Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-03-2012, 16:22   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,190
Thanks: 6,868
Thanked 3,181 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Akili

Njė nga kuajt e Akilit ka kuptimin nė shqip kalė pullė-bardhė, nuk ka dyshim pėr origjinėn ilire...nė gjuhėn shqipe balė, ka kuptimin kalė pullė-bardhė. Fala greke e huazuar, balios, duhet tė jetė futur nė greqisht pėrmes vllahishtes. Nė gjuhėn baritore tė Greqisė veriperėndimore, ka shumė fjalė tė tilla. Kėshtu, barz (Grq. μπαρτζος), dhi ngjyrė gri, dhe shyt (Grq. σιουτος), kafshė pa brirė, janė fjalėt shqiptare...
Numri i fjalėve qė pėrmbajnė rrėnjėn ilire bal, nė mėnyrė tė specifikuar e 'bardhė', ėshtė mbresėlėnės. Gjithashtu fakti se ballė nė shqip, "balli" (shėnim: kėtu autori bėn shpjegim me ‘forehead’ nė ang.), korrespondon dhe fonetikisht dhe semantikisht mė fjalėn Sanskrite bhįlam, qė do tė thotė gjithashtu 'balli'...


...(ai) citon Höeg, si burim tė informacionit tė tij, se Sarakaēanėt nomadė dhe popujt e tjerė pastoralė tė Ballkanit verior pėrdorin baliŭ/baliă pėr tė treguar njė dele me pamje tė bardhė. Pėr tė mbėshtetur origjinėn ilire ai citon fjalėn shqipe balė “kalė me pullė tė bardhė nė ballė’.


βαλίος / βαλίός homerike. Nga ana tjetėr, baliŭ nė gjuhėn vllahe duhet tė ketė qenė e huazuar nga gjuha shqipe dhe jo nga ajo Latine - mė saktė nga Oskane/Umbriane - badius / * balius. Nė fakt, nuk ka shumė dyshim se kėto fjalė e kanė origjinėn prej kolonėve ilirė nė bregdetin lindor tė Italisė.


Titulli: Glotta: zeitschrift für griechische und lateinische sprache...,
Volume 78, Issues 1-4
Artikulli: "Akhilleus' Horse Balios: Old and New Etymologies," Glotta Fall Issue 2004, pp. 1-14
Nga: Apostolos N. Athanassakis, Santa Barbara
Autori i botimit: Paul Kretschmer, Wilhelm Kroll
Botues: Vandenhoeck und Ruprecht, 2002

Vandenhoeck und Ruprecht, 2002 - Foreign Language Study
1909-1934 include section: Literaturbericht für das jahr 1907-1932.


Nga i njėjti autor:
"Some Illyrian Elements in the Myth of Achilleus" In Greek, summary in English, Proceedings of the Ninth International Congress of Odyssean Studies (Ithaca, Greece 2000) pp. 1-21


Apostolos Athanassakis
Professor of Classics (and holder of the Argyropoulos Chair in Hellenic Studies). With the exception of a guest appointment at the University of Crete 1984-1986 where he served as Head of the Humanities Division, he is now completing close to thirty years of service to the Department of Classics at UCSB. Much of his work is in the language of Homer and Hesiod


__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-03-2012, 17:01   #2
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Akili

Mirmidonet dhe Akili njihen vetem nepermjet miteve, nuk ka artifakte arkeologjike per ekzistencen e tyre historike.

Ka qasje etimologjike qe mirmidon e lidhin me fjalen greke μυρμήγκι-milingone....pra njerez-milingona.

Prejardhja e tyre(sipas mitit) ngjitet tek Mirmidoni, i biri e Zeusit dhe i Eurimeduzes, kjo joshi Zeusin duke marre formen e nje milingone.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-03-2012, 00:04   #3
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Akili

Akili nuk eshte nje personazh historik, eshte nje personazh mitik, permeteper gjysem hyjnor(semidio), per kete arsye perjashtohet te kete ekzistuar historikisht, ose nese ka ekzistuar, historia e tij ka qene krejtesisht tjeter( ka qene i lindur nga nene njerezore dhe pa ato budalliqet me vetem thember te vdekshme) nga ajo qe njohim nga Iliada.

Ishte i Biri i Peleut dhe i nereides Thetis(hyjneshe).
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2012, 02:44   #4
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,190
Thanks: 6,868
Thanked 3,181 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Akili

Duke shfletuar neper google gjeta kete foto, dhe ajo qe me beri pershtypje eshte qeleshja qe mban Akili dhe Odisea.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2012, 12:31   #5
Albpelasgian
V.I.P
 
Avatari i Albpelasgian
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Posts: 381
Thanks: 49
Thanked 84 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Albpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Akili

Kjo analiza e etimologut grek eshte mjaft interesante. Une me teper i jap rendesi llagapit te tij te perdorur ekskluzivisht nga popullata rrenjese e Epirit. Ja nje permbledhje e thukte e Ēekrezit:

Citim:
The Southern Albania of to-day was called "Epirus" by the ancient Greek writers, and was inhabited by the Pelasgians or Epirots.^ Theopompus
states that Epirus was inhabited by the Chaonians, the Thesprotians and the Molossians, all of them being non-Hellenic.

The kings of the last branch, i.e., the Molossians, who ultimately extended their power over all Epirus, claimed, according to Plutarch, to be descended from Pyrrhus, the son of Achilles, who settled in the country after the fall of Troy, and transmitted his kingdom to his son, Molossus. The same biographer relates the significant fact that Achilles was known in this country under the name of "Aspetus," which in Albanian means '* swift."

The interesting feature of kingship, as adopted in Molossia, is its elective form. The assembly of "wise men" elected annually the kings, in the fashion of the old German tribes.

It has already been noted that the name "Epirus" means "mainland" in Greek, and was originally applied to the whole coast north-ward of the Corinthian Gulf, in contradistinction to the neighboringislands, Corcyra (Corfou), Leucas, etc., etc. In consequence, it has not any ethnical meaning, as modern Greeks are wont to think and proclaim. The name of Epirus, as applied to Southern Albania, is misleading, inasmuch as its Greek sound gives the idea that one is dealing with a Greek territory. This is due to the unfortunate fact that the principal sources of the history of this section of Albania are the writings of Greek historians wliose mania for Hellenising foreign names is notorious. Yet, all the ancient Greek writers, including Theopompus, the veracious Thucydides, and the more modern Plutarch, are in full accord in stating that Epirus was exclusively inhabited by non-Hellenic barbarous populations.
Burimi: Constantin Anastasi Chekrezi "Albania past and present"
🖤 (1)
Albpelasgian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2012, 18:42   #6
IKHTHUS
V.I.P
 
Avatari i IKHTHUS
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 332
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
IKHTHUS ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Akili

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
Njė nga kuajt e Akilit ka kuptimin nė shqip kalė pullė-bardhė, nuk ka dyshim pėr origjinėn ilireβαλίος / βαλίός homerike. Nga ana tjetėr, baliŭ nė gjuhėn vllahe duhet tė ketė qenė e huazuar nga gjuha shqipe dhe jo nga ajo Latine - mė saktė nga Oskane/Umbriane - badius / * balius. Nė fakt, nuk ka shumė dyshim se kėto fjalė e kanė origjinėn prej kolonėve ilirė nė bregdetin lindor tė Italisė.
Mandi, ne shqip kemi edhe,

BALOSH m.1. shih BALASH, ~I 1,2. I hipi baloshit.
BALASH m.1. Kafshė shtėpiake mashkull (zakonisht kalė ose ka), me njė balė tė bardhė nė ballė

dhe sa di une, vetem shqiptaret therrasin kafshet ashtu.

Automedon therefore yoked the fleet horses Xanthos and Balios, steeds that could fly like the wind: these were they whom the harpy Podarge bore to the west wind, as she was grazing in a meadow by the waters of the river Okeanos. In the side traces he set the noble horse Pedasos, whom Achilles had brought away with him when he sacked the city of Eetion, and who, mortal steed though he was, could take his place along with those that were immortal.Hom. Il. 16.131

Akili me fustanelle.
IKHTHUS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-01-2013, 15:29   #7
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,240
Thanks: 1,517
Thanked 2,114 Times in 1,110 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Akili

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Akili nuk eshte nje personazh historik, eshte nje personazh mitik, permeteper gjysem hyjnor(semidio), per kete arsye perjashtohet te kete ekzistuar historikisht, ose nese ka ekzistuar, historia e tij ka qene krejtesisht tjeter( ka qene i lindur nga nene njerezore dhe pa ato budalliqet me vetem thember te vdekshme) nga ajo qe njohim nga Iliada.

Ishte i Biri i Peleut dhe i nereides Thetis(hyjneshe).
Ketu nuk po bisedohet nese Akili ishte personash historik apo jo. Thjesht shtrohet hipoteza se disa nga fjalet qe jane perdorur per te pershkruar keto figura mitologjia kan kuptim ne gjuhen Shqipe.

Thetys... kush ishte?. Pse se thua qe Thetis ishte (Deti) motra e Oqeanit. Fjal qe sote gjendet vetem ne gjuhen Shqipe pothuajse e pandryshuar kur kemi parasysh kohen qe ka kaluar.

Pse ja fut pordhes kot...
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2013, 09:34   #8
Poshnja
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 69
Thanks: 5
Thanked 17 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Poshnja ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Akili

@Mandi mos na e nxir tani Akilin shqiptar lol
Poshnja nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2013, 16:29   #9
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,190
Thanks: 6,868
Thanked 3,181 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: AkiliNe nje pasqyre etruske shfaqen Hektori me Akilin me mburoja me shenjen e Diellit ...ndersa Ea..Ajaksi,shfaqet me plis ne koke.Perqendrohemi tek simboli i Diellit edhe karakteri autokton Pellazgjike i tij i trasheguar brez pas brezi deri ne ditet tona —
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2013, 17:15   #10
Poshnja
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 69
Thanks: 5
Thanked 17 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Poshnja ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Akili

gjithsesi simboli i diellti e ka origjinen shume kohe me pare der na babilonin e lasht dhe ne Egjiptin e hershem. ka kaluar tek romaket dhe keshtu eshte bere nje simbol per shume kombe.
Poshnja nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2013, 12:29   #11
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,070
Thanks: 1
Thanked 60 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Akili

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Poshnja Shiko postimin
@Mandi mos na e nxir tani Akilin shqiptar lol
lol e si cka deshironi qe t'ua nxjerri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Poshnja Shiko postimin
gjithsesi simboli i diellti e ka origjinen shume kohe me pare der na babilonin e lasht dhe ne Egjiptin e hershem. ka kaluar tek romaket dhe keshtu eshte bere nje simbol per shume kombe.
Shih shih egjiptasit e lashte e paskan adhruar diellin para neve. E si behet keshtu? Po romaket qe jane popull me kontrate [dmth popull i sajuar] edhe keta qenkan sajuar para etnitetit dhe entitetit tone?

Po ja qe eshte e kunderta ore mik - krejteisht e kunderta.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
🖤 (1)
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2013, 18:55   #12
Tonton
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 84
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Tonton do tė bėhet i njohur mjaft shpejtTonton do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Akili

Balo kan pasquajtur edhe qente perpara.
Mendoj se tani u vene emra te jashtem
Tonton nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2013, 19:06   #13
Tonton
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 84
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Tonton do tė bėhet i njohur mjaft shpejtTonton do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Akili

Qe te jemi te llogjikshem duhet te pranojm qe mitologjia greke, historit e lashta, nuk jane gje tjeter vecse nje pershkrim ne greqisht i legjendave, heronjeve dhe hyjnive qe adhuronin dhe besonin popullatat e vjetra te atyre koherave.

Greket vet, gjeja me e rendesishme qe kan bere ka qene krijimi i nje gjuhe me precize dhe me me rregulla se gjuhet e tjera qe ekzistonin ne ato kohera.
🖤 (1)
Tonton nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2013, 19:14   #14
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Akili

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tonton Shiko postimin
Qe te jemi te llogjikshem duhet te pranojm qe mitologjia greke, historit e lashta, nuk jane gje tjeter vecse nje pershkrim ne greqisht i legjendave, heronjeve dhe hyjnive qe adhuronin dhe besonin popullatat e vjetra te atyre koherave.

Greket vet, gjeja me e rendesishme qe kan bere ka qene krijimi i nje gjuhe me precize dhe me me rregulla se gjuhet e tjera qe ekzistonin ne ato kohera.
Na jep nje shembull te precizionit te gjuhes Greke?
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2013, 20:42   #15
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,745
Thanks: 218
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Akili

Edhe Deukalioni quhej njashtu, perafersishtė; "pellumbi i detit"s'jamisigurt se a ishte ibardh...Dihet se Deukalioni ishte se paku 200 vite para Akilit...pra jetonte(nese besojmi) rreth vitit -1550...
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2013, 03:43   #16
Conrad
V.I.P
 
Avatari i Conrad
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 328
Thanks: 12
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Conrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Akili

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Poshnja Shiko postimin
@Mandi mos na e nxir tani Akilin shqiptar lol
Po as grek s'ka qene lol. Pelaget nuk ishin greke ndrushe nuk do te cilesoheshin barbare nga greke Apo Hellenet. "Pasan mi hellin barbaros esti" Lufta trojes ka qene lufte nder pelasge dhe emri hellen eshte perdorur 2-3 here ne te gjithe iladen dhe asnjehere ne kuptimin ndergrek por si nje fis.
Conrad nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2013, 00:27   #17
B_2
Anėtar i ri
 
Avatari i B_2
 
Data e antarėsimit: Sep 2013
Vendndodhja: Basrah - Iraq
Posts: 6
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
B_2 do tė bėhet i njohur mjaft shpejtB_2 do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Akili

Note:
[common alb. prothetic v- before bare initial vowels] hence Vesta `goddess of hearth and its sacred fire' was an Illyrian goddess, clearly there was a common origin of Illyr. Albanoi tribe and the founders of Alba Longa (Rome), also alb. vatra (*vas-tra) `hearth' with -tre suffix.
zero grade in alb. (*assu-pedis) shpejt `(*swift footed) quick, fast' : lat. acu-pedius `swift-footed' : zero grade alb.
perhaps in ablaut to ak̂-, ok̂- `sharp' (above S. 18 f.); then lat. acu-pedius `swift-footed' and accipiter `hawk, falcon' (above S. 19) could also belong here;
[see Root / lemma: pē̆d-2, pō̆d- : `foot']
alb. (*accipiter) skiptar `eagle man', shqipe `eagle', skifter `hawk, flying fast', probably illyr. *āk̂ú-pedios, *āk̂ú-(pe)-lios > Achilles `swift footed'; rom. (*accipiter) ŗoim `hawk' [-p- > -m- phonetic mutation] :
Note:
Illyrian Albanian frequently abbreviated long IE root words. Hence the abbreviation of proto gr. *āk̂ú-(pe)-lios > Achilles `swift footed' could have taken place only in Illyrian. The shift -d- > -l- is characteristic of Italic Illyrian. That means Greeks translated the Illyrian myth and the name of Achilles `swift footed'. Clearly Greeks translated wrongly the compound as Root / lemma: ōk̂ú-s Meaning: quick + Root / lemma: pē̆d-2, pō̆d- : `foot'. While the true meaning was the compound of Root / lemma: ak̂-, ok̂- (*hekʷ-) Meaning: `sharp; stone, edge, painful' + Root / lemma: pē̆d-2, pō̆d- : `foot'. Hence the name of Achilles meant actually painful foot since his foot was vulnerable to a mortal wound.
A cognate *ōk̂-ro- (compare to forms *ak̂-ro- besides *ak̂-u-) is perhaps the base from Church Slavic jastrębъ `hawk'.
References: WP. I 172, WH. II 198. Page(s): 775

B_2 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2013, 22:51   #18
Albpelasgian
V.I.P
 
Avatari i Albpelasgian
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Posts: 381
Thanks: 49
Thanked 84 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Albpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Akili

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Akili nuk eshte nje personazh historik, eshte nje personazh mitik, permeteper gjysem hyjnor(semidio), per kete arsye perjashtohet te kete ekzistuar historikisht, ose nese ka ekzistuar, historia e tij ka qene krejtesisht tjeter( ka qene i lindur nga nene njerezore dhe pa ato budalliqet me vetem thember te vdekshme) nga ajo qe njohim nga Iliada.

Ishte i Biri i Peleut dhe i nereides Thetis(hyjneshe).
Pa prekur debatin mbi historicitetin e tij, guxoj te them se datat e hamendesuara te mbreterimit te Akilit, i cili kontekstualizohet ne shekullin e XIII p.l.K jane paushalle. Datimet e perftuara nga epet homerike dhe sidomos nga ato qe u filtruan ne Athine nuk perkojne me realitetin, megjithe deshiren e zjarrte te ketyre perpunuesve qe ngjarje te caktuara ti vendosnin ne nje te kaluar sa me te larget.

Qysh prej Pindarit sajohen mitet qe flasin per gjoja ardhjen e birit te Akilit, Pirros tek moloset. Diodori dhe Plutarku thone se para Tharypes molos (te cilit i atribuohet perpjekja e pare per te helenizuar Epirin) ishin tete mbreter deri te Pirro, biri i Akilit. Nese nje brez llogaritet koncencionalisht si 30 vjet atehere mbreterimi i Pirros (se Akilit) mund te vendoset ne vitin 669 p.l.K.
Albpelasgian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2013, 22:36   #19
Altin Kocaqi
Anėtar
 
Avatari i Altin Kocaqi
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 93
Thanks: 2
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Altin Kocaqi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Akili

Kali i Akilit quhej Baliash..kishte pulle te bardhe ne balle
Altin Kocaqi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2013, 22:40   #20
Altin Kocaqi
Anėtar
 
Avatari i Altin Kocaqi
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 93
Thanks: 2
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Altin Kocaqi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Akili

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Poshnja Shiko postimin
gjithsesi simboli i diellti e ka origjinen shume kohe me pare der na babilonin e lasht dhe ne Egjiptin e hershem. ka kaluar tek romaket dhe keshtu eshte bere nje simbol per shume kombe.
Simboli i diellit e ka kohen shume me vjeter se te babilonet e egjyptianet...daton qe nga mezoliti e me vjeter
Altin Kocaqi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur