Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-04-2018, 22:31   #1
Tannhauser
Anėtar i ri
 
Avatari i Tannhauser
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 18
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Tannhauser ėshtė nė rrugė tė mbarė
C’farė mbajmė nga Dhjata e Vjetėr?

Nė kėtė temė do trajtohet rėndėsia e Dhjatės sė Vjetė Vjet dhe c’farė mbajmė sot tė krishter prej saj.


Nė fjalėn e mbajtur nė mal, Zoti siguroi dėgjuesit e vet se nuk erdhi qė tė shuajė Dhjatėn e Vjetėr (Ligjin ose Profetėt), por qė ta plotėsoi dhe ta pėrmirėsoi. Duke thėnė kėto nėnkupton atė element nė tė cilin referohet nė fjalimin e tij; dhe kjo ėshtė vetėm ligji moral dhe jo historia ose pjesa ekzekutive. Sepse as sakrificat e demave shtoi, as histori krijoi a posteriori pėr Adamin ose Abrahamin ose Mojsiun. Dhjata e Vjetėr pėrbėhet nga tre elemente kryesore, historia, ligji moral dhe ligji ekzekutiv. C’do element u pėrballua nga Zoti dhe nga apostujt ne mėnyrė tė ndryshme.

Historia ngeli sic qe. Kjo ėshtė e kuptueshme. Tė anullohen ndodhira ose te shuhen ėshtė dicka jonormale, tė krijohen mė vonė ėshtė fallcifikim dhe mitomani.

Ligji moral u pėrmirėsua. Poligamia u bė monogami, u ndalua vrasja e mosrespektuesit pėr cėshtje besimi, aspekti politik dhe shtetėror i besimit u zhduk, u ndalua dėnimi me vdekje pėr tradhėtinė martėsore dhe c’do dėnim i kesobote u ndalua. Kisha e Krishterė nuk ka burgje, nuk ndėrmerr ekzekutime, nuk ka polici dhe ushtri, nuk mbledh taksa.

Pjesa ekzekutive e ligjit u ndalua plotėsisht. Nuk bėhen as sakrifica kafshėsh, as rrethprerje, dhe as Dhjata e Vjetėr ėshtė burim i mėnyrės sė adhurimit. Edhe ato elemente qė ishin tė dyfishta, dmth pėrmbanin edhe aspektin moral edhe atė ekzekutiv sic qe psh e Shtuna, dhe i panjohura jashtė Izraelit ndalim i incestit, u ndaluan si pjesė ekzekutive dhe u mbajtėn dhe u permirėsuan si pjesė morale. Keshtu psh e Shtuna qė ishte edhe ekzekutive si festė por edhe si element moral si pushim, u ndalua si pjesė ekzekutive dhe u zėvendesua me njė ditė tjetėr.

Ndalimi i incestit pushoi si element ekzekutiv por u vazhdua si ligj moral me anė tė tė cilit ndalohet njė devijim biologjik qė ka pasoja fatale trashėgimie. Dhe ne fakt vetėm ky ligj u la i hapur (per masa mė tė rrepta) pikėrisht sepse me kalimin e shekujve shtohen tė metat e trashėgimisė biologjike.

Nga historia pra e Dhjatės sė Vjetėr ne kohėn qė nė fuqi ėshtė Dhjata e Re nuk mohojmė asgje. Dhe s’kemi pse tė bėjmė dicka tė tillė. Dhe nuk do ishte e mundur dicka e tillė. Ligjin moral tė Krishterėt e kemi sigurisht mė tė mirė. Kur paraardhėsi i Krishtit, Boozi i shenjtė u martua me Ruthin, ėshtė e kuptueshme se atė ditė tė gėzimit gratė e tjera tė tij nuk u gėzuan aspak. Kjo nuk ul shėnjtėrinė e Boozit. Qė Davidi kishte 500 gra, as shėnjtėrinė e tij e as aftėsinė e tij hyjnore pėr profeci ul. Por nė jetėn e krishterė kėto janė tė papranueshme, krime tė rėnda. Pra shumė mė i mirė ligji moral i krishterė nė Dhjatėn e Re.

Edhe rethprerja apo sakrifikimi i kecrave apo i demave nė kishė janė gjėra tė papranueshme sot. Pjesa ekzekutive e Dhjatės sė Vjetėr ėshtė plotėsisht e pushuar. Dhe nuk mund tė ushtrojė asnjė ndikim nė mėnyrėn e krishterė tė adhurimit tė Perėndisė. Dhe nė qoftė se ndonjėri bėn dicka tė tillė nuk mund tė kapet prej dėshmisė sė Dhjatės sė Vjetėr se ėshtė pjesė e Biblės se Kishes. Nė tė njėjtėn mėnyrė nuk mund tė martohet me dhjetė gra “ne bazė tė Biblės” gjė qė e bėjnė mormonėt.

Dhjata e Vjetėr ėshtė pjesė e Biblės, Shkrimit tė Shenjtė, vetėm pėr historinė e saj, brėnda sė cilės ėshtė dhe zbulesa e Perėndisė, [Bse ėshtė njė[/B], se nuk ka nevojat njerėzore, se krijoi ėngjėjt dhe gjithcka, se interesohet per sjelljen e krijesės sė Tij ne tokė, njeriut, se shpėrblen ose dėnon veprat e tij, se i pergatit shpetimin.


Pa historine e Dhjatės sė Vjetėr, Dhjata e Re do ishte njė pėrgjigje nė njė pyetje tė panjohur, mbyllje e njė teksti tė humbur, epilog i njė historie tė panjohur, letėr e dėrguar nė njė marrės qė nuk ekziston, citim nga njė libėr qė nuk ėshtė shkruajtur, njė gjė pa vlerė sikur tė tė falin vetėm kėpuc pėr kėmbėn e djathte.
Tannhauser nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 19:43   #2
Darli
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 37
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Darli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: C’farė mbajmė nga Dhjata e Vjetėr?

Dhjata e vjeter ka fryme, atmosfere me te mire se e reja edhe pse te dyja nuk 'ishin' fe djajsh dhe nuk predikonin luften kunder se keqes pervec ne nivel individual. Te gjithe besimtaret shqiptare duhet te kene nga nje kopje te saj por ne gjuhen hebraike. Edhe pse ky veprim do ulte intensitetin e atmosferes se saj dhe besimin tek hebrejte, ne qe ndjekim Qesarin e kesaj kohe nuk bejme dot pa i luftuar hebrejte.
Darli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur