Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-10-2018, 19:02   #1
pirro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Tirane
Posts: 55
Thanks: 0
Thanked 19 Times in 15 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
pirro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Promemorie e Intelektualeve Orthodoxe drejtuar KOASH

Tiranė, 25/10/2018
DREJTUAR KRYESISĖ

KISHĖS AUTOQFALE ORTHODOKSE TĖ SHQIPĖRISĖ
K.O.A.SH.

PROMEMORIE

Intelektualėt Orthodoksė tė Tiranės, dhe disa anetarė tė LIOSH, i propozojnė
Fortlumturise se tij ANASTAS dhe K.O.A.SH., ngritjen e nje Komision tė Posacėm pėr tė
vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodoks te Shqipėrisė, si dhe pėr tė siguruar fonde tė veēanta pėr tė mbėshtetur dhe forcuar Kishėn Autoqefale tė Shqipėrisė.
Pėr kėtė qėllim, i propozojmė Komisionit tė veēantė qė do tė ngrihet nga K.O.A.SH.:
1 Vlerėsimin e Figurave qė kanė dhėnė kontribut tė jashtzakonshėm nė mbrojtjen e
Krishtėrimit dhe nė Krijimin dhe ruajtjen e Kishės Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė dhe
vendosjen e tyre nė Kalendarin Orhtodoks.:

- GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU- t`i jepet titulli `Shenjtor i Krishtėrimit` i Kishės
Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendoset nė
kalendarin orthodox me 23 Prill ose 6 Maj.

-ANGJELINA GJERGJ ARIANITI (KOMNENI) – ti jepet tiulli `Shenjtore` e Arbėrisė
dhe Epirit, brėnda datės qė ėshtė nė
Kalendarin Orthodoks

-FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Parė i
Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
(21/11/1923-1924) i cili e bėri Krishtin tė flaės shqip,
dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
tė caktuar


-VISSARION JOAN XHUVANI - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Dytė i
Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
(1924-1937) i cili i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
tė caktuar

-KRYEPPESHKOPI KRISTOFOR -
(KRISTOFOR (?) KISSI) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Tretė i
Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
(1937-1948), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė.
dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
tė caktuar

- KRYEPSHKOP PAISI-
(PASHKO (?) VODICA) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Katėrt i
Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
(1949-1966), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
tė caktuar


- KRYEPESHKOPI DAMIAN -
(DHIMITER (?) KOKONESHI )- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Pestė i
Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
(1966-1967), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
tė caktuar

B. Klerikėve orthodoksė dhe Patriotėve Orthodoksė, qė dhanė kontribut nė forcimin e Autoqefalisė sė Kishės Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendosen nė kalendarin orthodox nė njė datė tė caktuar.

-KOSTANDIN KRISTOFORIDHI –Dėshmor i KOASH
-PAPA KRISTO NEGOVANI -Deshmor i KOASH
-MIHAL GRAMENO -Deshmor i KOASH
-AT STATH MELANI -Deshmor i KOASH

Jemi tė hapur edhe pėr vlerėsime tė tjera nga K.O.A.SH., dhe pėr pėrmirėsimin e teknikaliteteve sipas kėrkesave tė Orthodoksisė.

2. I Propozojmė Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė krijimin e njė Fondi tė Vecantė pėr ngritjen dhe Mirėmbajtjen e:

- Njė Muzeu tė "Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare",

- Per `Rikonstruksionin e Kulles se Shen Gjergjit ose Pirgu Arbanas-Manastiri Hilandar-Mali Athos`,

-per `Mirembajtjen dhe Rregullimin e Kishave te Vjetra` si nderim per te kaluaren orthodokse te popullit shqiptar qe dikur quhej Arbėr dhe Epirotė.

Me Respekt
Grupi i Intelektualeve Orthodokse tė Tiranėsdhe tė L.I.O.SH.
pirro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-02-2019, 07:55   #2
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Promemorie e Intelektualeve Orthodoxe drejtuar KOASH

Vetem:
-Gjergj Kastrioti
-Angjelina Komneni
-Kryepeshkopi Kristofor
ja vlejne kur t`i vjije koha per shenjterim
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur