Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-04-2018, 16:44   #21
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,561 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Qėni i biri qėnit ėshtė, vetėm ti nuk duhet qė ta bėsh kėtė pyetje. Ska lidhje fare kjo punė me fenė apo Ortodoksinė.
Ortodokset e Shqiperise duhet ndahen nga idhtaret e tyre te besimit ortodoks qe kan bere dhe vazhdojne te bejne propagande antishpitare, sepse pastaj nuk kan goje te flasin per talibanet mysliman te Shqiperise!

Arritje e madhe se paska vizituar shqiperine nje ruse anti-shqiptar. Paska dashur 28 vjete pergatitje per te ardhun ne Shqiperi ky? Paska qene me i zene se Papa qe mbikqyre institucionin fetar te me shume se 1 miliard besimtareve.

'Ortodoksit' e Shqiperise fyeshkan per ndonj fjale qe hedhin me ne per ata qe vjellin vrere per Kosoven kurse pranimi i tyre ne Shqiperi nuk qeka fyerja per te gjithe Shqiptaret. Mjafton qe 'ortodokset' te ndjehen te rendesishem!

Ketu e kam une. Duan ta nxjerin Skenderbeun me te Krishtere se vete Papa.

Qendra shpirterore e Shqiptararit eshte ne Shqiperi dhe jo ne Rusi a Greqi nga ku na cojne njerez te kamofluar nen petkun e fese per te minuar ate popull qe nje dite ti aktivizojne minat per ta hedhur ate vend ne ere nje here e pergjithmone!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 24-04-2018 nė 16:48
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2018, 16:47   #22
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,561 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Perse eshte hapur kje teme tek "Ceshjta Kombetare?"
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2018, 17:33   #23
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
E solle kokėn prapė ti?
Pse u merzite ti?? Shume shpejt u merzite. I ka keto liria e mendimit. Si i thone kur s`te pelqen nderro kanalin
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2018, 17:38   #24
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Perse eshte hapur kje teme tek "Ceshjta Kombetare?"
Eshte hapur sepse u mbyll tek forumi ortodoks. Atje duhej diskutuar jo ketu. Sipas levizjes se fundit kemi te bejme me politike jo me besimin orthodhoks. Aq me teper politike nderkombetare. Levizja me duket provokuese.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ilia spiro : 24-04-2018 nė 17:42
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2018, 18:41   #25
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,527
Thanks: 6,919
Thanked 8,170 Times in 5,220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 381
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Eshte hapur sepse u mbyll tek forumi ortodoks. Atje duhej diskutuar jo ketu. Sipas levizjes se fundit kemi te bejme me politike jo me besimin orthodhoks. Aq me teper politike nderkombetare. Levizja me duket provokuese.
ti kaurr i derrit je i ardhur ne kete fshat
🖤 (1)
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2018, 19:01   #26
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,561 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Eshte hapur sepse u mbyll tek forumi ortodoks. Atje duhej diskutuar jo ketu. Sipas levizjes se fundit kemi te bejme me politike jo me besimin orthodhoks. Aq me teper politike nderkombetare. Levizja me duket provokuese.
Besimi ortodoks ėshtė nėn kulturė. Ėshtė besim personal, dhe nuk duhet tė jetė nė forumet kombėtare.

Kjo mund tė jetė e pranueshme vetėm me njė titull 'patriotėt Shqipėtar qė luftuan pėr ēėshtjen kombėtare tė besimit Ortodoks'.

Juve si klerikė i kėtij besimi keni hapur njė temė tė tillė nė kėtė forum, qė shqiptarėt e besimit tuaj tė njihen me figurat dhe patriotėt e kombit shqiptarė ?

Kjo do tė ishte njė temė bashkuese dhe pozitive, dhe jo deklaratat qė bėn se serbėt, grekėt dhe shqiptarėt ortodoksė janė tė gjith vėllezėr. Po ata qė nuk janė ortodoks ē'tė bėhet me ta? Ndoshta ti vrasin dhe ri dėbojnė nga shtėpiat siē bėnė grekėt me ēamėt dhe sėrbėt me shqiptarėt e Kosovės?!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 24-04-2018 nė 19:07
🖤 (2)
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2018, 20:30   #27
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,776
Thanks: 1,301
Thanked 2,172 Times in 1,211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Une problemet e shqiperise i njoh shume mire dhe di cfare them.

E di se kush sponosorizon shkrime kunder krye peshkopit dhe lloj lloj shpifjesh dhe imagjinatash qe hidhen kundrejt tij pa asnje arsye.

Si shkrimi i atij mjeshtrit te midhjes abdi baletes....

Budalliqe me bri.
Gjallė qenka Abdia... Sidoqoftė lum si ti qė e di se ē:flet.. po prapė s'e kam tė qartė se ēfarė lidhje kanė ēamėt me kirillon... Po njė gjė ėshtė shumė evidente, ushtarėt e Janit janė leshu nė xhiro virtuale... ēa ka bo vaki udhėzime tė reja?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2018, 21:39   #28
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,439
Thanks: 8,355
Thanked 6,399 Times in 2,706 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Eshte nje ngjarje e madhe pa asnje diskutim, jo vetem per Ortodokset shqiptare ( pa te cilet identiteti shqiptar nuk do ekzistonte) por edhe per imazhin e Shqiperise .

Perfaqesuesi i Kishes prej 130 milione banoreve do qendroje 3 dite ne Shqiperi, 2 nga te cilat do i kaloje ne Katderalen e Madhe Ortodokse ne Tirane, nde rme te medha dhe me te bukuarat ne bote, ku do kete mesha fetare dhe festivale kulturore.

Kjo eshte dicka thellesisht besimtare dhe nuk ka lidhje me politiken ne ansje gje.

Keto konspiracionet e nxjerra nga injorante qe nuk kane qene qofte nje here ne nje meshe te Kishes Ortodokse ( shume prej te cileve pjes e ktij forumi) dhe nga Came qe kane 27 vite qe mundohen te percajne komunitetin ortodoks jane budalliqe pa piken e lidhjes . Keta camet qe bejne patriotin e madh, jane po ata qe i kane vjedhur shqiptareve mijra hektare toke dhe qindra miliona euro ne tatime dhe dogana.

Te pakten une qe i di more keto , pune mos me hapni barkun shume me keto romantizma kot pa lidhje.

Pashe qe ishte hapur edhe kjo teme dje: http://www.forum-al.com/showthread.php?t=39601


Eshte nje teme qe ka dal krejtesisjht jashte aksit normal te diksutimit.

Ilia Spiro eshte nje arumun qe nuk perfaqeson ortoodkset shqiptare dhe qe i ka ngel ende ora tek Osmanet dhe Erdogani, nderkohe qe jane cifutet ne Washington ata qe kane gjerat ne dore dhe qe kane 30 vite qe po e shkerdhjne kulturen dhe moralin e kombit shqiptar.

Ortodoksia eshte besim ne Krisht dhe jo dogem politike. Gjithe princat shqiptare ne mesjete ishin Ortodokse, vet shqiptaret ishin themeluesit dhe drejtuesit per me shume se 200 vite te Perandorise Romake te Lindjes, kryeqendra e Ortodoksise boterore, vet Heroi kombetar i shqiptareve ishte Ortodoks.

Ka peshkope '' ortodokse'' te tipit te Irinejit te servise qe une i quaj '' prift talebane''. keta nuk jane as ortodokse dhe as perfaqesues te Krishtit.

Jane armiqte me te medhenj te ortodoksise. Etno flilia denohet shume nga kisha ortodokse. Ai edhe mund te shkisherohet dhe shume '' te shenjte serve'' Patriarkana Ortodokse nuk i njeh.

Krepeshkopi Kiril i Rusise dhe Kryepeshkopi i Shqiperise Anastas Janullatos nuk jane te tille.

Qendroni larg artikujve tendencioze te shkruajtur zakonisht nga camet dhe ju lutem para se te flisni merrni pjese te pakten 1 here ne meshat e se djeles ne katedralen e madhe ne Tirane para se te flisni.

Kryepeshkopi Kiril ka dhene miliona euro pe ringritjen e Kishes Ortodokse ne shqiperi dhe nuk ka konspiracione ketu.

Sa per kontributin e Anasta Janullatos eshte i jashtezakonshem.... 150 kisha te reja te ndertuara... 300 manastire dhe kisha te rindertuara... krijimi i akamdemise Teologjike ne Shqiperi.... mijra bursa te dhena per djem te varfer ne shqiperi per te studiuar ne greqi dhe shqiperi.... qindra te rinj te punesuar ne strukturat e kishes ortoodkse nuk kane gjetur nje te ardhme... vetem ne 1999 kisha Ortoodkse shqiptare ka mbajtur me buke 30,000 kosovare per 3 muaj, e mos me shume.

Mensa ku bi 200 veta hajne 3 vakte ne dite, ndertimi i katedrales se madhe ne Tirane etj.... sot prifterinjte 95% jane shqiptare, sepse kete e mundesoi Kryepeshkopi me punen e tij te jashtezakonshme.


Anastas Janullatos eshte bere lypes nderkombetar ku te pakten 300 miliona euro donacione kane ardhur ne emer te tij per te ringritur strukturat e Kishes Ortoodokse ne Shqiperi.


Islamofilat, injorantet qe nuk kane marr pjese ne 1 meshe te Kishes ortodokse shqiptare, injorantet qe nuk dine kush qendron vertet mbas perdeve te pushtetit ne Washington e Londer te mos flaisn para kohe

Problemi dhe kanceri i shqiptareve sic e kam theksuar edhe me tema te tjera jane servet.... problemi yne me ta, por qofte edhe vasaliteti yne ndaj klikave zioniste ne washington nuk an mundeson lidhje me normale edhe me boten ruse, qe ne fund te dites, te pakten jane shtet sovran dhe jo nje shtet bananesh sic jemi ne.

Ne fund te dites per ata qe jane vertet Shqiptare me IQ te larte dhe qe duan ekzistencen e kombit shqiptar per 500 vitet e ardhshme, eshte 100 here me mire te vij Kirli cdo jave ne Tirane sesa Hilary Clinton.

ata cka nuk e dine ende se cfare perfaqeson perendimi dhe BE-ja , e kane pare tashme keto 30 vite ne Shqiperi dhe 80 vite ne europe.... degjenerim seksual, divorce, kurva, porno, swing clubs, tradheti bashkeshortore, perzierje rraciale, seks nder rracial....

pervec problemeve masive qe kan sot shqiptaret keni me pa shume shpejt edhe cifte nderr raciale ne shqiperi.... ceshtje kohe eshte.

Eshte ne doren e shqiptareve qe te shkerrmoqin kete klase terroriste-kriminlae qe udheheq shqiperine dhe trojet shqiptare, edhe pse perendimi do ta kundershtoje shume kete gje.

Ardhja e Kirilit pervecse eshte nje nder i Madh per Ortodokset Shqiptare, percjell vecse pozitivitet per teresine e imazhit te Shqiperise.

Zoti na ndihmofte!
E respektoj mendimin tend sepse eshte ceshtje besimi fetar dhe perderisa kerkuam demokraci, keshtu e lypin rregullat e saj.
Nuk bie dakord me kete shprehje qe ke shkruar sepse ke kaluar ne pergjithsime, dhe ky nuk eshte mentalitet i shendoshe.
Shqiperine nuk e vodhen camet, ate e vodhen kopilat dhe hajdutet, matrapazet dhe dallaverexhinjte.
Keta te fundit nuk kane as fe, as komb,as patriotizem,as flamur, asgje prej gjeje, jane thjesht kusare te felliqur qe gjenden kudo ne bote.
Mos i ngaterrojme camet apo ti etiketojme vetem si kusare dhe bandite! Nuk eshte keshtu!
Cameria dhe banoret e lindur prej saj jane shqiptare dhe kane po te njejtat virtyte apo te meta si ata!
Mendoj se duhet ta rishikosh kete koncept mik i dashur!
Per pjeset e tjera te shkrimit, respektoj cfare ndjen dhe shkruan!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2018, 22:34   #29
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,160
Thanked 4,504 Times in 3,001 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

apet paska ardhur a ? thane vetem njehere qe do vinte dhe vetem lutuni te mos i pelqeje e te nga ngelet ne dere si Janudha, se nuk ka njeri qe e nxjerre nga aty plus edhe duhet dhene pashaporten
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2018, 23:04   #30
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,186
Thanks: 691
Thanked 528 Times in 372 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Midis orthodhokseve nuk ka serbe e greke e shqiptare, te gjithe jane vellezer ne Krishtin. Etnofilia eshte e denueshme, dakord, por per keto nuk vendosim ne por Patriket.
bull shit,nuk ka kishe" vllazrore ortodokse" por ka kish shqiptare ortodokse,kish bullgare ,kish rumune, serbe,greke ........dmth ,etno shteti eshte baza e organizimit kishtar.
🖤 (1)
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2018, 23:17   #31
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,186
Thanks: 691
Thanked 528 Times in 372 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Eshte nje ngjarje e madhe pa asnje diskutim, jo vetem per Ortodokset shqiptare ( pa te cilet identiteti shqiptar nuk do ekzistonte) por edhe per imazhin e Shqiperise .

Perfaqesuesi i Kishes prej 130 milione banoreve do qendroje 3 dite ne Shqiperi, 2 nga te cilat do i kaloje ne Katderalen e Madhe Ortodokse ne Tirane, nde rme te medha dhe me te bukuarat ne bote, ku do kete mesha fetare dhe festivale kulturore.

Kjo eshte dicka thellesisht besimtare dhe nuk ka lidhje me politiken ne ansje gje.Zoti na ndihmofte!
Da li pratite sveštenike Ruske pravoslavne crkve (RPC)?

RPC je faktički naš ogranak, oni se bave sami sobom. Imenovanje na visoke pozicije se naravno usaglašava.


Sa po lexova rrefimin anonim te nje oficeri te FSB-se(KGB)
Gazetari:-I percjellni kleriket e kishes ort. ruse?
Oficeri:-KOR(kisha ortodokse ruse) faktikisht eshte dege e jona,ata meren me vetevehten.Emrimet ne pozita te larta natyrisht behen me marveshje.!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Damastion : 24-04-2018 nė 23:19
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 07:14   #32
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Damastion Shiko postimin
bull shit,nuk ka kishe" vllazrore ortodokse" por ka kish shqiptare ortodokse,kish bullgare ,kish rumune, serbe,greke ........dmth ,etno shteti eshte baza e organizimit kishtar.
Baza vendore e organizimit eshte konforme shteteve te krijuara thjesht ne rrafshin administrativ, ndersa ne dogme orthodhokset kudo qofshin ne bote jane vellezer ne Krishtin. Jo ''etno shteti'' por thjesht ''shteti'' eshte baza e organizimit. Kjo nuk ka lidhje me etno-filine e cila eshte denuar me sinod ne shekullin e XIX.
Persa i takon ndikimit te Kishes Orthodhokse ne shoqeri, kjo eshte ceshtje morale, ku vete Presidenti Putin, i merr mendim Patriarkut Kirill per veprimet dhe bile edhe emerimet. Nuk ka gje me te mire se kjo.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ilia spiro : 25-04-2018 nė 07:21
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 07:36   #33
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Besimi ortodoks ėshtė nėn kulturė. Ėshtė besim personal, dhe nuk duhet tė jetė nė forumet kombėtare.

Kjo mund tė jetė e pranueshme vetėm me njė titull 'patriotėt Shqipėtar qė luftuan pėr ēėshtjen kombėtare tė besimit Ortodoks'.

Juve si klerikė i kėtij besimi keni hapur njė temė tė tillė nė kėtė forum, qė shqiptarėt e besimit tuaj tė njihen me figurat dhe patriotėt e kombit shqiptarė ?

Kjo do tė ishte njė temė bashkuese dhe pozitive, dhe jo deklaratat qė bėn se serbėt, grekėt dhe shqiptarėt ortodoksė janė tė gjith vėllezėr. Po ata qė nuk janė ortodoks ē'tė bėhet me ta? Ndoshta ti vrasin dhe ri dėbojnė nga shtėpiat siē bėnė grekėt me ēamėt dhe sėrbėt me shqiptarėt e Kosovės?!
Fakti qe jemi vellezer ne Krishtin me serbet dhe greket (orthodhokse) nuk do te thote ate qe shkruan ti dhe qe s`ka lidhje me besimin dhe Kishen, pasi kjo duket qarte ne dicituren time: ''Duaje te afermin tend si veten tende''. Mos ngaterro politiken me Kishen. Aq me teper politika qe ju ka kaluar koha.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 12:14   #34
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,383
Thanks: 259
Thanked 423 Times in 327 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
E respektoj mendimin tend sepse eshte ceshtje besimi fetar dhe perderisa kerkuam demokraci, keshtu e lypin rregullat e saj.
Nuk bie dakord me kete shprehje qe ke shkruar sepse ke kaluar ne pergjithsime, dhe ky nuk eshte mentalitet i shendoshe.
Shqiperine nuk e vodhen camet, ate e vodhen kopilat dhe hajdutet, matrapazet dhe dallaverexhinjte.
Keta te fundit nuk kane as fe, as komb,as patriotizem,as flamur, asgje prej gjeje, jane thjesht kusare te felliqur qe gjenden kudo ne bote.
Mos i ngaterrojme camet apo ti etiketojme vetem si kusare dhe bandite! Nuk eshte keshtu!
Cameria dhe banoret e lindur prej saj jane shqiptare dhe kane po te njejtat virtyte apo te meta si ata!
Mendoj se duhet ta rishikosh kete koncept mik i dashur!
Per pjeset e tjera te shkrimit, respektoj cfare ndjen dhe shkruan!
Asnjehere nuk thashe qe gjithe camet jane te tille, por qe camet jane teper te perfshire ne vjedhje tokash masive ky eshte fakt.

Gjithe bregdetin e vlores e kane marr camet dhe familjet e vjetra vlonjate labe dhe ortodokse enden ne gjykata.

Mesazhi im me lart ishte shpjegues per ardhjen e Kirilit ne Shqiperi dhe asgje me shume, qe te mosh shkojme ne konspiracione.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 12:16   #35
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,383
Thanks: 259
Thanked 423 Times in 327 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Fakti qe jemi vellezer ne Krishtin me serbet dhe greket (orthodhokse) nuk do te thote ate qe shkruan ti dhe qe s`ka lidhje me besimin dhe Kishen, pasi kjo duket qarte ne dicituren time: ''Duaje te afermin tend si veten tende''. Mos ngaterro politiken me Kishen. Aq me teper politika qe ju ka kaluar koha.
Shqiptaret nuk jane vellezer ne ansje aspekt me gabelet serve o arumn bythe se na cave trapin me komentet e tua.

Servet jane hajvane dhe kafshe, te semure psiqike dhe te fiksuar kunder shqiptareve.

Dhe servet qe jane ortodokse ne parime jane aq te pakte sa duhet ti kerkosh me qiri.

Mos i permend me servet ne kete teme.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 12:19   #36
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,383
Thanks: 259
Thanked 423 Times in 327 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Cili ėshtė qėllimi i vizitės sė Patriarkut tė Rusisė nė Shqipėri.

A nuk ėshtė e vėrtetė qė ky ka vjellė vrerė pėr Kosovėn dhe pro Serbisė?


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Ortodokset e Shqiperise duhet ndahen nga idhtaret e tyre te besimit ortodoks qe kan bere dhe vazhdojne te bejne propagande antishpitare, sepse pastaj nuk kan goje te flasin per talibanet mysliman te Shqiperise!

Arritje e madhe se paska vizituar shqiperine nje ruse anti-shqiptar. Paska dashur 28 vjete pergatitje per te ardhun ne Shqiperi ky? Paska qene me i zene se Papa qe mbikqyre institucionin fetar te me shume se 1 miliard besimtareve.

'Ortodoksit' e Shqiperise fyeshkan per ndonj fjale qe hedhin me ne per ata qe vjellin vrere per Kosoven kurse pranimi i tyre ne Shqiperi nuk qeka fyerja per te gjithe Shqiptaret. Mjafton qe 'ortodokset' te ndjehen te rendesishem!

Ketu e kam une. Duan ta nxjerin Skenderbeun me te Krishtere se vete Papa.

Qendra shpirterore e Shqiptararit eshte ne Shqiperi dhe jo ne Rusi a Greqi nga ku na cojne njerez te kamofluar nen petkun e fese per te minuar ate popull qe nje dite ti aktivizojne minat per ta hedhur ate vend ne ere nje here e pergjithmone!
Kirili nuk ka deklarat por apo kunder nje kombi.

Filoetnia eshte shume e denuar ne ortodoksi.


dhe per me teper nuk eshte anti shqiptar ne asnje pike.

Ai vjen per nje vizite vellzarore besimi ashtu sic ti takohesh me shoket e tu, asgje me teper.

Gjithashtu kisha Ortodokse Shqiptare ka marr miliona euro financime dhe donacione nga Kisha Ruse per te rindertuar kisha dhe manastire.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 12:47   #37
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 899 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Donacionet nuk jepen pa prapavije.

Kleri shqiptar ne kohen e rilindjes ka bere te pamunduren per ta shkeputur kishen ortodokse te Shqiperise nga vartesia prej asaj ruse dhe per te shpallur Autoqefaline.

Vine tani keta vllehet shipfoles si ky qe hap temen, mbane perjetesisht nje grek ne krye tw kishes, kur dihet qe ajo greke ne boston as nuk u bente sherbimin funeral shiptareve, dhe pergatiten te eliminojne autoqefaline.

Mandi kjo teme nuk ka vend Ceshtjen kombetare. Ne kulture mund te hyje.
🖤 (1)
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 12:59   #38
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,776
Thanks: 1,301
Thanked 2,172 Times in 1,211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Mandi kėta ushtarėt e Janit nuk u shkon muhabeti pa ushtarėt e callmes.... kudo ku futen janė bashkė... prite kur tė vijnė dhe callmat dhe ta bėjnė forumin lesh arapi
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 13:01   #39
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Shqiptaret nuk jane vellezer ne ansje aspekt me gabelet serve o arumn bythe se na cave trapin me komentet e tua.

Servet jane hajvane dhe kafshe, te semure psiqike dhe te fiksuar kunder shqiptareve.

Dhe servet qe jane ortodokse ne parime jane aq te pakte sa duhet ti kerkosh me qiri.

Mos i permend me servet ne kete teme.
Ti nuk je ortodoks, je thjesht nje percares. Ortodokset nuk i percan dot. Do te perjashtosh serbet, por harron se me rracizmin tend bie thjesht ne urrejtje kombetare...., dhe kalon ne percarje fetare pastaj. Aq me teper qe je dhe rracist kunder arumuneve (ndonese une s`jam). Nuk ka ortodoks rracist.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ilia spiro : 25-04-2018 nė 13:08
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 13:17   #40
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,892
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Ti nuk je ortodoks, je thjesht nje percares. Ortodokset nuk i percan dot. Do te perjashtosh serbet, por harron se me rracizmin tend bie thjesht ne urrejtje kombetare...., dhe kalon ne percarje fetare pastaj. Aq me teper qe je dhe rracist kunder arumuneve (ndonese une s`jam). Nuk ka ortodoks rracist.
Nuk ka as mysliman rracist. Te dyja jane fe shume extreme, por myslimanizmi ka nje lloj kodi morali me te larte them une. Apo jo Ilia?
Bjen fjala nese do sgjellim njeren nga kto dyja, feja islame eshte me e kompletuar. Asqe nuk vihet ne dyshim
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur