Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Arkeologji / Antropologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-02-2016, 23:15   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,199
Thanks: 6,909
Thanked 3,198 Times in 1,313 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Trotuari zhduk kėtė mrekulli arkeologjike nė DurrėsArkeologia e njohur, Lira Miraj, ka postuar kėtė foto nė FB.

Sipas saj, njė mozaik brilant, njė nga zbulimet mė tė mrekullueshme nė fushėn e mozaikėve nė Mesdhe, ėshtė ‘zhdukur’ nga trotuari nė Durrės.

“Mozaiku me motive marine, qė datohet nė shek. I p. Kr., u zbulua nė vitin 1947 gjatė disa punimeve pėr infrastrukturėn e qytetit dhe gėrmimet u kryen nga Vangjel Toēi. Mozaiku u gėrmua nė tėrėsinė e tij nė 50 m2. Mozaku u rizbulua dhe u dokumentua ne vizatim te detajuar, nė fund tė viteve ’80 e fillim tė viteve ’90, nga Moikom Zeqo dhe gjatė kėsaj rihapje u morėn masa pėr mbulimin e tij me masa mbrojtjeje”, shkruan arkeologia Lida Miraj, ndėrsa pyet “Po sot? Mozaiku ėshtė akoma aty, ndėn njė trotuar dhe pret qė tė rihapet, pėr tė treguar trashėgiminė e pasur kulturore tė Durrėsit, si njė nga qendrat mė tė rėndėsishme tė Mesdheut!”
__________________


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 15-07-2019 nė 08:31
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2016, 06:40   #2
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 933
Thanks: 34
Thanked 327 Times in 224 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trotuari zhduk kėtė mrekulli arkeologjike nė Durrės

Ku eshte tani? Nuk e kuptova.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2016, 11:59   #3
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,186
Thanks: 691
Thanked 528 Times in 372 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trotuari zhduk kėtė mrekulli arkeologjike nė Durrės

Nuk mundem ta besoj se dikush mund ta bente ket krim ndaj trashigimis kulturore!
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2016, 13:13   #4
Tj Tweedle
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2015
Posts: 837
Thanks: 89
Thanked 99 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Tj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Trotuari zhduk kėtė mrekulli arkeologjike nė Durrės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Damastion Shiko postimin
Nuk mundem ta besoj se dikush mund ta bente ket krim ndaj trashigimis kulturore!
Vertete nuk mundesh ta besosh? Besoj se e ke me shaka.
__________________
.. they're all one girl to me
Tj Tweedle nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2016, 13:31   #5
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 670
Thanks: 422
Thanked 154 Times in 88 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Trotuari zhduk kėtė mrekulli arkeologjike nė Durrės

Rizbulimi i ketij mozaiku te jashtezakonshem do ta bente qytetin akoma me atraktiv.
BARAT ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2016, 20:57   #6
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,460
Thanks: 8,382
Thanked 6,455 Times in 2,723 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trotuari zhduk kėtė mrekulli arkeologjike nė Durrės

Mekat i madh, padrejtesi dhe dem te madh qe po i bejne atij qyteti, duke i cenuar apo zhdukur identitetin e lashte, qe ishte krenaria jo vetem e jona si durrsake por e mbare Shqiperise !
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2016, 00:19   #7
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,199
Thanks: 6,909
Thanked 3,198 Times in 1,313 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trotuari zhduk kėtė mrekulli arkeologjike nė Durrės

Mozaiku 2100-vjeēar nė Durrės, sė shpejti i vizitueshėm

Nė Durrės ėshtė zbuluar njė mozaik me motive marine. Mozaiku 2100-vjeēar ėshtė nė thellėsi nėn nivelin e detit, i mbuluar nga rėra dhe ndodhet nėn trotuar, nė sheshin pranvera nė afėrsi tė mazoleumit “Dėshmorėt e Kombit” nė Durrės.

Mozaiku bardh e zi pritet tė futet nė listėn e monumenteve tė kulturės.

Sipas drejtorit i Drejtorisė Rajonale tė Kulturės Kombėtare, Ledion Lako ky mozaik do tė jetė shumė shpejt i vizitueshėm.

“Mozaiku ndodhet poshtė njė trotuari, ėshtė rreth 40-50 metra katrorė dhe ndodhet nė gjendje tė mirė pėr shkak se arkeologu Vangjel Toēi, i cili e ka zbuluar nė vitin 1947 ka bėrė gėrmimin arkeologjik, gjithashtu edhe konservimin. Ngaqė ėshtė nėn nivelin e detit mblidhen ujėra qė rrjedhin nga nėntoka dhe mbushet plot me ujė. Kemi bėrė gati tė gjithė dokumentacionin pėr ta shpallur Monument Kulture”, tha Lako

Pas zbulimit nė vitin 1947 ky mozaik ka qėndruar pėr shumė vite i mbuluar me rėrė, pėr t’u rihapur nė fund tė viteve 80 nga studiuesi, Moikom Zeqo.

Kali i detit i pasqyruar nė mozaik tregon kulturėn e jetesės sė banorėve tė hershėm tė Durrėsit.

/shekulli/
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2016, 00:31   #8
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Trotuari zhduk kėtė mrekulli arkeologjike nė Durrės

E betonizun Durresin nuk lane gje pa mbuluar me beton. Nuk e kuptoj kete babezi. C'fare do thone brezat e ardhshem per kete epoke? Epoka e talibaneve te betonit..
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-07-2019, 08:35   #9
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,199
Thanks: 6,909
Thanked 3,198 Times in 1,313 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Trotuari zhduk kėtė mrekulli arkeologjike nė Durrės

MEANDRI NĖ BODRUM

“Nėse ju shkatėrroni kulturėn e njė gjenerate/brezi njerėzish, do tė ishte njėlloj sikur ata tė mos kishin ekzistuar fare”(Lt. Frank Stokes). Nė kėto dy gjenerata nė Shqipėri, ėshtė mbjellė fara e shkatėrrimit tė kulturės e traditave shekullore shqiptare. Zhbėrja e kulturės shqiptare ėshtė zhbėrje e kombit shqiptar. “Rruga mė e frytshme pėr tė shkatėrruar njerėzit ėshtė mohimi dhe t’ua zhdukėsh mėnyrė e kuptimit individual tė historisė sė tyre” (George Orwell).

“Hapi i parė nė shfarosjen e njė populli ėshtė fshirja e kujtesė sė tij. Shkatėrroni librat e tij, kulturėn e tij, historinė e tij. Pastaj vini dikė qė tė shkruajė libra tė rinj, tė fabrikojė njė kulturė tė re, tė shpikė njė histori tė re. Nuk do tė kalojė shumė dhe ky popull do tė fillojė tė harrojė se ēfarė ėshtė dhe se ēfarė ai ishte... Kjo luftė e njeriut kundėr pushtetit, ėshtė lufta e kujtesės kundėr harresės” (Milan Kundera). Nė njė nivel edhe mė tė pėrparuar tė kėsaj qė flet Kundera, tė kėtij shkatėrrimi sistematik tė historisė e tė kulturės, vjen degradimi. Bie muzgu i injorancės. Dhe askush nuk e kupton se duke qeshur dhe me indiference shkon drejt njė honi tė thellė , tė pėrbashkėt, kombėtar.

“Nuk ju duhet tė digjni libra pėr tė shkatėrruar njė kulturė. Thjesht bėjini njerėzit qė tė mos i lexojnė mė ato” (Ray Bradbury). Nė kėtė epokė elektronike largimi nga librat ėshtė edhe mė i thjeshtė. Largimi prej tyre vulos kurorėzimin e fuqive tė caktuara shkatėrruese mbi komb. Ky shkatėrrim fillon e mbaron me deformimin e historisė dhe zhbėrjen e kulturės.

Fotot e mozaikut tė Meandrit nė Durrės, monument kulture i kategorisė sė I dhe me vlerė tė rrallė, i ruajtur nė njė bodrum pallati dhe i deformuar nga ujėrat e zeza, do mbesin gjatė ne memorie, si ikonė e zhbėrjes sonė. Zhbėrja vazhdon. Ditė pas dite. Nė heshtje dhe e dukshme.

Thėnie pėr shqiptarėt
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-07-2019, 08:46   #10
Buzeqeshje
Omelsin me krip
 
Avatari i Buzeqeshje
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Durres
Posts: 4,082
Thanks: 875
Thanked 3,575 Times in 1,289 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Buzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėmBuzeqeshje i pazėvėndėsueshėm
Re: Trotuari zhduk kėtė mrekulli arkeologjike nė Durrės

Ata groposen nje pasuri te te arkeologjike poshte nenkalimit te ri e spo i behet vone per nje mozaik. Durresi me ne krye Vangjushin u ka bere per gjynah.
__________________
Let Me Love You a Little More, Before You’re Not Little Anymore
Buzeqeshje nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur