Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-09-2018, 15:40   #1
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 4,762
Thanks: 2,688
Thanked 2,182 Times in 1,462 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Njė tjetėr skizmė nė Kishėn Orthodhokse?

Biggest rift in modern Orthodox history? Russian Church won’t work w/ Constantinople-chaired bodies
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2018, 15:48   #2
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 23,338
Thanks: 9,817
Thanked 8,570 Times in 5,455 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 449
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njė tjetėr skizmė nė Kishėn Orthodhokse?

Nuk ju pelqejne me Rusiqkave, bubajkat e Fanarit.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 30-09-2018, 15:55   #3
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 4,762
Thanks: 2,688
Thanked 2,182 Times in 1,462 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė tjetėr skizmė nė Kishėn Orthodhokse?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Nuk ju pelqejne me Rusiqkave, bubajkat e Fanarit.
E kishin paralajmėruar:

Russian Orthodox Church will ‘cut ties’ with Constantinople if it makes Ukrainian Church independent

Kisha ruse nė Ukrainė ka bėrė tė njėjtėn gjė si edhe Patriarkana dhe Kisha Greke nė Shqipėrinė e Jugut dhe mė gjerė dhe kisha serbo-sllave me Shqiptarėt Orthodhoksė nė ish-Jugosllavi. Mė kujtohet ajo shprehja, gatuar nė kuzhinat e Moskės.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 30-09-2018, 16:18   #4
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 23,338
Thanks: 9,817
Thanked 8,570 Times in 5,455 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 449
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njė tjetėr skizmė nė Kishėn Orthodhokse?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
E kishin paralajmėruar:

Russian Orthodox Church will ‘cut ties’ with Constantinople if it makes Ukrainian Church independent

Kisha ruse nė Ukrainė ka bėrė tė njėjtėn gjė si edhe Patriarkana dhe Kisha Greke nė Shqipėrinė e Jugut dhe mė gjerė dhe kisha serbo-sllave me Shqiptarėt Orthodhoksė nė ish-Jugosllavi. Mė kujtohet ajo shprehja, gatuar nė kuzhinat e Moskės.
Jo me kot ka vlere mevehtesia qe shpalli i madhi Noli.....e qe pas 90tes e vepren e tij madhore kombetare e shkyen mortjet e pollitikes VorioQelebiase.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 18-10-2018, 10:52   #5
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 4,762
Thanks: 2,688
Thanked 2,182 Times in 1,462 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė tjetėr skizmė nė Kishėn Orthodhokse?

Kisha serbe vendos tė marri anėn e kishės ruse:

Serbian Bishops Back Russian Patriarch on Ukraine


P. S.
Ku ėshtė ky Kastrioti? Kėto janė gjėra qė ndodhin njėherė nė njėmijė vjet.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2018, 11:07   #6
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,559
Thanks: 750
Thanked 1,406 Times in 823 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė tjetėr skizmė nė Kishėn Orthodhokse?

Po kto sikur ishin vellezer ?
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2018, 12:53   #7
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 23,338
Thanks: 9,817
Thanked 8,570 Times in 5,455 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 449
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njė tjetėr skizmė nė Kishėn Orthodhokse?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Po kto sikur ishin vellezer ?
Cfare nuk behet per ndarjen e teritoreve.....behen si hijenat kur vjen fjala per llokma.....tani jane bere kojshi.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2018, 19:32   #8
﴾®﴿
Super Anėtar
 
Avatari i ﴾®﴿
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 288
Thanks: 122
Thanked 86 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
﴾®﴿ ka mbyllur reputacionin
Re: Njė tjetėr skizmė nė Kishėn Orthodhokse?

﴾®﴿ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur