Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Arti Programimit

Arti Programimit Mėsoni dhe ndihmoni tė tjerėt tė hyjnė nė Artin e Programimit.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-10-2014, 00:03   #1
Algert
Anėtar
 
Avatari i Algert
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Treviso
Posts: 56
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Algert do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Post Me cilen gjuhe programimi punoni zakonisht?

Pershendetje te gjitheve,

Me cilen gjuhe programimi punoni zakonisht? Me cfare ju ka lidhur puna/shkolla/pasioni me shume?

Une me shume me Objective-C (per iOS) dhe me C# kam punuar.
Algert nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2014, 01:13   #2
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,316
Thanks: 213
Thanked 650 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punon zakonisht?

java orakull
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2014, 03:03   #3
Sunflower
V.I.P
 
Avatari i Sunflower
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: Tek shtepia ime :p
Posts: 952
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
Sunflower ka shumė pėr tė qenė krenarėSunflower ka shumė pėr tė qenė krenarėSunflower ka shumė pėr tė qenė krenarėSunflower ka shumė pėr tė qenė krenarėSunflower ka shumė pėr tė qenė krenarėSunflower ka shumė pėr tė qenė krenarėSunflower ka shumė pėr tė qenė krenarėSunflower ka shumė pėr tė qenė krenarėSunflower ka shumė pėr tė qenė krenarėSunflower ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punon zakonisht?

Po pse doni ta dini?!
Sunflower nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2014, 09:33   #4
Algert
Anėtar
 
Avatari i Algert
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Treviso
Posts: 56
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Algert do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punon zakonisht?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sunflower Shiko postimin
Po pse doni ta dini?!
per statistike
Algert nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2014, 15:42   #5
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punoni zakonisht?

bash scripting. Dikur me ANSI/ISO C deri ne momentin qe te sherbente si 'entry point' ne 'script-land' por tashme kjo gje nuk eshte fare e nevojshme.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-11-2014, 20:22   #6
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,712
Thanks: 2,532
Thanked 2,503 Times in 1,300 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punoni zakonisht?

C# dhe PHP.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2014, 21:17   #7
Oxygen
Shy
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 6,142
Thanks: 0
Thanked 469 Times in 351 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Oxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punoni zakonisht?

WP & JM
Editor jo Coder
__________________

Askush nuk mund tė tė bėhet mė i huaj se njeriu qė ke dashur dikur.
Oxygen nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2014, 00:13   #8
pRoFiX
Anėtar
 
Avatari i pRoFiX
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 32
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
pRoFiX ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punoni zakonisht?

C# & C++ (Visual Studio), JavaScript , Microsoft Visio .
pRoFiX nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2015, 00:23   #9
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,854
Thanks: 365
Thanked 1,153 Times in 312 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punoni zakonisht?

ME kalem...
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2015, 13:51   #10
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,712
Thanks: 2,532
Thanked 2,503 Times in 1,300 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punoni zakonisht?

Kam filluar te punoj me Android. Po e provoj Studion e re oficiale te Google-it, Android Studio.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Robbery Shiko postimin
ME kalem...
Ik nga ketu oj goc. Nuk je te sekcioni i Artit Figurativ qe eshte inferior ne rendesi ndaj Artit Programimit.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2015, 16:07   #11
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punoni zakonisht?

Dhe cila ishte gjuha e programimit me te cilen po punon, Leo?
Android? Android Studio? ???
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2015, 16:17   #12
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,712
Thanks: 2,532
Thanked 2,503 Times in 1,300 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punoni zakonisht?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Dhe cila ishte gjuha e programimit me te cilen po punon, Leo?
Android? Android Studio? ???
Nqofse pyet per gjuhen e programimit, normal qe eshte ne Java. Android Studio eshte IDE.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2015, 16:47   #13
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,854
Thanks: 365
Thanked 1,153 Times in 312 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punoni zakonisht?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leo Shiko postimin
Kam filluar te punoj me Android. Po e provoj Studion e re oficiale te Google-it, Android Studio.Ik nga ketu oj goc. Nuk je te sekcioni i Artit Figurativ qe eshte inferior ne rendesi ndaj Artit Programimit.

Ik re! mer vesh ti!
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2015, 20:37   #14
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,712
Thanks: 2,532
Thanked 2,503 Times in 1,300 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punoni zakonisht?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Robbery Shiko postimin

Ik re! mer vesh ti!
Dakord.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2015, 19:11   #15
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,854
Thanks: 365
Thanked 1,153 Times in 312 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punoni zakonisht?

Sa do te doja te isha pak kshu gjeni nga ana kompjunterike:/.
MIr qe di me perdor celularin :'(..
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2015, 19:40   #16
Mr. E
V.I.P
 
Avatari i Mr. E
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 3,712
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Mr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punoni zakonisht?

Pak nga te gjitha, po ndaj nja 2 adresa per ata qe kane deshire te mesojne hapat e pare.

1. http://www.codecademy.com/
2. https://www.khanacademy.org/
Mr. E nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2015, 19:41   #17
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punoni zakonisht?

Mos u pezmato dhe aq, Robbery. Kohet e arta te programimit kane mbaruar. Krahasuar me jo me larg sesa edhe 10 vjet me pare, numri i programuesve eshte rritur ndjeshem vertet, por aftesia e mesatarizuar e tyre dhe cilesia e produkteve perfundimtare ka rene po aq ndjeshem. Shume procese qe dikur kishin te benin me programuesin sot jane zevendesuar me procese te automatizuar makinash, duke perfshire dhe code review dhe quality auditing. Perhere e me teper programimi ne teresi zhvendoset ne drejtim te perdoruesit final, problemet dhe zgjidhjet kane me teper formen e nje puzzle ku duhet vetem te lidhesh disa tulla me njera tjetren, nderkohe qe keto tulla dikur nuk kane ekzistuar. Kjo gje vertet e ka bere programimin me te aksesueshem per masat, por ne te njejten kohe ka ulur pritshmerine e cilesise, nuk presupozohet qe nje programist mesatar te dije me teper sesa si te lidhe tullat me njera tjetren (library inclusions and imports).

Puna vertet kryhet me shpejt dhe ne menyre te standartizuar, por njohuria e nevojshme eshte me e ulet, formimi profesional me i percipte, dhe ne perfundim programuesi shume me i zevendesueshem dhe parendesishem sesa me pare.

Dhe perhere e me teper, do te vazhdoje qe procese te caktuara qe ende sot kryhen nga programuesi, ne te ardhmen do te kryhen nga automatonet. Sfera e relevances se programuesve do te vazhdoje te ngushtohet perhere e me teper drejt ceshtjeve perhere e me teper algoritmike, formulative, matematikore. Shume programues e dine cfare eshte renditja e disa elementeve cfaredo nga me i madhi tek me i vogli, dine edhe si te therrasin funksionin qe vepron mbi elementet e nje vektori per t'i renditur... por pak prej tyre dine qe ka disa menyra se si kjo gje funksionon, qe disa menyra jane me eficiente se te tjerat ne kohe, apo ne memory usage, apo ne processor load.

You are not missing that much.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2015, 20:16   #18
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,712
Thanks: 2,532
Thanked 2,503 Times in 1,300 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punoni zakonisht?

O gurax, mos fillozofo dhe gjeneralizo edhe aq shum se te demton shnetin.

Low level programimi mesohet edhe sod, normal per qeshtje teorike apo improvizimi per te pare me afer machine language dhe qka behet ne prapa-vije.

Nuk eshte edhe aq lehte siq po e ben ti me shembullin e puzzle dhe lidhjen e tullave pasi qe mevertet programimi tash eshte me automatik dhe lehte mirepo edhe kerkesat jan shume me te medha.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2015, 20:21   #19
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punoni zakonisht?

Po po kerkesat shume te medha jane ato per te cilat aspirojne te tere ata qe jane te bindur se programi qe po bejne eshte ajo cfare i ka munguar deri ne sot Google Play apo Apple Store dhe programi ne fjale do e beje edhe boten nje vend me te mire, edhe ata vete milionere. Si dhe do i jape zgjidhje fenomenit "rolling release" per sistemet operative keto kohet e fundit dhe normalizimit te idese se jeta mesatare e nje sistemi eshte rreth 6 muaj deri 2 vjet. Nga nje windows release cdo vit, nje office release cdo 6 muaj, MacOS X Yosemite sucks big black, etc etc.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2015, 10:24   #20
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,712
Thanks: 2,532
Thanked 2,503 Times in 1,300 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me cilen gjuhe programimi punoni zakonisht?

Rolling Release eshte problem politik te organizatave e jo problem teorik ne Operating System p.sh siq ka qen Deadlock me qka rrezikoi edhe vete egzistencen/perdorimin e Sistemeve Operative ne Biznes.

Te gjithe nuk kan mprehtesi ne mendje dhe luksin per tu marr me qeshtjet teorike te CS. Kete zakonisht e bejn profesoret/akademiket nga Univerzitetet me renome boterore siq jan MIT, Stanford, Harvard, Cambridge etj etj. Dhe zakonisht keto financohen nga shteti per pune kerkimore.

Jan po kete akademike qe zbuluan object-oriented programming, relational database e pattern designs per ta lehtesuar dhe pershpejtuar ciklin e zhvillimit te Software-it.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur