Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-08-2019, 11:57   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,382
Thanks: 11,998
Thanked 9,819 Times in 6,284 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupa

70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupaIshte 2 gushti i vitit 1949 kur sulmi mbi postėn kufitare tė Vidohovės nė Devoll shėnoi luftėn shqiptaro-greke me ato qė u quajtėn ‘Provokacionet e gushtit’. Me pretekstin se nga Shqipėria vinin ndihma pėr rezistencėn e forcave demokratike greke, qarqe tė caktuara shovene nisėn sulmin pėr tė pushtuar juglindjen.

Njė batalion grek kundėr njė grupi tė vogėl ushtarėsh tė pėrbėrė nga Tafil Ferhati, Memo Nexhipi, Ferid Bregasi, Shyqyri Avdia, Ibrahim Fetahu, Hasan Ramadani, Dane Zeneli, Nasi Remaēka nisėn betejėn pėr jetė a vdekje nė postėn e Vidohovės,e cila ra pėr disa orė nė duart e grekėve pas sulmit tė furishėm tė tyre me artileri tokėsore dhe ajrore.

Sulmonin me tė gjitha llojet e armatimeve. Njė numėr i madh civilėsh mbeten tė vrarė. Ushtarėt e postės tė Vidohovės e kishin tė qartė se edhe ky sulm nuk do tė pėrfundonte pa gjak. Pėrleshja vazhdoi pėr 7 orė rresht. Vetėm pasditen e 2 gushtit grekėt nuk gjendeshin mė aty.

Kishin lėnė pas 100 ushtarė tė vrarė dhe 3 robėr. Nė Devoll do tė vinte gjithė ushtria shqiptare, me divizionin e Korēės tė pėrforcuar nga divizionet e Vlorės dhe Delvinės. Mobilizim i gjithanshėm. Ushtria shqiptare drejtohej nga Beqir Balluku dhe Mehmet Shehu. Nė terrenin e luftės erdhi pėr tė parė gjendjen dhe takuar ushtarėt vetė Enver Hoxha. Dėshmitarė tė kėsaj ngjarjeje historike kanė thėnė se Enver Hoxha dha urdhėr qė asnjė predhė tė mos binte nė tokėn greke pasi ky mund tė merrej si provokim. Ky konsiderohet si gabim i rėndė pasi i dha zemėr kundėrshtarit tė sulmonte mė shumė. Pasi u zmbrapsėn nga sulmi i parė mbi postėn e Vidohovės grekėt do tė merrnin guximin tė vinin sėrish.

Mė 4 gusht 1949 sulmuan nė Devoll dhe Leskovik; mė 5 gusht 1949 bombarduan fshatin Menkulas tė Devollit, mė 7 gusht 1949 sulmuan pėrsėri nė Vidohovė; mė 12 gusht sulmuan Bilishtin; mė 13 gusht pėrsėri nė Bilisht. Gjatė kėsaj pėrleshjeje mbeti i vrarė komisari i batalionit Nasi Remaēka dhe korrieri i tij, Dane Zeneli. Mė 14 gusht sulmuan nė drejtim tė fshatrave Trestenik, Kapshticė, Cangonj dhe Bilisht. Territori shqiptar nga kufiri deri nė fshatin Cangonj ku mė pas ndodhi njė masakėr nga mbetjet e municioneve luftarake u minua gjerėsisht pėr tė ndaluar me ēdo mjet pėrparimin e ushtrisė greke drejt Korēės. Ėndrra e vjetėr pėr tė ngritur flamurin nė kryeqendrėn e juglindjes do tė shėnonte fitoren e luftės nga pala greke. Heroizmi, mobilizimi I gjithanshėm dhe lufta pėr ēdo pėllėmbė tokė nga ushtria shqiptare bėri tė dėshtonin provokacionet e gushtit.

Dokumentet e asaj kohe tregojnė se gjatė kėtyre pėrleshjeve nė trojet shqiptare mbetėn tė vrarė mbi 300 ushtarė dhe oficerė grekė, 500 tė plagosur dhe 270 tė tjerė u kapėn robėr. Nga ana jonė pati 29 ushtarė dhe oficerė tė vrarė, por edhe mjaft civilė. Megjithatė grekėt do tė sulmonin sėrish mė 18 shkurt postėn e Sopikut, ku mbeti i vrarė Bendo Buzo, mė 24 maj tė vitit 1950 sulmuan nė malin e Gramozit.

Gjatė kėtyre luftimeve mė 2 gusht 1949 mbetėn tė vrarė Tafil Ferhati, Memo Nexhipi, Ferid Bregasi, Shyqyri Avdia, Ibrahim Fetahu dhe Hasan Ramadani. Nė ditėt nė vijim do tė vriteshin edhe 23 tė tjerė. Ishin ata qė nuk lejuan hyrjen e grekėve nė qytetin e Korēės, prandaj posta kufitare e Vidohovės u nderua me titullin e lartė Hero i Popullit. Mė pėrjashtim tė njė dokumentari televiziv tė pėrgatitur nė vitin 1975, ngjarja historike e Provokacioneve tė gushtit ka mbetur pėrgjithėsisht nė harresė.

Asnjė popull nuk do ta largonte nga kujtesa e tij kaq lehtė njė pjesė tė rėndėsishme tė historisė dhe ekzistencės sė tij sa ėshtė injoruar nė Devoll dhe Korēė lufta dhe Provokacionet e gushtit. Asnjė memorial nuk flet pėr kėtė ngjarje madhore tė 70 viteve mė parė dhe sa mė shumė kalon koha ajo fshihet nga ēdo gjurmė sikur tė mos kishte ndodhur kurrė.burimi: lapsi
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2019, 13:01   #2
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,712
Thanks: 5,602
Thanked 11,591 Times in 3,905 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Re: 70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupa

Ta kishe sjellur ne gėrrqisht kete artikull per helenet e forumit, pa ne shqiptaret e dime historine dhe nuk e harrojme.
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2019, 13:21   #3
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,382
Thanks: 11,998
Thanked 9,819 Times in 6,284 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: 70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupa

Kush e kerkon ne gerrqisht ta coje te gogoli per perkthim.....un e kam sjelle kete material qe Shqiptaret qe skane harruar por sa per tia kujtuar edhe nje here si cdo vit....po spatet edhe ju Shqipet e pergjakshme noi porblem...

si gjithmone me qetesi dhe dashuri....qashtu.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2019, 13:30   #4
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,712
Thanks: 5,602
Thanked 11,591 Times in 3,905 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Re: 70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupa

Colo, qetsohu.
A e kupton tani se shkrimet greke sduhen toleruar ne kete forum?
Jo se hidhen kokoshkat cirifup kur i fshij une

A ka gjethe sene aty verdalle?
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2019, 13:36   #5
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,382
Thanks: 11,998
Thanked 9,819 Times in 6,284 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: 70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupa

Jam qill ne maximum.....

Jo vetem shkrimet greke por cdo lloj shkrimi (italisht, inglizqe, allafronga, suedezqe, kinezqe, zulu, e perplot qetra...qe nuk eshte/jane SHQIP....
ESHTE ME RREGULLORE E JO ME CFARE NA DO QEFI NEVE EDHE JUVE.....
kush hidhet le te hidhet e do bjere ne kembe perseri....regullorja eshte rregullore per te gjithe.

nuk e di ca eshte kjo gjethja por un jam ambientalist e sperdor gjethe.....per tu mbuluar.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2019, 13:41   #6
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,712
Thanks: 5,602
Thanked 11,591 Times in 3,905 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Re: 70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupa

Ne qofte se krahason gėrrqishten me cdo gjuhe tjeter te huaj, o je naiv e injorant, o ben sikur je. Qellimet e ndyra te politikes greke nuk duhet te ti tregoj une ty se je me i madh e ska lezet. Ciu ciut me barazi nuk te shkojne ne kete ceshtje

Gjethja senes te shplan mire e te liron
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2019, 13:42   #7
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,758
Thanks: 7,065
Thanked 8,317 Times in 5,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Re: 70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupa

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Colo, qetsohu.
A e kupton tani se shkrimet greke sduhen toleruar ne kete forum?
Jo se hidhen kokoshkat cirifup kur i fshij une

A ka gjethe sene aty verdalle?
me raft pika je kaps?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2019, 13:46   #8
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,712
Thanks: 5,602
Thanked 11,591 Times in 3,905 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Re: 70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupa

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
me raft pika je kaps?
Jo mo qeka coli
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2019, 13:52   #9
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,382
Thanks: 11,998
Thanked 9,819 Times in 6,284 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: 70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupa

Un nuk merrem me sulme ndaj gjuhes se x shteti e vendi....per mua eshte e rendesishme veprimtaria armiqsore ne dem te interesave tona kombetare te atyre shteteve qe kane e jane ne veprimtari te vazhdueshme agresive dhe ne demtim te interesave tona kombetare.

Un nuk fyej njeri ne eshte injorant ose naiv (ben mire te matesh fjalet para si ti shprehesh ketu se skemi bere bashke ushtrine), aq me teper qe un e kam ndier ne trup e shpirt perbuzjen e disave elemente ne Greqi qe kane qene negative e keqdashes per ne si Shqiptare por ka patur edhe elmente qe me kane ndihmuar e perkrahur ne jeten e shkollimin tim....per kete un u jam mirenjohes sepse jam rrit me ligjet e Kanunit dhe repsekti per ate qe te ndihmon eshte po aq i forte se sa per ate qe te percmon e te bahet armik....bile edhe po qe njeriu yt, gjaku yt.

Barazimi i atyre shteteve me politike teresisht shkaterruese permbledh edhe Italine qe te ka pushtuar dy here e te ka bere pjese te mreterise se saj me sopata permi shqype, edhe e Serbeve, Francezeve, Anglezeve, Austri-Hungrezeve... etj plot.....Nuk ka qendrime foshnjerore qe ky eshte i mire apo ai tjeteri eshte edhe me i keq...ciu ciu bejne lepurushet qe mendojne se bejne diferencim por jane larg botkuptomit qe e keqia nuk ka nivele....eshte e keqe dhe pike.

Ndofta dalja jashte me dum dum te ka bere te kesh probleme me sediljen e pasme, ka plot menyra shkencore dhe popullore per te liruar ate qe ke shtrenguar .......po pate nevoje ta coj nji recete popullore qe te lirosh shtrengimet.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 04-08-2019 nė 13:57
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2019, 13:59   #10
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,758
Thanks: 7,065
Thanked 8,317 Times in 5,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Re: 70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupa

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Un nuk merrem me sulme ndaj gjuhes se x shteti e vendi....per mua eshte e rendesishme veprimtaria armiqsore ne dem te interesave tona kombetare te atyre shteteve qe kane e jane ne veprimtari te vazhdueshme agresive dhe ne demtim te interesave tona kombetare.
Un nuk fyej njeri ne eshte injorant ose naiv, aq me teper qe un e kam ndier ne trup e shpirt perbuzjen e disave elemente ne Greqi qe kane qene negative e keqdashes per ne si Shqiptare por ka patur edhe elmente qe me kane ndihmuar e perkrahur ne jeten e shkollimin tim....per kete un u jam mirenjohes sepse jam rrit me ligjet e Kanunit dhe repsekti per ate qe te ndihmon eshte po aq i forte se sa per ate qe te percmon e te bahet armik....bile edhe po qe njeriu yt, gjaku yt.

Barazimi i atyre shteteve me politike teresisht shkaterruese permbledh edhe Italine qe te ka pushtuar dy here e te ka bere pjese te mreterise se saj me sopata permi shqype, edhe e Serbeve, Francezeve, Anglezeve, Austri-Hungrezeve... etj plot.....Nuk ka qendrime foshnjerore qe ky eshte i mire apo ai tjeteri eshte edhe me i keq...ciu ciu bejne lepurushet qe mendojne se bejne diferencim por jane larg botkuptomit qe e keqia nuk ka nivele....eshte e keqe dhe pike.

Ndofta dalja jashte me dum dum te ka bere te kesh probleme me sediljen e pasme, ka plot menyra shkencore dhe popullore per te liruar ate qe ke shtrenguar .......po pate nevoje ta coj nji recete popullore qe te lirosh shtrengimet.
ne ate lufte ka qene edhe daja im biles ka shkrujt dhe nje liber..."zjarr ne kufi

komunist ka qene laneti shoku Driteroit
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2019, 19:38   #11
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,219
Thanks: 1,418
Thanked 2,356 Times in 1,336 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: 70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupa

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ne ate lufte ka qene edhe daja im biles ka shkrujt dhe nje liber..."zjarr ne kufi

komunist ka qene laneti shoku Driteroit
Xha Temja ka qėnė nė atė luftė, na jepnin nga njė dopjo konjak para se tė fillonim thoshte....
Nė fillim e merrnim me droje.... po kur niste batarja nuk tė bėnin mė dritė sytė.... ē'tė dilte pėrpara.....
Njė ushtar nga veriu ju errėn sytė fare dhe nuk shihte mė se mbi kė qėllonte, i vamė si me terezi di tri vetė dhe e mbėrthiem nga shpatullat se na shoi dhe neve...
Tregonte se vetėm kur e lamė formacionin e luftimit sipas ekspertėve rusė dhe u bėmė ēeta ēeta e ju hodhmė ka prapa, gjemė derman....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2019, 19:41   #12
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 153
Thanked 756 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Re: 70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupa

Ne at koh shqipnia kishte bole dhe ushtar. Sot fatkeqsisht kam frik se dhe maqedonia na pushto
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2019, 22:08   #13
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,219
Thanks: 1,418
Thanked 2,356 Times in 1,336 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: 70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupa

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 18:44   #14
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,628
Thanks: 1,829
Thanked 2,454 Times in 1,268 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: 70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupa

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
Ne at koh shqipnia kishte bole dhe ushtar. Sot fatkeqsisht kam frik se dhe maqedonia na pushto
I gjith problemi qendron tek fakti se te gjith ushtaret jan me bole. Te kishte ca nga ato qe nuk kane pra gjinia e bukur e merr kalane nga brenda
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 20:17   #15
Dardan
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Nov 2015
Posts: 26
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Dardan ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: 70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupa


SHQIPTAR SHQIPTAR
SHQIPTAR SHQIPTAR

do ju fusim flamurin e grekut te pidhi motres do ju masakrojm te gjith juve pedera himariot.. do beni cfar thojn politikant shqiptar e jo politikant grekt se do ju hajm pershgjalli laskara.. ENVERI ka vdek po ka len djem qe se lejon flamurin grek ne toka shqiptare ...DO BENI CA THOJN SHQIPTART E JO SI TE DONI JU EDHE GREKU PLERA!!!!
Dardan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 20:57   #16
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,743
Thanks: 3,762
Thanked 3,024 Times in 2,052 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: 70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupa

Shikoni se si Greqia po sulmon tani Shqiperine ne TV Klan ne emisioni e grekut Cani nepermjet Grekeve Dule dhe Curri.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 21:30   #17
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,161
Thanks: 16,458
Thanked 9,740 Times in 6,588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: 70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupa

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardan Shiko postimin
https://www.youtube.com/watch?v=04Mdk_n4LEU

SHQIPTAR SHQIPTAR
SHQIPTAR SHQIPTAR

do ju fusim flamurin e grekut te pidhi motres do ju masakrojm te gjith juve pedera himariot.. do beni cfar thojn politikant shqiptar e jo politikant grekt se do ju hajm pershgjalli laskara.. ENVERI ka vdek po ka len djem qe se lejon flamurin grek ne toka shqiptare ...DO BENI CA THOJN SHQIPTART E JO SI TE DONI JU EDHE GREKU PLERA!!!!
E dgjut at KLYSHIN grek kur PELLET....poshte kamunistat!!!

Jane MIQTE e tu.....manushaqe e company.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 21:31   #18
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,161
Thanks: 16,458
Thanked 9,740 Times in 6,588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Re: 70 vjet mė parė Greqia sulmoi Shqipėrinė me 70 mijė trupa

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
Ne at koh shqipnia kishte bole dhe ushtar. Sot fatkeqsisht kam frik se dhe maqedonia na pushto
DONIN....ATDHEUN,kjo na=ISHTE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur