Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-01-2011, 12:44   #1
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Tekste tė kėngėve labe

Kjo temė ėshtė pėr tekste tė kėngėve labe. Pėrveē tekstit, nėse ėshtė e mundur, ėshtė mirė tė thuhet edhe se cili grup e kėndon, emrat e atyre qė kėndojnė, etj.

Rregullat e temės:
  • Vetėm kėngė labe origjinale me iso, jo kėngė me vegla ose turbofolk.
  • Jo video pa tekste.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2011, 12:47   #2
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Vlorė, djepe e Labėrisė - Grupi i Dukatit (Vlorė)

Vlorė o lule zambaku
ngritur mbi themele gjaku

Qėndron mbi themele shkėmbi
larė nė dritė ergjėndi

Gjithė mrekullitė e tua
kush i pa e s'u gėzua

Pėr gėzime dhe pėr derte
s'tė lėndoj qė flas pėr vete

Gjiri ku kam pirė sisė
Vlorė, djepe e Labėrisė

BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2011, 14:32   #3
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Lėvizi lumi nga shtrati - Grupi i Bėnēės (Tepelenė)
Marrės: Golik Jaupi, Pėrparime Ziflaj

Vij njė ditė nga monopati
takova njė vajzė fshati
syri si kapak sahati
Vitua nga Progonati

Dy metra e gjatė nga shtati
faqekuqe nga surrati
syri si kapak sahati
Vitua nga Progonati

Thashė se mė hoqi fati
lėvizi lumi nga shtrati
syri si kapak sahati
Vitua nga Progonati

E kishte zėnė inati
qe mėrzitur nga i ati
syri si kapak sahati
Vitua nga Progonati

Ku po shkon kaq e nxituar
moj gėlqere e pashuar
thuaj kush tė ngacmuar
besa-besė je siguruar

Babai mė pat' fejuar
me njė burrė potureēpuar
sikur ta kesha pranuar
e zeza ē'do kesha vuar

Hesht, mo' qaj moj e uruar
shko, merr njė djalė tė bėnēuar
se janė djema tė shquar
tė mbajnė si pak ujė nė duar
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-02-2011, 03:42   #4
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Mė ēmėnde, bejko, mė ēmėnde - Grupi i Dukatit (Vlorė)

Mė ēmėnde, bejko, mė ēmėnde
dyzet vjeēe, ti njė mėndje

Dyzet vjeēe, ti njė mėndje
kur dėgjoj kėmborėn tėnde

Kur dėgjoj kėmborėn tėnde
se ē'mu lodh e zeza mėndje

Gjithė bota mike kanė
po si mikja ime s'janė

Po si mikja ime s'janė
ta puthtosh njė herė nė ballė

Ta puthtosh njė herė nė ballė
nė xhenet vete i gjallė
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-02-2011, 03:56   #5
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Ismail Qemali e Isa Boletini – Grupi "Ēipini"
Marrės: Tomor Lelo, Nazif Ēela

Tė dy bashkė u nisėn
ku merrej vendimi
Ismail Qemali
e Isa Boletini

Se kishte shumė halle
Shqipėri e mjera
po duhej rovolet
t'i linin te dera

U futėn nė Londėr
brėnda nė pallat'ė
trimi luftėtar
e plaku dipllomat'ė

Dolli Lordi i Madh'ė
me njė gjuhė tė zgjidhur
me njė fjalė tė rėndė
me humor tė shtirur

Ja - tha - shqipėtarėt
kurrė nuk i besoja
qė tė ēarmatosur
kėtu t'i shikoja

Ky ishte momenti
nuk kish' mė ē'tė pritej
nėn'ė brez bereta
zu' tė hasharitej

Faqen kish' pėr trupi
veshin kish' tek gjaku
syri i pagjumė
pėrgjonte nga plaku

Vetėtiu sėrmaja
vetėtiu fildishi
ndritėn malet tona
sado larg qė ishin

Se nga gryk' e saja
ishin zgjidhur halle
Shqipėri e vogėl
nė sofrėn e madhe
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2011, 17:26   #6
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Doli bejka nga katundi - Grupi i Vranishtit (Vlorė)

Doli bejka nga katundi
tre sahat vallen ē'e tundi
tunde moj tė marrtė lumi
se shoqet i zuri gjumi
gushėbardha si pėllumbi

BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2011, 17:39   #7
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Kėnga i kushtohet Balil Pelarit, djalit 17-vjeēar nga Dukati qė bashkė me Avni Rustemin u nisėn nė Paris pėr tė vrarė Esat Pashė Toptanin.
Balil Pelari - Grupi i Dukatit (Vlorė)

Kam njė kėngė pėr tė marr'o Balil'o
Balil'o, Balil Pelari, djal'o me gjak shqipėtari (pėrsėritet pas ēdo vargu)
Pėr Balil Mete Pelar'o Balil'o
Me Avninė rrugėn ka marr'o Balil'o
Pėr tė vrarė Esat Pashan'o Balil'o
Se kishin shitur vatan'o Balil'o
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2011, 01:45   #8
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Ē'janė ata qė vijėn'o - Kėngė labe

Ē'janė ata o qė vijėn'o
nėna ime dhe moj nėno

Krushqit dhe o dasmorėt'o
bija ime dhe moj bijo

Pyeti o ēfarė duan'o
nėna ime dhe moj nėno

Duan tė o tė marrėn'o
bija ime dhe moj bijo

Jo nėnė s'tė lė moj vetėm'o
nėna ime dhe moj nėno

Ik dil se unė kam nusen'o
bija ime dhe moj bijo
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2011, 03:57   #9
Vlonjati
Super Anėtar
 
Avatari i Vlonjati
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 146
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Vlonjati ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

----Kenga labe eshte kenga me e vjeter ne Europe pa asnje dyshim, sepse eshte kenge qe si asnje kenge tjeter ne Europe kendohet pa vegla muzikore -----------Dhe pikerisht kjo lloj kenge tregon autenticitetin e Shqiptareve ne Europe qe jane me te lashte se Lashtesia vete
Pasi dihet ne fillim kenget jane kenduar pa vegla muzikore fare ,me vone me kalimin e kohes u futen edhe veglat muzikore .
Ndersa ne Laberi e kane ruajtur ate llloj t ekenduari qe nga kohet e para- lashtesise e deri tani

--Dhe sa per Textet : Textet e kenges labe jane te jashtezakonshem ,pasi ato texte i shprehin ndjenjat jo ne mneyre direkte --por ne menyre indirekte duke perdorur metafora , sic bejne kenget moderne sot ketu ne USA

---Ndaj kenga moderne shqiptare duhet te mari shembull nga textet e kenges labe ne menyren inteligjente dhe plot Fantazi te shprehjes se mendimit
--dhe jo sic i shprehin ata sot ne menyre direkte dhe te thate pa pike fantazie
Vlonjati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2011, 12:47   #10
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Tekste tė kėngėve labe

KĖNGĖ HUMORISTIKE

M'u plake mike m'u plake - Grupi i Picarit (Gjirokastėr) dhe Irini Qirjako

Mike pse mė vret meraqe
apo e sheh qė m’u plake

U plake o mik dhe ti'nė
s'je mė si lisi nė prill'ė

M'u plake mike, m'u plake
gjezdis kot nėpėr sokaqe

Ē'mu plake o mik dhe ti'nė
ē’mė ke harruar shtėpinė

M'u plake mike, m'u plake
bran m'i heq ato ēarape

U plake o mik dhe ti'nė
dhe ti osh ma heq peshllinė

M'u plake mike, m'u plake
mbete si dele zerqate

Ē'mu plake o mik dhe ti'nė
mbete si kau nė brinjė
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2011, 23:40   #11
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Tekste tė kėngėve labe

Mjeri unė i mjeri, mė treti billonja - Kėngė labe

Shkoi behari, shkoi
ethet dot s'i nxora

Mjeri unė, i mjeri
mė treti billonja¹
[pėrsėritet pas ēdo strofe]

Pemėt zunė e zhvishen
unė gunėn e hodha

Maja edhe brinja
u thinjėn nga bora

Iku blegėrima
zilja dhe kėmbora

Mbi lisin e tharė
zėrin ia dėgjova

Flokaten² e bardhė
e kish' ngrohur bora

Sa pėr dy beharė
rashė e u ēmallova
-----------------------------
1. Bilonjė. 1. Bisk i drejtė, qė del nga trungu i prerė i njė
peme, lastar. 2. fig. Vajzė ose grua me shtat tė gjatė e tė drejtė,
biskonjė.

2. Flokate. Veshje e hershme prej lėkure bagėtish, pa mėngė,
me lesh tė bardhė e me thekė nga brenda, qė pėrdorej nė kohė
tė ftohtė. Ka formėn e njė xhupi dhe vishet mbi rrobat e pėrditshme.
Nė tė shkuarėn ishte pjesė e rėndėsishme e pajės qė i dėrgohej
nuses nga familja e burrit, tė cilėn ajo e vishte nė ditėn e ēuarjes
sė rrobave dhe e mbante deri ditėn e martesės.

BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2011, 23:57   #12
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Tekste tė kėngėve labe

Ē’u kėput njė yll e ra

Ē’u kėput njė yll e ra
vajti ra pas hėnės o
rritu ēupė e vogėl o
me nazet e nėnės o

Ma mbaje llokumen o
nė mes tė pėllėmbės o
rritu ēupė e vogėl o
me nazet e nėnės o

Pa shiko moj ēupėz o
po kėndon birbili
se i thonė prill o moj
jeshilon jeshili

Pa shiko moj ēupėz o
po kėndon birbili
se i thonė maj o moj
ēelet trėndafili

Kur ma hidhje vallen o
me majėn e thoit o
rritu ēupė e vogėl o
me nazet e nėnės o


baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 00:05   #13
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Tekste tė kėngėve labe

O po ē’ėshtė kjo rreze dielli !

Djali:
O po ē’ėshtė kjo rreze dielli
qė mė jep kaq ngrohtėsi
tingujt e ėmbėl tė fyellit
tė t’i sjell moj siē i do ti

Vajza:
Brinjave shkėlqeu njė vesė
lart mbi kodėr sa ka dalė
t'i tremba ball'n e kopesė
(mor) ti s’mė fole asnjė fjalė

Djali:
Ē’tė tė them o derėziu
m'u tha pėshtyma nė grykė
akoma ujku s’i griu
hajde tė t’i puth dy sytė

Vajza:
Ēoban me avash ngadale
t’i shpiem pėr ujė nga shkarpa
t’i dėgjojmė ato ēokale
(mor) pastaj ku tė n’a zėjė nata

Djali:
Gusha jote si shkumė deti
por dhe trupi si lastarė
nga t’ja filloj unė i shkreti
se dhe buza mė ėshtė tharė

Vajza:
Ēoban ē’po tė shoh nė hallė
do tė ulem vet nė gjunjė
aman dhe ty tė nxjerr mallė
(mor) tė tė ngjitem si shushunjė

Vajza:
Ē’ėshtė ky yll i rėnė nga qielli
Djali:
po kjo lule sapo ēeli
Tė dy bashkė:
tė dua vajzė~djalo tė dua
ashtu siē mė do ti muaHerėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 13-10-2019 nė 22:22
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 00:35   #14
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Tekste tė kėngėve labe

Grupi i Himarės - Malli ē’mė ka marrė, dashuri e parė !

Kur pranvera tė lulėzojė,
unė do tė, tė tė kėrkojė. x2
Do vij tė tė marrė,
o syri i larė.

Joni valėt t’i qetėsojė,
prapė do tė, tė tė kėrkojė. x2
Do vij tė tė marrė,
o syri i larė.

Hėna kur tė jetė e plotė,
dil moj dil mė prit nė portė. x2
Do vij tė tė marrė
o syri i larė.

Borat malet i mbulojė,
zemra zemrėn do kėrkojė.
Borat malet i mbulojė,
prapė do tė, tė tė kėrkojė.
Do vij tė tė marrė
o syri i larė.
Malli ē’mė ka marrė o-,
dashuri e parė.

baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 00:39   #15
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Tekste tė kėngėve labe

Duke ngjit' malin pėrpjetė

Duke ngjit' malin pėrpjetė
ē'mė hodhi sevdaja,
tek njė lule prilli, tek njė zė birbili.
Ma muar mėndjen, ma muar
toka dhe birbili
tek njė lule prilli, tek njė zė birbili.

Lis mė lis e breg mė bregė
mėndjen ku ta mbaja,
tek sharku i ēobanit, tek gurėt e stanit.
Ngjitem lartė e s'kam tė ngopur
me erėn e malit
tek sharku i ēobanit, tek gurėt e stanit.

Nga njė kėngė e lashtė djepi
pėrkundej kalaja,
fllad pėrmbi burime, kėngė e nėnės sime.
Shkonte dhe mė ledhatonte
zog o zoga ime
fllad pėrmbi burime, kėngė e nėnės sime.

Dal nė majė e zė ylberin
por dot nuk e mbaja,
o deti me valė, o bora mbi malė.
Mė ndihmoni ta kalojė
mė bėn nėna fjalė
o deti me valė, o bora mbi malė.baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 00:42   #16
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Tekste tė kėngėve labe

Grupi i Vlorės "Buron Kėnga Labe"- Moj thėllėza pėndė murrme

Kur shkoje zallit pėrpjetė
ēapin hidhje lehtė lehtė
qė mos tė tė shohin djemtė
thėllėz-ooo
Moj thėllėza pėndė murrme
mė humbe, nga sytė mė humbe.

Kur mė rrotullove synė
sikur mė theve dy brinjė
thėllėz’ do tė gjej pluvinė
thėllėz-ooo
Moj thėllėza pėndė murrme
mė humbe, nga sytė mė humbe.

Kur tė pashė e tė zunė ethet
moj vjeshta qė gremis gjethet
si delja bejkė kur qethet
thėllėz-ooo
Moj thėllėza pėndė murrme
mė humbe, nga sytė mė humbe.
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 00:46   #17
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Tekste tė kėngėve labe

Ē’mė ka marrė malli rėndė

Ē’mė ka marrė malli rėndė
pėr njė stanė nė korije,
tė shoh dhėntė kur vijnė nė tėndė
tė ulem dhe unė nė hije.

Rrugėn le ta bej nė kėmbė
tė pij ujė rrėzė njė lajthie,
tė kėrritė mallin nė hėnė
tė mė lagė vesa qė bie.

Tė vė kopenė nė shtrungė
njė nga njė t’i shkoj tespije,
tė mbushen vedrat me shkumė
shkumė e deles me aq shije.

Me barinjtė tė marr njė kėngė
dhe curlės ėmbėl t’i bie,
tė veshė gunėn pa mėngė
tė shkoj shpatit mushka ēile.

Tė ngjitem pėrmbi shkėmbėnjė
tė mbledh ēajin fije-fije,
zogjtė mė mbushin me kėngė
tė dehem prej bukurije.

baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 00:51   #18
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Tekste tė kėngėve labe

Ē’ka Nivica, o luleja

Ē’ka Nivica, o luleja,
Ē’e ka zėn’ vajin e qa,
Pėr tre pleq qė na i ka,
Se ka ardhur Merua,
Me Kuēaj bėnė dava.
– O ti Mero Muhameti,
A tė kėndoftė laneti,
Ėshtė ini Heremeci!
Heremec, o gur me maja,
Ku janė rritur fukaraja,
Nivica njė pun’e madhe,
Treqindmijė grosh livadhe,
Ndina Kakome e madhe,
Ndina ju shenjtorė tė gjithė
Shėndėlliu nė njė bigė,
Kakomeja nė njė grikė.baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 00:55   #19
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Tekste tė kėngėve labe

Nepėrk' e larme s'mė thua

Nepėrk' e larme s'mė thua
ē'ke qė shkon e s'flet me mua,
kur merr udhėn pėr pirrua
vij pas nazeve tė tua.

Nepėrk' e larme nė fier
mė del qė pa rėnė diell,
mė del dielli pa rėnė
si hallet qė mė kanė zėnė.

Halli qė mė zuri mua
ardhtė nė hallet e tua,
nė buzėt e tua ardhtė
mua me vete mė marrtė.

Moj nepėrka gush'larike
ti qė di e del nė shtigje,
qė tė flas e s'mė pėrgjigje
o nuse, o tė bėj mike.baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2011, 20:10   #20
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Tekste tė kėngėve labe

Grupi i Lapardhasė - Balluket e ballit
Marrės Nazif Ēela

Balluket e ballit moj
mbi sy tė kanė rėnė,
si hėna mbas malit moj
si hėnė e pabėrė.

Manushaqet lule
lulet qė kėpute,
do t’i bėj varėse pėr gushe
ditėn qė do bėheē nuse.

Lulet e fustanit moj
ngjajnė si argjėndė,
kush t’i ka qėndisur moj
vetė apo jot’ėmė.

Si do ja bėsh djalit moj
kujto ē’i ke thėnė,
te burimi i zallit moj
shtegun ta ka zėnė.

Zogjtė nėpėr fleta moj
ėmbėl cicėrojnė,
me forcat e veta moj
foletė i ndėrtojnė.
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur