Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Enciklopedi

Enciklopedi Kėtu do ketė informacione nga mė tė ndryshmet, thjesht emri tregon risin e kėtij nėnforumi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-08-2018, 17:46   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,624
Thanks: 11,360
Thanked 9,393 Times in 6,011 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
E pabesueshme! Fiku nuk ėshtė frut, por ...

E pabesueshme! Fiku nuk ėshtė frut, por ...Njė term i thjeshtė; fiqtė teknikisht nuk janė fruta-ato janė njė lule e pėrmbysur. Fiqtė nuk kanė lule si mollėt apo pjeshkat. Lulet e tyre lulėzojnė brenda lėkurės, tė cilat mė pas shndėrrohen nė frutat qė hamė.

Ēdo lule, prodhon njė farė tė vetme me njė bėrthamė e quajtur “achene’ dhe fiku ėshtė i pėrbėrė nga shumė tė tilla. Kur hamė njė fik, me tė vėrtetė po hamė shumė fara.

Por, kjo nuk ėshtė mė e veēanta. Brenda “lules” sė fikut ėshtė e domosdoshme tė kryhet njė pllenim i veēantė dhe nė kėtė rast, bletėt nuk hyjnė nė punė, si njė nga krijesat me rolin mė tė rėndėsishėm nė botė. As era nuk shėrben nė kėtė rast.

Punėn e bėn njė grerėz e veēantė e cila nuk jeton dot pa fikun dhe as fiku nuk jeton dot pa tė. Ajo ēfarė bėn grerėza janė larvat qė lė ajo tek fiku dhe kėshtu bashkėpunojnė me njėra-tjetrėn, ndryshe quhet marrėdhėnie reciproke.

Grerėza femėr hyn nė njė fik mashkull pėr tė shtruar vezėt e saj. Pasi grerėza hyn, ajo humbet krahėt dhe nuk mund tė dalė.

Por, lėshon vezėt dhe lė pasardhėsit e saj. Nga ana tjetėr, grerėza mashkull ėshtė i lindur pa krahė me synim pėr t’u kryqėzuar me pasardhėsit femėr, teknikisht motrėn e tyre dhe ai gėrmon njė tunel nga fiku. Pėr pasojė, ata dalin duke marrė me vete edhe polenin.

Nėse hyn aksidentalisht nė njė ‘lule’ fiku femėr, femra vdes por nuk mund tė lėrė vezėt e saj. E megjithatė, edhe kėtu e ka dhėnė kontributin e vet pasi ka pllenuar lulen duke na dhuruar fiqtė e shijshėm.

Mos u shqetėsoni, pasi tė mendoni se po hani njėkohėsisht edhe njė grerėz tė ngordhur. Fiku pėrdor njė enzimė tė veēantė e quajtur “ficin” e cila e kthen grerėzėn nė proteina.
------------------------------------------------------------------------------


Sa te mesojem do te rrojem......
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2018, 18:45   #2
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: E pabesueshme! Fiku nuk ėshtė frut, por ...

Fiku eshte me keq se viagra. Duhen ngrene me shuuuume karar...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur