Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-06-2019, 13:49   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,964
Thanks: 7,812
Thanked 3,588 Times in 1,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Miliardat e Kosovės nė tregjet botėrore

Mė shumė se 2.5 miliardė euro ka arritur vlera e mjeteve tė grumbulluara nga Trusti i Pensioneve dhe procesi i privatizimit, por paratė mbahen tė ngrira nė institucionet nė tregjet e jashtme ndėrkombėtare, si dhe nė ato financiare nė Kosovė.
Nga kjo shumė, mbi 1.8 miliard euro janė kursimeve tė qytetarėve nė Trustin e Kursimeve Pensionale tė Kosovės.
Pėrqindja mė e madhe e kėtyre mjeteve janė tė investuara nė tregjet e Gjermanisė, Japonisė, Anglisė, Francės dhe nė tregjet e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
Kurse, vetėm nga Fondi i Mirėbesimit nga privatizimi dhe likuidimi i ndėrmarrjeve shoqėrore nė Kosovė, deri nė fund muajit maj tė kėtij viti, Agjencia e Privatizimit ka arritur qė tė grumbullojė mė shumė se 730 milionė euro, tė cilat janė tė deponuara nė Bankėn Qendrore tė Republikės sė Kosovės.
Nga Fondi i Mirėbesimit parashihet tė kompensohen kredituesit potencialė tė ndėrmarrjeve shoqėrore.
Kurse, nė Buxhetin e Kosovės nga ky fond janė transferuar mbi 326 milionė euro, thuhet nė njė pėrgjigje nga zyrtarė tė Agjencisė Kosovare tė Privatizimit.
Ekspertė pėr ēėshtje ekonomike vazhdimisht kanė kėrkuar kthimin e kėtyre mjeteve nė Kosovė dhe gjetjen e mėnyrave pėr lejimin e qarkullimit tė tyre. Ata thonė se Kosova vazhdimisht kėrkon donacione dhe investime tė huaja, kurse vetė institucionet e Kosovės mbajnė tė ngrira mjete nė tregjet financiare ndėrkombėtare.
Profesori nė Universitetin e Prishtinės, Mejdi Bektashi, thotė se qarkullimi i kėtyre mjeteve nė tregun e Kosovės duhet tė realizohet me urgjencė, sidomos njė pjesė e mjeteve tė Trustit tė Kursimeve. Ai thotė se me ndryshimin e bazės ligjore, kėto mjete mund tė investohen sigurt nė sektorė, tė cilėt mund tė ndikojnė nė hapjen e vendeve tė reja tė punės.
“Jam ithtar i asaj qė ndryshimet ligjore tė bėhen sa mė shpejt. Jo ndoshta tė gjitha, gjysma mund tė mbesin nė tregjet e huaja, por gjysma tjetėr duhet tė investohen nė Republikėn e Kosovės me vendime tė organeve shtetėrore, me qėllim qė tė rritet oferta e parasė nė Republikėn e Kosovės. Por, ashtu besoj se mundėsitė e humbjes nė tregun vendor janė shumė tė vogla”, thotė Bektashi.
_______________________________________________
https://www.evropaelire.org/a/parate.../30026365.html
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur