Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-04-2018, 13:18   #41
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,809
Thanks: 1,314
Thanked 2,194 Times in 1,226 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Kush janė arumunet... mos janė cobenjte... njerėz tė mirė janė, ishin ca spiuna e sigurimsa... dhe sot kush e kishte nė gjak nuk e harron dot zanatin... drure te shtrembėr ka ne cdo barrė
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 13:23   #42
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Nuk ka as mysliman rracist. Te dyja jane fe shume extreme, por myslimanizmi ka nje lloj kodi morali me te larte them une. Apo jo Ilia?
Bjen fjala nese do sgjellim njeren nga kto dyja, feja islame eshte me e kompletuar. Asqe nuk vihet ne dyshim
Ti provokon, por gjithsesi e verteta mbetet. Meqe e hodhe llafne ne morali, Kisha Orthodhokse njeh martesen vetem me nje grua(burre), dhe bile edhe nese vdes njeri, tjetri nxitet t`i qendroje besnik deri ne vdekje..
Nashi na fol ti c`thote islami per kete ceshtje, ku eshte kompletimi i saj,////
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 13:37   #43
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Kush janė arumunet... mos janė cobenjte... njerėz tė mirė janė, ishin ca spiuna e sigurimsa... dhe sot kush e kishte nė gjak nuk e harron dot zanatin... drure te shtrembėr ka ne cdo barrė
Arumunet jane ata qe ndertuan e riindertuan Voskopojen, qytetin me universitet, shkolla e dhjetra Kisha dhe qe trimat e butkave u vune zjarrin per te fundit here nga fillimi i shek. XX..., duke plackitur e djegur c`munden,..., por ortodokset megjithate nuk mbajne urrejtje,....i dashur jemi 2000 vjet para jush, dhe nja 1000 vjet anash.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 13:43   #44
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,809
Thanks: 1,314
Thanked 2,194 Times in 1,226 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Arumunet jane ata qe ndertuan e riindertuan Voskopojen, qytetin me universitet, shkolla e dhjetra Kisha dhe qe trimat e butkave u vune zjarrin per te fundit here nga fillimi i shek. XX..., duke plackitur e djegur c`munden,..., por ortodokset megjithate nuk mbajne urrejtje,....i dashur jemi 2000 vjet para jush, dhe nja 1000 vjet anash.
Pse u thonė arumun kur tė gjithė i njohin per cobenj? Se sa para je eshte shumė evidente kot lodhesh ta ēpjegoē
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 13:45   #45
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Pse u thonė arumun kur tė gjithė i njohin per cobenj? Se sa para je eshte shumė evidente kot lodhesh ta ēpjegoē
S`kam nevoje te te shpjegoj, lexo historine e Voskopojes qe eshte djegur 3 here dhe te 3 heret ata qe e kane pesuar kane qene orthodhokset. Ata qe e dogjen nuk kane qene turq.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 13:51   #46
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,554
Thanks: 6,927
Thanked 8,186 Times in 5,233 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Arumunet jane ata qe ndertuan e riindertuan Voskopojen, qytetin me universitet, shkolla e dhjetra Kisha dhe qe trimat e butkave u vune zjarrin per te fundit here nga fillimi i shek. XX..., duke plackitur e djegur c`munden,..., por ortodokset megjithate nuk mbajne urrejtje,....i dashur jemi 2000 vjet para jush, dhe nja 1000 vjet anash.
rindertuan nje fshat! ēfare na the mor pop llacifac
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 13:55   #47
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
rindertuan nje fshat! ēfare na the mor pop llacifac
Voskopoja ka qene qytet i ndritur, shko e pyet pellumb xhufin, ose ndonje tjeter. Te urte jane orthodhokset, por edhe kjo ka nje kufi, ndaj mos abuzoni me miresine tone.

Voskopoja eshte djegur nga ata qe kishin cmirre dhe ishin mesuar te rronin duke vjedhur. cetat e butkave dhe skraparlinjte, (sigurisht jo orthodhokse)...., qe atehere arumunet u detyruan te shperngulen,...keshtu ti sherbetor i erdoganit laj gojen para se te permendesh orthodhokset (edhe arumunet brenda tyre)
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ilia spiro : 25-04-2018 nė 14:01
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 15:41   #48
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,066
Thanks: 1,854
Thanked 2,032 Times in 1,536 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Kirili nuk ka deklarat por apo kunder nje kombi.

Filoetnia eshte shume e denuar ne ortodoksi.


dhe per me teper nuk eshte anti shqiptar ne asnje pike.

Ai vjen per nje vizite vellzarore besimi ashtu sic ti takohesh me shoket e tu, asgje me teper.

Gjithashtu kisha Ortodokse Shqiptare ka marr miliona euro financime dhe donacione nga Kisha Ruse per te rindertuar kisha dhe manastire.
Ti flet sikur te ishe ne vend te atij.
E ndaluara nuk te ben te mos mbash qendrim
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 15:45   #49
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,809
Thanks: 1,314
Thanked 2,194 Times in 1,226 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Po ti ku e di qė ėshtė me erdon ai... po tė jetė me gjylenin... pastaj erdo ėshtė ba shok me puton kshu qė ka respekt pa tjetėr edhe pėr ky rilin... prandaj mos fol kot
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 15:52   #50
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,684
Thanks: 11,436
Thanked 9,449 Times in 6,040 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Arumunet jane ata qe ndertuan e riindertuan Voskopojen, qytetin me universitet, shkolla e dhjetra Kisha dhe qe trimat e butkave u vune zjarrin per te fundit here nga fillimi i shek. XX..., duke plackitur e djegur c`munden,..., por ortodokset megjithate nuk mbajne urrejtje,....i dashur jemi 2000 vjet para jush, dhe nja 1000 vjet anash.
Ti duhesh futur ne kanal te ujrave te zeza....aty ndihesh mire vetem...

O klluf me rraso prifti.....jane mbush organizatat fetare ne Shqiperi me plehera e parazite sumtekeleke si puna e mynxyres tende....palaco e spiune, te shitur qe vije e llapin propagande ketu neper forume...

Arumaleshet dhe kushdo tjeter ndertuan e u pasuruan ketu midis Shqiptaresh qe i mirepriten, rriten e i mbajten me te gjitha te mirat e shum prej tyre si puna jote i dolen kundra interesit e u bene bukeshkale....more palaco flet ti ndyresire per Butken...te ishte gjall ti kite lidhur nyje gjuhen me topet (po pate).....

Je simoli indentik i nje kllouni te shitur qe vjen neper forume Shqiptare e pjerdh idiotesi e shpif historikisht per ata qe te mbajne e nuk ta presin koken e qelbur boshe...o krijese mizerabel
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 15:58   #51
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,561 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Baza vendore e organizimit eshte konforme shteteve te krijuara thjesht ne rrafshin administrativ, ndersa ne dogme orthodhokset kudo qofshin ne bote jane vellezer ne Krishtin. Jo ''etno shteti'' por thjesht ''shteti'' eshte baza e organizimit. Kjo nuk ka lidhje me etno-filine e cila eshte denuar me sinod ne shekullin e XIX.
Persa i takon ndikimit te Kishes Orthodhokse ne shoqeri, kjo eshte ceshtje morale, ku vete Presidenti Putin, i merr mendim Patriarkut Kirill per veprimet dhe bile edhe emerimet. Nuk ka gje me te mire se kjo.
Athere ortodoksėt grekė qė dėbuan Ēamėt nga vendi in tyre e qė vranė foshnje shqiptarė ende nė barkun e nėnės, dhe otodoksėt e Serbisė qė pėrzunė 850,000 shqiptarė nga shtėpitė e tyre, qė vranė gra e pleqė e pėrdhunuan vajzat pėrpara prindėrve nėn kėrcėnimin e thikės dhe tė pushkės, ēfar qėndrimi ka mbajtur kisha ortodokse Shqiptare e drejtuar nga Janullatusi, ajo Greke, Sėrbe dhe Patriarku i Rusisė pėr kėto krime kundėr njerėzimit nga besimtarė Ortodokse tė cilėt pėrbėjnė 90 deri nė 100% tė popullsisė nė tė dyja vendet? Ata qė u masakruan nė tė dyja rastet ishin myslimanėt shqiptarė.

A ka ndo nji informacion qė, ti si pėrfaqėsues i Kishės ortodokse Shqiptare nė forum, mund tė biesh kėtu qė tregon qartazi qėndrimin e kėtyre institucioneve fetare pėr kėto dy genicide. Ose tė paktėn vetėm pėr njėrin.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 25-04-2018 nė 16:02
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 16:16   #52
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,561 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Kirili nuk ka deklarat por apo kunder nje kombi.

Filoetnia eshte shume e denuar ne ortodoksi.


dhe per me teper nuk eshte anti shqiptar ne asnje pike.

Ai vjen per nje vizite vellzarore besimi ashtu sic ti takohesh me shoket e tu, asgje me teper.

Gjithashtu kisha Ortodokse Shqiptare ka marr miliona euro financime dhe donacione nga Kisha Ruse per te rindertuar kisha dhe manastire.
Shpresoj tė jetė ajo qė thua ti. Por unė di njė gjė me siguri. Nė kėtė botė nuk ka asnjė gjė gratis. Investimet bėhen pėr pėrfitime. Atėherė pse shahen xhamiat e bėra nė Shqipėri me fonde Arabe?

Kastriot, vėrtet tė jesh kaq naiv ti sa tė mendosh se Kisha Ruse vjenė me zemėr tė bardhė nė Shqipėri?

Ju flisni pėr ndalimin e etno-filit nė besimin Ortodoks. Dhe nė parim ėshtė diēka e mirė sepse kjo pėrhap paqe dhe vėllazėri. Por nė realitet kjo vlen vetėm pėr popujt sllavė midis njėritjetrit dhe grekėve tė cilėt janė kundėr shqiptarėve masivisht dhe kanė pėrdorur fenė pėr tė bėrė shqiptarėt ortodoks grek qė tė marrin toka shqiptare.

E di ti si kan shpėtuar disa toka shqiptare pa u marrė nga grekėt. Ke pėr t'u habitur kur ta tregojė.

Pėrdoret njė lojė e djallėzuar kundėr shqiptarėve. Duhet tė keni kujdes sepse mund tė bini me tė dyja kėmbėt brėnda. Loja e tyre me deklaratat se 'ortodokstėt' janė vėllezėr ėshtė pėrēarėse. Feja ėshtė besim personal dhe duhet tė mbetet i tillė. Prandaj vendet mė tė pėrparuara nė botė me demokraci tė shėndoshė e ndan shtetin nga feja shekuj mė parė.

Vendet mė tė prapambetura si nga ekonomia dhe nga tė drejtat bazė tė njeriut janė ato qė akoma nuk janė shkėputur nga feja ose diktatura. Pėr shembull Ballkani Rusia, vendet Arabe.

Pushteti I Fesė ėshtė absolutė ėshtė diktaturė qė ka bėrė shumė krime, ndoshta mė shumė se ateizmi.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 25-04-2018 nė 16:20
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 17:57   #53
The.Mask
V.I.P
 
Avatari i The.Mask
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Dibėr
Posts: 448
Thanks: 16
Thanked 49 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
The.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejtThe.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Mbetet duke komentuar kot.

Ku ishti ju kur erdhi Irinej ne Tirane dhe kur u shfaq flamuri i shkinise ne mes te Tiranes?Ose jeni ateista te bindur ose keni lindur lope me IQ teper te ulet si ky njeri http://lajmi.net/futbollisti-largohe...it-ne-fanelle/
The.Mask nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 19:52   #54
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,460
Thanks: 8,382
Thanked 6,455 Times in 2,723 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Mire se te vije!
Do ti behen respektet ashtu sic e kemi tradite ne shqiptaret qe respektojme te huajin apo besimtaret e fese tjeter.
Kjo tradite ka qene nje virtyt i cmuar jo vetem nga vete ne shqiptaret, por edhe nga te huajt! Toleranca fetare eshte nje gur i cmuar ne paqen dhe harmonine tone kombetare!
Uroj qe te mos -na haje buken dhe te na permbyse kupen- sic thote populli, pra te merret vetem me punet qe i takon apo me punet e Zotit, dhe mos te fuse hundet aty ku nuk i takon apo aq me teper te merret me politike !
Buke dhe krype per mikun, dhe miku te mbaje vendin e mikut!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 21:22   #55
The.Mask
V.I.P
 
Avatari i The.Mask
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Dibėr
Posts: 448
Thanks: 16
Thanked 49 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
The.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejtThe.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Mire se te vije!
Do ti behen respektet ashtu sic e kemi tradite ne shqiptaret qe respektojme te huajin apo besimtaret e fese tjeter.
Kjo tradite ka qene nje virtyt i cmuar jo vetem nga vete ne shqiptaret, por edhe nga te huajt! Toleranca fetare eshte nje gur i cmuar ne paqen dhe harmonine tone kombetare!
Uroj qe te mos -na haje buken dhe te na permbyse kupen- sic thote populli, pra te merret vetem me punet qe i takon apo me punet e Zotit, dhe mos te fuse hundet aty ku nuk i takon apo aq me teper te merret me politike !
Buke dhe krype per mikun, dhe miku te mbaje vendin e mikut!
Nuk ka me respekte per shkijt, jemi ne ata te cilet e kemi mbrojt dhe strehu Shen Jovan Vladimirin gjat gjith jetes se tij, dhe shkijt na e marrin per dobesi dhe jo per miresi, s'jan njerez te zotit ata, nuk jan ortodokse, nuk jan njerez. Thjesht shkja te ndyre.
The.Mask nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2018, 21:32   #56
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,507
Thanks: 4,194
Thanked 4,525 Times in 3,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Asnjehere nuk thashe qe gjithe camet jane te tille, por qe camet jane teper te perfshire ne vjedhje tokash masive ky eshte fakt.

Gjithe bregdetin e vlores e kane marr camet dhe familjet e vjetra vlonjate labe dhe ortodokse enden ne gjykata.

Mesazhi im me lart ishte shpjegues per ardhjen e Kirilit ne Shqiperi dhe asgje me shume, qe te mosh shkojme ne konspiracione.
Mire e ke, duhet perzere prej aty edhe dergoj nga Greqia edhe ti thuash degjo hellaqe, keni ē`keni, merrini dergoni te shtepite e tyre ku i kane pasur se na nxoren fare keta Qomet
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2018, 18:19   #57
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,106
Thanks: 15,663
Thanked 9,276 Times in 6,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepeshkopi I Rusise , Kirili vjen ne Shqiperi per 3 dite

Ndikim rus, por me veladonin e Kirilit.

Nė mesin e njė fushate polemikash ndėrkombėtare qė kanė pėr shėnjestėr ndikimin rus nė zgjedhjet e demokracive perėndimoresi dhe nė Europėn Lindore e Ballkan, pėrfshi dhe Shqipėrinė, Tiranėn e vizitoi njė nga njerėzit mė tė rėndėsishėm tė Rusisė, Patriarku i Kishės Ortodokse Ruse, Kirill.

I zgjedhur nė detyrėn mė tė lartė nė klerin ortodoks qė nė 29 janar tė vitit 2009, Patriarku 71 vjeēar ka njė influencė tė rėndėsishme nė Kremlin. Kjo jo vetėm pėr lidhjen qė ka kisha me shtetin rus, por edhe pėr faktin se vetė Kirill njihet si njė ndėr mbėshtetėsit kryesorė tė Vladimir Putin. Mbėshtetje, tė cilėn ai nuk ka nguruar ta shpreh edhe publikisht sikurse nė rastin e njė takimi mes klerikėve ortodoksė nė Moskė, nė 8 shkurt tė 2012-ės, kur Kirill e pėrshkruante epokėn e drejtimit tė vendit nga Putin si njė “mrekulli tė Zotit” teksa kritikonte opozitarėt e tij.

Vizita e klerikut rus ishte me ftesė tė kryepeshkopit tė Kishės Autoqefale Ortodokse Anastas Janullatos, me tė cilin miqėsia daton nė periudhė tė hershme; qė nė vitet ’70 kur tė dy ishin pjesė e Kėshillit Botėror tė Kishave. Organ, tė cilin vetė Janullatos e ka drejtuar nė njė periudhė mė tė vonshme dhe pėr disa disa vite si zv/president dhe mė pas si president i saj.

Rrethanat dhe koha nė tė cilėn zgjodhi Kirill tė kryente kėtė vizitė tek miku i tij i vjetėr nuk mund tė anashkaloheshin nga teoricienėt e konspiracionit, tė cilėt ndjenė se nė arenėn e marrėdhėnieve ndėrkombėtare Perėndim-Rusi, po fryjnė erėrat e njė Lufte tė Dytė tė Ftohtė.
Ajo ēka identifikohet nga ekspertėt si politikė influencuese e Kremlinit nė Europėn Juglindore, ndahet nė tre shtylla kryesore: kapacitetet ushtarake, politikat e energjisė dhe pėrdorimi i ekonomisė pėrmes tregtisė ose shkėmbimeve kulturore. Kur ėshtė fjala pėr tė parėn, ekspertet theksojnė se Rusia nuk duhet tė nėnvlerėsohet as si njė fuqi rajonale nė rėnie dhe as si kėrcėnim gjeo-politik.

Rrjeti i saj i inteligjencės ėshtė i pranishėm nė rajon sikurse u dėshmua edhe nė ngjarjet mė tė fundit nė Malin e Zi. Ka arsye tė mjaftueshme pėr tė besuar se Rusia do tė kėrkojė tė forcojė pozitėn e saj nė tė ardhmen nė rajonin e Ballkanit dhe mė gjerė. Ndaj dhe vizita tė tilla si ajo e hierarkut tė lartė ortodoks Kirill nuk mund tė kalohen pa ngjallur pandehma pėr motivet e “nėndheshme” tė kėsaj vizite. Pėr mė tepėr kur nė ēdo takim tė Patriarkut tė Kishės Ortodokse Ruse me presidentin e republikės dhe kryeministrin qėndronte nė krah edhe ambasadori rus nė Tiranė, Karpushin.

Kryeministri Rama nuk kėrkoi prozhektorėt nė kėtė takim me Kirill. Duke njohur rrethanat nė tė cilat ai vetė ka luajtur njė rol aktiv me denoncime nė vetė tė parė pėr pėrfshirjen e liderit tė opozitės me eksponentė rusė nė fushata lobimi nė Shtėpinė e Bardhė, Rama zgjodhi tė bėntė tė dielėn pushim. Kreu i qeverisė nuk ishte i pranishėm nė asnjė aktivitet publik nė ditėn e dytė tė vizitės sė Patriarkut tė Kishės Ortodokse Ruse. Ai ‘bojkotoi’ edhe pjesėmarrjen nė Kampionatin e Shahut, duke vendosur tė priste Kirill nė ditėn e fundit tė qėndrimit tė tij nė kryeqytet.

Tė hėnėn, kryeministri e priti nė sallėn e hartave, atu ku shpaloset madhėshtia e kombit shqiptar teksa biseda mes tyre u pėrqėndrua tek estetika, piktura dhe lidhjet e kishės me kulturėn. Kirill u tregua bujar me vlerėsimet pėr Ramėn duke evidentuar ndryshimet qė Tirana kishte pėsuar 15 vite pas vizitės sė tij tė fundit.

“Pėr herė tė parė kam qenė nė vitin 2003, unė nuk e njoh kėtė vend. Tirana u ndryshua shumė, tani ėshtė vėrtet qytet shumė i bukur. Unė e di qė merita ėshtė shumė e madhe dhe kjo ju pėrket juve si kryebashkiaku i Tiranės” – citohet tė ketė thėnė hierarku ortodoks rus sipas njoftimit tė Zyrės sė Medias pranė Kryeministrisė. Darkėn zyrtare me patriarkun Kirill kryeministri zgjodhi t’ia linte presidentit tė republikės. Ilir Meta, i shoqėruar nė kėtė darkė jo vetėm nga fėmijėt e tij si zakonisht, por edhe nga bashkėshortja, Monika Kryemadhi, kryetare e LSI-sė , ftoi nė kėtė darkė dhe krerė tė komuniteteve fetare tė pranishėm nė vend si dėshmi e harmonisė dhe tolerancės tipike shqiptare.

Megjithėse qasja e pritjes qė Kirill iu bė nga kryeministri dhe presidenti ishin diametralisht tė ndryshme pėr nga formati i takimit, diēka e pėrbashkėt spikaste nė kėtė deklaratat e tyre. Si presidenti ashtu dhe kryeministri u kujdesėn tė nėnvizonin se vizita e Patriarkut tė Kishės Rusė pėrkonte me 110-vjetorin e Kishės Autoqefale Shqiptare, paēka se ditėlindja e Kishės Ortodokse Autoqefale Shqiptare ishte nė mars, nė ditėn e shugurimit si prift tė Imazot Fan Nolit nė Boston tė SHBA-ve.

“Vizita Juaj nė tokėn shqiptare pėrkon me 97-vjetorin e shpalljes sė autoqefalisė sė Kishės Ortodokse tė Shqipėrisė si dhe me 81-vjetorin e njohjes kanonike tė saj nė prill tė vitit 1937. Kjo mėvetėsi u fitua me shumė mund, pėrkushtim, e sakrifica….” – mėsohet tė ketė thėnė kreu i shtetit shqiptar nė darkėn e shtruar pėr nder tė Patriarkut Kirill. Fjalėt e pėrzgjedhura me kujdes dhe ngjashmėria e dukshme e dy deklaratave tregojnė pėr hartimin e tyre nga njė institucion i vetėm: Ministria e Punėve tė Jashtme, pėrgjegjėse pėr linjėn e unifikuar diplomatike tė shtetit shqiptar qe dukshėm ruan distancat nga patriarku rus njėsoj si djalli qė i druhet temjanit.

Takimi me Kirill mund tė ketė qenė dhe njė sugjerim i Perėndimit pėr kryeministrin. Nėn moton mbaji afėr miqtė, por akoma mė afėr armiqtė, Rama, i cili reflektoi dukshėm mungesėn e dėshirės pėr protagonizėm nė kėtė takim, u limitua nė kryerjen e detyrės pėr tė organizuar njė pritje nė pėrputhje me detyrimin qė i lind nga protokolli kur njė zyrtari i huaj qė viziton Tiranėn.

Pėrtej dritėhijeve tė kėsaj vizite, e vėrteta ėshtė se pėr njė figurė tė tillė qė ka njė peshė diplomatike dhe njė lidhje tė fortė me Kremlinin, gjasat janė qė interpretime tė kėtij lloji do tė lindnin nė ēfarėdolloj rrethane, duke zgjuar interesin e marrėdhėnieve tė hershme shqiptaro-ruse qė shpluhurosen sa herė qė njė zyrtar i kėtij rangu viziton njė herė nė kaq vjet vendin tonė.

Konica.Al....burimi.

Cfar mendoj veda...pa LEJEN e CIA-s kiril nuk vinte ne troje.

Duke marre PARASYSH...VETINGUN.

Apropo...nuk kam marre pergjigje perse orthodhoksis nuk e duan revolucionin RUS???

Specie GDHE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur