Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Arkeologji / Antropologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-07-2019, 16:43   #1
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Kairo apo Hermes apo Horus, apo te te gjitha?

‘Kairo’- Relief ne Muzeun Lapidaris ne Turin ©Zet"Cairo \ca(i)-ro\ ne arabisht كايرو Kayro [kęjɾo]. Mendohet qe fjala ka origjine Arabike qe do te thote "Fitimtar” [victorious"]. Ne Arabisht "al Qahir" eshte emri i planetit Mars. Arabishtja egjiptiane e shqipton si: [elqɑ: oseˈheɾɑ].

Ne betejen te mes Zotave Seth dhe Horus, ky I fundit i 'Ka:ra" xhaxhait te tij Seth, mirepo mundet dhe ka ra ne toke duke humbur njerin sy, simboli i Horus. Mirepo ne betejen e dyte, vellai i gjyshit te tij, Thoti, i kishte dhene ‘sandale me flatra me te cilat ai te mund fluturonte si fajkua’. Ndersa 'peshorja' qe mban ne dore Kajroi/Horusi ose Merkuri, nuk eshte balanca e shpirterave, por nje Gjuajtese Misilesh edhe ajo dhurate nga Thoti. Ne kete beteje Horusi 'Korr' fitore.

PS. A i themi Hebe ne kesaj? Domethene qe ve nje gur dhe e vervit me shpejtesi rrufeje? Si ne 'vari hejbet'.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 23-07-2019 nė 17:41
🖤 (2)
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 16:54   #2
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Kairo apo Hermes apo Horus, apo te te gjitha?

Dikur Baptisti ka pas shkruar se Merkuri dhe Hermesi ishin te ndryshem.

Po jane. Hermesi i Madh, Thoti eshte zot.

Hermesi i Vogel, Horusi, Karoni eshte vetem 2/3 zot.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 23-07-2019 nė 17:59
🖤 (2)
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 17:43   #3
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Kairo apo Hermes apo Horus, apo te te gjitha?

HEJBE f. vet. sh.

Dy torba tė mėdha prej leshi a prej liri, tė endura a tė qepura sė bashku, qė shėrbejnė pėr tė mbajtur sende tė ndryshme dhe hidhen nė sup njėra para e tjetra prapa ose varen nė samar nė tė dy anėt e kafshės; duqe. Njė palė hejbe. Var hejbetė. Mbush hejbetė. Nxjerr nga hejbetė. * I kishte florinjtė (paratė) me hejbe (me bisht) shih te BISHT, ~I. Nuk ia vari hejbetė (torbėn, trastėn, kapistrėn, kėmborėn) shih te VAR.

Pse me eshte fiksuar dicka si hebe ose hobe qe hedh gure, me te njejtin format?
🖤 (1)
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 17:45   #4
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Kairo apo Hermes apo Horus, apo te te gjitha?

HOBE f. sh

1. Copė lėkure a diēka e thurur, me dy rripa tė hollė ose me dy gjalma tė lidhur nė dy anėt e saj, qė pėrdoret pėr tė gjuajtur me gurė tė vegjėl, duke e rrotulluar me forcė e duke lėshuar njėrin rrip a njėrin gjalmė. Hedh gurin me hobe. Gjuan zogj me hobe. E qėlloi me hobe.

2. hist. Armė e vjetėr qė pėrdorej nė luftė pėr tė hedhur gurė. Hobe e madhe. I shkatėrruan muret e kėshtjellės me hobe. * Ėshtė si guri nė hobe nuk rri nė njė vend, ku ngryset nuk gdhihet.


HOBETAR m. sh. hist.

Luftėtari qė pėrdorte hobenė pėr tė hedhur gurė.

Po kjo eshte disi ndryshe, kur gjuanim zogjte me llstik. Por me kujtohet se ne lojerat olimpike Herkuli perdoret hobe ose hebe dhe e veretiste per ta leshuar me pas.
🖤 (1)
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 17:59   #5
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Kairo apo Hermes apo Horus, apo te te gjitha?

🖤 (2)
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur