Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare > Figurat e shquara

Figurat e shquara Gjithēka mbi figurat e ndritura Kombėtarė Shqipėtare...

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-11-2011, 23:42   #21
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Kenge e bukur.
Me behet qefi qe te shoh perseri ketu Bato.
Tė pėrshėndes mik!

U mėrzita andej dhe thashė tė dal njė copė herė kėtej, por shoh se nuk paskan ndryshuar gjėrat.

Po diskutoja pėr Ali Pashėn, por shoh se kėta tė Janullaqit paskan hedhur rrėnjė edhe kėtu, mė keq se andej..
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2011, 23:50   #22
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Sero, ALi Pashės i duhej t'u shėrbente turqve pėr tė arritur planet qė kishte.

Edhe Skėnderbeu u shėrbeu turqve, por vlerėsohet pėr atė qė i luftoi mė vonė.

Mos dėgjo ē'thotė Janullaqi!

(Na u qepėn moderatorėt e Janullaqit, andej e kėndej )
Jo vetem qe degjoj se ē'thote Janullatosi,por kam vendosur edhe te ndjek rrugen e Janullatosit...Jo per ndonje gje,thjesht per fitim personal....Se paguan mir.

Po krahasove Skenderbeun me Ali Pashen...jemi ne rregull.Nuk ke nevoje te degjosh as Janullatosin.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2011, 00:22   #23
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,387
Thanks: 2,526
Thanked 2,107 Times in 794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Prandaj te duket Zogu hero i keq,se mer si shembull Ali Pashen per herojt kombetar...hahaa..
Mir e ke;figur kombetare me heroike nuk ka.Luftoi gjithe jeten Turqin per panevaresin e shtetit shqiptar.
Serafim , une e thash edhe as topi se lun ..

Zogu ja ka shitė nikolla pashiqit Kosoven , vetemse per me shpall veten mbret , ndersa ky tjetri i shpalli luft perandorisė vetemse per mu bo shteti Shqiptar... tash vlersoje si te dush se cili asht ma heroj..
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2011, 00:45   #24
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
Serafim , une e thash edhe as topi se lun ..

Zogu ja ka shitė nikolla pashiqit Kosoven , vetemse per me shpall veten mbret , ndersa ky tjetri i shpalli luft perandorisė vetemse per mu bo shteti Shqiptar... tash vlersoje si te dush se cili asht ma heroj..
Ashtu osht,Zogu e shiti shqiperin tek serbi e tek taljoni,ndersa Aliu nuk hariti me ja shit as turkut.
Eshte me hero Aliu;se asnje shqiptar deri me sot e ka harit,asnje nuk ka dhon para Sulltanit saē ka thon Aliu.(deshte me e korruptu perandorin nga mrena).
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2011, 00:59   #25
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,387
Thanks: 2,526
Thanked 2,107 Times in 794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Ashtu osht,Zogu e shiti shqiperin tek serbi e tek taljoni,ndersa Aliu nuk hariti me ja shit as turkut.
Eshte me hero Aliu;se asnje shqiptar deri me sot e ka harit,asnje nuk ka dhon para Sulltanit saē ka thon Aliu.(deshte me e korruptu perandorin nga mrena).
kujt ja kan pre koken armiqet ?
kush luftoi edhe kush iku ?
Ali Pashen nuk kan mundur me ja pre koken ne luft por ate e bonen me tradhti ..
..parat ia ka qu perandoris , normal ato ishin tatimet te cilat duhet shtetit mi ja pague , ne at'kohė shtet ishte perandorija ...

shtet ishte perrandorija
po nje dite tha : nuk paguan me Alija


nuk krahasohet Zogu me Ali Pashen per ka patriotizmi ..

zogu i ka nderu dy rrugė per nevoja personale .. edhe i ka shitur 60% te trojeve Shqiptare ... ju nga Shqiprija nuk keni nevoj me urrejt Zogun , se ishte per ndertimin e Shqipris edhe per Italijanizimin e saj.. e ne te cilet me shum mundime edhe duke kalue neper lufta te ndryshme aritem qe pas nje shekulli te behemi shtet i kemi kendue gjithmon Ali Pashes , asnjehere nuk kemi kendue per Zogun ..
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2011, 01:12   #26
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
kujt ja kan pre koken armiqet ?
kush luftoi edhe kush iku ?
Ali Pashen nuk kan mundur me ja pre koken ne luft por ate e bonen me tradhti ..
..parat ia ka qu perandoris , normal ato ishin tatimet te cilat duhet shtetit mi ja pague , ne at'kohė shtet ishte perandorija ...

shtet ishte perrandorija
po nje dite tha : nuk paguan me Alija


nuk krahasohet Zogu me Ali Pashen per ka patriotizmi ..

zogu i ka nderu dy rrugė per nevoja personale .. edhe i ka shitur 60% te trojeve Shqiptare ... ju nga Shqiprija nuk keni nevoj me urrejt Zogun , se ishte per ndertimin e Shqipris edhe per Italijanizimin e saj.. e ne te cilet me shum mundime edhe duke kalue neper lufta te ndryshme aritem qe pas nje shekulli te behemi shtet i kemi kendue gjithmon Ali Pashes , asnjehere nuk kemi kendue per Zogun ..
Edhe ne i kemi kendu vetem Ali Pashes,nuk po ta them sepse.. se eshte sekret i partise.Ndersa Zogu nuk e meritote,e ka tradhetu shqiperin qe i ri,qe me kongresin e Lushnjes...
Edhe do vazhdojme ti kendojme Ali Pashes,se dha jeten per Shqiperin.Eshte deshmor.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2011, 17:39   #27
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,242
Thanks: 1,517
Thanked 2,114 Times in 1,110 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Edhe Enverit i kan thurur me "qindra" kenge qe edhe sote i kendojn me shume endje...Nuk besoj se vlera e vertet e "njeriut" bazohet tek sa shume i eshte kenduar. Skenderbeu eshte heroi me i madh kombetar. Sa kenge jane bere per te???
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2011, 21:48   #28
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,461
Thanks: 262
Thanked 533 Times in 352 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Pse kush te ka thene ty, qe Enveri nuk eshte Hreoi yne kombetar. Populli para disa vitesh e votoi si figura me e ndritur e kombit.
Te pelqen, apo nuk te pelqen ty, populli shqiptar ate zgjodhi si figuren me te madhe te kombit. Pastaj Skenderbeun dhe me pas Ismail Qemalin.

Edhe Ali pasha duhet te kete nje vend te ndritur ne historin ton packa se nuk i eshte bere trajtimi i duhur figures dhe vepres se tij nga historianet tan.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2011, 22:11   #29
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,242
Thanks: 1,517
Thanked 2,114 Times in 1,110 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Pse kush te ka thene ty, qe Enveri nuk eshte Hreoi yne kombetar. Populli para disa vitesh e votoi si figura me e ndritur e kombit.
Te pelqen, apo nuk te pelqen ty, populli shqiptar ate zgjodhi si figuren me te madhe te kombit. Pastaj Skenderbeun dhe me pas Ismail Qemalin.

Edhe Ali pasha duhet te kete nje vend te ndritur ne historin ton packa se nuk i eshte bere trajtimi i duhur figures dhe vepres se tij nga historianet tan.
tallafere
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2011, 15:19   #30
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Mund ta kem gabim, por e permbledhur me nje fjali te vetme, historia e Ali Pashes eshte ajo e nje pirati dhe mafjozi, i cili vihet ne drejtim te nje rrajoni te pushtuar (titullin pasha e jepte sulltani ashtu sic 'sir' e jep mbreteresha e Anglise) nga sulltani dhe ne menyre dopjo-loje vjedh perandorine per ti vene perate rezerve per vete. Nderkohe qe ishte mizor dhe tiran me popullin qe kishte ne drejtim dhe ligjin e stabilizoi me pushtetin dhe forcen perandorake. Dikur sulltani e kuptoi lojen e dyfishte dhe vjedhjen, sigurisht qe inatoset jashtezakonisht (ju nuk do ishit inatosur?) dhe e kerkon koken ne tepsi.
Ali pasha. I zgjuar dhe dinak? Shume. Figure model kombetare? Ndoshta, me shume per kopilizem sesa drejtesi dhe urtesi. Motivet? Identike me te cdo feudali vasal i nje mbreti: merr nga mbreteria sa me shume te jete e mundur pa rene ne sy. Hero? Jo imi.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2011, 22:37   #31
Kavir
Panta Rei!
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 56
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 9
Kavir do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Kėndvėshtrimi shqiptar se kush quhet Hero ėshtė shumė skeptik dhe shumė mė i rreptė se kėndvėshtrimi pragmatist perėndimor.
Dmth qė tė marrėsh titullin Hero duhet tė jesh:
Ēun i bukur, i ndershėm po e po, tė mos pomposh sekretaret si Klintoni dhe po tė panė njollė nė biografi...harroje se edhe ti pusht si tė tjerėt do dalėsh.

Aliu krimin mė tė madh nuk e ka bėrė nė Kardhiq apo Hormovė. Kush i di arsyet e kėtyre dy masakrave i jep tė drejtė Aliut. Masakrėn e vėrtetė ia bėri Sulit, megjithėse suliotėt pastaj i qėndruan besnikė deri nė fund.

Si individ Aliu ka qenė njė sulltan i vogėl qė donte tė bėhej sulltan i madh. Nuk luftonte as pėr komb e as pėr atdhe por vetėm pėr pushtet. Por ajo qė mua nuk mė pėlqen tek Aliu ishte orientalizmi i tij. Ishte sundimtar oriental.


E megjithatė, e megjithatė Aliu hyn nė radhėn e Heronjve. Ēdo hap nė histori bazohet tek hapat paraardhės, Ismail Qemali nuk mund tė ngrinte flamurin pa patur si paraardhės kryengritjet shqiptare tė 1908-1911. Kėto kryengritje nuk mund tė ndodhnin po tė mos ndodhte Lidhja e Prizrenit dhe Lidhja e Pejės.
Dhe Lidhja e Prizrenit nuk mund tė ndodhte po tė mos ndodhnin kryengritjet e Tanzimatit.
Dhe udhėheqėsit e kryengritjeve tė mėdha tė Tanzimatit u rritėn nė oborrin e Aliut dhe u frymėzuan nga Aliu dhe Karamahmuti.
Prandaj megjithėse tė dy kėto figura vėrtet nuk kishin ideale kombėtare por luftrat e tyre ngjallėn krenarinė dhe vetėdijen kombėtare. Prandaj edhe hyjnė nė radhėn e heronjve.

Dhe unė po i pėrmbahem kėndvėshtrimit shqiptar mbi heronjtė se sipas kėndvėshtrimit perėndimor mjafton tė kesh aftėsi drejtuese dhe bėsh luftra tė pėrgjakshme pavarėsisht qėllimeve pushtuese apo mbrojtėse...dhe quhesh Hero. Edhe kėto kushte Aliu i pėrmbush mė sė miri.

Dhe mos e fusni kot Skėnderbeun. Figurėn e tij mund ta diskutojnė vetėm karaturqit.
Kavir nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2011, 23:09   #32
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,242
Thanks: 1,517
Thanked 2,114 Times in 1,110 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kavir Shiko postimin
Kėndvėshtrimi shqiptar se kush quhet Hero ėshtė shumė skeptik dhe shumė mė i rreptė se kėndvėshtrimi pragmatist perėndimor.
Dmth qė tė marrėsh titullin Hero duhet tė jesh:
Ēun i bukur, i ndershėm po e po, tė mos pomposh sekretaret si Klintoni dhe po tė panė njollė nė biografi...harroje se edhe ti pusht si tė tjerėt do dalėsh.

Aliu krimin mė tė madh nuk e ka bėrė nė Kardhiq apo Hormovė. Kush i di arsyet e kėtyre dy masakrave i jep tė drejtė Aliut. Masakrėn e vėrtetė ia bėri Sulit, megjithėse suliotėt pastaj i qėndruan besnikė deri nė fund.

Si individ Aliu ka qenė njė sulltan i vogėl qė donte tė bėhej sulltan i madh. Nuk luftonte as pėr komb e as pėr atdhe por vetėm pėr pushtet. Por ajo qė mua nuk mė pėlqen tek Aliu ishte orientalizmi i tij. Ishte sundimtar oriental.


E megjithatė, e megjithatė Aliu hyn nė radhėn e Heronjve. Ēdo hap nė histori bazohet tek hapat paraardhės, Ismail Qemali nuk mund tė ngrinte flamurin pa patur si paraardhės kryengritjet shqiptare tė 1908-1911. Kėto kryengritje nuk mund tė ndodhnin po tė mos ndodhte Lidhja e Prizrenit dhe Lidhja e Pejės.
Dhe Lidhja e Prizrenit nuk mund tė ndodhte po tė mos ndodhnin kryengritjet e Tanzimatit.
Dhe udhėheqėsit e kryengritjeve tė mėdha tė Tanzimatit u rritėn nė oborrin e Aliut dhe u frymėzuan nga Aliu dhe Karamahmuti.
Prandaj megjithėse tė dy kėto figura vėrtet nuk kishin ideale kombėtare por luftrat e tyre ngjallėn krenarinė dhe vetėdijen kombėtare. Prandaj edhe hyjnė nė radhėn e heronjve.

Dhe unė po i pėrmbahem kėndvėshtrimit shqiptar mbi heronjtė se sipas kėndvėshtrimit perėndimor mjafton tė kesh aftėsi drejtuese dhe bėsh luftra tė pėrgjakshme pavarėsisht qėllimeve pushtuese apo mbrojtėse...dhe quhesh Hero. Edhe kėto kushte Aliu i pėrmbush mė sė miri.

Dhe mos e fusni kot Skėnderbeun. Figurėn e tij mund ta diskutojnė vetėm karaturqit.

Kavir, pershendetje...

Jame kurjoz te dije se cfar mendoni ju, dhe ata qe i japin te drejte Aliut per Masakren e Kardhiqit . Jame shume kurjoz te dije versionin tuaj te ngarjes. Te pyes sinqerisht!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2011, 23:20   #33
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Hero,mbase simbas kendveshtrimit perendimor,o kendevshtrimit te shqiptareve qe e quajn veten perendimor,duhet te jete:Nje person me vlera te jashtezakonshme,ku morali,guximi,sakrifica,e tije vihet e admirohet pothuajse nga te gjithe.(Ndersa per pjesen tjeter.... hero eshte kush eshte i famshem.kush eshte vip.)

Po meqe tema eshte per Ali Pashen,ne kohen e tije "Shqiperia" ishte e mbushur plot me heronj te tille.Kishte pashallare me shumic e tepric.Nga Shkodra,Berati e gjithandej...Ishin aq shum heronj,qe duhet te nderhynte Porta e Larte e cila i keshillonte te pakesonin krimet.Edhe Sulltani habitej me heronjte tane,e detyronin gjithmone te zevendesonte nje hero me nje hero tjeter.
Duhet te kete qene kjo nje nga arsyet qe populli preferonte Turqin.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2011, 23:30   #34
Kavir
Panta Rei!
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 56
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 9
Kavir do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Kavir, pershendetje...

Jame kurjoz te dije se cfar mendoni ju, dhe ata qe i japin te drejte Aliut per Masakren e Kardhiqit . Jame shume kurjoz te dije versionin tuaj te ngarjes. Te pyes sinqerisht!
Sipas historisė kur Aliu ishte nė fillimet e veta pati mosmarrėveshje me kardhiqiotėt dhe hormovitėt. Aliu donte t'i vinte nėn sundimin e tij, kurse paria e Kardhiqit dhe e Hormovės kishin krenarinė e tyre.
Dhe pėr t'i treguar superioritetin Aliut morėn Hankon, tė jėmėn e Aliut, dhe Shanishanė, motrėn e Aliut dhe i kaluan dorė mė dorė nga njė natė secili. Dhe Aliu e kishte amanet nga Hankoja qė tė mos kėndojė mė kėndezi nė Kardhiq dhe Hormovė.

Pra ishte njė ēėshtje personale. Kurse Suli ishte ēėshtje interesash pushteti.
Kavir nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2011, 23:36   #35
Kavir
Panta Rei!
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 56
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 9
Kavir do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Hero,mbase simbas kendveshtrimit perendimor,o kendevshtrimit te shqiptareve qe e quajn veten perendimor,duhet te jete:Nje person me vlera te jashtezakonshme,ku morali,guximi,sakrifica,e tije vihet e admirohet pothuajse nga te gjithe.(Ndersa per pjesen tjeter.... hero eshte kush eshte i famshem.kush eshte vip.)

Po meqe tema eshte per Ali Pashen,ne kohen e tije "Shqiperia" ishte e mbushur plot me heronj te tille.Kishte pashallare me shumic e tepric.Nga Shkodra,Berati e gjithandej...Ishin aq shum heronj,qe duhet te nderhynte Porta e Larte e cila i keshillonte te pakesonin krimet.Edhe Sulltani habitej me heronjte tane,e detyronin gjithmone te zevendesonte nje hero me nje hero tjeter.
Duhet te kete qene kjo nje nga arsyet qe populli preferonte Turqin.
Na pėlqen apo nuk na pėlqen Aliu dhe Karamahmuti, kėta janė ata qė filluan kryengritjet shqiptare kundėr Turqisė. Nuk janė tė gjithė Skėnderbej por ama tė kėqijat qė bėnė patėn efekte vetėm atėhere, kurse pasojjat e mira tė veprimeve tė tyre sollėn Pavarėsinė e Shqipėrisė. Ky ėshtė fakt qė del nga analiza e historisė.

Napoleoni shkatėrroi Europėn me luftra shumė mė tė egra se Aliu, po shko shaje Napoleonin nė Francė.
Mao futi vendin nė luftė civile por akoma adhurohet si Kryetari Mao.


Na pėlqen apo jo pėrparimi shpesh ka ardhur si pasojė e veprimeve tė dhunshme dhe aspak "njerėzore".
Kavir nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2011, 00:18   #36
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kavir Shiko postimin
Kurse Suli ishte ēėshtje interesash pushteti.
Kavir, nuk e diskutoj qė ishte dhe ēėshtje pushteti. Pushtetin e kanė dhe duhet ta kenė mė tė fortėt, kėshtu ėshtė dhe duhet tė jetė, por kam lexuar dhe disa shkrime tė Abedin Rakipit, njė studiues i ēėshtjeve ēame, ku ai i pėrshkruan me hollėsi ēfarė bėnin suljotėt ortodoksė nė bashkėpunim me grekėt ndaj ēamėve. Pasi e pėsonin dhe nė pamundėsi pėr t'u mbrojtur vetė, ēamėt kėrkonin ndihmė te Ali Pasha.

Nuk di nė i ke lexuar, por po i sjell. Te pjesa e dytė sqarohen mė mirė.

Citim:
MASAKRAT E KRYERA NGA SHQIPTARET ORTODOKSE, ARVANITO-SULIOTE NDAJ ĒAMEVE. (Pjesa e pare)

SHKRUAN : ABEDIN RAKIPI

Pasi per 500 vjet rresht i mbajtem nen sqetullen tone, hengren e pine ne fshatrat e shtepite tona, na gjunjezoheshin sa kohe kishin nevoje per ne, na kerkonin te beheshim vellam me ta, sepse kishin nevoje per perkrahjen tone ne ēameri, por ja sesi u sollen ata me ne gjate gjenocidit ku nenat dhe motrat tona u shfarosen. Keto jane vetem disa nga qindra deshmite qe do te vijojne qe do te tregojne qarte sesi ortodokset shqipfoles ishin drejtuesit dhe indikatoret kryesore te grekeve ne ēameri. Keto deshmi dhe qidra te tjerat qe do te vijojne jane ne kunderpergjigje akademike, per sharlatanin ISUF HAJREDINI, qe me genjeshtrat e tij do ti bejne ēamet sot te puthen me vrasesit e baballareve te tyre ne ēameri. Keta pra zoti Isuf jane vellezerit tane ortodokse.


(1)Muhamet Hodo Mehmetin me porosi te priftit te Karroqit Vasil Xanit (shqipfoles ortodoks) e vrau Marko Goga(suliot shqipfoles) paksa poshte Karroqit. (Treguar nga Merso Birbil Xhaferri nga Ninati dtl. 1887).
Musa Hamit Demi (dtl. 1878) dhe Shuaip Mete Ēanua (dtl. 1886) te dy nga Filati tregojne se, shqiptari ortodoks Vasil Kollovoi nga fshati Sotire se bashku me nje ēete gjakataresh si vetja pas Luftes Ballkanike qarkullonin neper Ēamerine Verilindore pas asnje lloj ndrojtjeje; ne te njejten menyre si qarkullonte ēeta e Ēil Mastores, Nikolle Qamos, dhe ajo e Rexhenjve(te treja ēetat te perbera dhe komanduara nga shqipfoles ortodokse) ne Ēamerine e mesme lindore. Keto ēeta u bene tmerri i ēameve muslimane. Ata vrisnin e prisnin ne mes te dites ne sy te pushtetareve greke te cilet nuk i ngisnin fare, sepse ata ishin pjese perberese e tyre. Ne vitet 1913-1914 therren ne Kangjele (pllaje ne anen lindore te Filatit) Abdul Abazin e Hasan Dojaken, te dy nga Filati. Po ne vitet 1913-1914 vrane dhe therren mulla Sulejman Mushin nga Galbaqi, dhe Ilmaz Bello Sulon, Sami Sulejman Hoxhen, Sulejman Dule Ēuēon, Shaban Sadush Taren, Shaban Zerre Banin, Shefqet Sulejman Hoxhen, dhe Xhaferr Isuf Xhaferrin, te gjithe nga Janjari. Po ne ato vite vrane edhe Beqo Kasimin nga Minina. Ne Shtator-Tetor 1917 shqiptari ortodoks Vasil Kollovoi bashke me ēeten e vet dhe ate te Rexhenjeve kapen ne Shkalle te Zerjanit Qazim Haxhi Lazen, nga Lagjia Zenelat e Filatit dhe te birin e Shuhan Rushanit nga fshati Picar; i pari prej Gurreze po kthehej per ne vendlindje, kurse i dyti po shkonte ne Filat. I thelezuan prane Pjadhulit, qe tu kallnin daten dhe ti mbyllnin brenda shtepive te tyre banoret e fshatrave muslimane te Shkalles se Zerjanit. Te verteten mbi kete gjakesi e nxorren dy horofillake te rrethkomandes se Filatit, duke u fjalosur ne njeren nga kafenete e qytetit, pyetjes se njerit, tjetri ju pergjigj me gjysem zeri : E ēe do qe te diē? Vasil Kollovoi me Rexhenjte i hasposen (zhduken) po rri e mos u ndiej. (Deshmi e M.H.D. dhe e SH.M.C.)

Adem Beqir Maksutin nga Paramithia ne vjeshte te 1917 e vrau tek mulliri i Huvjanit( prane Paramithise) Nikolle Kondoi nga Karjoti(shqiptar ortodoks) i cili ishte vene ne sherbim te asfalise greke si ndihmes polic.
Feti Ahmet Dodin 20 vjeēar nga Paramithia e po ate muaj e vrau ne Lefterhuar, Lefter Jani(shqiptar ortodoks)
Xhelal Musa Isufin 50 vjeēar nga Paramithia e vrane te krishteret e Popoves (fshat shqipfoles ortodoks ne linje te Paramithise. ( Treguar nga Riza Nexhip Kali nga Paramithia dtl. 1906)
Ramadan Taho Tahon e picarit 19 vjeēar e therri (1918) Vasil Kollovoi ndermjet vendlindjes dhe fshatit Pjadhul(Shkalle e Zerjanit); tok me te therri edhe djalin e Haxhi Lazes nga Filati. (Treguar nga Islam Omeri dhe Mehmet Hasan Sulejmani nga Picari.)

Ne vjeshten e dyte te 1918-s Vasil Kollovoi me shoket e tij, Jan Kaēarrin(shqiptar ortodoks) nga Karroqi, dhe te birin e Jan Koēonit(shqiptar ortodoks) nga Pallambai ne fushe te Mungulit vrane bujkun Duro Sulejman Mero nga Ninati.
Ēeta e kryesuar nga Gole Manxhari (prej fshatit Kellez) i vetembiquajtur Ligor Farmaqi me 27.07.1912 se bashku me ēeten e tij futen dhelperisht ne kllape kryetarin e shoqerise shqiptare Bashkimi ne Janine kur ai doli nga fshat ēifligu i vet Ēudille dhe po shkonte ne fshat-ēifligun tjeter te tijin Radhotop. Ata e thelezuan pa asnje meshire duke ja bere trupin copa copa. (A. Livadheos, “I prodhromi tis Apeleftheroseos ton Joaninon” Athine 1964 fq. 11)
Ne Gurrez shqipfolesi Thoma Pituli nga Gumenica dhe ēeta qe ai drejtonte lidhen pas nje shtylle Muho Abdi Fetahun nga Grikohori dhe pasi e njomen me vajguri e dogjen per se gjalli. Thoma Pituli dhe pasuesit e tij thelezuan ne Stanel edhe Idriz Jaho Fetahun. Po ashtu Muho Maze Fetahu u masakrua nga Thoma Pituli. Te tre Fetahenjve para vrasjes se pari ju qiten syte, ju prene veshet, hundet, gjuhen, organet gjenitale. (Ibrahim D. Hoxha Enciklopedia e Jugut fq. 722)

Njerezit mbeshtetes te Gjirokastritit Dhimiter Fandi i cili ishte ne sherbim te asfalise greke pas vrasjes se tij nga atdhetaret ēame te grupit “Vellazeria” i zune prite Sulejman Abullah Memushit nga Galbaqi pasi ja ndane trupin me kama ne kater pjese ja varen neper deget e rrapit aty prane. Nje te mituri qe shtangu nga sa pa aty prane i thane : Te erdhi lik per Mulla Sulejmanin ? Me erdhi belbezoi ai. Eh edhe ne na erdhi per Dhimiter Fandin. (Ibrahim D. Hoxha Enciklopedia e Jugut fq. 718)
Cil Banua, Foto Ligori dhe Ligor Kosten(te tre shqipfoles ortodokse) nga Cangari ne gusht 1935 vrane 30 vjeēarin Omer Sako Omerin.

Nikolle Kosta e Thoma Fotaqi nga Lugati me 25.06 1928 ne Krua te Gunadhes vrane 23 vjeēarin Abdurrahman Xhafer Bejdon.
Vangjel Jani nga Horistjani dhe shqiptaret ortodokse grekomane qe ai drejtonte ne vitin 1923 ne “Dhrom i Madh” (vend ndermjet Dhrohomise dhe Karbunarit) therren 25 vjeēarin Muharrem Lul Hasanin. (Ibrahim D. Hoxha Enciklopedia e Jugut fq. 689)
Me 18.12.1924 Aleks Paci nga Bejdeshati, Cil Mastora, e Nikolle Qamua nga Horistjani te vendosur qellimisht ne Dhrohomi-Kristo Duca nga Koroni, Kristo Pula nga Karjoti, Irakli Sulioti, etj ne “Graven e Karaxhait” vrane 29 vjeēarin Haziz Lul Hasanin.

Aleks Paci nga Bejdeshati vrau ne majin e 1925 prane stanit te Ligor Kostes nga Cangari Beqo Mulla Qamilin.
Ne majin e vitit 1943 Miho Ligori, Stavro Nikolla, te bijte e Irakli e Niko Suliotit (te peste shqipfoles ortodokse nga Bejdeshati) ne varrezen e Fsakes vrane Reshit Hazbi Hasanin.
Cil Mastora e Nikolle Qamua ne 1919 vrane Rexho Hasan Baxhanin, tek po leronte aren e vet.
Ne tetor 1943 Koēo Nikolla nga Vejniku dhe ēeta e tij vrau ne anelumin prane fshatit Zelese Rexhep Hamza Zeqirin.(Ibrahim D. Hoxha Enciklopedia e Jugut fq. 690)
Ne perleshjen e viteve 1912-1913 Nuredin Dema vrau xhaxhane e kapitenit famekeq shqipfoles Delijanaqit, i cili do te masakronte nje numer te madh ēamesh me vone. Edhe xhaxhai i tij ishte gjakatar progrek si i nipi.
Sulejman Subhi Dino u vra nga Kollovenjte ne 1918 ne qafe te Plakotise(Markat) se toku me dajen e tij, Met Duēen.
Ne 18-19 Mars 1918 Andon e Miēo Hajrudhusha, Neēo Pilua, dhe Spiro Ganja nga Pleshavica, dhe Sotir Xhinga nga Povlla therren dhe thelezuan Osman Bilalin. Kur e gjeten bashkefshataret e tij koka i mbahej ende tok me trupin nga nje rripth lekure e zverkut; trupi dhe pellembet e duarve, tere te ēara. ( Treguar nga Janjaritet Harun Shipe Mehmeti, Malo Xhelil Tena, Ilmaz Selmani dhe Mustafa Abaz Rumanua)

Ne 27.06.1944 Taq Shtrungari therri lemeritshem ne “Prroin e Shametes” Fuat Prronjon dhe te birin Muhametin. Taqin per shume vite me rradhe e kishte mbajtur Fuati me buke por Taqi e masakroi. Pasi i theu parakrahet dhe kercinjte e kembeve ia shine mishin e trupit duke e rrahur lakuriq me shkop te veshur me kunja metalike.(Fletorja Perlindja e Shqipnies nr. 12 dt. 8/21. 02.1944)

Kosta Lolo Vaso, shqiptar ortodoks nga fshati Mursi kishte ngritur qellimisht nje dyqan ne Konispol, duke u fshehur pas emrit te tregtarit, zhvillonte nje veprimtari te terbuar ne sherbim te Greqise. Ate e vrau Halit Dalani nga familja e shquar atdhetare ēame e Daljanejve. Miku familjar i Halitit ortodoksi shqiptar Petro Goga e futi ne kurth duke e ftuar te shikonin fushen, kanalizimet etj te fshatit, dhe e kaloi qellimisht ne vendin ku qe ngritur prita nga shqiptari ortodoks Sotir Lolo Vaso nga Mursia. Duke e qelluar pabesisht e vrane ne pjesen e fushes te quajtur Kandale. ( Treguar nga Ahmet Xhemaliu, Brahim Shaban Mullai, Mehmet Alushi, Nexhip Baēja, dhe Safet Cokalli, te peste Konispolite.)
Vangjel Xhirmiu dhe Aleks Paci vrane ne 1925 ne fshatin Cekurat Galip Lilajn, Gjyzel Shaho Shuaipin, dhe Habib Abdurrahman Bibon. .(Ibrahim D. Hoxha Enciklopedia e Jugut fq. 506)

Ne plot shtepi Paramithitesh sherbenin prej vitesh vajza te krishtera shqiptare nga Frari dhe Ēamofshatrat. Si te tilla ato dinin gjithēka ne maje te gishtrinjve te dores. Pak jave para gjemes se 1944 me shkaqe te ndryshme brenda 2-3 diteve, me lloj-lloj genjshtrash ato u terhoqen te gjitha nga shtepite ku ato sherbenin. Perse ? Hamendjet me te peraferta te ēojne ne dy perfundime : ja per tu treguar ēdo hollesi qe u duhej gjakatareve, ja per te mos u ndodhur aty diten e gjemes nga frika e ndonje hakmarrjeje. Pra ato ishin ne dijeni te plote te gjemes qe do te ndodhte.
Shqiptaret ortodokse te fshatrave ēame Foto Kiēo, Kristo Foti, Koēo Nikolla, Lefter Shtrungari, Nikolle Ēeno Nikolle Skapera, dr. Spiro Kurti, nen urdhrat e Major Kranjait pas nje mbjedhjeje ne Mitropolin e Paramithise dolen neper rruge e njoftuan : Urdherohen te gjithe ata qe kane arme ti dorezojne menjehere, se qetesine do ta mbaje ushtria. Askush mos te kete frike. Kedo e quajme vella ; duam te bashkepunojme dhe te ndihmojme njeri tjetrin.

Rreth mesdites ēetat e perbera nga ekstremistet ortodokse shqipfoles ne sherbim te Greqise te perbera nga Ēomenjte, Dokenjte, Pandazenjte(suliote), Dhimo e Sotir Pasko, Kristo Manuri, Petro Bazakua, Thoma Faēua, Prift Andoni, teshaqepesje Athina Paēo, samareberesi Ēil Ēoni, Cil Kutupi, Din Jot Barba, vellezerit Dhimo e Gaq Pashko(nga familja e te cileve rrjedh edhe familja e grekomanit te terbuar Gramoz Pashkos qe ska lene gur pa kthyer permbys ne Shqiperi), Dhimo Kasari, Jan Kulla, Jorgaq Boēari, Sotir Boēari(niperit e te sterfolurit Grekoman Marko Boēarit), Jot Keno, Kalope Baburi, Koste e Nikolle Kulla, Nikolle Paēo, Nikolle Rafti, Stavro Kasari etj. Keta vrares se bashku me ushtrine greke kryen masakren e tmerrshme te Paramithise. Por ishin ata qe e drejtonin ushtrine greke sepse vetem ata e njifnin qytetit me imtesi sepse kishin vite qe i hanin buken ēamit, dhe kur erdhi momenti e therren si dash.

Duke kerkuar shpetim si i mbyturi qe kapet nga floket e tij, plot ēame dyndeshin neper shtepite e te krishtereve zotimemarres, si ne ate te Jot Barbes etj. Por per habine e tyre ata vete ua hanin koken te paret, duke i therrur dhe masakruar. Keta sadiste motren e Hasan Behlulit, tre djemte e Hasim Dinos, nder ta dhe nje 5 muajsh- te shoqen dhe 2 bijat e Rexhep Malit, Ihin dhe Lihin i gozhduan me gozhde ne murr si Krishti ne kryq, dhe pasi therren Mulla Ēenin argetoheshin me te bijen e tij. (Fletorja “Zeri i Ēamerise” nr. 7 Tirane dt. 8.10.1946, fq. 2)

Andon Doko, Koste Rafti nga fshati Lugat i ēamerise mberthyen dhe burgosen Shefqet Sulejman Himin(dtl. 1926)
Hare e Nikolle Ēoni nga fshati i krishtere Hojke i ēamerise, Vangjel Doko, Koste Rafti etj pasi hengren e pine rreth 2-3 ore rresht ne shtepine e myftiut Hasan Abdullahit therren ate, te shoqen, te bijen, dhe te birin.
Taq Shtrungari thelezoi 80 vjeēarin Shaban Gaxirin, e plot te tjere; tregon sesi u fsheh setoku me Ilmaz Muhtarin, dhe Tahsin Muhedinin, mes trareve ne tavan, dhe sesi e nxorri pabesisht miku i tij shqiptar ortodoks Thoma Faēo.(Deshmia ruhet ne arkivin personal te Ibrahim D. Hoxhes)

Fatime Prronjo per te shpetuar te bijen Shuquranen nga perdhunimi i Dhimo e Sotir Paskos u dha atyre gjithe ēkishte 30.000 dhrahmi, 2 gjysme lire floriri, nje pale vathe ari, nje unaze floriri, dhe ēdo send qe u pelqeu. (Fletorja Bashkimi nr 678 Tirane, dt. 4.3.1947 fq. 2)
Rina, gruaja e Foto Raftit u tha zervistev qe Hasan Abdullane ta benin copa-copa.

Koēo Nikolla nga fshati Vejnik pasi hengri e piu te shtepia e muftiut Hasan Abdullahit bashke me disa oficere greke, qete qete u ēua morri nje gershere qe gjeti ne raft dhe duke qeshur ju afrua muftiut, dhe i tha : Me kete gershere njerzve te tu, do tu presim hundet, veshet e do tu qitim syte. Me te vertete do te beni ate qe thua tha muftiu? Me te vertete, pse per genjeshtra kemi ardhur ne ketu? tha Koēua i egersuar. (Viset kombetare shqiptare ne shtetin grek Ibrahim D. Hoxha)
FILLIMET E GJENOCIDIT CAM MASAKRA E DERVISHANES 1772

FILLIMET E GJENOCIDIT ĒAM
MASAKRA E DERVIZIANES (DERVISHANES) 1772

SHKRUAN : ABEDIN RAKIPI

( Studiues i ēeshtjes ēame)

Banoret e nje fshati ne krahinen e Sulit te Siperm mohuan krishterimin dhe pranuan islamin. Duke qene se ata pranuan islamin, ata krijuan edhe shume marredhenie te mira me fshatrat e tjera ēame te Sulit te poshtem. Shkembime te ndryshme tregtare, ekonomike dhe martesore filluan te beheshin me fshatrat e tjera muslimane te Ēamerise dhe sidomos te Paramithise, dhe Margelliēit qe ishin perkatesisht dy, dhe nje ore e gjysem larg nga kryeqendra e Sulit te siperm ku jetonin edhe kleftet ortodokse Suliote.

Me lidhjet martesore, dhe shkembimet e ndryshme tregtare ekonomike numri i banoreve te fshatit kaloi nga 100 ne 200 familje muslimanesh ēame. Suliote qe kontrollonin gjithe krahinen me briganderine e tyre nuk e kishin me sy te mire pranimin e fese se Osmaneve dhe Ēameve nga ky fshat. Ata disa here kishin provokuar banoret e ketij fshati duke vrare banore te pafajshem, dhe duke i marre vajzat e reja si robina ne malet e tyre. Por fakti kryesor ishte se Suli i siperm ishte kthyer ne nje ferr per ēamet muslimane dhe per Turqit ishte i pakontrolluar dhe jashte autoritetit te Perandorise Osmane. Ne kete menyre te gjithe banoret e Dervizianes e dinin se nuk kishte askush per ti mbrojtur ata dhe duke qene se ishin te rrethuar nga te gjitha anet nga Suliotet ata ishin te detyruar qe ti paguanin haraē Sulioteve.

Por Suliotet nuk mjaftoheshin vetem me haraēet dhe me taksat qe ju kishin vene ēameve te Dervishanes por ata rrembenin shpesh edhe vajza te reja ēame muslimane, dhe i merrnin me vete ne shtepite dhe kishat e tyre. Bile ata i perulnin shume ēamet e Dervishanes duke i share per faktin se kishin pranuar islamin dhe duke i quajtur tradhetare te Kryqit. Keto ēnderime te padurueshme bene qe ēamet mos te duronin me dhe ngrinin krye kunder krimineleve ortodokse Suliote, dhe te vrasin disa prej tyre kur ishin futur ne fshat per te grabitur pasurite e ēameve.

Suliotet kete rast e prisnin me zell te madh ndaj edhe te mbledhur ne nje nga kishat e Sulit ne 26 Korrik 1772 ne diten e celebrimit te Agia Paraskivia ( Shen Parashqevis) zgjollen 700 luftetare per te masakruar fshatin rebel musliman. Sapo arriten ne fshat ata sulmuan fshatin nga te gjitha anet, dhe duke qene se burrat e fshatit nuk ishin ne gjendje te parballonin sulmin e Sulioteve, per shkak te numrit te tyre te paket, dhe te befasise se Sulioteve, fshati rra ne duart e Sulioteve te cilet pa asnje pike meshire i therren te gjitha burrat dhe djemte e rinj te fshatit duke mos lene asnje pa e kaluar ne thike, dhe pa ja prere koken.

U lane gjalle vetem femijet grate, dhe plakat sepse edhe burrat pleq u kaluan ne thike dhe u therren. Pasi rrembyen te gjitha vajzat e reja ēame ata menjehere deportuan te gjithe te mbijetuarit e masakres se Dervishanes duke i debuar ata nga Krahina e Sulit. Te gjithe grate, dhe jetimet e mbijetuar te Dervishanes u vendosen, ne Arte dhe nje pjese e konsiderueshme e ēameve te Artes e kane origjinen nga Dervishana ose Derviziana ne greqisht. Fshati pas deportimit dhe masakres se ēameve u popullua nga Suliotet. Pas maskres se Dervishanes governatori i atehershem i Artes i shpalli lufte Sulioteve i indinjuar nga masakra e vellerzerve te tij te gjakut dhe te fese, ēamet.

Kjo masaker shenon nje nga masakrat dhe spastrimet e para etniko-fetare te gjenocidit ēam dhe ishte orkestruar nga kleftet Suliote nen urdhrat e kishes ortodokse greke. Kjo masaker do te shenonte therrjen, ēnderimin dhe deportimin e 200 familjeve ēame muslimane, fshati i te cileve do te popullohej pastaj nga kleftet Suliote.

Eshte per tu theksuar fakti se nje nga familjet qe banonin Sulin ne ate kohe ishte dhe familja e Tusas Zerva, familje nga e cila rrjedh edhe Napoleon Zerva i cili gjate luftes se dyte boterore do te perfundonte vepren famekeqe te filluar nga stergjysherit t tij duke masakruar gjithe ēamet dhe duke i deportuar nen hijen e thikave, grate dhe jetimet ēame mbetur pa burra, dhe baballare.

Ne te njejtin vit, pra 1772 Kapedan Sulejman Ēapari nga familja fisnike e Ēaparenjve te Luaratit ne Ēameri ne krye te 9000 ēamerve do te rrethonte Sulin, duke vrare shume klefte Suliote dhe duke djegur Sulin por pas djegjes se Sulit Sulejmani kampoi ne malet e Sulit dhe u sulmua ne befasi dhe u fut ne kurth nga kleftet Suliote nen komanden e strategeve ruse, te cilen kishin organizuar edhe kryengritjen e Morese ne vitet 1768-1770, kryengritje kjo e shtypur po nga Kapedan Sulejman Ēapari ne krye te nje ushtrie prej 10.000 shqiptaresh ku pjesen derrmuese te saj e perbenin ēamet.

Eshte shume e rendesishme per popullsine ēame te emigruar nga vatrat e saja, dhe me banim momentalisht ne Shqiperi apo gjetke qe te vihet ne dijeni se gjenocidi ēame nuk ka filluar ne 1821 me revolucionin grek ku Suliotet dhe Greket filluan te masakronin te gjitha fshatrat jugore te Ēamerise, as ne 1913 ku pas shembjes se Perandorise Osmane te gjithe ēamet e Janines, Artes, dhe ata te Ēamerise lindore, jetuan makabrat me te tmerrshme nen hijen e thikave dhe kryqit, as ne 1944 me masakren e madhe te Suliotit Napolon Zerva por shume dekada me pare, ne vitet 1750 kur ēami Seit Ēapari nga familja fisnike e Ēaparenjve te Luaratit ne Ēameri, dhe Delvinioti Mustafa Koka do te rrethonin Sulin, duke vrare shume Suliote, sepse keta te fundit i kishin vene taksa muslimaneve ēame te Margelliēit, dhe nqs keta te fundit si paguanin ata kryenin krime nga me monstruozet.

Edhe Ali Pashe Tepelena sulmoi Suliotet sepse keta te fundit kishin sulmuar fshatrat muslimane te Ēamerise, gjate mungeses se Aliut, dhe me sakte fshatrat e Margelliēit qe eshte nje ore e gjysme ne kembe nga malet e Sulit. . Po te lexojme historine e Ēamerise do te kuptojme qarte se ēamet pjesen derrmuese te luftes se tyre e kane bere kunder Sulioteve dhe Arvaniteve, duke qene se keta te fundit luftonin per kryqin dhe per nje Greqi te Madhe, ndersa ēamet per Ēamerine, dhe mosvaresine e tyre nga kleftet Suliote dhe nga kuēedra ballkanike, (Kisha Ortodokse), te cilet luftonin per nje Greqi te Madhe, ose Megali Idea deri ne lumin Shkumbin, ndersa ēamet dhe Shqiptaret e tjere per Shqiperine dhe Ēamerine deri ne Arte.


MARKO BOCARI, GREKU SHQIPTARVRASES

KERKIME HISTORIKE


Pas vdekjes se ALI PASHES figurat e Greqise u ngutenqe te takonin heroin e Seleides Marko Bocarin dhe tefitonin besimin e tij.Mavrokordato i kushtoi atij njevemendje dhe interes te vecante.Kollokotroni e vizitoiate dhe i dhuroi nje tablo emfatike te sherbimeveushtarake qe ai i kishte bere ceshtjes se Greqise nePeloponez.Ndersa Markoja ja ktheu: Shoku im i dashur evleresoj kurajon e ushtareve te tu por duhet tikishim ndaluar qe te kryenin krimet monstruoze qe atakryen.Ne vend qe te therrnim femije dhe gra muslimanea nuk do te ishte me mire qe te fshihnim ceshtjen tonekombetare pas detyres ndaj humanitetit,ti dergonim nePatras , Modon dhe Koron 20.000 te uriturit eTripolices , Navarinit dhe Monambasise ne vend qe titherrnim ata?

Te detyruar te ushqenin 20.000 vete meshume keto vende nuk do te rezistonin gjate dhe dobinin ne duart tona.Keshtu trupat e Marko bocarit dhete kollokotronit kishin therrur 20.000 muslimane gradhe femije pa ju dridhur dora dhe donin qe medinakerite e tyre te vazhdonin perpjekjet e tyre perte ndjekur rrugen gjakatare antihumane qe ata kishinnisur.Ne 1821 ne Variades Marko Bocari zuri rob 3.000shqiptare muslimane te komanduar nga Abaz GEGA.Ne urenBassexa ai shkaterroi 6000 ushtaret shqiptare te Hasanbeut qe ishte governatori i Beratit dhe ne Lelove aizuri rob 1300 shqiptare.

Ndersa ne STIRVINE kaloi neshpate 700 shqiptare.2500 shqiptare muslimane umasakruan ne malet e sulit nga njerzit e MarkoBocarit; ata kishin ne krye TAHIR abazin.Sipas planitte Marko bocarit Mavrokordato do te sulmonte Epirindhe muslimanet e Janines.Me mijera shqiptare tepafajshem u vrane neper fshatra nga rebeletrevolucionar greke si Marko Bocari.Petroja nje ngaoficeret e Markos pasi kishte shkaterruar fshatratperreth dhe masakruar banoret muslimane u vendos neFANARI (vendi i fanarioteve) por nje trupe shqiptareshe perbere prej shtate mije vete me ne krye beunshqiptar te TRIPOLICES i arriti ata dhe i deboi perne malet e Taygetes.

E vecanta e kesaj ngjarjeje ishte u vrane vetem dy veta BEU I TRIPOLICES dhe biri iPETROS por maniotet qe udhehiqte Petroja e dinin qe sibenin dot balle 7.000 shqiptareve ndaj edhe kerkuan telargohen pa bere lufte.I cuditshem eshte fakti se atau lane te iknin neper anijet e tyre pa u shqetesuarnga 7.000 shqiptaret sepse keta te fundit i kishindhene fjalen se nese ikin pa lufte nuk do ti vrasindhe ata ashtu sic i ka hije shqiptarit e mbajtenfjalen.

Ndersa Marko Bocari dhe greket e tjererevolucionare kudo shkelnin digjnin fshatra vrisnin tepafajshem masakronin cdo musliman qe i binte ne doreshqiptar apo turk qofte ai.Deshmite historike tregojneqarte se Marko Bocari ishte nje shqiptarvrases qeluftonte per revolucionin grek krimet e te cilit edhesot e kesaj dite rruhen neper arkivat e Parisit ,Stambollit, Londres etj etj kurse injorantet si EdliraXhemo dhe miqte e saj qe ka ngrene dhia abetaren na ebejne heronj te Camerise kur Markoja me doren e tij katherrur me mijera came muslimane.

Do te ishte njesoj sikur pas nje shekulli dhe nje propogande te forte helene sic po e beni ta nxirrni edhe Napolon Zerven bir te Camerise dhe ta mburrni sic po beni me Marko grekun.Kjo tregon edhe njehere qe shoqatat tuaja fantazma qe nuk kane asnje njohuri te thelle teceshtjes came por qe te derdellisin me fjalime ku kavetem opinion personal dhe asnje fakt jane vecsepjelle e deshtuar e nje politike helenizimi edhebrenda cameve injorante.Nen trysnine e presionevepolitike te forta prohelene perfaqesuesit came heshtindhe pranojne aranzhime miqesore me gjarperinjte grekeqe kane infiltruar shoqatat came dhe perpiqen teafrojne camet me greket qe ti vene camet ne nje gjumdiagnostiko-diktatorial ashtu sic e beri vellai ishejtanit ENVER HOXHA ne menyre qe camet neser ne emerte kujtimit te heronjve greke si Marko Bocari teputhen buze me buze me vrasesit e gjysherve te tyre.

ABEDIN RAKIPI, BRUXELLES 13 MARS 2008

http://shoqatacameria.blogspot.com/2...1912-2007.html
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2011, 09:28   #37
Kavir
Panta Rei!
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 56
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 9
Kavir do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

O Bato, sinqerisht nuk e prisja kėtė lloj prurje nga ty. Pa ofendim, po kjo ėshtė njė paēavure, njė levere qė nuk bėn as pėr tė fshirė....

Kjo ėshtė propagandė pėr NDARJE fetare. Shqipfolėsit ortodoksė?

Suljotėt ishin kaēakė se atje majė malit ku ishin kishte vetėm gurė dhe re. Si suljotėt edhe labėt jetonin me grabitje ndaj karvaneve dhe bejlerėve tė pasur. Dhe prandaj lindi edhe konflikti me Aliun se i sulmonin karvanet.

Dhe kėta bejlerė, qė ishin nga mė tė pasurit nuk kishin asnjė lloj sevdaje pėr "pavarėsi" se e kishin menderen nė minder tė butė. Dhe madje u bashkuan me turqit kundėr Aliut dhe mė vonė edhe kundėr Ēelo Picarit e Zenel Gjolekės.
Dhe sigurisht qė me influencėn e tyre tėrhiqnin edhe njė pjesė tė popullsisė.

Ishin pikėrisht kėta lloj skorjesh qė duke luftuar proturqve ishin alibia greke pėr masakrat ndaj "turkoshqiptarėve". Prandaj dhe shqiptarėt nė Ēamėri u pėrēanė aq keq sa qė sot janė greqizuar tė gjithė.

Faji primar nuk ėshtė i ortodoksėve por i bejlerėve proturq qė na merr nė mbrojtje mister Abedini.

Unė di tė them vetėm njė gjė: Ashtu sikurse Ilia Spirot janė investime greke, ashtu edhe Abedin Rakipėt dhe Olsė Jazėkxhinjtė janė investime turke.
Tė dyja janė kancere qė duhen operuar patjetėr.
Kavir nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2011, 09:54   #38
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Kavir, tė sjellėsh njė material nuk do tė thotė se pajtohesh me tė. Pėr Ali Pashėn unė kam njė mendim timin dhe nuk ndikohem fare nga shkrimet pro apo kundėr tij, por atė shkrim e solla pėr t'u lexuar dhe diskutuar.

Unė nuk merrem me fetė. Shkrimeve qė hidhen lart e poshtė nuk u besoj, por nėse pranohet qė ka pasur disa shqiptarė myslimanė qė kanė bashkėpunuar me turqit, ėshtė logjike qė ka pasur dhe shqiptarė ortodoksė qė kanė bashkėpunuar me grekėt. Feja, e pėrzier dhe me interesin, ua prish mendjen disa njerėzve.

.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2011, 10:19   #39
Kavir
Panta Rei!
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 56
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 9
Kavir do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Ti e solle pėr tė mė treguar "anėn tjetėr tė medaljes". Por pėr mendimin tim bėre gabim sepse ėshtė fund e krye propagandė fetare.
Madje autori nga zelli ējerr maskėn dhe nxjerr fytyrėn e vėrtetė kur thotė:

"Ndersa Marko Bocari dhe greket e tjere revolucionare kudo shkelnin digjnin fshatra vrisnin tepafajshem masakronin cdo musliman qe i binte ne dore shqiptar apo turk qofte ai."

Domethėnė ky kodosh Marko na paska vrarė edhe turq tė pafajshėm. Ky ėshtė krimi?

Nė njė kohė qė Marko Boēari ėshtė rritur nė oborrin e Ali Pashės dhe ka mbetur besnik deri nė fund i Aliut. Pra i njė myslimani. Dhe ka qenė mik i Xhelil Mehmetit, (Ēelo Picari), edhe ky mysliman.

Propaganda e mėvonshme greke nė pėrputhje me propagandėn turke e nxjerr Revolucionin "Grek" si njė luftė pėr pavarėsi fetare...jo kombėtare.
Nė njė kohė qė Kisha Ortodokse e mallkoi Revolucionin qė mė vonė pastaj e "orthodhoksoi", dmth e bėri "luftė orthodhokse".


Sa pėr fenė time, Gėzuar Festėn e Barjam...Currit.
Kavir nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2011, 22:56   #40
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kavir Shiko postimin
Na pėlqen apo nuk na pėlqen Aliu dhe Karamahmuti, kėta janė ata qė filluan kryengritjet shqiptare kundėr Turqisė. Nuk janė tė gjithė Skėnderbej por ama tė kėqijat qė bėnė patėn efekte vetėm atėhere, kurse pasojjat e mira tė veprimeve tė tyre sollėn Pavarėsinė e Shqipėrisė. Ky ėshtė fakt qė del nga analiza e historisė.

Napoleoni shkatėrroi Europėn me luftra shumė mė tė egra se Aliu, po shko shaje Napoleonin nė Francė.
Mao futi vendin nė luftė civile por akoma adhurohet si Kryetari Mao.


Na pėlqen apo jo pėrparimi shpesh ka ardhur si pasojė e veprimeve tė dhunshme dhe aspak "njerėzore".
Na pelqen apo nuk na pelqen,ne e fituam panevaresin pothuasje 100 vjet me mbrapa se vendet e tjera,edhe duke pasur nje pjese te popullesise kundra kesaj panevaresie.
Megjithate,po me gjete nje rilindas qe te shprehet pozitivisht per pashallaret e asaj kohe edhe mund te ndryshoj mendim.
Mao ishte nje kriminel ordiner si dhe Aliu,jo se bene krime ne lufte,por ishin kriminela ne kohe paqeje.
Napoleoni o figurat e tjera boterore,si edhe Skenderbeu,benin krime se luftonin,por i dhan krimit moral e qellim.
Panevaresin e fitove kur fillove te nxjerresh figura si Ismail Qemali,figura qe luftonin per interesin e pergjithshem.

Perparimi nuk vjen kurre me ane te krimit o te dhunes.Te gjitha perandorit kan mbizoteruar se perdornin me pak krime se sa perdorej ne ēdo rajon,si te thuash;qe perandoria Osmane perdori ne ate rajon me pak krime se pashallaret e vendit.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur