Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-03-2012, 16:25   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,190
Thanks: 6,869
Thanked 3,181 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Fustanella

Benjamin: Kostumi shqiptar i adoptuar nga grekėt para revolucionit, ėshtė veshja mė e shkėlqyer veshur nė kohė nga ndonjė popullAlbanais en grand costume-Marseille- Canquoin, c.1850-Hand-colored lithograph by Canquoin; standing figure in national costume with sabre and 2 pistols, outdoorsMe gjithė respektin pėr mantelet valėvitėse apo pėrkrenaren e luftėtarit tė kohės sė Perikliut, mua mė ngjan se kostumi shqiptar, i adoptuar nga grekėt para revolucionit dhe i pėrdorur ende nga shumė prej tyre, ėshtė veshja mė e shkėlqyer, veshur nė kohė nga ndonjė popull.
Kostumi i malėsisė skoceze (Highland), i cili i ngjan disi atij, nuk ėshtė nė asnjė mėnyrė aq i hijshėm sa ky, qė pėrbėhet nga njė kilt/fustanellė i quajtur fustanella, mbledhur ngushtė rreth belit duke u varur lirshėm deri nė nė njė distancė tė shkurtėr mbi gju nė njė palosje masive cohe borė tė bardhė; njė brez i gjatė, i endur e me ngjyra tė shkėlqyera, ėshtė i fashuar fort rreth belit aty ku ngushtohet; unė kam parė athinas elegantė tė lidhin fundin e njėrės anė tė kėtij brezi nė njė vend dhe pastaj tė mbėshtillen duke u rrotulluar rreth tij;
njė jelek leshi nė tė kuqe tė thellė apo nė blu, qėndisur me ar, por qė fsheh pėrgjysmė valėt e njė kėmishe mėngė-derdhur, dhe mbi tė gjendet njė xhokė e zbukuruar nė mėnyrė tė ngjashme; dollakė tė tė njėjtit material e ngjyrė me sumbulla fije arta dhe thekė, dhe njė feste e kuqe flakė mjaftueshėm e gjatė sa tė bjerė mbi supe prej peshės sė rėndė tė xhufkės sė mėndafshtė blu qė ka, i kompletuar ky kostum madhėshtor, veē nė i shtofshim njė brez tė gjerė lėkure tė kuqe pėr pistoleta dhe kama tė mbėrthyera pėrgjatė brezit nga malėsorėt apo tė mbėrthyera nė kohė lufte. Njė kostum i tillė, natyrisht qė kushton shumė pėr tu bėrė shpesh nga e para dhe kjo ndoshta do tė jetė arsyeja se pėrse ai do tė dalė pėrfundimisht jashtė mode.


__________________

🖤 (2)
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2012, 09:38   #2
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,590
Thanks: 9
Thanked 36 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kostumi shqiptar i adoptuar nga grekėt

A e e ka pare dikush me heret kete, se une vetem e gjeta me nje faqe te internetit dhe nuk kishte asnje te dhene per historikun e saj, sa eshte autentike etj. dhe titullohej si Vallezimi per hir te sapolindurit.

🖤 (1)
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2012, 21:39   #3
Socio
Vetevendosje
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,835
Thanks: 7,698
Thanked 6,474 Times in 2,725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kostumi shqiptar i adoptuar nga grekėt

'Shqiptaret duke vallezuar rreth tempullit Theseus', Athine 16 Prill 1811, pikturuar nga Charles Cockerell.
Source: British Museum - http://www.britishmuseum.org/researc...&currentPage=2
__________________
Na prift e mbara.
🖤 (1)
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2012, 23:43   #4
Socio
Vetevendosje
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,835
Thanks: 7,698
Thanked 6,474 Times in 2,725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kostumi shqiptar i adoptuar nga grekėt

'Sketches in the Black Sea' 1853 British lithograph'Albanian' - top/right
__________________
Na prift e mbara.
🖤 (1)
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2013, 16:21   #5
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 669
Thanks: 422
Thanked 153 Times in 88 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Fustanella

Fustanella is a fold skirt, which is carried particularly in Albania and Greece(by Arvanites), traditionally by men, thus a man skirt. It can appear a short stiff skirt , usually pleated, made of white cotton or linen, and in the country of its origin Albania(or Epirus) we also find the long version. The foustanela was worn by the Albanian fighters of the 1821 revolution. It's been some time now, that the newly created nations, try to claim any Albanian heritage as their own. The following pictures/photos is in response to those false claims and show that this dress is exclusively originated from Albanian folks.🖤 (1)
BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2013, 16:23   #6
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 669
Thanks: 422
Thanked 153 Times in 88 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Fustanella

The similarity betwen Alexander costume and Albanian is astonishing.Sometime the Greek imagination goes further, insinuating that Albanians borrowed that dress from the Greeks and thats why the dress fades out in North Albania.
Its not true that fustanella is present only in the south Albania. The following photos will prove how false their propaganda is.

Shkoder Albania(north) in traditional costumes:

Ulqin Montenegro(beyond todays Albanian border)

🖤 (2)
BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2013, 16:25   #7
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 669
Thanks: 422
Thanked 153 Times in 88 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Fustanella

Even the King of Greece after the independence is wearing an Arnavut(albanian in turkish language) costume and not a Greek one because theirs is just a borrowing-stealing from us.1865 KING OF GREECE IN ..ALBANIAN COSTUME

🖤 (2)
BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2013, 16:47   #8
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 669
Thanks: 422
Thanked 153 Times in 88 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Fustanella

Since most of the greatest fighters of the so called Greek revolution were from Epirus Arvanites(Albanians) the new Greek state adopted this costume as a garment for the Evzones, Proedriki Froura (Presidential Guard), an elite ceremonial unit that guards the Greek Tomb of the Unknown Soldier.

William ST. Clair
“That Greece Might Still Be Free”
Oxford University Press – 1972
Page 228:

Citim:
It was probably at this time that the Albanian dress made its decisive step towards being regarded as the national dress of Greece. The Government party, being largely Albanians themselves, favoured the dress and a version of it was common among the Greek “klephts” and “armatoli”. Now it seemed that anyone who donned an Albanian dress could claim to be a soldier and share in the bonanza
🖤 (1)
BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2013, 17:26   #9
Socio
Vetevendosje
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,835
Thanks: 7,698
Thanked 6,474 Times in 2,725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: FustanellaKjo pikture e Paja Jovanovic, qe sot njihet si gjoja 'Malazezi i Plagosur', ne te vertete, ne origjinalin e saj ka qene njohur:

'Pas luftimit' (After the Fray)


Se pari eshte ekspozuar ne Londer ne galerine 'Messrs Tooth' ne fund te shek. XIX.

Ne kete reviste Londineze te asaj kohe e kemi nje pershkrim origjinal dhe te drejte te saj:
__________________
Na prift e mbara.
🖤 (1)
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2013, 18:25   #10
Socio
Vetevendosje
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,835
Thanks: 7,698
Thanked 6,474 Times in 2,725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella'En Orient , types d'albanais: Mirdite, Scutarien, Scialla, Pulti '

Gravure Moller dessin Haenen 1880
__________________
Na prift e mbara.
🖤 (1)
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2013, 11:46   #11
Albpelasgian
V.I.P
 
Avatari i Albpelasgian
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Posts: 381
Thanks: 49
Thanked 84 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Albpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Fustanella

Postime te shkelqyeshme, Socio

Keep 'em coming!
Albpelasgian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2013, 19:07   #12
Socio
Vetevendosje
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,835
Thanks: 7,698
Thanked 6,474 Times in 2,725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albpelasgian Shiko postimin
Postime te shkelqyeshme, Socio

Keep 'em coming!
Faleminderit Albpelasgian !
'1807 Fitorja tek Roseta - Viti kur i mundem Britanezet'

Citim:
Very cautiously we made our way down the sandhills, moving directly towards the mosque for the first hundred yards, then edging away to the left until we had a full view of the river.

This is what we saw. Just below the mosque were some fishermen's huts, and a small wooden pier, or wharf, projecting into the Nile. Within a couple of oars' length of the wharf lay, not one, but two large djerms, both filled with armed men. By the bright light of the moon we could discern them as clearly as in daytime.

My companion had with him a small field-glass, through which he carefully examined the djerms—or rather their occupants.

"Well, are they the Mamelukes?" I whispered impatiently.

"Egad! they're not," was the reply. "They are Albanians, without doubt, and therefore enemies. Look for yourself, and you will see their kilts, or petticoats." I took the glass, and saw at once that Holroyd was right; there was no mistaking the Albanian costume. "There are between two and three hundred of them," said Holroyd, as I returned the telescope. "I must report this at once, Tom."

We hurried back to the piquet, and Corporal Jones was sent off to warn Colonel Macleod of the proximity of a large body of the enemy; while another man took a message to Cantillon to advance nearer to the sand-hills, and be on the qui vive in case of a sudden attack.
Deshmi e gjalle e kohes nga nje ushtar britanez, pjesmarres i kesaj beteje ku ushtria britaneze pesoi disfate te madhe nga trupat shqiptare.

Deshmia e plote: http://en.wikisource.org/wiki/Yule_L...%27s_Gratitude


Humbja britaneze tek Rosetta me 1807 do te shuaj te gjitha shpresat e ekspedites se Alexandrise per pushtimin e Egjiptit dhe do te detyroj britanezet te heqin dore nga Egjipti njehere e pergjithmone.

Fitorja shqiptare e vitit 1807, njihet ne histori si 'fitorja e Rosetes' fitore me te cilen shteti i Egjiptit krenohet edhe sot duke e perkujtuar ate cdo pervjetor si dite kombetare e shtetit.

http://www.egyptstudycircle.org.uk/S...ry/rashid.html
__________________
Na prift e mbara.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2013, 00:51   #13
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 669
Thanks: 422
Thanked 153 Times in 88 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Fustanella

The short garment appears on the ancient artifacts:

Since most of the greatest fighters of the so called Greek revolution were from Epirus(Albanians) and Arvanites(Albanians) the new Greek state adopted this costume as a garment for the Evzones, Proedriki Froura (Presidential Guard), an elite ceremonial unit that guards the Greek Tomb of the Unknown Soldier


All the the reliable historical sources tell us that this dress is an original Arbanite(Epiriote-Albanian) dress, but
we really dont need to look the historical sources, to understand where this version was adopted from, just take a look at these pictures:

🖤 (1)
BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2013, 00:53   #14
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 669
Thanks: 422
Thanked 153 Times in 88 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Fustanella

Arnaut(Albanian) smoking:Arnaut of Cairo at the gate of BabylonArnaut officers & Egyptian recruits crossing the desertAlbanian soldier resting

BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2013, 01:38   #15
Socio
Vetevendosje
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,835
Thanks: 7,698
Thanked 6,474 Times in 2,725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

[CENTER]'View of Goksu Valley' 1844 by C. Reiss

__________________
Na prift e mbara.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2013, 03:04   #16
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 669
Thanks: 422
Thanked 153 Times in 88 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Fustanella

Bravo Socio.

TO MRS. BYRON, Prevesa, November 12, 1809

...In nine days I reached Tepaleen (TEPELENA,nese ka nga ata qe se kane idene, ashtu si per fustanellen, se Bajroni ka qene aty-shenim i BARAT). Our journey was much prolonged by the torrents that had fallen from the mountains, and intersected the roads. I shall never forget the singular scene on entering Tepaleen at five in the afternoon, as the sun was going down. It brought to my mind (with some change of dress, however) Scott's description of Branksome Castle in his Lay, and the feudal system. The Albanians, in their dresses, (the most magnificent in the world, consisting of a long white kilt, gold-worked cloak, crimson velvet gold-laced jacket and waistcoat, silver-mounted pistols and daggers,) the Tartars with their high caps, the Turks in their vast pelisses and turbans, the soldiers and black slaves with the horses, the former in groups in an immense large open gallery in front of the palace....

shkeputur nga letrat qe i niste Bajroni nenes se tij kur udhetonte ne viset e shqiptareve (ke dhe foton sa per ilustrim)

nuk e solla te perkthyer, por e solla nga origjinali me qellim qe ju djemka patriote dhe ju te tjeret dallakauke qe duke u nisur nga "qytetarizmi" i larte na bekeni edhe fajtore qe s qenkemi vllezer me komshijte tane veriore e jugore, qe aq shume na duan sa moren cdo gje tonen..pra nuk e solla ne shqip qe ta shijoni sic e shkroi Bajroni per nenen e tij.

Ky eshte nje pasazh i shkurter per ti treguar zotnise hom za , se ato goglat qe kishte merak, ato qe perdorin vlai greki, jane ca fotokopje tenat te suljoteve, arvanitasve&CO qe bene luften dhe moren...goglat..s moren gje. E keqja qendron se gomarin edhe po e leve me vija zeber s behet, gomar ngelet..ata i moren po i kane bere ca minifunde te shkelqyera qe nxjerr ne pah perqindjen e larte te "ashtuve" qe kane.
BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2013, 03:07   #17
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 669
Thanks: 422
Thanked 153 Times in 88 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Fustanella

BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2013, 07:17   #18
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,070
Thanks: 1
Thanked 60 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2013, 08:19   #19
Socio
Vetevendosje
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,835
Thanks: 7,698
Thanked 6,474 Times in 2,725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

'An Alley of Constantinople' by Charles Emile Callande de Champmartin - 19th century

__________________
Na prift e mbara.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2013, 10:59   #20
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,070
Thanks: 1
Thanked 60 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur