i kalon kufinjtė e Vendit tė Shqiponjave. Dhe madje temėn e kumtesės, qė do tė mbajė sot nė Konferencėn, nė ora 10.00, e ka: "Folklori shqiptar dhe Nastradini". Dihet se qendra e Nastradinit, pas zbimit tė tij nga Buharaja, u bė qyteti ynė i lashtė Konia. Mund tė bėhet edhe njė supozim tjetėr, Cute Babulja, si materialist, duke hyrė nė valle, shpreh lėvizjen universale, lėvizjen e molekulave, atomeve, protoneve dhe neutroneve. Njė dervish qė rrotullohet rreth vetes dhe rreth tė tjerėve, simbolizon lėvizjen e atomit. Marksistė-leninistėt lėvizjen e quajnė si njė nga format mė tė rėndėsishme tė materies. Mos vallė Cute Babulja nga gjithė vallja ka marrė vetėm thelbin, lėvlzjen, qė atij i intereson? Edhe ky mund tė jetė njė arsyetim... E mahnitshme dhe fantastike! "Me kėtė thirrje mbyllej artikulli".
-----------------------------------
Njė nga vlerat mė tė rėndėsishme tė romanit "Arka e djallit" ėshtė qėndrimi i autorit ndaj botės kulturore tė Orientit. Kjo ėshtė njė pėrpjekje pėr tė zbuluar disa tė vėrteta tė thjeshta, qė kanė tė bėjnė me kuptimin e universit njerėzor nė tėrėsinė dhe ekuilibret e tij. Dritėro Agolli, pėrmes "Arkės sė djallit", e dėshmon veten si njė njohės tė shkėlqyer tė kulturave tradizionale tė popujve tė Lindjes, tė letėrsisė sė tyre tė mirėnjohur, tė riteve dhe zakoneve tė jetesės,tė ngjashmėrive dhe ndryshimeve kulturore me ato tė popullit tė tij. Nė mėnyrė figurative, pėr lehtėsi tė krijimit tė simetrisė sė mendimit, autori ka marrė gazetėn turke "Bytyn dynja", tė cilėn e krahason me "Le Monde", tė dyja me kuptimin "bota". Ndėrmjet Parisit tė gazetės "Le Monde" dhe Stambollit tė "Bytyn dynjasė" gjendet vendi i vogėl i autorit, i cili, i ngatėrruar nė hallet e tij, nuk ngurron t'ia bėjė me sy Perėndimit, pa e ditur se ē'ka nė anėn tjetėr tė botės. Shkrimtari ėshtė i kujdesshėm nė zgjedhjen e emėrtimeve, me qėllim qė tė ndikojė tek lexuesi pėr tė forcuar bindjen se qytetėrimi perėndimor dhe ai lindor janė dy pamje tė sė njėjtės kulturė njerėzore. Konia, vendbanim antik i qytetėrimit helen (nga gr. "Ikonia"), vendi ku zhvillohet festivali ndėrkombėtar i valleve dhe i riteve tė Sema-sė bektashiane, dhe jepen ēmime tė nderuar pėr fituesit, tė kujton qysh nė emėr Kanėn, ku konkurrojnė artistėt e kinematografisė botėrore. Vallja e Sema-sė, ku hyn tė luajė edhe njėri nga personazhet e romanit, paraqitet si njė kryevlerė mė vete, qė pėr shekuj ka magjepsur breza njerėzorė.
Qėllimi i shkrimtarit pėr tė ndikuar nė opinionet letrare pėr njė ekuilibėr tė vėrtetė vlerash shihet jo vetėm nė admirimin e vlerave kulturore lindore, nė adhurimin e figurave tė ndritura tė kėtyre kulturave, si Xhelal-ed-din Ruumi, por dhe nė formėn stilistikore si e ndėrton frazėn. Ja njė paragraf tipik, ku, edhe pėrmes stilit ndikohet pėr tė pėrfytyruar botėn si njė tė tėrė:
"Njė fenomen i tillė, qė tė hynte nė vallen e dervishėve njė i jashtėm, qoftė turk e qoftė kaur, ka 722 vjet qė nuk ėshtė pėrsėritur, qė kur ishte gjallė hazreti Mevlana Muhamed Xhelaledin Rumiu. Kur jetonte hazreti, nė njė ceremoni dervishėsh, u fut papritur mes valles njė sarhosh dhe filloi tė kėrcejė. Nė kėrcim e sipėr i shtynte me bėrryl dervishėt, duke ua penguar rrotullimin. Atėherė semazeni e shau sarhoshin dhe iu ankua hazretit Mevlana: "Ky ėshtė i pirė dhe duhet ta pėrzėmė nga vallja!". Dhe hazreti Mevlana Muhamed Xhelaledin Rumiu iu pėrgjigj: "Ai ka pirė hyjninė, ju po silieni me tė si me njė pijanec!"
Poemė pėr Babanė e pėr Veten (kėnga e parė)
Im atė tokėn shumė e donte
Siē donte nėnė e grua
Pėr tokėn lodhej dhe rėkonte
Dhe djersėn derdhte krua
Kur plis me plis hidhte hapin
I kishte hapi hije
Dhe zogjtė e malit udhė i hapnin
Me fjalė hirėsie
Kur grushtin mbushte plot me farė,
Mahnitej kush e shihte,
Dhe era ndalte frymėn nė arė,
Qė qejfin mos ja prishte
Nė kėmbė si nė katėr kleēka
Nė gur ngrinte hardhucka
Pėrgjonte lart nė shelg rebecka
Me thonjtė me majucka.
Me sqep lejleku bėnte harqe
Rreth rruzullit tė diellit
Dhe dukej sikur ndillte paqe
nėn kaltėrsinė e qiellit
Po ati im mbi plisa ecte
Me shpirt tė madhėrishėm
Dhe tokės shpirt me shpirt i jepte
Nga shpirti i ēuditshėm
kur pranė mollės ulej qetė
tė hante bukė e gjizė
Nuk fėshfėrinin gjethe e fletė
Nuk pipėtinte drizė
Me tokėn rrinte ditė e natė
Nė vapė, erė e mjegull
Ndaj nga pasardhėsit im atė
Kėrkonte djersė e rregull
Nuk kish syze dijetari
Dhe rafte me defterė,
Po udhė i hapte shkencėtari
Me nam tė madh e vlerė
Ky shkencėtar qė njihte dhenė
Nė fusha pas mė mori;
''mėsoje biro abecenė
nė brazdat qė le plori
Mėsoje biro abecenė
E gjithė abeceve
Atje ku plisat shpinėn ngrenė
Pas plugut e pas qeve....''
Pa dale mirė nga pelena
Mė dha nė dorė hostenė
Dhe shfryu si era nė bedena;
''Tani pėrmbyse dhenė
Pėrmbys dhenė, dheu s'ankohet
Kur plori ia kruan shpinėn,
Po qesh, lot valle dhe gėzohet
Dhe gazi ēmend luginėn.
Dhe tė harbuar marrin vrapin
Kėrcejtė radhė-radhė
Dhe sythat sytė e vegjėl hapin
Pėr ditėzėn e bardhė"...
Njė ditė i lodhur, i menduar,
I thashė me ngadalė:
"Pėrse kaq shpejt m'i ke mėsuar
Kaq punė e brengė e halle?"
Ai nga buzet llullėn hoqi
E foli dy-tri fjalė:
"Qė mos ta hajė qeni shkopin.
Pėllumbi im, o djalė!"
Pastaj u ngrit tė pėrkėdhelte
Balashin dhe Kazilin,
Qė nxirrnin gjuhėn si lepjet
Dhe shelgjet i lėpinin.
Ata i bindeshin tim eti,
Siē binden dy fėmijė,
Me ta e lidhte fort njė jetė
Me qindra mijėra fije...
Dhe nuk ia prishnin qejfin kurrė
nė vapė, erė, e mjegull,
lėronin, mbillnin, mbanin grurė;
Im atė donte rregull...
Pastaj babai nė plis mbėshtetur
Kėndonte fill i vetėm,
Sikur pėrpiqej pėr ta gjetur
nė kėngė tė vėrtetėn:
"Qė nga maja e malit
Ta shtira dylbinė,
Pas dritės sė llambės
Ta pashė stolinė.
Nė gjysmėn e ballit
Tė derdhej shamia,
M'u nė dorėn time
Seē mė ngriu dylbia.
Me erėn e malit
Desha tė tė vinja,
Sarhosh seē mė bėre,
Mbeta nėpėr brinja.
Qetė m'i zu zekthi,
Kali malet mori,
Majė grurit mbata,
Ē'tė bėj unė i gjori!...
Qė nga majė e malit
Ta shtira dylbinė,
Them tė vij pas teje,
Them ta shes shtėpinė..."
Poemė pėr Babanė e pėr Veten (kėnga e dytė)
O brezi im u vrenjte herėt
Nė rrugėn e mjerrimit;
Ti pe tė parėn ditė tė errėt,
Tė parėn tė pushimit
Ti s'e mėsove Shtatė Prillin
Nė libėr e gazetė,
Ti Shtatė Prillin me qefinin
E pe, e ndjeve vetė!

Babai me botėn zemėrohej
Dhe bėhej pikė e vrer,
Dhe arave ngaherė ankohej,
Dhe thoshte: "Duam nder!"
Ka qenė i ri, ka qenė i zgjuar,
Me supe tė medhenj
Dhe mund tė ngrinte me dy duar
Dy dema, dy shkėmbinj.
Kėto dy duar unė i pashė
Tek hiqnin me rrėmbim njė dėrrasė
Njė tra, njė hu, njė gur...
Atje babai e mbante fshehur
Njė pushkė me fishekė,
Qė trashėgim i pati mbetur
Nga gjyshi im i shkretė.
E nxorri pushkėn dhe e ngriti
Me sy tė pėrlotur:
"O plaku im, tė ndrittė shpirti,
Na le njė gjė tė ēmuar!"
Pastaj i vrenjtur si oxhaku
M'u kthye ballėlartė:
"Eh, ky dyfek qė na la plaku,
Kėrkon njė dorė tė artė!
Tani me mua eja djalė,
Tė dalim nė fushim,
T'ia fshijmė tytėn rrath-rrathė,
Se ndryshku na e grin
E grin i shkreti si veremi
Dhe pushka mbetet shterpė,
Fishekė pak nė vezme kemi,
Se pula s'pjell fishekė
Ndaj pushkėn, biro, ta gatitim,
T'ia njohim degė e rrėnjė
Nga tyta plumbin kur ta nisim,
Tė shkojė drejt nė shenjė.
Babait njė ditė i thashė prapė
Te kumbulla me fletė:
-Kjo pushkė e shkretė ē'do mė japė,
Ē'do bėj me tė nė jetė?
I ngriti sytė lart nė pllajė
Dhe na tha tė njėjtat fjalė:
-Qė qeni shkopin mos ta hajė,
Pėllumbi im o djalė!
Ka qenėr plot kjo zuskė botė,
Kjo botė e turbullt shumė,
Nė zheg na vijnė e nė tė ftohtė
Dhe kurrė s'kanė gjumė...''
Pastaj pas kumbullės mbėshtetur
Kėndoi ngadalė i vetėm,
Sikur mundohej pėr ta gjetur
nė kėngė tė vėrtetėn
''Lumi vjen i turbullt,
malet borė kanė,
Dale, pusht i Shagut,
Tė ta shoh fustanė!
Po thėrret tellalli:
E kujt ėshtė kjo pallė!
Devolliu i vogėl
Tri pėllėmbė djalė!
Devolliu i vogėl,
Takijen mėnjanė,
Nė hendek me baltė
Hodhi kajmekamnė.
Dale pusht i Shagut,
Tė ta shoh fustanė!...''
Poemė pėr Babanė e pėr Veten (kėnga e tretė)
S'e thur poemėn aq tė gjatė,
Me vargje si litarė,
Se kushedi e gris im atė
Dhe dredh me tė cigare.
Nga kjo poemė e nisa rrugėn
E vargjeve rinore,
Nė rrokje e rima treta jugėn
Dhe erėn me dėborė...
Do bėj poema mė tė mira.
Po ti nė mend do vish,
O moj e para mė e vėshtira,
E thurur mes lajthish
Dhe do mė thuash buzėplasur:
-S'mė vure shumė fletė! -
Ahere ati im i dashur
Nė varr do tė jetė!
S'do futesh fare nė botimet
E vargjeve tė zgjedhur
Do mbetesh vetėm nė kujtimet
E kaltėr, e pazverdhur.
Po mund tė ndodhė ndonjėherė,
Qeflinjtė e poezisė
Ty tė tė vėnė nė defterė
Si fakt tė historisė:
"Dhe fshati ynė nxjerr poetė,
Siē nxorri trima shumė.
Vrapojnė vargjet me rėketė
Dhe piqen nė njė lumė,,...
Po ti, poemė, moj naive,
E thurur arė mė arė,
Do sjellėsh erėn e lajthive,
Si dashurinė e parė
Dhe thellė rreshtave tė tua
Ku zemra ime mbeti,
Do dal'e do mė zgjojė mua
Ēibuku i tim eti...
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 20:10   #3
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,470
Thanks: 741
Thanked 1,004 Times in 596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Driton Agoli

Poezi te Dritero Agollit.


Ketu s'do jem


Ketu s'do jem do jem larguar
Ne toke I tretur si te tjeret
Ne kafenene e preferuar
Nuk do me shohin kamarieret

Dhe neper udhet ku kam ecur
S'do ndihet kolla ime e thate
Mbi varrin tim do te rrije I heshtur
Nje qipariz si murg I ngrate

Ti do trishtohesh atehere
Se s'do me kesh ne dhome te gjalle
Dhe kur ne xham te fryje ere
Do qash me eren dalengadale

Por kur te jesh merzitur shume
Ne raft te librave kerkome
Aty do jem I fshehur une
Ne ndonje fjale a ndonje shkronje

Mjafton qe librin pak ta heqesh
Dhe un do te zbres do t'vi prane teje
Ti si dikur me mall do qeshesh
Si nje blerim pas nje rekeje.
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 20:11   #4
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,470
Thanks: 741
Thanked 1,004 Times in 596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Driton Agoli

I Perndjekuri I Dashurise

Une jam i burgosuri yt
Rroj me prangat qe ti me ke vene
Po cudi as qelia s'me mbyt
Dhe s'me mbyt as dritarja e zeze
Kur ti prangat m'i hodhe ne mish
Une i putha duart e tua
Eshte rast i pashembullt ta dish
Qe xhelatin ta puth a ta dua
I perndjekuri yt erotik
I perndjekur te mbetet gjithmone
Erotim i mire a i lig
Hidhmi duart ne fyt, torturome
Ky burgim sa do zgjase s'e di
I perjetshem do kisha deshire
Vec ti eja me shih ne qeli
Te perndjekurit tend i vjen mire.

Dritero Agolli...
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 20:13   #5
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,470
Thanks: 741
Thanked 1,004 Times in 596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Driton Agoli

Mos ma kujto


E shkuara ka caste dhe ore te hidhura, mos ma kujto
per shembull, me pe me duar te lidhura, mos ma kujto!

Per shembull me pe ne rruge te pire, mos ma kujto,
Te pire e te humbur, te share e te grire, mos ma kujto!

Per shembull me rrahen dy-tre vagabonde, mos ma kujto,
Tek shihja nje grerez tek rrinte mbi gonxhe, mos ma kujto!

Per shembull pesova diku nje disfate, mos ma kujto,
Dhe gjumi s'me zinte me dite e me nate, mos ma kujto!

Per shembull me pe duke ecur e qare, mos ma kujto,
Mbeshtetur pas murit me zemer te vrare, mos ma kujto!

Per shembull me pe duke ngrene e genjyer, mos ma kujto,
Te prishur, te shturur, te rene e te thyer, mos ma kujto!

Per shembull ne shtrat s'u bera per burre, mos ma kujto,
I turpshem i drodha si qengj nen lekure, mos ma kujto!

E shkuara ka ore dhe caste te hidhura, mos ma kujto,
Ka drojtje dhe heshtje kur lipsen te thirrura, mos ma kujto!
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 20:14   #6
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,470
Thanks: 741
Thanked 1,004 Times in 596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Driton Agoli

Nje mendim vetetimthi


I humba te gjitha, po lypes s'u ktheva,
S'ia zgjata doren askujt dhe veten e mbajta.
C'u bene vajzat me te bukura Drita, Maria dhe Eva?
Atyre doren me gaz mund t'ua mbaja.

Po te gjitha ato u plaken si une
Dhe bukurine e dikurshme s'e kane,
Megjithate drejt tyre synoj nganjehere me shume
Sesa drejt guhakerve me qyrk e fame.

I humba te gjitha, me mbeten vetem kujtimet dhe kockat,
Me mbeti lekura dhe bebja e syrit tok me shkendijat.
Tani perballe shtepise sime kendojne bretkosat,
Gezohem se jane te gjitha te mijat
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 20:21   #7
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,470
Thanks: 741
Thanked 1,004 Times in 596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Pelegrini


Une jam prej kohesh pelegrin
udhetar ne vendin e shpreses se thyer
jam ndare pa dashur nga karvani im
mes shtigjeve nga vapa e shirat gryer.


Kerkoj karvanin tim ne rene e shpat
karvanin qe e ka ndruar drejtimin me kohe
ndaj ne udhe jam krejt i humbur,jam fillikat
me shami te grisur lidhur ne koke.


Per uje buza ime u dogj u be zhur
dhe syte me shpojne nga shterja e lotit
me duhet te arij karvanin e tretur qekure
capitur mes vapes,mes shiut e te ftohtit.


Une jam prej kohesh pelegrin
shtegtar i karvanit te humbur
dhe bart ne kuriz nje premtim
te dhene gjysherve te mundur.
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 20:33   #8
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,323 Times in 1,534 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 353
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Nė romanin Njeriu me top (1975) Dritėro Agolli zbuloi njė marrėdhėnie tjetėr, krejt tė ndryshme nga ajo e "Gjeneralit tė ushtrisė sė vdekur" tė Kadaresė, sa i takon raportit tė njeriut shqiptar me armėn. Zot e rob i pushkės, i magjepsur dhe i marrosur prej saj, ky njeri bėn ēudira e marrėzira nga mė tė pabesueshmet. Ky njeri ėshtė i denjė tė thėrrasė me dėshpėrim njėsoj si Hamleti: "Dynjaja u prish! O hak i madh, ē'pret?!", ndonėse mund tė mos e ketė dėgjuar kurrė emrin e Shekspirit. Edhe nė kėtė roman shfaqen gjurmė tė babait patriark nė organizimin e bashkėsive bektashiane shqiptare.

......Pa koment
__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2011, 14:14   #9
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,470
Thanks: 741
Thanked 1,004 Times in 596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Kur njė mėngjes


Do te jete mengjes e une do te vi patjeter.
Mbi xhaketen time do te kene rene petale
Nga lulet e kumbulles se vjeter,
Nga lulet e thanes se tharet.

Ahere ti s'do te jesh zgjuar akoma.
Une do te them emrin tend ne xhame
Dhe do te vershellej te dashuren kengen tone:
"Ti cele heret, moj bajame!"

Do vershellej ngadale-ngadale
E s'do prish gjumin tend te bukur.
Do bien mbi mua petale
E do ulet ne sup nje flutur...

E, kur syte te hapesh, do te shohesh
Romantikun e perjetshem ne xhame
Dhe kengen e dashur do njohesh:
"Ti cele heret, moj bajame!"
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2011, 14:16   #10
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,470
Thanks: 741
Thanked 1,004 Times in 596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Enderr e prere


Mos vdis, se pas shirave aren e mbushi bari,
Ka rene ne ullishte mize e ullirit.
Hardhia duhet sperkatur shpejt me gurkali
Dhe ende s'ka dale nga plisi kercelli i misrit

Ne enderronim te benim nje anije,
Kurkush s'e mendonte me c'dru do ta ngrinim,
Kishim ndermend ta ndertonim me dege hardhie
Dhe vela ti vinim.

Bodrumet e saj t'i mbushnim me poce me vere
Dhe te lundronim ne ishujt e Havajes;
Ta pinim veren me vajzat e ishujve ne Belvedere,
Zezaku te bente fresk me fleten e palmes.

Mos vdis se kalit i ra ne vrapim nje patkua
Dhe nisi ta ngreje nga dhimbja kemben e pare;
Kerkojme patkonj e s'na jep njeri hua,
S'e gjejme as nallbanin e marre.

Ne enderronim te shkonim ne hipodrome,
ne vende te lumtura ku munden me kuaj,
Tani dhe kali calon e s'na ha as barin e njome;
me sy si gota na sheh si te huaj...

Mos vdis, se dielli ne oborr e ka shtruar sofren e madhe
Dhe presim te vijne vajzat te gjitha,
Te gjitha ato qe ti u thoshje "sorkadheve",
Kur grisnin fustanet ne driza.

Mos vdis ne dhomen e heshtur i shtrire
Eshte turp kaq shpejt te rrish e te vdesesh!
Ne enderronim nje vdekje me te mire:
Duke vdekur, fytyrat tona ti shihnim ne piken e veses.

Dritero Agolli
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2011, 14:18   #11
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,470
Thanks: 741
Thanked 1,004 Times in 596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Kesaj nate me hene te vjeshtes

Kesaj nate me hene te vjeshtes
Dola fushes te bredh kuturu.
Rete shtohen me vrap pa reshtur,
Hena duket aty-ketu.

Porsi vete mendimet e mia
Po me shtyhen nder mend me shpesh
dhe pas tyre gjithnje gjendesh ti
si kjo hene qe duket mes resh.

Hena shpejt do te zhduket dhe netet
do te mbeten pa te, kurse ti
ne enderrimet e mia pa jete
perendim s'do te kesh kurrsesi.
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2012, 12:04   #12
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 59 Times in 55 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Dritėro Agolli - poezi

DRITĖRO AGOLLI I FTUAR TE “GAZETA E ATHINĖS”Dritėro Agolli lindi nė Menkulas tė Devollit. Pasi mori mėsimet e para nė vendlindje, vazhdoi gjģmnazin e Gjirokastrės, njė shkollė me mjaft traditė. Studimet e larta pėr letėrsi i mbaroi nė Petėrburg. Ka punuar shumė kohė gazetar nė gazetėn e pėrditshme "Zėri i popullit", dhe pėr shumė vjet ka qenė Kryetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė. Pėr tridhjetė vjet me radhėDritėro Agolli u zgjodh deputet. Krijimtaria e tij letrare ėshtė mjaft e pasur nė gjini e lloje tė ndryshme: poezi, poema, tregime, novela, romane, drama, skenarė filmash etj. Ėshtė fitues i disa ēmimeve dhe i nderimeve tė tjera. Disa prej veprave mė tė rėndėsishme tė tij janė pėrkthyer nė Perėndim e nė Lindje. Dritėro Agolli hyri qė nė fillim nė letėrsinė shqiptare (vitet'60) si njė protagonist i saj, duke i ndryshuar pėrmasėn e sė ardhmes. Nė veprėn e Agollit e pa veten si protagonist bujku dhe bariu, fshatari dhe studenti, malėsori dhe fusharaku. Agolli u bė poeti i tokės dhe i dashurisė pėr tė, shkrimtari i filozofisė dhe i dhimbjes njerėzore. Vepra letrare e Dritėro Agollit krijoi traditėn e re tė letėrsisė shqiptare. Ajo na bėn tė ndihemi me dinjitet pėrballė botės sė madhe. Shkrimtar i madh i njė "gjuhe tė vogėl", ai ėshtė po aq i dashur prej lexuesve bashkėkombas, sa dhe nė metropolet e kulturės botėrore. Dritėro Agolli dhe brezi i tij letrar (vitet '60) nuk u paraqitėn me ndonjė poetikė tė re, sido qė u diskutua mjaft edhe pėr rimėn dhe ritmin, pėr vargun e lirė dhe vargun e rregullt, pėr "rreptėsinė" e poezisė. Mė shumė pėrvoja e tij krijuese, se traktatet teorike, bėri qė tė ndryshohej rrėnjėsisht tradita e vjershėrimit shqip. Dritėro Agolli u shfaq nė letėrsi si njė autor me kėrkesa tė larta pėr poezinė. Ai synoi njė poezi mė tė pėrveēme, me mė shumė individualitet. Agolli krijoi poezinė e "un-it", pėrkundėr poezisė sė "ne-ve", qė shkruhej "pėr tė bashkuar masat".
Agolli krijoi njė model tė ri vjershėrimi nė problematikė dhe nė mjeshtėrinė letrare, gėrshetoi natyrshėm vlerat tradizionale tė poezisė me mėnyra tė reja tė shprehjes poetike. Thjeshtėsia e komunikimit, mesazhet universale dhe shprehja e hapur e ndjeshmėrisė janė shtyllat e forta ku mbėshtetet poezia e tij.
Nė prozėn e tij Agolli solli risi jo vetėm nė strukturėn narrative, por dhe nė galerinė e personazheve tė veta. Ata janė sa tė ēuditshėm aq dhe tė zakonshėm, sa tragjikė aq edhe komikė, sa tė thjeshtė aq edhe madhėshtorė. Frazeologjia e pasur popullore dhe filosofia jetėsore e bėjnė pėrgjithėsisht tėrė veprėn letrare tė Agollit sot pėr sot ndėr mė tė lexuarėn.

Pėrgatiti pėr botim Hiqmet Meēaj

Dialog me Bejte nė Arė

O moj vajza lule
qė vilni fasule
vilni,vilni,vilni
vilni por mos vidhni

Jemi vajza lule
dhe vjelim fasule
vjelim,vjelim,vjelim
ka edhe qė s'vjedhin

O moj vajza bejka
qė vilni piperka
vilvi,vilni,vilni
vilni por mos vidhni

jemi vajza bejka
duhemi si shqerka
vjelim dhe nuk vjedhim
piperkat na djegin.

Ėndėrra tė Turpshme

Njeriu sheh ėndrra tė tmerrshme nė gjumė,
Po sheh dhe ėndrra tė turpshme vetmuar nė dhomė,
Tė tmerrshmet durohen mė shumė
Tė turpshmet vėrtet tė tmerrojnė.

Dhe zgjohesh sikur po mbytesh nė lumė,
Nė lumė tė ndytė me gjėra gjirizi e blozė,
Ky turp ka qenė veē turpi i njė ėndrre nė gjumė,
Megjithatė ta fshish nga ndėrgjegja s'ke forcė.
Tė mbetet njė shenjėz turpi, njė gjumė.

Ftohja

U ftoha nga shumė gjėra
Disa i harrova e disa i lashė
Disa i humba si njė unazė
Nė ēezme a govatė

Vėrtetė e humba tė ritė
Por zemėr marr kur ende i dua gratė
Sikur tė ftohem prej tyre njė ditė
Thoni pėr mua: ndjesė pastė!...

Letrat

Kur dashuroheshim nė kohėn tonė,
Kur tretesha dhe digjesha pėr ty,
Nga njeri-tjetri letrat vinin vonė,
Kalonte dhe njė muaj apo dy.

Po ndofta dashuria mbahej gjallė,
Se zjarrin mbanin letrat nė udhėtim
Me bicikletė a mushkė apo me kalė
Nė vapė e shi, dėborė dhe thellim.

Kur dashuroheshim nė kohėn tonė
Me zor na vinin letrat fshat-qytet
Nuk kishim nėpėr dhoma telefonė
Dhe nė ėndėrr s'kishte faks dhe internet.

Megjithatė mė mirė qė nuk kishte
As telefon as internet, as faks,
Se fjalė e nisur shpejt dhe mund ta vriste
Njė dashuri tė vjetėr pėr njė ēast.

Mė Mirė tė Kujtosh tė Bukurėn

Tė mori malli pėr mua njė ditė nė paqe?
Ah, lėre mallin e varfėr tė qetė!
Tė vjen nė mend nė qytet ajo kafč
Ku hynin artistė e poetė.

Ti kishe kėmbė tė bukura shumė
Nga kėmbėt e tua poetėt lajthitnin
S'do mend qė lajthitja dhe unė
Si gjithė ata qė tė pritnin

Vėrtet tė mori malli pėr mua
Mos eja!....Lėre mallin tė fjetur
Tani unė u plaka dhe kafet e vjetėra s'i dua mė
Pastaj as e di se nga kėmbėt e tua ē'ka mbetur...

Shiu i Marrė

Dikur na bridhte qiejve njė shi,
Qė veē poetėt ēmendte po t'i lagte.
Dhe ra ky shi pa pritur mbi njerėzi,
Poetėt u lajthitėn pas njė nate.

Filluan tė kopjonin veē njė varg,
Tė kishin tė pėrbashkėt veē njė metaforė,
Pėr shembull: "Jam Homeri, jam bust nė park,
Jam Sofokli, Eskil e Pitagorė.

Jam rrugė vetėtimash e rrufč,
Jam dhe kostelacion nė qiell,
Jam rrap me rrėnjėt pleksur nėpėr dhč,
Jam udhėtar qė kam nė sup njė diell…"

Po nga ky shi s'u lag veē njė poet,
Se ishte fshehur nė njė pyll tė dendur,
Poetėt e lajthitur nė qytet
E qeshnin dhe i thoshin: "Je i ēmendur!"

Dhe u mėrzit poeti nė vetmi,
Se talleshin tė ēmendurit, poetėt,
Dhe luste zotin qė tė binte prapė ky shi,
Qė dhe ai tė ēmendej si tė tjerėt.

Sirena e Lumit

Ajo u vėrtit lakuriq
Si pata e bardhė nė lumė;
Kėndonte hutini nė vidh,
Bretkocka fėrkohej me shkumė.

Mė humbi nga sytė pastaj,
Siē humbin sirenat e lumit,
Mė mbetėn veē hiret e saj
Dhe nazet e kurmit.

U zhvesha dhe lumit me not
I rash tri herė;
Ju them se notoja aq kot,
Sa dukesha fare i mjerė.

Madje dhe bretkocka u lig,
Sa s`donte aspak tė mė shihte,
Nė vend tė hutinit nė vidh
Veē hėna fytyrėn e griste.

Vetmija

E vetmuar ti, i vetmuar unė
Nga e diela deri tek e diela.
S'ke ē't'i bėsh, nuk dilet tek kjo turmė
Dhe sikur t'i ngjitėsh shpirtit vela.

Ja, pėr shembull, vela shpirti pati,
Do lundrosh me velat nėpėr dete,
Pėrsėri do kthehesh tek krevati,
Po atė vetmi do kesh me vete.

Dhe kėputen ditėt si tespihe
Nga e diela deri tek e diela.
S'i shpėtojmė aspak kėsaj vetmie
Dhe nėse na zgjojnė ne treqind gjela.

(Botuar nė: "Gazeta e Athinės")
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2012, 12:08   #13
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 59 Times in 55 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Dritėro Agolli - tregim

DRITĖRO AGOLLI
PESHA E TURPIT...
1.
Hajrije Ēeremi, me shami tė zezė deri mbi vetulla dhe me cigare tė trashė nė dorė, rrinte pranė zjarrit e mėrzitur. Dy cepat e shamisė sė zezė i binin mbi supet e mėdha, si majat e krahėve tė njė zogu mbi njė shkėmb tė murrmė. Ajo kishte shtatė ditė qė nuk fliste me njeri, veēse rrinte pranė oxhakut me cigare nė mes dy gishtėrinjve tė zverdhur nga nikotina dhe me filxhanin e kafes nė vatėr. Nuk i besohej qė djali mė i dashur i saj, Sheme Ēeremi, tė kishte bėrė njė turp kaq tė madh, turp qė do tė rėndonte tėrė jetėn mbi trarėt e kėsaj shtėpie. Ngaqė nuk i besohej, kishte dėrguar njerėz nė shtėpinė ku kishte ndenjur ēastet e fundit kapedan Tahsin Haxhihajdari, qė tė merrnin vesh njė pėr njė se ē’kishte ndodhur. Kėta njerėz ende nuk po ktheheshin dhe ajo priste pa lėvizur nga oxhaku me njė si lėmsh tė mbledhur nė gjoks.
Kapedan Tahsin Haxhihajdari kishte qenė mik i ngushtė me burrin e saj tė vrarė nga serbėt mbi Dragobi. Shumė herė ajo e kishte pritur dhe pėrcjellė, ia kishte tharė rrobat dhe ia kishte qepur kėmishėn si vėllait tė saj. Dhe kur njė dimėr u plagos me njė plumb nė gjoks, e mbajti gjashtė muaj nė shtėpi, pa marrė vesh njeri. Atė dimėr kapedan Tahsin Haxhihajdari kishte luftuar nė Dragobi vetėm pėr vetėm me njė serb. Serbit, tek luftonte, i kishin mbaruar fishekėt dhe e kishte hedhur pushkėn.
- Tani mė vrave, kapedan Tahsin Haxhihajdari! - kishte thirrur ai nė mes dėborės pas njė pishe tė vjetėr.
- Nuk vras njė njeri qė i kanė mbaruar fishekėt, - i ishte pėrgjigjur kapedan Tahsin Haxhihajdari nga ana tjetėr dhe i kishte hedhur mbi dėborė dy krehėr me fishekė.
Serbi e kishte marrė pushkėn e hedhur dhe dyluftimi kishte vazhduar pėrsėri. Nė tė shtėnėn e pestė tė dy kishin rėnė pėrnjėherėsh mbi dėborė: serbi i vrarė, kapedan Tahsin Haxhihajdari i plagosur rėndė. Atėherė e kishte marrė Hajrije Ēeremi me tre djemtė e saj dhe ia kishte shėruar plagėt nė shtėpi.
Dhe tani Hajrije Ēeremi kishte dėgjuar gjėmėn mė tė madhe. I biri i saj, Shemja, i futur nga hasmėt, i kishte zėnė pritė dhe e kishte vrarė kapedan Tahsinin tek zbriste pėr nė Valbonė. Kjo ishte njė vrasje e blerė, siē thonė, prapa shkėmbenjve.
- Janė fjalė! S’ėshtė e vėrtetė! - fliste me vete Hajrije Ēeremi pranė zjarrit me kėrcunj tė trashė, duke pirė e vetmuar kafen e shtatė.
Dy njerėzit qė kishte dėrguar, erdhėn kokulur dhe ajo e kuptoi se fjala e hapur ishte e vėrtetė.
- E vėrtetė? - pyeti ajo.
Tė dy tė dėrguarit tundėn kokat nė heshtje. Atėherė Hajrije Ēeremi thirri njėrin nga djemtė e saj, Selimin e gjatė si bredh, me qeleshe tė bardhė si gjysmė molle tė papjekur.
- Tė shkosh e tė gjesh Shemen. T’i thuash qė jam sėmurė. Tė vini tė dy… – urdhėroi ajo.

2.
Pas tri ditėve, Selimi e solli Shemen nė shtėpi. Mjekra e parruar e tregonte tė zbehtė dhe tė dobėt. Madje Hajrijes iu duk sikur i biri kishte filluar tė kėrrusej dhe tė plakej para kohe.
- Qėnke mirė! - tha ai, ndėrsa e ėma i hodhi njė vėshtrim tė gjatė, tė egėr dhe tė zymtė.
- Selim! - i tha djalit tjetėr. - Shko e thirr Elezin!
Mbetėn tė dy vetėm pėr vetėm. Hajrije Ēeremi ulur me cigare nė mes dy gishtėrinjve, Shemja mė kėmbė, i parruar, i zbehtė dhe i lodhur. Pėr njė ēast asnjeri nuk fliste. Dėgjoheshin vetėm frymėmarrjet dhe kėrcitjet e zjarrit nė oxhak.
- Jam mirė, the? - e prishi heshtjen e ėma.
- Selimi tha se ishe sėmurė! - foli me vėshtirėsi Shemja.
E ėma psherėtiu.
- Tė hapėsh dy varre dhe tė jesh mirė? - tha ajo.
Shemja u ul nė gjunjė sikur tė donte tė dėgjonte mė shkoqur fjalėt e s’ėmės.
- Dy varre? - tha ai.
- Njė pėr kapedan Tahsin Haxhihajdarin, mikun e kėsaj shtėpie dhe njė pėr Sheme Ēeremin, djalin e kėtij oxhaku… - tha Hajrije Ēeremi.
Nė fytyrėn e tė birit u duk njė buzėqeshje e shtrembėr. Donte tė pyeste se ē’kuptim kishin fjalėt e s’ėmės, por ndėrkohė erdhėn dy vėllezėrit, Selimi dhe Elezi.
- Ngreu! - urdhėroi Hajrije Ēeremi Shemen tė ulur nė gjunjė.
Tė tre vėllezėrit nė kėmbė, vėshtruan njėri-tjetrin. Selimi me Elezin mezi i hidhnin sytė nė fytyrėn e zbehtė tė Shemes, nė fytyrėn si prej tė sėmuri.
- Pushkėn, Elez! - urdhėroi Hajrija.
Prapė nėnė e bir mbetėn vetėm. Nė ballin e Shemes filluan tė dilnin bulėza djerse. E ėma kėtė edhe pa e parė, e ndiente. Shemja do tė djersijė, mendonte ajo. Qė i vogėl djersinte shumė.
- Eh, dy varre! Pa pritur e kujtuar, dy varre! - psherėtiu ajo.
- Ē’thua?-– psherėtiu ai dhe u ul pėrsėri nė gjunjė.
- Ngreu! - urdhėroi e ėma.
Erdhėn tė dy djemtė me pushkė. Hajrije Ēeremi ende rrinte pas oxhakut dhe pinte kafen e njėmbėdhjetė.
- Selim, dhe ti Elez i vogėl!.. - foli ajo dhe pėr njė ēast heshti.
Gjithė dhoma dukej sikur ishte pa frymė. Tė tre djemtė druheshin tė mbushnin kraharorėt, si tė kishin frikė se mos mbarohej ajri.
- Selim, dhe ti Elez i vogėl! E dini se vėllai juaj, Shemja, ka vrarė kapedan Tahsin Haxhihajdarin, mikun e shtėpisė dhe tė babait tuaj.
Tė dy vetėm sa tundėn kokat nė heshtje.
- Ne do ta vrasim Shemen!.. - tha ajo.
Shemja u kėput dhe ra nė prehėrin e s’ėmės. Qeleshja i shkau nga koka dhe flokėt e tij prekėn mjekrėn e nėnės. Ajo ndjeu erėn e tyre, erėn mė tė mirė dhe u gėlltit, se njė lėng i nxehtė iu ngjit gjer nė gojė. Por nuk lėvizi nga vendi. Rrinte drejt me vėshtrim nga muri i bardhė me kokėn e tė birit nė prehėr.
- Selim, merre kėtė! - i tha djalit tjetėr dhe ai e ngriti tė vėllanė.
Hajrije Ēeremi vuri duart nė gjunjė dhe u ngrit me zor. Shtati i saj i lartė e mbushi odėn. Dy cepat e shamisė dukeshin si dy krahėt e njė zogu tė zi tė madh gati pėr fluturim. Shkoi dhe ia hodhi krahun e trashė Elezit, qė ishte zbehur dhe qė dridhej i tėri.
- Je burrė, Elez! Burri nuk rritet lehtė! – tha ajo dhe u bėri me kokė tė tre djemve tė dilnin pėrjashta.

3.
Buzė pėrroit, nja dyqind metra larg shtėpisė, Hajrije Ēeremi u bėri shenjė djemve tė qėndronin. Pastaj i tha Shemes tė shkonte pranė lisit me gungė, qė nxinte mbi dėborėn e porsarėnė. Dy djemtė e tjerė, Selimi dhe Elezi i vogėl, qėndronin pranė saj me pushkė nė dorė.
- Pėr gjakun e kapedan Tahsin Haxhihajdarit! – tha ajo dhe ngriti dorėn drejt Shemes.
Selimi me Elezin vėshtruan njėri-tjetrin me grykat e pushkėve tė ulura mbi dėborė. E ėma pėrsėriti:
- Pėr gjakun e kapedan Tahsin Haxhihajdarit!..
Ndėrkohė i biri i saj, Elezi i vogėl, papritur e hodhi pushkėn dhe ajo u fundos nė dėborė. Mbeti vetėm njė gjurmė e gjatė pushke. Pastaj mbuloi me tė dy duart fytyrėn dhe ia dha vrapit drejt shtėpisė, duke lėshuar ulėrima pa kuptim. Hajrije Ēeremi, pėr ēudi, nuk ktheu kokėn nga Elezi i vogėl. Dukej sikur nuk kishte ndodhur asgjė, sikur tė mos ishte fare njė Elez. Ajo as djalit tjetėr, Selimit, nuk ia hodhi vėshtrimin. Vetėm thirri me dorė e sy nga Shemja:
- Pėr gjakun e…
Atėherė Selimi ngriti pushkėn. Mori shenjė mbi tė vėllanė, Shemen. Pastaj e uli dhe ktheu kokėn nga e ėma pa asnjė fjalė. E ėma nuk lėvizi nga vendi. Tė tre qėndronin nė heshtje: nėna, Selimi, Shemja. Nga larg vinin ulėrimat e Elezit tė vogėl. Sakaq, Hajrije Ēeremi hodhi njė hap tė gjatė mbi dėborė drejt Selimit. Pastaj shtriu dorėn nga ai, duke i kėrkuar pushkėn. Selimi u drodh i tėri. Nofulla e tij e poshtme u shtrembėrua dhe thirri:
- Joooo!
Kjo ishte njė "jo" shpelle, nga ato qė tremben lakuriqtė e natės, kur oshtijnė nė faqet e guvės. Dhe pas "jo"-sė plot llahtarė, Selimi i mori tė gjitha vetė pėrsipėr. Nuk donte t’ia linte barrėn e rėndė nėnės. E ngriti pushkėn. Shėnoi dhe u drodh kur i vėllai ra me kurriz mbi dėborė. Nga dora e madhe i shpėtoi pushka dhe i ra mbi dėborė, edhe ajo e vrarė. "U vra" – tha ai me vete. Dhe as vetė nuk e kuptoi se kush u vra, i vėllai apo pushka. Mandej ktheu krahėt dhe iku duke u lėkundur mbi kėmbėt e gjata.
Hajrije Ēeremi vazhdonte tė qėndronte me vėshtrim nga Shemja i shtrirė nė mes tė dėborės. Pastaj ajo u ul mbi dėborėn e butė fillikate. Zuri tė dy faqet me duar dhe e pėrhumbur i hodhi sytė nga i biri i shtrirė. Era fėrshėllente dhe ia ngrinte dy cepat e shamisė sė zezė. Mbi fytyrėn e verdhė tė tė birit pėrhapej hiri i dėborės.

(1984)
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-01-2013, 13:32   #14
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Kjo grua - Dritero Agolli

Kjo grua qe bie ere cokollate,
Me mua ra dikur ne dashuri,
Tani jeton me burrin ne pallatet,
Qe ngritem vjet ne bulevard te ri.

Dhe nuk e di, e lumtur eshte valle ,
me burrin zemerbardhe e shtatelarte,
Qendroj ta pershendes , ti them ca fjale,
Si kalimtar, si mik e shok i larget.

Por koken nuk e kthen ajo nga une,
Trak- trukun e sandaleve le pas,
Ate ne djaleri e desha shume,
Betoheshim te ishim perhere bashke...

Por bashke s'patem fat te lidhnim jeten,
Se donte apartament te ri e telefona,
Une beja vec artikuj per gazeten,
Dhe flija redaksive ne poltrona..

Por une e di, akoma naten ne enderr,
I shfaqem, e hap deren boje hiri,
I shfaqem dhe i futem drejt ne zemer,
Megjithse prane saj fle zemermiri.

Kjo grua qe bie era cokollate,
Qe desh nga une apartament te ri,
Tani jeton me burrin zemerbardhe,
Jeton e lumtur ?
Nuk e di !
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-01-2013, 16:41   #15
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

TRISHTIMI

Po iki me trishtim i zhgenjyer nga miqte
E mbylla dhe deren qe rrinte e hapur
Per lajkataret, per rrenacaket e smirezinjte
Qe shtireshin engjej te dashur.

Ku vete s'e di , vec s'dua te kthehem
Serishme ne rrenat e jetes
Diku ne nje skaj te larget do prehem
me qafen e futur ne jaken gri te xhaketes.

Dritero Agolli
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2013, 07:43   #16
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli


Sikur S'jetoj nė Vendin Tim


Mė ndodh sikur s'jetoj nė vendin tim
Po nė njė vend tė huaj dhe tė largėt
Nė njė qyetet me buba dhe me minj
Mes mureve tė rrjepur dhe tė lagėt.

Ēuditem pse kėshtu mė duket shpesh
Kur s'ka njeri shtėpia, kur jam vetėm
Kur shiu nė dimėr flluska ngre nė shesh
Dhe mua flluska flluska ma bėn jetėn

mė ngjan sikur dhe strehėt derdhin helm
Helmohemi ato ēaste me njėri-tjetrin
s'e di nga vjen ky helm se s'kam ē'tė them
Veē shoh se rrobat tona helm na rrjedhin

Ky vend mė duket do helmohet krejt
Nga helmi rrjedhur vrimash nė themelet
Pastaj do tundet toka nė tėrmet
Dhe Djalli i Madh do qesh e do zgėrdheshet

I huaj jam nė vendin tim mjerisht
Dhe kur rreth meje ka me dhjetra njerėz
Kjo mė lėndon dhe shpirtin ma gėrvish
mė bėn tė qaj si nxėnės prapa derės.

| Dritėro Agolli |
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-04-2013, 11:01   #17
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,270
Thanks: 1,425
Thanked 2,371 Times in 1,346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

.................

Ne vendin tim dhe ne vendin tend

e ēpojne lakren, i hedhin mend.

Ne vendin tim dhe ne vendin tend

Njerit i kruhet, tjetrit i dhemb.

Ne vendin tim dhe ne vendin tend

Henen si petull e pjekin ne shkemb.

Ne vendin tim dhe ne vendin tend

Nje koke e cmendur, ….. nje vend e cmend!
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-04-2013, 13:34   #18
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Me Ndershmėri!

Nėse njeriu nuk ndien as kėnaqėsi as dhimbje,
Nuk ndien as gaz, as hidhėrim, as shpresė...
Njė gjė po jua them me ndershmėri dhe bindje,
Lėreni tė vdesė...

| Dritėro Agolli |
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2013, 19:06   #19
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Ka njerėz qė ecin me kėmbė,
Ka qė me kėmbė shtypėn;
Ka njerėz qė hanė bukė me dhėmbė,
Ka qė me dhėmbė mbytėn...
Ka njerėz qė puthen me buzė,
Ka qė me buzė peshtyjnė;
Ka njerėz qė flasin me gjuhė,
Ka qė me gjuhė ndyjnė.

| Dritėro Agolli |
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-08-2013, 23:15   #20
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

I madhi Dritero ....
Pjeter Arbnori ka thene qe ne burg te vetmin shkrimtar te realizmit socialist qe lexonte ishte Dritero Agolli

Per kujtim

Une tregoj histori te bukura,
ti behesh si foshnje kureshtare.
Shikon me faqe te skuqura,
dhe hesht e humb fare,

E di historine e Van-Gogot,
historine e veshit te tij?
Ty zemra te rreh si zogut,
dhe thua ngadale:
S'e di!

Van-Gogut i thoshte nje femer:
"Vinsent,ke veshe te bukur!"
Dhe qeshte me gjithe zemer,
siē qesh ti me mua ,
moj flutur!

Van-Gogu ne kembe kerceu,
e nxori thiken nje dite.
Dhe veshin e bukur e preu,
dhe tha:
"Mbaje kujtim moj drite!"


Habitesh?
Keshtu ka ngjare,
nje here ne mengjes.
Pse trembesh?
Ai ish i marre.
Pse trembesh?
Une veshin se pres!
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur