Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-01-2019, 04:49   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,203
Thanks: 6,914
Thanked 3,210 Times in 1,315 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Varri i Visarion Xhuvanit i mbuluar nga ferrat dhe balta

VISARION XHUVANI
VARRET E ATDHETAREVE MBULUAR NGA FERRAT... NUK KA NEVOJE PER KOMENTE TE TJERA QE TE KUPTOHET SE KUSH E KA NE DORE SHQIPERINE

Atė Visarion Xhuvani (1890-1965), anėtar i parlamentit (1920-1924), Kryepeshkopi i PARE i KOASH.
Kontributi i Imzot Visarion Xhuvanit, nė njohjen e Autoqefalisė sė Kishės sonė tė shenjtė, pėrkon me fazėn mė vendimtare tė saj...

______
ELBASAN/ SKANDAL! VARRI I VISARION XHUVANIT I MBULUAR NGA FERRAT DHE BALTA

Njė foto e marrė (25 janar 2018) tek varri i Visarion Xhuvanit, atėbotė Senator i Elbasanit, Kryepeshkop i Shqipėrisė, Peshkop i Beratit dhe, mbi tė gjitha, Dėshmor i Besimit dhe i Ndėrgjegjes, kjo foto, pra, dėshmon se askush nuk ka ndėrmend tė bėjė diēka pėr pastrimin e varrit nga ferrat dhe balta vendore.

Sepse kjo ēėshtje nuk pėrbėn mė interes pėr pėrfitime politike, pėr asnjėrėn palė.

Faji sot rėndon mė tepėr Elbasanin dhe jo Tiranėn, sepse Elbasani ėshtė qark kishtar mė vete, me shef shqiptar. Pėr mė tej, gjithė kleri ėshtė me kombėsi shqiptare. Kjo ėshtė diēka jo vetėm e thjeshtė pėr ta, por shpirtėrisht dhe moralisht e detyrueshme.

Gjithashtu Elbasani ka grupime qė merren me ēėshtjet kombėtare ortodokse. Pėr mė tej, besimi fetar nuk ėshtė nė pėrndjekje, domethėnė vetė besimtarėt janė tė lirė tė shprehen e tė veprojnė, aq mė tepėr pėr njė aktivitet qė nuk parashikon leje e protokoll nga asnjė autoritet. Nuk ėshtė as aktivitet kombėtar; pėrkujdesja ndaj tė vdekurve dhe varreve tė tyre ėshtė diēka njerėzore!

Sė fundi, Visarion Xhuvani ishte senator i Elbasanit, i zgjedhur qysh nė Kongresin e Lushnjės mė 1920, i cili e nderoi qytetin e tij nė shkallėn sipėrore!
Visarioni ėshtė njė emėr qė do nderohej nė ēdo vend tė qytetėruar.
A ka njerėz me vullnet tė mirė nė Elbasan, jashtė pėrkatėsive politike e fetare, tė cilėt mund tė bėjnė diēka tė mirė sot?
Pėr shembull, njė grup i vogėl studentėsh, me vrull e dėshira tė sinqerta, tė bėheni bashkė e tė shkoni nė Shijon, tė bėni njė bamirėsi.
Sfidoni tė mėdhenjtė!

Burimi: infoelbasani__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-01-2019, 04:50   #2
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,203
Thanks: 6,914
Thanked 3,210 Times in 1,315 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Varri i Visarion Xhuvanit i mbuluar nga ferrat dhe balta

VISARION XHUVANI TE VARRI I KOSTANDIN KRISTOFORIDHIT

Kur Kisha ishte autoqefale...nderoheshin titanėt e atdhetarisė.

Foto:
Ceremoni nė varrin e Kristoforidhit me pjesmarrjen Visarion Xhuvanit. | ADE

__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-01-2019, 05:22   #3
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Varri i Visarion Xhuvanit i mbuluar nga ferrat dhe balta

Per te mbajtur nje varr te paster e per ti vene dy lule nuk mund te pritet vetem nga qeveria por mund te behet nga vete komuniteti.
Po cili komunitet do thoni ju? Ne jemi individualiste,materialsite qe nuk shikojme pertej murit te shtepise. Ferrat na kane mbuluar syte,zemren dhe shpirtin si shoqeri post traumatike bunkeriste tolloniste
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-01-2019, 05:30   #4
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,092
Thanks: 3,516
Thanked 2,839 Times in 1,916 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Varri i Visarion Xhuvanit i mbuluar nga ferrat dhe balta

Turp per Shqiptaret.
E kam shkruar edhe njehere ne forum per nje rast te ngjashem. Kam qene ne nje varrim te nje te afermi ne Vlore, varrimi u be ne varrezat e Babices. Atje kam pare varrin e Osmėn Haxhiut ne nje situate te ngjashme. Ishte njeriu qe praktikisht e organizoi vete Luften e Vlores te 1920-es.
Nuk ka me turp. Edukata dhe kultura e nje populli duket ndermjet te tjerave ne repsektin ndaj atyre qe nuk jane me.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-01-2019, 05:52   #5
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Re: Varri i Visarion Xhuvanit i mbuluar nga ferrat dhe balta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Turp per Shqiptaret.
E kam shkruar edhe njehere ne forum per nje rast te ngjashem. Kam qene ne nje varrim te nje te afermi ne Vlore, varrimi u be ne varrezat e Babices. Atje kam pare varrin e Osmėn Haxhiut ne nje situate te ngjashme. Ishte njeriu qe praktikisht e organizoi vete Luften e Vlores te 1920-es.
Nuk ka me turp. Edukata dhe kultura e nje populli duket ndermjet te tjerave ne repsektin ndaj atyre qe nuk jane me.
Po keshtu ka ndodhur edhe me varrin e Shote Galices e sa e sa te tjereve. Turp e faqja e zeze
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur