Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore > Shkrimtarė tė huaj

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-03-2014, 01:20   #41
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,879
Thanks: 1,588
Thanked 1,453 Times in 691 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Mendon se je i gjallė,
(vetėm) sepse thith ajėr?
Turp tė kesh,
qė je i gjallė nė mėnyrė kaq tė limituar.
Mos ji pa Dashuri,
(ashtu) qė tė mos ndihesh i vdekur.
Vdis nė Dashuri,
dhe qėndro gjallė pėrgjithmonė.

Rumi
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-03-2014, 01:25   #42
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Puhize per ca dashuri e ka fjalen ketu?
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-03-2014, 02:31   #43
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,879
Thanks: 1,588
Thanked 1,453 Times in 691 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Puhize per ca dashuri e ka fjalen ketu?
Besoj qe Rumi I kendon dashurise qe ai ndjen ndaj Zotit, dhe duke e shprehur ne nje forme teper te vecante na ben te mendojme per dashurine njerzore. Ne te vertete ne vargjet e tij shprehet dashuria ndaj krijuesit te gjithesise. Rumi gjithashtu ne shume vargje shpreh deshiren e tij te madhe per te takuar Zotin, dhe ve ne dukje qarte opinionin e tij qe kjo bote eshte kalimtare dhe se bota e amshueshme eshte ajo e verteta dhe e perjeteshmja e pambarueshmja .

‎"Pa dashuri, i gjithė adhurimi ėshtė barrė (detyrim), i gjithė vallėzimi i palezetshėm, e gjithė muzika thjeshtė zhurmė.."

Xhelālud Rumi

Dmth. Adhuroje Zotin tend me dashuri , ne kete forme barra nuk do te ekzistoje asnjehere.
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-03-2014, 02:46   #44
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

dicka t tille mendoj edhe une
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2014, 01:48   #45
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,879
Thanks: 1,588
Thanked 1,453 Times in 691 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Shumė njerėz pashė nuk kishin tesha
Shumė tesha pashė, pa njerėz brenda.
Mevlana Xhelaludin Rumi


Unė isha i vdekur dhe linda,
isha lot dhe u bėra buzėqeshje nė detin e pasionit dhe arrita, mė nė fund, pavdekėsinė.
Rumi
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2014, 21:04   #46
Sopoti
Banned
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,965
Thanks: 5,172
Thanked 5,743 Times in 3,035 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Drita jote ėshtė nė syrin tim,
bukuria jote ėshtė nė zemrėn time.

Rumi
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2014, 12:46   #47
Jetmira
Jetmira
 
Avatari i Jetmira
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 2,586
Thanks: 1,337
Thanked 1,114 Times in 452 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Jetmira ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Lament Of The Reed'
-Poems Of Rumi

Pėrkthyer dhe Recituar nga Dr. S.H.Nasr.
- Disa prej poezive mė tė mira tė Rumi-t janė tė prezantuara nė audio - CD , nė gjuhėn origjinale Persiane dhe tė pėrkthyera nė gjuhėn Angleze.Pėrmban edhe broshurėn me poezi nė tė dy gjuhėt.Koleksion i bukur .
Jetmira nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2014, 04:34   #48
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,879
Thanks: 1,588
Thanked 1,453 Times in 691 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Dėshira

Dashnori din vetėm pėr pėrulje ngase zgjidhje tjetėr nuk ka
Nė mbrėmje pėrvidhet nė oborin tėnd ngase zgjidhje tjetėr nuk ka
Tretet tė puth ēdo kaēurelė tė flokut tėnd, mos u kėrcno ngase zgjidhje tjetėr nuk ka
Me zjarrin e dashurisė ndaj teje ai digjet tė thej grilat e shpirtit tė vet
Ngase zgjidhje tjetėr nuk ka.

Dashuria pyeti tė dashurin, “Mos vallė e do vetėn mė shumė ngaqė mė do mua?”
I dashuruari u pėrgjigj: “Unė kam vdekur nė veten time tani jetoj pėr ty
Jam zhdukur nga vetja dhe atributet e mia jam i pranishėm vetėm pėr ty
I pata harruar dituritė e mia por duke tė njohur, u bėra dijetar
E kam humbur gjithė forcėn time ndėrsa tani, jam nga fuqia yte.
E dua veten, ah sa tė dua, sa tė dua, veten e dua.

Jam dashuria yte, ri nė vėshtrimin tim, se do tė hap portėn e shkėlqimit
Eja pusho me mua le tė bėhemi fqinj, si yjet.
Ti je fshehur aq gjatė duke u endur pafundėsisht nė detin e dashurisė sime
Megjithatė, ti gjithmonė ke qenė i lidhur pėr mua
I fshehur, zbuluar nė tė dukshmen dhe tė padukshmen.

Jam jeta vet, ti ishe i epuri pas njė pellgu tė vogėl
Jam Oqeani dhe shqetėsimi i trazuar i tij
Eja zhytu me mua, braktise kėtė botė tė erėsirės
Qėndro me mua se do tė hap portėn e dashurisė.

Tė dėshiron mė shumė se haja e pija
Trupi im, ndjenjat e mia mendja uria ndaj shijes tėnde,
Mund ta ndjej praninė tėnde nė zemrėn time ndonėse ti i takon tė gjitha botėrave
Do tė pres me ėndje tė heshtur vetėm pėr njė gjest, njė shkėndijė prej teje!!!

Rumi
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2014, 04:47   #49
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,879
Thanks: 1,588
Thanked 1,453 Times in 691 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Baraz jane

Te drejten kur them ,po edhe kur mashtroj –baraz jane
Arabi i bardhe dhe arabi i zi –baraz jane

Me ndodh te jem diell ,i shpirtit simurg
Unaze magjike e mbretit sulejmanit –baraz jane

Stuhi dhe hi ,dhe uje edhe zjarr
Fisnik jam tani,i poster me pas-baraz jane

Me turq me taxhike –i dua te gjithe
Largpames tani,I verber pastaj-baraz jane

Jam dite edhe jave jam vit ,ramazan e bajram
Pishtar jam i ndezur prej atit te madh –baraz jane

Dhe ngjyren e nderroj ,roberuar deshirash
I bie ne cast nje dajre te re-baraz jane

Ndrit hena ne qiell ,kam prane daulle ,bajrak
Sarajit mbreteror i ngjan cadra ime –baraz jane

Perija te kembet me rri dhe njerez te fisme
Ne pluhur kendojne ,hedhin valle –baraz jane

Kerkoj perendine dhe thelbin e sendeve ndjej
Dhe ditet dhe netet qe fali AI –baraz jane

Keshtu po flas une ,keshtu dhe i ndrituri shams
Mbuluar prej reve tani ,i purpurt si flake pastaj –baraz jane.
Rumi
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2014, 04:57   #50
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,879
Thanks: 1,588
Thanked 1,453 Times in 691 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Tė vdes pėr tė dashuruar

Vdis, nė kėtė dashuri
Nė qoftė se do tė vdesėsh nė kėtė dashuri
Shpirti yt do tė ripėrtėrihet
Vdis, mos u frigo vdekjes, e asaj qė veq dihet.

Nė qoftė se do tė vdesėsh tek e pėrkohshmja
Do tė bėhesh I pėrjetshėm
Vdis, thyej ata zinxhirė
Qė po tė mbajnė tė burgosur
Tek bota e lidhjeve
Vdis tek e pavdekshmja
Dhe do tė bėhesh I pėrjetshėm.

Vdis, dil jashtė nga kjo re,
Kur ta lėsh renė
Do tė bėhesh si hėna e ndricuar
Vdis nga zhurma dhe brengat monotone
Tė kėsaj bote
Nė heshtjen e dashurisė
Do ta gjesh shkėndijen e jetės.

Rumi
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2014, 02:52   #51
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,879
Thanks: 1,588
Thanked 1,453 Times in 691 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

PERTEJ DASHURISE

Pertej dashurise
Ne qofte se nuk di te duash,
Meso te duash,
Patjeter perpiqu te duash

Cdo gje qe te sheh syri,
Cdo gje qe percepton,
Cdo gje qe mund te imagjinosh
Duaje, duaje,

Te duash meso
Edhe cdo gje qe degjon,
Cdo gje qe ndodhet ne kete univers...
Asgje te shemtuar s'ka ne kete bote,

Asnje, pale sa e rendomte te te duket,
Nje insekt sa i vogel po as ai
I shemtuar nuk eshte,

Nje fije bar merre ne dore
Sa e brishte a nuk e sheh?
Duaj lulet, guret, rete,

Cdo gje me formen, ngjyren, kuptimin e saj,
Duaje, duaje,
Meso te duash,

Perpiqu te duash,
Bota per dashurine tende eshte krijuar,

Me pare meso dashurine,
Shiko nje vogelush,
Sa i mrekullueshem,
Mendo dhe ata qe e sollen ate ne jete,

Sepse kjo bote eshte krijuar
Per dashuri,

Duaji njerezit
Ata per te mos qene vetem
Prane teje te jene
Per kete, vertet per kete,
Jane krijuar,
I gjithe universi
Me zinxhire te dashurise eshte lidhur,

Prandaj edhe ti,
Te japesh dashuri meso!
Sepse dije,
Ne shpirtin tend,
Per te gjitha keto paska vend,
Mos harro,

Bota vete trembet nga njerezit
Pa dashuri,
Dhe nga frika,
Prej tyre largohet,
Apo me e keqja ju behet armike,
Prej vetes i largon,

Duaje edhe vdekjen,
Meso ta duash
Qe te dish se ka nje Perjetesi...

Dhe nese te duash mesove
Edhe te tjereve duhet t'ua mesosh,
Qe me sekretin e mrekullueshem te kesaj bote,

Njerezimit t'i sherbesh...
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2014, 02:54   #52
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,908 Times in 2,592 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

I ndrit'te shpirti atje ku eshte!
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2014, 02:55   #53
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,879
Thanks: 1,588
Thanked 1,453 Times in 691 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin
I ndrit'te shpirti atje ku eshte!

Amin
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2014, 20:11   #54
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,279
Thanks: 1,542
Thanked 2,133 Times in 1,123 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 149
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Ku gjithcka eshte muzike (perkthimi im nga anglishtja)

Mos u merzit nese keputen telat nje mije te tjere do te shfaqen
Kemi rene mbi krahet e Dashurise ku gjithcka eshte muzik
Dhe nese gjith instrumentet ne bote do te digjeshin
Thelle ne zemer do te kesh gjithmone kenge
Mos u merakos nese drita perreth zbehet…shuhet
Kemi shkendeine qe ndez zjarrin
Kenget tona jane vetem shkuma mbi detin
thesari I vertet eshte brenda…thelle
dhe e bukura ne kenget tona eshte pasqyrimi
I asaj cka fshehet…thelle
Mjaft me fjale! …hape dritaren e zemres,
Cliro Shpirtin…

Jelal ad-Din Muhammad RumiP.s Poezia e plote eshte shume me e bukur, kjo ne video eshte e shkruruar.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-12-2014, 17:17   #55
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,879
Thanks: 1,588
Thanked 1,453 Times in 691 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Don’t search for heaven and hell in the future. Both are now present. Whenever we manage to love without expectations, calculations, negotiations, we are indeed in heaven. Whenever we fight, hate, we are in hell.

Mos kerkoni per parajsen dhe ferrin ne te ardhmen. Qe te dyja jane te pranishme tani. Sa here qe ne arrijme ta duam pa pritje, llogaritje,negociata, ne jemi me te vertete ne parajse. Sa here qe ne luftojme, urrejme, ne jemi ne ferr.
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-12-2014, 19:02   #56
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,180
Thanks: 0
Thanked 1,029 Times in 895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Lerė heshtjen tė tė ēojė nė bėrthamėn e jetės.

Duhet tė hesht. Tė hesht. Dhe ta lė dashurinė tė pėrshkruajė vetveten: nėn njė pėrshkrim tė lumtur, tė gėzuar qė s’merr fund kurrė.

Kurrė mos e humb shpresėn, zemra ime, mrekullitė burojnė nga e padukshmja.

Mjaft me fjalė! Hap dritaren nė qendėr tė kraharorit… Lėri shpirtrat tė hyjnė dhe tė dalin.

Mund tė mėsosh tė dashurosh vetėm duke dashuruar.

Nėse fjalėt dalin nga zemra, ato do tė hyjnė nė zemėr.

Duke bėrė si mė thanė tė tjerėt, u verbova. Duke shkuar kur tė tjerėt mė kėrkonin, humba. Mė pas u largova prej tė gjithėve, edhe prej vetes. Kėshtu i gjeta tė gjithė, edhe veten.

Unė nuk jam kėto flokė, nuk jam kjo lėkurė, jam shpirti qė jeton brenda tyre.

Nėse ke shumė, fal prej pasurisė tėnde. Nėse ke pak, dhuro prej zemrės.

Bėhu si lulja qė ia jep aromėn edhe dorės qė e kėput.

Detyra jote nuk ėshtė tė kėrkosh dashuri, por tė kėrkosh dhe tė gjesh tė gjitha pengesat qė vetja jote ka ndėrtuar kundėr dashurisė.

Nuk kam fe. Feja ime ėshtė dashuria. Ēdo zemėr ėshtė tempulli im.

Unė buzėqesh si njė lule, jo vetėm me buzė, por me tėrė qenien.

Mos u gėnje nga bukuria ime, drita qė mė sheh nė fytyrė vjen nga qiriu i shpirtit tim.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-01-2015, 00:35   #57
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,879
Thanks: 1,588
Thanked 1,453 Times in 691 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2015, 22:06   #58
Sopoti
Banned
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,965
Thanks: 5,172
Thanked 5,743 Times in 3,035 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

KOPSHTI I TĖ DASHURUARVE


Ekziston njė vend
ku heshtja lind fjalė.
Njė vend ku dėgjohen
pėshpėritjet e zemrės.
Mos i kėrko fjalėt e tua kėtu.
Kėrkoi tutje -tehł .
Kėndomė me heshtjen
e zemrės ,
dhe unė do tė lind
qė tė dėgjoj kėngėn tėnde triumfuse.
Shpirti i jetės, jetė e ēdo jete
Kjo je Ti.
E dukshme apo e padukshme,
e lėkundshme apo e palėkundshme
Kjo je Ti.
Udhėt qė tė ēojnė drejt Qiellit
janė tė pafundme.
Ec nėpėr to , pa u menduar, pa kėmbė
dhe do tė gjendesh atje!
Vėshtro si u ndriēua Qielli
nga drita e saj vezulluese!
Ekziston njė vend
ku zėrat himnojnė bukurinė tėnde.
Njė vend,
ku ēdo frymėmarrje skalit imazhin tėnd nė shpirtin tim.
Tashmė kopshti ynė
u mbush plot bilbila.
Sorrat fluturuan tutje, larg.
Zemra nuk e ka tė lehtė
tė flasė nė kėtė ekstazė.
Pėrmbytmė me verėn e heshtjes tėnde!
Si zambakė tė ēelur shfaqim
shpirtrat tanė.
Si pėrrua qė gurgullon
vallėzojmė nga njė parajsė nė tjetrėn.
Ti je burim madhėshtor i Diellit
qė vėrshon mbi qėnien time.
Kurse unė, hija e shelgut
qė pėrulem dhe pėrhumbem.
Kur Dielli yt i shndritshėm
ngrohu zemrėn time,
hoqa tė njomura nga
lotėt , veshjet e mia .
Dhe me delikatesė vesha,
mantelin tėnd tė mėndafshtė.
Dikur Shpirti im ishte njė skllav
i robėruar,
lidhur pas njė karroce tė mjerė.
Tashmė krenohet nėpėr udhė
si njė gardė mbretėrore.
Pranvera zbulon sekretet e Tokės.
Pranvera ime,
zbulon sekretet e shpirtit tim.
Shegėt e pėrflakura tė kopshtit
fshehin gjembat e tyre.
Kur lulėzojnė trėndafilat
largoj dhe unė
thumbat nga zemra ime.
Tė gjitha shegėt ''sakrifikohen''
nė Dhjetor.
Sikurse e gjithė Qėnia sakrifikohet
pėr lavdinė e Dashurisė.
Shkėlqimi yt ndriēon ēdo krijesė nė Tokė,
por instiktet e pathosit e mbajnė atė tė fshehur.
Mė ler tė zbuloj sekretet e tua
ato qė zgjasin pėrjetėsisht.
Dashuri,
Zemėr,
zbuloni rrugėn drejt Qiellit!
Mos e lejo Qiellin tė rrotullohet
pa mua!
Mos e lejo Hėnėn tė shkėlqejė
pa mua!
Mos e lejo Tokėn tė rrotullohet
pa mua!
Mos i ler tė shkojnė ditėt e tua
pa mua!
Me lumturinė tėnde,
dy botėt lumturohen pafundėsisht.
Mos jeto nė kėtė botė
pa mua!
Mos u largo pėr nė botėn e pėrtejme
pa mua!
Mos lejo sytė e tu tė vėshtrojnė
pa mua!
Mos lejo gjuhėn tėnde tė flasė
pa mua!
Mos lejo duart e tua tė prekin
pa mua!
Mos lejo shpirtin tėnd
tė drithėrohet pa mua!
Mos ago pa mua!
Mos shfaq bukurinė tėnde
pa mua!
Mjer ata qė udhėtojnė udhėve tė jetės tė vetmuar... !
Ti njeh ēdo sekret ,
ke ecur nė ēdo shteg.
Tė lutem mos u largo pa mua!
Disa tė quajnė Dashuri.
Unė tė quaj Mbretėreshė tė Dashurisė.
Je pėrtej ēdo fantazie,
mė udhėton nė vėnde qė
kurrė nuk i kisha ėndėrruar.
Guvernatore e zemrės time
kudo qė tė shkosh...
Mos shko pa mua!
Mos vajto!
Lumturia e humbur,
do tė rikthehet nė njė formė tjetėr pėrsėri.
Kurrė mos dysho!
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-03-2015, 07:23   #59
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,712
Thanks: 2,532
Thanked 2,503 Times in 1,300 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Rumi eshte nje nder poetet me te mire. Nuk eshte qudi se eshte poeti me i lexuar ne Amerike. Misticizmi i poemave te tij te magjepsin dhe te lene pa fryme.

Mu me pelqen poema e tij Mos


Citim:
Mos

Ndėgjova se dėshiron tė na braktisish, mos.

i prirur te ndonji dashnor tjetėr, ndonje shok tjetėr?...mos.

o i huaj qka kėrkon nė kėtė botė melankolike?

cilit zemėr-dobėt ja ke mėsyar tash?...mos

Je duke vjedhur veten tonė nga ne, mos shko ne vende te largėta.

Vjedh aq bukur, ti i bėn atyre qe kan humbur, xheloz.

Hėna dhe planetet te gjithė nė rrėnoja, me kokė poshtė, te gjitha per ty.

Qfar shkatėrrimi ti bėn prej nesh, tė kthyer anash dhe perreth, Mos.

Ej ti qe ulesh pėrtej ekzistencės dhe jo ekzistencės ..

Do na lėshė ne kėtė gjendje tė pamėshirshme?....Mos

Ne qofte se shikon larg, Hėna do te duket errėt nė trishtim.

Ke ndėrmend tė rrafshojsh edhe shtėpinė e Hėnės? Mos....

buzėt tona do tė thahen nėse ju thaheni larg.

sytė tonė tė plotė, dhe te rrėmbyer, Mos....

Nėse ju nuk mund tė trajtoni tė dashuruarit, pse pyet pėr dashurinė?

oh mbrojtes i qiellit dhe ferrit

ju keni bėrė qiejtė tonė nė ferr, mos shkoni.....

nė vorbėn tuaj, helmi ėshtė i padėmshėm si mjaltė

ju jeni duke pėrzier atė helm dhe sheqerin, Mos.....

tė zhytur plotėsisht, ne nuk mundemi tė trajtojmė kėtė lumturi

ju jeni duke marrė qetėsi, ju na keni rrafshuar nė tokė.

ato tė joshur nė Haram janė vjedhėsit e bukurisė suaj

O ju tė denjė pėr vjedhje, ju jeni duke vjedhur, Mos ..

Rebelohu miku im, kjo nuk ėshtė njė kohė pėr fjalė ...

pse jeni tė hutuar nga ndjenjat shtrirese te dashurise...MOS!!!!
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-12-2015, 17:17   #60
Xhuljan
entity
 
Data e antarėsimit: Jun 2015
Vendndodhja: Tirane
Posts: 424
Thanks: 5
Thanked 43 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
Xhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

OUT BEYOND IDEAS

Out beyond ideas of wrongdoing and rightdoing,
there is a field. I'll meet you there.
When the soul lies down in that grass,
the world is too full to talk about.
Ideas, language, even the phrase "each other" doesn't make any sense.


Pjeseza qe me pelqen mua me shume nga Rumi.
Xhuljan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur