Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-07-2019, 16:57   #1
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 974
Thanks: 0
Thanked 214 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
doganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentė
Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarrė ar

Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarrė artistėt!

Momente tė forta tensioni u regjistruan qė prej mėngjesit tė sotėm pėrpara godinės sė Teatrit Kombėtar nė Tiranė, ku pati pėrplasje mes forcave tė policisė dhe njė grupi artistėsh dhe qytetarėsh qė kundėrshtojnė projektin e qeverisė pėr tė prishur godinėn ekzistuese dhe ndėrtimin aty, nė kuadėr tė njė kompleksi tė madh pallatesh shumėkatėshe, dhe tė njė ndėrtese tė re moderne tė Teatrit.

Gjithshka nisi kur pranė godinės sė Teatrit u shfaqėn forca tė policisė sė Rendit pėr tė siguruar hyrjen e disa punonjėsve tė administratės tė ngarkuar me procesin e invetarizimit tė materialeve. Artistėt dhe disa qytetarė tė cilėt e kishin kaluar natėn nė oborrin e Teatrit, tentuan dhe ata tė hynin brenda “pėr tė parė se ēfarė po bėnin aty punonjėsit e administratės”. Pėrplasjet vijuan pėr njė kohė tė gjatė, ndėrsa numri si i artistėve dhe qytetarėve protestuesė ashtu dhe i forcave tė Rendit, tė cilėve ju bashkua dhe policia Bashkiake, erdhi nė rritje. Situata pati ēaste tė forta acarimi, kur policisė ju desh tė largonte me forcė artistėt qė kėrkonin tė hynin nė godinė. Aktori dhe regjisori i njohur Edmond Budina, tha se forcat e policisė e kishin “tėrhequr zvarrė”.

Protestės para Teatrit iu bashkuan dhe pėrfaqėsues tė opozitės dhe mė pas dhe kryetari demokrat Lulzim Basha. “Betejėn po e bėjnė artistėt dhe Aleanca pėr Teatrin, ne jemi nė mbėshtetje tė tyre dhe do tė jemi nė mbėshtetje me tė gjitha format dhe mjetet. Ēdo pėrpjekje pėr tė hapur gropėn e Teatrit, do tė kthehet nė gropėn e Ramės”, deklaroi zoti Basha, sipas tė cilit projekti qė synon prihjen e godinės aktuale dhe ndėrtimin e njė Teatri tė ri “ėshtė njė projekt grabitės. Ky ėshtė njė projekt kriminal, me anė tė cilit Edi Rama kėrkon tė grabisė miliona euro, bashkė me klientėt e tij. Gjithēka qė po zhvillohet kėtu ka vetėm njė qėllim: grabitjen e kėsaj toke, zhvillimin e njė projekti mbi 200 milion euro pėr tė pastruar paratė e drogės me njė arkitekt tė dėnuar nė Itali, qė ėshtė arkitekti klient i Edi Ramės. Pra, ėshtė njė skemė e pastėr mafioze pėr t’i rrėmbyer kryeqytetit dhe gjithė Shqipėrisė Teatrin Kombėtar pėr tė pasuruar Edi Ramėn dhe njė grusht hajdutėsh qė kanė marrė pėrsipėr prishjen e Teatrit Kombėtar dhe pastrimin e parave tė drogės dhe paratė e Edi Ramės”.

Pėr situatėn e krijuar ndėrhyri dhe presidenti Ilir Meta. “Rrethimi me policė i Teatrit Kombėtar dhe pėrplasjet fizike me komunitetin e artistėve, tė cilėt janė aty nė mbrojtjen e njė prej vlerave tė trashėgimisė tonė historike, kulturore e kombėtare, janė njė ngjarje e shėmtuar dhe e turpshme”, shkruajti Kreu I Shtetit nė njė postim nė Facebook. “I bėj thirrje Policisė sė Shtetit tė respektojė artistėt dhe tė mos i dhunojė ata fizikisht nė ushtrimin e sė drejtės sė tyre pėr tė protestuar ndaj njė vendimi abuziv e korruptiv pėr prishjen e godinės sė Teatrit, dhe as t’i lėndojė ata shpirtėrisht, nė respekt tė dinjitetit njerėzor dhe kontributeve tė vyera qė kanė dhėnė pėr artin e kulturėn kombėtare. As sampistėt e Ramiz Alisė nuk e kanė prekur me dorė Edmond Budinėn nė dhjetor ’90! Shumė turp! Shumė turp! Shumė turp!”, e mbylli postimin e tij zoti Meta, i cili sot do tė depozitojė nė Gjykatėn Kushtetuese, kėrkesėn pėr shpalljen antikushtetuese tė ligjit pėr shembjen e godinės sė Teatrit Kombėtar”.

Ndėrsa situata erdhi duke u qetėsuar, disa artistė dhe qytetarė mundėn tė hyjnė nė godinėn e Teatrit nga njė prej dritareve anėsore. Prej andej ata hapėn nga brenda derėn kryesore. Qė nga ky moment policia nuk bėri mė rezistencė dhe protestuesit hynė nė mjediset e Teatrit, duke qėndruar nė sallėn e shfaqjeve. Bashkė me ta, aty po qėndron dhe kryetari demokrat Basha dhe pėrfaqėsues tė tjerė tė opozitės.

Debati pėr Teatrin ka nisur qė prej fillimit tė vitit tė shkuar, kur qeveria bėri tė njohur projektin pėr shembjen e tij dhė ndėrtimin e njė godine tė re, pas sė cilės qėndron njė projekt i paracaktuar pėr njė kompleks ndėrtimesh shumėkatėshe qė do tė ngrihen nga kompania private “Fusha”. Qeveria ka kėmbėngulur gjatė gjithė kohės se projekti ka qenė njė ofertė e pakėrkuar e kompanisė “Fusha”, me pretendimin se ajo ka njė pjesė tė pronėsisė mbi truallin, ndonėse jo mė shumė se tre pėrqind. Por faktet kanė dėshmuar se ajo ka qenė njė ofertė e koordinuar mė parė me qeverinė e cila fillimisht paraqiti njė ligj tė posaēėm i cili u kritikua dhe nga Komisioni europian, pėr shkak se proejkti shmangte njė garė tė hapur. Socialistėt bėnė mė pas ndryshime nė ligj, duke vendosur hapjen e njė gare, por e gjitha duket tė jetė vetėm nė letėr, pasi asnjė konkurrent tjetėr nuk plotėson tė paktėn kushtin qė tė marrė miratimin e tė gjithė pronarėve tė truallit, pasi i duhet tė marrė leje dhe nga kompania Fusha./VOA

360grade.al
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 17:01   #2
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 974
Thanks: 0
Thanked 214 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
doganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentė
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 17:05   #3
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 974
Thanks: 0
Thanked 214 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
doganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentė
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 17:56   #4
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,506
Thanks: 4,194
Thanked 4,523 Times in 3,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

O Tumanshale, po nuk ngeli kategori e shtrese me te cilet nuk gjindesh ne konflikt te hapur!
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 17:58   #5
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,887
Thanks: 1,528
Thanked 8,712 Times in 3,851 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 303
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

Nuk I kuptoj keto une. Teatri do behet akoma me i mire, modern, me I madh etc etc ne standartet e kohes,
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 18:03   #6
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 152
Thanked 753 Times in 587 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Nuk I kuptoj keto une. Teatri do behet akoma me i mire, modern, me I madh etc etc ne standartet e kohes,
Ēke ti se i kupton pirati

tumanhanes ja qift derri nanen qe do me u bo teater te ri ktyne parazitve te vetqujt aktor e regjizor qe ka 30 vjet nuk kan qit asni sen te veēant ne drit. Aty i kisha lan ke ajo kazerma e qelbet italiane tu hyj pneumonia ne mushkni prej lageshtis. asni cent se kisha investu ne at mutsihane. aty i kisha lan me u kalb. ani kur dalin ne mbrojtje te teatrit do karaduza bathorje qe ne jet te vet sja kan pa deren teatrit.
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 18:05   #7
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,506
Thanks: 4,194
Thanked 4,523 Times in 3,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

Asgje nuk kupton ti, po me keta ē‘pati ??? Do i ndreq me te mire e ka kenoqur me ndreqjet tjera qe ka bere, vetem edhe Theatroja i ka ngelur dhe te vendos zhgarravinen e fundit mesues vizatimja
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 18:07   #8
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 974
Thanks: 0
Thanked 214 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
doganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentė
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

Editorial

Kronikė

Politikė

Rajon-Botė

Sport

Syri Magjik

Web-Spy

Horoskopi

Ekonomi

Lifestyle-Technology
Opinion

Kontakt


Binaj thumb qeverisė pėr Teatrin: Sikur me tė njėjtėn vendosmėri…

Aktori i humorit Florian Binaj nuk ka ngurruar tė thumbojė qeverinė pėr qėndrimin e palėkundur pėr tė shembur godinėn e Teatrit Kombėtar, si dhe tė denoncojė pasigurinė nė ushqime.

Pėrmes njė postimi nė “Instagram”, ku duket niveli i nitrait jashtė normave tė lejuara nė njė shalqi, Floriani ka shkruar:

“Sikur qeveria dhe pushteti tė ruante shėndetin e qytetarėve me tė njėjtėn vendosmėri qė ka pėr tė prishur teatrin, kushedi sa mirė do ishim. Mos ushqeni as veten as fėmijėt tuaj me ushqime kancerogjene”360grade.al

https://360grade.al/275018/binaj-thu...en-vendosmeri/
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 18:09   #9
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,506
Thanks: 4,194
Thanked 4,523 Times in 3,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
Ēke ti se i kupton pirati

tumanhanes ja qift derri nanen qe do me u bo teater te ri ktyne parazitve te vetqujt aktor e regjizor qe ka 30 vjet nuk kan qit asni sen te veēant ne drit. Aty i kisha lan ke ajo kazerma e qelbet italiane tu hyj pneumonia ne mushkni prej lageshtis. asni cent se kisha investu ne at mutsihane. aty i kisha lan me u kalb. ani kur dalin ne mbrojtje te teatrit do karaduza bathorje qe ne jet te vet sja kan pa deren teatrit.
Po nuk eshte qashtu ti derjans, se nuk do ta kundershtonte njeri.

Te investohet, por jo te rrenohet. Se keta juropjanet qere jane budadhaja e nuk dine si Tumanja te rrenojne teatro e te ndreqin nje te ri me 10 kate nenparkimi dhe nje qoshe per artistes
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 18:11   #10
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 974
Thanks: 0
Thanked 214 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
doganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentė
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

hirrje Parlamentit Europian: Na dhunuan nė tempullin tonė

Artistėt kanė vendosur qė ti bėjnė thirrje Parlamentit Europian pas dhunės qė policia e Edi Ramės ushtroi ndaj tyre mu nė ‘shtėpinė e tyre’.

‘Ne, artistėt dhe qytetarėt e Tiranės, si dhe miqtė tanė nga gjithė Evropa tė mbledhur rreth Aleancės pėr Mbrojtjen e Teatrit rezistojmė qė prej njė viti e gjysmė duke krijuar barrikadė njerėzore brenda dhe rreth Teatrit.

Sot, mė datė 24 korrik, forcat e policisė sė rendit pėr herė tė parė dhunuan fizikisht artistėt, intelektualėt dhe qytetarėt e Shqipėrisė nė mbrojtje tė ndėrtesės publike, truallit publik dhe interesit publik. U dhunua nė mėnyrė ēnjerėzore Edmond Budina, regjisor dhe aktor teksa qėndronte nė mbrojtje tė teatrit.

Kėrkojmė urgjentisht mbėshtetjen politike, institucionale, morale dhe njerėzore tė mbarė hapėsirės europiane, qė ky projekt kulturevrasės i qeverisė shqiptare tė ndalet para se tė jetė vonė’, shkruhet nė Manifestin e Aleancės pėr Mbrojtjen e Teatrit.

Mė poshtė keni Manifestin e Aleancės pėr Mbrojtjen e Teatrit:

Qytetarė tė Evropės, njerėz tė skenės dhe tė artit, arkitektė, akademikė dhe ligjvėnės tė Parlamentit Evropian:

Prej njė viti e gjysmė qytetarėt e Tiranės janė ngritur nė mbrojtje tė ndėrtesės historike tė Teatrit Kombėtar, tė cilėn kryeministri i Shqipėrisė Edi Rama dhe kryetari Bashkisė Tiranė Erjon Veliaj synojnė ta shembin pėr hir tė interesave tė tyre korruptive.

Trualli mbi tė cilin ngrihet Teatri, i cili ėshtė nė pronėsi publike, ėshtė planifikuar tė tjetėrsohet pėrmes njė projekti korruptiv pėr tė cilin u miratua njė ligj special antikushtetues qė i jepte njė kompanie tė preferuar nga Kryeministri tė drejtėn pėr shembjen e Teatrit dhe zhvillimin e projektit.

Ky ligj u miratua nga Parlamenti, edhe pse presidenti refuzoi ta dekretonte dy herė pasi ai u gjet nė shkelje tė Kushtetutės.

Aktualisht Kryeministri i Shqipėrisė ka uzurpuar tė gjitha pushtetet – ekzekutivin, parlamentin dhe gjyqėsorin. Nėpėrmjet njė pseudoreforme nė drejtėsi ai ka paralizuar Gjykatėn Kushtetuese. Ndaj nė Shqipėri nuk ekziston asnjė instancė, nė tė cilėn ky ligj korruptiv tė mund tė ankimohet.

Ne, artistėt dhe qytetarėt e Tiranės, si dhe miqtė tanė nga gjithė Evropa tė mbledhur rreth Aleancės pėr Mbrojtjen e Teatrit rezistojmė qė prej njė viti e gjysmė duke krijuar barrikadė njerėzore brenda dhe rreth Teatrit.

Sot, mė datė 24 korrik, forcat e policisė sė rendit pėr herė tė parė dhunuan fizikisht artistėt, intelektualėt dhe qytetarėt e Shqipėrisė nė mbrojtje tė ndėrtesės publike, truallit publik dhe interesit publik. U dhunua nė mėnyrė ēnjerėzore Edmond Budina, regjisor dhe aktor teksa qėndronte nė mbrojtje tė teatrit.

Kėrkojmė urgjentisht mbėshtetjen politike, institucionale, morale dhe njerėzore tė mbarė hapėsirės europiane, qė ky projekt kulturevrasės i qeverisė shqiptare tė ndalet para se tė jetė vonė.

Qytetarė tė Europės! Institucione evropiane!

Mbėshtetja juaj sot ėshtė treguesi i njė tė ardhmeje tė pėrbashkėt nesėr, tė bazuar mbi ligjin, vlerat dhe njė qytetėrim tė pėrbashkėt evropian.360grade.al
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 18:12   #11
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 152
Thanked 753 Times in 587 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Po nuk eshte qashtu ti derjans, se nuk do ta kundershtonte njeri.

Te investohet, por jo te rrenohet. Se keta juropjanet qere jane budadhaja e nuk dine si Tumanja te rrenojne teatro e te ndreqin nje te ri me 10 kate nenparkimi dhe nje qoshe per artistes
po qysh te investohet ne ni gerdall te vjeter pa pik vlere arkitekturale, qe dikur ishte thjesht ni kazerm e ushtris italiane?

kshtu kercyn perpjet edhe per stadiumin qemal stafa po sot spo u nihet zani.
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 18:18   #12
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 974
Thanks: 0
Thanked 214 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
doganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentė
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

“Nuk trembemi plasi…le tė plasė”- Aktroi Nertian Liēaj thirrje qytetarėve pėr mbėshtetje dhe njė mesazh Ramės: Nėse mendon se…

Ndėrsa situata tek teatri Kombėtar ėshtė tensionuar, Aktori Nertian Liēaj u bėri thirrje qytetarėve pėr mbėshtetje pėr tė ēarė rrethimin e policisė para teatrit.

Liēaj tha se ata janė tė vendosur pėr tė mos lejuar shembjen e teatrit, ndėrsa kishte edhe njė mesazh pėr kryeministrin Edi Rama duke i thėnė se ēėshtja tė shkojė nė referendum pėr tė vendosur.
“Ju lutemi qytetarėve pėr mbėshtetje pėr tė ēarė rrethimin e policisė. Kemi edhe njė mesazh pėr kryeministrin; Nuk mund tė sulmosh artistėt, kulturėn me dhunė. Nėse mendon se ne jemi pakicė le tė pėrballemi nė referendum. Jemi tė vendosur qė tė mos lejojmė qeverinė pėr shembjen e teatrit”. Ne momentin qe po fliste Liēaj rifilluan tensionet, ndėrsa aktori u shpreh “Nuk trembemi, plasi…le tė plasė” tha ai.

360grade.al
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 18:21   #13
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,887
Thanks: 1,528
Thanked 8,712 Times in 3,851 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 303
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
Ēke ti se i kupton pirati

tumanhanes ja qift derri nanen qe do me u bo teater te ri ktyne parazitve te vetqujt aktor e regjizor qe ka 30 vjet nuk kan qit asni sen te veēant ne drit. Aty i kisha lan ke ajo kazerma e qelbet italiane tu hyj pneumonia ne mushkni prej lageshtis. asni cent se kisha investu ne at mutsihane. aty i kisha lan me u kalb. ani kur dalin ne mbrojtje te teatrit do karaduza bathorje qe ne jet te vet sja kan pa deren teatrit.
Lol kujtojne se u plasi njeriu per alkoret, a thu se kane bere veze te kuqe. Sa dalin bllof kot! Se projekti do behet. U ngrehet ketyre a thu se e kane prone private, jua kane lene gjysherit n’tapi.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 18:51   #14
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,081
Thanks: 3,512
Thanked 2,834 Times in 1,913 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

E ka ndare mendjen, do te beje pallati boti.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 18:57   #15
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 974
Thanks: 0
Thanked 214 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
doganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentė
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

Edmond Budina: Hajde kėtu Ismail Kadare se po na tėrheqin zvarrė
RROKULL SHQIPĖRISĖ
Nga Klodiana 34 minuta mė herėt0


Njė grup qytetaresh u pėrpoqėn tė ēajnė kordonin policor pėr tė hyrė nė sheshin para Teatrit. Nė kėtė moment ndėrhyri FNSH.

Me mikrofon pėrfaqėsues tė Aleanca pėr Mbrojtjen e Teatrit u bėri thirrje qytetarėve qė ti bashkohen dhe tė japin mbėshtetjen e tyre pėr tė ēarė rrethimin e policisė.

Regjisori Edmond Budina kishte dhe njė thirrje pėr shkrimtarin Ismail Kadare.

“Policia hiqni kapelet. A kini fėmijė, ndėrgjegje. Si mund tė dhunoni bashkėqytetarėt tuaj, njerėzit qė duan tė bashkohen nė kėtė shesh. Ēfarė ju kemi bėrė. Pse na keni rrethuar po mbrojmė kulturėn shqiptare. Thirrini ndėrgjegjes. Unė po i bėj njė thirrje presidentit, Ilir Meta, Pandeli Majko kemi qenė tek Ramiz Alia bashkė. Hajde kėtu bashkohuni me ne, nėse ju ka mbetur diēka nga ajo e viteve 1990. Hajde kėtu Ismail Kadare. Hajde se po na tėrheqin zvarrė. Na kanė rrethuar si romanin Kėshtjella dhe po na trajtojnė si tė jemi kafshmė. Nė kėtė skenė kemi vėnė Gjeneralin e Ushtrisė sė Vdekur, “Kush e solli Doruntinėn”. Hajde kėtu nė sheshin e Teatrit.”

https://27.al/edmond-budina-hajde-ke...rheqin-zvarre/
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 19:00   #16
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 5,585
Thanks: 2,875
Thanked 2,867 Times in 1,596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

Nuk kishte si te ndodh ndryshe, derjansi edhe Bad Teacher duke sha aktoret e duke mbrojtur rilindjen. Lol
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 19:02   #17
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,887
Thanks: 1,528
Thanked 8,712 Times in 3,851 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 303
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Venom Shiko postimin
Nuk kishte si te ndodh ndryshe, derjansi edhe Bad Teacher duke sha aktoret e duke mbrojtur rilindjen. Lol
Ty te duket normale??? Prone private te tyren e Kane???
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 19:02   #18
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 152
Thanked 753 Times in 587 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Venom Shiko postimin
Nuk kishte si te ndodh ndryshe, derjansi edhe Bad Teacher duke sha aktoret e duke mbrojtur rilindjen. Lol
"aktoret"
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 19:13   #19
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,934
Thanks: 1,992
Thanked 2,836 Times in 1,576 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

Pėrzierje muzikore - Adriano Celentano - La situazione non č buona (live TV show 2007):
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 19:21   #20
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 5,585
Thanks: 2,875
Thanked 2,867 Times in 1,596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Re: Zėri i Amerikės: Tensione tė forta pėrpara Teatrit Kombėtar, policia tėrheq zvarr

@derjansi ti ke te drejte qe qesh se vetem teatrin e rilindjes njef me regjizor edi ramen.
Ka aktore e artiste qe kane 1 vit e gjysem qe protestojne aty por ske si ta dish se per shqiperine informohesh vetem ke ErTv ne facebook. Lol

@Bad ty te duket normale qe trualli publik ti jepet privateve se do ndertojne nje teater te ri aty e pastaj disa kulla per vete. Ka plot vende te tjera nese keta duaj vertete te ndertojne nje teater. Ceshtja eshte se ketyre si plas ke teatri por duan ti japin truallin Fushajt per te bere plackitjen e rradhes ndaj ketij vendi duke mbushur xhepat e tyre.
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur