Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta > Zhvillime, Teknologji tė Reja

Zhvillime, Teknologji tė Reja Diskutime mbi teknologjine e fundit, ndikimi i tyre ne jeten e perditshme

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-07-2017, 19:26   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,190
Thanks: 6,868
Thanked 3,181 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Ē’mendoni pėr Tesla Model 3?Ishte njė javė shumė e rėndėsishme pėr Teslan, ndėrsa mjeti i parė Model 3 doli nga linja e montimit. Ky ėshtė basti i madh i Teslas dhe Elon Musk. Modelet e deritanishme (S dhe X) tė Teslas, makinės tėrėsisht elektrike, mund tė kushtonin lehtėsisht mbi 100,000 dollarė, duke i bėrė porositėsit, qejflinj me shumė mjete financiare nė dispozicion. Ndėrsa Modeli 3 kushton vetėm 35,000 dollarė. Jo pak, por ama shumė mė pak se Teslat e tjera. Ēmimi mesatar i njė sedani nė nė ShBA ėshtė 33,000, gjė qė e bėn Teslėn tė konsiderueshme. Tė paktėn edhe kėtė vit, blerėsit e Teslas pėrfitojnė 7500 USD nė zbritje taksash nga qeveria. Subvencioni nuk do tė jetė mė i disponueshėm pasi Tesla tė ketė shitur 200,000 mjete.

Musk dhe tė tjerėt tek Tesla u treguan tė kujdesshėm tė mos shfaqin shumė nga Modeli 3 para prezantimit zyrtar nė fund tė muajit. Vetėm 3 foto kanė dalė, ku nuk shihet dot pjesa e brendshme. Disa nga risitė e Modelit 3, nė krahasim me makinat e zakonshme janė motori i tij tėrėsisht elektrik qė mund tė bėjė 350 km me njė mbushje tė baterisė, aftėsia e makinės pėr ta ngarė veten nė rrugė nė mėnyrė autonome, si dhe opsione mė standarde, si tavan qelqi, disqe deri nė 19". Modeli 3 nuk ėshtė makina e vetme elektrike nė treg. Edhe pse makinat elektrike pėrbėjnė vetėm 1% e shitjeve totale tė makinave kėtė vit, ky treg vetėm do rritet. Chevy Bolt ėshtė njė tjetėr makinė tėrėsisht elektrike, dhe Volvo javėn e kaluar tregoi se po synojnė tregun e makinave elektrike gjithashtu.

Do ta konsideronit njė makinė elektrike, tani qė ēmimi ėshtė pranė atij mesatar?

https://twitter.com/elonmusk/status/...ures-elon-musk
__________________

🖤 (1)
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2017, 19:46   #2
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,636
Thanks: 11,390
Thanked 9,401 Times in 6,015 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ē’mendoni pėr Tesla Model 3?

mbi te gjitha ka rendesi te tregohet sa e sigurte eshte kjo makine sidomos gjate perplasjeve anesore si dhe kohezgjatje e mbushjes se baterive.....

Cuditem se si nuk interesohen shoket e Ekologjikes se ku dhe si do te riciklohen baterite e ketyre llojeve te makinave.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2017, 20:40   #3
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ē’mendoni pėr Tesla Model 3?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
mbi te gjitha ka rendesi te tregohet sa e sigurte eshte kjo makine sidomos gjate perplasjeve anesore si dhe kohezgjatje e mbushjes se baterive.....

Cuditem se si nuk interesohen shoket e Ekologjikes se ku dhe si do te riciklohen baterite e ketyre llojeve te makinave.
Dje lexova nje artikull ku prodhuesit e Tesles kritikonte IIHS per vleresimet qe i kishte dhene.
Duke pare pergjigjen tende me duket se e ke lexuar edhe ti kete gje.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2017, 20:46   #4
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,636
Thanks: 11,390
Thanked 9,401 Times in 6,015 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ē’mendoni pėr Tesla Model 3?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Dje ishte nje artikull sepse prodhuesit e Tesles kritikonte IIHS per vleresimet qe i kishte dhene.
Duke pare pergjigjen tende me duket se e ke lexuar edhe ti kete gje.
Si te kam evlat....
Te betohem qe jo.....se kam pare ate artikull por kam pare shum teste qe kane bere disa drejtues emisionesh televIzive per makina dhe midis te tjerash ata kane shprehur verejtejet e tyre per keto modele

Mos harro se edhe nje nga te tre gjenite e ish Top Gear, Mr. Richard Hammond....para nja nje muaji a me teper, pati nje aksident qe per pak i mori jeten me nje makine te tille elektirke "sportive" qe fill pasi pat nje aksident, makna shpertheu ne flake dhe qe fat qe nuk i mori jeten.....ndofta pas pak dekadash do te kete me te vertete makina te tilla qe do te kene teknologji te avancuar por edhe siguri te mjaftueshme.......tani per baterite dhe ndotjen e tyre tejet toksike nuk di cte them me teper por kam rezervat e mia packa se nuk jam i asaj fushe.....
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2017, 21:01   #5
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,623
Thanks: 166
Thanked 1,292 Times in 963 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē’mendoni pėr Tesla Model 3?

Nuk ka zgjidhje perfekte qe te zgjidhe cdo gje.

Ne ekonomi quhet trade off ose kosto oportune.
Duhet te besh nje zgjedhje midis dy apo disa alternativave. Zgjedhja e njeres ka si kosto oportune vlerat apo dobine e tjetres te cilen nuk e zgjodhe.
Une dhe ne ketu nuk dime te bejme krahasimet midis dy alternativave, midis automjeteve me djegie te brendshme dhe automjeteve elektrike.
Me siguri qe te dytat kane kostot e, tyre edhe per sa I perket ambientit. Por mendoj se nevoja ka sjelle qe te pranojme keto kosto(pasoja) kundrejt atyre te deri tanishme qe kane sjelle automjetet me djegie te brendshme.

Zgjidhje apsolute apos si me magji nuk ka cdo zgjidhje e re sjelle probleme te reja.
Gjithsesi per sa I takon sigurise me keto makina mendoj se me kohen do te mund te gjenden menyra qe te limitohen keto probleme.
Ndersa per ndotjen e cila me sa kuptoj lidhet me llojin e baterise qe ky lloj automjeti perdor ndoshta do te mund te zgjidhet nepermjet rregullave dhe nje menaxhimi te posacem te ketyre mbetjeve.
Nje mund te jete te pershtaten rregulla.dhe ligje qe te mos lejojne te braktise vend e pavend nje makine te tille te dale jashteperdorimit.
Te mund te krijohen menyra per riciklim.
Dhe ne fund fare cka nuk rickolhet te mind te krijohen vendgrumbullime te vecanta.

Ndoshta sdo jete idealja por me.mire se sa.nje ndotje qe perhapet ne ajer dhe qe qarkullon kudo rreth nesh kam pershtypjen se do te jete.


Parametrat e tjere te makines si shpejtesia dhe autonomia jane te kenaqshme.
Cmimi mund te jete I larte por shume shpejt nese hyjne ne qarkullim ne.mase kostoja do bjere dhe cmimet do te ulen.
Mbetet per tu pare koha e nevojshme per nje rikarikim te plote te baterise per te cilin nuk kam pare te flitet.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2017, 21:20   #6
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ē’mendoni pėr Tesla Model 3?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Si te kam evlat....
Te betohem qe jo.....se kam pare ate artikull por kam pare shum teste qe kane bere disa drejtues emisionesh televIzive per makina dhe midis te tjerash ata kane shprehur verejtejet e tyre per keto modele

Mos harro se edhe nje nga te tre gjenite e ish Top Gear, Mr. Richard Hammond....para nja nje muaji a me teper, pati nje aksident qe per pak i mori jeten me nje makine te tille elektirke "sportive" qe fill pasi pat nje aksident, makna shpertheu ne flake dhe qe fat qe nuk i mori jeten.....ndofta pas pak dekadash do te kete me te vertete makina te tilla qe do te kene teknologji te avancuar por edhe siguri te mjaftueshme.......tani per baterite dhe ndotjen e tyre tejet toksike nuk di cte them me teper por kam rezervat e mia packa se nuk jam i asaj fushe.....
Nuk i kam ditur keto qe shkruajte. Thjeshte po lexoja dje e me beri pershtypje se iihs eshte e pavarur.

http://www.forbes.com/sites/samabuel...-uncalled-for/
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2019, 18:07   #7
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,190
Thanks: 6,868
Thanked 3,181 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē’mendoni pėr Tesla Model 3?

Rreth Tesla model X

Performanca prej makine sportive

Njėsoj si Model S, edhe Model X mahnit pėr performacat e larta. Kalimi nga 0-100 km/h? Njė ēėshtje prej pak sekondash: vetėm 3,3, pavarėsisht peshės prej 2.270 kg. Shpejtėsia maksimale? E kufizuar elektronikisht nė 250 km/h. Siē thamė, versionet e ofruara janė dy dhe kėto shifra i referohen versionit top tė gamės P90D, e pajisur me njė motor me 295 kf pėrpara dhe me njė motor me 503 kf prapa, traksion integral dhe modalitet Ludicrous. Nuk ėshtė mė e pakėt 90D, qė premton njė pėrshpejtim nga 0-100 km/h pėr 4,8 sekonda.E studiuar pėr tė tejkaluar ēdo rekord sigurie

Dyert e pasme tė veturės nuk kanė sisteme tė veēanta pėr tė “liruar” pasagjerėt nė rast rrotullimi me kokė poshtė tė makinės. Pse? E thjeshtė: Model X, sipas Tesla, ka njė probabilitet tė pėrballet me kėtė lloj aksidenti tė pėrgjysmuar nė krahasim me konkurrentet e saj. Merita ėshtė e qendrės sė rėndesės shumė tė ulėt, fryt i paketės sė baterive tė pozicionuar nėn dysheme. Struktura e Model X ėshtė aq rezistente, sa nė Crash Test eksperimentale ka thyer shtylllėn e pėrdorur pėr tė simuluar pėrplasjen anėsore. Mė nė pėrgjithėsi, kompania kaliforniane ka deklaruar se me kėtė veturė dėshiron tė thyejė ēdo rekord nė vlerėsimin e testeve tė sigurisė. Mė tej, tek Model X debuton edhe sistemi Autopilot pėr drejtimin gjysmė autonom, qė integrohet me Automatic emmergency braking (frenimi automatik), Side collision avoidance (telekamera pėr kėndet e errėta), si dhe Autosteer dhe Autopark. Siē ėshtė traditė pėr Tesla, tė gjitha sistemet e bordit azhornohen automatikisht nė internet me kalimin e kohės, sa herė qė kompania e ndjen tė nevojshme.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2019, 18:09   #8
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,190
Thanks: 6,868
Thanked 3,181 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē’mendoni pėr Tesla Model 3?

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2019, 19:10   #9
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,781
Thanks: 1,302
Thanked 2,176 Times in 1,214 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē’mendoni pėr Tesla Model 3?

Ka blerė ndonjėri nga kėto mjetet me bateri apo hibride, tė na thojė pėrshtypjet...

Si shqiponjė i hap krahėt kjo Mandi
🖤 (1)
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2019, 19:51   #10
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,273
Thanks: 653
Thanked 784 Times in 530 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē’mendoni pėr Tesla Model 3?

Ēmimi ?
......
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2019, 20:36   #11
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,190
Thanks: 6,868
Thanked 3,181 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē’mendoni pėr Tesla Model 3?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga B.E.V Shiko postimin
Ēmimi ?
......
MSRP: From $82,000
Range: 237 to 289 mi battery-only
Curb weight: 5,185 to 5,531 lbs
Horsepower: 518 hp
Towing capacity: 4,980 lbs

Rreth $82,000
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur