Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Enciklopedi

Enciklopedi Kėtu do ketė informacione nga mė tė ndryshmet, thjesht emri tregon risin e kėtij nėnforumi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-06-2018, 17:41   #21
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,561 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Pėr mua vlen se mė kujtoi 'vajzėn dhe trėndafilin'. I


Faleminderit z. Cool pėr hapjen e kėsaj teme. Se mė kujtove njė ngjarje tė bukur qė e kisha harruar pėr shumė vjetė. Tė cilėn do tė ja kujtojė protagonist tė ngjarjes i cili me siguri e ka harruar!
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 17:42   #22
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,549
Thanks: 6,924
Thanked 8,182 Times in 5,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
per cfare sherbejne keto tema coli?
gjuj ne rini gjuj ne pleqni. na shkoj jeta tu gjujt ledio ne british kolumbia
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 18:08   #23
Dulcis in Fundo
echoes
 
Avatari i Dulcis in Fundo
 
Data e antarėsimit: Jun 2014
Posts: 4,728
Thanks: 740
Thanked 794 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Dulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin

Ka qenė kohė tjetėr dhe me shumė tė kėqija por edhe ajo kohė ka patur ēastet e veta tė paharrueshme, mė sė shumti sepse ishim akoma tė vegjėl e disa akoma tė ri. Pra nė lule tė jetės dhe nuk i shpėtojmė dot as nostalgjisė.

Ja pėrse vlejnė tema tė tilla
Kohėt e shkuara duken kaq tė ėmbla ndonjėherė. Mė vjen keq qė shumė nga tė rinjtė e sotėm nuk kanė mundėsinė t'i kuptojnė vlerėn gjėrave si komshillėku i mirė apo disiplina nėpėr shkolla.
Si pėr shembull.
Shumė nostalgji.
Dulcis in Fundo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2018, 22:17   #24
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,561 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dulcis in Fundo Shiko postimin
Kohėt e shkuara duken kaq tė ėmbla ndonjėherė. Mė vjen keq qė shumė nga tė rinjtė e sotėm nuk kanė mundėsinė t'i kuptojnė vlerėn gjėrave si komshillėku i mirė apo disiplina nėpėr shkolla.
Si pėr shembull.
Shumė nostalgji.
Kjo ngjarje vėrtetė mė ka mbetur nė kujtesė si diēka e bukur. Dhurimi i lules njė femre kur ėshtė 'genuine' ėshtė vėrtet xhest shumė i bukur. Ajo e pranoi me kėnaqėsi ndoshta edhe nga fakti se ai gjeti njė mėnyrė tė veēante pėr t'ia pėrcjellė atė mesazhin e veēantė midis tyre. Ishte tepėr romantik ai xhest qė pėr mendimin tim, nė kėtė rast pėrputhet me tėndin, ka patur disa gjėra nė atė kohė, si 'pastėrtia' dhe pafajėsia e rinisė qe cekte pothuajse atė fėminore krahasuar me atė sotė. Sot gjėrat janė bėrė vulgare. As gė diskutohet pėr elegancė a kavalishencė.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2018, 22:43   #25
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 36,541
Thanks: 17,460
Thanked 22,314 Times in 8,659 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 513
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Coli me numrin 13 mė kujtove njė rast tė veēant. Isha nė Lushnjė me njė shokė tė vėllezėrve tė mi dhe mik i familjes. Mbase 10 vjetė mė i madh, tamam nė moshėn e dashurisė. Ishte djal simpatik, vishesh gjithmonė mirė dhe tepėr kavalier. Tek sa ishim ulur tek njė stol kaloi njė vajzė pėrpara nesh. Sa kaloi disa dhjetra metra ai kėput njė trėndafil dhe mė tha mua 'shko jepja asaj dhe thuai ėshtė nga unė', meqė isha i vogėl e nuk bija nė sy. Une i shkova mbrapa the i thoja 'o goce, o goce prit pak' derisa arrita dhe ja dhash trėndafilin e i thashė nga kush e kishte. Kam marr njė buzėqeshje tė bukur nga ajo goc qė edhe sot e mbaj mėnd.

Ka qenė kohė tjetėr dhe me shumė tė kėqija por edhe ajo kohė ka patur ēastet e veta tė paharrueshme, mė sė shumti sepse ishim akoma tė vegjėl e disa akoma tė ri. Pra nė lule tė jetės dhe nuk i shpėtojmė dot as nostalgjisė.

Ja pėrse vlejnė tema tė tilla
Ajo periudh ku mungonte vullgariteti ne televizor dhe shkolle, ku nje puthje ne faqe ishte dicka shume e turpshme
me mungon dhe mua Per fat te keq adoleshencen se kalova ne shqiperi. Ishte nje djal amerikan ne gjimnaz, qe shperdante nje kuti me cokollata duke shpresuar se e ben nje femer te gjore per vete. Ishte shume i pashem por jo shume i zgjuar lol.. Me dha dhe mua nje, i thash flm dhe kaq. Po me shikonte i cuditur sikur po priste dicka lol, me percolli ne klas i thash flm perseri...”oh nuk mare ndonje perqafim apo ca” me erdhi tia perplasia cokollatat ne cac te kokes lol
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2018, 12:36   #26
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,561 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rexhina Shiko postimin
Ajo periudh ku mungonte vullgariteti ne televizor dhe shkolle, ku nje puthje ne faqe ishte dicka shume e turpshme
me mungon dhe mua Per fat te keq adoleshencen se kalova ne shqiperi. Ishte nje djal amerikan ne gjimnaz, qe shperdante nje kuti me cokollata duke shpresuar se e ben nje femer te gjore per vete. Ishte shume i pashem por jo shume i zgjuar lol.. Me dha dhe mua nje, i thash flm dhe kaq. Po me shikonte i cuditur sikur po priste dicka lol, me percolli ne klas i thash flm perseri...”oh nuk mare ndonje perqafim apo ca” me erdhi tia perplasia cokollatat ne cac te kokes lol
Unė i kam provuar tė dyja 'botėt'. Nė Shqipėri bėra vetėm njė vitė gjimnazi tė tjerat i bėra kėtu. Pėr disa gjėra nuk krahasohet fare. Gjimnazi kėtu ėshtė 'bėrrnut' nga tė gjitha anėt. Kėtu e kishte frik mėsuesi nxėnėsin. Mendo tani. Ajo disiplina atje edhe pse e tepruar besoj se na ka bėrė mirė, sidomos pėr moshėn qė kishim.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2018, 12:55   #27
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 36,541
Thanks: 17,460
Thanked 22,314 Times in 8,659 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 513
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Unė i kam provuar tė dyja 'botėt'. Nė Shqipėri bėra vetėm njė vitė gjimnazi tė tjerat i bėra kėtu. Pėr disa gjėra nuk krahasohet fare. Gjimnazi kėtu ėshtė 'bėrrnut' nga tė gjitha anėt. Kėtu e kishte frik mėsuesi nxėnėsin. Mendo tani. Ajo disiplina atje edhe pse e tepruar besoj se na ka bėrė mirė, sidomos pėr moshėn qė kishim.
po jam shume dakort, shpresoj se femijet tane mund te ken te afersisht te njejtin disiplin
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2018, 14:47   #28
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,561 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rexhina Shiko postimin
po jam shume dakort, shpresoj se femijet tane mund te ken te afersisht te njejtin disiplin
Shoqėria ėshtė forcė graviteti mė e fuqishme se ajo e familjes e cila, kėtu shkon kundėr parimeve 'tona'. Sidomos nė atė moshė. Ne duhet tė bėjmė ēmos me atė tonėn dhe duhet tė gjejmė ekuilibrin e duhur sepse tė plas 'bomba' nė dorė, sidomos me vajzat qė pėr ne janė ēėshtje shumė delikate!
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2018, 17:18   #29
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Frank Shiko postimin
Mund te mos perdoren ne mase si dikur por nje pjese e mire prej tyre perdoren ende dhe me te njejtin kuptim qe perdoreshin dikur.
Pothuaj te gjitha keto shprehje vazhdojne te perdoren edhe sot.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2018, 11:50   #30
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,880
Thanks: 406
Thanked 1,591 Times in 1,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
“O goce m’fal 1 minutė”

“O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mėKuptimi qė kishin dikur dhe pėrse nuk janė mė pjesė e fjaloritNėse njė tė riu sot, do ta uronim me fjalėt “t’u bėftė gjak e dhjamė”, do kuptojė se po i urojmė mė tė keqen e mundshme.

Kjo frazė e dalė nga zhargoni i vjetėr, sot e pėrkthejmė fjalė pėr fjalė: t’u bėftė kolesterol. Nėse njė tė riu do t’i thoshim se, x person tė merr gjak nė vetull, natyrisht ose do ta marrė atė pėr kanibal ose ne pėlqejmė kanibalėt. Dikur, kjo fjalė kishte kuptimin e zotėsisė, trimėrisė dhe qė arrinte gjithēka. Por sot, kjo fjalė ėshtė zhdukur nga fjalori dhe ke shumė pak shanse ta dėgjosh.

Pas rrėzimit tė komunizmit, janė me dhjetėra e qindra fraza qė nuk pėrdoren mė. Ato kanė mbetur fosile tė atij regjimi qė shoqėria jonė u mėsua t’i pėrdorė nė komunikim. Por nė rrethanat e sotme, nuk kanė vlerė. Ja shprehjet mė tipike, tė cilat nga viti 1990 e deri mė sot, ose janė rralluar nė pėrdorim ,ose nuk pėrdoren fare.

1. T’u bėftė gjak e dhjamė!

Kishte kuptimin qė, ushqimin qė po haje, tė shėrbente pėr t’u shėndoshur. Dhe kjo frazė pėrdorej kur uroje dikė qė hante. Nėse sot, kjo frazė do pėrdorej, do kishte kuptimin se do tė bėhej kolesterol. Njė problem qė sot ėshtė kaq shqetėsues pėr masėn e shoqėrisė. Ndryshe ishte dikur. Popullsia qė nė pėrgjithėsi ishte e dobėt, kishte nevojė ndoshta edhe pėr kolesterol.

2. Tė merr gjak nė vetull!

Pėrdorej pėr dikė qė ishte i zoti dhe bėnte gjithēka. Sot, nėse dikujt do t’i drejtoheshim me kėto fjalė, do na merrte pėr kanibal. Nė fakt, nėse e mendon si veprim fjalė pėr fjalė, ėshtė shprehje e tmerrshme, por nė atė kohė, pėrdorej shpesh, por madje edhe nė letėrsi dhe kėngė.

3. Si veshka nė mes tė dhjamit

Pėrdorej pėr njerėzit qė jetonin shumė mirė. Dikush qė jetonte mes tė mirave dhe pėr ta treguar kėtė, artikulohej veshka, qė nė kėtė rast ėshtė e rrethuar me dhjamė. Nė ditėt e sotme, vetė fjala dhjam, ka kuptim negativ.

4. Pėrsėrisim kėngėt nė tre interpretime tė reja

Deri nė fillim tė viteve 80-tė, festivali i RTSH-sė kishte njė strukturė tjetėr nga e sotmja. Njė kėngė kėndohej dy herė, nga kėngėtarė tė ndryshėm. Kėshtu, pas interpretimit tė tre kėngėve tė para, spikeri dhe drejtuesi i festivalit, thoshte: Pėrsėrisim kėngėt, nė tre interpretime tė reja. Njė nga interpretimet ishte kėnga, “Shoqet ilegale”, kėnduar nga Vaēe Zela dhe Myfarete Laze. Ishte edhe njė lloj konkursi, sepse dilnin nė pah diferencat. Por mė pas, kjo traditė u ndryshua dhe kėnga kėndohej vetėm nga njė kėngėtar.

5. Banja e tė dielės

Deri nė vitin 1990, ēdo shqiptar lahej vetėm njė herė nė javė. Kjo ishte e diela. Sot ėshtė turp ta dėgjosh, por nė atė kohė ishte rregull i pashkruar. Ironia ėshtė se, kontrolli i pastėrtisė bėhej nėpėr shkolla ēdo ditė tė hėnė dhe, nė pėrgjithėsi, shkolla dilte e larė. Por sikur, ai kontroll tė bėhej tė shtunėn, shkolla dilte blozė. Ishte kthyer nė njė normalitet, qė sot na lė pa fjalė … Ishte banja e sė dielės.

6. Mė jep pak farė kosi

Sot nuk e beson kush qė dikur ishte mė se normale qė tė shkoje te fqinja dhe tė kėrkoje njė filxhan me kos, pėr ta pėrdorur si farė pėr tė zėnė qumėshtin pėr kos. Fėmijėt dhe tė rinjtė e sotėm, do na quanin anormal me kėtė frazė qė nuk e kuptojnė fare. Por, nė atė kohė, ishte mė se e zakonshme. Njė zakon dhe e folur qė nuk ka mė vend, edhe pėr shkak tė raporteve tė reja sociale, por edhe pėr shkak tė produktit tė kosit qė ėshtė i gatshėm …

7. Mė dėrgoi mamaja pėr mullirin e kafesė

Deri nė vitin 1990, ishte mė se e nevojshme tė kishe nė shtėpi kafe dhe ta piqje, por nuk ishte e domosdoshme qė tė kishe mullirin qė e bluante atė. Mund tė shkoje te fqinja dhe ta kėrkoje dhe kjo ishte e zakonshme. Prindėrit urdhėronin fėmijėt dhe ata i binin ziles: Mė dėrgoi mamaja pėr mullirin e kafesė dhe ishte e sigurt qė do ta jepnin. A ju kujtohet filmi, “Udhėtim nė pranverė”, nė tė cilin djaloshi protagonist ngacmonte fqinjėn, duke kėrkuar mullirin e kafesė? Ishte mė se normale kjo kėrkesė.

8. Nuk kam ēupė pėr tė martuar

Ishte njė shprehje qė pėrdorej nga babai i njė vajze, tė cilit dikush i kishte propozuar pėr t’u martuar me tė. Pėr t’u treguar kategorik, babai i vajzės nė vend tė fjalės jo, thoshte nuk kam vajzė pėr tė martuar. Kjo lidhej edhe me moshėn e vogėl tė vajzės, por mėnyra kategorike ishte, kur ai thoshte nuk kam vajzė pėr tė martuar.

9. E kam ndėrgjegjen e pastėr

Njė nga cilėsitė e njerėzve gjatė komunizmit, ishte ndėrgjegjja qė nė fakt u shkatėrrua. Por, teorikisht, komunizmi e quante qė komunisti e kishte ndėrgjegjen tė pastėr. Pra, ishte i ēiltėr dhe i sinqertė. Njė shprehje qė degjeneroi deri nė kuptimin e kundėrt. Aq sa, nėse dikush mund ta thotė kėtė, mund ta marrė me kuptimin e kundėrt

10. Kjo sjellje nuk i ka hije

Kur dikush sillej me edukatė, shprehja mė tipike ishte qė sillej mirė. Por e kundėrta? Pėrdorej fjala, kjo sjellje nuk i ka hije. Shprehte befasi dhe njė lloj ironie. Edhe pėr faktin se, pėr personin qė e pėrdorte, kishte njė opinion tė mirė dhe do ishte zhgėnjim njė sjellje ndryshe nga ajo qė mendohej.

11. Kėtė djalė e poqi ushtria

Gjatė komunizmit, ushtria zgjaste tre vjet dhe mė pas dy vjet, ndėrkohė qė nė marinė, ishte gjithmonė tre vjet. Pėr tė rinjtė ishte njė provė zjarri, por edhe dalja e parė dhe pėrballja e parė me njė realitet komplet tjetėr. Imagjino njė 18 apo 19-vjeēar, qė e dėrgonin nė kufi, marinė, reparte ushtarake dhe i thoshin se mbronte atdheun nė skalionin e parė. Kishte vėshtirėsi qė nisnin nga stėrvitja, rregulli e deri tek ushqimi i pamjaftueshėm. Ushtria ishte njė lloj urė kalimi e adoleshencės dhe kur njė i ri mbaronte ushtrinė, ai merrte njė lloj pjekurie qė mė shumė lidhej me moshėn. Por ama, lagjja dhe mjedisi pėrreth, thoshte e paska pjekur ushtria, sepse kur ishte kėtu, ishte ēapkėn i madh.

12. Ėshtė aq i urtė, sa do e martojė lagjja

Djalin e sjellshėm dhe tė tėrhequr, nuk para e preferonin gjatė komunizmit. Duhej ai djali i lėvizur, ēapkėn, i hedhur, mundėsisht me muskuj dhe boksier. Por ai i urti ishte jashtė mode. Aq sa doli shprehja se do ta martonte lagjja. D.m.th. do mblidhej kėshilli i lagjes dhe do t’i caktonte njė nuse.

13. O goce, mė fal njė minutė!

Brezi i viteve 70-80, kishte njė karakteristikė. Lidhja dhe dashuritė lindin nga njė mėnyrė qė sot, pothuajse, nuk ekziston. Njė djalė nė fillim e pėlqente fizikisht njė vajzė dhe mė pas, djali hidhej nė aksion. E niste me daljen pėrpara tė vajzės nė rrugė, teksa ajo ecte dhe i drejtohej: O goce, mė fal njė minutė! Mė pas, biseda vijonte sipas rastit. Vajza mund tė refuzonte qė nė fillim, por edhe mund tė vijonte bisedėn, nėse e pėlqente djalin si tip. Nėse do bėhej njė studim, shumica e lidhjeve nė kėtė periudhė qė pėrfundonin me martesė, nisnin me shprehjen: “O goce mė fal njė minutė!” Aq sa sot, i quajmė brezi i “o goce mė fal njė minutė!”

14. Kemi fizkulturė mėngjesi

Mėsimi gjatė komunizmit, nuk niste menjėherė. Pėrpara bėhej njė fizkulturė mėngjesi, pėrpara shkollės, dhe mė pas mėsimi. Njė mėsues fizkulture dilte pėrpara shkollės sė rreshtuar dhe drejtonte disa ushtrime qė duhet t’i bėnin tė gjithė. Kjo sillte, sipas autoriteteve tė kohės, kalitje qė nė fakt vetėm kalitje nuk ishte, por njė djersė qė nuk hiqej pėr tėrė ditėn.

15. Nxėnėsi filan e ka nė patronazh nxėnėsin filan

Njė nga shprehjet dhe verimet e kohės sė komunizmit, ishte patronazhi nė shkollė. Njė nxėnės i mirė me mėsime, nuk duhej tė mbetej kėtu. Ai kishte detyrė tė ndihmonte nxėnėsit e dobėt dhe pėr kėtė, mėsuesja kujdestare, caktonte nxėnėsin konkret qė duhet ta ndihmonte. Kėshtu, nxėnėsi i mirė i shkonte nė shtėpi atij tė dobėt, i kontrollonte detyrat dhe i shpjegonte mėsimet.

16. Pėr ideal tė partisė

Njė nga shprehjet qė pėrdorej mė shumė gjatė komunizmit, ishte “pėr ideal tė partisė”. Ky ishte njė lloj betimi. Nėse dikush gjendej nė njė situatė mosbesimi, dalja nga kjo situatė ishte shprehja pėr ideal tė partisė. Por edhe kjo shprehje, erdhi dhe degjeneroi. Idealistėt u pakėsuan dhe shprehja u shua.

17. Dhjetė vajza tė kem, nuk ia jap nuse atij!

Babai ishte ai qė vendoste pėr vajzėn. Por kur ai nuk e kishte me sy tė mirė kandidatin, ai kishte nė majė tė gjuhės shprehjen: Dhjetė vajza tė kem, nuk ia jap atij nuse.

18. Tė shpėlaftė mortja!

Me fjalė tė tjera, ishte si t;i uroje vdekjen dikujt. Por dukej sikur nuk dilte vetėm kaq. Por tė shpėlaftė mortja, ishte tė ikje nė vend.

19. Me biografi tė mirė/tė keqe; me njollė nė biografi

Statusi social mė i preferuar gjatė komunizmit, ishte biografia e mirė. Kjo do tė ishte qė ti vetė, familja dhe i gjithė fisi, tė kishte besnikėri ndaj Partisė Komuniste. Por nėse sikur vetėm njė pjesėtar i familjes, njė kushėri i largėt tė kishte njė cen, ai quhej me biografi tė keqe. Po pėrse vlente biografia? Pėr gjithēka, deri te martesa. Sa e sa dashuri janė ndėrprerė dhe nuk kanė pėrfunduar nė martesė, vetėm pėr shkak tė biografisė. Ajo quhej njollė nė biografi, e cila mund tė ishte kur njė xhaxha, dajė apo kushėri, tė kishte thėnė njė fjalė tė keqe pėr partinė.

/Roland Qafoku/
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2018, 21:10   #31
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Kush ju tha qe nuk permenden me?!


p.s. shqipua eshte si krimbi...nuk ndryshon
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2018, 05:15   #32
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,879
Thanks: 1,588
Thanked 1,453 Times in 691 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Shumica perdoren akoma. Nje zbehje mund te kete nga gjeneratat e reja qe rriten jashte Shqiperise, kurse ata qe rriten aty do vazhdojne ti perdorin ato shprehje, jane pjese e perditshmerise.

Shpresoj dhe uroj qe "banja e te dieles" te jete zhdukur, megjithse sme besohet as kjo. Akoma zonat e thella per fatin e tyre te keq, jetojne ne varferi te skajshme!
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2018, 05:19   #33
Dulcis in Fundo
echoes
 
Avatari i Dulcis in Fundo
 
Data e antarėsimit: Jun 2014
Posts: 4,728
Thanks: 740
Thanked 794 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Dulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
“O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė....
Mirė bėre, duhej dhe njė herė e dytė!
Dulcis in Fundo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2018, 06:28   #34
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,538
Thanks: 10,078
Thanked 9,321 Times in 4,603 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

po qe ishte seksi kjo uniforma
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2018, 09:48   #35
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,357
Thanks: 15,084
Thanked 12,897 Times in 8,116 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 687
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
po qe ishte seksi kjo uniforma
O goce ka mundėsi njė minutė se kam 3 orė punė?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2018, 23:22   #36
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

O goce me fal 1 minutė? A mund te te lendoje pak ndjenjat?!p.s. e si mund te zbehet kjo shprehje?!?!
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2018, 11:45   #37
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,506
Thanks: 4,194
Thanked 4,523 Times in 3,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

o goce m’fal 1 dakike ? hajde ke pdhazhi me mua me ik

Ha, hajde, hajde
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2018, 12:54   #38
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,561 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
vlejne per ju zoti Bej ...se ju kujtojne ditet e lavdishme qe mosha ua fali pa ndonje merite kushedi. po per te tjeret?
Ajo kohė ka qenė pjesė e jetės sonė Znj. Gjethe!

Na vjenė nėpėr mėnd nga njė herė e duam ta ndaj me me tė tjerėt, sidomos me ata qė nuk e imagjinojnė dot si ka qenė.

Jeta nuk ėshtė gjithmonė fushė me lule, ku njė femėr thur kordele me lulet e lėndinės dhe papritmas vjen kalorsi shpatull-madh e gjoks fryrė
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2018, 12:57   #39
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 36,541
Thanks: 17,460
Thanked 22,314 Times in 8,659 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 513
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin m

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin

Jeta nuk ėshtė gjithmonė fushė me lule, ku njė femėr thur kordele me lulet e lėndinės dhe papritmas vjen kalorsi shpatull-madh e gjoks fryrė
mos e ka origjinen nga vlora ky kalorsi lol
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2018, 13:00   #40
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,357
Thanks: 15,084
Thanked 12,897 Times in 8,116 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 687
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rexhina Shiko postimin
mos e ka origjinen nga vlora ky kalorsi lol
Jo nga Vlora i bie ta ketė gjoksin gropė.
Duhet tė jetė kėtej nga neve, nga tė ēan lepri*.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur