Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-06-2013, 13:43   #1
Davidi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 185
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Davidi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Tempujt qė rrezatojnė paqe, dashuri e vėllazėri

Tempujt qė rrezatojnė paqe, dashuri e vėllazėri

Pandeli Bardhi / Qytetar

Katedralja “Ngjallja e Krishtit”, kėto ditė, festoi me madhėshti, pėrvjetorin e saj. Ishte kjo, njė ngjarje e rėndėsishme, jo vetėm pėr komunitetin ortodoks, por pėr tė gjitha komunitetet fetare nė pėrgjithėsi. Kjo ngjarje pėrkoi edhe me njė ngjarje tjetėr tė shėnuar, atė tė zgjedhjes nė krye tė Kishės Ortodokse Autoqefale tė Shqipėrisė,Kryepeshkopit Anastas. Regjimi komunist, i solli njė dėm tė madh vlerave kulturore, fetare e shpirtėrore tė popullit tonė. Ai, shkatėrroi kishat e xhamitė, duke i kthyer ato nė depo e magazina.

Por, me gjithė kėto reprezalje e shkatėrrime, regjimi komunist, nuk mundi tė ērrėnjosė nga zemra besimin tek Zoti, tė ēdo besimtari, pavarėsisht se kujt besimi ata i pėrkisnin, besimit orthodoks, mysliman apo ka- tolik. Pėrmbysja e regjimit komunist dhe fillimi i epokės sė re demokratike, i gjeti monumentet dhe objektet fetare plotėsisht tė shkatėrruara. Nė tė njėjtėn kohė, tėrė kjo periudhė, dėshmon mė sė miri, se ē’mund tė bėjė njė popull, se sa energji tė pashtershme ka ai, kur merr forcė nga dashuria pėr Zotin dhe kur as- njėherė nuk e humb besimin tek Zoti.

Ėshtė kjo forcė, qė e ngriti mbi rrėnoja edhe kėtė katedrale madhėshtore, dhe jo vetėm kėtė. Bashkudhėtarė me epokėn e demokracisė, gjatė kėtyre 22 viteve, janė edhe shumė kisha e objekte tė tjera, qė janė ndėrtuar nė tė katėr anėt e Shqipėrisė. Janė ndėrtuar mbi 150 kisha tė reja, janė restauruar 60 kisha e manastire, janė riparuar 160 kisha tė tjera dhe janė blerė e rikonstruktuar mė shumė se 70 godina pėr kopshte, shkolla, qendra rinore, shėndetėsore, mensa pėr tė varfrit, etj..

Kjo para sė gjithash bazohet mbi konceptin teologjik tė Kryepiskopit qė: “tempujt, nuk janė mbetje tė qytetėrimit tė sė kaluarės, por mushkėritė gjallėruese tė qytetėrimit tė sotėm dhe mitra e lindjes sė qytetėrimit tė ardhshėm” (Anastasi, Kryepeshkopi i Tiranės dhe i gjithė Shqipėrisė, “Fjala e Fronėzimit”. “Ngjallja”, botimi zyrtar i KOASH,1(1992, f. 7).

Ringjallja e Kishės Ortodokse Autoqefale tė Shqipėrisė, ndodhi pas 24 vitesh ateizėm dhe persekutim tė plotė tė klerit ortodoks dhe shkatėrrimit tė plotė tė mėse 1602 kishave ortodokse. Ringjallja e Kishės Ortodokse Autoqefale tė Shqipėrisė, nė themel tė saj, ka kontributin e jashtėzakonshėm tė ideatorit tė saj, tė atij qė i dha vlera tė reja fesė ortodokse nė Shqipėri, Kryepeshkopit Anastas.

Kontributi i Kryepeshkopit Anastas, ėshtė i jashtėzakonshėm edhe pėrsa i pėrket tolerancės dhe harmonisė fetare midis feve tė ndryshme, jo vetėm nė Shqipėri, por edhe midis popujve fqinj. E megjithė kėtė, nuk mund tė lėmė pa pėrmendur edhe sulmet dashakeqe e tė qėllimshme, qė herė pas here ngrenė krye kundėr Kishės Ortodokse Autoqefale tė Shqipėrisė, e kundėr Kryepeshkopit Anastas, nė veēanti.

Sulme tė tilla, mjerane e dashakeqe, nuk kontribuojnė nė forcimin e paqes e harmonisė midis besimeve nė vendin tonė, por nė frymėn e pėrēarjes e urrejtjes. Kėtyre sulmeve, tė cilat nuk janė tė paqėllimshme, le t’u pėrgjigjemi me vetė fjalėt e Kryepeshkopit: “Me gurėt qė ata na sulmojnė, ne i mbledhim e ndėrtojmė”!http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=25902&kat=116
Davidi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2018, 13:27   #2
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,105
Thanks: 15,663
Thanked 9,276 Times in 6,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tempujt qė rrezatojnė paqe, dashuri e vėllazėri

Pėrēahet Ortodoksia, Kisha Ruse ndėrpret marrėdhėniet me Stambollin pėr shkak tė Ukrainės.


Sinodi i Kishės Ruse pėr herė tė parė nė historinė e saj mblidhet nė Minsk tė Bjellorusisė, pėr tė vendosur ēfarė pėrgjigje t’i japė Patrikanės sė Vaselenjskes, e cila javė mė parė ka nisur procedurat pėr t’i dhėnė autoqefali Kishės Ortodokse tė Ukrainės, raportojnė mediat e Beogradit, transmeton Koha.net.

Patriarku i Stambollit, Bartolomeu ka injoruar kanonet kishtare dhe ka nisur procedurat pėr t’i dhėnė tomosin, autoqefalin, me gjithė kundėrshtimin e tė vetmes kishė ortodokse tė pranuar nė Ukrainė, qė ėshtė lokale ndaj Patrikanės sė Moskės,

rus, Kiril, deklaroi nė Minsk se mbajtja e sinodit tė Kishės Ortodokse Ruse nė Bjellorusi pėrputhet me 1030 vjetorit tė krishterimit tė Rusisė dhe tė historisė sė pėrbashkėt krishtere, transmeton Koha.net.

Nė Kishėn Ortodokse Ruse janė posaēėrisht tė zemėruar se patriarku i Stambollit ka hequr anatemėn (mallkimin, pra – sqarim ynė) nga skizma e patriarkut, siē e quan Moska – tė vetėshpallur, Fillaret Denisenko (89), dhe Makarije Miletiēi, qė ėshtė nė krye tė kishės tjetėr skizmatike (heretike) qė veten e quan Kishė Ortodokse Autoqefale e Ukrainės. “Gabohen ata qė mendojnė se me vendimin e Patrikanės sė Stambollit pėr dhėnien e autoqefalisė (pavarėsisė) heretikėve tė ukrainas mund tė na izolojnė”, ėshtė shprehur mitropoliti Ilarion.

Kriza nė drejtimin e ortodoksisė do tė jetė kėto ditė temė e bisedimeve edhe midis patriarkut serb Irinej dhe kryepatriarkut tė Patrikanės Antiohije Jovanit tė Dhjetė, qė po viziton Kishėn Ortodokse Serbe.

Mbetet pėr t’u parė nėse marrėdhėniet midis Sinodit tė Kishės Ruse do tė ndėrkrehen menjėherė me Patrikanėn e Stambollit, apo tė pritet qė Patriku Bartolomej tė dėrgojė qarkore heretikėve nga Kijevi. Tash pėr tash janė ndėrprerė lutjet e pėrbashkėta dhe pėrmendja e emrit tė patriarkut Bartolomej, kėshtu qė gjasat pėr njė pajtim tė afėrm pas gjithė kėsaj janė vetėm teorike, raportojnė meidat serbe, transmeton Koha.net.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur