Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-02-2019, 06:50   #1
pirro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Tirane
Posts: 55
Thanks: 0
Thanked 19 Times in 15 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
pirro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Nė Pritje tė Sinodit tė KOASH pėr vlerėsimin e Figurave shqiptare tė Orthodoksisė

Nė vazhdėn e ngjarjeve tė rėndėsishme me anė tė tė cilave Komuniteti orthodox pėrkujtoj martirėt, shėnjtorėt dėshmorėt ēod ditė tė vitit pėrkatėsisht sipas kalendarit lindr bizantin mund tė vėrehet vetėm njė problem qė shumė kujt mund tė mos i bjerė nė sy por qė fakti pėrbėn njė mangėsi tė madhe pėr njė Kishė Autoqefale e cila ka 96 vjet e krijua nga imzot Fan Noli i cili u zgjodh Kryepeshkop mė (21/11/1923-1924) datė , e cila mund tė quhet zyrtarisht si ditlindja e KOASH-it dhe dita e ndajes zyrtare nga kisha byzantine e greke.
Pavarėsisht marrjes sė Tomosit mė 1937 nga i dėrguari shqiptar Kryepeshkopi Kristofor Kissi e cila quhet sot nga Kisha jonė si datė zyrtare, nė fakt ėshtė Fan Stilian Noli arkitekti dhe themeluesi i Kishės sonė Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė.
Sidoqoftė pėrveē pėrkthimeve ekselente tė psalmeve fetare nga imzot Fan Noli, pėrveē fillimit tė Predikimit nė shqip nė tė gjitha kishat tona orthodokse, ka mbetur veėm njė re e zezė nė horizontin e hapur tė KOASH: vlerėsimi i figurave religjioze Shqiptare dhe i kontribuesve celebritete tė intelektualėve shqiptarė qė ngritėn lart dhe mbrojtėn vlerat e krishtėrimt nė Shqipėri.
Pėr kėtė qėllim intelektualėt orthodoksė tė Tiranės dhe ish bashkėthemeluesit e KOASHi dėrguan Fortlumturiė sė Tij Anastas njė letėr qė nė korrik 2015, nė tė cilėn theksohej qė KOASH duhet tė ngrinte njė Komision pėr tė vlerėsuar Fugurat qė kanė kontribuar nė mbrojtjen, ruajtjen e krishtėrimit orthooks dhe tė trashėgimisė sė orthodoksisė shqiptare, por nuk muarėn asnjė pėrgjigje.
Pėr kėtė arėsye njė nga bashkėthemeluesit e Lidhjes sė intelektualėve Orthodoksė, Prof, Pirro Prifti dha dorėheqjen. Megjithė pėrpjekjet e vazhdueshme dhe pėrplasjet me disa nga drejtuesit e KOASH , si i rspektuari Andoni si drejtues nė Elbasan, i respektuari Asti me tė cilin patėm pėrplasjet mė tė ashpra intelektuale aq sa sot na ka mbyllur dhe facebook-un, dėrguam dhe njė Promemorie KOASH-it pėr kėtė Problem.
Kjo Promemorie e derguar me dt.25 tetor 2018 dhe 2 javė mė vonė derguar Patriarkanės sė Kostandinopojės z.Bartholomeu, e pėrsėritur disa herė nė facebook-un e intelektualėve tė Tiranės, pati njė jehonė tė madhe nė internet dhe atė e kanė parė mbi 50.000 individė jo vetėm orthodoksė por edhe ateiste, katolike, myslimane dhe protestante te Shqipėrisė dhe jashtė saj.
Mė kritikėt kanė qėnė ēuditėrisht disa minoritarė grekė ose mė mirė pseudo minoritarė grekė, qėlimet e tė cilėve fatkeqėsisht dihen por kamuflohen me pretekstin e kritereve tė pėrcaktimit tė vlerėsimeve tė Shėnjtorėve, martirėve, hėronjve, dėshmrorėve, kritere qė sigurisht KOASH duhet ti respektojė por tė pėrdoren po ashtu si i kanė vendosur shėnjtorėt e tyre kishat sllave dhe greke orthodokse dhe kisha tė tjera lindore tė cilat krahas res[ektit dhe nderimit ndaj Shėnjtorėve e martirėve tė pėrgjithshėm Orthodokse, - kanė vendosur dhe Heronjtė , Martirėt, Oshėnarėt Dėshmoret e vėndeve tė tyre pėrkatėse, duke dėshmuar se Orthodoksia, krahas qėnies si njė Religjion gjithėpėrfshirės qė nuk njeh Etni dhe Rracė por Zotin Jezu Krisht, ka dhe anėn e saj patriotike atdhetare duke konfirmuar thėnien e Shėn Palit se: Predikimi nė gjuhė tė huaj nė njė popull qė nuk e njeh atė gjuhė ėshtė njėlloj si kumbimi i Kėmbane bosh e pa kuptim. Pra etnia nė kėtė rast merr karakter thelbėsor nė pėrhapjen e doktrinės sė krishtere nė gjuhėn e mėmės.
Pėr kėtė qėllim Roli i Theofan Stilian Noli ( Mavromati) ėshtė Hyjnor.
Idea jonė ka qėnė dhe mbetet ne tėrrenin e respektimit e ligjeve shtetėrore dhe Riligjioze dhe kryesisht nė kėto pika:
1. Ngritjen e nje Komision te posacem per te vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodox te Shqiperise. Vleresimi i figurave te ndritura te Orthodoksise se Shqiperise propozojme te behet me dy menyra:
- Ngritjen e nje Muzeumi te “Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare”, mbrojtjen e Krishtėrėimit Orthodox ne Shqipėri dhe ruajtjen e Traditave Orthodokse,
- Miratimin e Shėnjtėrimeve, Martirėve, Dėshmirėve, Oshėnarėve, dhe Vendosjen ne Kalendarin Orthodox te ketyre Figurave te ndritura te Orthodoksise se Shqiperise-Arberise dhe Epirit pas paraqitjes sė veprave tė tyre para Sinodit:
-GJERGJ KASTRIOTI-Skenderbeu si Shenjtor -i Kishės Autoqefale Orthodokse tė Shqiperise,
-FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)-Dėshmor i KOASH,
-KRISTOFOR KISSI- Dėshmor i KOASH.
-VISARION XHUVANI-Dėshmor i KOASH,
-PAPA KRISTO NEGOVANI Dėshmor i KOASH
-MIHAL GRAMENO-Dėshmor i KOASH
-AT STATH MELANI -Dėshmor i KOASH
-tė tjerė tė propozuar nga KOASH
E gjith kjo pėrpjekje bėhet me qėllim qė krahas ringjalljes se Fesė nė Shqipėri e pėr pasojė dhe fesė Orthodokse tė shkatėrruar pabesisht dhe qėllimisht me dt. 5 shkurt 1967 tė gjitha kishat dhe manastiret orthodose tė asaj kohe gjithsej rreth 600 ndertesa, orthodoksia nė Shqipėri tė ketė edhe Heronjtė e saj jo vetėm brėnda Shqipėrisė por edhe jashtė saj nė tė cilėn jetojnė shqiptarė qofshin ata tė krishterė orthodoksė, qofshin abrėr tė sllavizuar apo tė greqizuar, qofshin ata qrbėr dhe epirotė tė islamizuar.
Ka ardhur koha qė tė gjithė shqiptarėt brėnda dhe jashtė vėndit, qofshin ata orthodoksė, ateistė, myslimanė por edhe katolikė e protestantė, tė dėgjojnė Predikimin ndaj Zotit nė gjuhėn Hyjnore shqipe apo arbėr&arvanitase.
Tė shohim vetėm njė rast nga ana e Kishės Orthodokse Autoqefale e Shqipėrisė: pėrse KOASH nuk e ka vlerėsuar deri tani kontributin e jashtėzakonshėm tė Heroit Kombėtar, Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu dhe ta vendosė atė jo vetėm nė Kalendarin Orthodoks, por edhe nė ditėt pėr tė pėrkujtuar ēdo vit heroizmin e tij dhe tė bashkėluftėtarėve tė tij qė dhanė jetėn pėr tė ruajtur atdheun, dhe religjionin, lrinė.
Por kjo ėshtė farė pak nė raport me atė qė ka dhėnė Heroi Kombėtar jo vetėm pėr lirinė e atdheut por e rėndėsishme pėr komunitetin orthodoks ėshtė vlerėsimi i kėsaj figurė nga KOASH sepse familja Kastrioti njihet si njė familje ortodokse, e cila sė bashku me popullin e saj me princėrit e asaj kohe luftuan kundėr pushtuesit osman dhe u pėrpoqėn fort pėr tė ruajtur atdheun dhe fenė.
Si ka mundėsi qė Kisha Orthodokse Autoqefale nuk vlerėson figurėn e birit tė saj, i cili luftoi me burrėri me ushtarėt dhe me tė gjithė popullin e Arbėrisė dhe tė Epirit kundėr pushtimit osman, banorė qė ishin me shumicė dėrrmuese tė ritit lindor, ēka e konfirmojnė arbėreshėt e italisė, arb-arvanitasit e Moresė pra tė Greqisė sė sotme, arbėrit dhe shqiptarėt e Rumanisė dhe tė Ukrainės tė tėrė tė ritit lindor orthodoks.
Si ka mundėsi qė Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipėrisė tė hezitojė pėr tė vlerėsuar nė rrugė religjioze ashtu si veproi para 550 vitesh Papa i Romės, Heroin Kombėtar Gjergj Kastrioti Skėnderbeu, babai i tė cilit, Gjon Kastrioti, vėllezėrit Reposh dhe Kostandin Kastrioti, janė varrosur nė Manastirin e Hilandarit nė Malin Athos (Mali i At-it)?
E vėshtruar nga kjo pikėpamje KOASH nuk ka bėrė shumė madje mund tė themi se ka bėrė pak pėr Heroin tonė Kombėtar, i cili ėshtė edhe i komunitetit orthodoks shqiptar por dhe pėr tė tjerė.
Pėr kėtė arsye, Promemoria drejtuar KOASH ėshtė dėrguar pėr tė krijuar njė Komision i cili do tė vlerėsojė figurat e ndritura Religjioze shqiptare Klerikale dhe jo klerikale por qė kanė dhėnė kontribut tė jashtzakonshėm nė ruajtjen e Fesė dhe tė Atdheut. As mė pak as mė shumė seē kanė bėrė disa nga figurat e repektuara religjioze tė fqinjėve respektivisht greke dhe slave: tė Shėn Nektarit, Shėn Kozmait, At Paisit dhe Car Llazarit.
Argumenti ėshtė se secili respekton njeriun e tij dhe jo t’ua lėrė vetėm tė tjerėve. Nė kėtė aspekt, shumė vende tė tjera tė Lindjes dhe tė Perėndimit kanė vlerėsuar figurat religjioze si nga ana shtetėrore, pra si tė themi laike, ashtu dhe nga ana religjioze, pėrsa i pėrket anės shpirtėrore tė tė cilėve u pėrkasin heronjtė.
Komuniteti orthdoks shqiptar, por dhe ai i huaj presin tė ngrihet njė Komision pėr tė vlerėsuar dhe vendosur nė Kalendarin Orthodoks emrin e lavdishėm e Heroit Kombėtar Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu, sepse figura e tij nė mos ėshtė totalisht e barabartė me shenjtorėt, martirėt, dėshmorėt bizantinė tė orthodoksisė, mendoj se ua kalon ēdo njėrit nga ata pėr nga vepra e tij madhėshtore dhe heroike.
Vlerėsimin e tij e presim me padurim ndryshe do tė vėrtetohet thėnie e Testamentit tė Ri se: “Heroi vlerėsohet gjithkund, pėrveēse nė vendin e tij“, dhe kėtu bėhet fjalė pėr bashkėsinė orthodokse tė Shqipėrisė.
Ky Sinod i ardhshėm do tė jetė besoj njė gur prove pėr klerikėt e sotėm orthodokseė rė cilėt krahas pėrkushtimit ndaj Zit duhet tė jenė dhe patriot, njėlloj ashtu sic c janė simotrat dhe si vėllezėrit e tyre grekė pėr vėndin e tyre, dhe sllave, apo kooptė ,pėr vėndet e tyre respektive.
I Pėrjetshėm qoftė Kujtimi i Heronjve tanė orthodoksė dhe veēanėrisht Figurave tė Kryeheronjve shqiptarė: Gjergj Kastrioti –Skėnderbeu dhe Fan Noli.
priftipirro2017@gmail.com
pirro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2019, 07:23   #2
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,093
Thanks: 3,516
Thanked 2,840 Times in 1,917 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nė Pritje tė Sinodit tė KOASH pėr vlerėsimin e Figurave shqiptare tė Or

Dhe si e nxorėt ju qė Skėnderbeu paska qenė Ortodoks? Nė zotėrimet e Tija banorėt ishin Katolikė.
Pėr emrat e tjerė shumė mirė bėni qė i nderoni, biles duhet qė ta kishit bėrė mė parė kėtė punė.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2019, 07:28   #3
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Nė Pritje tė Sinodit tė KOASH pėr vlerėsimin e Figurave shqiptare tė Or

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pirro Shiko postimin
Nė vazhdėn e ngjarjeve tė rėndėsishme me anė tė tė cilave Komuniteti orthodox pėrkujtoj martirėt, shėnjtorėt dėshmorėt ēod ditė tė vitit pėrkatėsisht sipas kalendarit lindr bizantin mund tė vėrehet vetėm njė problem qė shumė kujt mund tė mos i bjerė nė sy por qė fakti pėrbėn njė mangėsi tė madhe pėr njė Kishė Autoqefale e cila ka 96 vjet e krijua nga imzot Fan Noli i cili u zgjodh Kryepeshkop mė (21/11/1923-1924) datė , e cila mund tė quhet zyrtarisht si ditlindja e KOASH-it dhe dita e ndajes zyrtare nga kisha byzantine e greke.
Pavarėsisht marrjes sė Tomosit mė 1937 nga i dėrguari shqiptar Kryepeshkopi Kristofor Kissi e cila quhet sot nga Kisha jonė si datė zyrtare, nė fakt ėshtė Fan Stilian Noli arkitekti dhe themeluesi i Kishės sonė Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė.
Sidoqoftė pėrveē pėrkthimeve ekselente tė psalmeve fetare nga imzot Fan Noli, pėrveē fillimit tė Predikimit nė shqip nė tė gjitha kishat tona orthodokse, ka mbetur veėm njė re e zezė nė horizontin e hapur tė KOASH: vlerėsimi i figurave religjioze Shqiptare dhe i kontribuesve celebritete tė intelektualėve shqiptarė qė ngritėn lart dhe mbrojtėn vlerat e krishtėrimt nė Shqipėri.
Pėr kėtė qėllim intelektualėt orthodoksė tė Tiranės dhe ish bashkėthemeluesit e KOASHi dėrguan Fortlumturiė sė Tij Anastas njė letėr qė nė korrik 2015, nė tė cilėn theksohej qė KOASH duhet tė ngrinte njė Komision pėr tė vlerėsuar Fugurat qė kanė kontribuar nė mbrojtjen, ruajtjen e krishtėrimit orthooks dhe tė trashėgimisė sė orthodoksisė shqiptare, por nuk muarėn asnjė pėrgjigje.
Pėr kėtė arėsye njė nga bashkėthemeluesit e Lidhjes sė intelektualėve Orthodoksė, Prof, Pirro Prifti dha dorėheqjen. Megjithė pėrpjekjet e vazhdueshme dhe pėrplasjet me disa nga drejtuesit e KOASH , si i rspektuari Andoni si drejtues nė Elbasan, i respektuari Asti me tė cilin patėm pėrplasjet mė tė ashpra intelektuale aq sa sot na ka mbyllur dhe facebook-un, dėrguam dhe njė Promemorie KOASH-it pėr kėtė Problem.
Kjo Promemorie e derguar me dt.25 tetor 2018 dhe 2 javė mė vonė derguar Patriarkanės sė Kostandinopojės z.Bartholomeu, e pėrsėritur disa herė nė facebook-un e intelektualėve tė Tiranės, pati njė jehonė tė madhe nė internet dhe atė e kanė parė mbi 50.000 individė jo vetėm orthodoksė por edhe ateiste, katolike, myslimane dhe protestante te Shqipėrisė dhe jashtė saj.
Mė kritikėt kanė qėnė ēuditėrisht disa minoritarė grekė ose mė mirė pseudo minoritarė grekė, qėlimet e tė cilėve fatkeqėsisht dihen por kamuflohen me pretekstin e kritereve tė pėrcaktimit tė vlerėsimeve tė Shėnjtorėve, martirėve, hėronjve, dėshmrorėve, kritere qė sigurisht KOASH duhet ti respektojė por tė pėrdoren po ashtu si i kanė vendosur shėnjtorėt e tyre kishat sllave dhe greke orthodokse dhe kisha tė tjera lindore tė cilat krahas res[ektit dhe nderimit ndaj Shėnjtorėve e martirėve tė pėrgjithshėm Orthodokse, - kanė vendosur dhe Heronjtė , Martirėt, Oshėnarėt Dėshmoret e vėndeve tė tyre pėrkatėse, duke dėshmuar se Orthodoksia, krahas qėnies si njė Religjion gjithėpėrfshirės qė nuk njeh Etni dhe Rracė por Zotin Jezu Krisht, ka dhe anėn e saj patriotike atdhetare duke konfirmuar thėnien e Shėn Palit se: Predikimi nė gjuhė tė huaj nė njė popull qė nuk e njeh atė gjuhė ėshtė njėlloj si kumbimi i Kėmbane bosh e pa kuptim. Pra etnia nė kėtė rast merr karakter thelbėsor nė pėrhapjen e doktrinės sė krishtere nė gjuhėn e mėmės.
Pėr kėtė qėllim Roli i Theofan Stilian Noli ( Mavromati) ėshtė Hyjnor.
Idea jonė ka qėnė dhe mbetet ne tėrrenin e respektimit e ligjeve shtetėrore dhe Riligjioze dhe kryesisht nė kėto pika:
1. Ngritjen e nje Komision te posacem per te vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodox te Shqiperise. Vleresimi i figurave te ndritura te Orthodoksise se Shqiperise propozojme te behet me dy menyra:
- Ngritjen e nje Muzeumi te “Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare”, mbrojtjen e Krishtėrėimit Orthodox ne Shqipėri dhe ruajtjen e Traditave Orthodokse,
- Miratimin e Shėnjtėrimeve, Martirėve, Dėshmirėve, Oshėnarėve, dhe Vendosjen ne Kalendarin Orthodox te ketyre Figurave te ndritura te Orthodoksise se Shqiperise-Arberise dhe Epirit pas paraqitjes sė veprave tė tyre para Sinodit:
-GJERGJ KASTRIOTI-Skenderbeu si Shenjtor -i Kishės Autoqefale Orthodokse tė Shqiperise,
-FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)-Dėshmor i KOASH,
-KRISTOFOR KISSI- Dėshmor i KOASH.
-VISARION XHUVANI-Dėshmor i KOASH,
-PAPA KRISTO NEGOVANI Dėshmor i KOASH
-MIHAL GRAMENO-Dėshmor i KOASH
-AT STATH MELANI -Dėshmor i KOASH
-tė tjerė tė propozuar nga KOASH
E gjith kjo pėrpjekje bėhet me qėllim qė krahas ringjalljes se Fesė nė Shqipėri e pėr pasojė dhe fesė Orthodokse tė shkatėrruar pabesisht dhe qėllimisht me dt. 5 shkurt 1967 tė gjitha kishat dhe manastiret orthodose tė asaj kohe gjithsej rreth 600 ndertesa, orthodoksia nė Shqipėri tė ketė edhe Heronjtė e saj jo vetėm brėnda Shqipėrisė por edhe jashtė saj nė tė cilėn jetojnė shqiptarė qofshin ata tė krishterė orthodoksė, qofshin abrėr tė sllavizuar apo tė greqizuar, qofshin ata qrbėr dhe epirotė tė islamizuar.
Ka ardhur koha qė tė gjithė shqiptarėt brėnda dhe jashtė vėndit, qofshin ata orthodoksė, ateistė, myslimanė por edhe katolikė e protestantė, tė dėgjojnė Predikimin ndaj Zotit nė gjuhėn Hyjnore shqipe apo arbėr&arvanitase.
Tė shohim vetėm njė rast nga ana e Kishės Orthodokse Autoqefale e Shqipėrisė: pėrse KOASH nuk e ka vlerėsuar deri tani kontributin e jashtėzakonshėm tė Heroit Kombėtar, Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu dhe ta vendosė atė jo vetėm nė Kalendarin Orthodoks, por edhe nė ditėt pėr tė pėrkujtuar ēdo vit heroizmin e tij dhe tė bashkėluftėtarėve tė tij qė dhanė jetėn pėr tė ruajtur atdheun, dhe religjionin, lrinė.
Por kjo ėshtė farė pak nė raport me atė qė ka dhėnė Heroi Kombėtar jo vetėm pėr lirinė e atdheut por e rėndėsishme pėr komunitetin orthodoks ėshtė vlerėsimi i kėsaj figurė nga KOASH sepse familja Kastrioti njihet si njė familje ortodokse, e cila sė bashku me popullin e saj me princėrit e asaj kohe luftuan kundėr pushtuesit osman dhe u pėrpoqėn fort pėr tė ruajtur atdheun dhe fenė.
Si ka mundėsi qė Kisha Orthodokse Autoqefale nuk vlerėson figurėn e birit tė saj, i cili luftoi me burrėri me ushtarėt dhe me tė gjithė popullin e Arbėrisė dhe tė Epirit kundėr pushtimit osman, banorė qė ishin me shumicė dėrrmuese tė ritit lindor, ēka e konfirmojnė arbėreshėt e italisė, arb-arvanitasit e Moresė pra tė Greqisė sė sotme, arbėrit dhe shqiptarėt e Rumanisė dhe tė Ukrainės tė tėrė tė ritit lindor orthodoks.
Si ka mundėsi qė Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipėrisė tė hezitojė pėr tė vlerėsuar nė rrugė religjioze ashtu si veproi para 550 vitesh Papa i Romės, Heroin Kombėtar Gjergj Kastrioti Skėnderbeu, babai i tė cilit, Gjon Kastrioti, vėllezėrit Reposh dhe Kostandin Kastrioti, janė varrosur nė Manastirin e Hilandarit nė Malin Athos (Mali i At-it)?
E vėshtruar nga kjo pikėpamje KOASH nuk ka bėrė shumė madje mund tė themi se ka bėrė pak pėr Heroin tonė Kombėtar, i cili ėshtė edhe i komunitetit orthodoks shqiptar por dhe pėr tė tjerė.
Pėr kėtė arsye, Promemoria drejtuar KOASH ėshtė dėrguar pėr tė krijuar njė Komision i cili do tė vlerėsojė figurat e ndritura Religjioze shqiptare Klerikale dhe jo klerikale por qė kanė dhėnė kontribut tė jashtzakonshėm nė ruajtjen e Fesė dhe tė Atdheut. As mė pak as mė shumė seē kanė bėrė disa nga figurat e repektuara religjioze tė fqinjėve respektivisht greke dhe slave: tė Shėn Nektarit, Shėn Kozmait, At Paisit dhe Car Llazarit.
Argumenti ėshtė se secili respekton njeriun e tij dhe jo t’ua lėrė vetėm tė tjerėve. Nė kėtė aspekt, shumė vende tė tjera tė Lindjes dhe tė Perėndimit kanė vlerėsuar figurat religjioze si nga ana shtetėrore, pra si tė themi laike, ashtu dhe nga ana religjioze, pėrsa i pėrket anės shpirtėrore tė tė cilėve u pėrkasin heronjtė.
Komuniteti orthdoks shqiptar, por dhe ai i huaj presin tė ngrihet njė Komision pėr tė vlerėsuar dhe vendosur nė Kalendarin Orthodoks emrin e lavdishėm e Heroit Kombėtar Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu, sepse figura e tij nė mos ėshtė totalisht e barabartė me shenjtorėt, martirėt, dėshmorėt bizantinė tė orthodoksisė, mendoj se ua kalon ēdo njėrit nga ata pėr nga vepra e tij madhėshtore dhe heroike.
Vlerėsimin e tij e presim me padurim ndryshe do tė vėrtetohet thėnie e Testamentit tė Ri se: “Heroi vlerėsohet gjithkund, pėrveēse nė vendin e tij“, dhe kėtu bėhet fjalė pėr bashkėsinė orthodokse tė Shqipėrisė.
Ky Sinod i ardhshėm do tė jetė besoj njė gur prove pėr klerikėt e sotėm orthodokseė rė cilėt krahas pėrkushtimit ndaj Zit duhet tė jenė dhe patriot, njėlloj ashtu sic c janė simotrat dhe si vėllezėrit e tyre grekė pėr vėndin e tyre, dhe sllave, apo kooptė ,pėr vėndet e tyre respektive.
I Pėrjetshėm qoftė Kujtimi i Heronjve tanė orthodoksė dhe veēanėrisht Figurave tė Kryeheronjve shqiptarė: Gjergj Kastrioti –Skėnderbeu dhe Fan Noli.
priftipirro2017@gmail.com
Jane te pakten edhe 2 emra te medhenj sipas meje, qe mund ti shtohen kesaj liste.Mendohu pak e ndoshta te vete mendja se per ke e kam fjalen.Sidoqofte do te ishte nje veprim i mirepritur nga te gjithe shqiptaret dhe jo vetem nga komuniteti ortodoks.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 14:47   #4
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Nė Pritje tė Sinodit tė KOASH pėr vlerėsimin e Figurave shqiptare tė Or

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pirro Shiko postimin
Nė vazhdėn e ngjarjeve tė rėndėsishme me anė tė tė cilave Komuniteti orthodox pėrkujtoj martirėt, shėnjtorėt dėshmorėt ēod ditė tė vitit pėrkatėsisht sipas kalendarit lindr bizantin mund tė vėrehet vetėm njė problem qė shumė kujt mund tė mos i bjerė nė sy por qė fakti pėrbėn njė mangėsi tė madhe pėr njė Kishė Autoqefale e cila ka 96 vjet e krijua nga imzot Fan Noli i cili u zgjodh Kryepeshkop mė (21/11/1923-1924) datė , e cila mund tė quhet zyrtarisht si ditlindja e KOASH-it dhe dita e ndajes zyrtare nga kisha byzantine e greke.
Pavarėsisht marrjes sė Tomosit mė 1937 nga i dėrguari shqiptar Kryepeshkopi Kristofor Kissi e cila quhet sot nga Kisha jonė si datė zyrtare, nė fakt ėshtė Fan Stilian Noli arkitekti dhe themeluesi i Kishės sonė Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė.
Sidoqoftė pėrveē pėrkthimeve ekselente tė psalmeve fetare nga imzot Fan Noli, pėrveē fillimit tė Predikimit nė shqip nė tė gjitha kishat tona orthodokse, ka mbetur veėm njė re e zezė nė horizontin e hapur tė KOASH: vlerėsimi i figurave religjioze Shqiptare dhe i kontribuesve celebritete tė intelektualėve shqiptarė qė ngritėn lart dhe mbrojtėn vlerat e krishtėrimt nė Shqipėri.
Pėr kėtė qėllim intelektualėt orthodoksė tė Tiranės dhe ish bashkėthemeluesit e KOASHi dėrguan Fortlumturiė sė Tij Anastas njė letėr qė nė korrik 2015, nė tė cilėn theksohej qė KOASH duhet tė ngrinte njė Komision pėr tė vlerėsuar Fugurat qė kanė kontribuar nė mbrojtjen, ruajtjen e krishtėrimit orthooks dhe tė trashėgimisė sė orthodoksisė shqiptare, por nuk muarėn asnjė pėrgjigje.
Pėr kėtė arėsye njė nga bashkėthemeluesit e Lidhjes sė intelektualėve Orthodoksė, Prof, Pirro Prifti dha dorėheqjen. Megjithė pėrpjekjet e vazhdueshme dhe pėrplasjet me disa nga drejtuesit e KOASH , si i rspektuari Andoni si drejtues nė Elbasan, i respektuari Asti me tė cilin patėm pėrplasjet mė tė ashpra intelektuale aq sa sot na ka mbyllur dhe facebook-un, dėrguam dhe njė Promemorie KOASH-it pėr kėtė Problem.
Kjo Promemorie e derguar me dt.25 tetor 2018 dhe 2 javė mė vonė derguar Patriarkanės sė Kostandinopojės z.Bartholomeu, e pėrsėritur disa herė nė facebook-un e intelektualėve tė Tiranės, pati njė jehonė tė madhe nė internet dhe atė e kanė parė mbi 50.000 individė jo vetėm orthodoksė por edhe ateiste, katolike, myslimane dhe protestante te Shqipėrisė dhe jashtė saj.
Mė kritikėt kanė qėnė ēuditėrisht disa minoritarė grekė ose mė mirė pseudo minoritarė grekė, qėlimet e tė cilėve fatkeqėsisht dihen por kamuflohen me pretekstin e kritereve tė pėrcaktimit tė vlerėsimeve tė Shėnjtorėve, martirėve, hėronjve, dėshmrorėve, kritere qė sigurisht KOASH duhet ti respektojė por tė pėrdoren po ashtu si i kanė vendosur shėnjtorėt e tyre kishat sllave dhe greke orthodokse dhe kisha tė tjera lindore tė cilat krahas res[ektit dhe nderimit ndaj Shėnjtorėve e martirėve tė pėrgjithshėm Orthodokse, - kanė vendosur dhe Heronjtė , Martirėt, Oshėnarėt Dėshmoret e vėndeve tė tyre pėrkatėse, duke dėshmuar se Orthodoksia, krahas qėnies si njė Religjion gjithėpėrfshirės qė nuk njeh Etni dhe Rracė por Zotin Jezu Krisht, ka dhe anėn e saj patriotike atdhetare duke konfirmuar thėnien e Shėn Palit se: Predikimi nė gjuhė tė huaj nė njė popull qė nuk e njeh atė gjuhė ėshtė njėlloj si kumbimi i Kėmbane bosh e pa kuptim. Pra etnia nė kėtė rast merr karakter thelbėsor nė pėrhapjen e doktrinės sė krishtere nė gjuhėn e mėmės.
Pėr kėtė qėllim Roli i Theofan Stilian Noli ( Mavromati) ėshtė Hyjnor.
Idea jonė ka qėnė dhe mbetet ne tėrrenin e respektimit e ligjeve shtetėrore dhe Riligjioze dhe kryesisht nė kėto pika:
1. Ngritjen e nje Komision te posacem per te vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodox te Shqiperise. Vleresimi i figurave te ndritura te Orthodoksise se Shqiperise propozojme te behet me dy menyra:
- Ngritjen e nje Muzeumi te “Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare”, mbrojtjen e Krishtėrėimit Orthodox ne Shqipėri dhe ruajtjen e Traditave Orthodokse,
- Miratimin e Shėnjtėrimeve, Martirėve, Dėshmirėve, Oshėnarėve, dhe Vendosjen ne Kalendarin Orthodox te ketyre Figurave te ndritura te Orthodoksise se Shqiperise-Arberise dhe Epirit pas paraqitjes sė veprave tė tyre para Sinodit:
-GJERGJ KASTRIOTI-Skenderbeu si Shenjtor -i Kishės Autoqefale Orthodokse tė Shqiperise,
-FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)-Dėshmor i KOASH,
-KRISTOFOR KISSI- Dėshmor i KOASH.
-VISARION XHUVANI-Dėshmor i KOASH,
-PAPA KRISTO NEGOVANI Dėshmor i KOASH
-MIHAL GRAMENO-Dėshmor i KOASH
-AT STATH MELANI -Dėshmor i KOASH
-tė tjerė tė propozuar nga KOASH
E gjith kjo pėrpjekje bėhet me qėllim qė krahas ringjalljes se Fesė nė Shqipėri e pėr pasojė dhe fesė Orthodokse tė shkatėrruar pabesisht dhe qėllimisht me dt. 5 shkurt 1967 tė gjitha kishat dhe manastiret orthodose tė asaj kohe gjithsej rreth 600 ndertesa, orthodoksia nė Shqipėri tė ketė edhe Heronjtė e saj jo vetėm brėnda Shqipėrisė por edhe jashtė saj nė tė cilėn jetojnė shqiptarė qofshin ata tė krishterė orthodoksė, qofshin abrėr tė sllavizuar apo tė greqizuar, qofshin ata qrbėr dhe epirotė tė islamizuar.
Ka ardhur koha qė tė gjithė shqiptarėt brėnda dhe jashtė vėndit, qofshin ata orthodoksė, ateistė, myslimanė por edhe katolikė e protestantė, tė dėgjojnė Predikimin ndaj Zotit nė gjuhėn Hyjnore shqipe apo arbėr&arvanitase.
Tė shohim vetėm njė rast nga ana e Kishės Orthodokse Autoqefale e Shqipėrisė: pėrse KOASH nuk e ka vlerėsuar deri tani kontributin e jashtėzakonshėm tė Heroit Kombėtar, Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu dhe ta vendosė atė jo vetėm nė Kalendarin Orthodoks, por edhe nė ditėt pėr tė pėrkujtuar ēdo vit heroizmin e tij dhe tė bashkėluftėtarėve tė tij qė dhanė jetėn pėr tė ruajtur atdheun, dhe religjionin, lrinė.
Por kjo ėshtė farė pak nė raport me atė qė ka dhėnė Heroi Kombėtar jo vetėm pėr lirinė e atdheut por e rėndėsishme pėr komunitetin orthodoks ėshtė vlerėsimi i kėsaj figurė nga KOASH sepse familja Kastrioti njihet si njė familje ortodokse, e cila sė bashku me popullin e saj me princėrit e asaj kohe luftuan kundėr pushtuesit osman dhe u pėrpoqėn fort pėr tė ruajtur atdheun dhe fenė.
Si ka mundėsi qė Kisha Orthodokse Autoqefale nuk vlerėson figurėn e birit tė saj, i cili luftoi me burrėri me ushtarėt dhe me tė gjithė popullin e Arbėrisė dhe tė Epirit kundėr pushtimit osman, banorė qė ishin me shumicė dėrrmuese tė ritit lindor, ēka e konfirmojnė arbėreshėt e italisė, arb-arvanitasit e Moresė pra tė Greqisė sė sotme, arbėrit dhe shqiptarėt e Rumanisė dhe tė Ukrainės tė tėrė tė ritit lindor orthodoks.
Si ka mundėsi qė Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipėrisė tė hezitojė pėr tė vlerėsuar nė rrugė religjioze ashtu si veproi para 550 vitesh Papa i Romės, Heroin Kombėtar Gjergj Kastrioti Skėnderbeu, babai i tė cilit, Gjon Kastrioti, vėllezėrit Reposh dhe Kostandin Kastrioti, janė varrosur nė Manastirin e Hilandarit nė Malin Athos (Mali i At-it)?
E vėshtruar nga kjo pikėpamje KOASH nuk ka bėrė shumė madje mund tė themi se ka bėrė pak pėr Heroin tonė Kombėtar, i cili ėshtė edhe i komunitetit orthodoks shqiptar por dhe pėr tė tjerė.
Pėr kėtė arsye, Promemoria drejtuar KOASH ėshtė dėrguar pėr tė krijuar njė Komision i cili do tė vlerėsojė figurat e ndritura Religjioze shqiptare Klerikale dhe jo klerikale por qė kanė dhėnė kontribut tė jashtzakonshėm nė ruajtjen e Fesė dhe tė Atdheut. As mė pak as mė shumė seē kanė bėrė disa nga figurat e repektuara religjioze tė fqinjėve respektivisht greke dhe slave: tė Shėn Nektarit, Shėn Kozmait, At Paisit dhe Car Llazarit.
Argumenti ėshtė se secili respekton njeriun e tij dhe jo t’ua lėrė vetėm tė tjerėve. Nė kėtė aspekt, shumė vende tė tjera tė Lindjes dhe tė Perėndimit kanė vlerėsuar figurat religjioze si nga ana shtetėrore, pra si tė themi laike, ashtu dhe nga ana religjioze, pėrsa i pėrket anės shpirtėrore tė tė cilėve u pėrkasin heronjtė.
Komuniteti orthdoks shqiptar, por dhe ai i huaj presin tė ngrihet njė Komision pėr tė vlerėsuar dhe vendosur nė Kalendarin Orthodoks emrin e lavdishėm e Heroit Kombėtar Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu, sepse figura e tij nė mos ėshtė totalisht e barabartė me shenjtorėt, martirėt, dėshmorėt bizantinė tė orthodoksisė, mendoj se ua kalon ēdo njėrit nga ata pėr nga vepra e tij madhėshtore dhe heroike.
Vlerėsimin e tij e presim me padurim ndryshe do tė vėrtetohet thėnie e Testamentit tė Ri se: “Heroi vlerėsohet gjithkund, pėrveēse nė vendin e tij“, dhe kėtu bėhet fjalė pėr bashkėsinė orthodokse tė Shqipėrisė.
Ky Sinod i ardhshėm do tė jetė besoj njė gur prove pėr klerikėt e sotėm orthodokseė rė cilėt krahas pėrkushtimit ndaj Zit duhet tė jenė dhe patriot, njėlloj ashtu sic c janė simotrat dhe si vėllezėrit e tyre grekė pėr vėndin e tyre, dhe sllave, apo kooptė ,pėr vėndet e tyre respektive.
I Pėrjetshėm qoftė Kujtimi i Heronjve tanė orthodoksė dhe veēanėrisht Figurave tė Kryeheronjve shqiptarė: Gjergj Kastrioti –Skėnderbeu dhe Fan Noli.
priftipirro2017@gmail.com
Vetem Gjergj Kastrioti dhe Kristofor Kissi (Kryepiskopi i pare kanonik), ja vlen te permenden, por keto shenjterime nuk behen kur t`a do qejfi ty z. ish-Kryetar i intelektualeve orthodhokse dhe aktualisht shef i mafies "ortodokse", brenda KOASH-it. Te keshe pak "namuz" nuk do na permendje ketu stath melanin priftin me arme, po ku ta dish ti qe priftit kjo s`i lejohet!! Apo mihal gramenon, nga dolen keta te dy qe kane vrare njerez te na i besh shenjtore!! fan noli, pavaresisht rolit te tij, me pas e shkeli se mori pjese ne levizje politike e me pas shkoi ne shba, ku beri pune te tjera. po ku ta dish ti se jo me peshkopit po as priftit, si lejohet gje tjeter vec prifterise....ti 1 here ne vit vjen ne Kishe. ..Po Visarioni, po te ishte i denje e kishte vene Patriarkana,..ai shkoi dhe kerkoi falje per 15 vjet veprimtari anti-kanonike, bashke me fan nolin...Po ne fakt ne kete forum e ke gjetur mire vendin, se me "urra" do te shoqerojne, ty percaresin e Kishes, por kujdes hiq dore se nuk ka per te t`u falur edhe gjak martiresh te derdhesh, ty bashke me ceten tende
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ilia spiro : 11-02-2019 nė 14:59
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 15:16   #5
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,093
Thanks: 3,516
Thanked 2,840 Times in 1,917 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nė Pritje tė Sinodit tė KOASH pėr vlerėsimin e Figurave shqiptare tė Or

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Vetem Gjergj Kastrioti dhe Kristofor Kissi (Kryepiskopi i pare kanonik), ja vlen te permenden, por keto shenjterime nuk behen kur t`a do qejfi ty z. ish-Kryetar i intelektualeve orthodhokse dhe aktualisht shef i mafies "ortodokse", brenda KOASH-it. Te keshe pak "namuz" nuk do na permendje ketu stath melanin priftin me arme, po ku ta dish ti qe priftit kjo s`i lejohet!! Apo mihal gramenon, nga dolen keta te dy qe kane vrare njerez te na i besh shenjtore!! fan noli, pavaresisht rolit te tij, me pas e shkeli se mori pjese ne levizje politike e me pas shkoi ne shba, ku beri pune te tjera. po ku ta dish ti se jo me peshkopit po as priftit, si lejohet gje tjeter vec prifterise....ti 1 here ne vit vjen ne Kishe. ..Po Visarioni, po te ishte i denje e kishte vene Patriarkana,..ai shkoi dhe kerkoi falje per 15 vjet veprimtari anti-kanonike, bashke me fan nolin...Po ne fakt ne kete forum e ke gjetur mire vendin, se me "urra" do te shoqerojne, ty percaresin e Kishes, por kujdes hiq dore se nuk ka per te t`u falur edhe gjak martiresh te derdhesh, ty bashke me ceten tende
Atėherė ti duhet tė pėrdorėsh tė njėjtin standart edhe pėr Janullėn qė ėshtė me gradė Kolonel i Shėrbimit Sekret Grek, EYP ose siē njihet nė gjuhėn popullore me emrin e vjetėr Asfalia.
Gjithashtu duhet tė kėrkosh shkishėrimin dhe mallkimin mbas vdekjes(nėse kjo procedurė ekziston nė Kishėn Ortidokse) pėr gjithė ata banditė me veladon dhe me tituj tė lartė fetarė qė ja dedikuan jetėn e tyre agjendės antishqiptare tė Patriarkanės tė Stambollit, filloje pėr shembull me Gjermanos Karavangjelin, evgjitin e ardhur nga ishujt grekė qė u bė Metropolit i Kosturit dhe vazhdoje me kėlyshėt e tjerė qė bushtra lind pa pushim si tė jetė njė fabrikė.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 16:23   #6
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,093
Thanks: 3,516
Thanked 2,840 Times in 1,917 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nė Pritje tė Sinodit tė KOASH pėr vlerėsimin e Figurave shqiptare tė Or

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Vetem Gjergj Kastrioti dhe Kristofor Kissi (Kryepiskopi i pare kanonik), ja vlen te permenden, por keto shenjterime nuk behen kur t`a do qejfi ty z. ish-Kryetar i intelektualeve orthodhokse dhe aktualisht shef i mafies "ortodokse", brenda KOASH-it. Te keshe pak "namuz" nuk do na permendje ketu stath melanin priftin me arme, po ku ta dish ti qe priftit kjo s`i lejohet!! Apo mihal gramenon, nga dolen keta te dy qe kane vrare njerez te na i besh shenjtore!! fan noli, pavaresisht rolit te tij, me pas e shkeli se mori pjese ne levizje politike e me pas shkoi ne shba, ku beri pune te tjera. po ku ta dish ti se jo me peshkopit po as priftit, si lejohet gje tjeter vec prifterise....ti 1 here ne vit vjen ne Kishe. ..Po Visarioni, po te ishte i denje e kishte vene Patriarkana,..ai shkoi dhe kerkoi falje per 15 vjet veprimtari anti-kanonike, bashke me fan nolin...Po ne fakt ne kete forum e ke gjetur mire vendin, se me "urra" do te shoqerojne, ty percaresin e Kishes, por kujdes hiq dore se nuk ka per te t`u falur edhe gjak martiresh te derdhesh, ty bashke me ceten tende
Ti spiun i fėlliqur i grekut qė gojos figurat mė tė ndritura tė Kombit tim, pa shikoje pak foton poshtė:Ēfarė kėrkon Mitropoliti i Kosturit me atė hartė mbrapa shpinės sė tij? Ē'punė ka njė njeri i fesė me hartat e Megaliidhesė, ē'punė ka ky Mullah Omar nė versionin Ortodoks me territoret e vendit tim? Ē'punė ka ky taleban ortodoks dhe gjithė paraardhėsit e tij nė atė post qė lėshojnė rregullisht fatwa si ata imamėt terrorist kundėr vendit tim? Legen.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 18:57   #7
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,357
Thanks: 15,084
Thanked 12,899 Times in 8,117 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 687
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nė Pritje tė Sinodit tė KOASH pėr vlerėsimin e Figurave shqiptare tė Or

Pėr fyerje tė figurave kombėtare vete edhe nė burg me ligj.
Pse nuk e pėrjashtoni nga forumi kėtė andart me veladon, pėrse duhet treguar tolerant me armiqtė real tė Shqipėrisė?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur