Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Katolik

Katolik Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt katolikė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-11-2018, 19:39   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,964
Thanks: 7,812
Thanked 3,588 Times in 1,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Papa Franēesku pret nė Vatikan pelegrinė shqiptarė tė tė gjitha besimevePapa Franēesku priti njė grup pelegrinėsh shqiptarėsh nga besimet e ndryshme, njofton shėrbimi i lajmeve nė internet, Vatican News.
Nė fjalėn e mbajtur pėrpara pelegrinėve, Papa Franēesku pėrshėndeti tė gjithė shqiptarėt “nė emėr tė lidhjes sė lashtė tė miqėsisė dhe tė marrėdhėnieve” me Selinė e Shenjtė.
Pėrfaqėsues nga pelegrinėt i thanė Zėrit tė Amerikės se grupi i shqiptarėve ndodhet nė Romė pėr njė vizitė tė planifikuar qysh mė parė, me rastin e pėrkujtimit tė 550 vjetorit tė vdekjes sė heroit kombėtar Gjergj Kastrioti Skėnderbeut.
Sipas Vatican News, Papa vuri nė dukje "historinė e lashtė dhe tė lavdishme" tė Shqipėrisė, duke theksuar se vendi ėshtė njė pjesė e pandarė e Evropės, me kulturėn e tij tė veēantė.
“Sot ne pėrkujtojmė Gjergj Kastrioti Skėnderbeun, njė bir heroik i njė populli tė fortė dhe bujar, i cili mbrojti me guxim vlerat shpirtėrore dhe emrin e krishterė”, citohet tė ketė thėnė Papa. Skėnderbeu, vazhdoi ai, “farkėtoi identitetin kulturor shqiptar me veprat e tij, duke u bėrė njė simbol i padiskutueshėm i afrimit dhe bashkimit kombėtar, njofton Vatican News.
Sipas Vatican News, Papa tha se shpresonte qė “ky pėrvjetor nuk do tė kufizohej vetėm me kremtimin e lavdisė sė veprave tė kaluara”, por do tė ishte gjithashtu njė mundėsi e mirė pėr njė angazhim tė ri tė tė gjitha institucioneve dhe qytetarėve, nė favor tė njė zhvillimi autentik dhe tė balancuar, “nė mėnyrė qė brezat e rinj tė mos detyrohen tė emigrojnė”.
Papa Franēesku tha se shembulli i Skėnderbeut, “shprehu nė mėnyrė tė lavdėrueshme karakterin shqiptar”. Nė veēanti, ai vuri nė dukje “klimėn e respektit dhe besimit tė ndėrsjellė” ndėrmjet katolikėve, ortodoksėve dhe myslimanėve shqiptarė. Kjo, tha ai, tregon se bashkėjetesa paqėsore e qytetarėve qė u pėrkasin feve tė ndryshme ėshtė njė rrugė e zbatueshme qė prodhon harmoni dhe ēliron forcat mė tė mira dhe krijimtarinė e njė populli tė tėrė, duke transformuar bashkėjetesėn e thjeshtė nė bashkėpunim dhe vėllazėri tė vėrtetė”, njofton Vatican News./VoA
____________________________________________
https://www.koha.net/arberi/129828/p...itha-besimeve/
🖤 (2)
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-11-2018, 20:50   #2
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 929
Thanks: 32
Thanked 326 Times in 223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Papa Franēesku pret nė Vatikan pelegrinė shqiptarė tė tė gjitha besimeve

Shpresoj te mos kene shkuar dore boshe..ndonje shishe raki dhe pak ullinj shkojne me se miri.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
🖤 (2)
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-11-2018, 21:35   #3
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,540
Thanks: 3,648
Thanked 4,194 Times in 2,353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 431
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Papa Franēesku pret nė Vatikan pelegrinė shqiptarė tė tė gjitha besimeve

Ma kujtoi barcoleten kur i ofron papa nje kupe vere mysafirit shqiptar ne shenje respekti dhe ai e pyet se cfare eshte?

- Eshte gjaku i krishtit biri im.

Mos bre Pape se nuk ka qene e nevojshme qe ta therresh vetem per mua.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
🖤 (1)
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-11-2018, 23:15   #4
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Papa Franēesku pret nė Vatikan pelegrinė shqiptarė tė tė gjitha besimeve

Nje nga mesimet me te medha qe mund t'i mesojme botes eshte harmonia dhe bashkekzistenca jo paqesore por miqesore e vellazerore midis komuniteteve te ndryshme fetare. Te gjitha fete ekzistuese ne bote mblidhen nen te njejten cati ne Shqiperi.

Kete pretendim mund te kene edhe vende te fuqishme si Kanadaja apo SHBA POR e krijuar artificialisht ose e perzgjedhur nepermjet legjislacionit legal te emigrimit kjo nuk eshte asgje me teper se nje seleksionim artificial.

Ne Shqiperi kjo bashkeekzistence miqesore eshte per t'u habitur sepse ne vendin tone eshte ende ligji i xhungles. Seleksionimi natyral nuk ka shkaktuar ngrenien e nje peshku te vogel nga nje me i madh ose eshte njesoj sikur luani te shoqerohej dhe te ishte mik me nje qengj apo me nje derr.


Per kete ne duhet te ndihemi krenar.

Sa per dhuratat qe merren e jepen, ato me karakter fetar do te kishin me shume kuptim.Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2018, 00:16   #5
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,990
Thanks: 15,537
Thanked 9,229 Times in 6,240 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Papa Franēesku pret nė Vatikan pelegrinė shqiptarė tė tė gjitha besimeve

feja (me te vogel) eshte varferia e mjerimit te vertete.feja eshte psheretima e kreaturave te mjera,mendja e nje bote pa shpirt(ndjenja),shpirti i nje bote pa zemer,sic eshte shpirti i kushteve qe skane ndjenje,ajo (APET me te vogel) eshte....OPIUM per peoples.


GJIGAND AI qe e ka.....VULOSUR.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2018, 04:08   #6
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Papa Franēesku pret nė Vatikan pelegrinė shqiptarė tė tė gjitha besimeve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
feja (me te vogel) eshte varferia e mjerimit te vertete.feja eshte psheretima e kreaturave te mjera,mendja e nje bote pa shpirt(ndjenja),shpirti i nje bote pa zemer,sic eshte shpirti i kushteve qe skane ndjenje,ajo (APET me te vogel) eshte....OPIUM per peoples.


GJIGAND AI qe e ka.....VULOSUR.

Keni pare ndonjehere ndonje kafshe calamane t'i beje balle nje mbreti xhungle?

Ajo eshte aty se aty duhet te jete. Te gllaberoje te vetet.


Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur