Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-09-2018, 08:20   #21
cuntirone
Anėtar i ri
 
Avatari i cuntirone
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Vendndodhja: Deutschland
Posts: 6
Thanks: 1
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
cuntirone ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne per

Po por kjo nuk esht pr arsyet qe mendon ti. Familjet me te ardhura te larta ekonomike jane zakonisht persona me pune shume te mira qe kane bere karriere ne x fushe. Ata nuk bejne femije sepse ajo i ndalon pastaj te avancojne ne karrieren e tyre. Nje grua qe punon pastruese ke toptani nuk ka ca te humbi nqs ben nje kolopuc. Sepse ne kete rast varet nje rroge 150 mije lek ne muaj kunder nje top rroge ne shqiperi. Jo cdo pune pagun gjate lejes se lindjes
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga surnamename Shiko postimin
Ja te ta jap grafikun e fertilitetit ne Shqiperi sipas indeksit ekonomik (qe perfaqesohet nga standarde devijacioni).

bashkangjitje 21401

Sic mund ta shohesh, sa me e mire gjendja ekonomike, aq me pak femije.
Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
cuntirone nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 08:25   #22
surnamename
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 8
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
surnamename ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cuntirone Shiko postimin
Po por kjo nuk esht pr arsyet qe mendon ti. Familjet me te ardhura te larta ekonomike jane zakonisht persona me pune shume te mira qe kane bere karriere ne x fushe. Ata nuk bejne femije sepse ajo i ndalon pastaj te avancojne ne karrieren e tyre. Nje grua qe punon pastruese ke toptani nuk ka ca te humbi nqs ben nje kolopuc. Sepse ne kete rast varet nje rroge 150 mije lek ne muaj kunder nje top rroge ne shqiperi. Jo cdo pune pagun gjate lejes se lindjes

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Kjo qe thua eshte e vertete, por me keqkuptove. Po thosha qe ekziston nje trend ne vendet perendimore ku fertiliteti eshte rritur tek pjesa me e pasur e popullsise, nje trend qe nuk ekziston ne Shqiperi.

https://qz.com/1125805/the-reason-th...the-most-kids/
surnamename nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 09:32   #23
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,892
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cuntirone Shiko postimin
You sure about that?Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Jam deri diku i sigurt per kte, kjo eshte sepse ortodokset shqiptar jane shume te lidhur dhe i perkasin gjithnje ndonje komuniteti kishe ortodokse ne vended ku jetojn. Dhe ne amerike kishat ortodokse jane greke dhe kane nje influence te madhe. Ne cdo qytet amerikan ke cdo vit festme ne kishen ortodokse greke e organizuar oer femij dhe familje me muzik ushqim etj.
Shqiptaret ortodoks ne amerike e mbajn gjalle kishen ortodokse meqe greker jane pakuar ne numer dhe shqipot jane brez me i ri emigrantesh me femij.
Kjo eshte per tua patur zili shqiptarve ortodoks sepse jane te organizuar me kishen por jo per te ndihmuar propaganden greke, thjesht sepse kisha ortodokse ktu i afron famljaret me njeri-tjetrin dhe eshte nje gje e mire per mendimin tim.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 09:49   #24
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,540
Thanks: 3,648
Thanked 4,194 Times in 2,353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 431
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Nga i keni marre keto te dhena "shkencore", nga erdogani?
Kisha Orthodhokse organizoi sondazhe ne fund te vitit 2012, nga ku doli se 67 % e te anketuarve nuk u kish shkuar njeri ne shtepi per regjistrim. Ne zona te tera tradicionalisht orthodhokse nuk ka shkelur njeri. Pervec qe sipas regjistrave rezulton 24 % e popullsise orthodhokse. Fertiliteti eshte ulur shume ne te gjitha shtresat e popullsise dhe jo vetem tek orthodhokset. Ishte nje census skandal, pa asnje vlere dhe fallco. Edhe pyetjet per fene dhe kombesine ishin fakultative. Me nje fjale sa per te kaluar rradhen. Shaka d.m.th. Shpjegimi statistik i renies se perqindjes se orthodhokseve, eshte urrejtja nga besimit orthodhoks qe ushqente qeveria e asaj kohe, nen ndikimin e "nacionalisteve"
Paska fillu kisha te bej edhe cenzuse te popullsise?

Nuk ekziston urrejtje ndaj besimit ortodoks as te qeverite e as te populli. Kjo eshte propagande e agjentit grek te lansuar ne koash si prijes fetar.

Kriza ekonomike greke, ndalja e pensioneve si dhe cenzusi i 2011 i ka dhene nje here e mire fund synimeve greke qe ortodokset shqiptar te paraqiten si minoritet grek.

Ti nuk e ke hallin e ortodokseve shqiptar, e as bajrakun per mbrojtjen e tyre nuk ta ka dhene askush. Juve ju pengon toleranca fetare ne mes te shqiptareve sepse kjo iu pamundeson realizimin e projektit te vorio-epirit qe ka pretendime territoriale ndaj Shqiperise.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
🖤 (2)
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 12:28   #25
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te populls

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga surnamename Shiko postimin
Pse e shan censusin? Ai ishte mjaft pozitiv per popullsine ortodokse, te cilen e nxjerr me te urbanizuar, me te arsimuar dhe me mire nga ana ekonomike sesa pjesen tjeter te popullsise.

Gjithsesi, une nuk i mbeshteta tere argumentat tek te dhenat e censusit. Si e shpjegon ti psh qe lindjet me te uleta ne periudhen 2011-2017 jane pikerisht ne ato bashki qe kane patur historikisht
shumice ortodokse dhe jane me te larta aty ku nuk ka pothuajse asnje ortodoks? Per te dhene nje tjeter statistike: midis 1970 dhe 1990, zona e Mirdites pati nje rritje prej 93 perqind, ato te Pukes dhe Skraparit mbi 70 perqind, ato te Kukesit dhe Tropojes mbi 60 perqind, kurse ato te Gjirokastres, Kolonjes dhe Korces vetem 30 perqind. Edhe shanset jane qe rritja e popullsise ortodokse ne keto tre rrethe te kete qene edhe me e ulet se 30 perqind.

Pastaj une permenda edhe sondazhe te tjera, disa prej te cilave kane pyetur mbi 10 000 veta dhe kane dale ne shifra te ngjashme.
Ky census ka qene nje skandal. E thashe se nga te dhenat e arkivit dhe te famullive, jane 24 perqind orthodhokse. Kisha Orthodhokse ka te dhena te sakta dhe s`mund te manipulohen. Patjeter, censusi doli ne kohe kur ne pushtet ishin "verioret". Kjo jo per ndonje racizem, por me nxitjen e tyre eshte demtuar kete kohe Kisha. Censusi ishte edhe veper e pdiu- dhe : ca ve qe kane ikur tashme. Ai nuk njihet nga Kisha Orthodhokse. Nder te dhenat qe permende, nuk pate parasysh konvertimet ne orthodhoksi qe vijne nga te gjithe krahinat, jugu, shqiperia e mesme, veriu dhe bile edhe ne kosove,

http://orthodoxalbania.org/alb/index...susi-deklarata
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ilia spiro : 29-09-2018 nė 12:38
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 17:19   #26
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,218
Thanks: 856
Thanked 768 Times in 413 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 39
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fritz- Shiko postimin
kujt i rruhet per karta voriopordhioti,ahahaha un dhe Zet jemi ne U.S.A.
Atehere n.q.s je ne U.S.A s'ke nga ta dish kujt i rruhet, vetem nese ke ndo nje interes te vecant, qe s'me duhet hic.
__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 17:23   #27
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,218
Thanks: 856
Thanked 768 Times in 413 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 39
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Paska fillu kisha te bej edhe cenzuse te popullsise?

Nuk ekziston urrejtje ndaj besimit ortodoks as te qeverite e as te populli. Kjo eshte propagande e agjentit grek te lansuar ne koash si prijes fetar.

Kriza ekonomike greke, ndalja e pensioneve si dhe cenzusi i 2011 i ka dhene nje here e mire fund synimeve greke qe ortodokset shqiptar te paraqiten si minoritet grek.

Ti nuk e ke hallin e ortodokseve shqiptar, e as bajrakun per mbrojtjen e tyre nuk ta ka dhene askush. Juve ju pengon toleranca fetare ne mes te shqiptareve sepse kjo iu pamundeson realizimin e projektit te vorio-epirit qe ka pretendime territoriale ndaj Shqiperise.
Dhe toleranca fetare nuk eshte per merite te feve (qe jane kokat e nje kucedre), qe s'jane asak tolerante, por e te drejtes zakonore Shqiptare.
__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
🖤 (1)
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 17:30   #28
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,222
Thanks: 14,981
Thanked 12,815 Times in 8,059 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 685
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Ndaj jane te suksesshem se bejne shum femije?
Wow lol
Bad Teacher do revoltohet kur te lexoje kete “fakt”
Bad Teacher nuk ėshtė ortodokse ndaj nuk ka pse revoltohet.
Kurt thot vetėm pėr ortodoksėt shqiptar nė Amerikė.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur