Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-08-2013, 12:42   #21
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Pėrmet, prifterinjtė japin meshė para godinės sė izoluar tė Pallatit tė KulturėsPriftėrinjtė ortodoksė tė Pėrmetit nuk kanė hequr dorė nga kisha e tyre e pretenduar. Ambjentet e jashtme tė Pallatit tė Kulturės kanė shėrbyer pėr ngritjen e njė kishe verore ku dhe u organizua mesha ortodokse.
Ajo u drejtua nga Ikonom Vasil Thomollari dhe dhiakon Ilia Tyto.
Kur policėt privatė ishin larguar nga ndėrtesa pėr pak minuta, priftėrinjtė kanė hyrė me shpejtėsi duke flakur tej shiritat mbrojtės dhe vendosen objektet e kultit nė oborrin e Pallatit tė Kulturės.
Te marten u pandeh se ata hoqėn dorė dhe u dorėzuan para vendimit tė gjykatės qė ia kalonte kėtė objekt nė pronėsi bashkisė sė Pėrmetit.
Nė meshė kanė qėnė tė pranishėm fare pak besimtarė e disa fėmijė. Ky akt ka bere qe aty te shkoi edhe Gilbert Jaēe, qė i ka kėrkuar shpjegime priftėrinjve. .
Nje dite me pare krerėt e pushtetit lokal thane se u zbatua ligji shqiptar, vendimi i gjykatės dhe nuk ka asnjė konlikt me Kishėn Ortodokse, por duket se e kėtij mendimi nuk ka qėnė vetė Kisha, e cila i ėshtė rikthyer Pallatit tė Kulturės.
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2013, 14:38   #22
Albo
Shpirt Shqiptari
 
Avatari i Albo
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Vendndodhja: Philadelphia
Posts: 28
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
Albo ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Kur Albo shkruan, ju lexoni e mesoni se keto qe une shkruaj ketu nuk kane lidhje vetem me Kishen e Permetin, kane lidhje me qytetarine e kulturen demokratike qe juve ju mungon.

Sulmi tjeter ndaj Kishes se Shen Marise se Permetit, u be ne 1967. Kur erdhi urdhri nga Partia ne Tirane per "rinine te sulmoje kishat, xhamite e teqete e vendit e ti shkaterroje", asnje permetar nuk doli ne rruge qe ta bente kete gje. Askush nuk iu afrua Kishes se Shen Marise qe te vinte dore mbi te. Dhe ne situaten e krijuar, doli nje njeri i Partise, nje komunist qe vinte nga nje familje me tradite orthodhokse, por qe ishte helmuar nga ideologjia komuniste, dhe u be trim, e si per ti treguar qytetit se nuk e kish frike Zotin, doli ai dhe hoqi i pari pllaken e pare nga catia me derrasa gurri e Kishes. Dhe ne ditet ne vazhdim, "heroi komunist i Permetit", do te mburrej e mbahej se ja, e vuri doren mbi Kishen dhe asgje nuk i ndodhi.

Nuk kaloi shume kohe, dhe ky njeri, u keput si gjethe peme dhe u shtri i vdekur ne mes te bulevardit te qytetit, me atak ne zemer, mu para Kishes qe ai prishi, qe tani ishte kthyer ne "shtepi kulture". Dhe kete histori e dine gjithe permetaret e vjeter, dhe nenat e gjyshet ua tregojne femijeve edhe sot e kesaj dite, per tu bere te futur ne zemrat e tyre friken e Perendise dhe per tu dhene mesimin qe asnjehere nuk duhet te vene dore mbi Kishen, asnjehere te mos i jene borxhlli Kishes, por gjithmone te hyjne ne te me frike dhe besim Perendie, dhe gjithmone te japin per Kishen e ta ndihmojne ate.

Njeriu qe dha urdher ne 1967 per mbylljen e Kishave, e kish emrin Mehmet Shehu. Se cfare i ndodhi atij dhe familjes se tij vite me vone, kete e dine gjithe shqiptaret. E mori shperblimin nga Perendia per kete akt nga Perendia. Njeriu ne krye te shtetit shqiptar, diktatori Enver Hoxha, sot nuk i gjendet as varri se ku e ka dhe do te kujtohet ne historine e Shqiperise e shqiptareve si nje nga njerezit me sadiste e gjakatare te botes.

Sa per ata qe fshihen dhe orkestrojne akte te tilla, zgjodhen qytetin e gabuar per ta bere. Ka me shume permetare jashte Shqiperise, se sa brenda saj dhe nese kujtojne se do te "bejne politike me shtepine e Zotit", ata do te marrin jo vetem shperblimin e Perendise, por do te hasin edhe me kunder-reagimin e permetareve me besim.

Albo
Albo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2013, 14:40   #23
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Pėrmet, prifterinjtė japin meshė para godinės sė izoluar tė Pallatit tė KulturėsPriftėrinjtė ortodoksė tė Pėrmetit nuk kanė hequr dorė nga kisha e tyre e pretenduar. Ambjentet e jashtme tė Pallatit tė Kulturės kanė shėrbyer pėr ngritjen e njė kishe verore ku dhe u organizua mesha ortodokse.
Ajo u drejtua nga Ikonom Vasil Thomollari dhe dhiakon Ilia Tyto.
Kur policėt privatė ishin larguar nga ndėrtesa pėr pak minuta, priftėrinjtė kanė hyrė me shpejtėsi duke flakur tej shiritat mbrojtės dhe vendosen objektet e kultit nė oborrin e Pallatit tė Kulturės.
Te marten u pandeh se ata hoqėn dorė dhe u dorėzuan para vendimit tė gjykatės qė ia kalonte kėtė objekt nė pronėsi bashkisė sė Pėrmetit.
Nė meshė kanė qėnė tė pranishėm fare pak besimtarė e disa fėmijė. Ky akt ka bere qe aty te shkoi edhe Gilbert Jaēe, qė i ka kėrkuar shpjegime priftėrinjve. .
Nje dite me pare krerėt e pushtetit lokal thane se u zbatua ligji shqiptar, vendimi i gjykatės dhe nuk ka asnjė konlikt me Kishėn Ortodokse, por duket se e kėtij mendimi nuk ka qėnė vetė Kisha, e cila i ėshtė rikthyer Pallatit tė Kulturės.
Dje ky personalitet ka qene ne takim me prifterinjte ku ka premtuar se do te hyje ne bisedime me Kishen per zgjidhjen e konfliktit..
Ndersa sot shkon dhe kerkon shpjegime per nje Meshe te organizuar si ne vitet e para te Krishterimit kur nuk kishte Kisha, por liturgjite hyjnore zhvilloheshin ne natyre, ose neper banesat e besimtareve...(behet fjale per vitet 300-400)..
Kjo tregon qarte hipokrizine e ketij kryebashkiaku dhe e bashkise permet ne pergjithesi, i cili nuk na ndermend te negocioje, por prit, kur te ndodhe ndonje "zjarr"i papritur dhe te shembe godinen, ku me siguri parashikon biznese per interesat personale dhe/ose te partise qe perfaqeson..
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2013, 15:05   #24
3d1
V.I.P
 
Avatari i 3d1
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Vendndodhja: Tirane
Posts: 2,372
Thanks: 162
Thanked 472 Times in 308 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albo Shiko postimin
Kur Albo shkruan, ju lexoni e mesoni se keto qe une shkruaj ketu nuk kane lidhje vetem me Kishen e Permetin, kane lidhje me qytetarine e kulturen demokratike qe juve ju mungon.

Sulmi tjeter ndaj Kishes se Shen Marise se Permetit, u be ne 1967. Kur erdhi urdhri nga Partia ne Tirane per "rinine te sulmoje kishat, xhamite e teqete e vendit e ti shkaterroje", asnje permetar nuk doli ne rruge qe ta bente kete gje. Askush nuk iu afrua Kishes se Shen Marise qe te vinte dore mbi te. Dhe ne situaten e krijuar, doli nje njeri i Partise, nje komunist qe vinte nga nje familje me tradite orthodhokse, por qe ishte helmuar nga ideologjia komuniste, dhe u be trim, e si per ti treguar qytetit se nuk e kish frike Zotin, doli ai dhe hoqi i pari pllaken e pare nga catia me derrasa gurri e Kishes. Dhe ne ditet ne vazhdim, "heroi komunist i Permetit", do te mburrej e mbahej se ja, e vuri doren mbi Kishen dhe asgje nuk i ndodhi.

Nuk kaloi shume kohe, dhe ky njeri, u keput si gjethe peme dhe u shtri i vdekur ne mes te bulevardit te qytetit, me atak ne zemer, mu para Kishes qe ai prishi, qe tani ishte kthyer ne "shtepi kulture". Dhe kete histori e dine gjithe permetaret e vjeter, dhe nenat e gjyshet ua tregojne femijeve edhe sot e kesaj dite, per tu bere te futur ne zemrat e tyre friken e Perendise dhe per tu dhene mesimin qe asnjehere nuk duhet te vene dore mbi Kishen, asnjehere te mos i jene borxhlli Kishes, por gjithmone te hyjne ne te me frike dhe besim Perendie, dhe gjithmone te japin per Kishen e ta ndihmojne ate.

Njeriu qe dha urdher ne 1967 per mbylljen e Kishave, e kish emrin Mehmet Shehu. Se cfare i ndodhi atij dhe familjes se tij vite me vone, kete e dine gjithe shqiptaret. E mori shperblimin nga Perendia per kete akt nga Perendia. Njeriu ne krye te shtetit shqiptar, diktatori Enver Hoxha, sot nuk i gjendet as varri se ku e ka dhe do te kujtohet ne historine e Shqiperise e shqiptareve si nje nga njerezit me sadiste e gjakatare te botes.

Sa per ata qe fshihen dhe orkestrojne akte te tilla, zgjodhen qytetin e gabuar per ta bere. Ka me shume permetare jashte Shqiperise, se sa brenda saj dhe nese kujtojne se do te "bejne politike me shtepine e Zotit", ata do te marrin jo vetem shperblimin e Perendise, por do te hasin edhe me kunder-reagimin e permetareve me besim.

Albo
ik e shkruaj nga forumi jot cte duash .......
Permetaret e vertete nuk kane qene vegla te grekut si puna jote&co...
Shiko fotot e sotme sa permetare pate ne meshen qe mbajti prifti antishqiptar ne permet..... as 10 vete.

PS... meqe ra llafi....di ndonje gje te na thuash per At Stath Melanin????
__________________
Sa me shume i njoh njerezit,aq me shume me pelqejne kafshet.
3d1 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2013, 15:44   #25
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,198
Thanks: 6,901
Thanked 3,192 Times in 1,312 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 3d1 Shiko postimin
ik mor felliqsire e shkruaj nga forumi jot cte duash .......
Permetaret e vertete nuk kane qene vegla te grekut si puna jote&co...
Shiko fotot e sotme sa permetare pate ne meshen qe mbajti prifti antishqiptar ne permet..... as 10 vete.

PS... meqe ra llafi....di ndonje gje te na thuash per At Stath Melanin????
ORTODOKSIA E VERTETE PERMETARE

AT STATHI MELANI ..PER THOMOLLARIN E NDYRE!Kush eshte Grek te shkoje ne GREQI
kush eshte sllav te shkoje ne Rusi
Kush eshte Turk te shkoje ne Turqi
kush eshte Romak te shkoje ne Itali

e te rroje Shqiptari i lire ne Token e tij!
te kendoje libra ne gjuhe te tij..
__________________


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 28-03-2019 nė 20:30
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2013, 15:56   #26
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,043
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fehmikaciu Shiko postimin
Dardan per ket arsye eshte forumi!!,diskutime por edhe duhet ti pranojme edhe deshtimet bile bile gabimet duhet ti pranojm me knaqsi !!,qellimi im ne forum nuk eshte per te humbur kohen time te qmueshme por te fitoj njohri nga te tjert dhe pastaj te bej krahasime.
Eshte e vertet se kur te thojne dy vet se po rren!!athere duhet te matemi dhe te pyesim vehten qka jemi duke gatuar me kete?!...une edhe me par kam then dhe nuk dua ta mbuloj aske se ne jemi njerz te gabueshem dhe me te vertet kur eshte ne pyetje intersi kombetar ather pesha eshte shum e madhe!!...Kombi Shqipetare i ka specifikat e veta por duhet ta kuptojm se keto specifika duhet te jen per te gjith ne ndarje proporcionale,duhet ta respektojm njeri tjetrin ashtu qe te kemi dobi te gjithe!!...une mendoj dhe besoj qe shume mir e din ALBO kush jan GREKET,SERBET,TURQIT dhe te tjeret dhe qka na kan sjellur ata gjat HISTORIS dhe si i menqur qe eshte BESOJ DIN TA DALLOJ RUGEN E SAKT KAH DUHET TE ECIM..prandaj duhet me gjakftohsi dhe menquri ti tregojm argumentet ashtu qe te gjith te jemi te knaqur.FALEMINDERIT!
Prof e di ti shume mire, se kur e ke mire te perkrahu, ne shkrimet qe ti hijezova me te zez, do te pergjigjem, shpresoj qe te hapen syt njeher e pergjithmon.

Per qe e din Grekun, pajtohem me tye sepse eshte njeri prej tyre.

Per qe eshte i mencur, ketu e ke qelluar sepse dine si ta shperlaj trurin e disave te cilet i japin rast te flas lidhje/palidhje.

E more prof te thuash qe ALBO - di per shqiptari eshte sikur te thuash OBAMA eshte president i Kosoves
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2013, 16:17   #27
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

lol.
E di qe jam jashte teme dhe kerkoj ndjese.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2013, 16:28   #28
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,076
Thanks: 15,630
Thanked 9,261 Times in 6,265 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
lol.
E di qe jam jashte teme dhe kerkoj ndjese.
I nderuar GURAX si dhe Erwin Rommel

Ky ketu ka shkruar dicka per te drejtat e minoriteteve ne Shqiperi,ose pak si histori
http://www.ies.be/node/983
Ja u coj dhe me post po desheruat.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2013, 16:35   #29
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,877
Thanks: 877
Thanked 1,650 Times in 963 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 166
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Propozoj qe Admini i ksaj faqe te nderuar shqiptare te perjashtoj te gjithe grekerit si puna albos qe fshihen nen petkun e emrave shqiptare. Postimet e tyre kane argumente boshe dhe thjesht provokojne anetaret e ktij forumi.
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2013, 16:44   #30
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Endri_ , jemi ok po he. Na duhet dhe pak argetim dhe diversitet neper shkrime. Ne te kundert nuk do mund te dallojme cilet jane te hajrit dhe cilet jo. E plus do e meritojne/kerkojne ate qe kerkove ti shume me shpejt sesa mendon, do e shohesh. Me mire i pastrojme temat pasi te kemi qeshur pak te tere me keta.
It's ok man.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2013, 17:32   #31
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
ORTODOKSIA E VERTETE PERMETARE

AT STATHI MELANI ..PER THOMOLLARIN E NDYRE!Kush eshte Grek te shkoje ne GREQI
kush eshte sllav te shkoje ne Rusi
Kush eshte Turk te shkoje ne Turqi
kush eshte Romak te shkoje ne Itali

e te rroje Shqiptari i lire ne Token e tij!
te kendoje libra ne gjuhe te tij..
Pamja e keti Prifti nga fotoja shkelqen si Margaritar,ky prift i nderuar e ka nderuar POPULLIN E VET ME VYRTYTE TE LARTA kurse vepra e tije e pavdekshme perher do te jetoj ne shpirtin shqipetar..prandaj keta priftrinje te nderuar jane te PAVDEKSHEM!!!
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2013, 17:36   #32
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,590
Thanks: 9
Thanked 36 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

A nuk i kane keta orthodhokset (7 a 6 % sa ishin? -dmth nje minortet i parendesishem fetar), 1100 kisha qe sherbejne me teper si objekte fantazmash, po tani do te okupojne ata fustanzinjte dhe mjekerpalaret prifterinj edhe objektet shteterore edhe qytetare?!

Duhet te burgosen te gjitha ata individe fustanzinj, mjekerpalare, sherbyes te djallit, qe cenojne rendin dhe qetesine publike dhe sillen si vagabonde..
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2013, 19:43   #33
juanito02
V.I.P
 
Avatari i juanito02
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 899
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 44 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
juanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Mos kini merak se se kishen ortodkse do ta bejme te gjithe shqipe ne gjurmet e klerikeve shqiptare qe dhane jeten per te.
Si Papa Kristo Negovani, Fan Noli etj etj qe bene ceshte e mundur ta shqitnin ate nga pushtimi grek.
Ja fali tradhetari Sali berisha atyre po sdo shkoje gjate as Saliu as pushtimi grek ne te.
__________________
Albania Uber Alles
juanito02 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2013, 14:08   #34
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

'Pėrmeti', Janullatos: Ne vend tė Kishės kumar. Po ta hidhnin Kuranin nė kamion, Revolucion?
TIRANĖ- Kryepiskopi i Tiranės Durrėsit dhe gjithė Shqipėrisė Anastas Janullatos ka postuar nė youtube njė video nė gjuhėn greke ku shpjegon historinė e Kishės sė Pėrmetit, dhe procedurat qė janė ndjekur pėr tė.

Video mė pas ėshtė shpėrndarė nė rrjetin social ‘Facebook’ nga Partia Bashkimi pėr tė Drejtat e Njeriut. Duke iu shmnagur argumenteve juridikė tė pronėsisė mbi Pallatin e Kulturės, dhe duke kėmbėngulur nė shenjtėrinė e truallit ku ka qenė Kisha Shėn Maria e Pazarit, kryepiskopi Janullatos ka bėrė pyetje rreth ngjarjeve, duke dėshmuar pėr atė qė e quajti, "dhunė kundėr klerit dhe besimtarėve, vandalizėm dhe akte sakrilegji nė kishėn e shenjtė tė Virgjėreshės Mari nė Pėrmet”- shprehet Janullatos.

Sipas tij, ka foto tė qarta qė tregojnė Kishėn aty nė qendėr tė qytetit, por janė bėrė ligje tė vecanta ku thoshin se nė rast se shteti ka vėnė 5 gurė mė shumė nė atė vend, Kisha nuk mund ta marrė mbrapsht kėtė vend dhe bėnė ligje qė ishin tė pa mend dhe ligje qė ishin mjeranė nė vetvete.

Janullatos hedh akuza se janė paguar shumė njerėz qė tė vinin nė pikėpyetje se kjo kishte qenė dikur njė Kishė. “Shume gjyqe kanė pasur deshmitarė tė genjeshtėrt tė cilėt deklaruan dhe vunė nė pikėpyetje ato gjėra qė sot janė tė kuptueshme dhe tė ditura mė sė miri..Nuk duan tė dinė se cila ėshtė e vėrteta, nuk ju intereson. Ata jetojnė, lėvizin brenda gėnjeshtrės. Dhe nė vitin 2002 morėn njė vendim, por e dinin se kjo ishte diēka e gėnjeshtėrt. Dhe prandaj, pėr gjithė kėto vite nuk guxuan ndonjėherė qė tė zbatojnė kėtė vendim tė tyrin tė marrė nė mėnyrė tė padrejtė. Dhe shikoni. Kėtu nuk bėhet fjalė thjesht pėr njė truall. Bėhet fjalė pėr njė vend tė shenjtė, ku pėr shekuj tė tėrė kryhet mesha hyjnore”, thekson ai.

Janullatos shprehet se ėshtė Kisha Ortodokse ajo qe e ka kultivuar mė shumė se cdo qendėr tjetėr kulture arkitekturėn, pikturėn, muzikėn, ndihmėn reciproke ndaj njėri-tjetrit .“Pra, ēfarė qytetėrimi, kulture kėta kanė ndėrmend? Pra, qė tė vėnė kumar dhe bilardo aty brenda. Kėto janė ngjarje tė idhta, dhe ne tė gjithė e dimė qė tė gjitha ortodoksėt nė Shqipėri marrin pjesė nė kėtė fyerje qė na ėshtė bėrė. “ –shprehet kryepiskopi, duke shtruar njė pyetje ne fund te postimit te tij: “Nė rast se njė grup ortodoksėsh do tė merrte Kuranin e njė xhamie dhe ta flakte nė njė kamion. Nuk do tė ndodhte revolucion? E pėrsėris qė problem ynė nuk bėn fjalė pėr njė ndėrtesė, por fakti ėshtė qė kemi tė bėjmė me njė pėrdhosje. Ne nuk diskutojmė fare pėr truallin, diskutojmė pėr vendin e shenjtė. Tė gjithė respektojnė vendet e shenjta tė komuniteteve tė tjera nėpėr botė”.
(e.m/News24/BalkanWeb)


Lidhje te tjera
VIDEO: “Pėrmet”, Janullatos: Ja kujt i pėrket Kisha!
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2013, 19:33   #35
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,076
Thanks: 15,630
Thanked 9,261 Times in 6,265 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Sinodi:
kriepiskopi grek
mitropolis i Beratit Ignatios grek
mitropisis i gjinoskastros Dimitrios
mitropoliti i karnavale te Korces Joani.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2013, 19:39   #36
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,076
Thanks: 15,630
Thanked 9,261 Times in 6,265 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
'Pėrmeti', Janullatos: Ne vend tė Kishės kumar. Po ta hidhnin Kuranin nė kamion, Revolucion?
TIRANĖ- Kryepiskopi i Tiranės Durrėsit dhe gjithė Shqipėrisė Anastas Janullatos ka postuar nė youtube njė video nė gjuhėn greke ku shpjegon historinė e Kishės sė Pėrmetit, dhe procedurat qė janė ndjekur pėr tė.

Video mė pas ėshtė shpėrndarė nė rrjetin social ‘Facebook’ nga Partia Bashkimi pėr tė Drejtat e Njeriut. Duke iu shmnagur argumenteve juridikė tė pronėsisė mbi Pallatin e Kulturės, dhe duke kėmbėngulur nė shenjtėrinė e truallit ku ka qenė Kisha Shėn Maria e Pazarit, kryepiskopi Janullatos ka bėrė pyetje rreth ngjarjeve, duke dėshmuar pėr atė qė e quajti, "dhunė kundėr klerit dhe besimtarėve, vandalizėm dhe akte sakrilegji nė kishėn e shenjtė tė Virgjėreshės Mari nė Pėrmet”- shprehet Janullatos.

Sipas tij, ka foto tė qarta qė tregojnė Kishėn aty nė qendėr tė qytetit, por janė bėrė ligje tė vecanta ku thoshin se nė rast se shteti ka vėnė 5 gurė mė shumė nė atė vend, Kisha nuk mund ta marrė mbrapsht kėtė vend dhe bėnė ligje qė ishin tė pa mend dhe ligje qė ishin mjeranė nė vetvete.

Janullatos hedh akuza se janė paguar shumė njerėz qė tė vinin nė pikėpyetje se kjo kishte qenė dikur njė Kishė. “Shume gjyqe kanė pasur deshmitarė tė genjeshtėrt tė cilėt deklaruan dhe vunė nė pikėpyetje ato gjėra qė sot janė tė kuptueshme dhe tė ditura mė sė miri..Nuk duan tė dinė se cila ėshtė e vėrteta, nuk ju intereson. Ata jetojnė, lėvizin brenda gėnjeshtrės. Dhe nė vitin 2002 morėn njė vendim, por e dinin se kjo ishte diēka e gėnjeshtėrt. Dhe prandaj, pėr gjithė kėto vite nuk guxuan ndonjėherė qė tė zbatojnė kėtė vendim tė tyrin tė marrė nė mėnyrė tė padrejtė. Dhe shikoni. Kėtu nuk bėhet fjalė thjesht pėr njė truall. Bėhet fjalė pėr njė vend tė shenjtė, ku pėr shekuj tė tėrė kryhet mesha hyjnore”, thekson ai.

Janullatos shprehet se ėshtė Kisha Ortodokse ajo qe e ka kultivuar mė shumė se cdo qendėr tjetėr kulture arkitekturėn, pikturėn, muzikėn, ndihmėn reciproke ndaj njėri-tjetrit .“Pra, ēfarė qytetėrimi, kulture kėta kanė ndėrmend? Pra, qė tė vėnė kumar dhe bilardo aty brenda. Kėto janė ngjarje tė idhta, dhe ne tė gjithė e dimė qė tė gjitha ortodoksėt nė Shqipėri marrin pjesė nė kėtė fyerje qė na ėshtė bėrė. “ –shprehet kryepiskopi, duke shtruar njė pyetje ne fund te postimit te tij: “Nė rast se njė grup ortodoksėsh do tė merrte Kuranin e njė xhamie dhe ta flakte nė njė kamion. Nuk do tė ndodhte revolucion? E pėrsėris qė problem ynė nuk bėn fjalė pėr njė ndėrtesė, por fakti ėshtė qė kemi tė bėjmė me njė pėrdhosje. Ne nuk diskutojmė fare pėr truallin, diskutojmė pėr vendin e shenjtė. Tė gjithė respektojnė vendet e shenjta tė komuniteteve tė tjera nėpėr botė”.
(e.m/News24/BalkanWeb)


Lidhje te tjera
VIDEO: “Pėrmet”, Janullatos: Ja kujt i pėrket Kisha!
Cne juve pisis gjuhen greke ne kishen autoqefale skipetare.
http://www.orthodoxalbania.org/al/

Sbehet fjale per kuran ti pucranjos.
PS: e keni zerin e holle....putanas
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2013, 19:45   #37
admiral
V.I.P
 
Avatari i admiral
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Ke kodra e kuqe
Posts: 317
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
admiral do tė bėhet i njohur mjaft shpejtadmiral do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Eh sotir sotir,,,,,,,
Citim:
Janullatos shprehet se ėshtė Kisha Ortodokse ajo qe e ka kultivuar mė shumė se cdo qendėr tjetėr kulture arkitekturėn, pikturėn, muzikėn, ndihmėn reciproke ndaj njėri-tjetrit .“Pra, ēfarė qytetėrimi, kulture kėta kanė ndėrmend? Pra, qė tė vėnė kumar dhe bilardo aty brenda. Kėto janė ngjarje tė idhta, dhe ne tė gjithė e dimė qė tė gjitha ortodoksėt nė Shqipėri marrin pjesė nė kėtė fyerje qė na ėshtė bėrė. “ –shprehet kryepiskopi, duke shtruar njė pyetje ne fund te postimit te tij: revolucion?“
Citim:
Nė rast se njė grup ortodoksėsh do tė merrte Kuranin e njė xhamie dhe ta flakte nė njė kamion. Nuk do tė ndodhte revolucion?“
Citim:
E pėrsėris qė problem ynė nuk bėn fjalė pėr njė ndėrtesė, por fakti ėshtė qė kemi tė bėjmė me njė pėrdhosje. Ne nuk diskutojmė fare pėr truallin, diskutojmė pėr vendin e shenjtė. Tė gjithė respektojnė vendet e shenjta tė komuniteteve tė tjera nėpėr botė”.
Ne fene ''ISLAME'' eshte e ndaluar shnderrimi i nje ndertese cfaredo(aq me pak ne rastin ne fjale) ne ''xhami''Per te ndertuar nje ''xhami''(per ata qe se dine) toka pra trualli duhet te dhurohet dhe te gjitha punimet duhet te behen falas pra pa shperblim,,,,jo me te zaptohet,,,,,, Nuk thote kot populli,,c,te mbjellesh do te korresh nese hyn diku me force: mos prit qe te te nxjerrin prej krahu,,,domosdoshmerisht do te terhiqesh,,,,,,,,,,,,,,,, aq me keq kur ngre dhe dore
__________________
♥ Asnjėherė mos debato me njė budalla. Njė tjetėr qė mund tė jetė duke shikuar, nuk do tė dijė tė bėjė diferencėn...!! ♥``shqipe````shqipe``
admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2013, 19:51   #38
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Shenim moderues: Nese shoh edhe nje shkrim tjeter qe ngre ne qiell nje fe te caktuar se si eshte me e mire se fete e tjera, emrat s'me hyjne fare ne pune se si i kane, Qurresi apo Sklepimizem apo cfaredolloj, kjo tema do te mbyllet dhe do jete kandidat per tu fshire komplet. Propaganden secili ke rubrika perkatese e zones fetare! Nuk do e pranoj fare shnderrimin e nje diskutimi qe ka te beje me kombin dhe problematike qe merret me korrupsion dhe nacionalizma, te bajatet ne gafurrje fetare!
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2013, 20:02   #39
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,546
Thanks: 6,923
Thanked 8,181 Times in 5,229 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Shenim moderues: Nese shoh edhe nje shkrim tjeter qe ngre ne qiell nje fe te caktuar se si eshte me e mire se fete e tjera, emrat s'me hyjne fare ne pune se si i kane, Qurresi apo Sklepimizem apo cfaredolloj, kjo tema do te mbyllet dhe do jete kandidat per tu fshire komplet. Propaganden secili ke rubrika perkatese e zones fetare! Nuk do e pranoj fare shnderrimin e nje diskutimi qe ka te beje me kombin dhe problematike qe merret me korrupsion dhe nacionalizma, te bajatet ne gafurrje fetare!
kjo histeria fetare me acaron pa mase.
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2013, 23:26   #40
user010
V.I.P
 
Avatari i user010
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Vendndodhja: Londer
Posts: 300
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
user010 ėshtė njė gur i ēmuaruser010 ėshtė njė gur i ēmuaruser010 ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Me sa kuptova nga ca shkruhet me siper atje ka qen kishe dikur (gje qe nuk e njihja), ne qofte se kjo qendron, shteti dhe drejtesi duhet te gjeje nje rruge me te cilen te mbahet balanca e duhur.

Nejse nuk mundem te them dicka tjeter se njoh pak gjera per ceshtjen, por besoj se vullneti i mire nuk duhet te mungoje nga ana e qeverise por dhe nga ana tone. Sigurisht kam respekt per ligjin, por ama dhe per gjerat e shenjta, uroj te mari nje rruge te mire kjo ceshtje.
user010 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur